investime

ogerta-manastirliu.jpeg
nev ila15:33 | 18/11/2019

Rreth 77 miliardë e 735 milionë  nga buxheti i shtetit do të shkojnë për Shëndetësinë dhe Mbrojtjen Sociale vitin që vjen.

Ministrja Ogerta Manastirliu tregoi para deputetëve të komisionit Parlamentar për Punën, Çështjet Sociale dhe Shëndetësinë ndryshimin me buxhetin e vitit 2019.

“Buxheti për sektorët e shëndetësisë dhe mbrojtjes sociale për vitin 2020 ka një rritje me 4% krahasuar me 2019. Vetëm për sektorin e shëndetësisë rritja e buxhetit krahasuar me buxhetin e vitit 2013 është 48% më shumë. Gjatë vitit 2020 financojmë 26 milion dollarë vetëm për investimet në shëndetësi”

Ky buxhet do të ketë në fokus.

“Për herë të parë financojmë me buxhetin e ri transplantin e palcës ë kockës, hapim shërbimin e ri të kardiokirurgjisë në Spitalin Universitar “Shefqet Ndroqi” dhe nisim për herë të parë programin kombëtar të kancerit të gjirit me vendosjen e mamografisë së deryrueshme”

Ndërkohë parashikohet rehabilitimi i 120 qendra shëndetësore. Zgjerimi i maternitetit “Mbretëresha Geraldinë”,  ndërtimi i spitalit të sëmundjeve të brendshme dhe pediatrisë së re brenda Qendrës Spitalore “Nënë Tereza” në Tiranë.

Rreth 2 miliardë lekë do të lëvrohen  për bonusin e bebes, në fokus do të jetë dhe financimi i pagesave për aftësinë e kufizuar bazuar në reformën e ndërmarrë së fundi. /abcnews.al

 

 

yuri-kim.jpg
ad min20:05 | 29/10/2019

Tre janë prioritet e Juri Kim, nëse emërohet ambasadore e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri.

Fjalimin e saj përpara Komisionit për Politikën e Jashtme në Senatin Amerikan, e nisi duke i kujtuar qeverisë premtimin ende të pambajtur që si vend aleat është zotuar në samitin e Nato-s në Ëells për të shpenzuar 2 përqind të prodhimit të brendshëm bruto për mbrojtjen deri në vitin 2024. Aktualisht vendi ynë kontribuon me 1,26 përqind.

“Së pari, unë do ta inkurajoja Shqipërinë të ruajë kursin e saj të qëndrueshëm për të arritur premtimin e investimit në mbrojtje prej dy përqind deri në vitin 2024, në mënyrë që Shqipëria të jetë një Aleat më i fortë dhe më i aftë”.

Kandidatja për ambasadore të SHBA në Shqipëri premton se do të vazhdojë të promovojë zhvillimin demokratik të Shqipërisë.

“Në afatin e menjëhershëm, unë do të shtyja liderët e Shqipërisë për të zgjidhur ngërçin politik aktual në një mënyrë që përforcon kërkesën e pranimit të Shqipërisë në BE dhe pozicionet më të mira që Shqipëria të ketë sukses gjatë mandatit të saj si Kryesuese e Zyrës së OSBE-së në vitin 2020”.

Me prioritet ambasadorja e nominuar sheh përforcimin dhe mbështetjen e diplomacisë amerikane dhe asaj të huaj  për të fuqizuar sundimin e ligjit dhe luftën ndaj korrupsionit dhe krimit të organizuar. Shtetet e Bashkuara duhet të vazhdojnë të inkurajojnë Shqipërinë që të zbatojë plotësisht reformat në drejtësi, të vazhdojë verifikimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve dhe të krijojë një strukturë speciale të pavarur kundër korrupsionit dhe Byrosë Kombëtare të Hetimit.

“Unë gjithashtu do të dyfishoja angazhimin dhe ndihmën teknike amerikane në hetimin, ndjekjen penale dhe dënimin e korrupsionit dhe krimit të organizuar ndërkombëtar”.

Kjo deklaratë mori vëmendjen e anëtarëve të komisionit për politikën e jashtme në senatin amerikan të cilët kërkuan kërkuan sqarime mbi krimin e organizuar.

“Shqipëria ka një reputacion si qendër e krimit të organizuar që trafikon njerëz, kryesisht gra, si dhe narkotikë përtej kufijve. Ky është një problem serioz”.

Në këtë seancë pyetje përgjigje, amabasadores së nominuar iu dha mundësia të shprehë edhe qëndrimin e saj për rolin që duhet të luajnë ShBA në arritjen e dialogut Kosovë Serbi të cilën Juri Kim e konsideroi si një cështje potencialisht eksplozive.

“Së dyti do të nënvizoja, se duke iu kthyer thirrjeve etnike, si e kundërta e vlerave dhe e respektimit të kufijve ekzistues, nuk ndihmon.

Së treti senator, ju e dini se ne nuk kemi një por du të dërguar të posacëm që po merren me këtë ceshtje. Nuk ka dyshim se administrata po bën cfarë mundet për të ndihmuar në zgjidhjen e kësaj cështjeje”.

E pashqetësuar shprehet Ambasadorja Kim për ndikim rus në Shqipëri pasi sipas saj narrative ruse nuk ngjit në Shqipëri dhe miq të tillë ajo propozon që ti mbajnë afër.

Të tretin në listën e prioriteve Ambasadorja Juri Kim vendosi promovimin e eksporteve dhe investimeve të SHBA në Shqipëri në mënyrë që të sigurojë mundësi punësimi për qytetarët e të dyja vendeve.E lindur në Korenë e Jugut Juri Kim ka 20 vjet eksperiencë  në diplomacinë e Shteve të Bashkuara të Amerikës./abcnews.al

selami-xhepa.jpg
ad min20:59 | 22/10/2019

Një javë më parë në parlament u miratua ligji për Korporatën e Investimeve shqiptare. Një ligj shumë i rëndësishëm, por që nuk e mori vëmendjen për shkak të deputetes Majlinda Halilaj. Kjo pasi mediat u fokusuan tek mënyra se si ajo lexonte deklaratën në foltoren e Kuvendit.

Por ligji, i cili është shumë i rëndësishëm për ekonominë ka vëmendjen e ekspertëve. I ftuar në Abc News këtë të martë, Selami Xhepa, theksoi se ligji nuk mund të kalojë pa sqarimin e publikut dhe pa nxjerrë të gjithë paketën ligjore për të.

Eksperti i ekonomisë tha se Korporata është ligji ka bërë disa ndryshime të cilat ngrenë një sërë pikëpyetjesh.

Selami Xhepa: “Ligji ka një vit që është diskutuar dhe është kundërshtuar nga ekspertët për shkak të rreziqeve serioze që paraqet. Ligji ka disa retushime sepse janë fshirë disa pika të neneve, pra autoriteti për të marrë kredi. Kjo ngre një sërë pikëpyetjesh, pasi bërja e ligjit apo transferimi i tij nuk është një proces mekanik, për të hequr një pikë dhe për të mos shtuar asgjë sepse në fakt vetë thelbi i kompanisë Korporatës shqiptare të Investimeve ishte projektuar për të qenë një bankë zhvillimi. Pra Korporatës do i viheshin në zhvillim pronat, ato do vendoseshin në kolateral dhe kjo do përdore për të marrë kredi në tregje për zhvillim prone. Tani po të heqim këtë lloj të drejte, fokusi i Korporatës ngel tërësisht i zbehtë dhe nuk na ndihmon as eksperienca ndërkombëtare sepse është një eksperiencë që vështirë se e gjen në praktikën ndërkombëtare.

Një Korporatë që do zhvillojë Shqipërinë se në fakt thelbi i saj është të zhvilloje Shqipërinë dhe efektivisht kjo zëvendëson punën e enteve dhe qeverisë. Mënyra se si është bërë mendoj se nge pikëpyetje serioze. Efektivisht Korporata do të marrë në pronësi të gjitha pronat publike qoftë në dispozicion të pushtetit qendror, qoftë edhe vendor këtu kemi të bëjmë me një problem të autonomisë. Përmes këtij ligji e gjithë kompetenca e zhvillimit të pushtetit vendor i transferohet korporatës. Pra nëse Korporata nuk merr kredi, burimet financiare të Korporatës janë paratë e buxhetit të shtetit, donacione. Më vjen keq, por nuk mund të zhvillohet prona publike duke investuar me para publike.

Efektivisht kjo është një nga zhvillimet më të rëndësishme për zhvillimin e ekonomisë dhe si i tillë nuk mund të kalojë vetëm një ligj me 10 nene pa sqarimin e publikut, pa nxjerrë gjithë paketën ligjore për procedurat dhe mënyrën konkrete pasi siç thuhet djalli është gjithmonë tek detajet. Në ligj thuhet që funksioni kryesor i kësaj agjencie do të jetë zhvillimi i pronës publike. Efektivisht këto prona të papërdorura do të zhvillohen dhe do të vendosen në eficencë ekonomike. Nga ana tjetër. Nga ana tjetër mekanizmi se si do bëhet është hije. Atje thuhet që Korporata financohet me paratë e buxhetit dhe me donacione. Kjo do të thotë që Korporata ka një mision shumë të madh, por nuk ka para. Si zgjidhet kjo. Në një nen tjetër thuhet që Korporata mund të krijojë disa mekanizma speciale për një projekt të veçantë. Nëse Korporata vendos nesër që në X zonë bregdetare do të zhvillojë një projekt shumë të madh atëherë vetëm për këtë qëllim kjo do krijojë një shoqëri të posaçme dhe do t’i japë në dispozicion pronën publike sepse e disponon kjo korporatë dhe do jetë filiali i Korporatës që do hyjë në transaksione financiare. Këto do të jenë disa manovra për të realizuar misionin”./ABC News Albania

shkolla-patos-1280x717.jpg
nev ila13:10 | 28/08/2019

Këtë vit shkollor në Patos mësimi nuk do të zhvillohet më me dy turne. Në disa shkolla të qytetit janë kryer ndërhyrje për shtimin e klasave duke zgjidhur përfundimisht problemin e mbingarkesës në shkolla.

2823 nxënës në Bashkinë e Patosit, në 16 shtator, nuk do t’u duhet të mësojnë as me dy turne dhe as me klasa të mbingarkuara.

3 shkolla në qytetin Patosit i janë nënshtruar rikonstruksionit të plotë këtë vit, që nga pajisjet shkollore deri tek sistemi i sigurisë kundër zjarrit, të kamerave, palestrat.

Kryebashkiakja e Patosit Rajmonda Balilaj thotë për ABC News se në shkolla janë shtuar hapësira të reja.

Në 16 shtator, procesi mësimor do të nise normalisht në 14  shkolla 9 vjeçare dhe të mesme të Bashkisë se  Patosit.

Pavarësisht faktit se Patosi është qyteti i naftëtarëve, mungesa e kërkesës për punësim të specialistëve të rinj në këtë sektor të naftës, e ka tkurrur edhe këtë vit domosdoshmërinë e një shkolle profesionale në fushën e naftës në ketë qytet.

Aktualisht në këtë qytet, ekzistojnë vetëm 4 shkolla të mesme të përgjithshme./ABC News Albania 24/7

 

 

KLOSI-NE-DIVJAKE_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
ent ela15:00 | 26/07/2019

Japonezët do të investojnë në Divjakë dhe për këtë patën një takim me ministrin e Turizmit Blendi Klosi. Homologu i tij Minoru Kiuçhi tha se ishte i kënaqur për projektin e ri në Lagunë.

Qeveria japoneze do të investojë përsëri në Parkun Kombëtar Divjakë-Karavasta. Lajmi u bë i ditur gjatë një takimi që ministri Blendi Klosi zhvilloi me ministrin japonez të Mjedisit, Minoru KIUCHI.

“Besoj që kemi gjetur dakordësinë për fondet e rëndësishme në konservimin e lagunës së Karavastasë dhe besoj do të jemi të shpejtë në paraqitjen e projekteve të plota që do të bëjnë të mundur që implementimi i këtyre fondeve të realizohet në kohë rekord”.

Ministri japonez i mjedisit u shpreh i kënaqur nga ky takim, i realizuar në Parkun Kombëtar të Divjakë-Karavastasë, sipas tij, një zonë me vlera të jashtëzakonshme natyrore.

“Jam shumë i kënaqur të konstatoj që përmes ndihmës së agjencisë japoneze me bashkëpunim ndërkombëtar (JICA) ne kemi zhvilluar një projekt në zonën e Divjakë-Karavastasë dhe kemi ndërtuar një plan menaxhimi të parkut Kombëtar. I premtova ministrit Klosi që ne do ta mbështesim edhe më tepër zhvillimin e qëndrueshëm në parkun Divjakë-Karavasta”.

Hapja dhe mbajtja e kanalit të komunikimit midis lagunës dhe detit,  do të zgjidhë problemin e ujë-këmbimit si kusht kryesor për oksigjenimin e lagunës; Ngritja e një sistemi monitorimi në zonë që lidhet si me parametrat e ujit dhe ato të biodiversitetit si edhe zgjidhjen e problemit të peshkimit në lagunë, si një nga problemet kryesore të mjedisit që ka shkaktuar ulje të biodiversitetit dhe kërcënim për pelikanin

 

belinda-balluku.jpg
ad min14:30 | 14/07/2019

Qeveria është e angazhuar që sipërmarrësit vendas dhe të huaj të gjejnë komoditet për të punuar në Shqipëri. Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, e bëri të ditur nga Korça ku inspektoi disa institucione publike.

Nga ky biznes fason me kapital 100% italian në Korçë, ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë Belinda Balluku tregoi angazhimin e qeverisë sa i përket investimeve të huaja në vend.

“Për gjithë qeverinë, për gjithë strukturat shtetërore, është shumë e rëndësishme që bizneset apo investimet e huaja, si dhe ato shqiptare sigurisht, të gjejnë komoditetin e të punuarit në Shqipëri me transparencë të plotë duke përmbushur të gjitha kërkesat e legjislacionit shqiptar, por sigurisht duke ju ofruar qytetarëve tanë mundësi punësimi dhe kjo është shumë e rëndësishme”, tha Balluku.

Gjatë vizitës së saj në këtë qark, ministrja Balluku inspektoi  disa prej institucioneve që ofrojnë shërbim për qytetarët. Balluku u njoh me ecurinë e punës dhe problematikat që hasen në to. /ABC News Albania 24/7

edi-rama123-1.jpg
ad min18:03 | 12/07/2019

Kryeministri ka zgjedhur të promovojë një shembull suksesi të një  investimi të huaj në Fier që prodhon pjesë makinash, për t’ju përgjigjur raportit tepër kritik të Amerikës mbi kushtet e të bërit biznes në Shqipëri.

Një ditë pas raportit të Departamentit Amerikan të Shtetit për kushte të këqija për investitorët e huaj në Shqipëri, Edi Rama zgjodhi një kompani koreanojugore në Fier që parashikohet të investojë 13 milionë euro dhe të punësojë mbi 1000 persona.

Kjo kompani do të prodhojë pjesë për makina, e sipas kryeministrit, e ka sjellë cilësinë e investimeve të huaja në një nivel tjetër.

“Nuk duhet harruar asnjëherë se për më shumë se 20 vjet, shumica dërrmuese e investitorëve të huaj janë shfaqur dhe ata që kanë mbetur janë marrë kryesisht me shfrytëzimin e burimeve tona natyrore, por jo aq me investime prodhuese që krijojnë punësim dhe zhvillim të qëndrueshëm për vendin, duke e ngritur vendin në një kategori tjetër”.

Ky është një investim i ndryshëm nga ata që deri tani kanë shfrytëzuar kryesisht krahun shumë të lirë të në Shqipëri.

“Sot, ne jemi në një fazë të re, ende në hapat e para, por me siguri në hapa të mjaftueshëm për të konstatuar se modeli ekonomik i bazuar te prodhimi, te eksporti dhe tek një turizëm i mirëmenduar na kanë vendosur bazën e sigurtë, për të shkuar më tutje në mënyrë të qëndrueshme”.

Kompania planifikon që fillimisht të punësojë 600 persona, për të arritur më pas në një staf rreth 1000 punonjës./ABC News Albania 24/7

gramsh-ujsjellesi-1280x707.jpg
nev ila15:04 | 04/07/2019

 

Në Gramsh prej 14 vjetësh është investuar për ndërtimin e ujësjellësit të ri. Por ai nuk vu asnjëherë në funksion. Aktualisht vendorët thonë se duhet bërë rrjeti i shpërndarjes që ky Ujësjellës të nis shpërndarjen e ujit.

Miliona lekë u hodhën. Por edhe pas 14 vitesh, depo e ujit të pijshëm në Gramsh nuk u vendos në funksion.

Qyteti nuk ka mungesë të theksuar të ujit të pijshëm pasi furnizohet nga ujësjellësi i Kërpicës kurse investimi u la në harresë.  Por nuk është cilësuar dhe jo në parametrat e duhura higjienike.

“Në vitet 2003,2004,2005 u ndërtua depoja 2000 m3, me idenë që do të vazhdojë investimi edhe për ndërtimin e rrjetit të brendshëm në qytet i cili realisht është tejet e amortizuar. depoja u ndërtua konform të gjithë kushteve e parametrave, u koalidua, u bënë prova, u mbajt rreth 2 javë e mbushur me ujë dhe me vendim të këshillit të bashkisë u kërkua që ujsjellësi ta merrte në përdorim”, tha Tajar Bici, Drejtor i Ujesjelles-Kanalizimeve në Gramsh.

Kur depo ishte ngritur, dhe paratë ishin shpenzuar, doli problemi që qyteti ka rrjet të amortizuar.

Dhe sot që furnizimi bëhet nga lartësia e zonës, për shkak të tubacioneve të shkatërruara 60 %  e ujit derdhet në lumin Devoll.

“Për ta vënë në punë, në eficencë këtë depo, padyshim që duhej ndërtuar rrjeti i brendshëm në qytet por duke mos patur emergjencë me depot ekzistuese, qyteti furnizohej me ujë dhe kështuqë mbase drejtuesit e ndërmarrjes në atë kohë nuk e ndjenin të domosdoshme një gjë të tillë”, tha ai.

Do duhen vite dhe do bëhen të tjera premtime që Ujësjellësi i Gramshit t’u jap ujë banorëve. Kësaj here sipas vendorëve jo vetëm që do hidhen paratë për rrjetin e brendshëm por do të ketë edhe rikonstruksion të depos së ujit e cila u harruar për shumë vite.

“Ky investim për rikonstruksionin e brendshëm të qytetit do të fillojë brenda këtij viti por është parashikuar që këto investime vazhdojnë 3 vjet dhe brenda këtij harku kohor, prioritet do të jetë vendosja në punë e depos 2000 m3”, deklaroi Bici.  

Aktualisht analizat e kryera në vendburim tregojnë se uji nuk është i ndotur nga ana bakteriologjike. Por tubacionet e vjetra e ndotin nga momenti që nis shpërndarja. Rasti i depos së ujit të qytetit Gramsh dëshmon për investime pa plan ndër vite dhe pse shpenzohen qindra milionë lekë, nuk janë në dobi të komunitetit./ABC News Albania 24/7

neptun-1280x711.jpg
ad min15:50 | 26/06/2019

“Neptun”, kompania lider dhe e para në Shqipëri sa i takon shitjes së organizuar me pakicë të mallrave të elektro-shtëpiakeve dhe pajisjeve elektronike, i kushton një vëmendje të veçantë kujdesit ndaj klientit. Ky departament, ofron shërbim profesional dhe korrekt prej disa vitesh në çdo moment për klientët e saj.

Kujdesi i klientit ka një rol thelbësor në botën e biznesit sot, sidomos në industrinë e shitjes së organizuar të mallrave me pakicë, që njihet ndryshe edhe si sektori i “retail”.

Kompanitë e mëdha botërore i kushtojnë tepër vëmendje këtij sektori, në mënyrë që të jenë në kontakt të përditshëm me nevojat e klientit dhe për t’iu përshtatur shijeve, tendencave dhe për të thjeshtuar jetën e tij.

Në vendin tonë ka disa kompani të autorizuara të rishitjes së markave të mirënjohura ndërkombëtare ndërmjet elektro-shtëpiakeve dhe pajisjeve të tjera elektronike.

Nga to ne kemi veçuar Neptun, kompaninë lider dhe e para në Shqipëri për sa i takon shitjes së organizuar me pakicë të mallrave të mësipërm.

Siç shihet në këtë kompani, i kushtohet një vëmendje e veçantë kujdesit ndaj klientit që është një departament më vete, me shumë punonjës dhe menaxherë.

Duke qenë se nevojat e konsumatorit janë të shumta dhe nuk mbarojnë me blerjen e një malli, por vazhdojnë në forma të ndryshme, siç është edhe asistenca teknike për çdo problem që klienti në fund të ketë një eksperiencë pozitive dhe të mos zhgënjehet në asnjë rast.

Në Neptun në departamentin e Kujdesit ndaj Klientit, të gjitha rastet që mbërrijnë menaxhohen nga operatorët dhe sipas nevojave specifike përcillen tek supervizorët.

Rastet e ankesave ndiqen ekskluzivisht nga menaxherët e portofolit, ndërsa për klientët që adresohen nëpër dyqane më përpara, Neptun ka krijuar strukturën e brendshme “shop support” dhe klientët ndiqen sipas rastit bazuar në veçoritë e çështjes.

Kujdesi i Klientit në Neptun mbledh të gjitha rastet, duke filluar nga zanafilla e tyre, nga ku më pas ndiqet sipas procedurave të shoqërisë deri në gjetjen e zgjidhjes më të mirë të problematikës.

Departamenti i Kujdesit të Klientit në Neptun ka zbatuar metodologjitë më bashkëkohore për të matur dhe përmirësuar cilësinë e shërbimit.

Neptun është pjesë e Grupit Balfin, grupi më i madh dhe inovator i investimeve në Shqipëri dhe një ndër më të mëdhenjtë në rajon./ABC News Albania 24/7

balluku.jpg
nev ila14:15 | 16/06/2019

Një tjetër investim i OSHE është gati në përfundim në qytetin e Lushnjes. Bëhet fjalë për ndërtimin  e dy fiderave të rinj dhe ndërtimin e 23 kabinave të reja në në stacionin Plasmasit.

Për të parë nga afër këtë investim  të OSHE, ishte edhe ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku. Duke vënë në pah mungesën e  investimeve në infrastrukturën energjetike në këtë zone, tha se ky investim bëhet për fusha strategjike si industrinë, agrikulturën, bujqësinë dhe shëndetësinë.

Nga këto investime përfitojnë afro 4500 abonentë ndërsa krahas përmirësimit të furnizimit me energji, këto investime do të bëjnë të mundur edhe uljen e humbjeve në rrjet./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono