iris elezi

IRIS-ELEZI-PER-RESTAURIMIN-E-FILMAVE-1280x720.jpg
ent ela17:35 | 21/01/2019

Drejtoresha  e Arkivit Qendror të filmit Iris Elezi ngre alarmin, memoria filmike rrezikon, domosdoshmëri sipas saj është modernizimi i sistemit të klimatizimit. Elezi thotë se po punohet shumë që të realizohet edhe laboratori i restaurimit siç e kërkon ligji për mbrojtjen e trashëgimisë.

Shpesh është folur për emergjencë restaurimi për filmat “Ballë për ballë” 1979, “Liri a vdekje”1979, “Vajzat me kordele të kuqe” 1978, “Në shtëpinë tonë” 1979, “Vdekja e kalit” 1992, apo “Zemra e nënës” 1993. Drejtorja e arkivit Iris Elezi thotë se rrezikon gjithë materiali filmik nga sistemi i klimatizimit.

Nga ana tjetër Elezi thotë se është domosdoshmëri që të ketë një laborator të specializuar në arkiv për restaurim dhe konservim dhe për këtë ka nisur puna e bashkëpunimit me partnerë ndërkombëtarë.

Elezi thotë se ka nisur puna për restaurimin e 3 filmave nga specialisti izraelit Shraidrore. Resturimi jo vetëm i shpëton filmat, por i bën të aksesueshëm edhe në Europë e më gjerë.

Filmat që ruhen në fondin e AQSHF-së janë pasuri e paçmuar e trashëgimisë kulturore. /abcnews.al

IRIS-ELEZI-PER-KINEMANE-E-PAS-90-1280x720.jpg
G. P.18:58 | 11/07/2018

Kinemaja e pas viteve 90-të vjen e projektuar në tarracën e Pallatit të Kulturës çdo të martë në sezonin e verës.  Drejtoresha e Arkivit të Filmit, Iris Elezi, në një intervistë për ABC News thotë se përzgjedhja e këtij harku kohor është bërë edhe për shkak të mosnjohjes së kësaj periudhe të kinemase nga spektatorë. Sipas Elezit, me anë të këtyre  filmave vjen edhe faza e tranzicionit social-kulturor me gjuhën e kinemasë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono