Jurgis Cyrbja

MBULIM-MANJA-CYRBJA-PER-BASHEN.mpg_snapshot_00.09-1280x636.jpg
G. P.17:20 | 23/10/2018

Menjëherë pas deklaratave për përfshirje të tyre në çështjen e parave të gjetura në dy makinat Toytoa Jaris, deputetët Ulsi Manja dhe Jurgis Çyrbja kanë reaguar përmes rrjetit social facebook.
Kreu i komisionit të ligjeve Ulsi Manja ka njoftuar kënaqësinë për t’iu bashkuar numrit dy të socialistëve Taulant Balla, në gjyqin për shpifje me kreun e opozitës Basha.

Shpifje e ka quajtur deklaratën e Lulzim Bashës edhe deputeti tjetër socialsit Jurgis Çyrbja, i cili duke deklaruar se nuk ka arsye të durojë baltën hedhur në drejtim të tij, konfirmon se edhe ai do të bëjë padi për shpifje, duke e sfiduar kreun e opozitës në përballje me të dhe kolegët e tij në gjykatë, me prova dhe fakte, për çdo akuzë të hedhur ndaj tij./abcnews.al

SINKRON-SALJANJI-ABC-M5-T1.mpg_snapshot_00.09-1280x720.jpg
G. P.13:25 | 18/08/2018

Deputeti demokrat, Ervin Salianji nga foltorja e selisë blu ka akuzuar Prokurorinë dhe kryeministrin se po heshin përpara një të vërtete të faktuar dhe bërë publike tashmë, se deputeti i mazhorancës Jurgis Çyrbja është pjesë e bandës së Emiliano Shullazit.

Pas denoncimit të një dite më parë, që akuzon deputetin socialist në Shijak Jurgis Çyrbja, si anëtar i banës së Emiljano Shullazit, demokratët kërkojnë reagimin e organit të akuzës por edhe atij që Çyrbes i dha karrigen e deputetit në parlamentin Shqiptar.

Ervin Salianji, deputet i PD: “Është e papranueshme sesi nga Prokuroria nuk ka asnjë reagim për komunikimet e përgjuara në mënyrë të ligjshme prej saj, ku deputeti i Edi Ramës ka komunikuar të paktën dy herë në telefon me Gilmano Danin, krahun e djathtë të Emiljano Shullazit për çeshtjen e hotel Vollgës. Kjo pronë është rregjistruar në pronësi të Emiljano Shullazit nga Jurgis Çyrbja, por ndryshe nga Shullazi që është në burg, Çyrbja është në parlament nën mbrojtjen e Edi Ramës. Edi Rama, njësoj si prokuroria që ka në varësi, hesht prej 24 orësh”.

Arsye e ksaj heshtje për Salianjin është e njëjta që shtyu kryeministrin të mbrojë ata me të cilët zbaton planin e asaj që demokratët quajnë “bashkëqeverisje me krimin”.

“Kështu po mbron Rama: Saimir Tahirin, Fatmir Xhafën, Vangjush Dakon, Qazim Sejdinin, Damian Gjiknurin, Mark Frrokun, Arben Ndokën, Armando Prengën dhe çdo lidhje të krimit brenda dhe jashtë parlamentit”.

Nëse prokuroria nuk do të ishte kukull e qeverisë, ajo do të zbatonte ligjin duke çuar në Kuvend kërkesën për arrestimin e deputetit Çyrbja, përfundon Salianji./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono