janë

gazment-bardhi-1280x736.jpg
Sej rie13:10 | 25/04/2019

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike Gazment Bardhi konfirmoi në një intervistë për Abc Neës se ka një tjetër dosje që do ta bëjë publike së shpejti që denoncon një tjetër aferë korruptive të qeverisë që ka të bëjë edhe me shitblerjen e votës.

Një tjetër denoncim po përgatit Partia Demokratike që sipas saj janë përfshirë në aktivitet kriminal anëtarët e qeverisë.

“Konfirmoj që po, kemi informacione të cilat i kemi në përpunim dhe verifikim të mëtejshëm, dhe sapo të jenë të të gatshme për tu ndarë me opinionin publik sigurisht që do të bëjmë denoncimin përkatës”.

Në studion e ABC News përballë gazetares Mirela Milori sekretari i përgjithshëm i Partisë Demokratike paralajmëron se denoncimi i radhës mund të jetë më i rëndësishmi ndër ata që ka bërë deri më tani. Në thelb është shitblerja e votës ku janë përfshirë ministra dhe ish ministra.

“Ministra, ish-ministra. Pra ministra në detyrë dhe ish-ministra e gjithë veprimtaria e kësaj qeverie. Kjo qeveri sillet si bandë. Në çdo veprim që kryen sillet si bandë. Mungesë respekti ndaj ligjit dhe shërbim ndaj grupeve kriminale dhe një grushti të caktuar njerëzish. Edi Rama është njeriu që zgjohet në mëngjes, hap hartën e Shqipërisë dhe vendos se çfarë do të bëjë me Shqipërinë dhe cilën copë do ti japë kujt krimineli apo oligarku”.

Partia Demokratike është ende në procesin verifikues dhe dokumentues të këtyre informacioneve dhe sapo të jetë gati do të bëhet publik njofton Gazment Bardhi sipas të cilit dosjet denoncuese nuk janë të pakta.

“Prokuroria ka dosjet e veta, ashtu siç partnerët ndërkombëtarë dhe shërbimet partnere kanë informacione e tyre. Prokuroria, besoj unë, ka të dokumentuara mal me material që provojnë. Nëse prokuroria do të ishte në krye të detyrës, sot gjysma e qeverisë apo ish-ministrave të kësaj qeverie, do të ishin në burg, përfshirë edhe Edi Ramën”./abcnews.al

tod-1.jpg
ent ela12:10 | 09/04/2019

Mediat kosovare raportojnë se ministri i Administrimit të pushtetit Lokal në Kosovë, Ivan Teodosijeviç, në ditën e 20 vjetorit të bombardimeve të NATO-s, deklaroi se ai ishte një agresion ndaj Serbisë dhe se shqiptarët janë terroristë. Sipas tij masakra e Reçakut ishte trillim, dhe ishin terroristët shqiptarë ata që trilluan gjithë këtë dhe bënë krimet më të mëdha në Kosovë e Metohi. Ai thekson se shqiptarët kanë bërë krime para agresionit të NATO-s; dhe gjakpirjen e tyre e kanë vazhduar edhe gjatë agresionit dhe pas ardhjes së misionit të ashtuquajtur paqësor në Kosovë e Metohi. Këto deklarata ai raportohet t’i ketë bërë në Zveçan./abcnews.al

fier-1-1280x707.jpg
ent ela15:41 | 17/03/2019

Perimet dhe frutat e importit zotërojnë tregun e madh në Fier. Pavarësisht se ato janë me çmime më të larta blerësit nuk besojnë në cilësinë e prodhimeve vendase.

Është një prej tregjeve kryesorë të fruta perimeve  në fier. Ka dy kategori çmimesh, të larta dhe shumë të larta. Për këto të fundit nuk ka fare tabela. Kjo, për të shmangur largimin e klientëve. Domatet e importit kanë mbushur banakët. Me çmime të larta dhe cilësi gjithashtu.

Një klimë e favorshme me diell si ajo e Myzeqesë dhe sipërfaqet e serave që shtohen çdo ditë nuk mjaftojnë për të plotësuar kërkesën e tregut për një produkt të pazëvendësueshëm të kuzhinës, si domatja.

Sasitë e vogla të domateve që prodhojnë serat vendase jo vetëm nuk plotësojnë kërkesën por duket se po shpërfillen nga blerësit. Çmimi është konkurrues por vetë produkti vendas duket edhe në pamje larg cilësisë së atij të importit.

Mungesa e domateve të serave vendase në fier nisi në fund të verës dhe vazhdon ende. Një situatë që rëndon mbi tregtarë dhe konsumatorë.

Drejtoria rajonale e bujqësisë në fier nuk ka publikuar te dhëna për prodhimin e serave përgjatë këtij viti. Në këtë drejtori nuk ka asnjë strukturë dhe strategji këshilluese ndaj fermerëve për përdormini e simulantëve ne perimet e serave. Kjo ka çuar në situata të tilla paradoksale, ku produkti i vendit megjithëse me i lirë, nuk e konkurron dot atë të importit./abcnews.al

llll-1280x678.jpg
ent ela21:35 | 19/02/2019

Biznesmeni Gjergj Luca në “Provokacija” është shprehur se shqiptarët janë njerë dembele dhe parazitë. Sipas tij ata nuk punojnë dhe kërkojnë asistencë sociale. Biznesmeni më tej është shprehur se reforma në punësim duhet të jepet me PPP.

“Më lejo të them dy gjëra Muç dhe është e vetmja gjë që doja ta bëja publike dhe është reforma e punësimit sepse unë E kam merak këtë pjesë. Në  Shqipëri gënjehen nga politika dhe thonë që këtu njerëzit janë të papunë. Këtu njerëzit Muç janë dembela. Këtu njerëzit janë të pandershëm. Unë po të them që në zonën e Elbasanit kam shkuar shtëpi për shtëpi, katund më katund dhe në zonat më të varfëra, kam shkuar unë personalisht për të kërkuar njerëz në punë sepse më kanë thënë që kjo është zona që ka shumë asistencë sociale. Janë tallur me mua Muç, nuk kanë ardhur të punojnë. Dhe kur kam parë shtëpitë nëpër katundet e Elbasanit të lyera, me lule përpara dhe kur iu kam thënë që dua njerëz për punë kanë dalë me vrap. Ky shtet duhet të kuptojë që reforma e punësimit dhe asistencën sociale duhet t’i zhvillojë me PPP. Për çfarë jepen këta lekë? 8 mijë të papunë Elbasani dhe merr 600 milionë në muaj. Unë kam nevojë sot për 1 mijë punëtorë. Këta që rrijnë pa punë i bëjnë një dëm kaq të madh shoqërisë, se mirë e kanë shpinën e vet kurrizore të deformuar por po ia deformojnë edhe fëmijës. Është e turpshe kjo dhe këta duhet të bëjnë një reformë që të dalin të bërtasin se na ra asistenca. Po mirë le t’ia japin dyfish një personi që ka probleme fizike, shëndetësore. Por këta njerëz të pandershëm që ikin dhe punojnë 3 muaj në Greqi, vjelin ullinj, që vijnë dhe kërkojnë punë në të zezë, që nuk punojnë është gabimi më i madh që këtyre ua japin lekët gradis, po deformojmë shoqërinë. A e din ti që mua gjysma e ditës më shkon duke kërkuar punetorë shtëpi për shtëpi. Ky është një problem sepse 8 mijë të papunë në Elbasan 600 milion u paguan shteti shqiptar këtyre parazitëve, këtyre njerëzve të pandershëm”./abcnews.al

spiro-duni-1280x706.jpg
G. P.21:20 | 08/02/2019

Regjisori Spiro Duni në “Provokacija” ka folur për komedinë e zezë “Gusht, portret familjar” e cila pritet të ngjitet në skenë. Sipas tij, mesazhi që ai do të japë me anë të kësaj komedie është për familjen dhe në veçanti për njeriun.

“O njeri bëhu ca më i mirë, më i gjerë, më i kuptueshëm, më njeri. Ky është mesazhi im mbi veprën”, tha regjisori.

Më tej ai u shpreh se për një kohë të gjatë ka qëndruan në Greqi ,pasi atje ka prindërit dhe motrën. Duke folur për teatrin që bëhet në Athinë, regjisori u shpreh se aktorët atje janë shumë modestë. Duni, ndër të tjera tha se atje ke shanse të takosh aktorë shumë të mëdhen pasi janë shumë modestë. Sipas tij aktorët në Shqipëri janë të përkëdhelur.

 “Këtu aktorët janë më të përkëdhelur, mbase janë më të talentuar. Në përgjithësi njerëzit e zotë janë modenstë, edhe në Shqipëri ka nga këto. Më modestët që njoh unë janë; Robert Ndrenika, Reshat Arbana, Timo Flloko, ndjes pastë Fatos Sela dhe Land Trebicka që kam pasur dhe fatin ti kem miq të ngushtë”.

Duke folur për aktorët që ai do preferonte të bashkëpunonte, regjizori u vu në silet dhe tha se nuk do fliste me emra. “Janë shumë nuk dua të bëj diferenca se edhe ndër ta kam miq të zotë. E kam të vështirë dhe e kam siklet të them emra”./abcnews.al

MUSTAFA-NANO-1280x720.jpg
G. P.20:34 | 08/02/2019

Aktori i njohur Liam Neeson është duke promovuar filmin e tij të ri që pritet të dalë shumë shpejt, në mos ka dalë. Është filmi me titullin Cold Pursuit. Dhe gjatë një bisede me shtypin, ai foli për një ngjarje të kohëve të shkuara, kur atij i kishte shkuar në mendje të vriste një njeri me ngjyrë, pasi mori vesh se një i tillë i kish përdhunuar shoqen e vet. Pas kësaj ai doli në programin Good Morning America, të televizionit ABC, për ta ndriçuar ca më shumë këtë ngjarje. Ja çfarë tha ai, mes të tjerash.

Le ta ndjekim:

“Mua më erdhi në mendje një incident që ka ndodhur afro 40 vjet më parë, në të cilin një shoqja ime shumë e ngushtë u përdhunua në mënyrë brutale. Unë isha jashtë vendit në atë moment, dhe kur u ktheva, ajo më tregoi se çfarë i kishte ndodhur. Ajo e përballoi këtë situatë me një kurajo të jashtëzakonshme, por unë po ndjeja brenda vetes diçka që nuk e kisha ndjerë më herët, një cytje parake, një gjakim për dhunë. Unë e pyeta atë, nëse ajo e njihte përdhunuesin, dhe kur ajo më tha “jo”, unë e pyeta se i ç’race ishte. Ishte me ngjyrë, tha ajo. Pas kësaj bisede, unë zura të vija vërdallë në zonat e banuara nga njerëzit me ngjyrë, me një hu që e mbaja fshehur, dhe e bëja këtë qëllimisht, me shpresën se ndonjë banori të atyshëm do t’i binte në sy prania ime aty, dhe do vinte të më binte në qafë, dhe kështu unë do kisha arsye të zbrazja tërbimin tim. E bëra disa netë me radhë këtë gjë, derisa i thirra trurit. Dhe më duhet të them se ky gjakim parak për dhunë, që unë zbulova se e kisha, më tronditi dhe nuk më la të qetë. Kërkova ndihmë pas kësaj. Shkova te një prift, dhe iu rrëfeva. Iu hapa edhe dy miqve të mij të ngushtë lidhur me këtë gjë. Dhe sado e pabesueshme që mund t’ju duket, unë fillova të bëja ushtrime fizike, si një mënyrë për të nxjerrë dufin që kisha brenda”.

Tani, pas kësaj janë të shumtë ata që i janë vërsulur Liam Neesonit. Një pjesë duan që atij t’i hiqet e drejta për të luajtur filma në Hollywood. Është një histeri e tërë kundër tij, të cilën unë vetë nuk kam fuqi ta kuptoj. Ai është duke denoncuar një moment të keq të jetës së vet, ai është duke akuzuar veten publikisht për diçka që i ka ndodhur 40 vjet më parë. Ai nuk është krenar për atë gjykim dhune që ka provuar. Përkundrazi, i vjen turp. I ka ardhur turp qysh në momentin që i ka ndodhur, prandaj ka shkuar dhe është rrëfyer te prifti. Me fjalë të tjera, ai ka dalë dhe thotë: Hej njerëz, unë po ju tregoj një përvojë timen, një moment të jetës sime, në të cilin unë isha gati të bëja një krim, unë isha gati që drejtësinë ta vendosja nëpërmjet një vetëgjyqësie kuturú. Ai mund të ketë qenë i sulmuar edhe nga ndonjë pulsion i brendshëm racist, ndonëse ai e lë pak të mjegullt këtë fakt. Sidoqoftë, përsëris, ai nuk ka dalë në këtë rast për t’u mburrur. Ka dalë për të qortuar veten, dhe nëpërmjet kësaj mea culpa-je, t’u thotë të tjerëve, se pulsione e gjakime të tilla janë brenda nesh, janë brenda gjithësecilit, e keqja dhe e liga në përgjithësi janë brenda nesh, dhe ne duhet të bëjmë luftë me veten, gjithë kohën, për ta egzorçizuar veten, për ta nxjerrë të keqen jashtë.

Mirëpo, ka njerëz që duan t’ia shfrytëzojnë këtë moment sinqeriteti. Sipas këtyre, Liam Neesoni duhet ndëshkuar për këtë parantezë ligësie të dyzet viteve më parë. Mua këta njerëz nuk më duken në rregull. Madje, më duken të liq. I ligu në këtë mes pra nuk është Liam Neeson. Përkundrazi, janë të tjerët që janë të liq, janë ata që duan ta linçojnë Neesonin, ata që duan ta linçojnë pse ai u rrëfye për atë që i ka ndodhur. Ata do donin që Neesoni të mos e kishte bërë këtë rrëfim. Hëm! Çfarë llogjike është kjo? Në çfarë bote jetojmë? Unë jam i prirur të besoj se këta njerëz duan ta ndëshkojnë Liam Neesonin ngaqë ai është i ndershëm, ngaqë me këtë që ka bërë u ka trazuar ndërgjegjet e tyre të prishura e të ndotura. Shpjegim tjetër nuk ka. Do kish qenë mirë që të kishin qenë sadopak të krishterë në këtë rast, sepse kështu, para se ta hapnin gojën kundër Neesonit, do t’u vinte në mendje ai pasazhi i Ungjillit sipas Gjonit, në të cilin Jezu Krishtu u tha skribëve dhe farisejve, që donin që një grua të goditej me gurë derisa të vdiste për shkak të tradhëtisë bashkëshortore që ajo kishte bërë: Le ta marrë gurin i pari, dhe ta qëllojë këtë grua, ai që ndihet i pamëkat./abcnews.al

51196928_683746085353337_3376147961728729088_o-1280x960.jpg
ent ela10:16 | 30/01/2019

Të gjita akset kryesore të vendit janë të hapura dhe qarkullimi bëhet normalisht. Kontraktorët vazhdojnë punën për pastrimin e akseve dhe monitorimin e tyre, ndërkohë është bërë pastrimi i akseve nga materialet që bien në rrugë nga skarpatat.

Situata është përmirësuar në ato akse që kanë qenë pjesërisht me zinxhir. Puna për mirëmbajtjen e akset rrugore të Qarkut Korçës vazhdon. Në video shikoeht një borëpastruese e cila po punon në aksin Zemblak-Liqenas.

Ndërsa akset ku janë të kashueshme me zinxhirë janë K/Boboshtice – Dardhe, në 5 km e fundit.  Në Rajonin Verior qarkullohet me zinxhir vetëm në:
Ura e Cerenecit-Steblevë, 15 km e fundit te aksit dhe tek kryqëzim Domaj-Draj Reç./abcnews.al

drug-1078575.jpg
ent ela11:28 | 28/01/2019

Mediat britanike gjithnjë e më shumë po i përshkruajnë shqiptarët si një rrezik i madhe për vendin e tyre. Sipas medias Express.co.uk, e cila ka kryer një kërkim ku ka zbuluar se në disa raste shqiptarët e dëportuar nga vendi i tyre kanë shkuar sërish në Britani. Ata akuzoheshin nga autoritetet e vendit si kriminelë të përfshirë në shitjen e drogës. Sipas medias britanike ata kanë hyrë sërish në vendin e tyre brenda vitit nga monenti i deportimit.

Një zyrtar ka komentuar me ironi ku shpreson të mos kthehet më në Britani Alek Dauti, 31 vjeç, kryetar i një rrjeti që kontrabonte ilagalisht njerëz nga Belgjika për në Angli. Ai u ekstradua në Belgjikë të premten për të shërbyer një dënim me 10 vjet burg, të dhënë në mungesë ndaj tij në muajin Dhjetor nga një gjykatë belge.

Policia në Blackpool tha javën e kaluar se dy shqiptarë janë dëbuar dhe një tjetër është në arrati, pasi kujdeseshin për një fabrikë kanabis në qytet.

Një tjetër shqiptar Esmerald Cuni, 25 vjeç, u dënua për përdorimin e dokumenteve të rreme. Në vitin 2015 Cuni kishte hyrë për herë të parë ilegalisht në Britani të Madhe, por ai ishte rikthyer sërish dhe ishte kapur nën posedimin e një dokumenti të falsifikuar grek dhe është burgosur me një vit burg.

Deputeti i Tory Philip Hollobone tha: “Kontrollet e tanishme kufitare janë dukshëm joadekuate në parandalimin e krimit shqiptar në rrugët tona. Ndërsa masat që janë marrë  nuk janë efektive”.

Një pjesë e madhe e të deportuarve janë në gjendje të kthehen në Britani të Madhe pasi janë pjesë e bandave të drogës. Agjencia Kombëtare e Krimit ka paralajmëruar se mafia shqiptare është duke marrë kontrollin e tregtisë së kokainës, për shkak të lidhjeve të drejtpërdrejta që ka me kartelet kolumbiane.

Një tregtar shqiptar i drogës u deportua tri herë, por arriti të hynte për herë të katërt kur u gjet me 1 kg kokainë me vlerë 26,000 paund dhe 14,000 paund në shtëpinë e tij në Weedon, Northamptonshire.

Baksim Bushati

Baksim Bushati, 42 vjeç, u deportua tri herë ndërmjet viteve 2005 dhe 2013, por kthehej sërish në Britani të Madhe. Ai u burgos me shtatë vjet në vitin 2014 dhe pas përfundimit të dënimit do të dëbohet. Gjykatësi Richard Bray i cili e dënoi atë i përshkroi kufijtë britanikë si një “sitë rrjedhëse”.

Çlirim Malecaj, 32 vjeç, u burgos me gjashtë vjet në vitin 2015 si pjesë e një bande prej 20 shqiptarësh që përmbytën Mançesterin me kokainë. Gjykata dëgjoi se ai ishte burgosur më parë për një vepër të ngjashme.

Luis Gjergji, 34 vjeç, u arrestua nga NCA në Dunstable, Bedfordshire, me 2 kg kokainë dhe 42.200 dollarë në para të gatshme.

Gjykata e Luton tha se ishte vepra e tij e dytë, pasi në vitin 2010 ai u burgos me gjashtë vjet duke u përpjekur të shite heroinë në Dover. Ai u deportua më vonë, por u kthye. Në nëntor 2014 ai u burgos për herë të dytë me 13 vjet.

Dorian Puka, 24 vjeç, ishte kthyer në Britani të Madhe brenda pak vitesh. Vitin e kaluar ai u burgos nga Gjukata e Kingston me tre vjet e gjysmë pasi kishte pranuar dy akuza për vjedhje.

Gjykata dëgjoi se në vitin 2016 ai u burgos me nëntë muaj në lidhje me një vjedhje të tentuar në gusht 2015. Pas dhënies së dënimit ai u deportua në Nëntor të vitit 2016. Por brenda një viti ai ishte kthyer në Greenford.

Më 16 Nëntor 2017, ai u gjet nga policia në Surbiton duke mbajtur një orë që e kishte vjedhur atë ditë. Ai u akuzua  me vonë edhe për dy vjedhje të tjera dhe u dënua me tre vjet e gjysmë dhe pas përfundimit të dënimit pritet të dëbohet.

Vehbi Shira u dëbua së pari në Shqipëri pasi u gjet duke punuar në një lavazh makinash. Ai ishte 15-vjeç kur u dëbua dhe prej dy vitesh punonte Croydon. Ai u deportua dy herë në 2016, por ishte në gjendje të kthehej dhe kap në një makinë që kishte marrë më qindra, ku brenda saj kishte disa kilogram kokainë si dhe posedonte dokumente të rreme portugeze.

Ai pranoi se kishte drogë dhe një dokument të rremë në gjykatën Kingston në Nëntor të vitit 2017. Ai u dënua me tre vjet e 10 muaj burg dhe pas përfundimit të dënimit pritet të dëbohet.

Zëdhënësi i Zyrës së Shtëpisë së Bamirësisë tha: “Ballkani Perëndimor është një rajon ku po përqendrohemi më shumë, duke punuar me qeveritë për të rritur bashkëpunimin për të trajtuar kërcënimet e përbashkëta. Shtetasit e huaj që kryejnë krime nuk duhet të tolerohen nga ne. Ne kemi larguar rreth 45,800 kriminelë që nga viti 2010. Zyrtarët e Forcave Kufitare janë trajnuar rigorozisht për të zbuluar dokumente mashtruese “.

Një zëdhënëse e NCA tha: “Grupet kriminale shqiptare kanë krijuar një profil të lartë brenda krimit të organizuar në Mbretërinë e Bashkuar dhe kanë qasje të konsiderueshme në tregun e trafikimit të drogës në Mbretërinë e Bashkuar, veçanërisht kokainës. Ata po e zgjerojnë ndikimin e tyre. Londra është qendra e tyre primare, por ata janë të vendosur në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar. Grupet shqiptare të krimit të organizuar duket se janë të mirë organizuar dhe kanë lidhje me grupe të tjera, grupe nga Ballkani Perëndimor “./abcnews.al

49442922_612357912553596_7620806811142062080_o-1280x853.jpg
ent ela15:59 | 12/01/2019

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu vizitoi sot qendrën shëndetësore në fshatin Komsi dhe spitalin e Burrelit. Ajo deklaroi se në këto ditë të ftohta dimri janë kryer shumë misione shpëtimi. Manastriliu garantoi qytetarët se nuk do mungojë ndihma e mjekëve kur ka emergjenca shëndetësore.

Në këto ditë të motit të keq janë kryer 2900 misione shpëtimi me ambulancë dhe 8 me helikopter në zona të ndryshme të vendit.

Nga Mati, ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu vlerësoi punën e kryer nga mjekët dhe u kërkoi atyre që të vazhdojnë shërbimin ndaj banorëve për çdo rast që mund të paraqitet.

“Sistemi tashmë garanton që të gjitha atyre emergjencave t’u përgjigjemi në kohë. Janë 2900 misione me auto-ambulanca në të gjithë Shqipërinë në këto ditë moti të ftohtë dhe me reshje dëbore, të cilët kanë qenë misione shpëtimi duke shpëtuar jetë duke transportuar nga banesat në qendra shëndetësore ose duke transferuar nga qendrat shëndetësore në spitale”.

Ajo vizitoi qendrën shëndetësore Komsi dhe spitalin e Burrelit, dhe garantoi qytetarët se as furnizimi me medikamentet e nevojshme, as angazhimi i stafeve në qendra shëndetësore nuk do të mungojë.

“92 qendra shëndetësore janë furnizuar me të gjitha barnat dhe medikamente mjekësore”.

Manastirliu takoi edhe mjekët obstetër-gjinekolog që nëpërmjet sistemit të patronazhimit kanë ardhur nga materniteti “Koço Gliozheni” i Tiranës, në maternitetin e spitalit të Burrelit./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono