iran

99565366_iran_976getty.jpg
ent ela15:40 | 13/01/2018

Marrëdhëniet mes Shteteve të Bashkuara dhe Iranit vazhdojnë të përkeqësohen edhe për çështje që nuk kanë të bëjnë me marrëveshjen bërthamore, për të cilën administrata amerikane shprehet skeptike. Së fundmi shkak për acarimin e toneve është bërë sanksioni që Uashingtoni zyrtar ka vendosur ndaj kreut të sistemit të drejtësisë iraniane, një veprim ky që për Republikën Islamike përbën tejkalim të “vijave të kuqe”. Ministria e Jashtme në Teheran reagoi duke deklaruar se do të marrë masa ndaj kësaj lëvizjeje, por pa dhënë detaje se të çfarë lloji do të jenë ato. “Veprimi armiqësor i regjimit të Trump kalon çdo vijë të kuqe në politikat e komunitetit ndërkombëtar. Ai përbën shkelje të ligjeve ndërkombëtare dhe Republika Islamike siguron se do të marrë masa serioze ndaj tij”, thuhet në një deklaratë të Ministrisë së Jashtme. Diplomacia iraniane akuzon presidentin Trump për ndërmarrjen e politikave në dëm të popullit iranian dhe për kërcënime, të cilat sipas Teheranit nuk kanë funksionuar kurrë. Pak ditë më parë, kreu i Shtëpisë së Bardhë i bëri thirrje aleatëve europianë dhe Iranit që të përmbushin detyrimet që rrjedhin nga marrëveshja bërthamore, në të kundërt Shtetet e Bashkuara do të tërhiqen prej saj dhe do t’u rikthehen sanksioneve të rënda./abcnews.al

vlcsnap-error470-1-1280x720.jpg
gra moz21:53 | 12/01/2018

Presidenti Donald Trump ka aprovuar për herë të fundit marrëveshjen bërthamore me Iranin duke hequr sanksionet edhe për 120 ditë të tjera. Shtëpia e Bardhë nënvizon nevojën për të ndryshuar akordin e 2015.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, do të aprovojë marrëveshjen bërthamore me Iranin edhe një tjetër herë përpara se ta braktisë atë nëse nuk do të ndryshohet. Lajmi është konfirmuar për mediat ndërkombëtare nga zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë. Zgjatimi i mandatit të zbatimit të marrëveshjes, që ai do të nënshkruajë, pezullon sanksionet e Shteteve të Bashkuara kundër Iranit për 120 ditë të tjera.

Shtëpia e Bardhë kërkon një marrëveshje me nënshkruesit e BE-së për të bërë t’i përhershme kufizime mbi pasurimin e uraniumit të Iranit. Sipas marrëveshjes së tanishme, ata do të përfundojnë në vitin 2025. Trump gjithashtu dëshiron që programi i raketave balistike të Iranit të adresohet.

Marrëveshja historike u nënshkrua midis gjashtë fuqive globale dhe Iranit në 2015. Në të, Irani ra dakord të zvogëlonte në mënyrë drastike veprimtarinë e pasurimit të uraniumit, të shkatërronte rezervat e uraniumit të pasuruar dhe të modifikonte një strukturë të ujit të rëndë, kështu që nuk mund të prodhonte materiale të përshtatshme për një bombë bërthamore.
Në këmbim, sanksionet ndërkombëtare dhe amerikane, në fuqi prej dekadash, të lidhura me aktivitetin bërthamor, u pezulluan. Por që marrëveshja të vazhdojë, presidenti amerikan duhet të nënshkruajë pezullimin e sanksioneve çdo 120 ditë. “Kjo është hera e fundit”, u shpreh një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë.

Ndërkohë, vendimi i administratës Trump vjen pas thirrjes që iu bë nga fuqitë europiane për të respektuar akordin e 2015-s. Sipas Bashkimit Europian, Irani ka respektuar plotësisht marrëveshjen bërthamore./abcnews.al

vlcsnap-error634-2-1280x720.jpg
us er20:49 | 07/01/2018

Autoritetet iraniane kanë vendosur masën e arrestit shtëpiak për ish-presidentin Ahmadinexhad. Ai akuzohet se ka nxitur protestat antiqeveritare, në të cilat 21 persona kanë humbur jetën dhe qindra të tjera janë arrestuar.

Ish-presidenti Iranian, Mahmud Ahmadinejad u arrestua në qytetin e Shirazit për nxitje të trazirave dhe protestave. Kjo raportohet nga Al Arabiya që citon media me burime të besueshme në Teheran. Ahmadinejad është nën arrest shtëpiak, me miratimin e udhëheqësit suprem, Ajatollah Ali Khamenei. Ish-presidenti vuan pasojat e disa deklaratave të bëra gjatë një vizite në qytetin Bushehr në fund të dhjetorit, kur ai tha se Irani vuan nga “menaxhimi i keq” dhe se presidenti aktual Hassan Rouani dhe qeveria e tij “besojnë se janë zotërit e një shoqërie injorante”. “Disa liderë aktualë jetojnë të shkëputur nga problemet dhe shqetësimet e njerëzve dhe nuk dinë asgjë për realitetin e shoqërisë”, ka thënë Ahmadinejad.

Ndërkohë, parlamenti iranian është mbledhur të dielën me dyer të mbyllura për të diskutuar lidhur me protestat e ditëve të fundit në disa qytete të vendit. Deputetët kanë dëgjuar ministrin e Brendshëm dhe atë të inteligjencës si dhe sekretarin e Këshillit Kombëtar Suprem për sigurinë. Disa prej tyre kanë shprehur shqetësime për kontrollin në internet të vendosur në fuqi gjatë trazirave, përfshirë ndalimin e aplikacionit Telegram, i cili është më i përdoruri në Iran. Sipas hetuesve ai është përdorur për të nxitur protestat dhe dhunën.

Ndërkohë, manifestimet filluan me 29 dhjetor për shkaqe ekonomike përpara se të dilte jashtë kontrollit dhe të kthehej në një revoltë anti-qeveritare. Trazirat vazhduan për më shumë se dy javë dhe në manifestime u vranë mbi 21 persona dhe qindra të tjerë u burgosën./abcnews.al

vlcsnap-error335-1280x720.jpg
us er11:39 | 06/01/2018

Moska kritikon Uashingtonin, duke e cilësuar mbledhjen urgjente të  Këshillit të Sigurimit mbi protestat në Iran, si ndërhyrje në punët e brendshme të shteti. Ambasadori rusë në OKB, theksoi se në këtë mënyrë SHBA po minon rëndë funksionimin e Këshillit.

Këshillit të Sigurimit të OKB-së, është mbledhur për të diskutuar cështjen e protestave në Iran. Diplomati rusë Vasili Nebenzia, u shpreh se përfshirja e Këshillit në këtë “çështje të brendshme” të Iranit dëmton rëndë funksionin e tij. Amasadori  theksoi se nëse do të ndiqej “logjika” e SHBA, duhet të mbahej takim i Këshillit edhe pas protestave në Ferguson, Misuri në gusht 2014. Ndërkohë, ambasadorja amerikane, Niki Hejli vlerësoi protestat si një “paraqitje e fuqishme e njerëzve të guximshëm”.

Ambasadori i Iranit, deklaroi se SHBA po abuzon me pushtetin e saj si një anëtar e përhershëm e Këshillit të Sigurimit. Ai shtoi se SHBA ka humbur çdo autoriteti moral, politik dhe besueshmërinë në sytë e të gjithë botës. Zyrtarët iranianë fajsuan në OKB ndërkombëtarët për ndërhyrje në demonstratat brenda vendit, duke thënë se Teherani kishte “prova të forta”  dhe të drejtpërdrejtë për ndërhyrjet nga jashtë”. Edhe vende të tjera kritikuan SHBA për thirrjen e mbledhjes urgjente të Këshillit të Sigurimit.

Franca, deklaroi në OKB se se çdo ndërhyrje në çështjet e Iranit do të ishte kundërproduktive dhe se protesta e kohëve të fundit, megjithëse shqetësuese, nuk kërcënonjnë paqen dhe sigurinë ndërkombëtare. Ambasadori  francez, i bëri thirrje bashkësisë ndërkombëtare të angazhohet për zbatimin e plotë të marrëveshjes bërthamore me Iranin – që është refuzuar së fundmi nga administrata Trump.

Ndërkaq, Presidenti Donald Trump, ka lëshuar mesazhe të shumta të mbështetje për protestuesit nëpërmjet Tuiterit. Sipas ekspertëve, administrata amerikan po ndjek një linjë të ashpër kundër Iranit, me të cilin konkurron për ndikim në të gjithë Lindjen e Mesme.

Të paktën 21 persona janë vrarë që nga muaji dhjetor në protestat anti-qevertitare që kanë përfshirë Iranin./abcnews.al

vlcsnap-error656-1280x719.jpg
us er12:25 | 05/01/2018

Këshilli i sigurisë i Kombeve të Bashkuara paralajmëroi një mbpedhje urgjente për situatën aktuale në Iran, pas kërkesës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës që dëshirojnë të mbledhin sa më shumë mbështetje për protestat anti qeveritare në vend. Këshilli i sigurisë do të mblidhet pasditen e të premtes përt të diskutuar përsituatën e përgjithshme në Lindjen e Mesme e në mënyrë të vecantë për Iranin. ANëtarët e këshillit janë të përcarë, me Rusinë që paralajmëroi për ndërhyrjet e jashtme në ato që i cilëson si cështje të brendshme të Iranit./abcnews.al

vlcsnap-error671-1280x721.jpg
us er16:43 | 03/01/2018

Kreu i Rojeve Revolucionare të Iranit duke bërë me dije se manifestimet e dhunshme kanë përfunduar u shpreh se “kryengritësit janë mundur”. Ndërkohë, në shumë qytete të Iranit janë zhvilluar protesta pro-qeveritare.

Kreu i Rojeve Revolucionare të Iranit ka deklaruar mposhtjen e “kryengritjes” në vend, duke iu referuar një valë proteste kundër qeverisë. Gjeneral Majti Mohammad Ali Jafari bëri njoftimin kur dhjetëra mijëra njerëz morën pjesë në tubime pro-qeveritare të thirrura për të luftuar trazirat. Protestat filluan të enjten e kaluar në qytetin e Mashhad. Protestat fillimisht ishin kundër rritjes së çmimeve dhe korrupsionit, por u kthyen në një ndjenjë më të gjerë anti-qeveritare.

“Mund të themi se ky është fundi i kryengritjes së vitit 96”, u shpreh gjenerali duke iu referuar vitit aktual – 1396 – në kalendarin persian. Ai tha se “gatishmëria e sigurisë dhe vigjilenca e njerëzve” çuan në humbjen e “armiqve”. Zyrtari fajësoi agjentët anti-revolucionarë, pro-monarkistët dhe forca të tjera, për të cilët tha se ishin “shpallur nga ish-Sekretarja amerikane e Shtetit Hillary Clinton për të krijuar trazira, anarki, pasiguri dhe intriga në Iran”.

“Armiqtë” u përpoqën të paraqesin “kërcënime kulturore, ekonomike dhe të sigurisë kundër Iranit islamik”, tha Ali Jafari. Komentet e tij i bënë jehonë atyre të udhëheqësit të Lartë Ajatollah Ali Khamenei, i cili gjithashtu fajësoi “armiqtë” e papërcaktuar që analistët besojnë se i referoheshin SHBA, Izraelit dhe Arabisë Saudite.
Në disa nga manifestimet e shumta pro-qeveritare të transmetuara nga televizioni shteror i Iranit, dëgjoheshin thirrje të tilla: “vdekje mercenarëve amerikanë; gjaku në venat tona është një dhuratë për liderin tonë”.

Ndërkohë, gjatë ditës së mërkurë, presidenti iranin Hasan Rohani ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun e tij turk, Rexhep Tajip Erdogan. Sipas mediave ndërkombëtare, Rohani i ka thënë Erdogan se autoritetet iraniane nuk do të qëndrojnë në heshtje përballë dhunës dhe akteve të tjera të paligjshme./abcnews.al

p05sgkxm.jpg
us er10:55 | 02/01/2018

Vijon të jetë kaotike situata në Iran, ku shifrat flasin për 450 persona të arrestuar në Teheran që nga e shtuna e kaluar për shkak të protestave kundër krizës ekonomike dhe qeverisë. Protestat po përhapen në të gjithë vendin. Por kryeqyteti ka qenë më pak i përfshirë në krahasim me qytetet e tjera. Autoritetet iraniane deklarojnë se 200 persona janë arrestuar të shtunë, 150 të dielën dhe rreth 100 të hënën. Ndërkohë presidenti amerikan Donald Trump deklaroi se populli iranian ka vite që jeton i shtypur dhe ka të drejtë të ngrihet në protesta./abcnews.al

heres-everything-you-need-to-know-about-the-protests-rocking-iran-1280x960.png
us er13:31 | 01/01/2018

Televizioni shtetëror Iranian, raporton së paku 10 viktima nga ana e demostruesve në përplasjet me policnë në portestat anti-qevertiare.  Ministria e Brendshme konfimoi arrestimin e treqind demostuesve në Teheran, Izeh dhe Arak ku 12 policë u plagosën në sulmet ndaj zyrës së guvernatorit të të njëjtit qytet.

Vazhdojnë protestat anti-qeveritare në Iran, kundër cmimeve të larta dhe korrupsionit qeveritarë. Televizioni shtetëror raporton së paku 10 vikima nga përplasjet ndërmjet demostruesve dhe policisë. Ndërkaq, treqind janë demostruesit e arrestuar nga policia në Teheran, Izeh dhe Arak. Ministria e Bredshme,  konfimoi 12 policë të plagosur gjatë përleshjeve të dhunshme në Zyrën Qëndrore të Guvernatorit.

Ndërkohë rrjetet sociale dhe mediat janë izoluar totalisht nga forcat qeveritare. Duke reaguar për herë të parë publikisht për protestat, Presidenti Hasan Rohani bëri thirrje për qetësi, duke thënë se iranianët kishin të drejtën të protestonin dhe kritikonin autoritetet. Por shtoji se protestat duhet të zhvillohen vetëm në bazë të ligjt.

Agjenci iraniane ILNA, raportoi se dy persona u vranë dhe një tjetër u plagos gjatë protestave në qytetin e Izeh, në jugperëndim të vendit. Disa njerëz u arrestuan pasi u gjetën materiale shpërthyese në shtëpitë e tyre. Një zyrtarë iranin, shpjegoi se nuk e dinte nëse demonstruesit apo policia qëlloi mbremje e kaluar por ishte i sigurtë që viktimat janë qëlluar me arëm zjarri./abcnews.al

 

 

vlcsnap-error331-2-1280x720.jpg
us er12:51 | 31/12/2017

Në Iran janë shënuar dy viktimat e para nga protestat anti-qeveritare që po zhvillohen kundër nivelit të ulët të jetësës dhe korrupsionit. Kjo valë protestash ka shkaktuar përplasje mes Uashingtonit dhe Teheranit.

Dy persona janë vrarë në Iran gjatë protestave anti-qeveritare kundër nivelit të ulët të jetësës dhe dyshimeve për korrupsion. Viktimat e para u regjistruan në Doraud, në krahinën e Loerstan. Lajmi është konfirmuar nga zëvendës-shefi i sigurisë i kësaj province, i cili nuk bën të ditur shkaqet e vdekjes së manifestuesve. Por ai thekson se “asnjë plumb nuk është qëlluar kundër protestuesve nga policia dhe forcat e sigurisë”. Gjithashtu nënvizon se manifestimi nuk ishte i autorizuar dhe duhej të përfundonte në mënyrë të qetë.

Por kundër zyrtarit flasin disa pamje filmike, në të cilat shikohet qartë një protestues i plagosur në dorë dhe dëgjohen të shtëna me armë zjarri. Televizioni shtetëror duke konfirmuar vdekjen e dy manifestuesve, thekson se ata nuk janë vrarë nga policia por nga agjentë të huaj. Gjithashtu mediat iraniane shkruajnë se autoritetet kanë arrestuar mbi 80 manifestues dhe disa të tjerë kanë mbetur të plagosur. Në sajë të zhvillimeve të fundit, qeveria ka bllokuar internetin për shkak të lajmeve për dy viktimat. Gjithashtu pretendohet mbyllja e aplikacionit “Telegram, rrjeti social më I fuqishëm në Iran. Por të njëjtin fat mund ta kenë edhe media të tjera sociale që operojnë në këtë shtet.

Ndërkohë, këto protesta kanë sjellë edhe përplasje mes Iranit dhe Shteteve të Bashkuara. Presidenti amerikan, Donald Trump, ka shpërndarë një mesazh në Tuitër: “Qeveria iraniane duhet të respektojë të drejtata e popullit të vet, përfshirë të drejtën e shprehjes. Bota po ju monitoron”. Gjithashtu thekson se protesta paqësore po zhvillohen nga qytetarë iranianë, të cilët janë lodhur nga korrupsioni i regjimit dhe harxhimi i pasurisë kombëtare për të financuar terrorizmin jashtë vendit.

I menjëhershëm ishte edhe reagimi i Teheranit. “Deklarata të rreme, hipokrite dhe opurtuniste”. Kështu është shprehur zëdhënësi i ministrisë së Jashtme iranine, Bahram Gashemi. Ai i kërkoi pupullit që të mos marrin parasysh kritikat e Trump apo të funksionarëve të tjerë amerikanë./abcnews.al

99410151_iranprotest.jpg
us er10:04 | 30/12/2017

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, mbështesin protestat anti-qeveritare të popullit Iranian të dy ditëve të fundit. Shtëpia e Bardhë, deklaroi se “bota po vëzhgonte” mënyrën se si autoritetet iraniane do t’i përgjigjen protestave antiqeveritare që kanë shpërthyer në shtatë qytetet të vendit.

BBC njoftoi se mijëra njerëz dolën në protesta në Iran gjatë dy ditëve të fundit dhe se shumë demostrues janë arrestuar nga forcat e policisë. Shtëpia e Bardhë, deklaroi se demostruesit kishin dalë në protestë sepse ishin të mërzitur me “korrupsionin e regjimit dhe harxhimin e pasurisë kombëtare për të financuar terrorizmin”.

Qeveria iraniane duhet të respektojë të drejtat e popullit duke përfshirë të drejtën e tyre për t’u shprehur. Bota po ju vëzhgon, deklaroi në Tuiter, zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë. Më vonë postimi u ripublikua në llogarinë Tuiter të Trump.

Departamenti Amerikan i Shtetit, i bëri thirrje të gjitha kombeve “të mbështesin publikisht popullin iranian dhe kërkesat e tyre për të drejtat themelore për t’i dhënë fund korrupsionit në vend”.

Nënkryetari i qëverisë iranine, shpjegoi për median shtetërorë IRIB se protestat janë organizuar nga kundërshtarët e qeverisë,  Zyrtari, shtoji se në protesta marrin pjesë shumë “elementë kundërrevolucionarë”.

Protestat u përhapën në qytete e Iranit gjatë ditës së enjte dhe të premten, ku mijëra demostrues dolën në rrugët e Kermanshah, Rasht, Isfahan dhe Qom. Në Teheran, pamjet e mediave sociale tregojnë  një prani të madhe policore. Protestat fillimisht ishin kundër kushteve ekonomike dhe korrupsionit, por shpejt morën një karakter politik. Thirrje për të dalë në protestë erdhën nga mediat sociale, pavarësisht paralajmërimeve qeveritare se këto tubime janë të paligjshme. Demonstratat e madhësive të ndryshme raportohen të kenë ndodhur në të paktën shtatë qytete iraniane. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono