Juventus

juventuso.jpg
G. P.15:30 | 05/07/2018

Cristiano Ronaldo është në prag të një transferimi të ri dhe të jashtëzakonshëm. Ylli i Realit besohet se ka arritur një akord me Juventusin.

Botërori përfundoi, por një aventurë e re është në prag.

Cristiano Ronaldo edhe kur nuk e arrin objektivin e tij të madh sërish është në qendër të vëmendjes dhe media e tifozët nuk do të flasin vetëm për çerekfinalet e Kupës së Botës. Topi i Artë me shumë gjasë e ka gjetur skuadrën e tij të re, Juventusin.

Kampionen e Italisë e njeh mirë, pasi është ndeshur disa herë me të, me fanelën e Realit të Madridit. I shënoi një supergol sezonin e kaluar në Champions, po ashtu si shënoi dy gola në finalen e vitit 2017 po në Champions.

Një ish-drejtues i lartë juventin, po ashtu ish-drejtues i Partizanit të Tiranës, Luciano Moggi, deklaron se Ronaldo tashmë ka nënshkruar për Juven dhe ka kaluar vizitën mjekësore në Mynih.

Përse lojtari më i mirë i botës vitin e kaluar po largohet nga klubi më i madh i botës, në të cilin ka fituar aq shumë? Arsyeja kryesore besohet se është ajo financiare, pasi presidenti Perez nuk pranoi t’i jepte një rrogë të ngjashme me Lionel Messin.

Pas rinovimit të kontratës vitin e kaluar, madrilenët i ofrojnë deri në 25 milionë euro në sezon. CR7-ta po ashtu besohet se është i ofenduar që Perez po kërkon me ngulm brazilianin Neymar, që do të ishte rival i tij për statutin e lojtarit më të mirë në skuadër.

Klauzola e transferimit të Ronaldos është 1 miliardë euro, por besohet se që nga janari i këtij viti, Perez ra dakord që klauzola reale të zbriste në 100 milionë euro. Kjo i ka dhënë shkas Cristianos që të akuzojë se “nëse unë vlej 100 milionë euro, do të thotë se nuk më duan”.

Drejtuesit e Juventusit, Beppe Marota e Andrea Agnelli, janë gati ta paguajnë këtë shifër. Problemi i vetëm mbetet rroga, pasi Ronaldo kërkon sa Messi, ndërsa italianët mund t’i japin 30 milionë euro në sezon. Gjithsesi, nëse akordi është arritur, do të thotë se është rënë dakord edhe për rrogën./abcnews.al

allegri.jpg
G. P.15:40 | 14/05/2018

Sezoni i Juventusit ishte legjendar dhe lojtarët meritojnë lavdërime të mëdha. Kështu u shpreh trajneri Allegri pas fitores së titullit, por nga Napoli erdhën sërish akuzat e përhershme

Festa ishte e madhe, edhe pse sikur është bërë e mërzitshme.

Nuk i duket kështu lojtarëve të Juventusit, edhe pse fituan titullin e 7-të radhazi, si askush më parë në Itali.

Ata nuk u kursyen aspak, as në fushën e stadiumit “Olimpiko”, pas barazimit me Romën, dhe as në dhomën e zhveshjes.

Ishte fundi i një edicioni të gjatë dhe fantastik, në të cilin u pronësua edhe Kupa e Italisë, dhe ku për fare pak nuk u eleminua Reali i plotfuqishëm në Ligën e Kampionëve.

Trajneri Allegri, njeriu që ka fituar 4 tituj radhazi, po ashtu 4 kupa të Italisë, radhazi, nuk mund të thotë tjetër përveçse fjalë të mëdha për lojtarët e tij, në një garë të vështirë me Napolin deri në javët e fundit.

Massimiliano Allegri: “Duhet t’i bëjmë komplimente të mëdha Napolit për sezonin që zhvilloi, por duhet t’i bëjmë komplimente edhe më të mëdha Juventusit sepse mbylli një edicion legjendar. U arrit titulli i 7 radhazi, ndërsa në 4 vitet e fundit, u fituan 4 tituj, 4 Kupa të Italisë dhe u arritën 2 finale të Championsit. Thjesht, në respekt të djemve tanë, duhet të marrim vlerësime. Në fund të fundit, gjithë ato gjëra që kam dëgjuar këtë vit, do t’i marrë era”.

Gjithsesi, pavarësisht se duket se askush nuk mund të ketë vërejtje, nga Napoli, erdhën akuzat e zakonshme.

Trajneri napolitan, Maurizio Sarri, që arriti rekordin e pikëve në histori me 88 të tilla pas fitores ndaj Sampdorias, nuk u kursye as këtë herë.

Maurizio Sarri: Keqardhja e vetme që kemi është që e humbëm titullin në hotel, dhe jo në fushë. Tek ne ndikoi për keq ndeshja Inter-Juventus për mënyrën sesi përfundoi. Më pyesni nëse titullin e fitoi skuadra më e fortë, dhe unë iu them se e fitoi skuadra me më shumë fuqi, në kuptimin e plotë të kësaj fjale. Për fat të keq, duhet të jemi më të fortë psikologjikisht, por edhe liga e futbollit duhet të përmirësohet pasi në 16 ndeshjet e fundit kemi luajtur 14 herë pas Juventusit”.

Kur duhet edhe një javë deri në mbyllje të Serisë A, tek Juventusi është konfirmuar vazhdimësia e Alegrit në stol, po ashtu e yjeve si Dibala apo Higuain, ndërsa premtohet kthimi i Pjaca-s, por refuzohet Donaruma.

Nuk dihet nëse Juventusi do të ketë sërish rival sezonin e ardhshëm këtë Napoli, pasi e ardhmja e Maurizio Sarrit mbetet ende e paqartë.

juve.jpg
G. P.11:22 | 14/05/2018

Juventus ka fituar për herë të shtatë titullin kampion të Italisë, pas barazimit 0 – 0 në Olimpiko përballë Romës. Të mërkurën e kaluar bardhezinjtë e Masimiliano Allegrit fituan dhe kupën e italisë, një fitore e dyfishtë pra që përsëritet për të katërtin vit radhazi.

Ka mjaftuar një barazim 0-0 me Romën për të marrë titullin kampion për herën e shtatë radhazi. Është një pikëshi që i lejon Juventusit të mbajë Napolin në një distancë që nuk përmbyset dot dhe në fund të festojë sërish në Olimpiko.

Të mërkurën e kaluar ishte Kupa e Italisë në fitoren ndaj Milanit, ndërsa tani është Skudeto. Massimiliano Allegri goditi mirë me kupën dhe kampionatin për të katërtin vit radhazi, ndërsa Buffon i ulur në stol, largohet nga futbolli me të shtatin titull kampion si kapiten skuadre. Një sipërmarrje që e ka festuar me shokët e tjerë të vjetër të skuadrës si Chiellini, Barzagli, Lichtsteiner e Marchisio.

Ndeshja nuk dhuroi emocione të veçanta, me dy skuadra që tashmë ishin një hap larg objektivave personale: skudeto për bardhezinjtë, dhe kualifikimi në Champions për verdhekuqtë, edhe pse me humbjen e Interit në shtëpi ndaj Sasuolos, objektivi ishte arritur para ndeshjes.

Di Francesco nuk dhuron surpriza në fillim të ndeshjes, ndërsa Allegri heq dorë në momentin e fundit nga Khedira, duke e zëvendësuar me Matuidi. Në pjesën e parë Roma përpiqet të shfrytëzojë disa gabime të Juventusit, por nuk arrin të dhënojë. Për Juventusin e vetmja mundësi për të shënuar ishte në minutën e 35 me Dybala, por goditja e tij përfundon jashtë porte.

Emocione më të forta pas daljes me karton të kuq në Nainggolan duke e lënë Romën me dhjetë lojtarë. Pas përfundimit të minutës së dytë shtesë është moment i Juventusit për të festuar./abcnews.al

POLEMIKA-PAS-INTER-JUVENTUS-1280x720.jpg
ent ela14:09 | 29/04/2018

Polemika të ashpra pas derbit të Italisë mes Interit dhe Juventusit. Mediat akuzojnë arbitrin Orsato se u tregua i njëanshëm duke ndihmuar kampionët.

Momentet e dyshimta nuk munguan.

Nuk mungojnë në asnjë kampionat të botës, por këtu në Serinë A, për fat të keq, më shpesh jepen në favor të skuadrës që në fund shpallet kampione.

Juventusi triumfoi vërtet 3-2 në “San Siro” ndaj Interit dhe luajti mjaft mirë, veçse të paktën në dy çaste pati ndihmën e arbitrit Orsato.

Në minutën e 15-të, Vesino ndërhyri ashpër ndaj Manxhukiçit, dhe gjyqtari u mendua dy herë.

Nga i verdhi, kaloi tek i kuqi me ndihmën e teknologjisë, duke lënë Interin në dizavantazh numerik, ndërsa ishte edhe në dizavantazh me rezultat.

Gjykimi i “La Gazeta delo Sportit” ishte që vendimi i Orsatos për Vesinon ishte më i ashpër sesa duhej.

Momenti tjetër erdhi në pjesën e dytë, në minutën e 57-të, kur Miralem Pjaniç ndërhyri ndaj Rafinjës.

Boshnjaku e kishte një të verdhë, dhe nëse do të merrte të dytën, do të dilte nga fusha, kur rezultati ishte I barabartë 1-1.

Mediat italiane nuk është se e kursyen shumë gjyqtarin.

“La Gazeta delo Sport” titullon: Juve e pafund, Inter i tërbuar! Emocione dhe polemika në “San Siro”

“Il Korriere delo Sport” vlerëson juventinët si “Monstruozë”, por nuk ngurron të akuzojë Orsaton se shkatërroi ndeshjen, duke përjashtuar Vesinon e duke falur Pjaniçin.

Nuk mund të mungonte as kritika elegante e trajnerit interist, Luçiano Spaleti.

Spaleti: “Jemi të detyruar të pranojmë realitetin dhe pastaj të gjejmë se çfarë nuk shkoi mirë. Një humbje e rëndë për t’u pranuar, një barrë mbi shpatullat tona, sidomos pas një ndeshjeje të tillë. Në një anë është rezultati i ndeshjes, dhe nga ana tjetër janë episodet që e përcaktuan atë. Orsato është një gjyqtar shumë I mirë, por disa nga vendimet e tij nuk i kuptova, mund të them se nuk pati ekuilibër nga ana e tij në këtë ndeshje”.

Kolegu dhe rivali i tij, Masimiliano Alegri, foli, por si trajner i Juventusit.

Alegri: “Koha efektive në futbollin italian është rritur me 3 minuta falë VAR-it, dhe ne jemi më pranë nivelit më të lartë europian. Natyrisht, gjithnjë do të ketë momente të dyshimta. Arbitri gabon, por nëse ai vërshëllen, gjithçka merr fund. Për shembull, goli ynë I dytë, nëse nuk do të kishte qenë VAR-i mund të ishte quajtur I rregullt, por më pas arbitri me të drejtë e anuloi”.

Ndoshta do të kishte folur ndryshe po të kishte qenë në ndonjë stol tjetër. /abcnews.al

502514-be459b8f7982c228948b17635070f328-1280x720.jpg
ent ela10:57 | 29/04/2018

Juventusi hodhi një hap të madh drejt mbrojtjes së titullit kampion në Serinë A. Kampionët në fuqi fituan në fushën e Interit, duke lënë pas disfatën e pësuar javën e kaluar me Napolin.

Kampionët nuk dorëzohen kurrë.

Ata mund të humbasin një betejë, por jo luftën, dhe Juventusi tregoi pikërisht në sfidën më të vështirë se nga çfarë brumi është gatuar.

Formacioni i trajnerit Masimiliano Alegri fitoi 3-2 në “San Siro” ndaj Interit, duke lënë pas disfatën e rëndë ndaj Napolit, e duke mbajtur vendin e parë në Serinë A, edhe këtë javë.

Në pjesën e parë u duk sikur po shikohej një film i transmetuar kushedi sa herë.

Edhe pse vendasit kishin mundësinë t’i prishnin punë ekipit që urrenin më shumë, sërish u dukën të pazotë për ta bërë.

Juventusi kaloi shpejt në epërsi, dhe pas pak minutash pati edhe avantazh numerik.

Tensioni I madh I ndeshjes bëri që gjyqtari Orsato t’i drejtohej disa herë teknologjisë, VAR.

E bëri për rastin e golit të Dagllas Kostës, që u quajt i rregullt, dhe po ashtu për ndërhyrjen e Vesinos ndaj Manxhukiçit që u vlerësua për karton të kuq.

Skuadra e trajnerit Spaleti u duk se mori goditjen e nokautit në minutat e fundit të pjesës së parë, kur Matyidi shënoi golin e dytë për Juven, por teknologjia këtë herë ishte mike.

Rrjeta u anulua, dhe ndoshta kjo ishte pika e kthesës.

Çfarë ndodhi në pjesën e dytë?

Me siguri, Spaleti u foli lojtarëve në pushim, dhe po ashtu ata ndjenë përgjegjësinë përpara dhjetëra mijë tifozëve të “San Siros”.

Juventusi ndoshta e quajti ndeshjen të fituar dhe gaboi.

Në të vërtetë, mbrojtja juventine nuk ishte ajo e ditëve më të mira dhe ky ishte një shkak tjetër.

Alegri ishte detyruar të linte në stol Kielinin, ndërsa kishte zgjedhur Barxalin përpara Benatias si titullar.

Ndoshta ishte koincidencë, por pikërisht Barxali e dërgoi topin në rrjetën e portës së tij, duke I dhënë avantazhin Interit.

Kampionët provuan edhe hedhjen në fushë të Paulo Dibalës, por kthesa erdhi vonë.

Autogoli i Shkriniarit, tri minuta para fundit, shmangu humbjen, por sërish vendi o parë nuk ishte I sigurt, pasi Napoli mund të dilte i pari nëse fitonte në fushën e Fiorentinës.

Kampionët duan ta kenë në dorë vetë fatin e tyre dhe kështu bëri Juventusi, që luftoi deri në fund për fitoren dhe e gjeti, edhe pse me autogol.

Vendosi ai prej të cilit pritej, Gonzalo Higuain i blerë për 90 milionë euro, dhe që kishte shumë ndeshje pa shënuar.

Argjentinasi ndoshta realizoi golin më të rëndësishëm të sezonit, me asistin e Dibalës dhe skuadra e Alegrit kaloi provën e parë tepër të vështirë, drejt titullit të 7-të kampion radhazi. /abcnews.al

napoli2.jpg
G. P.22:55 | 23/04/2018

Suksesi i Napolit ndaj Juventusit nuk ishte vetëm një fitore futbolli. Trajneri Sarri e quan një fitore të popullit, ndërsa qyteti i Italisë së Jugut pret titullin si në kohën e Maradonës.

Tre vjet më parë, dilte në skenë me një barrë të rëndë mbi supe.

Maurizio Sarri ishte caktuar trajner i Napolit, skuadrës së qytetit të tij të lindjes, dhe për të nuk ishte e lehtë të përmbante veten.

“Jam i emocionuar prej 20 ditësh, – u shpreh ai në prezantim, – kam qenë i emocionuar për Napolin që kur isha kundërshtar”.

Misioni i tij ishte thuajse i pamundur, të rikthente Napolin në lavdinë e dikurshme, të kohës së Diego Armando Maradonës.

U desh të vinte minuta e fundit e sfidës së fundit, asaj të së dielës në mbrëmje në stadiumin e superfuqisë Juventus, që Sarri t’i afrohej realizimit të misionit të tij të madh.

Goli i Kulibalit solli fitoren dhe diferencën prej vetëm 1 pike me kreun.

Në të njëjtën kohë, disa qindra kilometra më në jug, festa ishte masive.

I gjithë Napoli, shprehimisht, kishte dalë në rrugë, i pushtuar nga emocione që në kohët moderne i jep vetëm futbolli.

Ishte sikur të ishte fituar pavarësia, apo sikur qyteti të kishte shpëtuar nga ndonjë fatkeqësi e madhe.

Në Veri të Italisë, në Torino, Mauricio Sarri e shprehu kështu.

Maurizio Sarri: “I kemi dhënë një kënaqësi tepër të madhe një populli të tërë. Kjo sepse ne jemi e vetmja skuadër që përfaqëson një popull, sepse jemi i vetmi qytet i madh vetëm me një skuadër. I kemi dhënë një kënaqësi që shkon përtej klasifikimit dhe çdo diskutimi që mund të bëhet”.

Në stadiumin tashmë mitik, “Allianz Arena”, u luajt vërtet një ndeshje e madhe, ashtu siç pritej, por jo nga ata që priteshin.

Ishte Napoli krejt papritur dominuesi, edhe pse fitorja erdhi vonë.

Ishte merita e plotë e Sarrit që përballë superfuqisë absolute të Italisë nxorri një ekip pa asnjë hije frike, të bindur se mund t’ia dilte edhe në “gojë të ujkut”.

Nuk mund të kishte përmbajtje në dhomën e zhveshjes, aty ku kjo skuadër nuk kishte mundur të festonte asnjëherë, pasi nuk kishte mundur të fitonte asnjëherë.

Shumë të rralla janë skuadrat që ia kanë dalë.

Në mes heronjve edhe mbrojtësi i kombëtares shqiptare, Elseid Hysaj.

Ky Napoli po, që mund ta fitojë titullin, edhe pse është 1 pikë prapa.

Këtë e ndjenë edhe tifozët që vërshuan me mijëra për të pritur ekipin e tyre në aeroportin e Kapodikinos, njëlloj siç bënë mijëra tifozët shqiptarë kur kombëtarja u kthye nga Beogradi.

Festa nuk mund të mos pushtonte edhe shëtitoren dhe rrugën buzë detit,

Kremtimi zgjati aq shumë sa ishte e udhës, derisa publiku napolitan shpenzoi edhe energjitë e fundit dhe shkoi të flinte me ëndrra për titullin.

Vlerësimi i mediave sportive italiane ishte i gjithi.

Gazeta “Tutosport” e Torinos nuk ka mëdyshje: Këndon Napoli, qan Juventusi!

Media kryesore sportive, “La Gazetta dello Sport” nga Milano: Napoli në -1. Koka është këtu!

Ja edhe “Il Corriere dello Sport”, që thekson: Napoli, goditje për titull. KulibaBUM!

Kalendari I mbetur në Serinë A favorizon Napolin, që do të luajë në fushën e Fiorentinës, do të presë Torinon, do të shkojë në Gjenovë ndaj Sampdorias dhe do të presë së fundi Krotonen.

Juventusi do të luajë në Milano ndaj Interit, pastaj në Torino ndaj Bolonjës, do të shkojë në fushën e Romës.

Trajneri Sarri gjithsesi nuk ka dëshirë të gëzohet para kohe.

Maurizio Sarri: “Ky është viti i 7, gjashtë i kanë fituar dhe janë sërish në krye edhe këtë vit, 4 javë para fundit. Është një stërpushtet teknik, taktik, ekonomik, i të gjithë llojeve. Në 3 sezonet e fundit kanë qenë 2 herë në finale të Championsit. Është e qartë se po luftojmë ndaj një realiteti tepër të madh e të fuqishëm. Merita jonë është që e mbajtëm kampionatin të hapur, ndoshta i vetmi nga kampionatet e mëdhenj të Europës që mbetet i hapur. Gjithsesi, është pak e mundshme që Juventusi të humbasë pikë, pra gjithçka e kanë në dorë ata”.

Çfarëdo që të thotë Sarri, Napoli ka në mendje vetëm këtë ditë, fitoren e titullit të parë kampion në 1987, kur skuadra e udhëhequr nga Diego Armando Maradona, këndonte “O Sole mio”, së bashku me këngëtaren napolitane, Lina Sastri./abcnews.al

JUVENTUS-NAPOLI-1280x720.jpg
ent ela08:19 | 23/04/2018

Napoli arriti një fitore të madhe në Serinë A të Italisë, duke mposhtur Juventusin brenda në Torino e duke rihapur garën për titullin kampion. Skuadra napolitane e arriti suksesin vetëm në minutën e fundit duke shënuar golin e vetëm të ndeshjes, por e meritoi plotësisht pasi luajti më mirë sesa vendasit.

Formacioni I trajnerit Sarri pati epërsi duke qenë vazhdimisht në sulm, e duke e mbyllur kundërshtarin në gjysmëfushën e tij. Me këtë fitore, Napoli u ngjit në kuotën e 84 pikëve, duke qenë vetëm 1 pikë larg Juventusit që kryeson renditjen.

Tashmë, duhen edhe 4 javë deri në përfundim të kampionatit, dhe napolitanët kanë shumë shpresa të fitojnë titullin e parë që nga koha e Maradonës. Kjo, sepse Juventusi do të duhet të luajë disa ndeshje të vështira, në fushën e Interit dhe të Romës.

Juventusi ka dalë 6 herë kampion radhazi, ndërsa Napoli e ka fituar titullin për herë të fundit në vitin 1990. /abcnews.al

 

napoli.jpg
G. P.09:20 | 19/04/2018

Gara për titullin në Serinë A mbetet e hapur. Juventusi gaboi, ndërsa Napoli arriti një fitore të vështirë, duke qenë tani vetëm 4 pikë larg
Një tjetër roveshatë ndëshkon kampionët.
Pas asaj që i ndodhi me Cristiano Ronaldon në Champions, ja goditja e radhës, këtë herë në kampionat, në fushën e modestes Crotone.
Ishte një nigerian shtatlartë, me emrin Simi, që realizoi golin vërtet të veçantë që i hoqi Juventusit fitoren nga dora, dhe ia ndërlikoi rrugën drejt titullit.
Barazim 1-1 dhe diferencë e shkurtuar në 4 pikë ndaj Napolit ndjekës, kur duhen edhe 5 ndeshje deri në përfundim të Serisë A.
Ja që edhe kampionët mund të gabojnë, e të mos jenë të përsosur, ndonëse mbeten favoritë për suksesin përfundimtar, duke pasur 85 pikë ndaj 81 të napolitanëve.
Juve kaloi në epërsi me golin e Alex Sandros që në minutën e 16 dhe u mendua se do të fitonte, por nuk ia doli.
Napoli përfitoi, ndonëse e pati tepër pisk ndaj Udinese, brenda në “San Paolo”.
Fitoi 4-2 pasi u ndodh dy herë në dizavantazh, duke treguar se nuk i mungon karakteri edhe kur gjendja duket e pashpresë.
Insigne, Albiol, Milik e Tonelli ishin autorët e golave për ekipin e trajnerit Maurizio Sarri, që kishte sërish si titullar mbrojtësin e kombëtares shqiptare, Elseid Hysaj.
Nëse gara për titull mbetet e çelur, edhe më e hapur është ajo për kualifikim në Champions.
Lazio, Roma e Interi janë në garë, dhe diferenca mes tyre është vetëm 1 pikë.
Lacialët e Tomas Strakoshës kaluan një dramë në Firence, duke ia dalë në fund ndaj Fiorentinës.
Përfundoi 4-3 në stadiumin “Artemio Franki”, ku fillimisht pati dy kartonë të kuq e pastaj 7 gola.
Për kryeqytetasit shënuan Luis Alberto, Martin Casseres, Felipe Anderson dhe sërish Luis Alberto.
Rivalët e tyre, po ashtu nuk gabuan me Romën që kaloi 2-1 Genoan në stadiumin “Olimpico” dhe me Interin që mposhti 4-0 Cagliarin, një ditë më parë.
Nga Championsi abdikon Milani pas barazimit 1-1 në fushën e Torinos.
Ky rezultat e lë ekipin e trajnerit Gatusso10 pikë pas, një diferencë që praktikisht nuk mund të kapërcehet.
Në renditje, Lazio e Roma kanë nga 64 pikë, Interi 63, ndërsa Milani 54./abcnews.al

cristiano-ronaldo-brilliance-brings-juventus-fans-to-their-feet-1280x720.jpg
G. P.15:28 | 04/04/2018

E gjithë bota e futbollit i është ulur në gjunjë Cristiano Ronaldo-s pas golit që shënoi ndaj Juventusit në Champions. Ylli i Realit po krahasohet me legjendat më të mëdha të të gjitha kohëve.

Ky gol sikur vlejti sa një karrierë.
Kristiano Ronaldo është padyshim në kulmin e lavdisë pas asaj që bëri në stadiumin e Juventusit.
Pas mbi 600 rrjetave, njëra më e bukur se tjetra, duhej të vinte kjo në Torino, që të bindte edhe më skeptikët, se ai mund të matet me ajkën e futbollit botëror, me Pelenë, Maradonën dhe Mesin.
Portugezi pati meritën më të madhe që Reali fitoi 3-0 një ndeshje tepër të vështirë të Championsit, që mund të kishte përfunduar edhe ndryshe, ndërsa dy goditjet e tij e kanë siguruar tashmë gjysmëfinalen.
Të mësuar ta dëgjojmë të flas më shumë për veten, sikur u habitëm kur dëgjuam pas sfidës një Ronaldo altruist.

Cristiano Ronaldo: “Ishte një ndeshje shumë e mirë e ekipit. E qartë që njerëzit po flasin shumë për golin tim të dytë, që ishte me të vërtetë spektakolar, ndoshta më i miri i karrierës sime. Dakord, por unë dua të flas më shumë për ekipin, sepse u paraqit shumë lart. Vuajtëm në pjesën e parë, por që të shënosh 3 gola në fushën e Juventusit nuk është aspak e lehtë, por ia dolëm mbanë dhe hodhëm një hap të madh drejt gjysmëfinales”.

Kristiano pati padyshim disa fjalë për tifozët e Juventusit, që u ngritën në këmbë pas roveshatës së tij.

Cristiano Ronaldo: “Dua të falenderoj publikun e Juventusit. Është diçka e madhe që u duartrokita në një stadium si ky i Juventusit, ku kanë luajtur lojtarë të mëdhenj, dhe luajnë sërish lojtarë të mëdhenj. Është një moment i madh për mua, jam i lumtur dhe i nderuar. Juventusi gjithnjë më ka pëlqyer si ekip dhe gjithë italianëve që ishin në stadium dua t’u them faleminderit në italisht”.

Intriguese koincidenca që CR7-ta ka në stol si trajner një yll të dikurshëm që ka bërë gjëra spektakolare, si ky gol fitues në finalen e Championsit në vitin 2002.
Zinedin Zidane u pyet nëse mund të ketë krahasim, dhe foli si tifoz i vetvetes.

Zinedin Zidane: “Dy golat mund të krahasohen, por ai i imi ishte më i mirë. Gjithsesi, ky ishte i fundit, pra vlen ky. Gjithsesi, i duhet hequr kapelja Kristianos. Unë jam vërtet trajner i Realit, por jam edhe tifoz futbolli. Veprimi i tij ishte natyral dhe jam shumë i lumtur për të. Është një lojtar i veçantë pikërisht sepse bën gjëra të tilla. Gëzohem për të, por që të gjithë duhet të jemi të gëzuar që e kemi në ekip”.

Nuk mund të mungonin vlerësimet më të larta nga kundërshtarët.
Ja si shprehet trajneri i Juventusit, Alegri.

Alegri: “Nuk e di nëse ishte goli më i bukur i historisë, por padyshim ishte i jashtëzakonshëm. Për momentin, madje për shumë vite, Kristiano Ronaldo është qendërsulmuesi më i mirë në botë. Është transformuar në këtë rol dhe duhet t’i bëj komplimentet për atë që bëri, sepse ka një kthjelltësi dhe zotësi për të shënuar, që do të hyjë në histori”.

Mediat, si përherë, u ngritën në një hosana për mbretin e momentit në futboll.
Gazeta “Marka” e Madridit titullon thjesht: Goli! Kristiano shënon me një roveshatë për historinë që ngre në këmbë stadiumin e Juventusit
“AS”: Nga cili planet vini? Kristiano goditi topin në 2.23 metra lartësi! Bufon: Vlera e tij është e krahasueshme me Maradonën, Mesin, Pelenë!
“El Mundo Deportivo”: Dje CR7! Sot Mesi!
“Sport” po e Barcelonës është mospërfillëse: Kristiano rrëzon Juventusin, shkruan ajo në një cep. Titulli dhe fotoja e madhe janë për Mesin: Shije Championsi!
“Il Korriere delo Sport” nga Italia: Një vepër arti! Roveshatë kryevepër e Ronaldos në Champions, Reali shkatërron Juventusin!
“La Gazeta delo Sport” me pasthirrmë: CR Uau! Të gjithë në këmbë për Ronaldon që me një roveshatë të çmendur përmbys Zonjën!
“L’Ekip” ka foton e Ronaldos dhe titullin: Në një planet tjetër!
“A Bola” e Portugalisë nuk ka dyshime: Është më i madhi!
Nga Argjentina, vendi i Mesit, komenton “Ole”: CR7 i papërballueshëm! Roveshatë e nivelit botëror!
“Lans” e Brazilit: I papërballueshëm! CR7 një kryevepër!
Natyrisht, Reali nuk ishte vetëm Ronaldo.
Suksesi 3-0 pati edhe meritë të tjerëve, që nga portieri Kejlor Navas, kapiteni Sergio Ramos apo Varan në mbrojtje, Modriç e Kros në mesfushë, Isko e Benzema në sulm, si dhe autori i golit tjetër Marselo.
Në një farë mënyre, madrilenët morën hakun e Totenhemit, që një tur më parë pati epërsi të plotë ndaj kampionëve të Italisë, por u eleminua nga mungesa e përvojës.
Përsa i përket, Juventusit, torinezët provuan edhe një herë sesa e madhe është diferenca mes Serisë A dhe La Ligës së Spanjës./abcnews.al

juventusio.jpg
G. P.13:40 | 03/04/2018

Juventus-Real Madrid është sfida më e madhe e çerekfinaleve të Ligës së Kampionëve. Dy emrat e mëdhenj ndeshen sonte në Torino, dhe spanjollët cilësohen si favoritë për kualifikimin.

Kështu duan të jenë kurdo, përmbi re. Futbollistët e Realit jo më kot janë kampionë të Europës, dhe veten e mendojnë mbi gjithë të tjerët. Të vënë në dyshim të fortë në ligën spanjolle, madrilenët duan të tregojnë epërsinë e tyre në Champions, ndërsa luajnë ndeshjen e parë çerekfinale në fushën e Juventusit.

Përqëndrimi i ekipit spanjoll u duk i plotë, në udhëtimin drejt stadiumit “Alianc Arena”, ku u përgatitën për herë të fundit për sfidën që i pret. Trajneri Zinedin Zidane e pa të arsyeshme t’u fliste kampionëve të tij. Francezi dha këtë mesazh motivues.

Zinedine Zidane: “Ju e dini që ky është futboll, e kemi bërë gjithnjë. Të jemi të gjithë të bashkuar, shumë të fortë. Na duhet të jemi të përqëndruar, sikur po luajmë një finale. Ne na kënaq vetëm të fitojmë tituj dhe të tregojmë se jemi më të mirët”.

Trajneri francez, ish-lojtar i Juventusit për 5 vjet, vlerëson kundërshtarin si shumë të fortë, dhe tregon se çfarë duhet të bëjë ekipi i tij për t’ia dalë.

Zinedine Zidane: “Duhet të zhvillojmë një ndeshje të mirë, kjo është e vetmja porosi e imja për lojtarët. Kështu kemi bërë gjithnjë dhe mendoj se jemi të përgatitur për ta bërë. Gjithsesi, këto ndeshje nuk kanë të bëjnë aspak me atë që ndodhi disa muaj më parë. Ajo që shkoi, shkoi, ndaj duhet të mendojmë vetëm për ndeshjen e radhës. Nuk mund të spjegoj se përse Reali ka fituar 2 finalet ndaj Juventusit, ndërsa është eleminuar kur ka luajtur dy ndeshje. E them sërish se mendoj vetëm për ndeshjen e radhës”.

Harmonia në ekip mendohet të jetë vendimtare në nivele të tilla, por tek Reali ka një çështje “Isko”, me lojtarin që ankohet se luan pak.

Zinedine Zidane: “Isko është një lojtar shumë i rëndësishëm për mua. Ndoshta, është më ndryshe në kombëtare sepse në një vit atje luhen 8 ndeshje, ndërsa tek Reali luhen 60 takime, shpesh herë një herë në tri ditë. Koncepti im është që nuk ka titullarë dhe rezerva, kam 25 lojtarë që për mua janë të gjithë njësoj, dhe uroj që edhe futbollistët të mendojnë kështu”.
S

fida e dyfishtë është padyshim një klasike europiane. Rivalët janë ndeshur shpesh që nga fillimi I viteve 60-të, dhe bilanci i tyre është thuajse i barabartë, në gjithçka.

Ka një dallim, sidoqoftë. Reali i ka fituar të dyja finalet mes tyre, në 1998 dhe në 2017. Nga ana tjetër, Juventusi është kualifikuar katër herë kur duelet kanë qenë me dy ndeshje. Kampionët e Italisë mund të thuhet se vijnë në përballje në momentin më të mirë. Të rikthyer në krye të Serisë A, madje me diferencë me Napolin, dhe finalistë të Kupës së Italisë. Shqetësimi i vetëm është loja jo edhe aq bindëse, siç ndodhi ndaj Totenhemit apo Milanit. Trajneri Alegri, sidoqoftë, kërkon vetëm një gjë nga lojtarët e tij.

Massimiliano Allegri: “Kemi përballë skuadrën që luan pa ndërprerje në Champions që nga viti 1996, që arrin të paktën në gjysmëfinale që nga viti 2011, dhe që është më e forta dhe favorite në Champions. Duhet të kemi ambicien që të luajmë si të barabartë dhe që ta mundim. E kemi studiuar finalen e humbur në Kardif, dhe duhet të jemi më të fortë psikologjikisht. Tani është ndryshe, pasi luhet me dy ndeshje, ndaj dhe duhet të mbetemi në lojë deri në fund, pasi kualifikimin duhet ta marrim në Madrid”.

Një nga shtyllat juventine, Xhorxho Kielini, ka besim pavarësisht nga ajo që ndodhi në Kardif.

Giorgio Chiellini: “Nuk mund të flasim për hakmarrje, pasi gjithë këta vjet kemi fituar dhe jemi mundur me gjithë ekipet e forta. Duam të fitojmë sepse duam të fitojmë Championsin, dhe që ta bësh këtë, do të duhet të përballesh me Barcelonën, Realin apo Bajernin. Kemi përballë një nga dy ekipet më të fortë të botës, kemi respekt për Realin që ka në ekip mbrojtësin më të fortë të botës, Sergio Ramosin, dhe sulmuesin më të mirë të botës për momentin, Kristiano Ronaldon. Gjithsesi, ne duam të fitojmë dhe besojmë se mund të fitojmë”.

Dyshimet e vetme të Juventusit për formacionin janë për aktivizmin e Markizios ose Betankurit në vend të Pjaniçit, ashtu si zgjedhja mes Ruganit e Barxalit./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono