Japoni

be.jpg
G. P.13:24 | 17/07/2018

Bashkimi Europian ka arritur marrëveshjen tregtare më të madhe në histori me Japoninë. Fillimisht vendet e unionit do të eksportojnë pa tarifa prodhime të bulmetit. Ndërsa Japonia do të dërgojë në BE automjetet e prodhuara nga kompani si Toyota apo Honda. Nga kjo marrëveshje përfitojnë kryesisht konsumatorët.

Liderët e Bashkimit Europian firmosin një marrëveshje të madhe tregtare me qeverinë e Japonisë, një nga partnerët më të ngushtë të Brukselit në Azi. Akordi emërtohet Marrëveshja e Partneritetit Ekonomik “EPA”, dhe do të jetë më i madhi i negociuar ndonjëherë nga Unioni.

Do të eliminojë shumicën dërrmuese të tarifave për produktet dhe shërbimet që tregtohen midis Japonisë dhe vendeve të BE-së. Sipas vlerësimeve zyrtare, fillimisht do t’i shpëtojë një miliard euro në vit, kompanive evropiane, ndërsa me kalimin e kohës duhet të rriten ndjeshëm eksportet e produkteve të caktuara evropiane, veçanërisht produktet ushqimore të bulmetit dhe rrjedhimisht edhe vendet e punës të lidhur me këto sektorë.

EPA do të hyjë në fuqi në 2019-n, por që tashmë ka tërhequr kritika nga politikanë dhe ekonomistë skeptikë të traktateve të mëdha tregtare. Sipas tyre, do të rriten importet dhe do të eksportojë për kompanitë europiane dhe një konkurrencë të madhe nga kompanitë japoneze. Ky akord do të favorizojë pa masë konsumatorët, por natyrisht do të shkaktojë vështirësi deri në mbyllje për kompanitë që nuk do të jenë në gjendje të përballojnë konkurrencën.

Ndërkohë, marrëveshja mes BE-së dhe Japonisë është cilësuar edhe si “djath në këmbim të automjeteve”, pasi fillimisht do të prekë dy katëgori produktesh si: mishi, djathi, çokollata dhe vera, të cilat për momentin taksohen në Japoni deri në 40%. Ndërsa nga ana tjetër qeveria e Tokios do të sjellë në Europë automjete të kompanive si Toyota dhe Honda, që janë shumë më pak të përhapura në vendet e Unionit në krahasim me SHBA-të. Pas nënshkrimit, akordi duhet të aprovohet në Parlamentin Europian dhe nga secili shtet anëtar./abcnews.al

japoniaaaaaaa.jpg
G. P.14:43 | 13/07/2018

Ka shkuar në 200 numri i viktimave në Japoni si  pasojë e përmbytjeve të shkaktuara nga reshjet e dendura. Problem të mëdha kanë dhe të strehuarit në qendrat e emergjencës, të cilët përballen me rreziqe serioze shëndetësore.

Një javë prej fillimit të reshjeve të dendura që kanë gjunjëzuar Perëndimin e Japonisë, viktimat janë më shumë se 200, 60 të tjerë janë shpallur të zhdukur, ndërsa 7 mijë të evakuarit në qendrat e pritjes po përballen me rreziqe serioze të shëndetit.

Ndërsa rritja e mënjehërshme e temperaturave në zonat e përmbytura rrezikon përhapjet e viruseve në një moment që furnizimi me ujë të pijshëm nuk është rehabilituar ende. Sipas të dhënave zyrtare më shumë se 600 ndërtesa publike janë dëmtuar nga balta dhe më shumë se 207 mijë banesa nuk kanë endë ujë të pijshëm teksa temperaturat arrijnë deri në 30 gradë Celsius në disa zona

Vetëm në perfekturën e Okaiamës 15 mijë pallate dhe banesa kanë dëmtime serioze. Një nga problemet kryesore në qendrat e evakuimit, sipas mediave japoneze, është mungesa e tualeteve dhe rreziku i dehidratimit për personat më të moshuar./abcnews.al

japoni-permbytjet11.jpg
ent ela16:25 | 11/07/2018

Ka arritur në 176 të vdekur, bilanci trajgik i shkaktuar nga përmbytjet në jug të Japonisë. Kjo është konfirmuar nga një zëdhënës i qeverisë së Tokios. Megjithatë, bilanci është ende provizor pasi dhjetra persona rezultojnë akoma të zhdukur. Shpresat për të gjetur të mbijetuar sa vijnë e shuhen. Kryeministri Shinzo Abe ka vizituar zonat e goditura. Ndërkohë, disa ditë më parë një stuhi me shirra të rrëmbyer shkaktuan daljen e shumë lumenjëve nga shtrati dhe për pasojë përmbytjen e shumë zonave. Numri më i madh i viktimave është regjistruar në Hiroshima. Vërshimet e ujit dhe rrëshqitjet e dheut kanë shkatërruar banesa të shumta dhe biznese. Mbi 2 milionë persona janë evakuuar. /abcnews.al

japoniaaa.jpg
G. P.13:40 | 10/07/2018

Vijon të përkeqësohet bilanci i viktimave për shkak të përmbytjeve në Japoni. 141 persona kanë humbur jetën, ndërsa ekipet e shpëtimit vijojnë operacionet e kërkimet për dhjetra të zhdukur.

Të paktën 141 persona kanë humbur jetën në përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës të shkaktuara nga rreshjet e dendura të shiut në Japoninë perëndimore. Bilanci tepër tragjik është konfirmuar nga qeveria. Ky është numri më i madh i viktimave të shkaktuara nga reshjet që Japonia ka parë në më shumë se tre dekada.

Ekipet e shpëtimit tani po gërmojnë nëpër baltë dhe rrënoja në një garë për të gjetur të mbijetuarit, pasi dhjetra persona janë ende të zhdukur. Mbi dy milionë njerëz janë evakuuar nga rajoni, pasi lumenjtë dolën nga shtrati i tyre. Autoritetet kanë hapur godinat e shkollave për të zhvendosurit. Ka shumë rrezik nga rrëshqitjet e dheut, me banesa të shumta që janë gati të shemben.

Kam kërkuar nga familja ime që të përgatitet për më të keqen”, thotë një banor, i cili nuk ka asnjë lajm për dy djemtë e tij.

Ndërkohë, kryeministri Shinzo Abe ka anuluar një udhëtim zyrtar për t’u marrë me përballimin e krizës së përmbytjeve. Më shumë se 70 mijë punëtorë të shpëtimit, përfshirë shërbimin e zjarrfikësve dhe ushtrinë, janë përfshirë në përpjekje për të gjetur të mbijetuar. Parlajmërimet për përmbytje të tjera janë akoma në fuqi për disa nga zonat më të prekura në Japoni. Megjithatë, meteorologët parashikojnë mot më të mirë në ditët në vijim./abcnews.al

japoni-permbytjet1.jpg
ent ela12:25 | 09/07/2018

Shkon në 100 numri i viktimave në Japoni si pasojë e reshjeve të dendura dhe përmbytjeve. Ndërkohë janë 30 mijë personat e vendosur në qendra pritjeje të përkohshme, kurse situata në vend cilësohet shumë e rrezikshme nga autoritetet.

Në Japoni të paktën 100 persona kanë humbur jetën si pasojë e reshjeve të dendura të ditëve të fundit, ku zonat më të prekura janë ato në perëndim të vendit. Qeveria japoneze ka urdhërujar evakuimin e një territori të gjerë që përfshin më shumë se 2 milionë banorë. Kryeministri japonez Shinzo Abe shpjegoi se shpëtimi i njerëzve të bllokuar në zona të izoluara tashmë është kthyer në një garë me kohën. Deri tani janë 50 mijë personat e përfshirë në operacionet e kërkim shpëtimit.

Mëngjesin e të hënës reshjet janë reduktuar, por rritja e temperaturave përbën një rerzik të ri për pjesën e popullsisë që ka mbetur pa ujë të pishëm dhe energji elektrike. Të dielën 170 pacientë të një spitali të izoluar u evakuian por mediat thonë se ka ende me dhjetëra persona të bllokuar në strukturë.

Të paktën 30 mijë persona jetojnë prej ditësh në qendra pritjeje të ngritura për të menaxhuar situatën e jashtëzakonshme. Agjencia metereologjike japoneze e ka cilësuar siktuatën si shumë të rrezikshme duke shpjeguar se mund të ketë dhe rrëshqitje dheu.

Që nga viti 2011 reshjet në Japoni nuk shkaktonin dëme të këtyre përmasave dhe dhjetëra viktima. Muaji korrik zakonisht është muaji kur ka dhe më shumë reshje në vend. /abcnews.al

japoni-permbytjet.jpg
ent ela12:09 | 08/07/2018

Rëndohet bilanci i viktimave në Japoni për shkak të përmbytjeve të mëdha. 76 persona kanë humbur jetën, ndërsa autoritetet njoftojnë se bilanci është ende provizor. Ndërkohë, rreth 5 milionë persona janë evakuuar.

Numri i viktimave për shkak të shirave të mëdha në Japoni është përkeqësuar duke arritur në 76 persona të vdekur. Por bilanci, thotë zëdhënësi i qeverisë japoneze Yoshihide Suga, mund të përkeqësohet, sepse fati i 92 njerëzve në prefekturën jugore të Hiroshimës është i panjohur. “Kemi marrë – thotë zëdhënësi – mbi 100 sinjalizime për viktima”. Janë angazhuar 40 helikopterë në misionet e shpëtimit. “Është një betejë kundër kohës”, ka thënë për gazetarët kryeministri Shinzo Abe, duke nënvizuar se “ekipet e shpëtimit po bëjnë maksimumin e tyre.

Agjencia meteorologjike e Japonisë ka deklaruar se në një zonë të prefekturës Kochi, shiu ka arritur 26.3 centimetra, niveli më i lartë në histori që prej kur ka filluar matja në 1976-ën. Rreshjet e dendura kanë prodhuar rrëshqitje të tokës dhe përmbytje në një territor të gjerë, duke krijuar një pellg që ka mbytur dhe shkatërruar mbi 500 shtëpi, ka zhytur mijëra makina dhe ka bllokuar rrugët kryesore të komunikimit, duke krijuar probleme të mëdha logjistike për kompanitë lokale.

Autoritetet urdhëruan një evakuim të paprecedentë: deri në 4.7 milionë njerëz, duke mobilizuar 48 mijë burra mes forcave të vetë-mbrojtjes, policisë dhe zjarrfikësve. Nga rezidenca e tij zyrtare, ku është ngritur njësia e krizës, kryeministri Shinzo Abe u ka bërë thirrje punonjësve të shpëtimit të “japin përparësi shpëtimit të jetës, duke siguruar dërgimin e ekipeve të specializuara në kohën më të shkurtër të mundshme”. /abcnews.al

japoniaa-1280x720.jpg
G. P.13:25 | 07/07/2018

Reshjet e dendura, erërat e forta dhe tornado kanë shkaktuar 24 viktima në Japoni ndërsa më shumë se 50 persona janë shpallur të zhdukur. Forcat e ndërhyrjes së shpejtë kanë realizuar tre milionë evakuime.

Janë të paktën 24 viktima dhe më shumë se 50 të zhdukur në Japoni si pasojë e motit të keq me reshje të dendura që prej ditësh kanë gjunjëzuar vendin. Mes të zhdukurve janë dhe pesë persona që mendohet të jenë zënë poshtë pas shembjes së ndërtesës ku banonin.

Reshjet në Japoni nuk do të ndalojnë të paktën deri të dielën. Pesë mijë anëtarë të forcave të ndërhyrjes së shpejtë, policia dhe zjarrfikësit po marrin pjesë në operacionet e kërkim shpëtimit të personave të mbetur të bllokuar nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut. Ndërsa më shumë se 500 banesa janë dëmtuar.

Urdhërat për evakuim kanë prekur më shumë se 3 milionë banorë, ndërsa alarmi për përmbytje të reja qëndron ende sidomos në Hiroshima e Okaiama. Qeveria japoneze ka krijuar një njësi krize në zyrën e kryeministrit për të koordinuar operacionet. Që nga fillmi i reshjeve të enjten, agjencia metereologjike ka parashikuar një nivel rekord reshjesh deri të dielën, por dhe erëra të forta dhe tornado./abcnews.al

japonia.jpg
G. P.20:16 | 06/07/2018

Janë ekzekutuar 7 autorët e sulmit terrorist me gaz sarin 23 vjet më parë në metronë e Tokios. Në këtë sulm kishin humbur jetën 13 persona. Dënimet me vdekje janë të rralla në Japoni.

Qeveria japoneze zbatoi të premten dënimin kapital ndaj 7 anëtarëve të grupit të kultit, përgjegjës për sulmin terrorist me gaz Sarin të vitit 1995, që u mori jetën 13 personave. Përveç atentatit terrorist në metronë e Tokios, grupi konsiderohet përgjegjës edhe për një sërë aktesh të tjera të rënda.

Pjesëtarët e tij aderojnë në një ideologji të përbërë nga besimi budist, ai hindu dhe teoritë apokaliptike. Pamjet e trupave të pajetë të shpërndarë në platformat e stacionit të metrosë së Tokios në Mars të ‘95-s tronditën opinionin publik në Japoni dhe mbarë botën. Ngjarja detyroi qeverinë e atëhershme të merrte masa sigurie të jashtëzakonshme, mes të cilave atë për vendosjen e koshëve të mbeturinave transparentë, që është në fuqi edhe në ditët e sotme. Duke njoftuar ekzekutimin e të akuzuarve, ministrja e Drejtësisë Joko Kamikaua deklaroi se aktet e këtyre personave kanë qenë tmerrësisht mizore.

“Krimet e këtyre njerëzve tronditën dhe trembën deri në palcë qytetarët japonezë dhe jo vetëm”, deklaroi ministrja.

Çizuo Matsumoto, kryetar i grupit të kultit, u ekzekutua i pari me varje dhe më pas bashkëpunëtorët e tij. Duke reaguar ndaj lajmit, familjarë të viktimave të sulmit u shprehën të çliruar. Ekzekutimet janë të rralla në Japoni, por sondazhet tregojnë se pjesa dërrmuese e qytetarëve e mbështesin dënimin kapital.

Ndërsa grupi pëër të drejtat civile Amnesty International ka deklaruar se drejtësia duhet vërtet të bëjë detyrën e saj, por edhe të respektojë të drejtat civile./abcnews.al

belgjikaaaaaa.jpg
G. P.18:03 | 02/07/2018

Belgjika cilësohet favorite për kualifikim në çerekfinale ndaj Japonisë, në sfidën e sotme të Kupës së Botës. Talentet belgë kanë ambicie të mëdha.

Nuk mund të bëjmë gabim ta quajmë të lehtë. As kur luan Belgjika me Japoninë vështirë të thuash se kualifikimi do të vendoset lehtë. Disfatat e Gjermanisë e Spanjës ndodhën dhe Belgjika nuk mund të ketë nënvleftësim. Kapiteni Hazard e shpreh shumë mirë se çfarë mendohet në ekipin e tij.

Eden Hazard:“Ne jemi sot shumë më të fortë se dy vjet më parë, apo se 4 vjet më parë. Dy vjet më parë është e vërtetë që gabuam ndaj Uellsit, por jemi më të pjekur, dhe e dimë se çfarë duhet të bëjmë. Ne kemi më shumë përvojë dhe luajmë si grup, jo duke u bazuar në disa lojtarë. Duam që të arrijmë deri në finale, por së pari le të mendojmë për ndeshjen ndaj Japonisë që nuk do të jetë aspak e lehtë”.

Trajneri Roberto Martinez tregon gjendjen e skuadrës.

Roberto Martinez: “Jemi në një moment shumë të mirë dhe nuk kemi probleme, me përjashtim të një dëmtimi të lehtë të Januzajt. Kam besim se lojtarët do të luajnë një ndeshje të madhe dhe se do të fitojnë, ndonëse duhet të jemi të përgatitur për gjithçka, edhe për penalltitë. Japonia sot ka më shumë përvojë, me mjaft lojtarë në Europë, dhe me dy skema taktike të ndryshme, ndaj është edhe më e rrezikshme”.

Japonia, po ashtu ka besim në vetvete. Trajneri Akira Nishino thekson se kjo pritet të jetë e treta e vërteta, me ekipin e tij që të kualifikohet për herë të parë në çerekfinale. Edhe ai la pushim shumë lojtarë në ndeshjen e fundit në grup, ashtu siç bënë belgët, dhe futbollistët japonezë pritet të jenë më të shlodhur, pra më agresivë. Të dyja skuadrat pritet të kenë mbështetje të fortë nga tifozët e tyre në “Rostov Arena”, por besohet se numri më i madh do të jetë në favor të Japonisë./abcnews.al

japoni.jpg
ent ela10:38 | 18/06/2018

Tre të vdekur dhe rreth 200 të plagosur, ky është bilanci i një tërmeti të fuqishëm që u regjistrua mëngjesin e së hënës në zonën e Osakës, me një mganitudë që shkonte në rritje deri në 6.1 ballë i shkallës rihter. Mes viktimave gjendet edhe një fëmijë 9 vjeç dhe dy të moshuar. Sipas mediave lokale, vogëlushja ka humbur jetën për shkak të rrëzimit të një muri në një pishinë në qytetin Takatsuki.

Lëkundjet e mëdha kanë shkaktuar ndërprerjen e shërbimit të trenave të shpejtë, anullimin e disa fluturimeve në aeroportin Kansai, pezulimin e furnizimit me gaz të 108 mijë banesave në prefekturën Osaka, ndërsa deri në 107 mijë shtëpi të tjera janë përballur me ndërprerje të energjisë elektrike. Kurse në centralet nukleare Takahama, Mihama dhe Oi nuk është sinjalizuar asnjë nomali për fat të mirë, ka bërë me dije menaxhuesi i këtyre impjanteve.

Tërmeti vjen pas atij të regjistruar të dielën në prefekturën Gunma, në veri të Tokios. Sizmiologët paralajmërojnë se bëhet fjalë për një aktivitet madhor sizmik që nuk verifikohej që prej 1923 në zonën e Kansai, ku gjendet Osaka, qyteti i dytë më i madh i Japonisë për numër banorësh. Ndërkohë, lëkundjet simike janë ndjerë edhe në shtete përreth e deri në Guatemalë, ku është regjistruar një tërmet me magnitudë 5.6 ballë i shkallës rihter. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono