interi

champions-1280x854.jpg
Vladimir Prenga08:30 | 02/10/2019

Magjia e Champions League vijon. Pas spektaklit të ditës së djeshme, mbrëmja e sotme sjell disa ndeshje mjaft interesante. Padyshim kryesfida është Barcelona-Inter, që luhet prej orës 21:00. Dy prej ndeshjeve luhen më herët: Genk-Napoli dhe Slavia Pragua-Borusia Dortmund.

Liverpool-Salzburg është një takim interesant. Haaland do provojë veten ndaj një ekipi “big”, Sigurisht skuadra e Klopp është favorite dhe pas humbjes në takimin e parë me Napolin, uria është e madhe për të triumfuar. Në fakt është detyrim.

Chelsea luan në transfertë kundër Lillë, ndërkohë që ndeshje të hapura janë Valencia-Ajax, RB Leipzig-Lyon dhe Zenit-Benfica. Takime të paparashikueshme, mes skuadrave që nuk kanë diferenca të mëdha.

CHAMPIONS LEAGUE –FAZA E GRUPEVE

E mërkurë, më 2 tetor, ora 18:55
Genk-Napoli
Slavia Prague-Dortmund

E mërkurë, më 2 tetor, ora 21:00
Barcelona-Inter
Lille-Chelsea
Liverpool-Salzburg
RB Leipzig-Lyon
Valencia-Ajax
Zenit-Benfica

/abcnews.al

Sarri-Conte-1280x720.jpg
ent ela17:30 | 15/09/2019

Polemika të forta në Serinë A pas ndeshjeve të javës së tretë. Trajneri i Interit, Antonio Konte, i është përgjigjur deklaratave të teknikut të Juventusit, Mauricio Sarri.

Mund ta quash hipokrizi, ulje kurrizi për shkak të presionit të ambientit.

Mund t’i vësh çfarëdo lloj emri, por edhe në futboll je i detyruar të pajtohesh me “politikën korrekte”, me atë që duan tifozët dhe kërkojnë punëdhënësit prej teje.

Mjafton të dëgjosh dy “kokëfortë” si trajnerët Mauricio Sarri dhe Antonio Konte, njerëz me karakter të fortë, por që detyrohen të përkulen përpara shumicës.

Sarri, njeriu që u bë i famshëm duke akuzuar e shigjetuar Juventusin, sot është në stolin bardhezi, dhe flet ndryshe, sidomos pas barazimit pa gola në fushën e Fiorentinës.

“Sulmet e mia ndaj Juves ishin shfrime nga zemërimi”, – tha ai para ndeshjes në Firence, ndërsa pas saj, u justifikua për barazimin

“Do të kishte qenë e padrejtë ta kishim fituar këtë ndeshje, – u shpreh napolitani, – nuk luajtëm siç duhet dhe duhet të rritemi, por në momentet vendimtare unë nuk kisha mundësi për zëvendësime, për shkak të lojtarëve të dëmtuar. Nuk është e lehtë të luash në Firence në orën 15:00, kur temperatura në fushë shkon mbi 35 gradë”.

Nëse do të kishte qenë trajner i Fiorentinës, do të shprehej me shpoti se “të plotfuqishmit nuk mund të ankohen”.

Këto ishin pak a shumë fjalët e Kontes, si përgjigje ndaj Sarrit.

“Nxehtë? – tha trajneri i Interi në formë pyetjeje, – Sarri le të jetë i qetë pasi tani është në anën e të fortëve”.

Pra, në anën e Juves, ku dikur Konte ishte lojtar e trajner, dhe kurrë nuk pranonte se ekipi i tij ndihmohej.

Duket qartë se duhet karakter i fortë që të sfidosh të fortët deri në fund, ka edhe pasoja, siç ndodhi me Françesko Totin apo Zdenek Zemanin, dy njerëz që fituan shumë pak në karrierë sepse nuk deshën të shkonin tek Juventusi, Milani apo tek të mëdhenjtë e Europës.

Pas javës së 3-të në Serinë A, Interi kryeson me 9 pikë, ndaj 7 të Juves e 6 të Napolit.

Pretendentët për titull duket se do të jenë tre, pasi edhe napolitanët e Karlo Ançelotit duken të fortë. /ABC News Albania 24/7

INTERI-MERR-KREUN-E-SERIA-A_ABC-M4-T2.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
ent ela11:30 | 02/09/2019

Interi ia doli të fitojë edhe në transfertën e Kaljarit me rezultatin 2-1. Martinez dhe Lukaku ishin autorët e golave për zikaltërit, të cilët kryesojnë kampionatin Italian me pikë të plota në dy ndeshjet e para.

Inter rikonfirmohet në krye të Serisë A. zikalterit kaluan me vështirësi pengesën e Kaljarit me golat e dyshes sulmuese Martinez-Lukaku. Një transfertë delikate për Interin që vinte në këtë përballje pas fitores katër me zero në takimin e parë. Trajneri Konte ka instaluar në skuadër grintën dhe dëshirën që mungonte prej disa sezonesh me radhë. Mesfushori Sensi asiston për Martinez, i cili realizon në limitet e pozicionit jashtë loje duke detyruar arbitrin Mauricio Mariani të konsutlohej me asistentët në dhomën e VAR. Zikaltërit u drejtohen dhomave të zhveshjeve në avantazh të një goli, ndërkohë që fraksioni i dytë nis me një tjetër marsh për vendasit. Kaljari vendos baraspeshën me Zhoa Pedro në minutën e ‘50 duke lënë të palëvizur gardianin Handanoviç, i cili person golin e parë sezonal. Gjithsesi Interi nuk e ka thënë fjalën e fundit, pasi në minutën e 72 blerja më e bujshme në merkaton verore për Interin, Romelu Lukaku shndërron në gol një penallti të fituar nga mesfushori Sensi dhe i jep tre pikët e radhës zikaltërve. Pak minuta më pas belgu për pak sa nuk shënoi golin e dytë personal, por topi shkon jashtë kuadradit.

Pas ndeshjes trajneri Konte u shpreh se ishte i lumtur me paraqitjen e futbollistëve në një transfertë të vështirë si ajo e Kaljarit.

“Hodhëm një tjetër hap të rëndësishëm përpara. I paralajmërova futbollistët se do të ishte një ndeshje e vështirë dhe ashtu rezultoi. Kjo fitore do të na shërbejë për ndeshjet e radhës, pasi të jep shumë moral.

Duhet përmirësuar mentaliteti. Kemi futbollistë me ekperiencë dhe kjo është pozitive”.

Ndeshjen e radhës skuadra e Interit do ta luajë ndaj Udinezes në “San Siro”. /ABC News Albania 24/7

 

talenti-i-fiorentines.png
nev ila18:15 | 13/08/2019

Skuadra e Interit dhe Juventus janë në një garë të ashpër në merkaton e transferimeve. Pas Lukakut dy skuadrat italiane po garojnë për nënshkrimin me talentin Italian Federiko Kieza.

Dueli i parë në merkato mes skuadrës së Interit dhe Juventusi ishte transferimi i Romelu Lukakut ku fitues rezultuan zikaltrit.

Futbollisti belg kaloi tek Inter ndërkohë që bardh e zinjtë ende nuk kanë firmosur me një sulmues te kalibrit të lartë pasi nuk po zgjidh të ardhmen e Mandzukiç dhe Higuain.

Dy klubet rivale në Serinë A kanë një tjetër duel në merkato. Behet fjalë për sulmuesin e talentuar Italian, Federiko Kieza.

21 vjeçari aktivizohet tek skuadra e Fiorentinës duke mahnitur me paraqitjet e tij.

Juventus dhe Inter janë dy klubet favorite për te nënshkruar me futbollistin anësore. Futbollisti do të synohet në merkaton e vitit të ardhshëm pasi presidenca e re nuk e lejon largimin e Kiezës në këtë afat kalimtar.

Mediat italiane raportojnë se administrator i Interit, Beppe Marota ka një akord me drejtuesit e klubit te Fiorentinës për transferimin e futbollistit në “San Siro”. Nga ana tjetër Juventus ka arritur marrëveshjen me vete futbollistin për një kontrate pesë vjeçare me një page 5 mln euro në sezon plus bonuset.

Rivalitet mes Juventusit dhe Interit ka kaluar edhe në merkato dhe deri më tani zi kaltrit janë në avantazh./ABC News Albania 24/7

conte.jpg
nev ila22:07 | 23/07/2019

Në konferencën për shtyp në prag të ndeshjes Inter-Juve doli edhe trajneri i zi-kalterve Antonio Konte. Tekniku  Italian theksoi se duhet kohë për ta parë Interin në nivele të larta dhe zbuloi se nuk ka marrë asnjë telefonatë nga drejtuesit e klubit të Juventusit dhe interesim kishte shfaqur vetëm Interi.

Duhet një kohë e gjatë për të parë skuadrën e Interit të jetë dominues. Ndryshimet që po bën bordi drejtues jep shpresë për të ardhmen. Ndaj Juventusit do të jetë një ndeshje miqësore tepër e rëndësishme. Është një moment ku të dyja skuadrat janë në fazë përgatitjesh. Duam të luajmë sa më mirë dhe të përmirësohemi nga ndeshja e fundit. Është një ndeshje e veçantë për mua pasi do të jetë hera e parë që do të përballem me bardhe-zinjtë kur u largova. Fillimisht do të jem i emocionuar por më pas do të fokusohem tek ndeshja. Nuk kam marr asnjë telefonatë nga Juventus dhe vetëm Interi shprehu interesimin për mua. Në merkato mendoj se do të merren vendime të rëndësishme në favor të skuadrës. Duhet të krijojmë një bazë të fortë”, u shpreh Konte./ABC News Albania 24/7

 

INTER-MANCESTER-JUNAJTID.mpg_snapshot_00.18-1280x720.jpg
ent ela14:20 | 21/07/2019

Mançester Junajtidi mundi 1-0 Interin në ndeshjen e luajtur në Singapor, ndërsa të dy klubet janë aktivë në tregun e futbollit. Italianët duan sulmuesin Lukaku, por anglezët i kanë refuzuar ofertat.

Dueli ishte thuajse tërësisht i njëanshëm. Mançester Junajtidi nuk e pati shumë të vështirë fitoren ndaj Interit në Kupën Ndërkombëtare të Kampionëve, duke përfituar edhe nga fakti se Premier Liga nis plot 2 javë më shpejt se Seria A.

Diferenca në rezultat ishte vetëm një gol shënuar nga i riu Mejzën Grinud, ndërsa në fushë dizniveli ishte shumë më i lartë.

“Djajtë e kuq” patën epërsi dërrmuese në gjuajtjet drejt portës e në kuadrat, në zotërimin e topit, në pasime dhe në dyluftime, ndërsa të dyja skuadrat kërkojnë të ndryshojnë në krahasim me sezonin e kaluar”.

Interi dëshiron të jetë pretendent për titull në Itali, ndonëse nuk dihet sesa mund të sfidohet Juventusi.

“Jam i lumtur me përpjekjet e lojtarëve, – tha trajneri Konte pas ndeshjes – kjo është shumë e rëndësishme, ndërsa nuk ishte e lehtë të luaje përballë Junajtidit. Ne jemi pak më prapa me përgatitjen, me vetëm 9 ditë stërvitje, dhe jemi më të lodhur. Gjithsesi, duhet të bëjmë më shumë, pasi gabojmë në qarkullimin e topit, dhe në presionin ndaj kundërshtarit. Për Lukakun kam shpresë, ndonëse nuk dua të flas shumë”.

Interi do të ndeshet me Juventusin në 24 korrik, ndërsa Konte shpreson të marrë sa më shpejt sulmuesin Romelu Lukaku, pikërisht nga Mançester Junajtid.

Nuk është e lehtë gjithsesi, pasi klubi anglez refuzoi 65 milionë euro, duke kërkuar plot 85 milionë.

Junajtid ka planet e tij, dhe trajneri Ole Gunar Solskjer kërkon në të ndërtojë një skuadër të madhe.

Anglezët dëshirojnë të marrin sa më shumë të ardhura nga kartoni i Lukakut, për të marrë yje të tjerë, si mbrojtësin Megajer apo sulmuesin e Lilës, Pepe.

Solskjer thotë se Junajtidi duhet të mbështetet tek të rinjtë, por edhe të ketë lojtarë të mëdhenj, ashtu si në kohën e Sër Aleks Fergusonit, ndërsa konkurrenca është shtuar.

Ai po bën të pamundurën që të mbajë në skuadër Pol Pogbanë, duke qenë i gatshëm për t’i dhënë kampionit të botës edhe shiritin e kapitenit.

Lajm i mirë për tifozët e Junajtidit është rinovimi i kontratës nga portieri David De Gea.

Ylli 28-vjeçar i Spanjës pranoi të vazhdonte karrierën në “Old Traford”, veçse u bind edhe nga një ofertë e jashtëzakoshme, që do t’i japë 110 milionë paundë stërlina, apo mbi 120 milionë euro në 6 vjet, duke u bërë portieri më i paguar në botë, dhe një nga lojtarët me rrogën më të madhe në rruzull. /ABC News Albania 24/7

KAVANI-OPSION-PER-INTERIN_ABC-M4-T2.mpg_snapshot_00.34-1280x720.jpg
ent ela20:50 | 18/07/2019

Sulmuesi i Paris Saint Germain, Edinson Kavani është një opsion për skuadren e Interit, nëse zikaltërit nuk arrijnë marrëveshjen me Lukakun.

Inter kërkon të jetë i përgatitur në rast se dështon transferimi i sulmuesit të Manchester United, Lukaku. Sipas asaj që raporton Corriera Dello Sport, drejtuesit e klubit zikaltër kanë vendosur në shënjestër sulmuesin e Paris Saint Germain, Edinson Kavanin. Bomber uruguajan është 32 vjeç dhe nuk premton për të ardhmen, por mund të luajë pa problem për dy sezone nën urdhrat e trajnerit Antonio Konte. El Matador është golashënuesi më i mirë i PSG me 193 realizime në pesë sezone të luajtura në Francë.

Aktualisht Kavani përfiton plot 12 mln euro në sezon, ndërkohë që mësohet se ka pranuar një ulje page për të kaluar tek Interi. Zikaltërit janë të gatshëm të plotësojnë kërkesën e Kavanit për një pagë prej 9 mln euro në sezon. Transferimi i Kavanit përkthehet në një kosto më të vogël për arkat e klubit të Interit, pasi për Lukakun operacioni i kalon 100 mln euro përfshi transferimin dhe pagën e lojtarit.

Inter është kompletuar në fazën defensive dhe repartin e Mesit të fushës, ndërkohë që faza ofensive është ende e pa kompletuar. Në kampin zikaltër po punojnë për të kompletuar skuadrën dhe për të qenë gati para nisjes së sezonit të ri. /ABC News Albania 24/7

interi.jpg
nev ila22:22 | 10/07/2019

 

Skuadra e Interit vijon përgatitjet në Lugano në prag të sezonit të ardhshëm. Trajneri Antonio Konte pret nga drejtuesit e klubit, finalizimin e tre objektivave të mbetura në merkato.

Skuadra e Interit vazhdon përgatitjet parasezonale në Lugano nën drejtimin e trajnerit Antonio Konte. Skuadra nuk konsiderohet ende e kompletuar pasi mungojnë tre zyrtarizime Barela Lukaku dhe Dzeko të cilët kërkohen me ngulm nga kreu i bankinës së zi kaltërve.

Mediat italiane raportojnë se skuadra e Interit ka gjetur akordin me Kaljarin për transferimin e 22 vjeçarit në San Siro dhe prezantimi pritet të bëhet shumë shpejt.

Nuk bëhet e ditur kostoja e transferimit të mesfushorit të kombëtares italiane tek Inter apo paga që pritet të përfitojë. Synimi i Kontes është që futbollisti të nënshkruajë para nisjes së skuadrës në turin aziatik.

Në lidhje me Romelu Lukakun Manchester United vijon të mbetet pengesa kryesore. Djajtë e kuq pretendojnë të përfitojnë 85 mln euro, një shifër tepër e lartë për arkat e klubit zi kaltër të cilët janë të gatshëm të paguajnë deri në 70 mln euro. Problemi tjetër është paga e futbollistit por mund të gjendet një marrëveshje mes palëve.

Më e komplikuar është pista Edin Xheko. Futbollisti boshnjak ia ka bërë të qartë skuadrës së Romës se dëshiron të largohet por verdh e kuqtë nuk pranojnë ofertën e Interit.

Marrëveshja mes palëve është ende larg ndërkohë që Inter nuk mund të nënshkruajë me shtatlartin para se të largojë nga skuadra Mauro Ikardin pasi argjentinasi duhet të sjellë të ardhura në klub për të financuar merkaton./ABC News Albania 24/7

barcelona-liga.jpg
nev ila23:50 | 24/06/2019

 

Skuadra e Interit dhe Barcelonës mund të shkëmbejnë dy mesfushorët Naingolan-Vidal. Të dy lojtaret nuk janë pjesë e planeve në skuadrat respektive dhe nisja e një aventure të re do të ishte me produktive

Drejtuesit e skuadrës së Interit po punojnë për të ndërtuar një skuadër konkurruese me Juventusin për sezonin e ardhshëm. Zi-kalterit kanë në dispozicion shumë të konsiderueshme për të nënshkruar me futbollistë të kalibrit boteror. Trajneri Antonio Konte ka përpiluar listën me lojtarët që dëshiron të shoh në San Siro. Raxha Naingolan  nuk është në planet e trajnerit Antonio Konte dhe pritet të largohet nga skuadra italiane.

Orët e fundit aludohet për një shkëmbim mes belgut Naingolan dhe kilianit Arturo Vidal i cili luan për skuadrën e Barcelonës. Të dy lojtarët nuk mund ti thonin jo një transferimi të tillë pasi nuk gëzojnë raporte të mira në skuadrat respektive. Ish mesfushori i skuadrës së Romës ka një kontratë deri në vitin  2022 me skuadrën e Interit dhe përfiton 4.5 mln euro në sezon.

Sa i përket Vidalit, mesfushori përfiton dyfishin e futbollistit zi-kalter, plot 9 mln euro në sezon , një shifër tejet e lartë për arkat e klubit zi-kalter.

Për kalimin e Vidal në Milano mund të ndikojë edhe trajneri Antonio Konte i cili e konsideronte si një nga pikat kyçe tek skuadra e Juventusit ku fituan tre tituj kampion radhazi. Strategun Italian dhe mesfushori amerikano latin mund të ribashkohet serish, por kësaj radhe tek rivalet e përbetuar të Juventusit.

Sa i përket skuadrës së Barcelonës, katalanasit nuk janë të kënaqur nga rendimenti i Vidal dhe mund të pranonin lehtësisht në skuadër Naingolan i cili do të përforconte jo pak repartin difensiv./ABC News Albania 24/7

KONTE-PREMTON-INTER-FITUES_ABC-M4-T2.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
ent ela22:30 | 06/06/2019

Trajneri i skuadrës së Interit, Antonio Konte premton se do të ndërtojë një ekip të madh. Tekniku Italian zbulon arsyen që zgjodhi Interin.

Pritshmëritë për trajnerin e Interit Antonio Konte janë të mëdha ashtu siç e pranon edhe ai vetë gjatë një interviste të fundit. Kreu i pankinës zikaltër ka premtuar për tifozët e Interit se do të ndërtojë një skuadër fituese. Antonio Konte zbulon se prezenca e Marotes tek Inter ndikoi tek kalimi i tij tek Interi.

“Jam i vetëdijshëm që rreth meje janë krijuar pritshmëri të mëdha dhe dua të justifikoj besimin e tifozëve. Në gjendjen ku Interi ndodhet aktualisht mundësitë për të fituar janë të pakta, por mendoj se mund t’ia dalim. Inter nuk ka limite dhe unë mezi pres të filloj punë dhe ta dërgoj këtë skuadër atje ku e meriton. Marota ndikoi jo pak në zgjedhjen time. Ai është një njeri fitues dhe më bindi për projektin e interit se do të ndryshohej gjithçka”-përfundon fjalën e tij trajneri i interit Antonio Konte.

Presidenti i Interit Steven Zhang ka premtuar se do të shpenzojë shuma të majme në merkato për ta rikthyer skuadrën në majën e futbollit Italian, por jo vetëm. Ndër objerktivat e zikaltërve janë Barela,  Kieza, por se fundmi edhe Gareth Bale. /ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono