indeks

jorida-tabaku.jpg
G. P.13:01 | 11/10/2018

Nënkryetarja e Komisionit të Ekonomisë Jorida Tabaku ka publikuar Indeksin e Baselit, raportin tregues për pastrimin e parave, duke e quajtur alarmin e dytë ndërkombëtar, pas atij të Departamentit Amerikan të Shtetit, që bie për vendin tonë sa i përket kësaj veprimtarie kriminale.

Jorida Tabaku, nënkryetarja e Komisionit të Ekonomisë: “Indeksi i Bazelit, nënvizon edhe një herë Shqipërinë si një vend ku pastrohen paratë dhe që nuk ka asnjë përmisim të ndjeshëm në raport me një vit më parë. Lojërat e fatit, ndërtimi dhe hoteleria dhe pikat e këmbimit janë fushat kryesore ku kjo ndodh. Indeksi i Bazelit 2018 nënvizon qartë se Lavatriçja më e madhe në Ballkan jemi fatkeqësisht ne, Maqedonia dhe Mali i Zi kanë përmirësime të ndjeshme”.

Të njëjtin shqetësim kanë ndarë sipas saj edhe Raportet e Bankës së Shqipërisë që flasin për sasi marramendëse eurosh që blihen për të kthyer brenda logjikës ekonomike kursin e këmbimit, apo raporti i DASH dhe EUROPOL, të përforcuara nga deklaratat e fundit të raporterit për Shqiëprinë Eduard Kukan.

Çdo ditë, thekson Tabaku, raportet ndërkombëtare flasin të vërtetën që opozita e thërret prej vitesh, që ndërsa qeveria përpiqet të maskojë të vertetën me propagandë, teksa raportet ndërkombëtare fatkeqësisht na konsiderojnë një lavatriçe perfekte për pastrimin e parave të pista, përfundon ajo./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono