In LOVE

vlcsnap-error601-1280x720.jpg
ent ela15:03 | 13/02/2018

Në Lezhë poeti Preç Zogaj shkoi me librin e tij më të fundit “In Love”. Në një ceremoni të thjeshtë shumë dashamirës të poezisë së tij lexuan pjesë shumë nga poezitë në libër, poezi të cilat i cilësuan si “dashuritë njerëzore”.

“In Love” përmbledhje poezish nga Preç Zogaj u prezantua edhe në Lezhë.

Lexues dhe dashamirës të poezisë përbën një auditor që pranoi të qëndronte edhe në këmbë kur gjimnazistët recitonin.

Poezia e Zogajt është komentuar si një ngjarje e rëndësishme që ndodh jo vetëm për Lezhën.

Zogaj flet për dashurinë njerëzore.

Prania në Lezhë për Zogajn është një shenjë e dashurisë për qytetin. Aty ku u krijua si poet dhe një detyrim për miqtë e rinj e të vjeter të shkollës poetike. Ndaj edhe përzgjedhja nuk ka qenë krejt e rastësishme.

“In Love” është nga librat më të bukur poetikë botuar kohët e fundit. Poeti, siç shkruan kritiku Agim Basha në parathënie, hyn ndër ata poetë që e shohin poezinë si kapacitet të brendshëm të gjuhës.

Edhe pse thellësisht personale, shumë poezi të tij apelojnë për një celebrim të hapur kolektiv ku mediumi–gjuha–është njëherësh skenë e festës edhe tempull i adhurimit. Ndaj lexuesi jo thjesht emocionohet, por humbet në guidën shpirtërore dhe të mendimit. /abcnews.al

 

vlcsnap-error620.jpg
us er15:29 | 03/11/2017

Poeti Preç Zogaj, përmes një takimi të veçantë ka prezantuar 101 poezi dashurie të përmbledhura në vëllimin “ In LOVE”.

Ekzistencës së poezisë, poeti Preç Zogaj i jep një shjegim plot domethënës teksa prezanton përmbledhjen poetike “In Love”.
Ashtu siç ai di të jetë në vargje, delikat, dëshiron t’ia ruajë edhe dlirësinë.
Natasha Lako ia vë në dukje këtë element të rëndësishme të poezisë së mire.
Ndërkohë që Zija Çela, i cili e ka lexuar që herët dhe botuar në gazetën “Drita” e krahason me një shije të veçantë të pa hasur më parë.
Zogaj çmon parathënien e Gëzim Bashës si një njohës i mirë i letërsisë botërore.
Poezitë e dashurise së Preç Zogajt, në këtë përmbledhje janë sa të ndjera, delikate, por edhe me një shije pesimizmi, e cila të zhyt në mendime dhe pse jo të bën të reflektosh mbi të shenjtën dashuri./abcnews.al

 

 

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono