Idro Seferi

idro-seferi-1280x720.jpg
G. P.20:19 | 17/08/2019

Jemi mësuar ta shohim të raportojë nga Beogradi, por kësaj here është në Dhërmi. Bëhet fjalë për një ndër korrespondentët më të njohur shqiptar, Idro Seferin, i cili zhvilloi një intervistë për Edicionin Veror nga Drymades Inn, aty ku po kalon pushimet.

Idro tregoi se në Beograd tashmë kanë ngelur shumë pak shqiptarë. Sipas tij fakti që në Serbi ka një gazetar shqiptar tregon zhvillim.

“Në Beograd tani kanë ngelur pak shqiptarë. Dikur kanë pas jetuar mijëra shqiptarë., Tani mund të jenë rreth 2 mijë shqiptarë. Ka nga Shqipëria pak, që kanë ardhur nga vitet e fundit. Ka më së shumti nga Maqedonia dhe nga Kosova, nga koha e ish-Jugosllavisë. Në fillim ka qenë e çuditshme, sepse është edhe kjo që thamë tani. Kur nuk punon aty, natyrisht edhe njerëzit që i merr, i merr për herë të parë si gazetar shqiptar. I ka marrë dikush në telefon dhe pas kalimit të viteve tani krijohet një farë besimi sepse e dinë që ne ekzistojmë dhe citohemi në mediat jo vetëm në Serbi. Na citojnë sepse krijojmë lajme dhe në Shqipëri dhe në Kosovë. Tani rajoni është ndryshe nga koha kur kam shkuar unë sepse Shqipëri ka qenë shumë e veçuar nga ngjarjet rajonale, para 10 vitesh sesa tani dhe është pjesë e proceseve. Ke Vuçic, por ke edhe ramin ke edhe Thaçin”, tha Idro Seferi.

Idro u shpreh se në Serbi ka një turizëm tjetër lloj.

“Beogradi është 2 milionë banorë. Ka kala, vende të ndryshme dhe vijnë për turizëm më shumë të huaj, sepse ka shumë muzikë. Është i njohur për festat në Danub dhe në Savë. Aty zakonisht janë anije të mëdha që janë si disko. Shfrytëzohet shumë”, u shpreh gazetari.

Dikur njiheshin vetëm pak, por tani sipas Idro Seferit politikanët shqiptarë janë shumë të njohur edhe në Serbi.

“Tani nga çorapet e Kryeministrit Rama dhe çfarë do që ndodh qarkullojnë dhe në Shqipëri dhe atje. Është bërë më shumë edhe njerëzit duan ngjarje të ndryshme politike që më shumë raportohet për menunë e kuzhinës që do hanë dy presidentët sepse janë lodhur pak nga politika mendoj unë”, tha korrespondenti i ABC News në Beograd.

Po në politikë a do ta shohim ndonjëherë Idro Seferin?

“Jo, besoj kur të mërzitem shumë. S’e di. Dikur politika në Ballkan ka qenë politikë e ideve, dëshirave filozofike, kurse tani është Ballkani të integrohet me botën dhe po bëhemi vetëm pjesë komerciale siç është e gjithë bota partitë politike”, u shpreh ai./ABC News Albania 24/7

vucic-1-1280x719.jpg
nev ila15:55 | 20/07/2019

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç në reagimin e tij pas dorëheqjes së Haradinaj, u shpreh se nuk ka vend për eufori. Sipas tij ky është një rreng politik i Haradinaj dhe se ai do të jetë i lirë për 48 orë.

Presidenti serb, Aleksandar Vucic, ka thënë se nuk ka vend për tu lumturuar dhe eufori me dorëheqjen e kryeministrit, Ramush Haradinaj. Në një konferencë për shtyp të Vucic për rastin Haradinaj, ka thënë se është i sigurt se ai do shkoj në Hagë javën e ardhshme, por do të kthehet shumë shpejt dhe marrëdhëniet politike nuk do të ndryshojnë ndërsa tarifat doganore për mallrat serbe ngelin. Ky është truk politikë, ka vlerësuar Vucic.

“Me këtë ai dëshiron të siguroj fitore të fuqishme të rrymës më të fortë shqiptare në zgjedhje, të cilat pritet të mbahen në fund të shtatorit ose në tetor. Qëllimi kryesor do të jetë shumica pa Listën Serbe dhe do të përdorin edhe serbët për përballje shtesë me Listën Serbe pasi ky do të jetë një bashkim i brendshëm i shqiptarëve dhe një bashkim me Tiranën“, tha Vucic.

Kreu i shtetit serb ka thënë se vazhdimi i dialogut me Kosovën është i rëndësishëm për serbët pasi shqiptarët nuk e fshehin urrejtjen ndaj Serbisë dhe popullit serb. Serbia, sic tha Vucic, do të jetë afër popullit serb. Shqiptarët duan qeverisje pa Listën Serbe dhe duan Shqipërinë e madhe.

“Mos harroni që nga mbrëmë keni mundur të shikoni nje plejadë të politikanëve nga Shqipëria që nga Sali Berisha, Lulzim Basha, Ilir Meta dhe të gjithë ata që janë rreshtuar duke folur për Haradinajn si një hero duke akuzuar të gjithë për atë që ka ndodhur. Situata politike në Prishtinë dhe Tiranë do të shkoj drejt bashkimit dhe vazhdimin e rrëfimit tragjik për të gjithë ne, krijimin e Shqipërisë së madhe për të cilën tashmë flasin pa u fshehur dhe punojnë pa u fshehur, tha Vuçiç.

Serbët, dorëheqjen e Haradinajt e kanë parë me lumturi në shtypin e tyre, por kjo ka bërë që bashkë të mblidhen edhe serbët e Bosnjës dhe të gjithë ata që merren me Kosovën që në darkë, pas dorëheqjes së Haradinajt./ABC News Albania 24/7

idro-seferi.jpg
G. P.15:47 | 15/07/2019

Dy nga temat kryesore të vizitës zyrtare të presidentit francez Emanuel Macron në Beograd do të jenë dialogu Kosovë – Serbi si dhe zgjerimi i Bashkimit Europian për të cilin Franca është shprehur kundër.

“Presidenti francez Emmanuel Macron do të pritet me nderime të larta në Serbi. PËr të janë rezervuar të shtëna nga topi kur të arrijë në pallatin ”Srbija”, kur do të bëhet pritja e tij nga ana e homologut serb Aleksandër Vuçiç. Ndërimet e para do t’i ketë në aeroportin “Nicola Tesla” të Beogradit, ku do të arrijë dhe do të vizitojë edhe një obelisk të miqësisë serbo-franceze, varrezat e dëshmorëve dhe disa aktivitete të tjera që kujtojnë Luftën e Parë Botërore kur Serbia dhe Franca ishin aleatë”, raportoi Idro Seferi nga Beogradi./ABC News Albania 24/7

macron.jpg
G. P.14:15 | 14/07/2019

Beogradi zyrtar është në pritje të vizitës së presidentit të Francës, Emmanuel Macron. Më optimistë nga të gjithë duket presidenti serb Aleksandër Vuçiç, ndërkohë që për analistët, shefi i pallatit Elize nuk do të sjellë asnjë risi sa i takon zgjidhjes së çështjes së Kosovës.

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, do të ketë festë. Më në fund presidenti francez, Emmanuel Macron do të arrijë në Serbi. Këtë pritje në Paris, Vuçiç e ka ndërmend t’ia kthej me nderimet e larta.

Macron kishte anuluar vizitën e tij në Dhjetor për shkak të protestave. Marion Dautry, prej katër vitesh nga Parisi është shpërngulur në Serbi. Gazetarja e lirë shkruan për disa media franceze. Këto ditë është pyetur shumë për porositë e presidentit të saj. Për Ballkanin këto janë më të rëndësishme pasi francezët nuk do të përqëndrohen shumë.

Marion Dautry, gazetare: Interesi i aktorëve ndërkombëtarë, Francës dhe BE-së është vazhdimi i dialogut dhe nuk besoj se do të kemi deklarata se cila duhet të jetë zgjidhja e duhur për Kosovën, pasi deklaratat kanë qenë që palët duhet ta gjejnë zgjidhjen dhe jo të jetë e imponuar nga një faktor i tretë. Besoj se nuk do të ketë lëvizje nga kjo linjë.

Kjo është përmendorja e miqësisë serbo-franceze në kalënë e kryeqytetit. Në Luftën e Parë Botërore ishin aleatë dhe Franca ndihmoj serbët pas kalimit nëpër Shqipëri dhe kthimin e tyre nga Selaniku.

Këtë miqësi e la të hidhur 100-vjetori i luftës pasi presidentit serb i ishte ndarë, vend që konsiderohej më i keq se sa të atij të presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi. Kjo kishte bërë që një pjesë e madhe e serbëve si aleat të ndjeheshin të ofenduar. Por, presidenti do ta vizitoj vetëm Serbinë pas Rusisë dhe në Beograd do të qëndroj dy ditë.

Mihailo Çrnobrnja, profesor “Emeritus”: Dyshoj se do të ketë konkluzione të rëndësishme. Macron do të mundohet të bëjë atë për të cilën është angazhuar publikisht, që është të afrojë palët për një dialog vendimtar që duhet të çojë deri tek zgjidhja.

Franca mori rol për Kosovën në organizimin e samitit të Berlinit. Takimi Kosovë-Serbi i 1 korrikut më vonë dështoi. Për francezët si Marion do të ishte mirë nëse Franca sjellë paqe. Por, gjithçka duket e vështirë.

Marion Dautry, gazetare: Kur je i huaj është më lehtë t’i shohësh gjërat me distancë dhe më objektive. Por është më e vështirë të thuash mjaft me këto marrëzira, pasi kjo çështje është e rëndësishme si për Serbinë dhe për Kosovën, pasi zgjidhja do të krijojë një precedent.

Serbia e ka të rëndësishme mbështetjen franceze në rrugën drejt Bashkimit Evropian. Roli që do të ketë Franca pas largimit të kancelares, Angela Merkel, do të jetë i rëndësishëm të paktën për një kohë. Për presidentin serb është megjithatë arritje që pas dy dekadash personalisht pret homologun nga i cili pret edhe mbështetje për dialogun me Kosovën./ABC News Albania 24/7

djuric.jpg
G. P.21:39 | 12/06/2019

Përvjetori i hyrjes së trupave të NATO-s, në Serbi është konsideruar një agresion ndaj popullit serb të Kosovës. Duke komentuar vizitat e ish-liderëve amerikanë, shtypi serb ka shkruar se ata u kthyen në vendin e krimit.

Kështu ka qenë në sheshin e Prishtinës. Dita e hyrjes së forcave të NATO-s dhe njëkohësisht tërheqjes së forcave serbe, në Serbi e kanë quajtur krim. Shumica e mediave i kanë dhënë rëndësi ditës së 12 Qershorit duke vlerësuar se ish-udhëheqësit amerikan u kthyen në vendin e krimit si gjithmonë.

Bombardimet e NATO-s konsiderohen agresioni më i madh ndaj Serbisë. Një konferencë krahason shtypin serb kur shkruan për lindjen dhe perëndimin. Kur flitet për BE-në, NATO-në dhe Perëndimin është negative. Rusia favorizohet në shtyp, por qytetarët rrallë shkojnë drejt Moskës.

Millivoje Mihajlloviç, gazetar: Shtypi mban qëndrime tërësisht negative kur bëhet fjalë për Perëndimin dhe tregon qëndrime pozitive vetëm ndaj Rusisë. Por nëse pyesni qytetarët janë shumë të paktë ata që duan të jetojnë, të kërkojnë punë apo të shkollohen në Rusi. Shumica e njerëzve këtu duan të shkojnë në shtetet perëndimore dhe kjo nuk paraqet realitetin.

Në qendrën e medias është mbajtur një debat ku është thënë se për serbët kjo ditë ka qenë fillimi i eksodit. Këtu shefi i zyrës për Kosovën, Marko Gjuriç ka ardhur për tu takuar me anëtarët e organizatës së familjeve të viktimave. Gjuriç u tha se për serbët kjo periudhë ka qenë tragjike.

Marko Djuriç, Zyra për Kosovën, qeveria e Serbisë: Të gjithë këtu së bashku çojmë mesazhin për të gjithë ata që kanë mjaftueshëm zemër dhe shpirt dhe duan të dëgjojnë. Populli serb në Kosovë është popull që ka rënë dhe është viktimë. Serbia si shtet është viktimë e agresionit, të cilës ende po i merret një pjesë e territorit.

Presidenti serb këtë vit e ka quajtur agresion intervenimin e NATO-s. Serbia kultivon thellë idenë kundër anëtarësimit në NATO dhe pro neutralitetit ushtarak pikërisht për shkak të fushatës 78 ditëshe.

Kohëve të fundit i është kushtuar rëndësi forcimit të ushtrisë. Serbia është në partneritet me NATO-në dhe forcat amerikane të Ohajos. Kjo ditë nuk është komentuar shumë përveç ngjarjeve të Kosovës. Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, këtë ditë e ka zgjedhur të hap një fabrikë. Në fjalimin e tij nuk e ka përmendur Kosovën./ABC News Albania 24/7

filmiii.jpg
G. P.22:44 | 25/04/2019

Një film që paraqet historinë e luftës në Kosovë dhe momentin kur forcat ruse u futën nga Bosnja dhe u përqendruan në aeroportin e Prishtinës ka krijuar tensione në Serbi. Tema e filmit ka shtyrë drejtorin e Shtëpisë së Kulturës në Bujanovc që ta ndalojë shfaqjen e tij, ndërsa një parti serbe ka kërkuar shkarkimin e drejtorit.

“Mexha” është turqizëm për kufirin. Rreth këtyre çështjeve Ballkani lufton me shekuj. Në Mexhën e Ballkanit, një film i produksionit serbo-rus, në stilin e filmave aksion amerikan tregon historinë kur forcat nga Moska vendosin të marrin Aeroportin e Prishtinës në Sllatinë.

Forcat ruse në fakt ishin futur në Kosovë, por për një betejë të tillë nuk dihet shumë. Ata janë tërhequr nga misioni me KFOR-in katër vite më vonë. Kështu ka qenë premiera në kryeqytetin serb. Atmosferë festive. Ky film nxiti reagime në Serbi dhe Rusi.

Kështu disi ishte planifikuar të shfaqej edhe në qytetin e Bujanovcit, në jug ku shqiptarët e serbët jetojnë bashkë. Jeton Ismaili, drejtor i Shtëpisë së Kulturës, të cilën e kontrollon komuna, ka marrë vendim për ta ndaluar shfaqjen e këtij filmi.

Ai beson se një gjë e tillë mund të ngrejë tensionet në këtë qytet. Vendimin e marrë nuk e kthen dhe thotë se Shtëpia e Kulturës është e gatshme për bashkëpunime, por për të afruar popullin.

Jeton Ismaili, drejtor i Shtëpisë së Kulturës në Bujanovc: “Është një qytet multietnik. Sa i përket llojit të filmit, unë them se në të paraqitet një farë urrejtje mes popullit shqiptar dhe atij serb”.

Produksioni i filmit nuk e ka komentuar këtë ngjarje shumë. Por, në Serbi reagimet kanë qenë të shumta. Ndalimin e filmit e kanë komentuar edhe zyrtarët.

Vlladan Vukosavljeviç, ministër i Kulturës, Serbi: “Besoj se këtë situatë do ta zgjidhim me një mendje të shëndoshë. Presim që qeverisja lokale të ndërmarrë një lëvizje të kuptueshme. Gjithsesi, ky lajm nuk është i mirë pasi nuk është në përputhje me politikat kulturore dhe as me politikat e këtij shteti apo pushteteve lokale. Këtë e trajtojmë si një incident, natyrën e të cilit jemi duke e verifikuar”.

Por në Bujanovc kjo nuk bën përshtypje. Ismaili thotë se nuk e tërheq vendimin.

Jeton Ismaili, drejtor i Shtëpisë së Kulturës, Bujanovc: “Filmi, sa të jem unë drejtor, nuk do të shfaqet në Bujanovc. Sa i përket pasojave, dihet si vendosen drejtorët në Bujanovc. Partia serbe ka kërkuar shkarkimin tim, të shohim ç’do të ndodhë”.

Pak projekte të përbashkëta artistike ka në mes të shqiptarëve dhe serbëve. Historitë e luftës duket se pas dy dekadave e kanë mexhën më të gjatë./abcnews.al

Idro-Seferi-ne-burg-1280x767.jpg
ent ela12:56 | 04/04/2019

Dhjetëra shtetas shqiptarë vuajnë dënime në burgjet e Serbisë për vepra të ndryshme penale. Shumë prej tyre kanë kërkuar prej vitesh që vuajtjen e dënimit ta kryenin në atdhe. Për një pjesë ka mbërritur edhe miratimi i autoriteteve të Beogradit. Por nga Tirana zyrtare nuk ka ende reagim. Gazetari i ABC News Idro Seferi, sjell një reportazh të veçantë nga brenda qelive të këtyre burgjeve si dhe intervista me të dënuar shqiptar.

Mitrovica e Sremit në Serbi. Në këtë rrugë është një hotel dhe një burg. Këtu një pjesë e të burgosurve mund të dalin edhe jashtë pas një kohe më të gjatë dhe të shëtisin. Një nga burgjet më të mëdha në Ballkan. Shumica e të huajve që kryejnë burgun ndodhen pikërisht në këtë qendër për të vuajtur dënimin e tyre.

Filmimi është lejuar, por duke fshehur identitetin e çdo të burgosuri me rregulla strikte, pa treguar fytyrat, por edhe asnjë detaj të trupit të tyre. Për këtë kërkohet leje nga çdo i burgosur. Këtu ka edhe njerëz që flasin shqip dhe kanë bërë kërkesa për ekstradim.

Që nga viti 2010 e deri në vitin 2018 kanë qenë 14 kërkesa nga shtetasit shqiptar për ekstradim. Pesë prej tyre janë pranuar, por nuk janë realizuar asnjëherë. Tre janë liruar para se të transferoheshin, një ka kryer burgun para se të kthehet kërkesa e pranuar, dhe një tjetri i është refuzuar në fund. Nëntë kërkesa janë në pritje.

Ky këtu është një djalë nga bregdeti shqiptar, jo larg Tiranës. I lindur në vitin 1996, është dënuar për trafikim të 16 kilogramëve marijuanë. Është lutur të kthehet në shtëpi.

“Historia është që më patën arrestuar në kufi të Serbi-Hungarisë, sepse makina që kisha blerë prej 1 muaji kishte brenda një vend me marijuanë, për këtë jam këtu. Avokati më tha që rruga më e mirë është pranimi i veprës, për shpejtësinë e procedurave. Më pas të bëhet transferimi për në Shqipëri. Ajo u bë dhe unë jam ende këtu”, thotë ai.

Autoritetet serbe i kanë miratuar kthimin në Shqipëri me 4 korrik të vitit të kaluar, por për të kryer dhe tri vite të tjera më shumë burg, duhet një përgjigje nga Tirana të cilin ende po e pret.

Të burgosurit këtu lirinë e kanë sistematike. Mund të lëvizin në kushte të kontrolluara dhe të përfitojnë gjithnjë e më shumë liri. Por, kjo ndodh me kalimin e kohës kur një pjesë prej tyre mund të punojnë dhe të kenë aktivitete.

Mund të kenë pushime në fundjava ndonjëherë, të kenë vizita, por edhe pushime vjetore për të dalë nga burgu. Për shtetasit shqiptar që nuk kanë shumë kohë këtu, është e rëndësishme ta kryejnë burgun në vendlindje, pasi risocializimi nuk është i lehtë.

“Eshtë mbyllur procesi penal, janë mbyllur të gjitha dhe pritet përgjigja nga ana e Ministrisë së Drejtësisë Shqiptare për lejen e transferimit. Autoritetet Serbe i kanë dhënë të gjitha lejet, thjesht mungon një leje zyrtare nga pala tjetër. Duke pritur këtë përgjigje nga Tirana ka kaluar shumë kohë, si për mua edhe për të tjerët që kanë 2 apo 3 vjet që ende presin përgjigje nga Ministria e Drejtësisë Shqiptare. Këtu kam 1 vit e 3 muaj, kushtet i shikoni vetë. Unë jam munduar të informojë edhe Ambasadën Shqiptare se në çfarë kushtesh gjenden shqiptarët këtu, mund të merrni dëshminë edhe të shqiptarëve të tjerë. Ne kemi kërkuar që të na vizitojnë nga ana e ambasadës dhe ata na kanë mashtruar, duke na thënë se do të vinin për vizitë por nuk kanë ardhur asnjë herë”, bën me dije ai.

Novi Sadi është kryeqendra e krahinës së Vojvodinës në Serbi. Fillimisht ka qenë e mundur të kontaktohet një avokat.

Bojan Papic, ka një zyrë këtu bashkë me shumë kolegë profesionist të njohur. Klienti i tij në intervistë thotë se ka të drejtë ligjore të kërkoj që të transferohet në vendlindje. Por, përgjigje nga Shqipëria nuk ka. I pyetur se përse nuk ka ende një përgjigje nga Tirana, thotë se nuk e di arsyen.

“Klienti im në Serbi është gjykuar me 26 janar në Suboticë për akuzën e trafikut të drogës. Ka bërë marrëveshje dhe është dënuar me 4 vjet e 10 muaj. Në bazë të ligjeve në Serbi është mundësuar që i dënuari të kryejë dënimin në shtetin amë, në këtë rast në Shqipëri”, shprehet avokati.

Ai shpreson se përgjigja do të jetë e shpejtë, pasi për të burgosurit nuk është e lehtë të jenë, edhe të dënuar dhe të mos kenë komunikim social të vazhdueshëm. Avokati kërkon një përgjigje, pasi thotë se kjo është e nevojshme.

“Është në një ambient ku është problem komunikimi, që nga rojet e deri tek kushtet. Janë gjëra që vështirësojnë jetën aty, ndërsa transferimi do të mundësonte kryerjen e të njëjtit dënim por në Shqipëri, e jo në Serbi”.

Në këtë hapësirë të burgut është një pjesë më e mbyllur e tij. Liria ndodh pak, dhe pse kanë kushte, mjekë, kisha dhe aktivitete të tjera që mund të bëhen gjatë kohës. Kanë kantinë, palestër dhe mund të blejnë gjëra nëse kanë para. Kanë edhe kurse për gjuhët, në mënyrë që të huajt dhe lokalët të mund të komunikojnë.

Intervista dhe çdo gjë këtu është filmuar në praninë e autoriteteve, të përkthyesve të të dy gjuhëve (shqip-serbisht) dhe përfaqësuesve të burgut që kanë pranuar reportazhin tonë. I riu nga Shqipëria, thotë se ndjehet shumë keq, pasi ka vënë në siklet familjen, të cilët nuk kanë shumë kushte për t’i bërë vizita. Është djalë i vetëm i dy prindërve në moshë.

“Nuk jam qytetar këtu, as nuk kam patur synim të qëndroj këtu, thjesht kam kaluar në kufirin Serbo-Hungarez. Shkaku i marrjes së përgjegjësisë për këtë vepër penale ishte se, nëse do ta pranoja, do të transferohesha për në Shqipëri. Atje kam familjen, shokët. Të gjithë procedurat u bënë shumë shpejt për shkak të transferimit. Atje kam më shumë lehtësi. Nëse është e nevojshme unë ju listoj të gjitha vështirësitë këtu duke filluar nga kushtet  por pikësynimi nuk është të jem kundër autoriteteve të këtushëm, synimi është të largohem prej këtej. Në Shqipëri kam qenë student, kam punuar si agjent shitjesh. Unë thjesht kërkoj transferimin sepse është e drejta ime, e drejtë që po më cenohet. Familjen e takoj 1 herë në 1 ose 2 muaj”, thotë ai.

Për drejtësinë serbe këto janë raste të mbyllura dhe mjafton të shkojnë në burg në vendlindje. Por nëse jo, mund të rrinë këtu dhe me sjellje të mira mund ta kalojnë më lehtë e mbase lirohen edhe më shpejt se sa dënimi. Por deri atëherë, duhet t’i përmbahen rregullave dhe të presin mundësinë e dytë në jetë për të qenë përsëri të lirë./abcnews.al

aleksander-vucic-protesta.jpg
G. P.12:16 | 24/02/2019

Këshillat bashkiakë të Serbisë dhe disa sindikata iu bashkuan të shtunën opozitës serbe për protestën e radhës kundër presidentit Aleksandër Vuçiç.

E akuzojnë presidentin serb Aleksandër Vuçiç se ka futur Serbinë në një tunel gënjeshtrash. Opozita serbe ka protestuar ede një herë për të kërkuar dorëheqjen e tij. Atyre u janë bashkuar edhe disa sindikata dhe thonë se vetëm zgjedhjet e lira janë mundësi. Por, jo të kontrolluara nga pushteti. Serbia është duke u shkatërruar thonë protestuesit, por tani nga udhëheqja e saj.

Rade Paniç, Sindikata e mjekëve dhe farmacistëve të Serbisë: “Ku është fundi i kësaj errësire që po ndodh në Serbi? Mjekët dhe farmacistët që braktisin çdo ditë Serbinë janë të detyruar të ikin”.

Edhe këtu rreth 700 deputetë të parlamenteve të bashkive janë bashkuar për të bojkotuar punën e qyteteve dhe për të bërë presion tek qeveria. Ka kërkesa për bojkot të Kuvendit shtetëror.

Dragana Rakiç, deputete e lirë e bashkive: “Kurrë nuk e kemi vënë veten përpara interesave të qytetarëve dhe ligjit, ndaj e kuptuam kërkesën tuaj për bojkot të parlamenteve lokale dhe të Kuvendit dhe do ta dëgjojmë zërin e popullit”.

Protestat në Serbi nisen pas disa sulmeve fizike ndaj një politikani të opozitës dhe disa sulme të tjera ndaj një gazetari. Qeveria i ka quajtur ato një fushatë të orkestruar kundër presidentit Vuçiç.

Presidenti serb disa herë ka ofruar zgjedhje dhe ka thënë se serbët së shpejti mund të votojnë. Por, ende nuk dihet se për çfarë. Derisa ai promovon punën e bërë dhe projektet e pritura, opozita refuzon nëse nuk krijohet liria e medias./abcnews.al

fshat.jpg
G. P.19:59 | 03/02/2019

Fshati Leran i Preshevës është një vend ku serbët dhe shqiptarët jetojnë bashkë si fqinj, ndajnë veglat e punës dhe gjithashtu fatin e tyre. Kur vjen fjala tek çështja e Kosovës, ata thonë se më shumë se sa zgjidhja i shqetëson vëmendja e institucioneve që deri më sot rezulton e munguar.

 

Ky është Korridori i Dhjetë, një trase e rëndësishme transporti për Evropën. Shqiptarët që jetojnë në pjesën që mund të ngelet në Serbi, thonë se kushtet për jetesë janë të vështira. Në fshatin Leran, ku shqiptarë e serb jetojnë bashkë, familja Mehmeti punojnë në bujqësi nga të rinjët deri tek gjyshi. Ndihma nuk kanë dhe subvencione për punë nuk marrin. Nëse shkëmbëhen, siç thonë, ose të gjithë ose askush pasi njerëzit i braktisin pronat.

Burhan Mehmeti: Këmbimi kur të jetë këmbim le të bëhet për krejt jo veç për dikë po e dikë jo. Ne komunë nuk kemi këtu, komunë kemi Preshevën. E ku do bëjmë në komunën? Këto duhet krejt me i lënë dhe me shku diku. Me i shit s’ka kush i blen.

Serbët këtu fillimisht nuk duan të flasin lehtë. Edhe ata si bashkëfshatarët shqiptarë kanë ikur, në fshat rrinë ata që nuk kanë shumë zgjidhje. Kryefjala e përbashkët etknike e problemit këtu është varfëria. Belgëzim Kamberi, aktivist për të drejtat e njeriut, thotë se Lugina e Preshevës, ka patur gati aspak investime. Kurse të drejtat e shqiptarëve janë trajtuar si problem i brendshëm i Serbisë pavarësisht se në jetën e këtushme problemet Kosovë-Serbi u kanë kushtuar. Në çfarëdo platofme ata duhet të përmenden në marrëveshjen përfundimtare.

Belgëzim Kamberi: Lugina e Preshevës është përjashtuar dhe problemet veçse janë rritur dhe nuk kemi pasur zgjidhje, por në rastin më të keq kemi pasur migrim të popullatës, qoftë të shqiptarëve apo të serbëve. Në këtë rast është jashtëzakonisht e rëndësishme që pavarësisht pranisë fizike apo jo të përfaqësuesve të Luginës së Preshevës në dialog, tema e çështjes së Luginës së Preshevës duhet të jetë në dialog.

Pasdite në fshat. Para dyqanit dhe kafenesë së lagjes rrinë bashkë. Aty arrinë Predrag Trajkoviç, i punësuar herën e fundit në vitin 2003. Tani edhe ai rri me duar në xhepa. Për shqiptarët betohet se nuk ka patur asnjëherë probleme.

Predrag Trajkoviç: Nuk kam frikë sido që të vendoset pasi nuk i kam borxh askujt. Nuk duhet të vuajnë as shqiptarët, as ne. Ata nuk më pengojnë e as unë ata. Këto janë marrëzira, ne duam të jetojmë.

Pas fitimit të besimit, Predrag, insiston të na tregoj një lagje në brendësi për ilustrim. Tomisllav jeton këtu me bashkëshorten, Sllavkën. Fëmijët janë larguar dhe pensionin e kanë rreth 80 euro. Të sëmurë, thonë se nuk kanë as për bukë. Në shtëpi gjithcka kundërmon si një gjë e harruar me shekuj. Banorët e këtij fshati të entuziazmuar për të treguar historinë e tyre, thonë se është në rregull që politika ta zgjidhë problemin, por para kësaj ftojnë liderët të vijnë në këtë fshat pasi kanë shumë porosi t’ua thonë në fytyrë./abcnews.al

v.jpg
G. P.19:19 | 29/11/2018

Në reagimin e radhës në lidhje me taksën e Prishtinës zyrtare, presidenti Aleksandër Vuçiç ka deklaruar se Serbia i ka opsionet e kufizuara, pasi e ka humbur kontrollin e territorit në Kosovë. Ndërkohë, kryetari i Listës Serbe ka akuzuar Bashkimin Europian se po hesht lidhur me situatën.

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç ka kërkuar nga serbët e Kosovës protesta të qeta, pavarësisht vendimeve të Prishtinës. Fillimisht, ai foli gjatë një aktiviteti të zakonshëm, ku pranoi se mundësitë e Serbisë janë të vogla.

Aleksandër Vuçiç, president i Serbisë: “Natyrisht nuk jemi në një pozitë të mirë, pasi nuk kontrollojmë më organet tona shtetërore dhe asnjë pëllëmbë të territorit të saj. Kemi vetëm popullin tonë që është i vendosur të luftojë për të drejtat e tij dhe Serbinë që do t’i ndihmojë”.

Serbët e Kosovës arritën pasdite në presidencë për të diskutuar për veprimet e tyre. Presidenti është kujdesur që Serbia dhe serbët të mos bëjnë veprime të nxituara dhe incidente. Pas takimit, ata dolën për të thënë planet e tyre në të ardhmen, pasi ofruan dorëheqjen.

Goran Rakiç, kryetar i Listës Serbe: Këto vendime nuk janë kundër Serbisë, por kundër serbëve të Kosovës dhe qëndrimit të tyre atje. Nuk është hera e parë që duan ta marrin veriun dhe gjendja në terren është alarmante. Bashkimi Evropian hesht. Presidenti na kërkoi të bëjmë protesta të qeta”.

Serbia, pavarësisht reagimeve ndërkombëtare, do të mundohet të lobojë kundër vendimit të Kosovës, pasi siç thanë krerët e shtetit serb, vendimi vazhdon të jetë kërcënim për paqen./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono