Ilir Meta

MBULIM-POLITIKANET-PER-TRAGJEDINE.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
G. P.14:44 | 15/08/2018

“Kjo tragjedi ka thyer zemrat e shumë shqiptarëve dhe se jo vetëm dy viktimat shqiptare, por të gjithë jetët e humbura janë motra dhe vëllezër tanë”. Është ky mesazhi që kryeministri Edi Rama ka dhënë pas tragjedisë që ndodhi në Itali.

Kyetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, i ka dërguar një letër ngushëllimi Senatit dhe Dhomës së Deputeteve të Italisë, ku ndër të tjera shpreh solidaritetin me popullin mik dhe fqinj italian.

Një reagim ka ardhur edhe nga kryetari i Bashkisë, Erion Veliaj, i cili gjithashtu i ka uruar shërim të shpejtë të të plagosurve.
Një ditë më parë mesazhe ngushëllimi qeverisë dhe popullit Italian i kanë dërguar edhe presidenti i republikës Ilir Meta dhe kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha./abcnews.al

ilir-meta-autori-1280x660.jpg
ent ela19:59 | 14/08/2018

Presidenti i Republikës Ilir Meta i ka dërguar një mesazh ngushëllimi homologut të tij italian Mattarella, pas shembjes së urës në Xhenova, ku humbën jetën 35 persona. Në njoftimin e shpërndarë për mediat, kreu i shtetit shprehet se solidarizohet me familjet e viktimave dhe uron shërim të shpejtë për të lënduarit.

“I dashur President Mattarella,

Jam shumë i trishtuar nga humbja e jetëve si pasojë e ngjarjes tragjike në qytetin e Genovas.

Në këto momente të vështira jam pranë jush, pranë popullit mik italian, qytetarëve të Genovas dhe të gjitha familjeve të lënduara nga kjo fatkeqësi.

Ngushëllimet e sinqerta dhe solidariteti im e i popullit shqiptar për familjet e viktimave dhe urimi i sinqertë për një shërim të shpejtë për të lënduarit e kësaj katastrofe”– shkruan Presidenti shqiptar. /abcnews.al

Foto-070-1280x720.jpg
G. P.12:59 | 01/08/2018

Kryeministri Rama ka folur për kthimin e ligjit për teatrin nga presidenti Meta. Gjatë një interviste televizive, shefi i qeverisë tha se ka të njëjtin mendim si para 20 vitesh, se teatri ekzistues duhet shembur. Rama tha se kjo do bëhet, njëlloj si shumë projekte të tjera, ndërsa ndihet shumë komod që qeveris i vetëm.

Ka një pikë që bashkon mazhorancën me opozitën për çështjen e diskutueshme të Tetarit Kombëtar. Ndërtimi i një të riu. Por ajo që i ndan është mënyra se si do të ndërtohet. Nëse e djathta këmbëngul se duhet ruajtur godina e vjetër, Kryeministri Edi Rama e përshkruan si të pamundur ruajtjen e një varri pa vlerë.

“Ne nuk kemi asnjë luks dhe asnjë mundësi që të ruajmë një ngrehinë të tillë që nuk ka asnjë vlerë, në asnjë kontekst të trashëgimisë kultuore botërore dhe ta mbajmë aty si një ngrehinë të vdekur. Ta ruajmë aty për çfarë? Për të bërë çfarë? Çfarë mund të bëjmë aty? Ajo sot është në kushtet që duket si një varr, pa jetë dhe kush shkon atje, shkon o nga pasioni i madh për të luajtur në skenë, o nga inercia e së shkuarës për të shkuar e për të parë shfaqje, sepse dihet se në çfarë kushtesh zhvillohet jeta aty. Për çfarë dhe si mund të mbajmë ne një ngrehinë të tillë në zemër të Tiranës dhe të shkojmë të bëjmë një teatër diku tjetër?! Pastaj si do ta ndërtojmë ne një teatër të ri? Pse nuk është ndërtuar ky teatër i ri për kaq e kaq shumë vite?”

Të njëjtën përgjigje i jep edhe mos dekretimit nga ana e Presidentit të republikës duke e konsideruar nga ana e tij çështje të mbyllur 20 vjet më parë.

“Ky është një diskutim që unë e kam zhvilluar para 20 vjetësh dhe ka 20 vjet që ka mbetur pezull. Këtu nuk ka asgjë të re për të zbuluar. Këtu nuk ka asgjë të re për të diskutuar. Këtu është shumë e qartë: po, jo. Do mbajmë këtë ngrehinë të marrë fund që nuk ka asnjë lidhje me një teatër të standarteve europiane dhe ku është shumë e thjeshtë.”

Akuzat që i drejton opozita janë edhe për mënyrën e përzgjedhjes së kompanisë, pa tender dhe dhënien e sipërfaqjes publike në favor të privatit.Por kjo nuk është një praktikë e rrallë për vendet evropiane sipas kryetarit të qeverisë.

“Së pari njëherë, çfarë gare do të bësh kur je i kondicionuar nga fakti që do të përfshish në këtë zhvillim prona që i zotëron dikush që ka emër dhe mbiemër. Çfarë gare do të bësh?! Së dyti, ligjet e veçanta për investime të mëdha janë rutinë në vende të tjera. Nuk ka asgjë të veçantë në kuptimin se nuk janë praktika kaq të rralla. Ligjet e veçanta janë për të mbrojtur investimet e mëdha. Ky është një investim i madh dhe nga ky investim i madh, shteti në të njëjtin vend ku ka teatrin do të marrë një teatër që do të jetë për publikun, do të jetë pronë e shtetit dhe për këtë shteti nuk do të paguajë asnjë kokërr leku. Ndërkohë që një teatër të ri, të atyre dimensioneve, shteti nuk e ndërton dot kurrë me hapësirën buxhetore që ka. Kurrën e kurrës. Se po të ishte, do të ishte ndërtuar. Ku është problemi këtu?”

Problem nuk i konsideron as 15 pyetjet e Komisionit Evropian duke e justifikuar se u mungon informacioni i saktë.

“Është gjëja më normale që Komisioni Europian të bëj pyetje, pasi Komisioni Europian i referohet një çarçafi me akuza që ka marrë. Nuk i referohet televizorit në Shqipëri, por i referohet çarçafit me akuza që i ka vajtur në tavolinë dhe mbi ato akuza komisioni bën pyetje, patjetër.”

Një gjë është e sigurtë për kryeministrin Edi Rama se teatri i ri do të ndërtohet. Në këtë pikë nuk ndryshon qëndrim ndaj asnjë reagimi të opozitës. Për më tepër që bilanci i të qeverisurit vetëm ia qartëson më shumë projektet që ka për Tiranën e mbarë vendin.

“Dhe patjetër është më mirë vetëm. Nuk diskutohet!”/abcnews.al

Presidenti_Ilir_META1.jpg
G. P.20:36 | 31/07/2018

Presidenti Ilir Meta ka kthyer një tjetër ligj për rishqyrtim në Kuvend. Kësaj radhe, bëhet fjalë për ligjin e ndryshimeve në paketën fiskale për tatimin mbi të ardhurat. Sipas kreut të shtetit neni 6 i këtij ligji të ndryshuar shkon kundër interesit publik, duke ulur ndjeshëm tatimin ndaj bizneseve në fushën e lojërave të fatit.

Presidenti Meta nuk ndalet!

Pas kthimit për rishqyrtim në Kuvend të ligjit për Teatrin Kombëtar, rradha është e ndryshimit të atij “për tatimin mbi të ardhurat”. Shkak për kthimin e këtij ndryshimi në paketën fiskale, të miratuar në seancën parlamentare të 9 Korrikut, duket se është bërë neni 6 i tij.

Argumenti i kreut të shtetit në dekretin nr. 10850 përcakton se neni 6 i ligjit të ndryshuar sjell uljen e barrës fiskale dhe përfitim financiar vetëm në favor të bizneseve në fushën e lojërave të fatit.

Ky nen nuk është në interes të publikut, thekson institucioni i presidentit duke nënvizuar edhe efektet e pritshme në buxhetin e shtetit dhe ekonominë familjare si negative në rast miratimi të ligjit.

Kjo bie në kundërshtim me përmbushjen e objektivave social të shtetit të parashikuar në Kushtetutë si dhe me frymën e legjislacionit në fuqi në funksion të dekurajimit të aktivitetit të këtij biznesi.

Sipas presidentit, ndryshimi i nenit 6 të ligjit për tatimin mbi të ardhurat, ashtu si është miratuar nga mazhoranca në komisione dhe parlament, sjell tatimin me 15% të fitimeve bruto dhe jo 15% të xhiros, duke ulur ndjeshëm nivelin e taksave ëpr këtë lloj biznesi.

Në vijim, presidenti ka dekretuar shpalljen e ligjeve të tjera të miratuara nga Kuvendi si tatimi mbi vlerën e shtuar i ndryshuar, ligjin për sistemin e taksave vendore të ndryshuar por edhe marrëveshje apo ratifikime memorandumesh./abcnews.al

erion-veliaj.....jpg
G. P.16:59 | 30/07/2018

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, nuk ka pranuar të komentojë deklaratën e kryebashkiakut Erion Veliaj. Çdo pyetje që i drejton, kreu i shtetit sugjeron që t’i drejtohen Kushtetutës, aty janë të gjitha përgjigjet për mosdekretimin e ligjit për Teatrin e ri Kombëtar.

E akuzuan si sabotator meqë vendosi të mos pranojë prishjen e godinës së Teatrit Kombëtar, por duket se kjo nuk e shqetëson aspak Presidentin e Republikës, Ilir Meta.

“Nuk kam asnjë koment për reagimin e Veliajt. Cilido që ka vërejtje për kthimin e ligjit të teatrit, e ftoj t’i referohet faqes zyrtare të Presidentit të Republikës, pasi jam i sigurt se argumentet e dhëna bazohen vetëm në Kushtetutë, marrëveshjet ndërkombëtare të detyruara për zbatim, si dhe legjislacionin në fuqi, duke vënë në plan të parë interesin kombëtar dhe publik”.

Me të njëjtin ton flet edhe për ndarjen e mazhorancës dhe opozitës përballë magjistratëve të rinj që mbetën thjesht në letrat e Kuvendit të Shqipërisë.

“Nxitja e konfliktit nuk i shërben reformës në drejtësi. Vendi ka nevojë për reformë që të bazohet tek pavarësia e insitucioneve të reja dhe integriteti i krijimit të tyre. Dialogu, mënyra e vetme për të zgjidhur çdo çështje në mënyrën më transparente dhe me integritet”.

Në këndvështrimin e Presidentit të Republikës, dialogu duket se mungon edhe për çështje të tjera të rëndësishme si bllokimi i punës në Gjykatën e Lartë dhe atë Kushtetuese./abcnews.al

hajdaraga.jpg
G. P.14:08 | 30/07/2018

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka dërguar një mesazh ngushëllimi për ndarjen e parakohshme nga jeta të mikut të tij të vjetër sic e quan ai ish ministrin dhe ish-deputetin Luan Hajdaraga.

“Hajdaraga shquhet për kontributin e tij të konsiderueshëm në Partinë Socialiste, në vitet e para të sfidave të saj gjatë fillimeve të demokracisë në Shqipëri, por veçanërisht, si Ministër i Mbrojtjes dallohet kontributi i tij gjatë krizës së Kosovës në vitet ‘99 dhe bashkëpunimit me NATO-n dhe aleatët”, shkruan kreu i shtetit.

I trishtuar për lajmin e ndarjes nga jeta Luan Hajdaragës është shprehur edhe kryeministri Edi Rama duke e përshkruar si një burrë të paqtë e të arsyeshëm që diti gjithnjë të mos prishë qejf me asnjë.

Edhe kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, ka risjellë në vëmendje rolin e rëndësishëm Luan Hajdaragajt si bashkëthemelues i Partisë Socialiste, por edhe si një ndër shkencëtarët e parë që kontribuoi në institucionet e arsimit në Shqipëri./abcnews.al

erion-veliaj-dublin.jpg
G. P.16:54 | 27/07/2018

Pas kthimit në Parlament të ligjit për Teatrin Kombëtar nga Presidenti Ilir Meta ka reaguar  kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj. Kryebashkiaku Veliaj e cilëson vendimin e kreut të shtetit në një koment në faqen e tij në Facebook si një zhgënjim.

Ndërkohë që shkruan: “Jo sepse Presidentët, në të kaluarën, nuk janë bërë palë me partitë politike për të kundërshtuar projekte si ai i Këndit të Lodrave te Liqeni, por sepse mendova se pas 3 vitesh progres në qytetin tonë, me një Shesh të Ri, një Bulevard të Ri, një Pazar të Ri e një Unazë të Re, e kishim tejkaluar kohën e sabotimeve të qytetit dhe se ishte krijuar pjekuria për të dalë mbi partitë e mbi familjet politike në vend.”

Kryetari i Bashkisë së Tiranës thote së ligji që do t’i hapë rrugë ndërtimit të një teatri të ri do të rivotohet në Parlament pas 40 ditësh. Ndërkohë që bashkia, sipas tij, do të vijojë bashkëpunimin me komunitetin teatror që të jenë gati që të nisin punën për Teatrin e Ri sapo ligji të kalojë në Parlament./abcnews.al

Presidenti_Ilir_META1.jpg
G. P.14:31 | 27/07/2018

Kundër ndërtimit të godinës së re të Teatrit Kombëtar.

Është kjo fjala e fundit e fundit e Presidentit të Republikës duke kthyer për rishqyrtim në Kuvend ligjin “Për përcaktimin e procedurës së veçantë për negocimin dhe lidhjen e kontratës me objekt: Projektimi dhe realizimi i projektit urban dhe godinës së re të Teatrit Kombëtar”.

Në njoftimin për shtyp të institucionit të presidencës , kreu i shtetit e ka argumentuar qëndrimin e tij me 9 pika.

  1. Së pari, ky ligj shkel parimet e “barazisë përpara ligjit” dhe “lirisë së veprimtarisë ekonomike të shtetasve”, parime këto të cilat gëzojnë një mbrojtje të veçantë nga Kushtetuta.
  2. Së dyti, ligji nr. 37/2018 nuk është në harmoni me parimet themelore kushtetuese të identitetit kombëtar dhe trashëgimisë kombëtare mbi të cilat qytetarët e Republikës së Shqipërisë kanë vendosur të ngrenë dhe zhvillojnë shtetin e tyre.
  3. Së treti, ligji nr. 37/2018 bie ndesh me parimet e Konventës Evropiane të Trashëgimisë Kulturore Jomateriale, miratuar në Paris në vitin 2003, duke bërë kështu që veprimtaria legjislative të bjerë ndesh edhe me të drejtën ndërkombëtare të detyrueshme për zbatim.
  1. Së katërti, ligji nr.37/2018 cenon rëndë parimet kushtetuese të ndërtimit dhe funksionimit të organeve të pushtetit vendor të “decentralizimit” dhe “autonomisë vendore”, duke rënë ndesh, njëkohësisht edhe me parimin e ndarjes dhe balancimit të pushteteve.
  1. Së pesti, ligji nr. 37/2018 vjen në kundërshtim me standardet dhe vlerat e Bashkimit Evropian dhe parashikimet e Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit (MSA), plotësimi i të cilave është detyrim parësor për Republikën e Shqipërisë.
  1. Së gjashti, propozimi i projektligjit, por edhe vetë ligji i miratuar nr. 37/2018 nuk mbështetet në një vlerësim gjithëpërfshirës dhe të plotë për tjetërsimin e pronës publike, krahasuar me përfitimet ekonomike të shtetit shqiptar dhe interesin publik.
  1. Së shtati, ky ligj nuk është në harmoni me parimet dhe standardet e vendosura tashmë në legjislacionin në fuqi në Republikën e Shqipërisë.
  1. Së teti, miratimi i ligjit nr.37/2018 nuk është bazuar në një verifikim dhe vlerësim të thelluar të statusit të pasurive të paluajtshme që përfshihen në këtë projekt, si dhe dispozitat e këtij ligji krijojnë pasiguri juridike në ushtrimin e të drejtave pronësore qoftë për pasurinë publike, por dhe mbi të drejtat private të pronësisë.
  1. Së fundmi, në kushtet aktuale, kur Gjykata Kushtetuese e Republikës së Shqipërisë nuk është funksionale për të verifikuar këto konstatime, apo për të zgjidhur çdo mosmarrëveshje kushtetuese që mund të prodhojë hyrja në fuqi e kësaj norme të veçantë ligjore, ftoj Kuvendin e Shqipërisë, të rishqyrtojë në tërësi ligjin nr.37/2018 “Për përcaktimin e procedurës së veçantë për negocimin dhe lidhjen e kontratës me objekt: Projektimi dhe realizimi i projektit urban dhe godinës së re të Teatrit Kombëtar”./abcnews.al
ilir-meta.jpeg
G. P.13:54 | 24/07/2018

Ngushëllime dhe mbështetje i kanë shprehur homologëve në Athinë edhe autoritetet shqiptare.

Presidenti Ilir Meta i shkruan presidentit grek Prokopis Pavlopulos se po ndjek me ankth dhe shqetësim përhapjen e flakëve dhe dëmet që ato po shkaktojnë ndërsa lutet të mos ketë viktima të tjera e zjarret të vihen sa më shpejt nën kontroll.

“Në këtë moment të vështirë ne jemi pranë fqinjit tonë”, shprehet ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati.

Ai thekson se Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Greqi është në kontakt të vazhdueshëm me autoritetet greke dhe qytetarët shqiptarë të zonave të prekura.

Ngushëllime për familjet e viktimave, ka shprehur edhe kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, i cili thotë se qeveria shqiptare duhet të ofrojë menjëherë çdo ndihmë të mundshme në solidaritet me fqinjët tanë, por edhe në shenjë përgjegjësie ndaj bashkatdhetarëve në Greqi.

Ndërsa kryebashkiaku Tiranës Erion Veliaj i shprehu gatishmërinë për ndihmë kryebashkiakut të Athinës, Yiorgos Kaminis. Veliaj thotë se Këshilli Bashkiak i qytetit do të japë kontributin e tij përmes ambasadës greke.

Menjëherë ka reaguar kryebashkiaku Kaminis i cili thekson se është rënë dakord për koordinimin e punës për ndihmën e premtuar nga Tirana për zonat e prekura. /abcnews.al

ilir-mettaa.jpg
G. P.20:00 | 18/07/2018

Gjatë konferencës së përbashkët për shtyp me homologen kroate Kolinda Grabar-Kitaroviç, Presidenti i Republikës, Ilir Meta, komentoi negociatat shtetërore me Greqinë për kufirin detar.

“Ky është një proces, i cili duhet të bazohet në barazinë e palëve në raport me të drejtën ndërkombëtare dhe së dyti, edhe në respekt të Kushtetutës dhe legjislacionin përkatës. Nga ana ime si president, dua t’ju siguroj se do të bëj gjithçka për të përmbushur detyrimet e mia në mënyrën më konstruktive, por gjithmonë në respekt të Kushtetutës së vendit dhe të transparencës dhe bashkëpunimit si me qeverinë, ashtu edhe me Kuvendin e Shqipërisë, që kanë përgjegjësitë e tyre për këtë proces”.

Në lidhje me situatën aktuale të krijuar në Gjykatën Kushtetuese dhe Gjykata e Lartë për shkak të pamundësisë së plotësimit të vendeve vakante pa u ngritur institucionet e reja të drejtësisë, Presidenti vuri theksin tek bashkëpunimi i qeverisë me opozitën.

“Reforma në drejtësi është shumë e thellë, madhore, komplekse. Duke shrpesuar mbështetjen për ecurinë e kësaj reforme dua t’u siguroj për përmbushjen e detyrimeve kushtetuese dhe ligjore që ka Presidenti për çështjet e drejtësisë në mënyrë më transparente. Ashtu siç kam bërë më herët, dua të theksoj rëndësinë e bashkëpunimit mes qeverisë dhe opozitës për të kaluar çdo moment të vështirë që mund të vërë në vështirësi krijimin e institucioneve të drejtësisë”.

Në takimin që parapriu konferencën, dy presidentët biseduan për marrëdhëniet dypalëshe mes Shqipërisë e Kroacisë, marrëdhëniuet në rajon dhe çështjet ndërkombëtare. Meta vlerësoi mbështetjen e Kroacisë në procesin e integrimit.

Nga ana e saj, Kitaroviç theksoi vlerësoi bashkëpunimin e deritanishëm, duke hedhur idenë deri në një partneritet strategjik./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono