italian

alketa-llani-2.jpg
ent ela11:15 | 23/03/2019

Ishte vetëm 14 -vjeç kur ajo arriti në Itali dhe vetëm falë amnistisë së parë në vitin 1998, ajo mundi të shkonte në shkollë. Por tani së bashku me Simohamed Kaabour themeloi Shoqatën “Nuovi Profili”, për të cilën ajo është zv/presidente. Alketa Llani, 36 vjeç, ka lindur në Durrës dhe emigroi në Itali me familjen në vitin 1996. Ajo tani është e diplomuar në degën “Komunikimin Ndërkulturor”, është diplomuar për master në Britaninë e Madhe, dhe aktualisht punon në një transportues të rëndësishëm turistik ku merret me tregjet në zhvillim.

Ajo thotë se jeta e saj ka nuk ka qenë e lehtë për të arritur deri këtu, por jep një mesazh kur bëhet fjalë për racizmin:

“Racizmi është një problem i klasës, jo i diversitetit kulturor. Gjëja që njerëzit kanë më shumë frikë nuk është ngjyra e ndryshme e lëkurës, por varfëria. Shkakton kaq shumë urrejtje dhe mesazhi i së kaluarës është se, emigracioni shikohet si fenomen i varfërisë. Dhe mendohet se varfëria mund të jetë ngjitëse. Nëse një afrikan i veshur me kostum dhe kravatë shikohet në një transport publik dhe ai mund të jetë duke folur për biznesin në telefon, askush nuk e sheh atë keq dhe njerëzit qëndrojnë pranë tij. Nëse një afrikan do të ishte i veshur keq, do të kishte një qëndrim shumë ndryshe ndaj tij.

Është diçka që unë e di mirë, sepse edhe unë e kam përjetuar në kurrizin tim. Një ditë babai i një djali me të cilin shoqërohesha për disa vite më tha: “Shiko Alketa, fakti është se nuk je shqiptare. Nëse do ishit bija e Sali Berishës, Kryeministër i Shqipërisë deri në vitin 2013, nuk do e kisha problem.”

Alketa Llani, si shkoi ajo në Itali?

 “Me anije, si të gjithë shqiptarët. Në të vërtetë me motobarkë. Ishte viti 1996. Isha 14 vjeç. Një natë vere për fat. Sepse kur ishim ende në det, trafikantët na hodhën në ujë sepse po afrohej një varkë patrullimi e Rojës Bregdetare. Dhe në ato vite nuk kishte jelekë shpëtimi që mund të përdoreshin për të dalë nga deti”.

Pse pikërisht në Itali, apo ishte vendi më i afërt, në anën tjetër të Adriatikut?

“Babai im punoi si saldator në portin e Durrësit. Ishte një punë e mirë. Pak vite më parë komunizmi kishte rënë. Me tregun e lirë, u hapën shumë biznese. Por e gjithë kjo nuk mjaftonte. Situata ishte shumë e paqëndrueshme. Prindërit e mi nuk shihnin një të ardhme në Shqipëri për mua ose për vëllain tim 8 vjet më të vogël se unë. Ata vendosën të ikin në Itali, ku të gjithë tezet e mia jetonin, të cilët jetojnë edhe sot në Taranto”.

Ju shqiptarët, në mesin e viteve 90-të në Itali, u konsideruan si e keqja më e madhe. Duhet të ketë qenë e vështirë për një adoleshente…

“Shqiptare dhe femër. Ishte shumë e vështirë. Ishte një tronditje pasi kisha lënë vendin dhe miqtë. Në Shqipëri ishim të mirë tek e fundit. Në Itali hoqëm dorë nga identiteti ynë,na u desh të fshehim. Për dy vjet e gjysmë isha një emigrante ilegale. Unë nuk mund të dilja as nga shtëpia. Ne të gjithë jetonim së bashku. Pastaj në vitin 1998, me amnistinë e parë, gjërat filluan të ndryshonin. Së fundi isha në gjendje të shkoja në shkollë”.

Një tjetër tronditje?

“Nga 1.500 studentë ne ishim vetëm dy të huaj. Mësuesit dhe shokët e mi ishin shumë të mirë. Por mjaftonte të flisnim për Shqipërinë dhe të dilnim në lot. Kam pasur një nostalgji të tmerrshme. Nëse në shkollë nuk kishte probleme, në jetën e përditshme nuk ishte kështu. I dashuri im i parë ishte italian. Nëna dhe motra e tij u përpoqën të na pengonin në çdo mënyrë. Ata nuk donin që djali i tyre të binte “aq poshtë”. Historia nuk mbaroi këtu. Për të qëndruar me të unë u zhvendosa në Genova, një qytet që unë e dua. Nëse ai nuk do të kishte qenë në Genova, nuk do të kisha shkuar kurrë. Në Genova u diplomova. Kam marrë një diplomë master edhe në Britani të Madhe ku kam qëndruar për gjashtë muaj. Në vitin 2015 në Romë kam fituar një diplomë master në menaxhimin e Diversitetit. Vlerësimi i diversitetit në botën e punës është gjëja që më intereson të bëj më shumë”.

Dhe nuk do të ktheheni në Shqipëri?

 “Kur erdha, isha 14 vjeç. Një moshë kur fillon të ndërtosh identitetin tënd. Rrënjët e mia janë në Shqipëri. Jam krenar që kam lindur atje, një vend i bukur. E bukur, por ende shumë e prapambetur, edhe nëse situata është përmirësuar në vitet e fundit. Në Shqipëri kthehem rregullisht. Kam ende një shtëpi dhe të afërm. Shumë të huaj, veçanërisht në mesin e brezave të rinj, bëjnë gjithçka për të fshehur origjinën e tyre …

Në universitet ishin djem shqiptarë që pretendonin se ishin grekë. Më kanë bërë të qesh. Sot i kuptoj më shumë. Unë kam përjetuar racizëm në çështjet e dashurisë. Këto janë gjëra që të bëjnë shumë dëm. Ishte e tmerrshme të dëgjoje në ato vite gjërat nga më të këqijat për shqiptarët”.

Sot ajo është një qytetare italiane dhe ka një familje.

“Nënshtetësinë e mora në vitin 2013. Por që nga viti 1996 kam qenë në Itali. Isha në zyrë dhe shpërtheva në lot. Kolegët e mi u tronditën. Sot jam e dashuruar me një italian dhe një djalë dyvjeçar me emrin Ettore Ilir. E ka emrin Ilir sepse shqiptarët e lashtë ishin ilirë. Është edhe emri i babait tim”.

Ajo është gjithashtu pjesë e një shoqate të quajtur “Nuovi Profili”, të cilën e themeloi së bashku me Simohamed Kaabour ku ajo është zv/presidente …

“Profili i ri i referohet identitetit tonë të ri. Ne jemi profilet e reja të botës. Ne sjellim diversitet brenda nesh, në një botë fluide. Në fund çdo person në botë është cigan, duke kërkuar diçka “./abcnews.al

LLLLLL-1280x757.jpg
ent ela18:15 | 28/01/2019

Emisioni i përjavshëm Italian “Le Iene”, i cili transmetohet cdo të dielë nga Mediaset, këtë herë ka sjellë një histori ku personazh kryesor është një shqiptar dhe Kanuni. Babai i një 22-vjeçari, i cili mbeti i vrarë nga pronari i shtëpisë ku shkoi të vidhte, kërcënon se do të marrë hak me kanun ndaj shtetasit ialian.

Katër vjet më parë Francesko Sikinjano, vrau një grabitës shqiptar i cili kishte hyrë për të vjedhur në shtëpinë e tij. E tashmë babai i 22 vjecarit shqiptar kërcënon se do të marrë hak me kanun ndaj shtetasit italian. Historia është pjesë e një reportazhi i përgatitur nga emisioni i famshëm italian i Mediaset “Le Iene”.

Gazetari italian ka shkuar në shtëpinë e shqiptarit të vrarë në shtëpi duke treguar se si prindërit e tij duan hakmarrjen dhe zbatimin e kanunit. 22-vjeçari Gjergj Gjoni në Tetor të 2015-s hyri në shtëpinë e Francesco Sicignano për të kryer një grabitje. Pronari i shtëpisë i cili po flinte me bashkëshorten e tij, mori pistoletën që e mbante me leje dhe në vetëmbrojtje qëlloi duke lënë të vrarë të riun.

Babai dhe nëna i djalit të vrarë konfirmojnë para gazetarit italian dhe kamerave: do të vrasim Franceskon, ne vetë ose do paguajmë dikë për ta bërë. Dhe hakmarrja mund të përfshijë këdo anëtar mashkull të familjes së tij…/abcnews.al

1-1-1280x614.jpg
G. P.16:45 | 17/01/2019

“Nuk mund të shpikim modele, i vetmi model që mund të funksionojë është modeli europian”.

Deklaratën kreu i Partisë Demokratike e dha pas takimit me ministrin e jashtëm italian Enzo Milanesi dhe atë holandez Stef Blok, prania e të cilëve për Lulzim Bashën sinjalizon vëmendje të rritur ndaj zhvillimeve politike në Shqipëri.

“Që vjen në një moment ku vendi po zhytet në krizë të thellë politike… Unë dhe Partia Demokratike jemi të vendosur ta ndalim këtë, ta ndalim krizën politike, ta ndalim krizën ekonomike, ta ndalim krizën e thellë të besimit dhe shpresës tek vendi ynë”.

Kjo vjen përmes një rruge të vetme, thekson Basha, ajo e angazhimit të të gjithë qytetarëve për t’i dhënë fund kësaj fasade.

“Ka marrë një goditje fatale nga lëvizja studentore, duhet të marrë një goditje përfundimtare nga qytetarët e bashkuar… Për këtë arsye, ditën e djeshme opozita ka vendosur të udhëheqë protestat qytetare deri në largimin e kësaj qeverie, sikundër bëhet gati të parashtrojë një zgjidhje politike për të cilën do të kemi një vendimmarrje dhe konkrete në Këshillin Kombëtar të PD, ditën e shtunë dhe do të kemi një mobilizim të partive të opozitës së bashkuar në bashkëpunim me qytetarët”.

 Është kjo rruga për të mos humbur edhe njëherë tjetër mundësinë për hapjen e negociatave dhe ndërtimin këtu të një Shqipërie të mundësive për qytetarët që sot janë të detyruar t’i drejtohen emigracionit, përfundoi kreu i selisë blu./abcnews.al

REGJIZORI-ITALIAN_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.01-1280x691.jpg
G. P.17:30 | 26/11/2018

Ka ndërruar jetë në moshën 77 vjeçare regjisori i shquar italian me famë ndërkombëtare, Bernardo Bertoluci. Fitues i 9 çmimeve Oskar, Bertoluci mbahet mend për kryevepren e tij “Tango e fundit në Paris”.

Është ndarë nga jeta në moshën 77 vjeçare Bernardo Bertoluci, një prej regjizorëve më të mëdhenj të kinemasë italiane. Autor i kryeveprave si “Tango e fundit në Paris”, “900” dhe “Perandori i fundit” – film i cili në vitin 1987 fitori 9 çmime Oskar. Një mjeshtër i aftë për të prekur shpirtin e njerëzve por dhe për të infliencuar tek shoqëria me veprat e tij që kanë thyer shumë tabu. Ai ndërroi jetë në Romë pas mnjë sëmundjeje të gjatë.

Një spektator i apasionuar pas kinemasë franceze, ai zgjodhi kryeqytetin francez si skenë për të xhiruar “Tangoja e fundit në Paris”. Për filmin ai zgjodhi bashkëpunimin e aktorit Marlon Brando, dhe si protagonist femër Maria Shnaider. Filmi skandalizoi të gjithë botën për pamjet e forta, që i kushtuan regjizorit një proces dhe një dënim në Itali, ku për pesë vjet ai nuk kishte të drejtë përë të votuar. Në atë kohë Bertoluci deklaronte se e donte lirinë dhe ka qenë gjithnjë kundër çfarë do lloj forme censure./abcnews.al

italiani.png
G. P.11:23 | 03/11/2018

Një italian është vënë në pranga nga Policia e Tiranës. Pasquale Scaliste, 47 vjeç, është arrestuar përkohësisht me qëllim ekstradimin e tij në Itali.

Ai është shpallur në kërkim ndërkombëtar pasi gjykata e italiane e ka dënuar me 11 vite e 6 muaj burg për veprat penale “Mashtrim Financiar” dhe “Mashtrim kompjuterik”.

Ai qëndronte në zonën e “Ali Demit” dhe e kishte ndërruar emrin nga Pasquale në Andrea. Tashmë pritete të kryen edhe veprimet e mëtejshme proceduriale nga zyra e Interpolit Tiranë që të ekstradohet në Itali./abcnews.al

VELIAJ-FRATINI-MBULIM-ABC-M5-T1.mpg_snapshot_00.58-1280x720.jpg
G. P.13:48 | 20/10/2018

Ish ministri italian i Punëve të Jashtme Franco Frattini rikthehet në Tiranë pas pesë vitesh. Ai u prit në një takim nga kryetari i bashkisë Erion Veliaj ku vlerësoi transformimin e kryeqytetit shqiptar. Ish ministri italian i Punëve të Jashtme shprehu bindjen se shumë shpejt Shqipëria do të jetë vendi më i ri anëtar i Bashkimit Europian, ndërsa deklaroi se “Europa është destinacioni final për shqiptarët”.
Ndërkohe kryetari i bashkise Erion Veliaj i shprehu vlerësimet e tij Franco Frattinit për kontributin e dhënë për integrimin europian të vendit dhe veçanërisht për udhëheqjen e procesit historik të lëvizjes pa viza të qytetarëve shqiptarë./abcnews.al

poliii.jpg
G. P.14:06 | 16/07/2018

Antikrimi i policisë së Vlorës në bashkëpunim me Prokurorinë kanë sekuestruar 293.000 euro, të dyshuara si fitime nga veprimtaria kriminale. Në njoftimin zyrtar të policisë thuhet se për këtë vlerë është bërë e mundur sekuestro preventive mbi 4 llogari bankare të shtetasit italian V.L. Ky person dyshohet për kryerjen e veprës penale të pastrimit të produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale, parashikuar nga neni 287 i Kodit Penal. Materialet hetimore iu referuan Prokurorisë për veprimet e mëtejshme./abcnews.al

tregeti.jpg
G. P.11:12 | 12/07/2018

Një 12-vjeçar ka gjetur vdekjen teksa po udhëtonte nga Saranda drejt Korfuzit me një  traget linje.

Ngjarja ka ndodhur këtë të enjte, ndërsa policia njofton se 12-vjeçari L. K ndërroi jetë pasi kaloi gjendje të fikti.

Ai ishte duke udhëtuar sëbashku me familjen e tij.

Ndërkohë, grupi hetimor ka nisur punën për zbardhjen e plotë të rrethanave të vdekjes së të miturit./abcnews.al

gomonia.jpg
G. P.15:16 | 21/05/2018

Një gomone e dyshimtë është bllokuar nga Policia Kufitare, në ujërat pranë vendit të quajtur “Gjiri i Kasolles”, në Sarandë. Policia e ka pikasur gomonen, kur po i afrohej bregut dhe e ka ndaluar atë.

Brenda në mjet është gjetur vetëm drejtuesi, italiani Antonio Summa, 26-vjeç, banues në Brindisi.

Sipas burimeve konfidenciale mësohet se 26-vjeçari italian, ka hyrë ilegalisht në ujërat shqiptare. Policia e shoqëroi atë në Komisariatin e Sarandës, ku po merret në pyetje, me dyshimin se mund të ketë ardhur për të marrë ndonjë sasi droge, në brigjet shqiptare.

Brenda në gomone është gjetur edhe një telefon celular, që është sekuestruar si pjesë e procesit hetimor./abcnews.al

policia12345.jpg
G. P.08:51 | 14/05/2018

Dy aksidente automobilistike janë regjistruar pasditen e të dielës. I pari ndodhi në orën 18 e 45 në dalje të qytetit të Vlorës. Një automjet tip “Chevrolet” i policisë është përplasur nga një mjet tip “Hondai”, që drejtohej nga një shtetas italian, i shoqëruar nga familja e tij.

Nga përplasja u plagos një efektiv policie, që ka marrë dëmtime në krah e brinjë dhe ndodhet jashtë rrezikut për jetën. Shkak për aksidentin është bërë mosnjohja e rrugës nga shtetasi italian e dalja e tij në rrugë kryesore, pa kontrolluar trafikun.

Ky është aksidenti i dytë brenda pak ditësh në Vlorë ku përfshihen mjete të policisë. Tre javë më parë, një furgon i policisë u përplas me një automjet tip “BMW”, e dy policë pësuan dëmtime të lehta.

Ndërsa nga një përplasje mes dy makinave në fshatin Petrushë të Pogradecit, kanë mbetur të plagosura tre vajza 26, 27 e 28 vjeç. Ato janë transportuar për mjekim dhe ndodhen nën kujdesin e mjekëve të Spitalit të Pogradecit. Policia ka shoqëruar drejtuesin e njërit mjet, shtetasin XH.M. 24 vjeç./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono