huston

golden-state.jpg
ad min13:55 | 15/05/2018

Golden State fitoi finalen e parë të Konferencës Lindore në basketbollin amerikan. Kampionët në fuqi ia dolën në fushën e Hjustonit, pavarësisht shkëlqimit të yllit të vendasve, James Harden.

Një duel i madh në Arenën e Hustonit.

Dy nga lojtarët më të mëdhenj të gjallë ishin përballë, James Harden e Kevin Durant, dhe dy skuadrat më të forta të NBA-së këtë sezon patën sfidën e parë finale të Konferencës Perëndimore.

Golden State Ëarriors, kampion në fuqi, bëri një deklaratë të vërtetë force, duke triumfuar në fushën e ekipit më të mirë të sezonit të rregullt, Hjuston Rokitsit, madje me diferencë, 119-106.

Edhe pse Hardenm ylli kryesor i vendasve, luajti një nga ndeshjet më të mira të karrierës, kjo nuk mjaftoi.

I mbiquajtri “Mjekra” shënoi 41 pikë, përveçse kapi 4 topa në tabela e shërbeu 7 asistë, veçse Durant ishte thuajse në të njëjtin nivel.

Numri 35 i Golden State realizoi 37 pikë, duke qenë i papërmbajtshëm, e duke ndihmuar ekipin në momentet më të vështira.

Shpesh herë, Hjustoni e izoloi nga shokët, në një mbrojtje të fortë, por thuajse gjithnjë ai arriti të shënonte pikë në çdo pozicion.

Kampionët në fuqi të NBA-së përballuan fillimin më të mirë të kundërshtarit dhe u mbajtën në barazpeshë deri në pushim, për t’u shkëputur në gjysmën e dytë të ndeshjes.

Durant pati ndihmë edhe nga yjet e tjerë të ekipit, me kapitenin Klej Tompson që shënoi 28 pikë, Stefën Kërrin që pati 18 pikë, 6 topa në tabela e 8 asistë, dhe me Drejmond Grinin që shënoi 5 pikë, kapi 9 topa në tabela, pasoi 9 topa për kosh, vodhi dy topa e bllokoi dy gjuajtje të kundërshtarëve.

Kjo sfidë ishte ajo më shumë e pritura në plej ofin e basketbollit amerikan, pasi dy ekipet ishin më lart se kushdo tjetër.

Pavarësisht se Hjustoni është forcuar shumë, duke pasur edhe organiatorin Kris Pol, që këtë herë shënoi 23 pikë e kapi 11 topa në tabela, sërish kjo ishte më pak sesa talenti i madh i kundërshtarit.

Golden State fitoi epërsinë e faktorit fushë duke qenë tani favorit për finalen e madhe të NBA, ndonëse ndeshja e dytë do të luhet sërish në Hjuston, duke u gdhirë e enjtja./abcnews.al

vlcsnap-error087-1-1280x720.jpg
ad min12:19 | 21/12/2017

Një yll i ri ka nisur të shkëlqejë në basketbollin amerikan. Kajl Kuzma ndihmoi Los Anxhelos Lejkërsat në fitoren ndaj Hjustonit, dhe shpresohet që të ndjekë gjurmët e legjendës Kobi Brajant.

Është vetëm 22 vjeç dhe ka krijuar shpresa të mëdha.

Edhe basketbolli amerikan jeton me yjet, dhe një brez i ri duket se po shfaqet pas atij të Lebron Xhejmsit apo Kobi Brajantit.

Njëri prej këtyre yjeve të rinj e tregoi veten në arenën e famshme “Stejpëlls Sentër” në Los Anxhelos, në fitoren që Lejkërsat arritën ndaj Hjustonit.

Kajl Kuzma udhëhoqi ekipin edhe pse është vetëm në sezonin e parë në NBA.

Shënoi 38 pikë në 39 minuta lojë, kapi 7 topa në tabela dhe shërbeu 4 asiste, si dhe bllokoi një gjuajtje të kundërshtarëve.

Kuzma shkëlqeu në një skuadër të ndërtuar për të ardhmen, në radhët e së cilës ka shumë basketbollistë të rinj.

Brjuer, Nens, Boll apo Ingram luajtën edhe ata shumë mirë, në një përballje ndaj Hjustonit kryesues, pra ekipit më të fortë të momentit në NBA.

Triumfi ishte me shifrat 122-116, një sukses që vlen më shumë për moralin sesa për klasifikimin, pasi Lejkërsat kanë 11 fitore e plot 18 humbje.

Tifozët shpresojnë që Kuzma të bëhet pasardhësi I Kobi Brajantit dhe që Lejkërsat të rivalizojnë Golden Stejtin, në një derbi të Kalifornisë.

Hjustoni, ndërkaq, u detyrua të bënte një ndalesë, edhe pse ylli I saj, Xhejms Harden, ishte padyshim më I miri në fushë.

Harden shënoi 51 pikë, kapi 3 topa në tabela, shërbeu 9 asistë, vodhi një top dhe bllokoi një gjuajtje, por nuk e pati këtë herë mbështetjen e zakonshme nga Kris Pol./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono