izraeli

panuci.png
G. P.22:58 | 14/10/2018

Në fund, rëndësi kanë pikët dhe jo loja e mirë. Kështu thotë aksioma e futbollit, ndërsa kombëtarja shqiptare do të donte të kujtonte formulën tjetër, atë që pas lojës së mirë vijnë edhe rezultatet.
Duhet të presim gjithsesi, sepse rezultati këtë herë nuk ishte me ne, por me Izraelin që fitoi 2-0 në stadiumin e Haifës, duke iu afruar kualifikimit për në gjysmëfinalet e Ligës së Kombeve.

Kualifikim që duket i pamundur për ekipin e trajnerit Kristian Panuçi, pas njërës prej ndeshjeve më të mira të zhvilluara prej tij. Kombëtarja reagoi pas humbjes së rëndë në fushën e Skocisë, duke qenë më e mirë sesa izraelitët në pjesën më të madhe të kohës. Një lojtar i ri si Uzuni ishte vërtet zbulim, po ashtu Grezda u konfirmua si vlerë e shtuar, ndërsa Lilaj që zëvendësoi Bashën, dha një shtysë më shumë për lojën e kuqezinjve. Jo vetëm kaq, por edhe mbrojtësit e krahut, Hysaj e Binaku, shtynë përpara duke ndihmuar sulmin, ndërsa vendasit u detyruan të mbylleshin në gjysmëfushën e tyre. Shqipërisë së Panuçit, sidoqoftë, i mungoi gjëja më e rëndësishme, goli.

Nxitimi para portës kundërshtare ishte i madh, pra qetësia psikologjike u duk larg. Po ashtu, ekipi përfaqësues pati edhe fat, pasi portieri Strakosha bëri pritje të rëndësishme, ndërsa mungoi edhe pjekuria. Mbrojtja e një skuadre që pretendon vështirë se mund të pësojë gola, siç ishte i pari i izraelitëve. Pas tri ndeshjeve në grup, kombëtarja ka vetëm 3 pikë, golaverazh negativ, 1-4, por gjithsesi paraqitja në Haifa bën që Panuçi ta meritojë mundësinë për të vazhduar punën. Ndoshta do të jemi ndryshe në eleminatoret e Europianit./abcnews.al

IZRAELI-ESHTE-OPTIMIST.mpg_snapshot_00.41-1280x709.jpg
G. P.17:19 | 14/10/2018

Izraeli ka dëmtime, por mbetet optimist për ndeshjen e sotme. Trajneri Hercog i bën thirrje lojtarëve t’i tregojnë Shqipërisë se ç’do të thotë të luash në Izrael.

U nda me një shtrëngim duarsh dhe me mendjen tek revanshi. Trajneri i Izraelit, Andreas Hercog, nuk e ka harruar humbjen në debutimin e tij në detyrë, në “Elbasan Arena”, dhe do të përpiqet të hakmerret ndaj Shqipërisë sonte në mbrëmje. Ndërsa kënaqet me detin në hotelin e ekipit në Haifa, austriaku mendon sesi duhet të luajë në qytetin e ngritur në këmbët e Malit Karmel, të mbiquajtur Vreshtat e Zotit. Suksesi 2-1 me përmbysje ndaj Skocisë ishte një plus i madh për skuadrën izraelite, që tani ka shanse të vërteta për kualifikim, ndonëse do të duhet të përsërisë veten ndaj Shqipërisë.

“Fitorja ndaj Skocisë ishte një lumturi e vërtetë, – tha Hercog, – I përgëzova lojtarët për lojën, sidomos në 50 minuta, por u thashë edhe se duhet të përqëndrohemi tek ndeshja e radhës. Duhet të mësohemi të luajmë dy ndeshje në javë, nëse duam të kemi sukses. Shqipëria është e ndryshme nga Skocia, ndaj nuk mund të bëjmë krahasime. Gjithsesi, duhet t’i tregojmë kundërshtarit sesa e vështirë është të luash në fushën tonë”.

Izraeli mund të ketë në formacion Tomer Hemedin, që pati probleme dëmtimi ndaj Skocisë, ndërsa po ashtu titullar pritet të jetë veterani i mesfushës, Dor Perec, autor goli ndaj skocezëve.
Hercog ka shqetësimin e dëmtimeve të Manor Solomonit dhe Eran Zahavit. Izraeli jepet favorit nga kompanitë e basteve, me koeficientin 1.95 për fitore, barazimi kuotohet 3.2, ndërsa fitorja e Shqipërisë, 4.4./abcnews.al

scoci.png
G. P.23:48 | 11/10/2018

Dy rivalët e Shqipërisë në Ligën e Kombeve do të ndeshen sot në Izrael. Vendasit presin Skocinë dhe kërkojnë vetëm fitoren për të mbetur me pretendime për kualifikimin.

Morali i miqve është i lartë, por asnjëra nga skuadrat nuk jep garanci.

Izraeli dhe Skocia, dy rivalët e Shqipërisë në Ligën e Kombeve, ndeshen sot në stadiumin e Haifës në orën 20:45, ndërsa rezultatet e kohëve të fundit i kanë pasur për t’u harruar.

Izraeli, i mundur 0-1 në “Elbasan Arena” nga kombëtarja jonë, ka katër humbje radhazi, dhe 8 disfata në 10 duelet e fundit.

Tepër keq për një formacion që pretendon kualifikimin në grup.

Trajneri Hercog i bën thirrje tifozëve, por duket se vetëm 10 000 do të jenë në stadiumin 30-mijë vendësh.

Mos vallë, Skocia është më mirë se kundërshtari?

Fitorja ndaj Shqipërisë nuk mund të krijojë iluzione, pasi trajneri Meklish ka fituar vetëm 2 nga 6 ndeshjet e deritanishme.

“Izraeli është shumë më i fortë në fushën e vet sesa jashtë, – shprehet trajneri skocez, Meklish, është e vërtetë që nuk ka fituar prej disa kohësh, por trajneri Andi Hercog po përpiqet ta ndryshojë mentalitetin. Ne e pamë sesi Rusia pati 7 ndeshje pa fitore, por pastaj shkëlqeu në Kupën e Botës”.

Skocia nuk do të ketë sulmuesin e Sëlltikut Leig Grifits, që besohet se është i pakënaqur me trajnerin.

Po ashtu mungon lojtari i krahut, Rajan Frejzër për shkak dëmtimi, ndërsa sulmuesi i Salcburgut, Dabur, është në formë shumë të mirë dhe pritet të jetë titullar.

Izraeli i ka humbur të tria ndeshjet e mëparshme ndaj britanikëve./abcnews.al

KOMBETARJA-FLASIN-BASHA-DHE-HYSAJ.mpg_snapshot_00.30-1280x720.jpg
ent ela20:40 | 11/10/2018

Kombëtarja shqiptare ka nisur menjëherë punën për ndeshjen e radhës në Izrael. Dy lojtarë që pushuan ndaj Jordanisë, Basha e Hysaj, nuk ishin aspak pesimistë.

Futbolli ka një shprehje vërtet të bukur.

Një ndeshje apo një periudhë e keqe thjesht duhet të harrohet, dhe këtë duket se do të bëjnë lojtarët e kombëtares së Shqipërisë e trajneri I tyre Kristian Panuçi.

Krejt sipas filozofizë së këngës së Bitëllsave, “Let it bi”, edhe ata dolën sërish në fushën e stërvitjes në “Tropikal” të Durrësit, me mendjen të përqëndruar tashmë tek Izraeli.

Edhe mendimet e futbollistëve, dhe deklaratat e tyre, kanë në epiqendër pikërisht sfidën e Ligës së Kombeve.

Migjen Basha, ai që pushoi ndaj Jordanisë, nuk e quan dështim sfidën e fundit.

“Nuk është vetëm fitorja që ta ngre moralin, por edhe vitin e fundit që humbën ndaj Luksemburgut dhe ikëm në Izrael fituam. Ajo që ngre moralin jemi ne lojtarët, ne duhet ta përballim ndeshjen sikur të jetë finale dhe besoj që  kjo ndeshje”.

Konferenca pas Jordanisë u duk sikur ishte e atyre të lënë pushim pikërisht për Izraelin, si dhe Elseid Hysaj.

“Kemi pas shumë ndeshje në Napoli, por bëri mirë se kemi disa lojtarë të rinj që duhet t’i shohim më herët. Do hyj në fushë dhe do jap maksimumin tim, duhet t’ia dalim, duhet ta fitojmë këtë ndeshje që të jemi të qetë për kualifikimin”. /abcnews.al

avionii.jpg
G. P.12:30 | 23/09/2018

 “Avioni rus ‘Ilyushin’ i rrëzuar me 17 Shtator në afërsi të qytetit Latakia në Siri, është rrëzuar për shkak të veprimeve neglizhuese dhe joprofesionale të pilotëve izraelitë”.

Akuza është bërë nga ministri i Mbrojtjes i Rusisë në një deklaratë të publikuar nga agjencia shtetërore e lajmeve Interfax.

“Izraeli është përgjegjës për ngjarjen dhe për vdekjen e 15 ushtarëve”, vijon më tej deklarata.

Gjithashtu nënvizon në fund se veprimet e pilotëve të shtetit hebre “kanë vendosur në rrezik avionë ushtarakë dhe civilë në zonë”./abcnews.al

shqiperia-804x445.jpg
ent ela22:49 | 07/09/2018

Kombëtarja e nisi me fitore Ligën e Kombeve të Europës. Një gol i Xhakës mjaftoi për të mundur Izraelin dhe për të dhënë shpresë, pas disfatave në ndeshjet miqësore.

Izraeli largon makthin, Shqipëria e Panuçit s’është ajo e miqësoreve.

Pavarësisht rezultatit, tifozët në “Elbasan Arena” do të kishin mbetur të kënaqur edhe thjesht me atë që panë në fushë.

Një kombëtare shqiptare krejt ndryshe nga ajo që u mposht në tri miqësore radhazi prej Norvegjisë, Kosovës e Ukrainës.

Izraeli nuk gjeti përballë jo vetëm ekipin e eksperimenteve të trajnerit Kristian Panuçi, por as kampionët e çoroditur të pas-Europianit, të drejtuar ende nga Xhani De Biazi.

Nëse dy vjet më parë, përfaqësuesja u mposht 0-3 nga izraelitët në Elbasan, këtë herë ishte tjetër ndeshje.

Sukses 1-0 me golin e shkëlqyer të Taulant Xhakës, që sikur deshi të mos mbetej prapa mrekullisë së vëllait të tij, Granitit ndaj Serbisë në Botëror.

Një lojë shumë më e lidhur, sidomos në fazën sulmuese, me raste të shumta të krijuara e të humbura nga Guri, Memushaj, Xhaka, Balaj, Hyka apo Hysaj.

Mbrojtja ishte diçka tjetër veçse ishte e kuptueshme që nuk mund të luante si “beton”, tashmë që lojtarë si Mavraj apo edhe Agolli nuk janë në fushë, për arsye të ndryshme.

Qendra e saj me Veselin e Gjimshitin është diçka e re dhe thuajse e paprovuar, duke u çarë disa herë nga izraelitët, por për fat në portë ishte një Tomas Strakosha i pakalueshëm.

Diçka e re edhe Binaku në vend të Agollit, por duket se me ndihmën e shokëve edhe ai e kaloi provën.

Kombëtarja vërtet ka shanse të dalë në vend të parë në Grupin 1 në Ligën C të Ligës së Kombeve.

Kjo, duket qartë kur shikon se Skocia u mposht 0-4 në Gllazgou nga Belgjika në një miqësore./ abcnews.al

 

shqiperia.jpg
G. P.16:36 | 21/08/2018

Kombëtarja shqiptare është në një krizë të vërtetë dëmtimesh në prag të fillimit të Ligës së Kombeve. Ekipi përfaqësues do të ketë mungesa, ndërsa disa lojtarë ende nuk kanë gjetur skuadër.

Shqetësimi është ndoshta më i madh se kurrë. Kombëtarja shqiptare vërtet humbi dy miqësore në nisje të verës, por ato ishin thjesht miqësore, ndërsa tani rrezikon në ndeshjet zyrtare.

Trajneri Christian Panucci me siguri thuajse të plotë do të ketë mungesa të shumta në dy përballjet e afërta të Ligës së Kombeve, ndaj Izraelit dhe në Skoci, përkatësisht në 7 e 10 Shtator.

Tronditja më e fundit erdhi nga dëmtimi i Odise Roshit. Lojtari i krahut, ndër më të rëndësishmit vitet e fundit, u lëndua rëndë në duelin Ahmat Grozni-Rubin Kazanj në Premier Ligën e Rusisë, dhe do të mungojë të paktën 6 muaj.

Kjo do të thotë se Roshi humb të gjitha ndeshjet e Ligës së Kombeve, ashtu si edhe sulmuesi kryesor i kombëtares, Armando Sadiku, që u dëmtua pak javë më parë, tek Levante në Spanjë. Trajneri italian shpreson që Taulant Xhaka të jetë në formën e duhur për ndeshjet e 7 e 10 Shtatorit.

Mesfushori kuqezi ishte i dëmtuar, por u kthye në fushë pak ditë më parë, në ndeshjen e Kupës së Zvicrës, që Bazeli e fitoi në fushën e Montlingenit. Më e vështirë për Eros Grezdën, të dëmtuar që nga Marsi, dhe që vetëm së fundmi është kthyer në stërvitje.

Nuk duhet harruar se të dëmtuar janë edhe Amir Abrashi dhe Sokol Cikalleshi. Mesfushori ende nuk ka mundur të stërvitet siç duhet me Frajburgun dhe nuk dihet kur kthehet në fushë, ndonëse ai u dha shpresë tifozëve me një video në Twitter-in e klubit.

Përveç këtyre problemeve, Panucci duhet të bëjë llogarinë edhe me lojtarë që janë pa skuadër si Mërgim Mavraj, Arlind Ajeti, Naser Aliji, Hysen Memolla apo Ivan Balliu./abcnews.al

ARGJENTINA-IZRAELI-MIQESORJA-1280x720.jpg
ent ela14:09 | 06/06/2018

Pas shumë protestave dhe kërcënimeve, Argjentina ka anulluar miqësoren e futbollit me Izraelin, që do të zhvillohej në Jeruzalem. Anullimi kërkohej nga Palestina, pasi sipas tyre, shteti hebre kërkonte që të përfitonte nga imazhi i Lionel Mesit.

Argjentina nuk do të luajë kundër Izraelit në Jeruzalem. Pas disa ditëve me polemika, protesta dhe kërcënime, miqësorja e parashikuar për datën 9 qershor është anulluar. Situata u tensionua ndjeshëm nga presidenti i federatës së futbollit të Palestinës, gjenerali Xhibril Raxhup, që konsiderohet si një trashëgimtar i mundshëm i Presidentit të vendit Abu Mazen. “Argjentina nuk duhet të vijë të luajë me Izraelin në Jeruzalem, në të kundër miliona tifozë palestinezë dhe arabë do të djegin fanellën e Lionel Mesit”, u shpreh ai.

Ndërsa më tej shton: “Vlerat, etika dhe mesazhi i sportit kanë fituar sot, duke i treguar Izraelit kartonin e kuq. Anullimi është një godtije kundër qeverisë së Izraelit. Raxhup më pas ka denoncuar mesazhin politik që shteti hebre dëshironte ti jepte ndeshjes duke mbështetur moton: “Falë prezëncës së Mesit, gjërat janë normale”. Ndërsa nga ana tjetër, vëtë Izraeli ka reaguar për vendimin e fundit: “Argjentina është dorëzuar përballë atyre që predikojnë urrjejte kundër nesh”.

Mëgjithatë, skuadra ka vijuar stërvitjet për botërorin Rusi 2018, pa iu përgjigjur protestave palestineze. Më pas, kërcënimet kanë tejkaluar kufinjtë lindorë dhe kën mbërritur deri në Barcelonë, ku stërviten albiçelestët. Një grup tifozësh madje u paraqitën me disa fanella me numrin 10 të Mesit të lyera me gjak. Për këtë arsye ishte e tepërt të vazhdojë, ndaj lojtarët i janë drejtuar federatës argjentinase të futbollit duke i shprehur të gjithë shqetësimin e tyre lidhur me kërcënimet dhe tensioned në rajon.

shtepia-e-izraelit.jpg
G. P.15:59 | 18/05/2018

Gjykata Themelore në Prishtinë shpalli fajtorë 9 të akuzuarit për organizimin e sulmit të parandaluar në Shkodër ndaj lojtarëve të ekipit kombëtar izraelit të futbollit. Tre prej të akuzuarve për organizimin e sulmit terrorist në Shkodër, ndaj kombëtares së Izraelit, që ndodhen në paraburgim refuzuan të jenë në gjykatë për të qenë të pranishëm në dhënien e vendimit. Tre prej tyre u dënuan dhe me gjoba që në total ishin më shumë se 8 mijë euro.

Gjyqtari tha se gjykata ka vërtetuar se Visar Ibishi ishte lider i grupit dhe personi që është kontaktuar drejtpërejt nga Lavdrim Muhaxheri për të organizuar grupin dhe për të kryer sulmin. Kombëtarja e Izraelit erdhi në Shqipëri më 12 Nëntor 2016 për të zhvilluar ndeshjen në kuadër të kualifikimeve të Botërorit Rusi 2018./abcnews.al

izraeli-1.jpg
ent ela13:32 | 10/05/2018

Izraeli vijon bombardimet ajrore në Siri kundër vendqëndrimeve të ushtrisë së Iranit. Ndërkohëm Merkel dhe Macron kanë bërë thirrje për ç’tensionim të situatës mes dy vendeve.

Vijon tensioni mes Izraelit dhe Iranit në territorin e Sirisë. Ushtria e vendit hebre ka njoftuar se ka goditur dhjetra objektivë të ushtrisë së Teheranit. Shpërthime dhe të shtëna nga mbojtja anti-ajrore janë dëgjuar që në orët e para të së enjtes në Damask. Sipas agjencisë shtetërore të lajmeve SANA, bëhet fjalë për një kundërpërgjigje të nevojshme të aleatëve sirianë. Ndërsa autoritetet izraelite njoftuan se ky ishte operacioni ajror më i madhi i zhvilluar në vitet e fundit.

“Të gjithë avionët tanë janë rikthyer në bazë. Kemi vepruar për të mbrojtur sovranitetin tonë”, u shpreh gjenerali Conricus i cili nënvizoi se qëllimi I operacionit ishte jot ë shkaktonte viktima port ë godiste infrastrukturën e ushtrisë iraniane në territorin e Sirisë. Ndër të tjera, Gjenerali Izraelit thekson se për bombardimet e fundit është lajmëruar dhe Rusia, në mënyrë që të shmangej ndonjë incident i mundshëm mes tyre.

Sipas Observatorit kombëtar për të drejtat e njeriut të paktën 23 persona kanë humbur jetën për shkak të sulmeve të shtetit hebre. Ndërsa Rusia njoftoi se shumica e raketave të lëshuar nga Izraeli janë rrëzuar nga mbrojtja anti-ajrore siriane. Ndërkohë, lidhur me situatën e krijuar ka ardhur dhe një reagim nga presidenti francez, Emmanuel Macron dhe Kancelarja gjermane, Angela Merkel. Dy liderët kanë shprehur shqetësimin e tyre pas bombardimeve izraelite në Siri dhe kanë bërë apel për ç’tensionim të situatës. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono