Ilir Meta

ilir-metaaaa.jpg
G. P.12:01 | 16/02/2019

Protestues të shumtë çanë kordonin e policisë përpara kryeministrisë dhe hoqën tendën e vendosur në derën e godinës. Në një njoftim për mediat reagoi edhe Presidenti i Republikës, Ilir Meta, i cili bëri thirrje për vetëpërmbajtje.

“Duhet vetëpërmbajtje nga të gjithë për evitimin e konfrontimeve e dhunës. Ndërsa qytetarët duhet të protestojnë të lirë duhet të respektohen institucionet”, tha Meta.

Protestuesit kanë hedhur shashka e molotov në drejtim të godinës së Kryeministrisë, duke thyer edhe një prej xhamave të derës së godinës. Nga brenda Kryeministrisë efektivët e policisë kanë hedhur ujë në drejtim të protestuesve për t’i larguar nga hyrja e saj./abcnews.al

ilir-meta.jpg
G. P.10:12 | 07/02/2019

Gjatë vizitës në SHBA, kreu i shtetit Ilir Meta dhe delegacioni që e shoqëron u takuan edhe me kongresmenët amerikanë Eliot Engel dhe Robert Aderholt.

Në takimin me kongresmenin Eliot Engel, njëkohësisht Kryetar i Komisionit për Politikën e Jashtme, Presidenti Meta e falënderoi për rolin e tij të pazëvendesueshëm, jo vetëm në forcimin e marrëdhënieve shqiptaro-amerikane, por sidomos për angazhimin e tij të pakursyer për çështjen shqiptare në momentet më të vështira historike për kombin, çlirimin e pavarësinë e Kosovës si dhe anëtarësimin e Shqipërisë në NATO.

Meta shprehu besimin se kongresmeni Engel do të vijojë angazhimin e tij për të ndikuar në një vëmendje më të madhe të administratës amerikane, jo vetëm në raportet dypalëshe, por veçanërisht në sfidat euro-atlantike që po kalon rajoni.

“Një vëmendje e veçantë duhet të përfshijë Kosovën, theksoi Meta, pasi ajo ndodhet në një moment të rëndësishëm për finalizimin e një marrëveshjeje me Serbinë, që do të jetë e qëndrueshme, afatgjatë dhe do të sjellë siguri dhe stabilitet në rajon”.

Presidenti  Ilir Meta dhe delegacioni që e shoqëron u prit edhe nga kongresmeni amerikan Robert Aderholt, anëtar i Komitetit Amerikan të Helsinkit dhe bashkëkryetar i grupit të miqësisë SHBA-Shqipëri. Edhe në këtë takim, kreu i shtetit shqiptar theksoi domosdoshmërinë e një angazhimi edhe më të vendosur të SHBA në rajonin tonë, si një garanci për të gjithë investimin amerikan, por edhe si ndihmë të pazëvendësueshme për finalizimin me sukses të marrëveshjes përfundimtare mes Kosovës dhe Serbisë./abcnews.al

Presidenti_Ilir_META.jpg
G. P.12:11 | 06/02/2019

Presidenti Ilir Meta uroi Republikën e Maqedonisë së Veriut për nënshkrimin e protokollit të anëtarësimit në NATO. Meta përshëndeti udhëheqësit e Maqedonisë së Veriut dhe theksoi se ky vendim i duhur vjen në kohën e duhur.

“Shqipëria dhe 28 aleatët nënshkruan sot protokollin e anëtarësimit të Republikës së Maqedonisë së Veriut në #NATO! 
Urime udhëheqësve politikë vizionarë dhe qytetarëve të Republikës së Maqedonisë së Veriut për këtë arritje të merituar, që nxit përparimin e mëtejshëm të vendit, rrit sigurinë dhe stabilitetin rajonal dhe forcon Aleancën e vlerave të përbashkëta Trans-Atlantike.
Vendimi i duhur në kohën e duhur”, shkruan Meta në rrjetet sociale.

Ambasadorët e 29 vendeve anëtare të NATO-s sot nënshkruan protokollin për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO. Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, deklaroi se ky është një moment historik për vendin dhe se kryeministrat Zoran Zaev dhe Aleksis Tsipras kanë treguar guxim të madh me arritjen e Marrëveshjes së Prespës, duke dhënë kontribut të madh për stabilitetin dhe sigurinë e rajonit. Secili shtet anëtar i NATO-së nënshkroi Protokollin, ndërsa shteti i parë që nënshkroi ishte Shqipëria./abcnews.al

ilir-meta-2.jpg
G. P.12:05 | 27/01/2019

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, ka marrë pjesë në ceremoninë përuruese të pllakatës së nderit, përmes së cilës fondacioni ndërkombëtar Raul Wallenberg shpall Shqipërinë “Shtëpinë e jetës” për mbrojtjen dhe strehimin e hebrenjve nga regjimi hitlerian.

“Shqipëria dhe pse një vend nën pushtimin nazist është konsideruar si një parajsë tokësore dhe strehë shpëtimtare, jo vetëm për qytetarët e saj hebrenjë që ishin gati 200, por edhe për tërë ata hebrenjë që lanë shtëpi e katandi, anembanë Europës për të shpëtuar kokën, familjet dhe fëmijët e tyre nga zgjidhja përfundimtare e shtazërisë së pamëshirshme hitleriane.

Nëpërmjet këtij akti solemn, ne jo vetëm i bëjmë me dije gjithë njerëzimit historinë fymëzuese dhe unike të paraardhësve tanë, por edhe zotohemi që këtë trashëgimi njerëzore, t’ua përçojmë fëmijëve tanë dhe brezave që do të vijnë. Kurrë më! Ky është apeli i të shpëtuarve të holokaustit, disa shpëtuan në këtë truall pikërisht prej shpirtit altruist të shqiptarëve dhe ky është mesazhi ynë nga Tirana, kryeqenda e shtëpisë më të re botërore të jetës”, u shpreh Presidenti/abcnews.al

lulzim-absha-politika.jpg
G. P.15:58 | 26/01/2019

Lulzim Basha ka shpallur një stinë protestash që do kulmojnë më 16 Shkurt në Tiranë, sipas tij deri në largimin e Edi Ramës. Me një ekip të ri, të zgjedhur prej tij, kjo lëvizje e selisë blu, ende nuk po impakton publikun. Ku po shkon Lulzim Basha? Eshtë pikëpyetja që ngre këtë javë Mimoza Kociu me Politika në ABC News.

Emrat e kryesisë së re të PD monopolizuan debatin publik, duke u përdorur madje edhe si matës për suksesin e aksionit të ri, protestave. Selia blu pati një ritëm çuditërisht të ngadaltë e nuk arriti ta orientonte debatin tek kauza e re. Ky vakuum strategjie u mbush me skepticizmin e njohur ndaj Lulzim Bashës. Interesant mbeti qasja e butë e Kryeministrit ndaj aksionit të ri opozitar, që synon ta largojë përmes protestave. Edi Rama pati komoditetin ta justifikonte si nevojë për energji, krizën që i detyroi ndryshimin e 70% të kabinetit qeveritar. Delegoi aty ku deshi detyrën e ministrit të Jashtëm, e gjeti kohën edhe për artin e vet, e të premten hapi ekspozitën e radhës në Berlin.

Po çfarë ndodhi javën politike që lamë pas?

Vendimin për të zbritur në sheshet e Shqipërisë, deri në largimin e Edi Ramës, Lulzim Basha e përsëriti në seancën e parë të sesionit të ri parlamentar, të hënën e javës politike që lamë pas. Përballë kishte një Kryeminister që komoditetin e reflektonte në pamje. Sapo ka ndryshuar 70% të qeverisë, një lëvizje me të gjitha tiparet e një krize, por Basha zgjodhi të luantë kartën e pakënaqësisë së socialistëve që nuk u konsideruan për ato ndryshime.

Lulzim Basha u largua, por Edi Rama nuk mund të lejonte që ajo pakënaqësi që nuk është më secret, të mbillej aq hapur në sallën e Kuvendit. U kujdes të theksonte se objektivi i Bashës ishte PS, e jo ai si kryetar i saj. Vazhdon t’i ketë konstante 78 votat në Kuvend. I pati edhe pro miratimit të tij si ministër i Jashtëm. Megjithatë diçka i kishte mbetur pa thënë në seancë, e prandaj thirri mediat në oborrin e Kuvendit.

Marrëdhënia me Metën u lexua që të nesërmen, në ceremoninë e betimit si ministër i Jashtëm. E para, media nuk u njoftua për atë ceremoninë. Një pritje e thjeshtë protokollare në hyrje dhe Rama iu drejtua direkt sallës së ceremonisë. Në raste të tilla ekziston një traditë mikpritjeje disaminutëshe në zyrën e Presidentit, por që në rastin e Edi Ramës mungoi. Në pamjet e përcjella nga zyra e shtypit e kreut të shtetit, ceremonia ishte krejt formale. Kryeministri shoqërohej nga numri 2 i PS, Taulant Balla dhe sekretari i përgjithshëm i Kryeministrit. Ndryshe nga ceremonia e betimit të ministrave të rinj, Edi Rama e kreu gjestin protokollar të fotos me kreun e shtetit. Pamjet nuk e fshihnin gjendjen emocionale të të dyve, njëlloj si ky njoftim me tone shpotie i presidencës, se ministri i Jashtëm u betua para Presidentit.

Por Edi Rama kishte tjetër gjë në mendje. E testoi shprehjen proverbiale të Shtatorit 2013, se nuk keni parë asgjë akoma, të mërkurën e javës politike që lamë pas, kur mediat u njoftuan për kalimin e stafetës te MEPJ. Ditmir Bushati, që gati 6 vitet në krye të diplomacisë i mbylli me arritjen historike të marrjes së drejtimit me rotacion të OSBE nga shqipëria, nuk e fshehu tonin sfidues, për postin që u detyrua të dorëzonte. Tirada e hollë e Ditmir Bushatit, nuk pati kohë të ngjiste, sepse Edi Rama bëri lëvizjen e papritur.

Unë i nënshkruari Edi Rama, i delegoj z. Gent Cakaj, detyrën e drejtimit të Ministrisë së Jashtme”.

Asgjë nuk kishte ndryshuar insistimin për t’ia dhënë 28-vjeçarit Gent Cakaj, detyrën që i mohoi kreu i shtetit. Në paraqitjen e objektivave të Ministrisë së Jashtme, Gent Cakaj nuk harroi vlerësimin e përsëritur për Ramën, vëmendjen për socialistët dhe kritikët e tij. Pas aktit të ushtrimit të pushtetit nga Rama, Meta reflektoi pakënaqësi. Por me Ramën ka disa çështje pezull. Dy ligjeve të kthyera në Kuvend, i shtoi edhe propozimin e dytë për kreun e KLSH, pas Vitore Tushës që u rrëzua nga socialistët. Propozoi emrin e këshilltarit të tij për sigurinë kombëtare, Bahri Shaqiri, i diplomuar si jurist e me një licencë auditimi.

Por socialistët nuk duken dakord me kandidaturën e ish kreut për 7 vite të SHISH, shkarkimin e të cilit nga Nishani me kërkesë të Berishës Kryeministër, vetë Edi Rama e pati dënuar. Në atë kohë Shaqirit iu ofrua detyra e këshilltarit të Ministers së Mbrojtjes Kodheli që e mbajti pak, për t’u paraqitur si propozim i LSI për zv/ministër i Transporteve, nga ku u largua me kalimin e LSI në opozitë, për të shkuar pranë Presidentit Meta si këshilltar për sigurinë. Një arsye në dukje e fortë që Rama ta rrëzojë edhe propozimin e dytë të Metës.

Në këtë panoramë Lulzim Basha duket më i tërhequr, të paktën publikisht. U deshën dy mbledhje të kryesisë së re, një e kolegjit të kryetarëve, e një mbledhje grupi parlamentar, që të vendosej se protesta në Tiranë do mbahej më 16 Shkurt, e do paraprihej nga protesta në rrethe, duke nisur nga 4 Shkurti. Nënkryetari i konfirmuar i PD, Edi Paloka, pas mbledhjes së grupit parlamentar, ku Basha mungonte për arsye shëndetësore, u kujdes të nënvizonte se të majtë e të djathtë kanë të njëjtin problem. Mungesa e një strategjie komunikimi të këtij aksioni të PD, i la hapësirë analizës së kryesisë së re, në funksion të kauzës së protestave, e peshë morën kritikët e Bashës.

Eshtë e njohur mungesa e kimisë së ish-nënkryetares demokrate Topalli me Lulzim Bashën, që si kryetar, e la jashtë Kuvendit. Por me eksperienca 22-vjecacre në PD, Topalli bën analizën e saj në formë akuze. Një orë më vonë, të njëjtën mbrëmje, Lulzim Basha pati një mbrojtës të fortë të aksionit të vet opozitar. Po aq interesant është edhe kujdesi i Berishës, ndaj qëndrimeve të ish-bashkëpunëtores së tij të ngushtë.

Një kortezi që e ruan edhe vetë Jozefina Topalli, kur e shmang Berishën nga lista me 4 personave që ka identifikuar, se po mbajnë peng të ardhmen e shqiptarëve.

Po çfarë po bën vallë Edi Rama në këtë situatë? Ka gjithë hapësirën të prodhojë imazhin se ndryshimi i qeverisë, nuk ishte shenjë krize, por nevojë për përmirësimin e gjërave. Dy janë ministrat protagonistë, Besa Shahini që po merret me studentët dhe Belinda Balluku ministrja e re e Infrastrukturës e Energjitikës, që po rishikon kontrata të paraardhësve të vet. Por në rastin e studentëve në komunikim u përfshi edhe Kryeministri. Bashkëbisedimi në Elbasan ishte i qetë, por në Tiranë, studentët janë të ndarë mes protestës, bojktotit e mësimit. Ka një stituatë pa zgjidhje tek Fakulteti Juridik, ku bojkoti i disa studentëve ka bllokuar mësimin edhe për studentë që duan mësim. As dekani i këtij fakulteti e as rektori Mynyr Koni, nuk e gjetën gjuhën me studentët që kërkojnë plotësim të 8 kërkesave të hershme e anullim të ligjit për arsimin e lartë. Në fakt javën politike që lamë pas, kundër ligjit janë shprehur tashmë me vendim edhe trupat e pedagogëve të disa fakulteteve, filologjiku, shkencat sociale, shkencat e natyrës e gjeologjiku. Por ndyshe nga studentët, pedagogët ende nuk kanë gjetur vëmendjen e Kryeministrit.

Javën politike që lamë pas, u duk se Lulzim Basha delegoi artikulimin publik opozitar. Daljet nga selia blu janë sistematike, me denoncime të ditës, e pa një adresim strategjik tek protestat. E qëndrueshme mbetet protesta e cdo pasditeje tek unaza e re, me deputetin Klevis Balliu. Ndërkaq aleatët e Bashës, ndjejnë një mungesë koordinimi

Lulzim Basha u dënua me 50 mijë Lekë për shpifje nga gjykata penale, pasi deklaratat e tij në parlament ku akuzoi Taulant ballën si i përfshirë në futjen në shqipëri të një sasie eurosh me Toyota Yaris në Durrës, u gjykuan si denigrim i nr 2 të PS, ndërsa hetimi për pronësinë e 3.4 milionë eurove që u kapën në Durrës vazhdon.

Në fakt standardet e vettingut i vuri dy herë në pikëpyetje javën politike që lamë pas, sekretari i ri ligjor i PD, juristi me eksperiencë Clirim Gjata. Dëgjesa para KPK, e kreut të prokurorisë së krimeve të rënda Donika Prela, u dominua nga rezervat e shprehura ndaj saj, nga përfaqësuesi i ONM Theo Jacobs, për evasion fiskal.

Dy janë datat e rëndësishme për vendin 5 muaj më vonë: zgjedhjet vendore e opinionin e KE për hapjen e negociatave. Rumania që mori presidencën 6 mujore të BE, e paraqiti si prioritet hapjen e negociatave me Shqipërinë e Maqedoninë. Por edhe pas këtij lajmi të mirë, ambasadori i BE në shqipëri vazhdon të nënvizojë dy pika të nxehta: reformën zgjedhore bashkëpunim mes aktorëve politikë

Kërkesa e Bashës duket një deja-vu, por ndryshe nga 2017-a, mazhoranca nuk po refuzon prerazi. Sali Berisha kujdeset ta justifikojë atë marrëveshje që ende i peshon Lulzim Bashës, si një test se me Edi Ramën nuk ka zgjedhje të lira

Protesta e fundit e Lulzim Bashës i takon 27 janarit 2018, ku kërkohej largimi i Edi Ramës dhe krijimi i një qeverie antimafia. Më shumë se një vit më vonë, Lulzim Basha ka të njëjtën kërkesë, i mbështetur edhe nga denoncimet sistematike për qeverinë, një pjesë nën hetim nga prokuroria. Ritmi i ngadaltë publik i javës politike që lamë pas, krijoi hapësira që u mbushën me skepticizëm, e Lulzim Basha duhet të provojë se mund t’ia dalë të frymëzojë me strategjinë dhe ekipin e zgjedhur prej tij./abcnews.al

jozefina-topalli.jpg
G. P.23:22 | 24/01/2019

Ish-nënkryetarja e Partisë Demokratike dhe ish-kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, ishte e ftuar këtë të enjte në emisionin “Mbrëmje Ide” nga Mirela Milori. Topalli foli rreth lidershipit dhe kryesisë së re të Partisë Demokratike. Ajo deklaroi në ABC News se Rama dhe Basha janë të lidhur me njëri tjetrin për shkak të interesave të ndryshme politike dhe jo vetëm.

Gjithashtu, Topalli u shpreh edhe për qeverinë e Edi Ramës, idenë e korrigjimit të kufijve të Kosovës, dhe refuzimin për dekretimin e Gent Cakajt nga ana e Presidentit Ilir Meta./abcnews.al

dd090162-8e3f-41e3-afde-1bb6999fa8c6-933x445.jpg
ent ela08:50 | 22/01/2019

Në vijim të vizitës shtetërore në Mal të Zi, Presidenti i Republikës Ilir Meta u prit edhe nga Kryeministri Dushko Markoviç. Kreu i shtetit shqiptar i kërkoi kreut të ekzekutivit malazes, një përfaqësim më të madh të shqiptarëve në institucionet qendrore dhe lokale të vendit.

I lavdëroi për përparimin që ka shënuar Mali i Zi në procesin e integrimit evropian, por nuk i kurseu as këshillat ndaj Kryeministrit malazez për t’i dhënë më shumë mbështetje shqiptarëve që jetojnë atje.

Gjatë vizitës zyrtare në shtetin fqinjë Presidenti i Republikës Ilir Meta apeloi për një përfaqësim më përfshirës dhe më të drejtë të shqiptarëve në institucionet qendrore dhe lokale të Malit të Zi.

Nga ana e tij, Kryeministri i Malit të Zi e informoi Presidentin Meta për disa projekte konkrete në mbështetje të zonave ku banojnë shqiptarë, siç është ndërtimi i rrugës Tuz-Grabon, rikonstruksioni i shkollës së fshatit Dacaj në Rozhajë, përmirësimi i infrastrukturës rrugore në Plavë dhe Guci, hapja e disa pikave kufitare në këtë zonë si edhe në Ulqin por edhe  punësimi i shqiptarëve në institucionet qendrore. Për kryetarin e shtetit shqiptar bashkëpunimi midis dy vendeve duhet të përshpejtohet dhe të thellohet më tej në të gjitha fushat, duke patur si objektiv parësor ndërlidhjen gjithnjë e më të mirë mes qytetarëve në të dy anët e kufirit. /abcnews.al

kuvendi-i-shqiperise.jpg
G. P.17:28 | 21/01/2019

Opozita qëndroi në seancën e parë të sesionit të ri, vetëm për të dhënë mesazhet e veta. Lulzim Basha deklaroi se nuk ka zgjidhje tjetër përveç protestave deri në largimin e Edi Ramës. Por kryeministri tha se sa të jetë Partia Socialiste, opozita nuk vjen në pushtet.

Çelja e sesionit të ri parlamentar e gjeti sallën e seancave plenare plot. Kabineti qeveritar, i rifreskuar pas seancës së jashtëzakonshme të 16 Janarit. Një mungesë në radhët e tyre është ajo e ministrit të Jashtëm, dekretet presidenciale për të cilin, pjesë e rëndësishme e rendit të ditës. Pas fjalimit proceduriale të kreut të Kuvendit, Gramoz Ruçi, fjalën e morën krerët e grupeve parlamentare opozitare. Asgjë nuk dukej se mund të nxiste kreun e qeverisë Edi Rama i papërfshirë në debat deri në momentin kur foltoren e mori kreu i demokratëve Lulzim Basha.

“Shikojini pak këta njerëz, më thoni, a i dini emrat e disave prej tyre? A e dini emrin e kësaj zonjës, e njihni kush është? A e njihni o socialistë kush është kjo zonjë? Kush është kjo tjetra? Po kjo tjetra kush është? i njihni apo jo? A i njihni kush janë? Bashkëqytetarë socialistë, anëtarë të Partisë Socialiste, a i njihni kush janë këta? Çfarë janë? Janë kukullat e këtij”, tha Basha.

Mburojë iu bë vetë kryeministri.

“Pa pikë turpi kthehet dhe thotë kush janë? Po ky kush ishte? Nga erdhi ky që akoma nuk dihet e ka mbaruar apo jo shkollën”, tha Rama.

Për Lulzim Bashën ka vetëm një arsye në anonimitetin e një pjese të kabinetit qeveritar.

“Ata ja kanë sjellë. Pazaret e milionave. 20 milionë euro kilometri te Unaza. Këta jua kanë sjellë, që ky të vazhdojë të firmosë për çdo gjë, pa e penguar njeri. Në fakt atë bënte edhe më përpara, por këta kishin njëfarë profili politik”, tha Basha. 

Ndryshe nga seanca e jashtëzakonshme e një jave më parë, kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi një sy e mbylli sa i përket kohës së fjalës gjatë së cilës kreu i demokratëve rikonfirmoi rolin që i veshi opozitës disa ditë më parë.

“Një gjë ju garantoj. Duke nisur nga sot, PD dhe opozita ka një dhe vetëm një mision; ti prijnë qytetarëve drejt të drejtës së tyre më legjitime. Të bëhen zot të fateve të vendit, të bëhen zot të fateve të familjeve të tyre, të bëhen zot të fateve të fëmijëve të tyre, të bëhen zot të fateve të tyre, të bëhen zot të fateve të këtij parlamenti dhe të kësaj qeverie përmes një kryengritje demokratike popullore për ti dhënë fund regjimit të këtij të marri psiqik që vjedh dhe shkatërron Shqipërinë. Kjo duhet të marrë fund një orë e më parë”, tha Basha.

Teksa ky i fundit i drejtohej foltores, opozita braktisi sallën.

“Por, nga ana tjetër, pikërisht pse ne nuk jemi uzurpatorë të pushteteve, por jemi reformatorë të shtetit, pikërisht pse ne nuk jemi ata që duam të kontrollojmë çdo gjë, por jemi ata që duam të vëmë kontrollin e ligjit mbi të gjithë, sot jemi ne ata që duhet të shtrëngojmë dhëmbët, të durojmë edhe dënglat e këtyre e të shtyjmë përpara reformën në drejtësi e të gjitha reformat e tjera”, u shpreh Rama./abcnews.al

Një paralajmërim ia drejtoi çdo demokrati.

 “Këta nuk vijnë më këtu, sa të jetë Partia Socialiste e Shqipërisë, me mua, ose pa mua”, theksoi ai.

Më pas deputetët e mazhorancës vijuan me votimin e dy dekreteve të presidentit Meta, atë që zhvesh nga pushteti i kreut të diplomacisë shqiptare Ditmir Bushatin dhe atë që karrigen ia kalon vetë kryeministrit Edi Rama.

Me 78 vota socialistësh parlamenti votoi edhe zëvendësimin e krerëve të komisioneve parlamentare aty ku marrja e postit të ministrit la vakanca. Kështu në vend të Erjon Braçes, sot zv/kryeministër, në krye të komisionit të ekonomisë u votu ish ministri Ahmetaj, në vend të Eduard Shalsit drejtimin e komisionit të veprimtarisë prodhuese e mori Niko Peleshi, ndërsa atë të zv/kryetares së komiisonit të shëndetësisë, lënë bosh nga sot ministrja Elisa Spiropali, u votua kolegia e saj Klodiana Spahiu.

I pazëvendësueshëm deri më tani rezulton sot ministër i Bujqësisë, Blendi Çuçi, postin e të cilit në krye të komisionit për reformën zgjedhore, parlamenti e la ende vakant, duke votuar vetëm shtyrjen e afatit të këtij komisioni me 30 ditë.

presidenca.jpg
G. P.11:02 | 18/01/2019

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka dekretuar kryeministrin Edi Rama në detyrën e ministrit për Evropën dhe Punët e Jashtme. Në njoftimin për shtyp, zëdhënësi i presidencës sqaron se në shqyrtimin e këtij propozimi Presidenti Ilir Meta, ka mbajtur në konsideratë edhe rëndësinë e evitimit të çdo mundësie për krijimin e një krize institucionale, e cila do të dëmtonte pozitën e Republikës së Shqipërisë në marrëdhëniet ndërkombëtare.

Katër ditë iu deshën që të shqyrtonte vetpropozimin e kryeministrit Edi Rama. Presidenti i Republikës ia hapi rrugën për të mbajtur dy karrige në Këshillin e Ministrave edhe atë të ministrit për Evropën dhe Punët e Jashtme ndonëse nuk parashikohet dhe as ndalohet nga Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë.

“Presidenti i Republikës vlerësoi këtë propozim në përputhje me frymën që përcjell Kushtetuta dhe jurisprudenca e Gjykatës Kushtetuese, duke bërë një interpretim të zgjeruar dhe fillestar të dispozitave kushtetuese, si dhe duke mbajtur në konsideratë faktin që, ushtrimi i detyrës së Ministrit nga Kryeministri është një veprimtari shtetërore që shtrihet brenda sferës ekzekutive pjesë e kabinetit qeveritar, struktura e të cilit është në të drejtën e Kryeministrit për t’u propozuar”.

Me këtë vendim, Presidenti ka menduar edhe për shmangien e një krize institucionale.

“Në shqyrtimin e këtij propozimi Presidenti i Republikës, në cilësinë e Kreut të Shtetit, ka mbajtur në konsideratë edhe rëndësinë e evitimit të çdo mundësie për krijimin e një krize institucionale, e cila do të dëmtonte pozitën e Republikës së Shqipërisë në marrëdhëniet ndërkombëtare”.

Në të njëjtën kohë, Presidenti i Republikës ka vendosur me Dekret që Ditmir Bushati, ministër për Evropën dhe Punët e Jashtme, shkarkohet nga kjo detyrë dhe Edi Rama, Kryeministër, emërohet edhe ministër për Evropën dhe Punët e Jashtme./abcnews.al

lame.jpg
G. P.15:39 | 17/01/2019

Kreu i ALUIZNI-t, Artan Lame akuzoi se presidentin Meta se nuk ka asnjë argument për kthimin e ligjit të Kadastrës. Lame tha se shumë godina shtetërore, madje as ajo e Presidencës, që drejton Meta, nuk kanë certifikatë pronësie.

“Dje Presidenti i Republikës nuk dekretoi dhe ktheu për rishqyrtim Ligjin “Për Kadastrën”. Z. Ilir Meta sot është President i Republikës. Por godina e Presidencës e ndërtuar në vitin 1959, edhe sot e gjithë ditën nuk ka certifikatë pronësie. Përpara kësaj z. Ilir Meta për 4 vjet ka qenë Kryetar i Kuvendit. Por as Salla ku mblidhet Kuvendi, e ndërtuar që në vitet ’50, nuk ka certifikatë pronësie. Ca më parë akoma, z. Ilir Meta ka qenë edhe Ministër i Jashtëm. Por edhe Ministria e Jashtme, e ndërtuar që në vitet ’70, nuk është e rregjistruar dhe nuk ka certifikatë pronësie. Ca më parë akoma, z. Ilir Meta ka qenë edhe Kryeministër i Republikës. Por as Godina e Kryeministrisë, e ndërtuar që në kohë të Italisë në vitin 1940, sot e gjithë ditën është e pa certifikatë pronësie. Këto janë vetëm 4 nga pronat e këtij shteti, që ka të regjistruara me certifikatë pronësie vetëm 4% të pronave të veta. Të këtij shteti, që ka ende edhe 600.000 prona private të paregjistruara. Të këtij shteti që, sipas raportit të BB, duhet të ri-masë 80% të pronave të matura në këto 25 vjet, sepse janë matur së prapi. Këto janë punët me të cilat do merret Kadastra, të cilën dje zoti President e ktheu mbrapsht si të rrezikshme. Ligji e thotë qartë: Regjistri i Pronave është në administrim të Ministrisë së Drejtësisë si deri më sot. Ndërsa Agjensia e Kadastrës do të jetë në vartësi të Kryeministrit, në mënyrë që ky t’i tërheqë veshin direkt Drejtorit për mbarëvajtjen e punës së këtij Institucioni, që do të jetë themeli i reformës së pronës.”/abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono