iran

dhuna.jpg
gra moz13:45 | 20/04/2018

Video ku një 20-vjeçare iraniane sulmohet fizikisht nga dy agjente të Policisë Morale në Teheran, është parë  më shumë se 2 milion herë në internet brenda pak orësh. Faji i vetëm i vajzës së sulmuar ishte se shamia nuk mbulonte komplet flokët e saj.

Po qarkullon në rrjetet sociale videoja e një gruaje iraniane e cila sulmohet fizikisht nga një agjent i policisë morale në vend. Faji i saj ishte se nuk kishte vënë si duhet shaminë. Pamjet janë publikuar në profilin e Intsagramit të një aktivisteje iraniane për të drejtat e grave, Masih Alinejad, 38 vjeç e cila prej vitesh jeton në ekzil mes Londrës dhe Nju Jorkut. Videoja është parë më shumë se 2 milionë herë dhe ka pasur më shumë se 25 mijë komente brenda pak orësh.

Regjimi iranian që nga viti 1979 ka vendosur që gratë, dhe nëse janë shtetase të huaja, duhet të ndjekin një kod të rreptë veshjeje simboli më i njohur i të cilit është shamia në vendet publike. Video është filmuar në Teheran, kryeqytetin e vendit, në një zonë publike gjatë ditës. Dy agjente gra të Policisë Morale sulmuan një vajzë rreth 20 vjece shamia e kuqe e të cilës nuk bulonte të gjithë flokët. Fillimisht vajza paralajmërohet gojarisht e më pas agjentja e policisë e veshur me të zeza e qëllon në fytyrë dhe e tërheq zvarrë në tokë.

Pak orë pas publikimit të videos, ministri i Brendshëm iranian urdhëroi nisjen e hetimeve për atë që ka ndodhur duke e cilësuar si një rast të pazakontë. Ai la të kuptohej se vajza e sulmuar kishte provokuar agjentet kur ato i kishin kërkuar të respektonte ligjin. Por ministri Iranian shtoi se gjithësesi reagimi i policisë ishte I tepruar. Policia Morale është një organ i policisë që kontrollon nëse respektohen rregullat për veshjen. Në vitin 2016, shtatë mijë agjentë policie kanë punuar në fshehtësi duke arrestuar shumë modele, të cilat postonin fotografi në profilet e tyre në Instagram pa u mbuluar me shami.

Masih Alinejad, e intervistuar nga britanikja “Guardian”, shpjegoi se femrat në Iran janë të zemëruara pasi këto keqtrajtime po ndodhin gjithnjë e më shpesh. Ajo shpjegoi se policia morale vepron në emër të ligjit dhe që nuk është logjike që në shekullin 21 dikush të rrihet për shkak të flokëve./abcnews.al

03_trump_26.jpg
ent ela16:26 | 08/04/2018

Presidenti amerikan Donald Trump ka lëshuar akuza të forta lidhur me sulmin me armë kimike në Gutën Lindore në Siri. Me anë të një mesazhi në tuitër, ai i drejtohet presidentit Rus në emër dhe fyen liderin Bashar Al-Assad. “Shumë viktima, përfshirë femra dhe fëmijë, në sulmi kimik të pamenduar në Siri. Zona e mizorive është bllokuar dhe rrethohet nga Ushtria Siriane, duke e bërë atë plotësisht të paarritshme për botën e jashtme. President Putin, Rusia dhe Irani janë përgjegjëse pasi mbështesin kafshën Assad”, shkruan Trump në tuiter.

Ndërsa më tej nënvizon se ky është një çmim shumë i madh për tu paguar. Gjithashtu kërkon hapjen e menjëhershme të zonës për ndihmën mjekësore dhe verifikimin. “Tjetër fatkeqësi humanitare pa ndonjë arsye”, është komenti i presidentit amerikan i cili ka dhe një kritikë shumë të ashpër për paraardhësin e tij.

“Nëse presidenti Obama do të kishte kaluar linjën e tij të kuqe, masakra Siriane do të kishte përfunduar me kohë! Kafsha Assad do të ishte tani vetëm histori!”, vijon mesazhin e tij kreu i Shtëpisë së Bardhë.

Ndërkohë, më herët edhe Departamenti Amerikan i Shtetit drejtoi gishtin nga Kremlini. “Rusia me mbështetjen e palëkundur të saj për qeverinë e Sirisë përfundimisht mban përgjegjësi për sulmet e supozuara. Historia e regjimit që përdorë armë kimike kundër popullit të saj është e papranueshme”, shkruhet në një deklaratë të DASH. /abcnews.al

 

SHBA-SANKSIONET-IRANI-1280x720.jpg
ent ela20:15 | 23/03/2018

Pas Rusisë, e akuzuar për ndërhyrje kibernetike në zgjedhjet presidenciale, Shtetet e Bashkuara i kanë shpallur luftë Iranit, duke vendosur sanksione ndaj një grupi personash dhe një kompanie të akuzuar për vjedhje të dhënash.

 

Autoritetet në Shtetet e Bashkuara njoftuan këtë të premte ngritjen e akuzave penale dhe vendosjen e sanksioneve ndaj 9 shtetasve iranianë dhe një kompanie për organizimin e sulmeve kibernetike. Sipas autoriteteve, personat në fjalë kanë organizuar sulmet për të vjedhur të dhëna ndaj disa qindra universiteteve, bizneseve dhe institucioneve qeveritare në Amerikë dhe Europë. Individët në fjalë janë ndihmuar nga kompania “Mabna Institute”, një agjenci kërkimore iraniane, që financohej nga qeveria në Teheran. Duke njoftuar lajmin në një konferencë për shtyp, nënprokurori i përgjithshëm i Shteteve të Bashkuara, Rod Rosenstein ka deklaruar se personat në fjalë aktualisht janë në arrati dhe rrezikojnë ekstradimin nga më shumë se 100 vende të botës nëse udhëtojnë jashtë Iranit. Sidoqoftë ata nuk akuzohen se varen drejtpërdrejtë nga qeveria iraniane, por për veprime kriminale të financuara nga instituti “Mabna”, i financuar nga Garda Revolucionare, njësia ushtarake elitë që kujdeset për sigurinë e Republikës Islamike./abcnews.al

festa-e-beqarise-1280x692.jpg
gra moz15:45 | 12/03/2018

Vajza e një miliarderi turk ka humbur jetën në një incident ajror sëbashku me 7 shoqet e saj dhe 3 anëtarët e ekuipazhit. Çarteri, me të cilin po ktheheshin në Stamboll nga Emiratet e Bashkuara Arabe, është rrëzuar në një zonë malore të Iranit, duke mos lënë të mbijetuar.

Po ktheheshin nga festa e beqarisë së një shoqes së tyre, por avioni privat me të cilin po udhëtonin është rrëzuar, për shkaqe që ende duhen verifkuar. Incidenti ka ndodhur në një mal në jugperëndim të Iranit. Kjo ishte një vdekje tragjike për Mina Basaran, 28 vjeç, vajza e pronarit të kompanisë turke me të njëjtim emër, që operon në sektorë të ndryshëm dhe pronare e çarterit, bashkë me 7 miket e saj dhe 3 anëtarët e ekuipazhit.

Gjatë kthimit nga festa, pak orë pas atij imazhi të gëzimit, të cilin e kishte publikuar në Instagram, avioni privat që do e dërgonte në atdhe është përplasur mbi një mal poshtë qiellit të Iranit. Sipas rindërtimit të ngjarjes, mjeti fluturues, një “Challenger 604”, ishte nisur nga Emiratet e Bashkuara Arabe dhe po kthehej për në Stamboll, kur papritur u zhduk nga radarët. Disa çaste më pas ka ardhur dhe konfirmimi që avioni është rrëzuar në provincën Chahar Mahal-Bakhtiari, rreth 400 kilometra nga Teherani.

Bëhet fjalë për një zonë shumë të izoluar në mallet Zadros. Ndërkohë, ekipet e shpëtimit në vendngjarje kanë hasur shumë vështirësi për shkak të shirave të rrëmbyeshëm. Ata kanë konfirmuar se kanë gjetur 11 trupa të pajetë mes mbetjeve të çarterit. Gjithashtu raportojnë se do të duhet ekzaminimi i AND-së për të identifikuar viktimat, pasi kanë pësuar djegje të rënda për shkak të shpërthimit të avionit./abcnews.al

vlcsnap-error221-1280x720.jpg
ent ela13:07 | 19/02/2018

Ekipet e kërkimit dhe shpëtimit kanë lokalizuar vendin e rrëzimit të avionit Iranian me 66 persona në bord. Sipas informacioneve të mediave lokale nuk ka të mbijetuar. Dyshohet se avioni është rrëzuar për shkak të një defekti teknik ose nga moti i keq.

Mbetjet e një avioni që u rrëzua në Iran të dielën janëë gjetur. Kjo është raportuar nga mediat lokale që citojnë zyrtarë të ekipeve të kërkimit. Avioni me pasagjerë i “Aseman Airlines” u rrëzua në mallet Zagros, dhe 66 personat në bord mendohet se kanë vdekur. Erërat e forta dhe dëbora penguan kërkimet dhe ekipet e shpëtimit pezulluan operacionet e tyre gjatë orëve të vona të së dielës dhe I rifilluan të hënën.

Mjeti fluturues i prodhuar në Francë me motor binjak turboprop po udhëtonte nga Teherani për në jugperëndim të qytetit Yasuj. Avioni është rrëzuar 1 orë pasi ishte ngritur nga aeroporti i kryeqytetit Iranian. Zona e përplasjes është rreth 22 kilometra nga Yasuj. Avioni I rrëzuar ishte 25-vjeçar, bën me dije organizata e aviacionit civil Iranian.

Vjetërsia e tij dhe ndonjë defekt i mundshëm janë dy pistat kryesore ku po përqëndrohen hetimet lidhur me ngjarjen tragjike. Gjithashtu nuk përjashtohet edhe moti i keq, si shkak i rrëzimit të mjetit fluturues, në të cilin po udhëtonin 62 pasagjerë, 2 roje sigurie, 2 stjuardesa dhe 2 pilotët.

Presidenti iranian, Hassan Rouhani ka shprehur ngushëllimet e tij për familjet e viktimave duke nënvizuar në një deklaratë se incidenti tragjik ka sjellë pikëllim të madh. Ndërsa lideri supreme Ajtollah Ali Khamenei tha se ngjarja ka mërzitur zemrën e tij dhe të popullit Iranian. Ndërkohë, vitet e fundit Irani ka pësuar një sërë incidentesh ajrore dhe flota ajrore është vjetëruar. Teherani zyrtar ka hasur vështirësi në gjetjen e pjesëve për avionët e vjetëruar për shkak të sanksioneve ndërkombëtare të vendosura për të luftuar përgramin bërthamor. Disa nga këto sanksione janë hequr pas marrëveshjes mes Iranit dhe SHBA-së si dhe fuqive të tjera të mëdha./abcnews.al

vlcsnap-error330-1280x720.jpg
gra moz12:53 | 18/02/2018

Kryeministri Izraelit, Benjamin Netanjahu, ka thënë në Konferencën e Sigurisë në Mynih se Irani është kërcënimi më i madh për të gjithë botën. Ai ka ironizuar dhe me ministrin i Jashtëm të Teheranit, ndërsa në duar mbante një pjesë të një avioni Iranian.

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanjahu, gjatë zhvillimit të Konferencës së Sigurisë në Mynih të Gjermanisë, ka treguar një pjesë të një avioni Iranian të rrëzuar disa ditë më parë nga aviacioni izraelit, pasi kishte hyrë në territorin e shtetit hebre.

Duke ironizuar me përgënjeshtrimet zyrtare të Teheranit, Netanjahu ka drejtuar një pyetje për ministrin e jashtëm të Iranit: “Zoti Zarif, e njihni këtë? Besoj se po pasi është e juaja. Këtë mund ta marrësh në shtëpi si një mesazh për tiranët e Teheranit dhe ju bëj thirrje që të mos na vini në provë”.

“Izraeli nuk do t’i lejojë regjimit Iranian që të mbjellë frikë. Do të veprojmë nëse është e nevojshme, jo vetëm kundër atyre që na sulmojnë, por kundër vetë Iranit”, shton kryeministri izraelit nga skena e Konferencës së Sigurisë në Mynih. Ndërsa më tej shton: “Irani paraqet sot kërcënimin më të madh për botën tonë. Irani nuk është kërcënim vetëm për ne, por edhe për ju”.

Ai akuzoi Teheranin për “mbjelljen e terrorit në Lindjen e Mesme” dhe për “krijimin e një perandorie nga Kaspiku në Mesdhe”. Netanjahu u shpreh dhe kundër marrëveshjes bërthamore iraniane. Sipas shefit të qeverisë së vendit hebre, akordi “u prezantua me qëllime paqësore, por e bëri këtë regjim edhe më shumë ambicioz”. Gjëja pozitive, vazhdoi kryeministri, është se ka sjellë arabët dhe izraelitët më afër se kurrë më parë dhe paradoksalisht mund të çojë në paqe të gjerë dhe ndoshta në paqe midis Izraelit dhe Palestinës./abcnews.al

mcmaster.jpg
ent ela09:42 | 18/02/2018

Nga konferenca e sigurisë në Mynih, këshilltari i presidentit Trump ka paralajmëruar vendet që investojnë në Iran, përfshirë ato që janë aleate të SHBA. Gjithashtu, ai ka replikuar me ministrin e Jashtëm rus sa i takon ndërhyrjes në zgjedhje.

Nga Mynihu, ku po zhvillohet Konferenca e Sigurisë, Shtetet e Bashkuara kanë paralajmëruar vendet që investojnë në Iran, përfshirë të zotët e shtëpisë. “Kush investon në Iran investon për Gardën Revolucionare dhe në këtë mënyrë u mundëson atyre të vazhdojnë të vrasin”, ka deklaruar këshilltari i presidentit Trump, Herbert Raymond McMaster.

Ai ka theksuar se, në Iran nuk investojnë vetëm Kina dhe Rusia, por edhe Gjermania, Japonia dhe Korea e Jugut. Ndër të tjera, këshilltari i Trump për sigurinë kombëtare ka komentuar edhe akuzat e ngritura nga drejtësia amerikane ndaj 13 shtetasve rusë për ndërhyrje në zgjedhje, duke thënë se ato janë të pakontestueshme.

Por “Shtetet e Bashkuara po aftësohen gjithnjë e më shumë në gjurmimin e origjinës së këtij spiunazhi dhe kësaj ndërhyrje”, ka thënë McMaster. Në këtë mënyrë ai i është përgjigjur edhe deklaratës së ministrit të Jashtëm rus, Sergei Lavrov, që i kishte cilësuar akuzat e ngritura vetëm “thashetheme”.

Ndërkohë, sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka ngritur shqetësimin se Rusia po zhvillon armë të reja bërthamore që përbëjnë kërcënim për Perëndimin. “Rusia po modernizon kapacitetet e saj bërthamore, po zhvillon sisteme të reja bërthamore dhe po shton rolin e këtyre armëve në strategjinë e saj ushtarake. Ky është një shqetësim i madh”, ka thënë Stoltenberg./abcnews.al

avion-1.jpg
ent ela09:17 | 18/02/2018

Autoritetet iraniane kanë njoftuar se nuk ka asnjë të mbijetuar nga rrëzimi i një avioni që u nis nga Teherani. Mjeti fluturues dyshohet se është rrëzuar për shkak të një defekti teknik.

66 persona janë vrarë pas rrëzimit të një avioni në Iran. Lajmi është konfirmuar nga zyrtarët e kompanisë ajrore. Aeroplani i “Aseman Airlines”, në itenerarin nga Teherani në qytetin jugperëndimor të Yasuj, u rrëzua në malet Zagros.
Gjysmëhëna e Kuqe vendosi ekipe të kërkim-shpëtimit në vendin afërsi të qytetit Semirom në provincën Isfahan.
Mjeti fluturues u largua nga Teherani në orën 08:00 të mëngjesit me orën lokale dhe u zhduk nga radari rreth një orë më vonë. Avioni u rrëzua në një zonë malore 22 kilometra larg nga Yasuj, njoftoi televizioni vendas Irinn. Aeroplani ishte një turboprop “ATR 72-500” me motor binjakë i prodhuar në Francë.
Në momentin e rrëzimi në bord ishin 60 pasagjerë, dy roje sigurie, dy shoqërues të fluturimit dhe dy pilotët.
“Pas kërkimeve në zonë, fatkeqësisht u informuam se avioni u rrëzua. Fatkeqësisht, të gjithë të dashurit tanë humbën jetën në këtë incident”, tha zëdhënësi i linjës ajrore, Mohammad Tabatabai. “Një fëmijë ishte ndër viktimat”, ka njoftuar kreu i shërbimeve emergjente Pir Hossein Kulivand.
Ndërkohë, moti i keq ka penguar përpjekjet e shpëtimit. Ekipet e emergjencës duhej të udhëtonin në vendin e rrëzimit nga toka në vend të përdorimit të helikopterit, tha Kulivand. Lidhur me shkaqet është hapur dhe një hetim, ndërsa pista kryesore është ajo e një defekti teknik.
Irani ka pësuar disa aksidente të aviacionit në vitet e fundit dhe ka një flotë të avionëve të vjetëruar. Teherani ka luftuar për të mbajtur avionët përballë sanksioneve ndërkombëtare të imponuara për të frenuar programin e saj bërthamor. Këto sanksione janë hequr kryesisht nga një marrëveshje e vitit 2015 ndërmjet Iranit dhe SHBA-së së bashku me disa vende të tjera përfshirë Rusinë dhe BE-në./abcnews.al

netanyahu.jpg
gra moz10:13 | 11/02/2018

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanjahu, ka paralajmëruar Iranin pas rrëzimit të një avioni të ushtrisë së shteti hebre. Ai nënvizoi se ka të drejtë të mbrohet. Netanjahu ka marrë mbështetje dhe nga SHBA.

Në Lindjen e Mesme po regjistrohen shenja tensioni që mund të çojnë në fillimin e një lufte të re. Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu thotë se vendi i tij do të mbrojë veten “kundër çdo sulmi” pasi ka kryer sulmet më të mëdha në Siri në dekada. Izraeli zhvilloi sulme kundër objektivave iraniane pasi tha se kishte kapur një avion iranian që ka kaluar kufirin Siri-Izrael. Por Teherani zyrtar mohon akuzat.

Gjatë sulmeve, një avion izraelit F-16 u rrëzua nga mbrojtja ajrore e Sirisë. Mjeti fluturues ka rënë në veri të Izraelit. Pilotët e tij u larguan nga aeroplani dhe u dërguan në spital. Besohet të jetë hera e parë që Izraeli ka humbur një avion në luftime që nga viti 2006. Netanjahu paralajmëroi se politika e Izraelit për të mbrojtur veten kundër “çdo përpjekjeje për të dëmtuar sovranitetin ështe absolutisht e qartë”.

“Irani shkelur me forcë sovranitetin e Izraelit. Ata dërguan një avion iranian nga territori sirian në Izrael”, tha ai bërë përgjegjës Damaskun dhe Teheranin. Netanjahu nënvizon se Izraeli do të kundërshtojë çdo përpjekje nga Irani për të përforcuar veten ushtarakisht në Siri. Por ai gjithashtu tha gjatë një takimi me shefat ushtarakë se “Izraeli kërkon paqen”.

Ndërkohë, komandoja e përbashkët ushtarake Iran-Hezbollah-Siri e ka quajtur mashtrim pretendimin që avioni I nisur nga Siria të ketë shkelur hapësirën ajrore të shtetit hebre. “Mjeti fluturues është goditur në Homs, në Sirinë qëndrore, ndërsa ishte në fluturim në kërkim të celulave të ISIS”, thotë komandoja. Ndërsa zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme iraniane, Bahram Ghassemi e ka cilësuar qesharak njoftimin që Izraeli të ketë rrëzuar një avion iranian.

Lidhur me këto përplasje ka pasur dhe reagime ndërkombëtare. Administrata e presidentit amerikan Donald Trump ka bërë me dije se mbështet plotësisht të drejtën e Izraelit për të mbrojtur veten. Gjithashtu me anë të Departamentit të Shtetit ka fajësuar Iranin për konfrontimin. Kurse presidenti rus, Vladimir Putin gjatë një bisede telefonike me Netanjahun theksoi nëvojën për të shmangur “përshkallëzimin e rrezikshëm të situatës”. Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, ka bërë thirrje për ulje tensionesh në mënyrë të menjëhershme dhe vetëpërmbajtje në veprime përreth kufinjve të Sirisë./abcnews.al

99565366_iran_976getty.jpg
ent ela15:40 | 13/01/2018

Marrëdhëniet mes Shteteve të Bashkuara dhe Iranit vazhdojnë të përkeqësohen edhe për çështje që nuk kanë të bëjnë me marrëveshjen bërthamore, për të cilën administrata amerikane shprehet skeptike. Së fundmi shkak për acarimin e toneve është bërë sanksioni që Uashingtoni zyrtar ka vendosur ndaj kreut të sistemit të drejtësisë iraniane, një veprim ky që për Republikën Islamike përbën tejkalim të “vijave të kuqe”. Ministria e Jashtme në Teheran reagoi duke deklaruar se do të marrë masa ndaj kësaj lëvizjeje, por pa dhënë detaje se të çfarë lloji do të jenë ato. “Veprimi armiqësor i regjimit të Trump kalon çdo vijë të kuqe në politikat e komunitetit ndërkombëtar. Ai përbën shkelje të ligjeve ndërkombëtare dhe Republika Islamike siguron se do të marrë masa serioze ndaj tij”, thuhet në një deklaratë të Ministrisë së Jashtme. Diplomacia iraniane akuzon presidentin Trump për ndërmarrjen e politikave në dëm të popullit iranian dhe për kërcënime, të cilat sipas Teheranit nuk kanë funksionuar kurrë. Pak ditë më parë, kreu i Shtëpisë së Bardhë i bëri thirrje aleatëve europianë dhe Iranit që të përmbushin detyrimet që rrjedhin nga marrëveshja bërthamore, në të kundërt Shtetet e Bashkuara do të tërhiqen prej saj dhe do t’u rikthehen sanksioneve të rënda./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono