Irak

irak-1280x673.jpg
Sej rie18:00 | 26/05/2019

Një gjykatë në Irak ka dënuar me vdekje 3 shtetas francezë që ishin bashkuar me Shtetin Islamik. Bëhet fjalë për dënimin e parë kapital që jepet për luftëtarët e huaj.

Tre shtetas francezë janë dënuar me vdekje nga një gjykatë irakene pasi u shpallën fajtorë pse ishin anëtarësuar në radhët e Shtetit Islamik. Tre të pandehurit, të identifikuar si Kevin Gonot, Leonard Lopez dhe Salim Mashu kanë 30 ditë kohë për të apeluar vendimin. Ata ishin mes 12 shtetasve francezë të arrestuar në Siri nga luftëtarët e mbështetur nga Shtetet e Bashkuara dhe ishin transferuar në Irak për t’u gjykuar.

Të tre ata janë të parët militantë të ISIS nga Franca që dënohen me vdekje. Qeveria franceze nuk e ka komentuar ende vendimin e së dielës të gjykatës irakene, por i pyetur për çështjen në muajin shkurt, presidenti Emanuel Makron deklaroi se ishte një çështje e brendshme irakiene. Grupet e të drejtave të njeriut kanë kritikuar ashpër gjyqe të tilla, duke deklaruar se shpesh herë gjykatat bazohen në prova rrethanore ose në dëshmi të bëra nën presion.

Rreth 1 mijë luftëtarë të huaj, mes të cilëve gra dhe fëmijë, mendohet se mbahen të ndaluar nga Forcat Demokratike Siriane. Iraku është vet-ofruar t’i gjykojë të gjithë ata dhe deri tani ka gjykuar qindra prej tyre, por ky është vendimi i parë me vdekje./ABC News Albania 24/7

SHBA-IRAKU-ABC-M5-T2.mpg_snapshot_00.13-1280x720.jpg
ent ela20:47 | 15/05/2019

Niveli i kërcënimeve që vijnë nga Irani është rritur në atë pikë sa ka detyruar Shtetet e Bashkuara të shkurtojnë stafin diplomatik në Irak. Kërcënimet e përfolura kanë trembur edhe trupat gjermane e ato holandeze, që kanë ndërprerë trajnimin e ushtarëve irakenë.

Departamenti amerikan i Shtetit ka urdhëruar tërheqjen nga Irakut të stafit jo të domosdoshëm diplomatik, për shkak të rritjes së tensioneve me Iranin fqinj. Sipas mediave amerikane, urdhëri parashikon që stafi në ambasadën e Bagdadit dhe ai i konsullatës së Shteteve të Bashkuara në Irbil të largohet përmes avionëve të linjës. Ushtria amerikane deklaroi të martën se niveli i kërcënimit në Lindjen e Mesme është rritur pas të dhënave të shërbimeve të inteligjencës për aktivizimin e grupeve paraushtarake të mbështetura nga Irani. Grupet në fjalë kanë luajtur një rol kyç në betejën kundër Shtetit Islamik në Irak dhe vitin e kaluar u përfshinë në radhët e forcave irakene të sigurisë, por vazhdojnë të veprojnë edhe në mënyrë të pavarur. Burime nga këto grupe, të cituara nga agjencia e lajmeve “Reuters”, kanë deklaruar se kërcënimet ndaj stafit amerikan janë vetëm një lojë lufte psikologjike e sajuar nga Uashingtoni. Por ndërkohë, për shkak të kërcënimeve ushtritë gjermane dhe holandeze kanë ndërprerë stërvitjen e trupave ushtarake irakene. Lajmi është konfirmuar nga qeveritë e të dyja vendeve, por pa saktësuar llojin e kërcënimit që u kanoset ushtarëve të tyre. /ABC News Albania 24/

trageti.jpg
G. P.22:27 | 21/03/2019

Mbi 80 persona kanë humbur jetën, pasi një traget është mbytur në brigjet e lumit Tigër, në qytetin iraken të Mosulit. Lajmin e kanë bërë të ditur autoritetet lokale, sipas të cilave shumica e viktimave nuk dinin not.

Trageti, në të cilin ndodheshin mbi 100 persona, thuhet se ishte drejtuar për në një ishull turistik në kuadër të festimeve për vitin e ri kurd. Kryeministri iraken Adel Abdul Mahdi, ka urdhëruar nisjen e një hetimi për përcaktimin e përgjegjësive.

Në një deklaratë për shtyp, Mahdi tha se po e ndiqte ngjarjen me dhimbje dhe trishtim dhe kërkoi që ekipet e emergjencës të gjejnë të gjithë të mbijetuarit.

Më herët autoritetet kishin paralajmëruar qytetarët për rritjen e nivelit të ujërave pasi dyert e digës së Mosulit ishin hapur dhe familjarë të viktimave akuzojnë operatorin e trageteve se ka injoruar këshillën.

iraq.jpg
G. P.22:35 | 27/12/2018

Vizita e parë e Donald Trump në një zonë lufte, përveç fjalëve të bukura është shoqëruar me një sërë gabimesh, mashtrimesh dhe fërkimesh të Presidentit me trupat amerikane dhe autoritetet vendase. Veprime, që sikurse komentojnë mediat amerikane, mund t’i bëjë vetëm një president amator.

Vizita surprizë e Donald Trump në Irak mund të quhet e suksesshme në aspektin moral, bazuar në ovacionet me të cilat Presidenti u prit nga trupat amerikane. Por pavarësisht kësaj, udhëtimi pati momentet e tij kontradiktore dhe pasioni i Trump për rrjetet sociale i dokumentoi më së miri ato. Trump udhëtoi në bazën ajrore “Al Asad”, në perëndim të Bagdadit, për të falenderuar personelin ushtarak për suksesin në luftën ndaj Shtetit Islamik.

“Deri dy vjet më parë, kur u bëra president, ata ishin një grup dominant. Sot nuk janë më”, tha Trump.

Duke përgëzuar trupat për punën e shkëlqyer, presidenti amerikan u shpreh: “Sot nuk jemi më dështakë, miqtë e mi. Sot jemi të respektuar sërish si komb”.

Anomalia e parë u verifikua menjëherë pasi shefi i Shtëpisë së Bardhë braktisi hapësirën ajrore irakene, kur me shumë krenari postoi në rrjetet sociale një video nga vizita. Por nuk u desh shumë dhe ndjekësit e tij vunë re diçka që presidentit dhe këshilltarëve të tij mund t’u ketë shpëtuar. Në video Trump shfaqet bashkë me anëtarët e një njësie speciale Navy Seal, identitetet e të cilëve mbrohen me ligj.

Por shfaqja pastër e fytyrave të tyre kompromenton punën e komandove, pasi nëse njëri prej tyre kapet, administrata amerikane nuk do të mund të mohojë më përgjegjësinë për atë që ka bërë. Por kjo nuk ishte e vetmja e metë e vizitës së parë të presidentit amerikan në një zonë lufte. Gjatë takimit me ushtarët, Trump u tha atyre se u ka mundësuar një rritje të ndjeshme të pagës.

“Disa këshilltarë më sugjeruan ta rrisja 2 ose 3 për qind, por unë u thash jo. Do ta rris 10 për qind, ose më shumë”, tha Trump.

Por sipas mediave amerikane, personeli i forcave të armatosura ka patur rritje page çdo vit në dekadën e fundit dhe rritja për vitin 2019 e aprovuar nga Kongresi dhe e firmosur nga presidenti në gusht do të jetë vetëm 2.6 për qind. Udhëtimi i një kryetari shteti në një zonë lufte duhet të planifikohet deri në detajet minimale, në mënyrë që në aspektin e sigurisë të mos ketë defekte. Por Trump, sërish me shumë krenari u tha gazetarëve se si kishte udhëtuar gjatë natës me drita të fikura për të mos tërhequr vëmendje.

Por duke qenë se bëhet fjalë për avionin më të njohur në botë, shanset për ta vënë re janë gjithmonë të larta. Dhe një përdorues i rrjeteve sociale nuk ka vonuar të postojë një foto të “Air Force One” teksa fluturon mbi Shefilld, në Mbretërinë e Bashkuar. I njohur si një president politikisht jo korrekt, gjatë vizitës nuk mungoi edhe fërkimi me autoritetet irakene. Trump kishte në plan të takohej me kryeministrin Adel Abdul Mahdi, por takimi u anulua për shkak të mosmarrëveshjeve mbi organizimin.

Zyra e shtypit e qeverisë irakene ka sqaruar se Trump kishte kërkuar që takimi të mbahej në bazën “Al Asad”, por një gjë e tillë bie ndesh sipas saj me të gjitha protokollet dhe nga aspekti moral mund të konsiderohet shpërfillje e sovranitetit të Irakut. Me pak fjalë, gabime amatore nga një president kontradiktor./abcnews.al

donald-trump-3.jpg
G. P.23:01 | 26/12/2018

Presidenti Donald Trump ka bërë vizitën e parë në një zonë lufte që nga marrja e detyrës. Nga Bagdadi, ku u takua me trupat amerikane, Trump ka mbrojtur vendimin e tij për tërheqjen e trupave nga Siria.

Presidenti Donald Trump ka nisur të mërkurën një vizitë surprizë në Irak, ku fillimisht është takuar me trupat amerikane, ndërsa në axhendë ka edhe takime me zyrtarët vendas. Bëhet fjalë për vizitën e tij të parë në një zonë lufte në 2 vjet detyrë, pak ditë pasi njoftoi tërheqjen e trupave nga Siria dhe Afganistani.

Trump ishte kritikuar ashpër nga krerët e ushtrisë amerikane për faktin se nuk kishte vizituar kurrë trupat në zonat e konflikteve që nga marrja e detyrës në Janar 2017. Pa harruar këtu anulimin që ai i bëri vizitës në memorialin e Luftës së Parë Botërore muajin e kaluar në Francë, për shkak të shiut. Avioni presidencial “Air Force One” u ul të mërkurën në bazën ajrore “Al Asad”, në perëndim të Bagdadit.

Pas tkurrjes së ndjeshme të valës së dhunës që erdhi pas goditjeve të njëpasnjëshme të Shtetit Islamik vitin e kaluar, aktualisht trupat amerikane janë të angazhuara në stërvitjen e ushtrisë vendase. Mediat amerikane e kanë komentuar vizitën si një përpjekje të presidentit për të fituar simpati, pas kritikave që vërshuan në adresë të tij pas vendimeve për të tërhequr të gjitha trupat nga Siria dhe gjysmën e atyre të pozicionuara në Afganistan.

Por nga Bagdadi, Trump mbrojti vendimin e tij sa i takon Sirisë, duke ritheksuar se pas mposhtjes së Shtetit Islamik misioni amerikan nuk është më i nevojshëm. Një përgjigje e thatë kjo drejtuar kritikëve të tij, që paralajmërojnë se fitorja ndaj terrorizmit është ende larg dhe se tërheqja do të çojë në braktisjen e aleatëve. Në rrugën e kthimit nga Iraku, presidenti do të ndalojë për të vizituar edhe trupat amerikane në bazën ajrore Ramshtajn, në Gjermani./abcnews.al

IRAK-VARRET-ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.01.jpg
G. P.14:34 | 06/11/2018

202 varre të përbashkëta ku mendohet të ndodhen deri në 12 mijë trupa. Është kjo e dhëna shokuese e publikuar nga raporti i fundit i Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Varret janë zbuluar në tre province të ndryshme të Irakut ku ISIS ka pasur kontroll të gjerë në periudhën 2014 – 2017.

Eshtrat e mijëra personave, ndoshta deri në 12 mijë, janë gjetur në 202 varre të përbashkëta në Irak. Lajmi është bërë public nga misioni i OKB-së në vend, duke shpjeguar se për momentin vetëm disa nga varret janë ekzaminuar, dhe janë identifikuar 1.258 trupa. Këto varre janë krijuar nga ISIS që ka kontrolluar zona të gjera të Irakut nga viti 2014 deri në 2017-n. Përfaqësuesi i Organizatës së Kombeve të Bashkuara në Irak, u shpreh se varret e dokumentuara në raport janë një testament i një masakre të vërtetë të kryer ndaj civilëve në vend.

Varret e përbashkëta mund të përmbajnë material të vlefshëm për të garantuar hetime të besueshme, procese dhe dënime të përshtatshme me standartet ndërkombëtare. Sipas raportit të përgatitur nga OKB, për tre vjet xhihadistët kanë shkelur në mënyrë sistematike të drejtat e njeriut, me akte që përbëjnë krime lufte, krime kundër njerëzimit dhe një genocide të mundshëm./abcnews.al

isis.jpg
G. P.17:35 | 04/09/2018

Shtatë  persona që dyshohet se kanë luftuar në Siri dhe Irak krahas kryengritësve islamikë janë arrestuar në Maqedoni. Lajmi është bërë i ditur nga ministri i Brendshëm, ndërsa nuk janë dhënë detaje rreth identitetit të personave të arrestuar.

Policia tha se të arrestuarit, të moshave nga 23 deri në 41 vjeç, ishin akuzuar lidhur me dy raste të veçanta në vitet 2015 dhe 2016 për pjesëmarrje në luftërat në Siri dhe Irak.

Nëse shpallen fajtorë ata mund te denohen deri në 10 vjet burg. Autoritetet maqedonase thonë se më shumë se 100 shtetas nga ku vend ndodhen në Siri dhe Irak për të luftuar, ndërsa 20 persona janë vrarë./abcnews.al

xhas-800x450.jpg
ent ela17:41 | 07/08/2018

Autoritetet policore të Maqedonisë kanë arrestuar një grup personash që kishin luftuar përkrah Shtetit Islamik në Siri dhe Irak. Më parë të dyshuarit u kishin shpëtuar dy operacioneve policore të koduar “Celula”.

Policia në Maqedoni ka vënë në pranga 7 persona, nën dyshimin se kanë marrë pjesë në luftërat në rajonin e Lindjes së Mesme, kryesisht në Siri dhe Irak. Për personat e arrestuar, të moshave nga 23 në 47 vjeç, ishin lëshuar urdhër-arreste ndërkombëtare, pasi më parë i kishin shpëtuar dy operacioneve të policisë të koduara “Celula 1” dhe “Celula 2”. Sipas Ministrisë së Brendshme maqedonase, që nga fillimi i luftërave në Lindjen e Mesme nga Maqedonia drejt Sirisë dhe Irakut kanë udhëtuar 156 persona, për të luftuar përkrah Shtetit Islamik.

Sipas autoriteteve vendase, në tërësi shtetasit maqedonas të kthyer nga zonat e konflikteve janë 83, nga të cilët 26 ndodhen në burgjet e vendit dhe 3 të tjerë në burgjet e Turqisë. Ndërkohë, numri i të vdekurve, ndonëse i pakonfirmuar, rezulton 35 persona. 15 të tjerë, mes të cilëve 9 femra, vazhdojnë të marrin pjesë në luftëra; ndërsa 14 personave u është ndaluar përfshirja në konflikt që në vendlindje./abcnews.al

siria.jpg
G. P.16:30 | 19/06/2018

Jo çdo emigrant që mbërrin në Shqipëri do të largohet prej saj. Për disa, Shqipëria është toka e premtuar. ABC News ishte në qendrën e azilkërkuesve, ku takoi një futbollist 23-vjeçar nga Siria, që ka ëndërr të luajë për Tiranën apo Partizanin.

I tillë është Taha Bomazin. 23-vjeçarit sirian i është pranuar kërkesa për azil në Shqipëri. Ai është futbollist dhe ëndërron të luajë në një skuadër shqiptare.

Përse keni ardhur në Shqipëri?

“Jam shumë i lumtur që erdha këtu. Kisha shumë probleme në Siri. Babai im është sirian dhe nëna marokene, por unë nuk mund të jetoja as në Siri e as në Marok. Erdha këtu për një jetë të re. Unë nuk dua të iki në Gjermani apo Francë. Une do rri në Shqipëri. Kam shtatë muaj këtu dhe falë Zotit kërkesa për azil m’u pranua. Shqipëria është vend i mirë. Nuk ka racizëm dhe ka njerëz të mirë. Unë jam futbollist dhe mbase këtu do të realizoj ëndrrën time”.

A po përpiqeni për realizimin e saj?

“Në këtë moment është pak e vështirë. Unë i kam dërguar e-mail KF  Tiranës, Partizanit dhe skuadrave të tjera, por deri tani nuk kam marrë përgjigje”.

21-vjeçari është futur në Shqipëri nga kufiri i gjelbër me Greqinë, pas 10 ditësh ecje në këmbë.

Mendon të ndërtosh familjen tënde këtu?

“Do Zoti. Unë po shoh të qëndroj këtu përfundimisht”.

Mohamed Irfan është nga Pakistani. Ka mbërritur në Shqipëri përmes kufirit shqiptaro-grek.

Keni kaluar përmes kufirit të gjelbër?

“Po, kufiri i gjelbër në Kakavijë”.

Ku ndodhet familja juaj?

“Familja ime është në Pakistan, Kashmir. Ka shumë probleme në Pakistan. Unë nuk kisha punë në Pakistan. Shqipëria ka njerëz të mirë, por është vend i varfër. Do të iki në Itali”.

Edhe Alihasan është pakistanez. Ai ka lënë gjashtë anëtarët e familjes në vendin e tij me dëshirën për të shkuar në Francë.

Sa keni paguar për të ardhur në Shqipëri?

“Unë kam paguar 2500 euro. Kam udhëtuar nga Pakistani në Iran. Pastaj në Turqi dhe Greqi. Nga Greqia në Shqipëri nuk kam paguar, pasi kemi kaluar kufirin në këmbë. Ecëm tre ditë”.

Siriani Mohamed nuk flet anglisht, por për të komunikuar me të na ndihmon miku i tij.

“Kam paguar 1500 euro për të udhëtuar në mënyrë klandestine nga Siria në Shqipëri. U largova nga Siria, pasi atje nuk ka më asgjë. Siria ka mbaruar. Nuk kam asnjë vend, ku mund të fle në atë vend”.

Burime pranë Ministrisë së Brendshme bënë me dije se në qendrën pritëse në Babrru aktualisht janë strehuar rreth 180 emigrantë nga Iraku, Siria, Afganistani e Pakistani. Totali i emigrantëve të futur në Shqipëri nga 1 Janari i vitit 2018 është 2300./abcnews.al

IRAK-REZULTATET-1280x720.jpg
ent ela18:58 | 14/05/2018

Rezultatet e pjesshme të zgjedhjeve në Irak, tregojnë një rikthim të ish-klerikut shiit Moktada al Sadër, si dhe afirmimin politik të ish-njësive paraushtarake, që luftuan kundër Shtetit Islamik.

Në Irak kanë nisur të dalin rezultatet paraprake të zgjedhjeve të së shtunës, të cilat nxjerrin në vendin e tretë koalicionin e udhëhequr nga kryeministri Haider al Abadi. Kur është numëruar më shumë se gjysma e votave, aleanca nacionaliste mes klerikut shiit Moktada al Sadër dhe disa grupeve laike udhëheq. Grupi ndiqet nga një tjetër bllok i lidhur me njësitë paraushtarake shiite, të mbështetura nga Irani, të cilat luftuan kundër Shtetit Islamik. Dhe në fakt, ato të së shtunës ishin zgjedhjet e para që nga shpallja e fitores kundër fraksionit terrorist më të frikshëm. Rezultatet përfundimtare, që nuk pritet të jenë shumë ndryshe nga ato të pjesshmet, pritet të shkaktojnë një proces të gjatë negociatash për formimin e qeverisë. Shtetet e Bashkuara kanë bërë thirrje për një qeveri gjithëpërfshirëse, që t’u përgjigjet nevojave të të gjithë qytetarëve irakenë. Rreth 5 mijë ushtarë amerikanë ndodhen në Irak për të mbështetur forcat lokale  për ruajtjen e sigurisë dhe për të luftuar mbeturinat e ISIS. Të dielën, autoritetet irakene njoftuan marrjen e plotë nën kontroll të 10 nga 19 provincat e Irakut, përfshirë Bagdadin dhe Basran. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono