ISIS

ISISI-AUSTRALI.mpg_snapshot_00.31-1280x672.jpg
G. P.14:22 | 09/11/2018

ISIS ka marrë përsipër përgjegjësinë për sulmin në Australi, duke konfirmuar se agresori ishte një luftëtar i tyre. Autori i vrasjes së një personi dhe plagosjes së tre të tjerëve para se të sulmonte me thikë, i vuri zjarrin makinës së tij.

Sulmi në Australi ku mbeti i vrarë një person dhe u plagosën tre të tjerë është kryer nga një luftëtar i Isis. Nëpërmjet agjencisë së tij të propagandës Amak, ISIS konfirmoi se sulmi me thikë në Melburn u krye nga një luftëtar i shtetit islamik, dhe kishte si objektiv vrasjen e qytetarëve të koalicionit. Bilanci përfundimtar është një i vdekur dhe dy të plagosur. Këtij bilanci i shtohet dhe vetë autori i masakrës i cili ndërroi jetë në spital pasi u plagos nga agjentët e policisë.

Autori i sulmit i vuri zjarrin automjetit të tij paraditen e së premtes dhe më pas sulmoi me thikë tre persona në qendër të qytetit, duke vrarë një prej tyre. Ndërhyrja e policisë ishte e shpejtë dhe agresori u arrestua pasi u qëllua nga njëri prej agjentëve. Para se t’i vinte zjarrin automjetit të tij dhe të sulmonte tre personat, agresori përplasi furgonin e tij në një qendër tregtare.

Në rrjetin social Tuiter, dëshmitarë të ndryshëm konfirmuan kronologjinë e ngjarjes, duke treguar se një i ri i kishte vënë zjarrin automjetit të tij dhe më pas kishte sulmuar agjentët e policisë me thikë./abcnews.al

IRAK-VARRET-ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.01.jpg
G. P.14:34 | 06/11/2018

202 varre të përbashkëta ku mendohet të ndodhen deri në 12 mijë trupa. Është kjo e dhëna shokuese e publikuar nga raporti i fundit i Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Varret janë zbuluar në tre province të ndryshme të Irakut ku ISIS ka pasur kontroll të gjerë në periudhën 2014 – 2017.

Eshtrat e mijëra personave, ndoshta deri në 12 mijë, janë gjetur në 202 varre të përbashkëta në Irak. Lajmi është bërë public nga misioni i OKB-së në vend, duke shpjeguar se për momentin vetëm disa nga varret janë ekzaminuar, dhe janë identifikuar 1.258 trupa. Këto varre janë krijuar nga ISIS që ka kontrolluar zona të gjera të Irakut nga viti 2014 deri në 2017-n. Përfaqësuesi i Organizatës së Kombeve të Bashkuara në Irak, u shpreh se varret e dokumentuara në raport janë një testament i një masakre të vërtetë të kryer ndaj civilëve në vend.

Varret e përbashkëta mund të përmbajnë material të vlefshëm për të garantuar hetime të besueshme, procese dhe dënime të përshtatshme me standartet ndërkombëtare. Sipas raportit të përgatitur nga OKB, për tre vjet xhihadistët kanë shkelur në mënyrë sistematike të drejtat e njeriut, me akte që përbëjnë krime lufte, krime kundër njerëzimit dhe një genocide të mundshëm./abcnews.al

putin.jpg
G. P.10:18 | 19/10/2018

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka njoftuar se në Siri po mbahen 700 pengje nga ISIS. Mes tyre ka edhe shtetas amerikanë dhe evropianë. Ai paralajmëroi se xhihadistët kërcënojnë të vrasin 10 prej tyre në ditë.

Xhihadistët e ISIS kanë kapur në Siri, në zonën lindore të Eufratit, që në teori kontrollohet nga koalicioni i SHBA-ve, “700 pengje”, mes të cilëve edhe “shtetas amerikanë dhe evropianë” dhe kërcënojnë të vrasin “10 në ditë”. Një rrufe në qiell të hapur. Ai që e lëshoi ishte presidenti rus, Vladimir Putin në sajë të një eventi dedikuar politikës ndërkombëtare në Soçi. “Është një katastrofë dhe askush nuk thotë gjë çuditërisht”, nënvizoi Putin. Ai gjithashtu bëri me dije se 10 ekzekutimet e para kanë ndodhur disa ditë më parë.

Presidenti rus lëshoi bombën kur diskutimi u kthye nga Siria dhe rolin që luajti Moska në zgjidhjen e krizës. “Ne – nënvizoi ai – kemi çliruar 95% të territorit sirian në këto vite dhe nuk kemi lejuar që shteti të shpërbëhet”. Natyrisht, puna ende nuk është përfunduar dhe në këtë drejtim Putini ka pranuar se Turqia, në kundërshtim me atë që u premtua gjatë samiteve të fundit, ende nuk ka përfunduar krijimin e zonës së çmilitarizuar në krahinën siriane të Idlibit, edhe pse është “duke punuar” . “Gjërat nuk janë të lehta, përkundrazi, gjithçka është e vështirë”, shtoi Putin, duke falënderuar Ankaranë për përpjekjet e bëra.

Në fakt janë SHBA-të dhe aleatët e tyre, është arsyetimi i Putin, që nuk kanë bërë mjaftueshëm. “Shtetet e Bashkuara qartësisht nuk kanë arritur objektivat”, nënvizoi ai. Përkundrazi, ISIS, në zonën e tyre të kompetencës, kanë shtuar prezencën. Sipas shefit të Kremlinit, xhihadistët kanë shtruar kërkesa duke lëshuar dhe ultimatume dhe kërcënime. Më tej Putin i bëri apel komunitetit ndërkombëtar për të bashkuar përpjekjet për të shkatërruar terrorizmin. Sipas tij ky fenomen nuk është mposhtur ende, madje janë regjistruar humbje të mëdha./abcnews.al

lesbos.jpg
G. P.23:32 | 16/10/2018

Sipas një reportazhi të Deutsche Velle, në kampin e refugjatëve të Lesbos ka dhe xhihadistë, ose mbështetës të ISIS të cilët po ushtrojnë terror ndaj refugjatëve të tjerë. Por ministria greke e emigracionit nuk ka pranuar të komentojë deklaratat me justifikimin se aktualisht është shumë e angazhuar.

Kampi Moria në Lesbos konsiderohet si strehimorja më e tmerrshme e refugjatëve në Europë. Mbi 8000 vetë janë vendosur këtu në kushte jo humane, në një hapësirë të papërshtatshme për kaq shumë njerëz. Kapacitet fillestare të kampit janë parashikuar për vetëm 2500 vetë. E vetmja gjë që funksionon në këtë kamp duket të jetë kriminaliteti: drogë, prostitucion, dhunë. Gjithnjë e më shumë refugjatë nga Siria kanë ardhur në kampin e Morias. Dhe një pjesë e mirë e tyre mendohet të jenë anëtarë ose mbështetës të ISIS.

Kështu nis reportazhi i Deutche Velles për kampin e refugjatëve në Lesbos ku prej kohësh është shënuar rritje e kriminalitetit. Një pjesë e grupit e ka vënë nën kontrollin e vetë biznesin ilegal. Kush përgjon ose bëhet pengesë për këto biznese sulmohet, rrihet ose kërcënohet me vdekje. Nëpër mure përmes grafiteve lavdërohet ISIS. Autoritete greke janë pasive. Gazetarët e Deutssche Velle-s Bachir Amroune dhe Mariel Müller u vunë në kërkim të gjurmëve për të mësuar, nëse janë të vërteta ato që thuhen. Në Moria duket ta ketë fjalën një grup i dhunshëm, me gjasë një degë e të ashtuquajturit “Shteti Islamik”. Në kamp nuk lejohen xhirimet. Ndaj ata takohen fshehurazi me refugjatë të cilët vërtetojnë atë që thuhet.

Ministria greke e emigracionit nuk ka pranuar të reagojë apo të japë intervistë me argumentin se aktualisht janë shumë të zënë. Policia greke deklaron, se që nga fillimi i këtij viti janë arrestuar gati 500 vetë në Moria, por nuk ka të dhëna për xhihadistë në kamp./abcnews.al

isis.png
G. P.15:48 | 10/10/2018

Prokuroria e Kosovës ka zbuluar detaje të rëndësishme nga një grupim terrorist. Hetuesit kanë mësuar se ISIS, me anë të disa shtetasve kosovarë planifikonte sulme në Kosovë, Shqipëri, Francë dhe Belgjikë.

Mbi gjashtë muaj hetime të Prokurorisë Speciale të Kosovës kanë zbardhur planet e një grupi i cili dyshohet se është i lidhur me ISIS për të kryer sulme terroriste në Kosovë, Shqipëri, Francë e Belgjikë. Kjo raportohet nga media “Kallxo.com” që thekson se hetimet e Prokurorisë kanë zbardhur se grupi i lidhur me struktura të larta të ISIS kishte ndërtuar plane për të destabilizuar Kosovën.

Ndërsa për ta arritur këtë qëllim grupi kishte ideuar sulme në diskoteka në Graçanicë, sulme mbi Kishën Ortodokse në Mitrovicën e Veriut, sulme në stadiumin “Elbasan Arena” në Shqipëri e deri tek sulmet vetëvrasëse mbi KFOR-in. Ky publikim vjen pak ditë pasi Prokuroria Speciale e Kosovës ngriti aktakuzë ndaj 6 personave për vepra penale që lidhen me terrorizmin. Njëri nga të akuzuarit e Prokurorisë, Bujar Behrami në mbrojtjen e tij të dhënë në Polici më datë 12 Shtator 2018 ka pranuar veprimet e tij inkriminuese duke dhënë dhe detaje të tjera.

Mësohet se paratë do të dërgoheshin nga ish vendet Sovjetike si Kirgistani, Rusia apo Uzbekistani. Ndërsa ai që urdhëronte dërgesën e financimit ishte, Abu Ahmed, shef i inteligjencës së ISIS. Shqiptarët në Kosovë kontaktonin fillimisht me Lavdrim Muhaxherin dhe Ridvan Haqifin që gjendeshin në Siri, dhe këta të fundit bënin kërkesën tek Abu Ahmed. Sa i përket atentatit në ndeshjen Shqipëri-Izrael në “Elbasan Arena”, Behrami bëri me dije se fillimisht ishte planifikuar të kryhej me dron ndaj fansave të Izraelit dhe pastaj të vazhdohej me armë ‘Kallashnikov’.

Lidhur me sigurimin e armëve, Behrami tregoi se kishte kërkuar në internet për eksplozivë të ndryshëm, ndërsa një bashkëpunëtor i tij, kishte siguruar eksploziv në Shqipëri me çmimin 1 mijë euro kilogrami. Por ai kishte hasur probleme në blerjen e helmeve edhe pse për këtë ishte takuar me një ushtarak të lartë në Shqipëri. Një ndër detyrat e këtij grupi terrorist, ishte dhe gjetja e personave që ishin të gatshëm të vetëflijoheshin në sulme kamikaze në Kosovë./abcnews.al

3F883AB4-A3E4-4A6A-B0B8-FB4F8E23A4D2_cx0_cy2_cw0_w1023_r1_s.jpg
ent ela08:01 | 03/10/2018

Grupi militant, Shteti Islamik ka pretenduar se është përgjegjës për një sulm në një tubim të fushatës zgjedhore në provincën Nangarhar të Afganistanit, transmeton Reuters.

Ky grup ka bërë të ditur njoftimin përmes agjencisë së tyre të lajmeve Amaq.

Grupi militant ka thënë se sulmi vetëvrasës ka lënë të vdekur 35 persona dhe ka plagosur më shumë se 50 të tjerë, pasi sulmuesi ka hedhur në ajër jelekun bombardues.

Zyrtarët afganë kanë thënë më herët se të paktën 13 persona kanë vdekur dhe me shumë se 30 të tjerë janë plagosur, duke paralajmëruar se numri mund të rritet.

Grupi ekstremist, Shteti Islamik ka pretenduar se është përgjegjës për një seri të sulmeve së fundmi, të cilat kanë lënë të vdekur dhjetëra persona në kufi me Pakistanin. /REL

MBULIM-IRAN-SULMI.mpg_snapshot_00.28-1280x618.jpg
G. P.22:22 | 22/09/2018

ISIS mori përsipër atentatin në paradën ushtarake të Ahvaz, në juglindje të Iranit. Lajmi u konfirmua nga agjencia e propagandës së grupit ekstremist, AMAK. Ndërsa ministri i jashtëm Iranian akuzoi një regjim të huaj për masakrën. Regjim që sipas tij është aleat i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Persona të armatosur hapën zjarr paraditen e së shtunës duke shkaktuar disa viktima dhe të plagosur. Lajmi u konfirmua nga televizioni shtetëror Iranian, sipas të cilit, sulmi është organizuar nga mbështetës të ISIS. Personat e armatosur nisën të qëllonin prapa një tribune, ndërkohë që policia ekzekutoi të paktën pesë prej terroristëve.

Parada organizohej në nder të përvjetorit të luftës me Irakun, që festohet si dita kombëtare e forcave të armatosura. Gjatë fjalës së tij presidenti i Iranit Rohani tha se vendi i tij do përforconte sistemin e tij mbrojtës, e fakti që amerikanët janë të zemëruar për raketat iraniane, nënkupton se sa efikas është sistemi./abcnews.al

isis.jpg
G. P.17:35 | 04/09/2018

Shtatë  persona që dyshohet se kanë luftuar në Siri dhe Irak krahas kryengritësve islamikë janë arrestuar në Maqedoni. Lajmi është bërë i ditur nga ministri i Brendshëm, ndërsa nuk janë dhënë detaje rreth identitetit të personave të arrestuar.

Policia tha se të arrestuarit, të moshave nga 23 deri në 41 vjeç, ishin akuzuar lidhur me dy raste të veçanta në vitet 2015 dhe 2016 për pjesëmarrje në luftërat në Siri dhe Irak.

Nëse shpallen fajtorë ata mund te denohen deri në 10 vjet burg. Autoritetet maqedonase thonë se më shumë se 100 shtetas nga ku vend ndodhen në Siri dhe Irak për të luftuar, ndërsa 20 persona janë vrarë./abcnews.al

toron.jpg
G. P.14:29 | 25/07/2018

Organizata terroriste, ISIS, ka marrë përsipër sulmin e kryer të dielën në Toronto të Kanadasë. Kjo është bërë e ditur nga një komunikatë e shpërndarë në internet nga organi i Shtetit Islamik të internet, Amak.

Të dielën në mbrëmje, një person hapi zjarr në një rrugë të Torontos, duke vrarë një adoleshente dhe një fëmijë 10 vjeç. Nga kjo ngjarja dhe disa persona të tjerë mbetën të plagosur. Gjatë shkëmbimit të të shtënave me armë zjarri, autori i sulmi mbeti i vrarë.

Ai shfaqet në një video amatore teksa është i veshur me të zeza, ndalet para një restoranti dhe fillon të qëllojë ndaj qytetarëve. Agresori është identifikuar si Faisal Hussain, me prejardhje nga Lindja e Mesme.

Ndërkohë, hetuesit deri më tani ishte përqëndruar tek pista e ndonjë çrregullimi mendor të autorit. Megjithatë tani po hetohet për terrorizëm./abcnews.al

isis.jpg
G. P.10:13 | 24/07/2018

Britania e Madhe ka hequr dorë nga mbrojtja e dy shtetasve të saj që rrezikojnë të dënohen me vdekje në Shtetet e Bashkuara. Bëhet fjalë për dy britanikë të natyralizuar, që dyshohen për pjesëmarrje në aktet terroriste të Shtetit Islamik.

Qeveria britanike ka deklaruar se nuk do t’u dalë në mbrojtje dy shtetasve të saj që rrezikojnë të dënohen me vdekje në Shtetet e Bashkuara, pasi akuzohen si pjesëtarë të Shtetit Islamik. Ka qenë ministri për Çështjet e Sigurisë, Ben Ëallace që ka bërë publik qëndrimin e Londrës, duke nënvizuar se ekzekutivi ishte përgatitur për të hequr dorë nga mbrojtja.

Britanikët e natyralizuar, Alexanda Kotey dhe El Shafe Elsheikh dyshohet se janë dy nga 4 militantët e njohur si grupi “The Beatles” për shkak të theksit të tyre anglez. Ata akuzohen se kanë marrë pjesë në pengmarrjen, torturimin dhe vrasjen e disa shtetasve perëndimore.

“Pasi shqyrtoi me kujdes rrethanat, qeveria mori vendimin e rrallë që për këtë rast të mos kërkojë garanci për jetën e të dyshuarve”, ka deklaruar Wallace.

Kotey dhe Elsheikh u kapën në janar në Siri, nga një grup luftarak sirian i mbështetur nga Shtetet e Bashkuara.

Që prej atëherë, Uashingtoni dhe Londra kanë mbajtur një seri bisedimesh për mënyrën e gjykimit dhe dënimit të tyre. Deklarata e Ëallace vjen pas publikimit në media të një letre që ministri i Brendshëm britanik, Sajid Javid i kishte dërguar prokurorit të përgjithshëm amerikan, Jeff Sessions.

“Britania nuk ka ndërmend të kërkojë që të dyshuarit të kthehen në Mbretërinë e Bashkuar, pasi në Amerikë ka gjasa të mbahet një proces gjyqësor më i suksesshëm”, thuhej në letër./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono