italia

conte-1.jpg
gra moz17:26 | 13/06/2018

Qeveria franceze ka reaguar lidhur me tensionin e regjistruar së fundmi me Romën, sa i përket menaxhimit të emigrantëve. Parisi thotë se nuk është vendosur asnjëherë në dyshim angazhimi i Italisë. Kancelarja Merkel ka kërkuar nga BE, që Italia të mos lihet vetëm.

Tensionet e fundit lidhur me çështjen e emigrantëve po rrezikojnë samitin mes presidentit të Francës, Emmanuel Macron dhe kryeministrit italian, Giuseppe Conte, që do të zhvillohet të premten. Kjo pasiguri lidhur me takimin vjen pasi Parisi e cilësoi “cinike dhe të papërgjegjëshme” menaxhinimin e Romës për rastin “Aquarius”.

Franca duket se e ka kuptuar gabimin dhe ka tentuar të ulë tonet. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Parisit është përgjigjur për zhvillimet e fundit duke thënë:

“Ne jemi plotësisht të vetëdijshëm për barrën që ka presioni migrator në Itali dhe përpjekjet e këtij vendi. Asnjë nga fjalët e folura nga autoritetet franceze nuk ka vënë në dyshim gjithë këtë, as nevojën për t’u koordinuar ngushtë midis evropianëve”.

Për hipotezën e anullimit të samitit, autoritetet e pallatit Elize njoftojnë se presidenti Macron ka ftuar kryeministrin italian të premten në Paris në kuadër të dialogut mes vendeve. Në këtë takim, do të punohet për përgatitjen e Këshillit Europian të Qershorit.

Për çështjen e emigrantëve ka reaguar edhe qeveria gjermane e drejtuar nga Angela Merkel, që i bën thirrje BE-së që të mos lëjë Italinë vetëm në menaxhimin e krizave të kësaj natyre.

“Ne jemi për një zgjidhje të unitetit europian lidhur me çështjen e emigrantëve”, u shpreh zëdhënësi i Merkel, Steffen Seibert duke nënvizuar se Roma është një partner i rëndësishëm për Berlinin./abcnews.al

savonaaa.jpg
gra moz15:23 | 13/06/2018

Ministri italian për Çështjet Evropiane, Paolo Savona, tha se nuk kishte një plan B për të nxjerrë vendin nga Eurozona. Ai njoftoi se nuk ka kërkuar kurrë një gjë të tillë. Megjithatë në librin e tij të fundit, i paraqitur të martën për shtypin e huaj, Savona shprehej se ishte e nevojshme përgatitja e një plani B për daljen nga euro.

Ekonomisti i njohur, 81 vjeç, dhe ish-ministër i Industrisë në vitet ’90 mohoi çdo lloj armiqësie kundër Gjermanisë, por shprehu të drejtën e tij për ta kritikuar. Ndërkohë, kritikat e tij në drejtim të euros dhe Gjermanisë, shtynë presidenti Sergio Matarella që të pengojë emërimin e tij në postin e ministrit të Financave. Savona ishte propozuar nga Lega Nord dhe Lëvizja 5 Yjet./abcnews.al

anijaaa.jpg
gra moz11:46 | 11/06/2018

Anija me 629 emigrantë në bord vijon të qëndrojë në ujrat e Mesdheut pasi Qeveria Italiane dhe ajo e Maltës nuk lejojnë ankorimin e saj në brigjet e këtyre vendeve. Ndërkohë, kryebashkiaku i Napolit është shprehur i gatshëm të presë emigrantët.

Anija me 629 emigrantë në bord të shpëtuar të shtunën dhe të dielën qëndron ende në ujërat e Mesdheut, në afërsi të brigjeve të Maltës dhe Italisë. Fati i saj pritet të vendoset pasi qeveria e Romës dhe Valetës të zgjidhin mosmarrëveshjet mes tyre.

Tragjike paraqitet situata për emigrantët që kanë më shumë se 24 orë që qëndrojnë në detë. Përplasja diplomatike e paprecedentë midis Italisë dhe Maltës për emigrantët filloi pasi ministri i Brendshëm, Matteo Salvini, vendosi të mbyllë portet italiane ndaj anijes “Aquarius”. Në një letër të përbashkët Salvini dhe ministri I infrastrukturës Danilo

Toninelli i kanë kërkuar Maltës “që të përgjigjet zyrtarisht ndaj kërkesës për hapjen e porteve të saj për shpëtimin e qindra emigrantëve që gjenden në anije”.

E menjëhershme ishte kundërpërgjigja e qeverisë malteze, që mban linjën e ashpër.

“Jemi të shqetësuar për drejtimin e marrë nga autoritetet italiane lidhur me ‘Aquarius’ që gjendet në det të hapur. Këto veprime shkojnë kundër ligjeve ndërkombëtare dhe rrezikojnë të krijojnë një situatë të rrezikshme për të gjithë ata që janë përfshirë”, është replika e kryeministrit Joseph Muscat.

Ndërsa më herët autoritetet e Valetës njoftuan se ishulli nuk ka kompetencë për këtë rast duke marrë parasysh që operacionet e shpëtimit kanë ndodhur në zonën e shpëtimit të Libisë dhe janë koordinuar nga qëndra e Romës.

Më pas, Salvini ka bërë apel që të ndalohet emigracioni klandestin. Situata është bërë më e rëndë mes dy vendeve pas telefonatës të kryeministrit Giuseppe Conte me homologun e tij Muscat.

Shefi i qeverisë italiane ka njoftuar se ka dërguar dy anije me mjekë në bordin e “Aquarius” dhe akuzoi Muscat se nuk pranoi të sigurojë ndonjë ndërhyrje humanitare për rastin në fjalë. Në këtë situatë, Conte kërkoi përfshirjen e Bashkimit Europian.

Megjithatë, për këtë rast ka përçarje dhe brenda Italisë.

“Nëse një ministër i pashpirt lejon të vdesin në det femra shtatëzëna, fëmijë, të moshuar, qënie njerzore, porti i Napolit është i gatshëm t’i presë. Ne jemi njerëz me zemër të madhe. Napoli është gati dhe pa para që të shpëtojë jetë njerëzish”.

Kështu shkruan në një mesazh në Twitter, kryebashkiaku i Napolit, Luigi de Magistris, duke iu referuar mungesës së autorizimit nga qeveria për ankorimin e anijes me 629 emigrantë në bord. Ndërkohë, për këtë çështje ka reaguar dhe OKB, që bën thirrje të gjendet një zgjidhje sa më parë në mënyrë që të shmanget tragjedia./abcnews.al

MBULIM-MERKEL-SHBA.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
gra moz15:11 | 07/06/2018

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, është përballur për herë të parë që nga krijimi i qeverisë së saj të katërt, me opozitën në parlament. Tema kryesore e diksutimit ka qenë pikërish Italia dhe qeveria e saj e re.

Italia ka qenë një nga temat në qendër të përballjes së parë mes Bundestag dhe kancelares gjermane Merkel që nga krijimi i qeverisë së saj të katërt. Dhe kancelarja i është drejtuar pikërisht pjesës euroskeptike që përfaqëson opozitën në parlamentin gjerman. Merkel u shpreh se mbështet dialogun me ekzekutivin e ri italian dhe se do e bën të qartë që në fillim se Bashkimi Europian mbështetet në respektimin e rregullave nga ana e të gjithëve.

Merkel gjithashtu foli dhe për një klimë jo aq dramatike sa përshkruhet në media të samitit të G7-s, në Kanada. Ajo konfirmoi se është programuar një takim dypalësh me kryeministrin italian, Giuseppe Conte, por nuk tha nëse në fund të takimit do të kishte një deklaratë të përbashkët për shtyp. Kancelarja gjermane u shpreh se po punohet ende për axhendën e bisedimeve pasi këndvështrimet e ndryshme më të rëndësishme janë ato për temat si ndryshimi klimaterik, tregtia dhe marrëveshja për programin bërthamor iranian.

Lideri i liberalëve gjermanë Lindner i kërkoi Merkel të qartësonte deklaratat e saj në një intervistë të fundit, ku ishte shprehur se italianët pas situatës së krijuar në Libi u lanë vetëm që të përballeshin me fluksin e madh të emigrantëve. Kancelarja gjermane u përgjigj se asnjë nuk do të ndryshonte nga kontributi i secilit vend europian për fenomenin e emigracionit të paligjshëm.

Ndërsa deputeti i ekstremit të djathtë Holm provokoi Merkel me pyetjen se sa do të ishte e gatshme të paguante për shpëtimin e një vendi tjetër të Bashkimit Europian.

Me Greqinë kemi negociouar në një mënyrë shumë të ashpër, replikoi Merkel, dhe në fund arritëm një marrëveshje të mirë. Duke iu referuar në këtë mënyrë në bisedë me kryeministrin italian dhe për këtë temë e duke premtuar se do të raportonte për çdo gjë në parlament./abcnews.al

HASHASHI-ITALI-1280x720.jpg
ent ela14:08 | 07/06/2018

Policia italianë ka sekuestruar një sasi rekord droge në Siçili. Sipas asaj që raportohet, në bordin e një anije peshkimi është gjetur 10 ton hashash. Në këtë operacion janë arrestuar 9 persona.

Policia italiane ka goditur një rrjet të rrezikshëm ndërkombëtar që merrej me trafikimin e drogës. Lajmi është bërë i ditur nga mediat e vendit fqinj. Raportohet se janë zbuluar 10 ton hashash në bordin e një anije peshkimi oqeanike që mbante flamurin e Holandës. Mjeti lundures ishte monitoruar nga ajri nga guardi di finanza për mbi 40 orë dhe është ndaluar në afërsi të Siçilisë. Në këtë operacion të gjerë janë arrestuar 9 persona, 8 pjestarë të eukipazhit dhe kapiteni i anije. Ata akuzohen të gjithë për trafik ndërkombëtar të lëndëve narkotike.

Identiteti i tyre nuk bëhet i ditur. Hetuesit shprehen se anija me 10 ton hashash ishte nisur nga Maroku. Nëse do të hidhej në treg, trafikantët do të përfitonin 30 milionë euro nga shitja e drogës.

Mediat italiane e raportojnë si problematikë shumë të rëndë trafikun e drogës nga vendet afrikane. Operacioni i fundit është pjesë e hetimeve të nisura që prej vitit 2014. Nga ajo kohë mësohet se agjentët italianë kanë sekuestruar 7 anije dhe në total 130 ton drogë. Nga kjo sasi, trafikantët do të përfitonin 1.2 miliardë euro. /abcnews.al

giuseppe-conte-premier.jpg
gra moz15:08 | 05/06/2018

Duke theksuar se nuk kishte shumë eksperiencë politike pas krahëve, kryeministri i ri Italian Giuseppe Conte, në fjalën e parë në parlament u shpreh ndër të tjera se do të kishte një rishikim të sanksioneve ndaj Rusisë. Kjo edhe pse vendi do të vazhdojë të jetë aleat i NATO-s dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Në fjalimin e tij të parë si kryeministër i Italisë në parlamentin e vendit, Giuseppe Conte theksoi që në fillim se qytetarëve u duhen dhënë përgjigje konkrete.

Kreu i ekzekutivit premtoi se një nga prioritetet e qeverisë që drejtonte do të jenë interesat e italianëve, punësimi dhe lufta ndaj privilegjeve politike. Duke iu rikthyer temës së këtyre ditëve, fenomenit të emigrantëve, Conte kritikoi sërish Bashkimin Europian:

“Hapi i parë drejt një dialogu me partnerët europianë është emigracioni. Deri tani, menaxhimi i fluksit të emigrantëve ka qenë një dështim. Europa ka lejuar një vetëizolim egoist të disa shteteve që i kanë lënë vështirësitë në supet e vendeve si Italia. Do kërkojmë rishikim të menjëhershmëm të Rregullores së Dublinit pasi duhet të realizojnë sisteme të riatdhetësimit të detyrueshëm për azilkërkuesit”.

Duke këmbëngulur se qeveria e tij dhe bashkëpunëtorët nuk janë racistë, kryeministri italian shtoi se emigrantët e ligjshëm që japin kontribut dhe integrohen në vend, do të ndihmohen.

Duke iu referuar politikës së jashtme Conte shpjegoi qëndrimin e qeverisë së tij duke thënë se vendi do të vazhdojë të jetë aleat i NATO-s dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, por sanksionet ndaj Rusisë do të hiqen pasi përmirësimi i marrëdhënieve mes dy vendeve ka nevojë për një qasje të re.

Sipas Contes, Rusia vitet e fundit ka konsoliduar rolin e saj ndërkombëtar në disa kriza gjeopolitike. Për këtë arsye, Italia do të jetë promovuese e rishikimit të sistemit të sanksioneve që do të kishin pasoja në shoqërinë civile ruse./abcnews.al

101833112_047158150.jpg
ent ela21:38 | 01/06/2018

Liderët e koalicionit qeverisës të Italisë, Salvini dhe Di Maio erdhën në pushtet me një sërë premtimesh. Por në një analizë, BBC vë në dyshim shanset për mbajtjen e tyre, duke marrë parasysh koston prej disa dhjetëra miliardë eurosh.

Qeveria e re populiste në Itali u betua duke i dhënë fund pasigurive politike, duke qetësuar tregjet, por edhe duke trembur disi politikën tradicionale europiane. Dy partitë që kanë formuar koalicionin, 5 Yjet dhe Liga e Veriut kanë rënë dakord për një program që synon të ringjallë ekonominë e tretë të BE-së, por në një analizë të detajuar, BBC shtron pyetjen sa i realizueshëm është ai? Sikurse shumë vende të kontinentit të vjetër, Italia u godit nga kriza financiare e vitit 2008, që e la ekonominë e saj 6 për qind më të ulët dhe me 3 milionë të varfër më shumë. Pasi hoqën dorë nga plani për të dalë nga Eurozona, Luigi di Maio dhe Matteo Salvini deklaruan se do të punojnë për një reformim të brendshëm të ekonomisë italiane. Por politikat e propozuara prej tyre kushtojnë disa dhjetëra miliardë euro, në një kohë kur Italia është vendi i dytë me borxhin më të madh në BE, plot 132 për qind të të ardhurave kombëtare vjetore. Konkretisht, dy liderët kanë premtuar se çdo familje e varfër do të marrë një ndihmë financiare prej 780 euro në muaj. Ideja është mjaft popullore, por kërkon një kosto prej 17 miliardë eurosh për t’u përmbushur. Një projekt tjetër është vendosja e dy taksave të sheshta, 15 dhe 20 për qind, që do t’u shkurtojë familjeve 3 mijë euro në taksa vjetore. Por nëse bëhet, të ardhurat prej 12.5 miliardë nga shitjet dhe rritja e akcizës do të bien. Ekonomistët vlerësojnë se shuma e nevojshme për projektet në fjalë, 50 miliardë euro, mund të sigurohet përmes rekuperimit të taksave të pambledhura; por sesa do të realizohet, kjo mbetet për t’u parë. Sa i takon reduktimit të borxhit, Di Maio dhe Salvini do të kërkojnë rishikimin e Paktit të BE-së për Rritjen dhe Stabilitetin, që e vendos në 3 për qind të GDP-së kufirin e deficitit. Bindja e vendeve të tjera anëtare për një ndryshim të tillë do të jetë e vështirë. Reforma e pensionit nga ana tjetër parashikon që minimali të jetë 780 euro në muaj dhe që kombinon moshën e punonjësve me sigurimet e derdhura. Kjo parashikon që dikush që paguan kontributet prej 41 vjetësh mund të dalë në pension në moshën 59-vjeçare. Rrjedhimisht, edhe kjo sjell një rënie të të ardhurave. Me pak fjalë, Salvini dhe Di Maio kanë bërë një seri premtimesh popullore, por nuk i kanë shpjeguar elektorateve përkatëse se si do t’i realizojnë ato./abcnews.al

italia1.jpg
gra moz08:15 | 31/05/2018

Italia është zhytur përsëri në krizë. Disa javë negociatash mes grupeve politike jo-tradicionale nuk arritën të nxjerrin një qeveri të re koalicioni. Kriza politike po rrezikon të dëmtojë përpjekjet për rindërtimin e bankave të vendit, duke minuar vlerën e kapitaleve të tyre, dhe duke rindezur frikën e daljes nga Eurozona. Këto dyshimet kanë tronditur tregjet e bonove të thesarit të Italisë.

Italia u detyrua sot të ngrejë interesat për bonot 10 vjeçare në nivelin më të lartë në katër vjetët e fundit, për t’i bërë ato tërheqëse për investitorët. Tregu i bonove u trondit nga kriza politike. Shqetësimet rreth planeve të shpenzimeve të qeverisë së re janë pasuar me shpejtësi nga frika e largimit të Italisë nga Eurozona.

“Ajo që shihet në tregun e bonove të qeverisë italiane, që janë zakonisht investime me rrezik të ulët, të krijon idenë e shqetësimit të investitorëve. Tregu i bonove qeveritare është i dominuar në pjesën më të madhe nga menaxherët e fondeve të pensioneve që investojnë me pak rrezik. Pra nëse këta lojtarë janë spektikë rreth bonove të qeverisë italiane, ka të ngjarë që edhe të tjerë në tregjet financiare të jenë në të njëjtën pozitë”,thotë David Madden, analist i tregjeve financiare.

Italia shiti 5.57 miliardë euro në bono thesari, duke mos arritur për pak kufirit maksimal të 6.0 miliardë eurove.

Kërkesa ishte më e fortë për bonot pesëvjeçare krahasuar me bonot më të rrezikshme 10-vjeçare.

Kjo vjen pasi tregjet e letrave me vlerë të Italisë patën të martën ditën e tyre më të keqe në 26 vjet.

Investitorët po spekulojnë përsëri për atë që do të bëjë Banka Qendrore Evropiane për të zgjidhur problemin e rritjes së çmimit për blerjen e borxhit italian që po shkakton vështirësi për bankat italiane dhe po rigjallëron dyshimet rreth një shkëputje nga Eurozona.

Pasojat do të jenë të mëdha në se përsëritja e zgjedhjeve, në ekonominë e tretë më të madhe të botës, bëhet një referendum de-facto për anëtarësinë e Italisë në Eurozonë dhe rolin e saj në Bashkimin Evropian.

Ekonomia e Italisë është të paktën 10 herë më e madhe sesa ajo e Greqisë e cila pati nevojë për 250 miliardë euro nga Eurozona dhe fonde nga FMN-ja për t’i shpëtuar nga falimentimit. Në se Italia ka nevojë për një mbështetje të ngjashme, shifrat do të ishin alarmante./Zëri i Amerikës

cottarelli.jpg
gra moz12:19 | 29/05/2018

Kryeministri i mandatuar një ditë më parë në Itali, Carlo Cottarelli, pritet të prezantojë sot qeverinë e re të tranzicionit. Shumë prej ministrave, të zgjedhur në kabinetin e tij nga Cottarelli, kanë qenë pjesë e qeverisë Leta, 5 vjet më parë.

Sot është një ditë vendimtare për Italinë, pasi pritet të prezantohet dhe betohet qeveria e re kalimtare. Kryeministri i mandatuar, Carlo Cottarelli, në më pak se 24 orë duhet të prezantojë një listë me ministra. Emrat që shefi i qeverisë kalimtare do të dërgojë në presidencë kanë të gjithë një kurrikul të pasur dhe janë të kualifikuar.

Ajo që bie në sy është se emrat e përfolur janë shumica politikanë ndryshe nga ato që ishin prezantuar nga koalicioni Lega Nord dhe Lëvizja 5 Yjet. Vetë Cotarelli, i njohur dhe si “zotëri gërshëra” për shkak të shkurtimeve të shpenzimeve publike, përveç kryeministrisë mund të marrë drejtimin edhe të ekonomisë së vendit.

Për ministrinë e Brendshme përfliten Paolo Tronka dhe Karlo Moska, që natyrisht e njohin mirë këtë institucion pasi kanë punuar një jetë aty. Enriko Xhovani, ish-ministër në qeverinë e Enriko Letës mund të emërohet ministër i Punës. Për punët europiane është zgjedhur Enzo Maovero Milanezi, i cili e ka zhvilluar këtë detyrë në ekzekutivet e Mario Montit dhe Enriko Letës.

Ndërsa Rafaele Kantone, President i Autoritetit Antikorrupsion mund të jetë zëvendëskryeministër. Tek drejtësia mund të emërohet Paola Severino. Kurse ministria e Jashtme i është besuar një tjetër femre, Elizabeta Beloni./abcnews.al

 

carlo-cottarelli.jpg
ent ela16:56 | 28/05/2018

Karlo Kotareli, është personi i zgjedhur nga presidenti Italian për të nxjerrë vendin nga kriza e thellë politike. Por kush është ekonomisti me nofkën “zotëri gërshëra”, i cili ka qenë drejtor ekzekutiv i Fondit Monetar Ndërkombëtar për Shqipërinë.

Ai është 62 vjeç dhe është ngarkuar nga presidenti i vendit të tij me detyrën më të rëndësishme të karrierës së tij politike. Bëhet fjalë për Karlo Kotarelin, i cili mori mandatin për formimin e qeverisë së re me synimin për t’i dhënë fund krizës politike që ka pllakosur në Itali që prej zgjedhjeve të 4 mars. Por kush është Kotareli?

I lindur në Kremona në vitin 1954, ai është diplomuar për Ekonomi në Universitetin e Sienës, më pas është diplomuar dhe me master në të njëjtën fushë në London School of Economics. Kotareli ka punuar nga viti 1981 deri në 1987 në drejtimin monetar të Shërbimit Studimor të Bankës së Italisë. Ai ka qenë drejtor ekzekutiv i Fondit Monetar Ndërkombëtar për Italinë, Shqipërinë, Greqinë, Maltën, Portugalinë dhe San Marinon që nga nëntori I 2014-ës deri në tetor të 2017-ës. Ndërsa më pas deri në tetor të 2014-ës, në qeveritë Leta dhe Renci, ka zhvilluar detyrën e komisarit për Rishikimin e Shpenzimeve Publike në Itali.

Pikërisht në këtë detyrë, 62-vjeçari ka marrë dhe një nofkë që e bëri atë shumë të njohur në politikën italiane. Kotareli është quajtur edhe si “Zotëri Gërshëra”, për shkak të reduktimit të madh të shpenzimeve publike duke nisur nga shkurtimet masive të personelit.

Ai tashmë është i zgjedhur i presidentit Serxho Matarela për të nxjerrë vendin nga kriza e thellë politike. Megjithatë detyra e tij nuk është e lehtë pasi duhet të përballet me kundërshtarë shumë të ashpër si Lega Nord apo Lëvizja 5 Yjet. “Zotëri Gërshëra”, njihet dhe për mbështetjen e qëndrimit të vendit në zonën euro por edhe për kritikat ndaj sistemit financiar të BE-së. Ndërkohë, Kotareli është autor i shumë shkrimeve mbi politikat dhe institucionet fiskale dhe monetare, librave mbi infalcionin dhe taksat. Publikimi i tij i fundit titullohet: “7 mëkatet kryesore të ekonomisë italiane”. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono