i bashkisë

pogradec-1280x698.jpg
ad min18:00 | 16/08/2019

Kryetari i ri i bashkisë se Pogradecit, i dalë nga zgjedhjet e 30 Qershorit, Ilir Xhankolli bëri betimin në ambientet e një hoteli në qendër të qytetit. Ndërsa ish-kryetari Eduart Kapri e ka lënë zyrën në orën 16:00. Gjithçka kaloi pa incidente.

Rotacioni i pushtetit në bashkinë e Pogradecit,që u drejtua për 4 vite nga përfaqësuesi i PD, ka kaluar qetësisht. Mbledhja për konstituimin e këshillit bashkiak u mbajt në një hotel në qendër të qytetit, ndërsa para bashkisë nuk pati grumbullim mbështetësish të opozitës.

Pas verifikimit të mandateve të 31 këshilltarëve,dhe zgjedhjes së kryetarit dhe nënkryetarit të këshillit bashkiak,Ilir Xhakolli,fituesi i zgjedhjeve të 30 qershorit bëri betimin,duke marrë zyrtarisht detyrën e kryebashkiakut. Kreu i ri deklaroi se te vetmit qe do largohen nga bashkia janë ata që kanë mbajtur pozicione politike.

Eduart Kapri, i cili e kishte ditën e fundit si kryebashkiak,para se të linte zyrën bëri një prezantim të punës dhe projekteve të realizuara gjatë mandatit të tij.

Kryetari i ri Ilir Xhakolli mbërriti pak para orës 16, duke e gjetur të hapur derën e bashkisë./ABC News Albania 24/7

lexzhe-1280x743.jpg
nev ila16:30 | 13/08/2019

Në Bashkinë e Lezhës nuk do të ketë rezistence gjatë kostituimin e Këshillit Bashkiak dhe betimit të kryetarit poçes i cili do të zhvillohet ditën e mërkure. Në një dalje për mediat kryetari demokrat në largim Fran Frrokaj tha se nuk do të prese në zyre Pjerin Ndreun, pasi sipas tij 30 qershori ishte një farsë. “Përfituesit në mënyrë jo korrekte me ligjet janë të majtët, por gjithsecili të paktën një herë kanë qenë në zyrën time dhe nuk e kam ndërmend të baltos 16 vite të punës time si kryetar bashkie dhe të nxis turma të ekzaltuara pro apo kundra atij. Dua ti uroj mbarëvajtje institucionit të bashkisë”, tha Frrokaj./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono