italia

file-photo-italian-interior-minister-matteo-salvini-gestures-during-a-news-conference-in-rome-1.jpg
G. P.13:52 | 13/08/2018

141 emigrantë kanë mbetur në det të hapur, pasi Italia dhe Malta nuk pranojnë ankorimin e anijes në portet e tyre. Sipas Italisë, përgjegjësia është e Mbretërisë së Bashkuar, e cila duhet të përballet me situatën.

“Anija e organizatës jo qeveritare Akuarius me 141 emigrantë në bord, me pronësi gjermane, e marrë me qera nga OJQ franceze, me ekuipazh të huaj, në ujëra malteze dhe me flamur të Gjibraltarit. Mund të shkojë ku të dojë, por jo në Itali. Mjaft më me trafikantë të qënieve njerëzore dhe bashkëpunëtorë. Zemrat mbeten të hapura por portet e mbyllura.” Është ky mesazhi në Tuiter i ministrit të Brendshëm Italian Mateo Salvini.

Postimi i zëvendës kryeministrit Salvini vjen menjëherë pas atij të ministrit të transporteve Danilo Toninelli, i cili po në Tuiter i bëri apel Britanisë së Madhe që të merrej me anijen me 141 emigrantë në bord. Sipas tij Akuarius u koordinua nga rojet bregdetare të Libisë në një zonë ku përgjegjës janë britanikët. Ai këmbëngul se është Mbretëria e Bashkuar që duhet të përballet me këtë situatë.
Ndërkohë, organizata jo qeveritare dhe ajo me anë të një Tuiteri, shkruan se Malta dhe Italia nuk lejojnë zbarkimin e emigrantëve, kështu që çdo gjë ka mbetur pezull në pritje të një porti të sigurtë./abcnews.al

demattia1.jpg
G. P.11:45 | 30/07/2018

Një ushtar 25-vjeçar italian u vetëvra gjatë kohës që ishte në krye të detyrës në Palazzo Grazioli, rezidenca e ish-kryeministrit Silvio Berlusconi në Romë. Ai shkoi në tualet dhe i dha fund jetës.

Enrico De Mattia kishte marrë pjesë të shtunën  në operacionin “Rrugët e Sigurta”, përpara se të vetëvritej. Motivet e kësaj ngjarjeje të rëndë mbeten të panjohura.

Vetëvrasja u konfirmua nga ushtria italiane. Gianluca Rizzo, nga Lëvizja 5 Yjet shkruajti në Facebook se ushtarët përballen me “shok psikologjik” më shumë se çdo grup tjetër, për shkak të specifikave të kësaj pune.

De Mattia është ushtari i tretë që kryen vetëvrasje në 6 muaj. Të gjithë ushtarët e vetëvrarë kryenin shërbimin në komandën e të njëjtit gjenerali brigade, Paulo Raudino.

Sipas mediave italiane, personali ushtarak ankohet herë pas here për kushtet e punës, përfshirë orët e tejzgjatura dhe presionin psikologjik nga eprorët e tyre./tvklan.al

conte-1.jpg
G. P.15:20 | 16/07/2018

Kryeministri i Italisë, Giuseppe Conte, deklaroi se tashmë solidariteti i Europës ndaj Italisë, për sa i përket situatës së emigrantëve është një realitet. Kjo pas vendimit të Francës, Maltës dhe Gjermanisë për të ndarë mes tyre, 150 emigrantët e fundit, që nuk u lanë të zbrisnin në brigjet italiane.

Pas 100 emigrantëve që u morën përsipër nga Franca dhe Malta mbrëmjen e së dielës tashmë dhe Gjermania ka rënë dakord të marrë 50 të tjerë. Sipas kryeministrit italian, Giuseppe Conte, ky është solidariteti dhe përgjegjësia që Italia ka kërkuar prej kohësh nga Europa. Dhe tashmë pas rezultateve të marra nga mbledhja e fundit e këshillit europian, po bëhen realitet.

Me anë të një postimi në profilin e tij në Facebook kryeministri italian Conte bën të ditur se qeveria e tij do të vazhdojë të punojë në këtë mënyrë për sa ipërket cështyjes së emigrantëve. Me këmbëngulje dhe duke respektuar të drejtat e njeriut.

Në të njëjtën linjë ka qenë dhe zëvendës kryeministri, njëkohësisht dhe ministër i Brendshëm italian, Mateo Salvini. Ky i fundit u shpreh se Italia nuk është më kampi i refugjatëve të botës. Sipas tij, më në fund ekziston një qeveri e cila merret me interesat e qytetarëbe të saj.

Salvini theksoi se tashmë të gjithë në Bashkimin Europian kanë kuptuar se nuk mund të jetë vetëm Italia, ajo që pret emigrantë. Gjithsesi prioritet dhe objektiv përfundimtar mbetet bllokimi i nisjeve të gomoneve me emigrantë dhe jo shëprndarja e tyre në nivel europian.

Aktualisht në Moskë, ku ndoqi dhe finalen e Botërorit Francë-Kroaci, Salvini deklaroi se Italia do të heqë sanksionet ndaj Rusisë pasi deri tani nuk kanë dhënë asnjë rezultat./abcnews.al

ittalia-dhe-shqiperia.jpg
G. P.14:27 | 12/07/2018

Shqipëria është vendi i origjinës së shumicës së sasive të marijuanës që kanë si destinacion tregjet italiane dhe evropiane. Pohimi vjen nga Drejtoria Qendrore për Shërbimet e Antidrogës në Itali, e cila sapo ka nxjerrë “Raportin Vjetor” në lidhje me vitin 2017 të publikuar nga Zëri i Amerikës.

Shqetësimi më i madh i qeverisë italiane janë klanet në rritje të trafikantëve shqiptarë kultivojnë dhe trafikojnë kanabis.

Raporti vjetor për 2017-n të Drejtorisë Qendrore për Shërbimet e Antidrogës i cituar nga zëri i amerikës tregon se “Importet e marijuanës në Itali janë rritur ndjeshëm duke arritur në vitin 2017 në një rekord të konfiskimeve, mbi 90 ton nga rreth 41 tonë që ishin në vitin 2016”.

Nisur nga përmasat e trafikut, sipas raportit grupet e krimit shqiptar konkurrojnë me organizata të tjera kriminale për kontrollin e pjesëve të rrugëve të trafikimit që arrijnë në Itali, si dhe për menaxhimin e rrjeteve të shpërndarjes së drogës. Nga të dhënat e raportit shqiptarët zinin vendin e parë në rrjetet kriminale të huaja të narkotrafikut të përfshirë në trafikun e drogës me 25 nga 94 gjithsej. Pas tyre vijnë rrjetet nga Gambia dhe Maroku.

Raporti vlerëson se 94 rastet e raportuara në vitin 2017 të trafikimit të drogës janë më të lartat në dekadën e fundit ndërkohë, që vlera më e ulët shënohej në vitin 2011 me 49 raste. Të menjëhershme kanë qenë akuzat e opozitës për qeverinë shqiptare pas publikimit të këtij raporti.

Raporti i Antidrogës italiane i çjerr maskën qeverisë shqiptare dhe nxjerr në dritë të diellit situatën dramatike në lidhje me kultivimin dhe trafikimin e drogës, shkruan kryetari i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Edmond Spaho në rrjetet sociale.

Ndërsa sipas deputetit Edi Paloka propagandës shterpë të “Rilindjes” tashmë i ka dalë boja dhe paratë e drogës, mund të blejnë heshtje ambasadorësh, por nuk mund të shërbejnë për të mashtruar gjithë Perëndimin./abcnews.al

emigrante.jpg
G. P.11:39 | 12/07/2018

Ministrat e Jashtëm të Gjermanisë, Austrisë dhe Italisë kanë formuar një aks veprimi kundër emigrantëve. Tre vendet anëtare të Bashkimit Evropian do të punojnë për riatdhesimin e emigrantëve që nuk kanë të drejtë azili si dhe për ndalimin e zbarkimeve.

Austria, Gjermania dhe Italia kanë arritur një marrëveshje për të frenuar nisjen e emigrantëve dhe zbarkimet në Evropë, në mënyrë që të sjellin në kontinent vetëm ata që në të vërtetë ikin nga lufta. Kjo është njoftuar nga ministrat e Brendshëm, Matteo Salvini, Horst Seehofer dhe Herbert Kickl në fund të një takimi trepalësh, të cilët folën për një “bosht të vullnetit”.

“Qëllimi është të ndryshojmë marshimin e Evropës, objektivi është të mbrojmë kufijtë e jashtëm, të shmangim dhe kufizojmë nisjet e anijeve. Mendoj se më në fund kemi filluar të punojmë seriozisht. Nëse reduktohen nisjet dhe zbarkimet, problemet do të jenë më pak. Ne po e llogarisim Italinë që të mbështetet në punën e riatdhesimit të mijëra emigrantëve të paligjshëm në vendet e tyre të nisjes”, shpjegoi Salvini.

“Do të jetë një kënaqësi nëse propozimet italiane mund të bëhen evropiane me një reduktim të nisjeve, zbarkimeve, vdekjeve dhe kostove. Nëse modeli italian bëhet evropian, atëherë është një burim krenarie”, përfundoi Ministri i Brendshëm.

“Do të ishte e rëndësishme për të gjithë Bashkimin Evropian që të vendosë diçka. Mund të kemi nisma, por Bashkimi Evropian duhet të ketë një opinion të përbashkët. Jam optimist dhe këtu kemi mundësinë të ecim në një drejtim pozitiv”, tha ministri i Brendshëm gjerman, Horst Seehofernë fund të trilateralit.

“Unë jam i kënaqur me këtë ndryshim në qasjen ndaj çështjes së emigrantëve. Ishte e pamundur vetëm disa muaj më parë të flitej për këto gjëra, por tani mënyra jonë e të menduarit shkon në një drejtim krejtësisht të ndryshëm”, tha ministri i Brendshëm i Austrisë.

Kickl theksoi se “me Italinë dhe Gjermaninë ka dakordësi për vendosjen e rendit, shmangjen e trafikimit të njerëzve”.

“Të sigurohemi që në të ardhmen nuk do të jetë më e mundur të hysh në BE shumë lehtë dhe duam të pranojmë vetëm njerëzit që janë të pambrojtur dhe vetëm ata që kanë të drejtën e mbrojtjes. Këshilli i BE-së gjithashtu ka theksuar se këtë do”, u shpreh zyrtari austrik.

Tre ministrat njoftuan në fund se më 19 Korrik do të kenë një takim në Vjenë për realizimin e këtij projekti./abcnews.al

salvini12.jpg
G. P.08:17 | 27/06/2018

Në grindjen për mënyrën e veprimit me refugjatët që duan të hyjnë në Europë, kampet e pritjes në vende të tjera jashtë BE po shihen si një opsion. Por Libia i tha jo ministrit të ri të Brendshëm italian, Matteo Salvini.

Në një konferencë të përbashkët shtypi me ministrin e Punëve të Brendshme të Italisë, Matteo Salvinin në Tripoli, zëvendëskryeministri i Libisë, Ahmed Meitik u shpreh se është i gatshëm të bashkëpunojë me Bashkimin Europian në çështjen e migracionit ilegal. Por Libia e refuzoi “kategorikisht” që qendra të tilla të ngrihen në territorin e saj. Kjo do të shkelte ligjin libian.

Salvini kërkon kampe në 5 vende afrikane

Ministri i Punëve të Brendshme të Italisë, Matteo Salvini ishte shprehur më parë për ngritjen e kampeve pritëse për refugjatët në 5 vende afrikane, por pa përmendur emra konkretë. Në kthim në Itali ai u shpreh pastaj konkretisht për ngritjen e kampeve të tilla në jug të Libisë, Niger, Mali, Çad dhe Sudan. Qendra të tilla pritëse dhe identifikimi do të ndihmojnë Italinë si Libinë, të “ndalë” migracionin, kështu është shprehur kreu i partisë armiqësore ndaj të huajve, Lega. Si shpërblim këto vende do të marrin më shumë ndihma për zhvillim. Për këtë ai do të këmbëngulë edhe në samitin e BE-së në Bruksel më 28 e 29 Qershor.

Mungon gjuha e përbashkët në BE

Në BE diskutohet me zjarr për politikën ndaj refugjatëve. Në ditët e shkuara ka pasur propozime nga më të ndryshmet për migracionin. Franca dhe Spanja janë shprehur për ngritjen e kampeve të mbyllura në territorin e BE-së. Salvini e hodhi poshtë këtë plan. Hotspot-et për regjistrimin e refugjatëve në Itali nuk janë zgjidhja e problemit, sepse nuk e ndërpresin fluksin përmes Mesdheut. Edhe Austria dhe Danimarka duan qendra azili jashtë Europës.

Baza ligjore e paqartë

I pasqaruar është kuadri ligjor për ngritjen e qendrave të tilla të mundshme jashtë BE. Komisioni Europian është shprehur, se qendrat e azilit nuk duhet të jenë ligjërisht “vrima të zeza”. Prandaj edhe azilkërkuesit e mbërritur ndërkohë në BE nuk duhet të kthehen në kampe jashtë BE. “Qendrat e zbarkimit” të këtij lloji nuk janë në ujdi me të drejtën ndërkombëtare, u shpreh një zëdhënëse të hënën në Bruksel.

Libia është porta kryesore për refugjatët nga vendet afrikane që përmes Mesdheut duan të hyjnë në BE. Sipas disa llogaritjeve qindra mijëra vetë presin në Libi për shansin e hyrjes në Europë. Organizatat humanitare kritikojnë trajtimin jo adekuat të këtyre migrantëve në kampet libiane.

Italia mbyll portet

Qeveria nacional-populiste në Romë ka mbyllur portet italiane për refugjatët e shpëtuar në Mesdhe që duan të zbarkojnë në tokë. Qëllimi i saj është që refugjatët që shpëtohen nga roja bregdetare italiane të kthehen me anije në Libi. Roja bregetare italiane i kalon tani sinjalet e emergjencës të lëshuara nga gomonet në rrezik tek roja bregetare libiane. Bllokada italiane ka bërë që prej ditësh qindra afrikanë të ngujohen në anijet e organizatave humanitare dhe anijet e mallrave që kanë marrë në bord njerëzit në rrezik mbytjeje./DW

Policia-e-Tiranes-1280x662.jpg
ent ela09:32 | 23/06/2018

Specialistët për Hetimin e Trafikut të Paligjshëm, arrestuan me qëllim ekstradimi drejt Italisë, 47 vjeçarin e shpallur në kërkim ndërkombëtar. Marko Hidri, banues në Tiranë ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga drejtësia italiane për veprën penale “Organizatë kriminale me qëllim shfrytëzimin e prostitucionit”.

47-vjeçari është dënuar nga Gjykata e Italisë me 4 vjet e 6 muaj burg për veprën penale “Organizatë kriminale me qëllim shfrytëzimin e prostitucionit.

Zyra e Interpol Tirana po kryen veprimet e mëtejshme për ekstradimin e këtij shtetasi drejt Italisë. /abcnews.al

conte-1.jpg
G. P.17:26 | 13/06/2018

Qeveria franceze ka reaguar lidhur me tensionin e regjistruar së fundmi me Romën, sa i përket menaxhimit të emigrantëve. Parisi thotë se nuk është vendosur asnjëherë në dyshim angazhimi i Italisë. Kancelarja Merkel ka kërkuar nga BE, që Italia të mos lihet vetëm.

Tensionet e fundit lidhur me çështjen e emigrantëve po rrezikojnë samitin mes presidentit të Francës, Emmanuel Macron dhe kryeministrit italian, Giuseppe Conte, që do të zhvillohet të premten. Kjo pasiguri lidhur me takimin vjen pasi Parisi e cilësoi “cinike dhe të papërgjegjëshme” menaxhinimin e Romës për rastin “Aquarius”.

Franca duket se e ka kuptuar gabimin dhe ka tentuar të ulë tonet. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Parisit është përgjigjur për zhvillimet e fundit duke thënë:

“Ne jemi plotësisht të vetëdijshëm për barrën që ka presioni migrator në Itali dhe përpjekjet e këtij vendi. Asnjë nga fjalët e folura nga autoritetet franceze nuk ka vënë në dyshim gjithë këtë, as nevojën për t’u koordinuar ngushtë midis evropianëve”.

Për hipotezën e anullimit të samitit, autoritetet e pallatit Elize njoftojnë se presidenti Macron ka ftuar kryeministrin italian të premten në Paris në kuadër të dialogut mes vendeve. Në këtë takim, do të punohet për përgatitjen e Këshillit Europian të Qershorit.

Për çështjen e emigrantëve ka reaguar edhe qeveria gjermane e drejtuar nga Angela Merkel, që i bën thirrje BE-së që të mos lëjë Italinë vetëm në menaxhimin e krizave të kësaj natyre.

“Ne jemi për një zgjidhje të unitetit europian lidhur me çështjen e emigrantëve”, u shpreh zëdhënësi i Merkel, Steffen Seibert duke nënvizuar se Roma është një partner i rëndësishëm për Berlinin./abcnews.al

savonaaa.jpg
G. P.15:23 | 13/06/2018

Ministri italian për Çështjet Evropiane, Paolo Savona, tha se nuk kishte një plan B për të nxjerrë vendin nga Eurozona. Ai njoftoi se nuk ka kërkuar kurrë një gjë të tillë. Megjithatë në librin e tij të fundit, i paraqitur të martën për shtypin e huaj, Savona shprehej se ishte e nevojshme përgatitja e një plani B për daljen nga euro.

Ekonomisti i njohur, 81 vjeç, dhe ish-ministër i Industrisë në vitet ’90 mohoi çdo lloj armiqësie kundër Gjermanisë, por shprehu të drejtën e tij për ta kritikuar. Ndërkohë, kritikat e tij në drejtim të euros dhe Gjermanisë, shtynë presidenti Sergio Matarella që të pengojë emërimin e tij në postin e ministrit të Financave. Savona ishte propozuar nga Lega Nord dhe Lëvizja 5 Yjet./abcnews.al

anijaaa.jpg
G. P.11:46 | 11/06/2018

Anija me 629 emigrantë në bord vijon të qëndrojë në ujrat e Mesdheut pasi Qeveria Italiane dhe ajo e Maltës nuk lejojnë ankorimin e saj në brigjet e këtyre vendeve. Ndërkohë, kryebashkiaku i Napolit është shprehur i gatshëm të presë emigrantët.

Anija me 629 emigrantë në bord të shpëtuar të shtunën dhe të dielën qëndron ende në ujërat e Mesdheut, në afërsi të brigjeve të Maltës dhe Italisë. Fati i saj pritet të vendoset pasi qeveria e Romës dhe Valetës të zgjidhin mosmarrëveshjet mes tyre.

Tragjike paraqitet situata për emigrantët që kanë më shumë se 24 orë që qëndrojnë në detë. Përplasja diplomatike e paprecedentë midis Italisë dhe Maltës për emigrantët filloi pasi ministri i Brendshëm, Matteo Salvini, vendosi të mbyllë portet italiane ndaj anijes “Aquarius”. Në një letër të përbashkët Salvini dhe ministri I infrastrukturës Danilo

Toninelli i kanë kërkuar Maltës “që të përgjigjet zyrtarisht ndaj kërkesës për hapjen e porteve të saj për shpëtimin e qindra emigrantëve që gjenden në anije”.

E menjëhershme ishte kundërpërgjigja e qeverisë malteze, që mban linjën e ashpër.

“Jemi të shqetësuar për drejtimin e marrë nga autoritetet italiane lidhur me ‘Aquarius’ që gjendet në det të hapur. Këto veprime shkojnë kundër ligjeve ndërkombëtare dhe rrezikojnë të krijojnë një situatë të rrezikshme për të gjithë ata që janë përfshirë”, është replika e kryeministrit Joseph Muscat.

Ndërsa më herët autoritetet e Valetës njoftuan se ishulli nuk ka kompetencë për këtë rast duke marrë parasysh që operacionet e shpëtimit kanë ndodhur në zonën e shpëtimit të Libisë dhe janë koordinuar nga qëndra e Romës.

Më pas, Salvini ka bërë apel që të ndalohet emigracioni klandestin. Situata është bërë më e rëndë mes dy vendeve pas telefonatës të kryeministrit Giuseppe Conte me homologun e tij Muscat.

Shefi i qeverisë italiane ka njoftuar se ka dërguar dy anije me mjekë në bordin e “Aquarius” dhe akuzoi Muscat se nuk pranoi të sigurojë ndonjë ndërhyrje humanitare për rastin në fjalë. Në këtë situatë, Conte kërkoi përfshirjen e Bashkimit Europian.

Megjithatë, për këtë rast ka përçarje dhe brenda Italisë.

“Nëse një ministër i pashpirt lejon të vdesin në det femra shtatëzëna, fëmijë, të moshuar, qënie njerzore, porti i Napolit është i gatshëm t’i presë. Ne jemi njerëz me zemër të madhe. Napoli është gati dhe pa para që të shpëtojë jetë njerëzish”.

Kështu shkruan në një mesazh në Twitter, kryebashkiaku i Napolit, Luigi de Magistris, duke iu referuar mungesës së autorizimit nga qeveria për ankorimin e anijes me 629 emigrantë në bord. Ndërkohë, për këtë çështje ka reaguar dhe OKB, që bën thirrje të gjendet një zgjidhje sa më parë në mënyrë që të shmanget tragjedia./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono