johann wadephul

48560210_403.jpg
ent ela13:10 | 30/05/2019

Zëvendësi i kryetarit të grupit parlamentar të Angela Merkel në Gjermani, Johann Wadephul ka deklaruar se Shqipëria nuk ka përmbushur kushtet e vendosura një vit më parë për të hapur negociatat me bashkimin Europian, duke dalë kundër raportit të komisionit, por edhe qëndrimit të ministrit gjerman për Europën.

Zëvendëskryetari i grupit parlamentar CDU/CSU, njëherazi kryetar i grupit parlamentar të Ballkanit Perëndimor, Johann David Wadephul,ka thënë për Deutche Ëelle se vendi i tij do të marrë kohën e nevojshme për të shqyrtuar pozicionin e Shqipërisë sa i përket integrimit europian, gjë për të cilën ekziston një marrëveshje me grupin parlamentar socialdemokrat për t’u trajtuar në shtator të këtij viti.

“Një shqyrtim i këtillë nuk mund të bëhet me nxitim, Ndaj Bundestagu gjerman do të mund të vendosë vetëm në fund të shtatorit për çeljen e negociatave të anëtarësimit, sikurse është rënë dakord me kolegët e grupit parlamentar socialdemokrat”.

Por sipas një analize fillestare, Wadephul nuk e njeh progresin për të cilin flet raporti i Komisionit Europian.

“Sipas një analize fillestare Shqipëria deri më tani nuk ka arritur të përmbushë asnjë nga kushtet e vendosura nga ministrat e jashtëm të BE-së, më 26 qershor 2018. Nuk janë krijuar ende as organi i posaçëm antikorrupsion e as Byroja kombëtare e Hetimit. Ka përparime në nivelet e ulëta dhe të mesme në luftën kundër korrupsionit. Por ka shumë pak procedura gjyqësore për raste korrupsioni të nivelit të lartë dhe asnjë dënim. Kjo ishte një nga kërkesat e ministrave të jashtëm të BE-së, në qershor të vitit 2018”.

Ky qëndrim vjen përkundër atij të ministrit gjerman për Europën, Michael Roth, i cili kërkon hapjen e negociatave me Shqipërinë, si u premtua një vit më parë.

Për të dhënë një po për çeljen e negociatave, qeverisë gjermane i duhet më parë opinioni i shumicës së deputetëve gjermanë. Sipas burimeve të DË në Berlin, ditët e fundit ka pasur shumë ecejake për ta bindur Parlamentin gjerman ta trajtojë këtë çështje në fillim të qershorit, kërkesë e cila nuk është pranuar nga konservatorët atje, si raporton DW. /ABC News Albania 24/7

 

wade.jpg
ad min12:12 | 01/05/2019

Grupi parlamentar i CDU/CSU në parlamentin gjerman bën të ditur se vendimi për hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në BE do të merret në Shtator. Johann Wadephul, nënkryetar i këtij grupi, në një intervistë për Deutsche Welle, flet edhe për situatën politike në Shqipëri.

Nënkryetari i grupit parlamentar CDU/CSU në Bundestag Johann Wadephul inkurajon opozitën në Shqipëri të marrë pjesë në proceset politike. Në një intervistë për Deustche Welle ai shprehet se pa kompromis nuk ka demokraci.

“Ne nuk mund ta sjellim Shqipërinë në Bashkimin Evropian nëse forcat pro-evropiane qofshin ato pro-Rama, qofshin pro-Basha,  janë në konflikt me njëra-tjetrën. Duhet bërë një afrim në një farë mënyre. Sesi do të arrihet kjo, kjo do të vendoset në Shqipëri. Unë mund të them në drejtim të partisë simotër: mos u mbyllni përgjithmonë: Kush kalon portën për të dalë jashtë, duhet ta kalojë atë sërish për të hyrë brenda. Demokraci do të thotë komunikim, grindje, por edhe aftësi për kompromis. Pa kompromis nuk ka demokraci”, tha ai.

I pyetur në lidhje me mundësitë e zgjidhjes së krizës politike në Shqipëri, pas djegies së mandateve nga opozita deputeti gjerman i partisë së Merkelit shprehet:

Zgjidhje ka gjithmonë. Zhvillimi aktual është i keq. Është problematike që PD-ja nuk mund të marrë pjesë në parlament me deputetët që janë zgjedhur në të vërtetë. Dikur ajo duhet të guxojë një fillim të ri. Unë besoj se është e rëndësishme që Shqipëria të gjejë veten. Prandaj u them partive pro-europiane që të arrijnë kompromise në nivel kombëtar dhe të vijnë së bashku në Evropë.

Nënkryetari i grupit parlamentar CDU/CSU deklaron se vendimi në lidhje me negociatat e anëtarësimit të Shqipërisë në BE do të merret në Shtator. Sipas Wadephul, rekomandimi i Komisionit Europian do të jepet pas zgjedhjeve për Parlamentin Europian që mbahen në fund të Majit. Por koha që ka dispozicion Bundestagu për konsultime deri në 21 Qershor, kur mblidhet Këshilli është e pamjaftueshme për t’u shprehur. Ndaj nënkryetari i grupit parlamentar CDU/CSU përmend Shtatorin si çastin e vendimit për negociatat.

Numri dy i grupit parlamentar të partisë së kancelares Merkel, shprehet në interviste se Bundestagu dëshiron hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe do të mbështesë këtë vendim. Sipas tij në Shqipëri po bëhen shumë përparime, por ka ende për të bërë në luftën kundër korrupsionit dhe ndërtimin e shtetit të së drejtës./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono