humor

ra-faja-prej-fiku-1280x833.jpg
G. P.16:42 | 01/10/2019

10 ditë pas tërmetit 5.8 të shkallës Rihter, lëkundje të tjera janë shënuar në vendin tonë. Më i fundit është regjistruar në orën 14:22 dhe ka pasur një magnitudë 3.4 të shkallës Rihter.

Lëkundjet kanë pasur epiqendrën 31 kilometra në perëndim të Tiranës dhe 12 kilometra në veriperëndim të Shijakut. Edhe pse nuk ka qenë i fortë, tërmeti është ndjerë nga shumë persona, të cilët kanë reaguar në faqen e internetit të Qendrës Europiane Sizmologjike.

“U ndje pak këtu në Vorë. Nuk ishte për panik, por ra që ç’ke me të”, shkruan një person.

“Po mirë, pritej të ndodhej kjo gjë, tërmete të vogla pas asaj të ditës së shtunë. Nuk na bën përshtypje. Shikoni shembull Turqinë. Njëlloj nuk kanë reshtur atje edhe më shumë 4 ballësh. Mos u frikësoni pa lidhje”, shkruan një person tjetër që sipas Qendrës Europiane ndodhej në Kashar, ose 21 kilometra larg epiqendrës së tërmetit.

Megjithatë ka pasur të tjera komente, ku thuhej se nuk e kishin ndjerë tërmetin. Gjithashtu ka pasur edhe komente humoristike, si kjo e një personi nga Durrësi.

“Ra, ra. Ra faja nga fiku”, shkruan ai.

deshmia5
deshmia4
deshmia3
deshmia2
deshmia1

Një tërmet me magnitudë 5.8 i shkallës Rihter goditi Shqipërinë më 21 Shtator. Epiqendra e lëkundjeve ishte pranë Kepit të Rodonit. Tirana dhe Durrësi ishin dy qytetet që u prekën më shumë nga tërmeti. Si pasojë pati vetëm dëme materiale, por fatmirësisht asnjë humbje jete.  /abcnews.al

humoristet.jpg
G. P.20:27 | 10/07/2019

Humoristët rusë që u tallën me kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev kanë deklaruar se gjithçka e kanë bërë për argëtim. Ata kanë deklaruar se nuk kanë interesa të tjera, aq më tepër të shkaktojnë probleme në Ballkan.

Kryeministri Zoran Zaev zgjoi interes tek praksterët rusë me deklaratat e tij për përzierjen ruse në çështjet e brendshme të shtetit, e pasi filloi tu jep informata që ata as që nuk i kërkonin, Alekseit dhe mikut të tij iu bënë të mërzitshme bisedat me kryeministrin e vendin, dhe vendosin ti publikojnë videot.

Përse e zgjodhët zotin Zaev?

Alexey Stolyarov, humorist rus:Ne e zgjodhëm atë sepse e dëgjuam deklaratën e tij se Rusia po tenton të përzihet në çështjet e brendshme të Maqedonisë dhe se po tenton ta parandalojë aderimin e Maqedonisë në NATO. E më pas dëgjuam se Rusia ka organizuar protesta vitin e kaluar, kështu vendosëm ta thërrasim, arritëm ta kontaktojmë dhe më pas e kuptuam se ai dëshiron të vazhdojë të flasë me ne”.

Përse vendosët që ta publikoni videon tani?

Alexey Stolyarov, humorist rus: “Menduam se nuk do të marrim asgjë interesante nga ai, dhe u lodhëm duke folur me të dhe ashtu…”

Aleksej thotë se “viktimat” i zgjedhin sipas rëndësisë së tyre dhe aktualitetit, e për Zoran Zaevin kanë dëgjuar për herë të parë në lajme. I pyetëm se a janë të shqetësuar se mund të shkaktojnë trazira me publikimin e këtyre talljeve, e ai u përgjigj kështu.

Ju talleni me zyrtarë të lartë që mund të thonë gjëra që mund të shkaktojnë probleme, e posaçërisht në rajone si Ballkani… Për shembull gjërat që kryeministri ynë i tha për marrëveshjen mes Kosovës dhe Serbisë. A jeni të shqetësuar për këtë gjë?

Alexey Stolyarov, humorist rus: “Ne nuk jemi specialist për çështjen e Ballkanit! Kemi udhëtuar në Ballkan dhe kemi dëgjuar shumë gjëra. Maqedonia e Veriut, Mali i Zi, Serbia, do të jenë dhe janë miqtë tanë sepse ashtu duan popujt tanë. Sa i përket problemeve… Ne nuk kemi shkaktuar probleme me asnjë shtet zyrtarët e të cilëve i kemi tallur. Kemi tallur kryeministrin e Kroacisë, të Kosovës dhe shumë persona tjerë”.

Njëri prej prankresterëve rus tha që nuk kanë video të politikanëve Ballkanik që nuk e kanë publikuar, por Ballkani mbetet interesant për ta dhe nuk përjashtojnë mundësinë që të thirrin edhe funksionarë të tjerë të lartë. Në kanalin e tyre në Youtube kanë rreth 92 mijë ndjekës, kurse mund të dëgjohen biseda telefonike edhe me funksionarë tjerë të lartë, si me Macron, Boris Johnson, Niki Haley, Dushan Markoviç e shumë tjerë./ABC News Albania 24/7

 

FADIL-HASA-3.jpg
G. P.10:46 | 16/07/2018

Ndërron jetë në moshën 78-vjeçare pas luftës me një sëmundje të rëndë aktori i humorit Fadil Hasa.

Talenti i tij u shfaq fillimisht me estradën amatore të Durrësit, në vitin 1970 u bë pjesë e estradës së Durrësit si aktor profesionist.

Më pas u bë i njohur në gjithë Shqipërinë me  realizimin e një sërë rolesh unike. Fadil Hasa mbante titullin “Artist i Merituar”.

Ai ka interpretuar edhe në filmat artistikë si “Kronikë provinciale”, “Mao Ce Dun” dhe “Zëvendësi i grave”.

Gjatë karrierës së tij artistike është nderuar edhe me çmime të rëndësishme në festivalet e filmit. Në nder të aktorit durrsak, homazhet do të mbahen nesër në teatrin e Durrësit./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono