irlande

johnson-boris.jpg
nev ila18:35 | 01/10/2019

Kryeministri britanik Boris Xhonson ka dhënë garancinë e tij se kufiri i Britanisë së Madhe pasi ajo të dalë nga BE-ja do të jetë Irlanda. Xhonson nuk ka dhënë detaje se si planifikon ta realizojë këtë projekt, por ka shtuar se së shpejti do të publikojë disa propozime të reja.

Kryeministri britanik Boris Xhonson ka deklaruar se realiteti i Breksit është aty dhe do të duhet të shoqërohet me kontrolle doganore në ishullin e Irlandës pasi Mbretëria e Bashkuar të braktisë BE-në.

Por kryeministri hodhi poshtë zërat se do të jetë një kufi i fortë, në formën e një seri pikave doganore të vendosura çdo 5 ose 10 milje. Ai tha për BBC se, një vend i bashkuar dhe sovran duhet të ketë një doganë të vetme në territorin e tij.

Xhonson refuzoi të jepte detaje, por shtoi se propozime zyrtare do të bëhen së shpejti. Ndërkohë, duke folur në Dhomën e Përfaqësuesve, ministri për Breksit, Xhejms Dadrixh deklaroi se në ditët e ardhshme qeveria do të publikojë më shumë detaje për një alternativë ndaj kufirit irlandez, për t’ia paraqitur më pas BE-së.

Mbretëria e Bashkuar pritet të largohet nga Bashkimi Europian më 31 tetor. Kryeministri Xhonson ka deklaruar disa herë se do ta realizojë këtë projekt me apo pa një marrëveshje, pavarësisht se muajin e kaluar ligjvënësit miratuan një ligj që e detyron atë të kërkojë një shtyrje nga Unioni, nëse Parlamenti nuk ka votuar në favor të një akordi të ri eventual që kreu i qeverisë mund të arrijë me Brukselin.

Çështja e kufirit irlandez dhe mënyra se si të mbahet i lirë nga kontrollet fizike kur ai të bëhet kufiri mes Britanisë së Madhe dhe BE-së ka qenë një pikë kyçe e negociatave të Breksit.

Qeveria aktuale thotë se zgjidhja e arritur nga BE dhe ish-kryeministrja Theresa Mej është e papranueshme, ndaj dhe duhet gjendur një alternativë e re./ABC News Albania 24/7

eirdjon-gjidia.jpg
ad min10:05 | 29/07/2019

Autoritetet në Irlandë janë vënë në kërkim të një adoleshenti shqiptar, i cili është zhdukur që të premten. Policia shtetërore, ose siç njihet ndryshe Gardai”, ka kërkuar ndihmën e qytetarëve për të zbuluar se ku ndodhet 17-vjeçari Eirdjon Gjidia.

I riu është parë për herë të fundit duke ecur rreth orës 21:00 në Glendown Lawn të Templeogue. Eirdjoni është rreth 1.5 metra i gjatë, i dobët, me flokë të shkurtra ngjyrë kafe dhe me sy jeshilë. Herën e fundit që u pa, ai kishte veshur bluzë blu, xhinse blu dhe atlete./abcnews.al

zgjedhjet-irlande.jpg
nev ila14:16 | 25/05/2019

Edhe Irlanda shënon një kthesë të rëndësishme në zgjedhjet parlamentare europiane, me proeuropianët që kanë lënë pas nacionalistët. Sipas të dhënave të para, edhe të gjelbrit kanë shënuar një rezultat pozitiv.

Një rezultat pro bashkimit europian dhe në Irlandë. Sipas rezultateve të para për zgjehdjet parlamentare europiane, dy partitë historike të moderuara irlandeze, Finn Gael e kryeministrit të vendit- në linjë me partinë popullore europiane – dhe Fianna Fail – e lidhur me liberalët e Alde – kanë marrë të dyja 23 për qind të votave

Një rezuktat i mirë dhe për të gjelbërit, në mënyrë të vecantë në kryeqytetin Dublin, ku kanë marrë 23% të votave. Në nivel kombëtar Partia e Gjelbër, në krahasim me 1.6% të pesë viteve më parë, aktualisht ka marrë 9 për qind të mbështetjesm duke numëruar tre eurodeputetë nga 11 vende që ishin parashikuar. Rënie kanë pësuar nacionalistët e Sinn Fein, që kanë marrë 12 për qind, tre pikë më pak në krahasim me zgjehdjet e fundit./Abc News Albania 24/7

GAZETARJA-VRASJA.mpg_snapshot_00.02-1280x720.jpg
ent ela11:05 | 19/04/2019

Policia në Irlandën e Veriut po e trajton si akt terrorist, vrasjen e një gazetareje 29 vjeçare, gjatë trazirave të shpërthyera në një zonë ku policia po u shtronte kontrolle. Republikanët disidentë në zonë akuzohen si përgjegjës për ngjarjen.

Një gazetare 29 vjecare, Lira Mek ki, humbi jetën si pasojë e të shtënave me armë zjarri në Londonderi në Irlandën e Veriut. Reporterja e cila gjendej atje për të ndjekur trazirat, u qëllua me armë zjarri. Policia ka nisur hetimet dhe po e trajton ngjarjen si një akt terrorist. Sipas mediave vendase, gazetarja shkruamte për Atlantik dhe Bazfid.

Disidentët republikanë në Irlandën e Veriut akuzohen se kanë shkaktuar vdekjen e gazetares gjatë revoltës së shpërthyer si pasojë e kontrolleve të policisë në lagjet e Kregan dhe Deri. Manifestuesit kanë hedhur dhe Molotov në automjetet e policisë, sipas asaj që raporton BBC.

Sipas autoriteteve, hetuesit janë të bindur se rasti është një episode terrorist dhe hetimet janë për vrasje. Sipas disa burimeve në vendngjarje revolta shpërtheu pas disa operacioneve policore në disa banesa në zonë.

Një gazetare tjetër në vendngjarje, Leona O Neil, raportoi se 29 vjecarja u qëllua teksa ndodhej pranë një automjeti të policisë. Ajo u transportua menjëherë në spital nga agjentët e polocisë ku dhe humbi hetën. Ngjarja ndodhi në prag të fundjavës së pashkëve kur republikanët në Irlandën e Veriut përkujtojnë revoltën e pashkëve të vitit 1916. /abcnews.al

shqiptart.jpg
ad min11:39 | 04/02/2019

Shqiptarët që duan të shkojnë në Britaninë e Madhe po kthehen në një shqetësim për autoritetet në Spanjë dhe Irlandë. Të dielën janë shpërndarë në mediat irlandeze fotot se si shqiptarët fshihen në traget.

Sipas policisë kufitare në portin e Santanderit që në momentin që është hapur lidhja detare me Cork-un në Irlandë janë zbuluar mesatarisht çdo ditë 130 raste trafikimi ilegal në anije. Ndërkohë në gazetën The Sun në versionin Irlandez shkruhet se shumica e personave të kapur janë me origjinë shqiptare.

shqiptar5
shqiptar4
shqiptar3
shqiptar2
shqiptar1

Javën e kaluar Garda Civile në Spanjë gjeti katër shqiptarë të cilët kishin krijuar një hapësirë mes paletave. Sipas tyre, këto tragete shënjestrohen nga bandat që merren me trafikimin e qenieve njerëzore.

Qëllimi në vetvete është Britania e Madhe, por duke përdorur rrugët detare nga Spanja në Irlandë. Më tej, policia shprehet se shqiptarët synojnë të kontaktojnë agjencitë britanike sepse atje duan që të marrin azil./abcnews.al

shperthimi.jpg
ad min12:43 | 20/01/2019

Një autobombë ka shpërthyer përpara një gjykate në Irlandën e Veriut, duke shkaktuar dëme dhe panik tek qytetarët. Ndonëse ngurrues, hetuesit e policisë vendase e kanë klasifikuar ngjarjen si një paralajmërim.

Një bombë e vendosur në një makinë ka shpërthyer jashtë selisë së gjykatës në Londonderi të Irlandës së Veriut. Ngjarja ndodhi mbrëmjen e së shtunës, pak pasi policia kishte marrë një sinjalizim nga një telefonatë anonime. Në momentin e shpërthimit disa oficerë ndodheshin në vendin e ngjarjes, por për fat të mirë asnjë prej tyre nuk ka mbetur i lënduar.

Në kuadër të masave të marra, policia evakuoi një seri ndërtesash përreth dhe një kordon i forcave të sigurisë qëndroi në vendngjarje gjatë gjithë natës. Autoritetet lokale nuk kanë dhënë detaje mbi autorin e mundshëm të këtij akti, por kanë deklaruar për BBC se automjeti ishte vjedhur në një lokalitet tjetër. Për hetuesit, bëhet fjalë për një paralajmërim.

Klasa politike në Irlandën e Veriut, por edhe ajo në Londër e kanë dënuar ashpër shpërthimin. Krahas dënimit të këtij veprimi, ato kanë deklaruar njëzëri se qytetarët nuk do të tremben nga akte të tilla. Shpërthimi shkaktoi kryesisht panik dhe dëme materiale dhe bëri që përkohësisht të pezullohej qarkullimi i mjeteve dhe lëvizja e qytetarëve në zonën e ndodhur në rrugën Bishop./abcnews.al

bobii.png
ad min10:49 | 27/10/2018

Klubi irlandez i futbollit “Bohemian”, ka vendosur t’i bëjë homazh  mbretit të muzikës rege Bob Marli, duke vendosur portretin e tij në uniformat e tij. Të gjitha bluzat e vendosura në shitje u shitën brenda ditës.

Të jesh original dhe krijues tashmë është një tipar dallues për ekipet që pasurojnë uniformat e dyta dhe të treta me detaje shumë të veçanta. Bohemian, ekipi i futbollit që luan në Serinë A irlandeze, ka çmendur të gjithë tifozët e tij, duke bërë që bluzat e skuadrës të shiten menjëherë, të gjitha. Kjo sepse në pjesën e bardhë të fanelës, përveç tre ngjyrave jeshile, të verdhë dhe të kuqe, ndodhet dhe portretin e Bob Marley, në anën e djathtë. Një homazh mbretit të muzikës rege që në vitin 1980 mbajti një koncert në Delimaunt Park, stadiumin e Xhipsi.

Brenda një dite janë shitur të gjitha bluzat, të cilat u pritën shumë mirë nga tifozët. Klubi dhe sponsori teknik, të habitur nga ky sukses i papritur, po punojnë për të prodhuar më shumë fanella të tilla, që konsiderohen dhe një dhuratë ideale për krishtlindje./abcnews.al

papa-380x233.jpg
ad min15:14 | 25/08/2018

Papa Françesku ka nisur të shtunën një vizitë në Republikën e Irlandës, që ka si mision shërimin e plagëve të abuzimeve. Në mesazhin e parë, Ati i shenjtë është shprehur i turpëruar nga skandalet që kanë mbuluar kishën.

Papa Françesku ka mbërritur të shtunën në Republikën e Irlandës, një vizitë kjo që vjen në një moment kritik për Kishën Katolike, e mbuluar nga skandalet e pedofilisë. Gjatë vizitës, ati i shenjtë do të takohet me viktima të abuzimeve dhe do ta mbyllë atë të dielën me një meshë masive përpara 500 mijë personave. Sikurse në të gjithë botën, edhe kisha irlandeze është përfshirë nga skandali dhe mesazhi i Papës nuk ka munguar që në ditën e parë të vizitës. “Kisha ka dështuar dhe për këtë ndjej dhimbje dhe turp”, ka thënë Papa.

Ai është pritur në aeroport nga një grup fëmijësh që i kanë dhuruar atij lule dhe më pas ka udhëtuar drejt selisë së presidentit, ku është pritur nga kreu i shtetit, zonja e parë dhe një ceremoni e Gardës së Nderit. Kjo është vizita e parë papale në Republikën e Irlandës në thuajse 40 vjet, pas asaj të Gjon Palit të Dytë në vitin 1979. Që nga vizita në fjalë Irlanda ka përjetuar shumë ndryshime, nga zakonet deri tek çështjet sociale si aborti, divorci dhe martesat mes së njëjtës gjini. Të premten, kryeministri irlandez tha se shpreson që vizita e Papa Françeskut të shënojë një kapitull të ri në marrëdhëniet e Irlandës me kishën./abcnews.al

brexit.jpg
ad min14:23 | 21/07/2018

Brukseli paralajmëron se koha për arritjen e një marrëveshjeje me Londrën për Brexit, po mbaron. Por çështja ende e pazgjidhur e kufirit irlandez po ngadalëson dhe më shumë negociatat, duke rrezikuar arritjen e një pike të përbashkët mes Bashkimit Europian dhe Britanisë së Madhe.

“Nuk mund t’i lejojmë vetës të humbasim dhe më shumë kohë”.

Është ky paralajmërimi i Bashkimit Europian ndaj Mbretërisë së Bashkuar për çështjen e kufijve irlandezë, që prek dhe negociatat me Brexit. Pa një siguri për Irlandën nuk do të ketë asnjë marrëveshje dhe asnjë tranzicion.

Fjalë që vijnë pasi kryeministrja britanike Theresa May i kërkoi Bashkimit Europian që të ndryshonte qëndrimin e tij. Koncept që May e theksoi në fjalën e saj në Irlandën e veriut. Sipas saj, propozimet e deritanishme nga Bashkimi Europian për zgjidhjen e ngërçit të kufirit irlandez janë të papraktikueshme dhe qeveria britanike nuk do i pranojë asnjëherë. Komisioni Europian ndërkohë i ka kërkuar qeverive të vendeve anëtare që të përgatiten për çdo skenar të mundshëm, duke llogaritur dhe mungesën e një marrëveshjeje përfundimtare me Londrën.

Negociatori për Brexit, Mishel Barnier tha gjatë një conference për shtyp në Bruksel se kryeministrja britanike May i ka premtuar garanci Bashkimit Europian dhe premtimi i saj duhet respektuar. Edhe pse Londra nuk dëshiron një kufi mes Irlandës së Veriut dhe Mbretërisë së Bashkuar, synon gjithsesi të kontrollojë mallrat pasi mbretëria e bashkuar do të dalë nga tregu i përbashkët dhe nuk mund të humbasë kohë për këtë temë.

Deklaratat e Barnier vijnë pas informimit të ministrave në Bruksel dhe takimit të parë me ministrin e ri për Brexit të Mbretërisë së Bashkuar Dominil Rab. Koha po mbaron dhe problemet për t’u zgjidhur mbeten shumë. Pa një marrëveshje Mbretëria e Bashkuar mund të marrë një goditje shumë të fortë ekonomike dhe një rritje çmimesh të konsiderueshme kryesisht për qumështin dhe veshjet. Më shumë se tre milionë europianë që jetojnë në Mbretërinë e Bashkuar mund të mbesin pa të drejta, ashtu si një million britanikët që jetojnë në Bashkimin Europian./abcnews.al

referendumi.jpg
ad min10:42 | 27/05/2018

Qytetarët në Irlandën e Veriut votuan pro abortit në referendumin e së premtes. Duke komentuar rezultatet, kryeministri i vendit ka deklaruar se bëhet fjalë për një zhvillim historik sa u takon të drejtave të grave.

Qytetarët në Irlandën e Veriut kanë votuar masivisht pro abortit. Autoritetet vendase kanë publikuar pasditen e së shtunës rezultatet e referendumit të mbajtur një ditë më parë, ku 66.4 për qind janë shprehur pro, ndërsa 33.6 për qind kundër.

Aktualisht aborti lejohet vetëm kur jeta e gruas është në rrezik, por jo në rastet e përdhunimit, incestit, apo të anomalive të tjera. Votimi i hap rrugë ndryshimit të nenit 8 të kushtetutës irlandeze që garanton të drejta të barabarta për nënën dhe fëmijën e palindur, si dhe Parlamentit që ta kthejë atë në ligj.

Në reagimin e tij, kryeministri irlandez u shpreh se rezultatet e referendumit janë kulmi i një revolucioni që ka zgjatur mbi 20 vjet. Leo Varadkar tha se, votuesit irlandezë treguan se respektojnë zgjedhjen dhe vendimin e gruas kur në lojë është shëndeti i saj.

E vetmja zonë e vendit ku qytetarët votuan kundër abortit ishte rajoni Dongejl, me 51.9 për qind të votave. Ministrja britanike për Gratë dhe Barazinë, Penny Mordaunt deklaroi se rezultatet e refereundimit i japin shpresë Irlandës së Veriut, që deri më sot ka patur ligjin më të rreptë për abortin./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono