Inter

inter-dhe-milan-1280x722.jpg
Sej rie21:45 | 07/06/2019

Drejtuesit e skuadrës së Interit kanë zbarkuar në Madrid ku synojnë të nënshkruajnë me dy lojtarët e Realit. Asensio dhe Kovaçiç janë dy emrat e rinj që zikaltërit kërkojnë në merkato.

Drejtuesit e skuadrës së Interit i kanë idetë e qarta për të rikthyer skuadrën aty ku e meriton. Nënshkrimi me Antonio Konten është një tregues i qartë se shumë shpejt zikaltërit do të jenë skuadra anti- Juve që dominon futbollin Italian prej 8 vitesh radhazi. Presidenti Steven Zhang ka premtuar se do të shpenzojë shuma të majme në merkaton verore për të sjellë në San Siro emra të mëdhenj. Marota dhe Ausilio kanë udhëtuar drejt Madridid për të tentuar disa nga lojtarët e Real Madrid. Pista Modriç ka rënë dhe në skenë janë disa emra të rinj. Merkatoja e fuqishme që ka ndërmarre Reali do të pasohet me disa largime ku njeri prej tyre mund të jetë Marcos Asensio. Sulmuesi anësorë nuk ka patur hapësirat e duhura në sezonin e kaluar dhe nuk e ka fshehur dëshirën për t’u largua nga Santiago Bernabeu. Tek Interi do t’i garantohej roli i titullarit por për të arritur te sulmuesi Iberik, zikaltërit duhet të shkundin xhepat pasi madrilenët nuk preferojnë të heqin dorë lehtë. Një tjetër lojtar nën vëzhgimin e Interit është Kovaçiç, i cili ka luajtur më parë me zikaltërit. Aktualisht mesfushori kroat luan me skuadrën e Çhelseat por kartonin e lojtarit e zotëron Real Madrid. Kovaçiç mund të zëvendësoje Naingolanin, i cili nuk është në planet e trajnerit Konte.

SERIA-A-INTERI-FITON-1-1280x720.jpg
Sej rie23:59 | 06/06/2019

Skuadra e Interit ka mbyllur marrëveshjen me mesfushorin Nikola Barela dhe sulmuesin Edin Xheko. Objektiv i zikaltërve është edhe lojtari i Manchester United, Lukaku.

Në shtëpinë zikaltër janë optimist se do të ndërtojnë një skuadër të denjë për të rivalizuar me Juventusin në edicionin e ardhshëm. Inter ka mbyllur marrëveshjen me dy lojtarë të cilët aktivizohen në Serie A. I pari është mesfushori Nicola Barella, i cili ka qenë nën vëzhgimin e skuadrës së Juventusit. Inter ka arritur akordin me skuadrën e Kaljarit për shifrën e 45 mln eurove nga të cilat 30 do të paguhen me këste ndërkohe në diferencën do të përfshihet dy lojtarë të akademisë së klubit zikaltër. Futbollisti pritet të nënshkruajë një kontrate 4 vjeçare me një pagë prej 2.5 mln euro në sezon.

Mësohet se Inter ka gjetur akordin edhe me sulmuesin e Romës Edin Dzeko. Shtatlarti boshnjak duket se e ka mbyllur aventurën e tij me skuadrën e Romës ku ka zhvilluar paraqitje mjaft të mira për disa sezone me radhë.

Ëndrra e madhe e trajnerit të Interit Antonio Konte është sulmuesi i Manchetse United, Romelu Lukaku. Shtatlarti belg nuk është titullar tek skuadra e trajnerit Solskjaer por skuadra angleze kërkon jo me pak se 70 mln euro. Një shifër e vështirë për t’u paguar nga skuadra italiane. Zikaltërit kanë ofruar në shkëmbim Mauro Ikardin, por kjo strategji është refuzuar nga drejtuesit e skuadrës së Manchester United./ABC News Albania 24/7

milan.png
G. P.13:30 | 20/05/2019

Një garë e fortë për Championsin vazhdon në Serinë A. Kur mbetet edhe një javë deri në përfundim, Atalanta, Interi dhe Milani luftojnë për dy vende që të kualifikojnë.

Titulli ishte i pronësuar prej kohësh dhe emocione këtë fundjavë pati vetëm festimi. Juventusi mund të ndihet i qetë si kampion i konfirmuar i Italisë, por pas tij vetëm Napoli gjithashtu nuk ka dhimbje koke, ndërsa skuadrat e tjera në garë të ethshme për kualifikimin në Champions.

Një Milan që fiton mbetet “në bisht”, një Inter që dërrmohet në Napoli ende është në pozicion të mirë, ndërsa një Atalantë që barazon në fushën e kampionëve është në “pole position”.

Kjo, gjendja për dy vendet e fundit në Champions në Serinë A, të tretin dhe të katërtin e renditjes.

“Kjo është një Atalantë rekordesh, – tha trajneri i saj, Gasperini, pas barazimit 1-1 në Torino, – edhe pse ishin të lodhur nga finalja e Kupës, sërish gjetëm forca për të marrë një rezultat. Na duhet të fitojmë ndeshjen e fundit, por gjithçka varet nga ne, kjo është më e rëndësishmja”.

Edhe trajneri Luçiano Spalleti këtë gjë theksoi pas “përmbytjes” së Interit të tij në “San Paolo”. Nuk ishte e lehtë të komentohej një ndeshje e humbur 1-4, qoftë edhe në fushën e një rivali të fortë.

Zikaltërit u shpërfytyruan në Napoli, përballë skuadrës vendase të Karlo Ançelotit që luajti një nga ndeshjet më të mira të sezonit. Zielinski, Mertens, Ruiz e sërish Ruiz dhanë shifrat deri në 4-0, para se Icardi të shkurtonte diferencën.

“E kemi fatin në duart tona, mund të shkojmë në Champions nëse fitojmë ndaj Empolit, një ndeshje që është një finale, – tha Spaleti, – kuptohet, do të duhet tjetër Inter, pasi ky që patëm nuk ishte ai i vërteti”.

Po Milani?

Suksesi ndaj Frozinones nuk ishte përfundimtar, përveçse u arrit me shumë vështirësi.

“Championsi nuk varet nga ne, por nuk do të dorëzohemi,-u shpreh trajneri kuqezi, Xhenaro Gatuzo,-ndaj Frozinones patëm pak frikë, dhe duhet të falenderojmë Xhixhon (portierin Donaruma). E ardhmja ime? Unë do ta konfirmoja veten time në stol, por ky nuk është problemi im”.

Donaruma shpëtoi Milanin duke pritur penallti në 0-0, pastaj Piontek e Suso shënuan golat. Kur duhet edhe një javë deri në fund, Atalanta ka 66 pikë, Interi 66 dhe Milani 65./ABC News Albania 24/7

icardi.jpg
G. P.20:34 | 17/05/2019

Sulmuesi argjentinas Mauro Icardi i premton besnikëri Interit. 26-vjeçari deklaron publikisht se nuk do të largohet nga “San Siro” në merkaton e verës.

Mauro Icardi i premton besnikëri Interit. Sulmuesi zikaltër ka reaguar pas zërave që e largonin nga skuadra e Interit. Argjentinasi ka vendosur të thyejë heshtjen  për të qartësuar tifozët.

Kohët e fundit, organet e shtypit kanë shkruar gjëra kundër mendimit dhe vullnetit tim, dëshrioj që të informojë të gjithë tifozët se i kam përsëritur klubit dëshirën për të qëndruar tek Interi.

“Që sot e tutje nuk dëshiroj keqkuptime. I kuptoj qëllimet e shtypit për të publikuar lajme te tilla. E përsëris, i kam komunikuar Interit se dëshira ime është për të qëndruar sepse Interi është familja ime. Koha do të tregojë se kush e ka thënë të vërtetën, “Forza Inter gjithmonë””, shkruan Mauro Icardi në Instagram.

26-vjeçari flitet se mund të largohet nga Interi pas prishjes së raporteve me trajnerin Spalleti dhe drejtuesit zikaltër. Gjithçka nisi pas heqjes së shiritit të kapitenit që nuk u prit mirë nga Icardi. Zërat flasin për kalimin tek rivalet e përbetuar të Juventusit, ndërkohë që pak ditë më parë, agjentja e lojtarit Uanda Nara tha se Icardi do të përshtatej shumë mirë me Cristiano Ronaldon. /ABC News Albania 24/7

icardi.jpg
G. P.13:18 | 04/04/2019

Mauro Icardi u kthye me gol dhe me fitore tek Interi, por polemikat me trajnerin Spalelti dhe me tifozët vazhdojnë. Gazetat vlerësuan ish-kapitenin.

Më në fund, cirku mbaroi dhe filloi futbolli. Mauro Icardi hyri në arenën e tij, një fushë futbolli, duke shënuar një gol, e duke fituar një ndeshje.

Në stol ishte Luçiano Spalleti, që e kishte turpëruar me fjalët e tij pak ditë më parë, ndërsa në skuadër ishte Ivan Perisiç, i cilësuar si armiku kryesor brenda skuadrës së Interit. Gjithsesi, trajneri vazhdoi të ishte polemik.

“Ishte një ndeshje e shkëlqyer, – u shpreh ai, – të cilën ne e luajtëm me mendje të kthjellët, duke shënuar atëherë kur duhej. E dinim se Icardi ishte shumë i rëndësishëm për ne, dhe u paraqit mirë, por unë pres më shumë nga ai. Dua të them se prisja një të bëhej një hap. Atë hap e bëra unë i pari, nuk e bënë të tjerët”!

Polemikë edhe tifozët ultras, të cilët nuk festuan rrjetën e ish-kapitenit. Ndeshja nuk ishte aspak e lehtë, por u fitua 4-0 në fushën e Genoas, duke treguar jo vetëm rëndësinë e Icardit për zikaltërit, por edhe se çfarë potenciali kanë milanezët nëse lenë mënjanë përçarjet!

Icardi madje, arriti deri aty, saqë dha asistin për golin e Perisiçit, ndonëse kjo nuk duhet të habisë aspak në kushte normale. Dy golat e tjerë i shënoi Gagliardini.

Për Icardin, ky ishte goli i parë në Serinë A pas 109 ditësh, dhe i 123-ti për ngjyrat zikaltër.

“La Gazetta dello Sport”: Më mirë Icardi, se kurrë! Interi me Mauriton fiton 4-0 në Gjenovë. Gol pas 53 ditësh dhe asist për Perisiçin, Spalleti merr frymë më i qetë!

“Tutosport”: Icardi kthehet dhe shënon! Ky është Interi i vërtetë!

Përveç golit dhe asistit, mediat italiane vlerësuan se sulmuesi argjentinas ishte më i miri lojtar në fushë, ndërsa u përgëzua me dashuri në rrjetet sociale nga gruaja dhe agjentja e tij, Uanda Nara.

Fitorja bëri që Interi të ngjitet në 56 pikë, 4 pikë mbi Milanin e vendit të katërt, dhe 8 pikë larg vendit të pestë që të nxjerr nga zona Champions./abcnews.al

icardi.jpg
G. P.22:39 | 27/02/2019

Icardi vazhdon të jetë një hap larg Interit. Është dashur një postim në Instagram për t’i hedhur benzinë zjarrit. Mbrojtësi portugez i Juventusit ka pëlqyer foton e sulmuesit argjentinas, i cili është përfolur ditët e fundit me një transferim të mundshëm te rivalët e përjetshëm të zikaltërve tek bardhezinjtë nga Torino.

Ditët e fundit menaxherja dhe bashkëshortja e Icardit ka bërë disa deklarata që e shohin larg skuadrës se Interit, po i menjëhershëm ka qenë reagimi i drejtorit të përgjithshëm Beppe Marrota, i cili është shprehur qartë se me kalimin e kohësh gjithçka do zbardhet për sa i përket të ardhmes së Mauritos.

Shumë skuadra prestigjioze kanë shfaqur hapur dëshirën për të rrëmbyer bomberin që garanton 25 deri në 30 gola sezonal. Merkatoja e verës do jetë tepër e nxehtë për Interin dhe skuadrat që kërkojnë shërbimet e 26 vjeçarit argjentinas.

Skuadra e Chelsea-t ka ofruar plot 100 milionë euro për të, por të interesuar janë dhe skuadra tepër prestigjioze si Real Madrid, Bayern dhe Juventusi./abcnews.al

 

spalleti.jpg
G. P.13:57 | 22/02/2019

Trajneri i Interit, Luçiano Spaleti, është i lumtur me fitoren ndaj Rapidit. Kreu i pankinës së zikaltërve refuzon të komentojë çështjen e Ikardit.

Trajneri i skuadrës së Interit, Luçiano Spaleti u shfaq i lumtur për fitoren ndaj Rapidit të Vjenës dhe premtoi se skuadra e tij nuk do të përsërisë me gabimet e së kaluarës që i kanë kushtuar shumë zikaltërve.

“Skuadra është përmirësuar shumë kohët e fundit. Jam i qartë kur them se gabimet që kanë ndodhur më parë nuk do të përsëriten më pasi jemi më të pjekur si ekip.  Skuadra po stërvitet shumë mirë dhe jemi duke marrë rezultate të mira. Ajo që unë kërkoj nga lojtarët është vazhdimësia e rezultateve pozitive pasi vetëm kështu mund të arrijmë objektivat”, tha Luçiano Spalleti.

Në lidhje me çështjen e Mauro Ikardit, trajneri tha se është i lodhur dhe preferon të komentojë vetëm ata që zbresin në fushën e lojës.

“U lodha me pyetjet për Ikardin. Do të flas vetëm për ata që zbresin në fushën e lojës. Nuk e di nëse ka zbritur në dhomat e zhveshjes për të përgezuar shokët. Ranokia po zhvillon disa ndeshje në nivele shumë të larta dhe sot u kurorëzua me gol. Ai është shembull për lojtarët e tjerë tek Inter pasi ka shumë vite që luan për këtë klub. Zhvilloi paraqitje të mira në stërvitje dhe i thashë që do të ishte titullar ndaj Rapidit”, tha Luçiano Spaleti. Interi rikthehet në fushën  e blertë të dielën në kampionat në ndeshjen ndaj Fiorentinës./abcnews.al

intri.jpg
G. P.13:09 | 22/02/2019

Nuk ka surpriza në ndeshjet e kthimit të fazes së 1/16 në Europa League. Fitore të thella kanë arritur Inter, Chelsea dhe Arsenal.

Nuk ka surpriza në ndeshjet e kthimit në fazen e 1/16 në Europa League. Skuadra e Arsenal arriti një fitore të thellë 3-0 në shtëpi përballë Bate Borisov. Të besuarit e trajnerit Unai Emery nuk e patën të veshtirë të përmbysnin humbjen në ndeshjen e parë. Londinezët kaluan në avantazh që në minutën e 4 të takimit falë një autogoli të Volkov. Dyfishimi i rezultatit erdhi në minutën e 39 me Shkodran Mustafi. Xhaka kroson saktë në zonë, aty ku gjendet Mustafi që fiton duelin ajror me kundërshtarin dhe vendos për shifrat 2-0. Pjesa e parë e takimit mbyllet në avantazhin e dyfishtë të Arsenalit. Në minutën e 60 është Papastathopulos që vendos golin përfundimtar për 3-0.

Me të njëjtin rezultat fitojnë dhe Chelsea në shtëpi ndaj Malmo duke i dërguar shifrat e përgjithshme në 5-1. Në pjesën e parë, londinezët nuk ia dolën të zhbllokonin rezultatin ndërkohë që në filimin e fraksionit të dytë të lojës Zhiru zhbllokon shifrat duke kaluar në avantazh vendasit. Pak minuta më vonë është Barkley që realizon një gol mjaft të bukur nga goditja e dënimit duke dërguar shifrat në 2-0. Për shifrat 3-0 mendon Hudson dhe Chelsea kalon në fazën tjetër të kompeticionit të dytë më të rëndësishëm për klube.

Napoli nuk zhgënjen në shtëpi ndaj Zyrih. Të besuarit e trajnerit Karlo Ançeloti fituan pastër 2-0. Simone Verdi kaloi në avanatazh bardhekaltërit duke realizuar një gol mjaft të bukur në fundin e pjesës së parë. Sulmuesi gjendet i pa markuar në zonë dhe nuk e ka të vështirë për ta dërguar topin drejt rrjetës. Goli i dytë erdhi në minutën e 74. Ounas u tregua i saktë përballe portierit duke realizuar qetësisht. Napoli kalon pa probleme në fazen tjetër dhe cilësohet si nje nga skuadrat pretendente për t’i shkuar deri në fund këtij kompeticioni.

Inter shkatërroi me shifrat e thella 4-0 skuadrën e Rapidit të Vjenës. Zikaltërit shkëlqyen me lojë dhe rezultat duke bërë që të mos ndihet aspak mungesa e Mauro Ikardit. Vecino kaloi në avantazh Interin në minutën e 10. Pak minuta më vonë ishte Ranokia që shënoi nga jashtë zone për shfirat 2-0 duke e dërguar skuadren në avantazh të dyfishtë në dhomat e zhveshjes. Në të 79 minutë, Perisiç realizon një gol mjaft të bukur duke i dhënë një goditje të fortë kritikëve ndaj tij. Për shifrat 4-0 mendon Politano që godet saktë në brendësi të zonës. Paraqitje mjaft e mirë e Interit që shndërrohet në një skuadër tjetër nga ajo që shohim në kampionat./abcnews.al

inter.jpg
G. P.13:45 | 18/02/2019

Interi arriti një fitore të rëndësishme në Serinë A, në mungesë të Mauro Icardi-t. Skuadra milaneze po kalon krizën e rezultateve dhe po forcon pozitat në zonën Champions.

Ishte prova e dytë pa ish-kapitenin, dhe kaloi gjithashtu mirë. Interi vazhdon të ketë jetë pa Mauro Icardi-n në skuadër, dhe fitorja ndaj Sampdorias në Serinë A shtoi moralin dhe vetëbesimin në një skuadër që kishte shumë nevojë për to. Nuk ishte e lehtë, u triumfua vetëm 2-1 dhe pse u luajt në “San Siro”, por rëndësi kishin tri pikët, sidomos në vijim të fitores ndaj Rapidit të Vjenës në Ligën e Europës.

Icardi, të cilit i është hequr shiriti i kapitenit pak ditë më parë në kulmimin e një krize të brendshme, e ndoqi takimin nga tribuna, në krah të gruas dhe menaxheres së tij, Wanda Narës, duke mos lënë të kuptoheshin emocionet. Danilo D’Ambrosio e Radja Naingolan ishin autorët e golave për zikaltërit, dhe Gabiadini barazoi përkohësisht për Sampdorian.

E gjitha kjo në pjesën e dytë, ndërsa para pushimit Interi nuk bindi.

“Skuadra pati karakter dhe reagoi pas barazimit, po ashtu tregoi karakter sepse e rriti lojën pas pushimit, – ishin fjalët e Spaletit, – sa për Ikardin, do të kisha dashur që ai të kishte qenë në skuadër, jo në tribunë. Për momentin, jemi në pozicion të mirë, por kush e di se çfarë do të ndodhë nesër? Rreziqet mund të jenë të shumta”.

“La Gazetta dello Sport” i jep një ngacmim Icardi-t: “Shiko Maurito, është një rreze drite”, duke bërë lojë fjalësh me emrin e Naingolanit, Raxha, që i afrohet fjalës italiane “rreze”.

Pritet të shihet nëse Ikardi do të largohet apo jo, ndërsa “Il Corriere delo Sport” e përshëndeti një ditë më parë me fjalën “lamtumirë”.

Ky ishte suksesi i dytë radhazi i Interit pa ish-kapitenin, pas atij të së enjtes në Vjenë për Ligën e Europës, me skuadrën që për momentin është pranë objektivave. Mban vendin e tretë në zonën Champions, por një shpresë e ka që të mbërrijë të dytin. Barazimi i Napolit në “San Paolo” ndaj Torinos, i jep shanse zikaltërve, edhe pse ata ndodhen 7 pikë prapa./abcnews.al

INTER-IKARDI-HISTORI-TENSIONI.mpg_snapshot_00.09-1280x720.jpg
ent ela20:12 | 14/02/2019

Historia mes Mauro Ikardit dhe Interit ka qenë gjithnjë me tension dhe polemika. Sulmuesi nuk ka pasur kurrë një raport të mirë me drejtuesit dhe me tifozët.

Nuk është se habitet kush me këtë që po ndodh. Madje, habia është shumë më e vogël kur kujton historinë e Mauro Ikardit tek Interi, një periudhë e mbushur me polemika dhe krisje.

Vetëm një ditë pasi klubi vendosi t’i hiqte shiritin e kapitenit, ia vlen të kujtohet sesa i tensionuar dhe i paqendrueshëm ka qenë raporti I tifozëve dhe drejtuesve me sulmuesin argjentinas. Gjithçka fillon në 1 shkurt 2015, kur Ikardi u përplas me tifozët e pakënaqur pas humbjes 1-3 në fushën e Sasuolos.

Ata i flakën mbrapsht fanelën që ai ua kishte hedhur në tribunë, dhe pas kësaj, futbollisti i ofendoi rëndë. Më pas kërkoi falje, por e keqja ishte bërë. Në tetor 2016, tifozët në “San Siro” i kërkuan që të hiqte shiritin e kapitenit, pasi lexuan autobiografinë e tij.

“Je gënjeshtar, – ishin thirrjet, në lidhje me ngjarjen e 2015-ës, – hiqe shiritin, palaço”.

Ikardi u përpoq të vendoste paqen në rrjetet sociale.

Ngjarjet e tjera janë të kohëve të fundit.

Sulmuesi zemëroi klubin duke udhëtuar për në Madrid, në ndeshjen River-Boka, 48 orë para sfidës vendimtare ndaj PSV Ajndhovenit në Champions. Në dhjetor, Uanda Nara, gruaja dhe agjentja e tij, shkaktoi polemika kur shkroi në rrjetet sociale për “rinovim kontrate”, ndërsa ishte fjala për një sponsor, jo për kontratën me Interin.

Vazhdoi, po ato ditë, me pretendimin e Uandës se Interi dëshironte t’ia jepte Ikardin Juventusit, ndërsa drejtuesi Auzilio u përgjigj: “Le të mos bëjmë estradë, Uanda e di se ku jam nëse kërkon të më takojë, ofertën ia kemi bërë, por nuk kemi marrë përgjigje”.

Konflikti vazhdoi në pushimet e janarit, kur kapiten Ikardi u kthye në grumbullim një ditë pas shokëve, dhe mori një gjobë prej 100 000 eurosh.

Uanda e mohoi, por pati takim me Marotën për kontratën e re.

Gjithsesi, çdo gjë doli jashtë kontrollit me fjalët e saj në televizion për Perishiçin se “ndoshta, kroati dëshiron të largohet për motive personale”.

E fundit, sërish nga Uanda, kur u shpreh po në TV se “Mauro mbrohet pak nga Interi, ka shumë keqësi ndaj tij, dhe nuk e kuptoj nëse dalin nga skuadra apo jo”.

Sulmi i fundit i saj ishte kur kërkoi që drejtuesit interistë të forconin ekipin për ta mbështetur më shumë burrin e saj që të shënonte golat. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono