Juventus

gimenez-1280x713.jpg
G. P.14:05 | 21/02/2019

Atletiko i afrohet shumë kualifikimit për në çerekfinale të Championsit, por Juventusi nuk dorëzohet. Italianët kanë besim edhe pas humbjes në Madrid.

Pritej një barazpeshë, por kjo nuk u duk. Jo sepse Atletico e dominoi Juventusin në Madrid, por sepse e mundi, madje e bëri pastër. Me vetëm 37 për qind të mbajtjes së topit, të besuarit e trajnerit “të çmendur” Diego Pablo Simeone, ia dolën në duelin e parë të Championsit, duke kapërcyer edhe vendimet e VAR-it, që i patën kundër.

Diego Kostës iu dha një penallti nga arbitri, por iu hoq nga teknologjia, ndërsa Alvaro Morata shënoi dhe goli sërish u anulua, por madrilenët nuk u dorëzuan. Hoze Himenez në 78’ dhe Diego Godin në 83’ ishin autorët e golave të një fitoreje të rëndësishme, edhe pse ende jo kualifikuese.

Italianët luajtën mirë në pjesën e parë, duke e qarkulluar shumë më tepër topin e duke rrezikuar më shumë portën vendase, veçse nuk mundën të shënonin. Pas pushimit, gjithçka ndryshoi dhe Atletiko u tregua më e vendosur, me një mbrojtje të fortë dhe saktësi në goditjet standarde. Kampionët e Italisë duhet të bëjnë një mrekulli në ndeshjen e dytë në Torino, për t’u kualifikuar për në çerekfinale

“Është një rezultat shumë i mirë, por nuk mendoj se ka përfunduar gjithçka, – theksoi trajneri i saj, Simeone, – besoj se do të vuajmë në Torino, nuk shoh mënyrë tjetër për t’ia dalë. Jam i lumtur për djemtë e mi, që janë një skuadër e vërtetë”.

“Nuk mund të luanim më keq se kaq, por mbetem me besim se mund t’ia dalim, – ishin fjalët e trajnerit juventin, Alegri, – pas një pjese te parë të mirë, ishim keq në të dytën. Pësuam dy gola në goditje standarde, që janë pika e fortë e Atletikos. Duhet të luajmë shumë më mirë në kthim”.

Në Spanjë pati lavde për Atletikon, ndërsa në Itali kritika për Juven.

“Marka”: Çfarë krenarie! Një Atletiko superiore kullufit Juven! Paraqet kandidaturën për Championsin me një ndeshje të paharrueshme!

“AS”: Atleti! Atletiko më e mirë e vitit vë me shpatulla pas murit, Kristianon!

“La Gazeta delo Sport”: Juventus, ringrihu! Natë makthi me Atletikon, 0-2! Alegri: Kam besim, më keq se kaq nuk mund të shkonte!

“Il Korriere delo Sport” bën lojë fjalësh me nofkën e trajnerit të Atletikos, Simeone, duke titulluar: Çolaso! Në spanjisht Çolo do të thotë i çmendur! Simeone rrëzon Juven, tani është shumë e vështirë!

E rëndë ishte humbja sidomos për ambiciozin Kristiano Ronaldo, që nuk mundi të largohej nga stadiumi pa bërë shenja dhe pa thënë se “unë kam fituar 5 Champions, ndërsa Atletiko asnjë”.

Tifozët spanjollë iu përgjigjën duke thënë se skuadra e tyre do ta largojë portugezin dhe Juventusin e tij nga Championsi, me një manita, pra me pesë gola./abcnews.al

biontek.jpg
G. P.20:57 | 28/01/2019

Ish-futbollisti i skuadrës së Juventusit, Boniek tha se bardhezinjtë nuk kanë rival në kampionatin italian, por duhet të fitojnë në Europë.

Një ndër lojtarët që shkruajti historinë me skuadreën e Juventusit, Bionek vuri në dukje dominimin e bardhezinjve në kampionatin italian. Gjithsesi ai tha se juventusi i viteve 80 fitoi edhe në Europë.

“Kam qenë i mendimit se kampionati në itali ishte i mbyllur ende pa filluar. Juventus është një ekip me një diferencë të madhe nga skuadrat e tjera në kampionatit italian. Në dekadën e fundit kanë dominuar gjithçka në futboillin italian. Dua të theksoj se ndaj Lazios pashë Juven më të keqe të këtij sezoni, por në fund arriti të fitonte sërish.  Nuk mund të krahasojmë një skuadër gjatë viteve pasi futbolli ndryshon shpejt. Juventusi kur luaja unë fitoi edhe në Europë jo vetëm në Itali”, tha Bionek.

Ish futbollisti çek tha se Juventus është ndër skuadrat favorite për të fituar në Ligën e Kampionëve dhe Ronaldo do të jetë çelësi i suksesit. Janë plot 8 skuadra që mund ta fitojnë Champions-in, por në fund ia del vetëm një.

Në Torino ëndërrojnë të gjitha Champions League për të cilën nevojitet pak fat. Mendoj se afrimi i Cristiano Ronaldos në ekip do ta dërgojë skuadrën drejt suksesit në Ligën e Kampioneve. Portugezi ka një eksperiencë të madhe ndërkombëtare dhe ndikimi i tij te kampionët në fuqi të Italise do të jetë i madh./abcnews.al

juve-cropped_6bhmoeonz4cs1dmcib5jxkrcf-1280x720.jpg
ent ela12:28 | 28/01/2019

Juventusi duket se ka siguruar një tjetër titull në Serinë A. Kampionët në fuqi janë shkëputur ndjeshëm nga rivalët, ndërsa Kristiano Ronaldo vazhdon ta gjejë rrugën e rrjetës

Futbolli në Itali do të thotë një skuadër. Çfarë komenti mund të bësh tjetër kur Juventusi fiton 7 tituj radhazi, dhe praktikisht e ka në xhep edhe të tetin, gjithashtu pa ndërprerje?

Dominimi bëhet edhe më i frikshëm, kur shikon fitore si kjo në fushën e Lacios, pra sukses edhe kur ekipi nuk luan shumë mirë. Mjaftuan 15 apo 20 minuta futboll prej Juventusi që të përmbysej një skuadër e mirë brenda në fushën e saj.

Kristiano Ronaldo shënoi golin e 15-të në Serinë A, duke thyer shqiptarin Tomas Strakosha, ndonëse duhet theksuar se portugezi ka 5 rrjeta me penallti. Tashmë, kampionët janë 11 pikë përpara Napolit të vendit të dytë, dhe shumë më larg të tjerëve, me mediat që e bënë festë bardhezi.

“La Gazeta delo Sport”: Juve, plus 11 luanë! Shumë Torino, Interi bosh! Një spektakël I çmendur, Xheko shkon në 0-3, me Zapatën është 3-3! “Il Korriere delo Sport”: Nuk i mund dot! Heqin keq, vuajnë, ndryshojnë, fitojnë! Një Juventus mizore përmbys një Lacio dominuese për 75 minuta!

Gazeta “Tutosport” e Torinos, lavdëron dy ekipet e qytetit: Juve në +11! Toro e madhe, Valentino është për ty (duke nënkuptuar legjendën Macola)! Nëse Juvja nuk gabon kurrë, Interi është thuajse e kundërta.

Në një ndeshje të dobët, kur duhej të ishte ndryshe, zikaltërit u dorëzuan në qytetin juventin, përballë Torinos. Një gol i Izos bëri diferencën, ndërsa trajneri interist, Luçiano Spaleti, kritikoi dyshen e sulmit Ikardi-Lautaro, por pati akuza edhe për Perishiçin dhe lojën e ekipit.

“Nuk funksionuan, – tha prerë trajneri, – por, i aktivizova sepse shpresova që të na jepnin epërsi në duelet një për një. I aktivizova edhe sepse Perishiç kishte dhimbje në shpinë. Marota thotë se Perishiç nuk dëshiron të luajë, pasi ka oferta nga jashtë, nëse nuk dëshiron të luajë, le të rrijë jashtë ekipit. Duhet vënë rregull në parimet e një skuadre”.

Tifozët kanë kohë që shpresojnë që një ditë loja të ndryshojë, por që pas largimit të Murinjos në 2010, kjo nuk po ndodh, dhe Interi nuk po del më kampion. Zhgënjim për tifozët ishte edhe Roma, pavarësisht një paraqitjeje të shkëlqyer të sulmuesit boshnjak Edin Xheko. Barazimi 3-3 në fushën e Atalantës, duke u ndodhur në avantazh 3-3, ngre sërish pikëpyetje për ekipin e trajneri Di Françesko, që rrezikon edhe Championsin./abcnews.al

marcelo.jpg
G. P.22:34 | 22/01/2019

Mediat në Spanjë raportojnë se mbrojtësi brazilian i Real Madrid, Marcelo, i ka kërkuar drejtuesve të klubit ta lënë të lirë, për të kaluar tek Juventus në Itali. Bardhezinjtë duan të nënshkruajnë edhe me Isco-n.

Marcelo ka vetëm një objektiv, kalimin te skuadra e Juventusit. Zërat për një transferim të tillë i përforcojnë akoma më tej mediat spanjolle “Sport” dhe “Marca”. Sipas tyre, mësohet se anësori i Real Madrid i ka thënë drejtuesve të klubit se nëse skuadra e Juventusit bën një ofertë konkrete në drejtim të tij, atëherë klubi nuk duhet të nxjerrë asnjë pengesë, por duhet ta lërë të lirë futbollistin të ndërrojë ambient.

Një kërkesë, e cila mund të realizohet për mbrojtesin brazilian, i cili nuk ka qenë një titullar i padiskutueshëm për madrilenët gjatë këtij sezoni. Trajneri Solari është justifikuar duke thënë se futbollisti ka vuajtur nga disa probleme shëndetësore, por nuk dihet se sa të vërteta janë këto fjalë.

Pas kalimit të Ronaldos në Torino, u përforcuan edhe zërat për nënshkrimin e Marcelos, por në fund braziliani qëndroi në Madrid. Ronaldo dhe Marcelo janë shumë shokë dhe portugezi ka patur një ndikim jo të vogël në nisjen e këtyre tratativave. Nuk përfundon me kaq pasi Juventus kërkon të nënshkruajë edhe me yllin tjetër të Real Madrid, Isco.

Mesfushori spanjoll nuk është i lumtur në Madrid pasi e ka huimbur vendin e titullarit ndërkohë që Juventus ka shprehur interesim dhe mund të jenë pikërisht kampionët në fuqi të italisë destinacioni i radhës për futbollistin e kombëtares së furisë së kuqe./abcnews.al

JUVENTUS-RONALDO-SORRENTINO-1280x720.jpg
ent ela10:53 | 22/01/2019

Kristiano Ronaldo nuk pati një ditë të bukur në Serinë A. Superylli portugez humbi një penallti, ndonëse Juventusi arriti të fitonte dhe të shkëputej në krye.

Stefano Sorrentino është një emër që do të mbetet në kujtesën e CR7-ës. Superylli portugez i mbylli dy ndeshjet në Serinë A, përpara portierit veteran të Kievos, pa arritur t’i shënonte asnjë gol.

Pasi u ndalua prej 39-vjeçarit në Veronë në fazën e parë, në fitoren e vështirë 3-2, Kristiano Ronaldo pati mundësinë më të mirë për ta ndëshkuar.

Në minutën e 53-të në stadiumin “Alianc Arena” të Torinos, mori përsipër të gjuante një penallti.

Sorrentino e priti të djathtën e tij. Kristiano nuk është mësuar të gabojë penalltitë, dhe aq më pak që ndonjë portier të mos i lejojë golin për një vit sportiv, por duhet të mësohet.

“Ishte e shkruar diku, që ai nuk duhej të shënonte, – komentoi trajneri Alegri, – mund t’iu zbuloj se Kristiano e humbi një penallti edhe në seancën e nxemjes paraditen e ndeshjes. Janë gjëra që ndodhin, ndërsa jam shumë I kënaqur nga skuadra që fitoi bindshëm, duke lejuar shumë pak rreziqe”.

“La Gazeta delo Sport”: Festë e Juves, vetëm CR7-ta nuk argëtohet!

“Il Korriere delo Sport”: Juve, kuota 10! Shkatërrohet Kievo, 18 fitore në 10 ndeshje, Alegri dëshiron të fitojë para kohe titullin e 8-të radhazi!

Gjithsesi, Juventusi nuk gaboi, por ia doli 3-0, me rrjeta të shënuara nga Dagllas Kosta (13’), Emre Xhan (45’) dhe Daniele Rugani (84’).

Xhan ishte lojtari më i mirë në fushë, i ndjekur pikërisht nga Sorrentino.

Ronaldo mbeti në kuotën e 14 golave në Serinë A, këtë edicion, baraz me Duvan Zapatën e Atalantës dhe Fabio Kualjarelën e Sampdorias.

Juventusi, ndërkaq rivendosi epërsinë e 8 pikëve ndaj Napolit të vendit të dytë, duke kryesuar me 56 pikë, pas 20 ndeshjeve të luajtura në kampionat. /abcnews.al

juve-1-800x445.jpg
G. P.22:31 | 16/01/2019

Skuadra e Juventusit është fituesja e Superkupës së Italisë për të 8 herë në histori. Bardhezinjtë mposhtën Milanit me shifrat minimale 1-0 falë golit të Cristiano Ronaldos.

Juventus është fituesja e Superkupës së Italisë për vitin 2018. Bardhezinjtë mposhjtën Milanin në Jedah të Arabisë Saudite me shifrat minimale 1-0 duke u bërë skuadra që e ka fituar me shumë këtë trofe. Loja ishte spektakolare dhe me shumë ritëm por në fund bardhezinjtë fituan edhe falë ekperiencës. Juventus e zotëroi topin në pjesën më të madhe të lojës por edhe Milani u tregua i rrezikshëm në disa raste. Pjesa e parë e lojës ishte e qetë ndërkohë që pjesa e dytë nisi me Milanin në sulm. Ishte Kutrone ai që për pak sa nuk i dha avantazhin Milanit pasi goditja e tij u ndal në traversë. Goli i parë dhe i vetëm i ndeshjes erdhi në minutë e 61. Miralem Pjaniç asiston në perfeksion për Cristiano Ronaldon  i cili i shpëton mbrojtjes së Milanit dhe realizon me kokë i ndihmuar edhe nga pakujdesia e portierit Donaruma. Portugezi shënoi që në finalen e parë me fanellën e Juventusit./abcnews.al

SHORTI-I-CHAMPIONSIT.mpg_snapshot_00.31-1280x720.jpg
G. P.19:17 | 17/12/2018

Çifte të mëdha dolën nga shorti i turit të dytë të Ligës së Kampionëve. Gjithsesi, disa skuadra të mëdha si Reali, Barcelona apo Mançester Siti patën fat nga goglat.

Liverpool-Bayern, Atletico Madrid Juventus dhe Manchester United-PSG ishin sfidat më delikate që rezervoi edhe shorti për 1-16 e finaleve në UEFA Champions League. Skuadra potenciale e këtij edicioni për këtë trofe, Juventus do t’i duhet të kalojë një ferr të vështirë siç është fusha e “Vincente Calderon” ku Simeone do të kërkojë të ndalë furine e madhe juventine të deritanishme. Një tjetër përplasje klasike është ajo mes Liverpool-it dhe Bayern. Klopp do të rigjejë sërish përballë bavarezët këtë herë me një stil e profil tjetër kompeticioni dhe loje.

Mourinho me Manchester-in edhe ata me një shuplakë nga goglat pasi përballë do të kenë PSG. Do ti duhet të bëjnë shumë në takimin e parë në mënyrë që të kalojnë sa më lehtë të mundshëm sfidën në Paris. Goglat e shortit kanë përkëdhelur dukshëm Manchester City-n dhe Barcelonën. Guardiola do të ndeshet me Schalken dhe takimin e parë do e luajë në Gelsenkirchen, ku do të kërkojë të mbyllë gjithçka aty. Francezet e Lion do të luajnë përballë Barcelonës së Mesit në një sfidë në letër me të superfavorizuar skuadrën e Valverdes.

Ajaks-Real Madrid një tjetër përballje delikate, por me stekën e kualifikimit që anon për nga madrilenët që do të luajnë në fushën e tyre takimin e dytë. Po kështu një tjetër përballje shumë shumë interesante është edhe përplasja anglo-gjermane, Tottenham-Borusia Dortmund, ku të dyja skuadrat janë në ekuilibër të plotë të shanseve për kualifikim. Diçka më e thjeshtë për ekipin tjetër Italian të Romës që do të përballet me Porton, por që do ti duhet të mbyllë gjithcka në sfidën e parë në “Olimpico” në mënyrë që të mos ketë aspak surpriza në kthim./abcnews.al

inter-juventus.jpg
G. P.16:13 | 16/12/2018

Polemika mes Interit dhe Juventusit në Serinë A. Debate edhe për fitoren e kampionëve në derbin ndaj Torinos.

Fitoret ishin identike.

Juventusi dhe Interi patën nevojë për një penallti të vogël, që të arrinin sukseset e mëdha të radhës në Serinë A. Shifrat ishin të njëjta, 1-0, dhe rrjetat nga 11 metra larg vijës fatale u shënuan nga dy kampionët kryesorë, Cristiano Ronaldo për juventinët, dhe Mauro Icardi për interistët.

Për t’u veçuar fakti që goli i Ronaldos ishte i 5.000-ti për piemontezët në kampionat. Gjithsesi, në Serinë A nuk mungojnë polemikat që, për hir të së vërtetës ndodhin kudo dhe ja ku i kemi edhe mes dy klubeve. Drejtuesi i ri i Interit, ish-drejtuesi i Juventusit, Bepe Marota, e sheh projektin zikaltër më përpara sesa atë juventin disa vjet më parë.

“Jam shumë krenar që jam këtu. Është fillimi i një kapitulli të ri, dhe unë do të jap maksimumin tim, siç kam bërë kudo. Interi është një klub i fortë dhe i vendosur për të pasur sukses. Mendoj se është më i fortë sesa Juventusi në vitin 2010, kur nisi ciklin fitues. Interi duhet të luajë një rol të madh në UEFA, në Serinë A dhe në Federatën Italiane”.

Pavel Nedved, zv. presidenti i Juves, nuk pati nevojë për këto fjalë për të shprehur mendimin e tij për lëvizjen e Marotës.

“Më duket e çuditshme që Marota shkon tek Interi, dhe kjo ndihet sidomos tani që u bë zyrtare. Ai është një profesionist i madh, një menaxher i madh, por ndoshta ai nuk ishte kurrë një juventin”.

Edhe mediat italiane e pasqyruan debatin, si dhe komentuan fitoret e Interit dhe Juventusit.

“Il Corriere dello Sport”: Marota, një dolli për VAR-in! Drejtuesi i ri zikaltër, i thumbuar nga Nedvedi, fiton me sukses, por Interit iu desh një penallti e dalluar nga teknologjia!

Sërish “Il Corriere dello Sport”: Edhe derbi është i Juves, 46 pikë në fushë, renditje e paparë deri më sot! Zemërim i Mazarrit, penallti për Zazën!

E pra polemikat ishin edhe në fushë.

Nuk pati diskutim për penalltinë e fituar nga Mario Mandzukiç për Juven. Goli i Cristiano Ronaldos nuk solli përplasje, por ato kishin ndodhur më herët. Torino kërkoi penallti, dhe me të drejtë, kur sulmuesi Simone Zaza u rrëzua në zonë, por gjyqtari nuk e akordoi.

Më pak polemika në suksesin e Interit, ndonëse për penalltinë u desh VAR-i. Prekja me dorë u ndëshkua paksa me vonesë, por gjithsesi kapiten Icardi shënoi golin vendimtar. Juventusi kryeson Serinë A me 46 pikë, Interi është i treti me 32./abcnews.al

bayern.jpg
G. P.14:39 | 12/12/2018

Bayerni i Mynihut dhe Juventusi kërkojnë të ruajnë vendin e parë në grup në Ligën e Kampionëve. Dy skuadrat e mëdha luajnë sot ndeshjet e fundit, dhe gjermanët kanë një sfidë klasike ndaj Ajax-it.

Vetëm njëra prej tyre do të jetë klasike, por vëmendja ëshë tek të dyja. Bajerni dhe Juventusi zbresin sot në fushë në Ligën e Kampionëve, në orën 21:00, me objektiv të njëjtë, të sigurojnë vendin e parë në grup. Gjermanët udhëtuan për në Holandë, ku i pret një klasike europiane, ndeshja me Ajaksin në Amsterdam, dhe atyre u bën punë edhe një barazim.

Do të ketë mungesa, sërish. Arjen Roben është lënë jashtë ekipit, për të qenë gati për Bundesligën. Po ashtu, janë mungesat e James Rodrigezit dhe Korenten Toliso, por trajneri Niko Kovaç flet pa asnjë lëkundje.

“Duam të dalim në vend të parë në grup, – tha kroati, – dhe ta luajmë ndeshjen e dytë në turin tjetër, në shtëpi. Nuk kemi probleme, dhe nuk jam i shqetësuar nga deklaratat e Komanit, pasi janë normale në futboll. Ajaksi është një ekip shumë i mirë, dhe unë këtë e kam ditur që më përpara”.

Ajax-i gjithsesi, nuk pritet të jenë me potencial të plotë. Trajneri Ten Hag, sipas mediave holandeze, po mendon të lerë jashtë ekipi disa nga yjet si Dolbergun, Zijeçin dhe Van de Bekun, që janë në rrezik për t’u dëmtuar. Pesë herë kampionët e Europës duan të ruajnë forcat edhe për kampionatin, pasi konkurrimi për titull me PSV Eindhovenin është shumë i fortë.

Kjo mund t’ia lehtësojë detyrën bavarezëve, që të paktën do të kenë një sukses të rëndësishëm në një sezon të vështirë, ku ndodhen në vend të tretë në Bundesligë. Skuadra tjetër e madhe që kërkon të mbajë vendin e parë është Juventusi. Trajneri Masimiliano Allegri e ka përgatitur skuadrën që të shkojë në Zvicër vetëm për fitore ndaj Young Boys-it. Kampionët e Italisë kryesojnë grupin H me 12 pikë ndaj 10 të Mançester Junajtidit, dhe vetëm fitorja ia bën të sigurt kryesimin.

“Dua që të luajmë një tur të dytë më të qetë, – u shpreh Alegri, – për këtë na duhet vendi i parë, pra normalisht na duhet fitorja. Nëse do të ishte ndryshe, CR7-ta do të pushonte ndaj Young Boys-it. Nëse nuk dalim të parët, rrezikojmë të ndeshemi me rivalë shumë të fortë si Barcelona, Reali, Bayerni, City apo Paris SG”.

Pra, Cristiano Ronaldo do të jetë në fushë, por nuk do të luajë Giorgo Chielini. Fusha e Young Boys-it është me bar sintetik dhe Allegri ka frikë se kapiteni do të dëmtohet. United, ndërkaq, do të ketë një ndeshje të vështirë në Spanjë ndaj Valencias.

Anglezët janë të kualifikuar, por trajneri Jose Mourinho po kalon një moment të vështirë, ndaj kërkon që ekipi të luajë mirë dhe për fitore. Ai u shpreh se do t’i japë mundësi të shumëkritikuarit Paul Pogba që të luajë në formacion për të treguar veten./abcnews.al

juventus-inter.jpg
G. P.22:43 | 08/12/2018

Juventusi e meritoi fitoren, por nuk e ka siguruar ende titullin. Ky, mendimi i trajnerit kampion, Allegri, ndërsa trajneri i Interit, Spalleti pati kritika për lojtarët e tij.

Diferenca me ndjekësit është vërtet e madhe. Juventusi e kënaqi trajnerin e vet, Masimiliano Alegrin, me suksesin ndaj Interit, edhe pse njeriu i stolit nuk ka iluzione. Për të, edhe një ekip i shkëputur në krye, dhe që la 14 pikë prapa një rival të rëndësishëm, nuk ka fituar ende asgjë. Vetëm kështu, sipas Allegrit, mund të luftohet për titullin e 8-të radhazi në Serinë A.

“Interi na vuri në vështirësi në pjesën e parë, ndaj e patëm të vështirë t’i përballonim. Gjithsesi, e kishim fajin vetë sepse bëmë gabime duke humbur topin. Pas pushimit zhvendosa Mandzukiçin majtas, ndërsa Paulo Dybala luajti shumë mirë. Në pjesën e dytë ishim me ritëm të lartë dhe me presion të fortë. Nuk i lejuam Interit thuajse asgjë, dhe patëm disa raste. Kampionati ende nuk ka përfunduar, ndërsa tani, le të mendojmë për Championsin”, u shpreh Allegri.

Luciano Spalleti, trajneri i Interit, kuptoi kufijtë e momentit të skuadrës së tij, diçka që mund të bëhej vetëm duke u ndeshur me më të fortët. Ai nuk e hodhi poshtë paraqitjen e lojtarëve të tij, por pati kritika për futbollistë të veçantë, ndonëse nuk i tregoi me emra.

“Për fat të keq, Juventusi ishte i zgjuar, dhe ne u treguam naivë. Kundërshtari gjeti mënyrën sesi të shkonte kot 5 minuta pas një faulli. Gjithsesi, ne bëmë shumë gabime banale, dhe Juvja përfitoi. Kjo bëri diferencën. Nuk luajtëm keq, pasi disa herë krijuam raste për gol, por nuk i shfrytëzuam siç duhet sulmuesit tanë. Sërish pati ndonjë lojtar që u tregua i ngadalshëm, i pakujdesshëm apo që foli më shumë sesa duhet”, tha ai.

Sfida ishte e tillë kur asnjëra nga skuadrat nuk dominoi, por me Juventusin që e meritoi fitoren.

Ky ishte edhe refreni i mediave.

“La Gazeta dello Sport”: Kampionët fitojnë 1-0! Juventusi kërcen përpara, Interi rrëzohet!

“Il Corriere dello Sport” lavdëron sulmuesin kroat, autor të golit: Atila! Juve rekord, Manxhukiç rrëzon Interin, 1-0!

“Tutosport”, gazetë e Torinos: Super Mario, super Juve!

Pas 15 javësh, kuptohet gjithnjë e më shumë se kampionët në fuqi po bëjnë një garë më vete, dhe se Interi ende nuk është aq i fortë sa duhet, madje duke rrezikuar ta ketë fare pranë, rivalin e madh, Milanin./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono