Ivica Daçiç

dacic.jpg
G. P.16:38 | 25/09/2018

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç, gjendet në Nju Jork për Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Shefi i diplomacisë së Beogradit tha se arritja e një zgjidhjeje për çështjen e Kosovës është prioritet kombëtar për Serbinë.

“Duke mbrojtur sovranitetin e saj dhe integritetin territorial, Serbia mbron të drejtën ndërkombëtare, Kartën e Kombeve të Bashkuara, ruajtjen e paqes dhe sigurisë ndërkombëtare, por edhe identitetin e saj kombëtar dhe historik”.

Kështu u shpreh Daçiç gjatë një seance që u mbajt për përvjetorin e lindjes së Nelson Mandelës në OKB. Ndërkohë, Kosova dhe Serbia janë duke bërë përpjekje për gjetjen e një zgjidhjeje përfundimtare përmes dialogut në Bruksel./abcnews.al

ivica-dacic.jpg
G. P.17:25 | 20/09/2018

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç, tërhiqet nga qëndrimi i deritanishëm radikal për të mos pranuar ndryshimin e kufirit me Kosovën. Në një konferencë për Ballkanin në Beograd, Daçiç la të kuptohet se kjo tezë mund të pranohet, nëse i shërben marrëveshjes përfundimtare mes dy vendeve.

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç, pretendon se Beogradi dhe Prishtina mund ta gjejnë vetë një zgjidhje për mosmarrëveshjen mbi Kosovën. Sipas tij nuk ka asnjë dyshim se një marrëveshje e tillë do të mbështetej nga të gjithë, madje edhe në rast se përfshinte një ndryshim të kufijve.

“Britania e Madhe dhe Gjermania këmbëngulin për mosndryshim kufijsh, por nëse do të arrihet në një marrëveshje dhe nëse do të ishte zgjidhja e vetme e mundshme nuk kam dyshim se do të pranohej, gjithashtu edhe nga BE që vepron si ndërmjetës në dialog “, theksoi ministri i Jashtëm serb në një konferencë për sigurinë në Ballkanin Perëndimor që zhvillohet në Beograd.

Një zgjidhje megjithatë e kundërshtuar nga SHBA, Gjermania dhe vende të tjera të rëndësishme perëndimore, që kanë frikë nga një “efekt domino” në Ballkan me pasoja të rrezikshme për stabilitetin rajonal. Por ky fakt nuk duket shqetësuar për Daçiç.

Ambasadori amerikan në Serbi, Kyle Scott, tha se presidenti serb dhe kosovar, Aleksandar Vuçiç dhe Hashim Thaçi, kanë mbështetjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në kërkim të një zgjidhjeje paqësore. Ndërsa Uashingtoni beson gjithashtu në maturinë e përfaqësueses së lartë të BE, Federica Mogherini./abcnews.al

ivica_dacic_20140506_1252184066-1.jpg
G. P.15:15 | 03/09/2018

MInistri i Jashtëm serb Daçiç ka njoftuar se Beogradi kërkon një konferencë ndërkombëtare për zgjidhjen me Kosovën. Ai gjithashtu paralajmëroi se Serbia nuk do të heqë dorë kurrë nga veriu i Kosovës.

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç, në një emision të televizionit Pink ka treguar lidhur me qëllimet e Beogradit lidhur me zgjidhjen e çështjes së Kosovës.

“Korrigjimi i kufijve me shqiptarët është thjeshtë një ide, por nuk ka të tjera”, nënvizoi ai.

Daçiç shtoi më tej se të gjithë po hapin derën për dialog, por sipas tij nuk do të diskutohet për dy tema, për Kosovën të jetë autonome pa Serbinë dhe që Serbia të njohë pavarësinë e Kosovës.

“Një kompromis po kërkohet. Ne jemi në atë pikë”, u shpreh ai për televizionin Pink.

Sipas Daçiç vendet Evropiane janë penduar që e kanë njohur kaq shpejt pavarësinë e Kosovës, dhe tani duhet të rishikojnë vendimet e tyre. Kryediplomati serb thotë se në varësi të drejtimit që do të marrë dialogu, Beogradi do të vijojë të marrë presion për njohjen e Kosovës, dhe që veriu t’i përkasë Kosovës.

“Ky presion do të manifestohet duke ngadalësuar rrugën drejt BE-së”,  shpjegoi Daçiç duke shtuar se kjo mund të shtyjë ndokënd në Kosovë “të bëjë plane për një sulm të Kosovës në zonat Serbe, për të cilat Serbia duhet të reagojë, dhe në këtë mënyrë mund të hyjë në konflikt me KFOR-in, pastaj të kërkojë ndihmën e Rusisë”.

Sipas ministrit të Jashtëm, “erëra të reja po fryjnë” në SHBA, duke hapur mundësi për serbët dhe shqiptarët të gjejnë një zgjidhje kompromisi.

“Këto që po flas nuk dolën nga hiçi, por ne i kemi kërkuar prej vitesh. Qëllimi ynë është një konferencë ndërkombëtare dhe përveç BE-së, të gjithë të jenë garantues të asaj që do të dakordohet. Serbia do të mbajë neutralitetin ushtarak”, u shpreh Daçiç.

Në fund, ai nënvizoi se Beogradi nuk do të heqë dorë kurrë nga veriu i Kosovës./abcnews.al

VUCIC-PER-NDESHJEN-1280x720.jpg
ent ela15:24 | 31/08/2018

Presidenti serb Vuçiç ka bërë me dije se nuk do të pranojë asnjë marrëveshje me Kosovën, e cila do të jetë në dëm të Serbisë. Ndërsa ministri i jashtëm Daçiç thotë se Prishtina nuk është e gatshme për kompromis.

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, të premten është takuar me ambasadorin e Britanisë së Madhe në Beograd, Denis Keefe, me të cilin diskutoi rreth zgjidhjes së problemit ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit. Siç shkruan agjencia e lajmeve “Tanjug”, Kreu i shtetit ka thënë se Serbia nuk do të pranojë asnjë marrëveshje me Kosovën e cila do të ishte në dëm të Serbisë dhe të popullit serb. Vuçiç ndërkohë e ka informuar ambasadorin Keefe edhe për ecurinë e dialogut ndërmjet dy vendeve në Bruksel.

Për këtë çështje, ka ndërhyrë edhe ministri i jashtëm i Beogradit, Ivica Daçiç. “Serbia është e vendosur të gjejë një zgjidhje kompromisi midis Beogradit dhe Prishtinës për zgjidhjen e çështjes së Kosovës. Por nuk jam i sigurtë nëse pala tjetër e dëshiron këtë”, tha kryediplomati serb në një takim jozyrtar të ministrave të jashtëm të BE-së në Vjenë ku po marrin pjesë edhe shefat e diplomacive të vendeve kandidate.

Ndërkohë, Vuçiç bisedoi të enjtën në telefon me ndihmëssekretarin amerikan, Wess Mitchel, rreth çështjes së zgjidhjes së problemit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Por ai nuk e ka përmendur idenë e shkëmbimit të territoreve. Kjo mbase ka ardhur si rezultat i asaj që Vuçiç e konsideron si, presionit politik nga opozita në Beograd si dhe gjithashtu nga kisha ortodokse, që kanë dalë kundër idesë për shkëmbim të territoreve. /abcnews.al

vlcsnap-2018-08-23-15h06m05s512-1280x720.png
G. P.15:06 | 23/08/2018

Ministri i Jashtëm i Serbisë Daçiç, ka provokuar Prishtinën duke thënë se mes dy vendeve nuk ka kufinj dhe se Kosova është shtet fiktiv. Ndërsa mediat në Beograd flasin për një marrëveshje mes Putin dhe Vuçiç lidhur me Kosovën.

Zëvendëskryeministri i parë i qeverisë së Beogradit dhe njëkohësisht ministër i Jashtëm, Ivica Daçiç, duke iu përgjigjur kërkesë së kryeministrit Ramush Haradinaj për demarkacionin mes vendeve, është shprehur se nuk ka kufinj mes Serbisë dhe Kosovës. “Mes Serbisë qendrore dhe Kosovës nuk ka kufi dhe nuk mund të ketë demarkim”, është shprehur Daçiç. Ministri i Jashtëm serb vijon më provokimin e tij duke pretenduar se “Kosova nuk është vend i pavarur por është shtet fiktiv”. Gjithashtu ndër të tjera përmendi edhe se Serbia ka mbështetjen e Rusisë për këtë çështje dhe sipas tij, Moska do t’i mbështesë vendimet e Beogradit.

Dhe pikërisht për këtë temë po shkruajnë edhe mediat serbe. Gazeta Novosti, thekson se “Serbia nuk do bëjë asnjë zgjidhje finale sa i përket çështjes së Republikës së Kosovës, pa përkrahjen e Rusisë dhe pa u konsultuar me shtetin rus. Kjo media shton më tej se kjo marrëveshje ndërmjet presidentit Vladimir Putin dhe Aleksandër Vuçiç, është konfirmuar edhe në takimin e diplomatëve të të dyja vendeve përkatëse të martën në Sochi.

Sipas burimeve të Novostit, muajt e ardhshëm do të jenë jashtëzakonisht vendimtar sa i përket çështjes së Kosovës. Madje raportohet se edhe disa fuqi perëndimore kanë diskutuar me Rusinë sa i përket zgjidhjes së problemit të Kosovës. Vitin e kaluar, siç shkruan gazeta serbe, Vuçiç ka marrë dhe konfirmimin se Rusia është e gatshme që t’i bashkohet dialogut ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit në Bruksel, nëse ka ndonjë tendencë që edhe SHBA-të të futen në negociata./abcnews.al

dacic.jpg
G. P.12:05 | 22/08/2018

“Shqiptarët nuk e kuptojnë se situata dhe bota kanë ndryshuar”. Kështu është shprehur zëvendëskryeministri i parë i Serbisë dhe njëkohësisht ministri i Jashtëm, Ivica Daçiç, gjatë vizitës së tij në Soçi të Rusisë duke vlerësuar kërkesat e autoriteteve të Prishtinës në dialogun për normalizimin e marrëdhënieve.

Në një konferencë shtypi pas takimit me ministrin e Jashtëm rus Sergei Lavrov, ai tha se kërkesat e shqiptarëve janë dëshmi se ata nuk janë gati për asnjë kompromis. “Të gjithë duan projektin e Shqipërisë së Madhe dhe për ata e gjithë kjo është pak, duan të vijnë në Nish. Ata do të merrnin gjysmën e Malit të Zi, gjysmën e Maqedonisë dhe territor në veri të Greqisë”, shtoi më tej Daçiç. Sipas tij, kremtimi i datëlindjes së ish-presidentit amerikan Bill Clinton ditë më parë në Prishtinë, “është i vetmi vend në botë ku festohet, përveç në shtëpinë e tij.” Kjo është, sipas tij, dëshmi se shqiptarët “kanë mbetur prapa në kohë”.

Ndër të tjera, ministri i Jashtëm Daçiç tha se pa mbështetjen e Rusisë, Serbia nuk do të ishte në gjendje të mbronte interesat e saj kombëtare dhe integritetin territorial, duke shtuar se mbështetja e Moskës është e nevojshme edhe nëse arrihet një zgjidhje në dialog me Prishtinën. Në fund ai falënderoi edhe Presidentin Vladimir Putin dhe Rusinë për mbështetjen e pakursyer kur është fjala për interesat e Serbisë. Nga ana tjetër, ministri i Jashtëm rus, Sergej Lavrov, nënvizoi shkurtimisht miqësinë mes dy vendeve, ndërsa më pas vijoi me adresimin e çështjeve globale./abcnews.al

da.jpg
G. P.12:24 | 14/08/2018

Duke folur për gazetarët, ministri i jashtëm serb Ivica Daçiç, u shpreh se shqiptarët në Kosovë, nuk e kanë kuptuar se situata ka ndryshuar, së bashku me qëndrimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për këtë çështje dhe në këtë pike, Serbia nuk e ka aspak të domosdoshme të njohë pavarësinë e Kosovës.

Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiç, u shpreh se në shtator do të flitet për gjëra më konkrete dhe për një zgjidhje reale për Kosovën.
Duke folur për gazetarët Daçiç shtoi se kohët e fundit është folur për ide të ndryshme por nuk është e thënë se do të pranohen. Sipas tij, bashkimi europian po nxiton në gjetjen e një zgjidhjeje përfundimtare mes Prishtinës dhe Beogradit pasi mandatet skadojnë vitin e ardhshëm kur janë dhe zgjedhjet europiane.

Dhe pse pranoi se të dyja palët janë ende larg një kompromisi, Daçiç tha se kushdo që ka ide duhet ti bëjë publike ato. Duke shtuar se problem i Kosovës më parë është cilësuar si një çështje e zgjidhur, ai theksoi se qëndrimi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka ndryshuar për këtë çështje, duke lënë hapur mundësinë për të diskutuar rreth respektimit të interesave të secilës palë. Ministri serb tha se shqiptarët nuk e kanë kuptuar akoma se situata ka ndryshuar dhe pretendojnë se Serbia duhet të pranojë pavarësinë e vendit.

Për sa i përket korrigjimit të mundshëm të kufijve, Daçiç u shpreh se në çdo rast do të shihej interesi i Serbisë dhe i serbëve që jetojnë në Kosovë dhe Serbi./abcnews.al

da.jpg
G. P.16:46 | 12/08/2018

Beogradi zyrtar pretendon se Shtetet e Bashkuara kanë ndryshuar qasjen e tyre kundrejt çështjes së Kosovës. Sipas ministrit të Jashtëm Ivica Daçiç, administrata e presidentit Trump mbështet një zgjidhje të negociuar.

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçic ka deklaruar të dielën se Shtetet e Bashkuara e kanë ndryshuar qëndrimin e tyre për Kosovën. “Deri më sot qëndrimi i tyre ka qenë se çështja e Kosovës është e mbyllur, por me ardhjen në pushtet të administratës së re gjërat kanë ndryshuar”, ka deklaruar Daçiç pas një takimi me zëdhënësen e Ministrisë së Jashtme ruse.

Sipas shefit të diplomacisë serbe, deri tani Uashingtoni nuk ka bërë propozime, por e ka lënë të hapur mundësinë e gjetjes së një zgjidhjeje të pranueshme për të dyja palët përmes dialogut. Daçiç ka theksuar se Serbia nuk mund ta njohë shpalljen e njëanshme të pavarësisë së Kosovës dhe ka ripohuar se gjetja e një zgjidhjeje të negociuar është më e mira. “Risia është se shumë vende në Europë, por edhe Shtetet e Bashkuara e kanë kuptuar se çështja e Kosovës nuk është zgjidhur ende”, ka vijuar Daçiç.

Ministri serb ka shtuar se për të gjitha lëvizjet në këtë proces, Beogradi është konsultuar me palën ruse. “Nuk do të bëjmë asgjë prapa shpinës së partnerit tonë strategjik, që na ofron mbështetje”, ka thënë Daçiç. Sidoqoftë, ai ka shtuar se është ende herët për të folur nëse rusët por edhe gjithë faktori ndërkombëtar mbështesin një zgjidhje eventuale, sepse deri në arritjen e saj ka ende punë./abcnews.al

BRNABIC-VS-DACIC.mpg_snapshot_00.18-1280x720.jpg
ent ela16:15 | 08/08/2018

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiç, u shpreh se ministri i Jashtëm serb Daçiç, nuk përfaqëson qëndrimin zyrtar të qeverisë serbe, për sa i përket mundësisë së bashkimit të Luginës së Preshevës, Bujanovcit dhe Medvegjës me Kosovën.

Qeveria serbe është distancuar nga qëndrimi i ministrit të Jashtëm Ivica Daçiç, i cili e konsideroi idenë për bashkimin e luginës së Preshevës me Kosovën, si pengesë për dialogun mes dy vendeve. Ana Brnabiç, kryeministrja e Serbisë u shpreh se deklaratat e Daçiç përfaqësojnë qëndrimin e tij personal dhe jo pozicionin e Qeverisë së Serbisë. Ajo shtoi se shprehja e mendimeve personale nuk e shqetëson qeverinë e cila sipas saj, nuk ka ende një qëndrim zyrtar. Por nëse do të ketë propozime konkrete qëndrimi i qeverisë do të bëhet menjëherë publik.

Brnabiç theksoi se Beogradi mirëpret çdo propozim që i sjell përfitime Serbisë dhe nuk e nxjerr atë të humbur. Edhe pse ajo shtoi se nuk mendonte se zgjidhja është afër, por presidenti Vuçiç po e sheh problemin nga të gjitha këndet për të gjetur diçka që Serbisë mund t’i sjellë diçka, të humbasë sa më pak dhe të marrë sa më shumë nga ajo që mund të merret. Vetë Daçiç në deklaratat e ditëve të fundit ka pranuar se mbështet ndarjen e Kosovës, duke pohuar se ky është vetëm një qëndrim i tij personal./abcnews.al

ivica-dacic.jpg
G. P.19:22 | 11/07/2018

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç, thotë për ABC News se tani është koha për të gjetur zgjidhje për Kosovën. Ai nënvizon se duhet të arrihet paqe afatgjatë për të dy vendet.

Ivica Daçiç, ministër i Jashtëm i Serbisë: “Ne kemi gjëra të ndryshme që dëmtojnë procesin dhe këto janë incidentet që ndodhin dhe një polarizim i thellë që ekziston dhe kjo natyrisht nuk shkon në dobi të gjetjes së zgjidhjes pasi tani presidenti Vuçiç dhe Thaçi duhet të vazhdojnë bisedimet në Bruksel. Do të duhej që në një periudhë të afërt të fillohet të flitet se çfarë domethënë zgjidhja përfundimtare nëse duam të vëmë pikën në këtë çështje. Kjo do të ishte në interes të të gjithëve”.

Idro Seferi: “Keni thënë se jeta është në mes të asaj që mendon Kosova dhe asaj që mendon Serbia. Si ta kuptojmë se çfarë është zgjidhja e kompromisit dhe duhet ndonjë konferencë apo vazhdimi i dialogut”?

Ivica Daçiç: “Jemi përcaktuar për të vazhduar dialogun në këtë formë dhe kjo nuk do të thotë se nuk duhet organizuar edhe ndonjë takim ndërkombëtar. Natyrisht për zgjidhjen duhe të pyeten edhe serbët edhe shqiptarët dhe me rëndësi është edhe faktori ndërkombëtarë siç janë Bashkimi Europian, por edhe SHBA nga njëra anë dhe Rusia dhe Kina duke patur parasyshë që këto vende janë anëtare të përhershme të Këshillit të Sigurimit të OKB. Natyrisht se cili është ky model ne kemi hapur librin për të propozuar zgjidhje, por është me rëndësi që kjo zgjidhje të jetë e qëndrueshme për të dyja palët”.

Idro Seferi: “Domethënë ju dëshironi një zgjidhje me shqiptarët, por që të bëhet diçka në mes, kjo të mos jetë pavarësia apo jeni të hapur për të diskutuar për çdo ide”?

Ivica Daçiç: “Ekzistojnë dy pikëpamje në këtë. Në Prishtinë ky është akti I deklarimit të pavarësisë. Në Serbi në bazë të kushtetutës thuhet se Kosova është pjesë e Serbisë me një autonomi. Mendoj se duhet të fillojmë nga kjo nëse është reale njëra apo tjetra. Unë mendoj se nuk është reale as njëra e as tjetra. Çfarë është gjëja më pak e dëmshme në fund të fundit. Mendoj se kjo do të kishte efekte të mira për të gjithë pasi me këtë ne do të tejkalonim problemet tona. Shqiptarët dhe serbët nuk do të kishin për çfarë të zihen dhe këtë duhet inkurajuar”.

Idro Seferi: “Marrëdhëniet me Tiranën janë më të mira se sa vitet e shkuara. Si e shikoni tani këtë dhe a mund të ndihmoj diçka”?

Ivica Daçiç: “Mendoj se duhet të ndajmë qartë marrëdhëniet me Tiranën dhe Prishtinën. Me Tiranën përveç Kosovës nuk kemi çështje të hapura përveç dallimeve për Kosovën dhe duhet të mbështesim njëri-tjetrin. Nga ana tjetër mendoj se Prishtina ka një pozitë, e cila mund të kaloj diku në Perëndim nëse nuk e njohin situatën. Ne nuk mund të flasim që në Kosovë jetojnë kosovarët dhe në Tiranë shqiptarët. Ja tani kemi shqiptarët në Preshevë që thonë se janë pakicë kombëtare. Pakicë e kujt e Kosovës apo shqiptare? Ne nuk mund të bëhemi të verbër. Ky është populli i njejtë që jeton në Tiranë dhe në Prishtinë. Andaj duhet të flasim për të gjitha. Unë kam qenë gjithmonë për atë që problemi të zgjidhet mes dy shteteve amë, mes Shqipërisë dhe Serbisë. Natyrisht unë nuk them që nuk duhet pyetur ata që jetojnë në Kosovë dhe Metohi, por sikur të ishim nisur në këtë rrugë mendoj se problemi do të zgjidhej që në vitet ’90”./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono