humbje

G. P.14:30 | 06/05/2018

Fermerët në Kukës janë nga ata njerëz që e duan tokën më shumë se kushdo tjetër. Shumë prej tyre nuk mund t’i lenë pa panuar parcelat dhe pse në fund nuk kanë fitime.

Nuk ka zbritur nga traktori që nga vitet 90-të. Dhe nuk ka fshat e fermë të Kukësit që Haki Elezi të mos ketë pa punuar. Por nga ajo kohë e deri kur nisën subvencionet për mekanikën bujqësore, ai nuk ka përfituar asgjë. Thotë që në jo pak raste punon veresie.

Në Kukës, fermerët janë në pikun e punës në bujqësi.

Mjete e fermerë janë në fushë e po plugojnë tokën për mbjelljen e misrit. Thonë se nuk kanë fitime, por nuk mund të lenë tokën djerrë.

Ka fshatarë që prej 25 vitesh e punojnë tokën. Ky është Bari Zeneli me 2 hektarë.  Nuk ka arritur t’i bëjë me hipotekë ndaj nuk përfiton as subvencionet.

Sefë Cengu, njohës i mirë i agrokulturës, shpeshherë i këshillon fermerët. Ai tregon problemet që kushtëzojnë zhvillimin e bujqësisë në zonë.

Një pjesë e mirë e fermerëve në Kukës nuk kanë certifikatë pronësie mbi tokën. Bashkia e Kukësit ka nisur procesin e regjistrimit në Shtiqen, njësia administrative që ka edhe pjesën më të madhe të tokës së punueshme, regjistrim që mendohet të përfundojë brenda këtij viti./abcnews.al

G. P.22:30 | 26/03/2018

Kristian Panuçi nuk pranon të ngrejë alarmin pas humbjes së ekipit përfaqësues ndaj Norvegjisë. Trajneri italian theksoi se pati vetëm një faktor që kuqezinjtë luajtën dobët dhe u ndëshkuan.

Nga mërzia nuk e ndjeu aspak shiun që e bëri qull. Kristian Panuçi padyshim ia kishte frikën një miqësoreje të tillë dhe mbeti i zhgënjyer që nuk shmangu dot më të keqen.

Skuadra e tij, kombëtarja e Shqipërisë, dha një provë të dobët dhe italiani nuk mundi të ndikonte sa duhet që të paktën, ndeshja të mos humbej.

Gjithsesi, me këmbënguljen në argumentet e veta, trajneri kuqezi, u shpreh pas disfatës se nuk ka aspak vend për alarm. Për Supersportin, tregoi arsyen e vetme që, sipas tij, solli humbjen.

Kristian Panuçi: “E ndërrova skemën e lojës dy herë. Ndoshta në ndryshimin e dytë ishim pak më të rrezikshëm, por e vërteta është se këtë herë bëmë shumë pak për ta fituar ndeshjen. Problemi është se në këtë moment, kemi shumë lojtarë që nuk janë në formë të mirë fizike dhe kjo u pa. Diferenca ishte vetëm në nivelin fizik. Dy lojtarë ishin debutues. Duhej të bënim më shumë dhe u përpoqëm, por Norvegjia është skuadër e fortë dhe nuk na lejoi”.

Përderisa disa lojtarë ishin jashtë forme, përse ata u thirrën dhe përse luajtën?

Kristian Panuçi: “Nuk është se ne kemi 200 lojtarë nga të cilët të zgjedhim. Jemi të detyruar të thërrasim lojtarët e duhur dhe madje t’i ndihmojmë kur ata nuk janë mirë dhe jam i bindur që, nëse ata do të ishin në formë më të mirë, ndeshja do të kishte qenë tjetër. Gjithsesi, pati gjëra pozitive dhe negative. Të rinjtë si Ramadani bënë një ndeshje të mirë, mësova që Bare ka karakter për të luajtur në kombëtare. Ishim shumë të brishtë në mbrojtje. Mavraj po luan pak, ashtu si edhe Ajeti. Sadiku po luan pak dhe kjo ndikon në nivel ndërkombëtar”.

Dy ndër lojtarët më të dalluar ishin të rinj, Eros Grezda dhe Ylber Ramadani. Sulmuesi që luan në Kroaci bëri autokritikë. Ramadani, një nga aspektet e para pozitive të miqësores, shikon drejt së ardhmes./abcnews.al

G. P.21:35 | 26/03/2018

Kombëtarja shqiptare humbi me lojë dhe me rezultat miqësoren ndaj Norvegjisë në “Elbasan Arena”. Trajneri Panuçi nuk pati sukses në eksperimentet e veta.

Duhej të ishte një konfirmim, por pasiguria u shtua.

Skuadra më e fortë kombëtare në gati 1 vit, të paktën siç pretendoi Panuçi, ishte shumë lart edhe nivelit të saj më të zakonshëm, ndërsa pësoi një humbje brenda në shtëpi nga Norvegjia.

Në më shumë se 90 minuta në “Elbasan Arena”, shumë pak të pëlqyeshmë për t’u ndjekur, eksperimentet e trajnerit nuk patën sukses, madje ai u detyrua të ndryshonte që pas pjesës së parë.

As formacioni i hedhur në fushë, me pretendimin sulmues e me skemën 4-3-3, dhe as zëvendësimet e bëra më pas, nuk bindën, edhe pse një humbje në miqësore, padyshim që nuk mund të bëhet alarm.

Me shumë lojtarë të rinj në përbërje, ekipi përfaqësues padyshim e pati të pamundur të ishte një kolektiv i bashkuar, ndërsa në të kaluarën është shfaqur krejt ndryshe.

Shqiptarët treguan se në mot të keq e nën reshje shiu e kanë të vështirë të japin më të mirën, diçka kjo që duhet të ndryshojë medoemos.

Vetëm Eros Grezda ishte rrezik për kundërshtarët, ndonëse dhe ai pati raste që e teproi individualisht.

Norvegjia u duk më shumë skuadër sesa ne, futbollisët e saj ishin jo vetëm më të fortë fizikisht, por edhe më të shpejtë me topin dhe dilnin më lehtë në sulm.

Padyshim që Panuçi mori disa përgjigje nga kjo ndeshje, të paktën kuptoi se çfarë nuk duhet të bëjë në të ardhmen, ndërsa mbetet në dyshim nëse Shqipëria do të arrijë të luajë ndonjëherë me një skemë aq sulmuese si 4-3-3.

Miqësoret e majit do ta tregojnë më qartë, ndërsa kjo mund të quhet ndeshja më e dobët e Shqipërisë nën drejtimin e trajnerit italian./abcnews.al

G. P.18:34 | 18/03/2018

Teuta arriti një fitore të parashikuar në fushën e Lushnjes, në ndeshjen e Superligës, veçse nuk e pati aspak të lehtë. Në një ndeshje të çuditshme realizoi një përmbysje që i jep shpresë për mbijetesën

Për të dytën javë radhazi, u desh të kalohej një dramë.

Teuta këtë herë e mbylli me fitore ndeshjen e Superligë, ndryshe nga ajo e kaluara në fushën e vet me Skënderbeun ku vetëm barazoi.
Suksesi në fushën e Lushnjes u arrit në minutën e 93-të me shifrat 3-2, në një nga ato ndeshje, për të cilat njeriu nuk di nëse duhet të lumturohet apo të dyshojë.

Fitorja shtoi shpresat për mbijetesë në Superligë, në dëm të Vllaznisë apo ndoshta edhe Kamzës.
Vendasit hynë dhe dolën nga fusha pa pasur praktikisht asnjë shpresë për mbijetesë, por çuditërisht luftuan aq shumë sikur të ishin në ditët e tyre më të mira.

Mikel Canka, sulmuesi kryesor, ishte autor i dy golave që u dhanë myzeqarëve epërsinë 2-0.
Më pas nisi kthesa, dhe skuadrat i ndryshuan totalisht rolet në fushë.

Nëse më parë sulmonte Lushnja dhe Teuta nuk dinte ku ishte, që nga fundi i pjesës së parë ndodhi e kundërta.
Një 11-metërsh krejtësisht i pastër u dha për durrsakët dhe u kthye në gol nga Hila, ndërsa përmbysja u la pas pushimit.
Skuadra mike, siç edhe pritej, bëri shumë më tepër, duke shënuar shpejt golin e barazimit, por edhe duke ushtruar presion.

Goditën traun e portës vendase, krijuan edhe raste të tjera, por fitorja, si për mrekulli, u arrit vetëm në minutën e tretë shtesë, me anë të Dediçit.

Edhe ndeshja tjetër e luajtur në të njëjtën kohë, shkoi në favor të durrsakëve, pasi Laçi fitoi 2-0 ndaj Kamzës.
Kjo bëri që kurbinasit në barazohen me Kukësin e vendit të dytë, me 42 pikë, ndërsa kamzalinjtë të rrezikojnë Superligën./abcnews.al

G. P.22:23 | 19/02/2018

Partizani bëri sulme të tjera ndaj arbitrave pas ndeshjes së humbur me Kukësin. Drejtori sportiv, Olsi Rama, deklaroi se gjykimi ishte me dy standarde dhe ishte shkaktar i disfatës.

Nuk do të lodhen duke e thënë deri në fund.

Partizani sulmoi sërish gjyqtarët në përfundim të ndeshjes së humbur ndaj Kukësit, me drejtorin sportiv Olsi Rama, që vendosi të dilte në konferencë përpara zv. trajnerit Dalipi.

Pasi e hijezoi Dalipin përpara takimit, Rama e bëri edhe pas tij, duke pasur në shënjestër arbitrin Kridenc Meta në prononcimin për Supersportin.

Olsi Rama: “Dola në një konferencë për shtyp të premten edhe thashë që këtu ka një tentativë për të falsifikuar kampionatin. Edhe normalisht sot ishte evidente, që pati një gjykim, për mua skandaloz dhe kur erdha këtu dhe pashë Nexhipin këtu thashë se kishit marrë protagonistin e ndeshjes Kridenc Meta. Faktet e tregojnë vetë: kjo është e qëllimshme! Po e shohim sesi jepen, ndeshje për ndeshje në disfavorin tonë”.

Pamjet me përsëritje tregojnë se Partizanit iu anulua gol me të drejtë, dhe se kartoni i dytë i verdhë ndaj serbit Kulum ishte i saktë, veçse Rama mendon se gjykimi ishte me dy standarde, sidomos në rastin e Bakajt.

Gjithsesi, pyetja vjen natyrshëm: A ka qetësi tek skuadra e Partizanit, pasi lojtarëve u është deklaruar hapur se të gjithë janë kundër tyre?

Olsi Rama: “Kam shkuar në pushim në dhomat e zhveshjes dhe kam thënë: “absolutisht as edhe një diskutim me arbitrin, arbitrin konsiderojeni sikur e keni kundërshtar”. Qetësia është një atribut, që ne duhet ta kemi por nuk mund ta lemë që të bëhemi një lojë në duart e disa njerëzve”.

Trajneri i Kukësi, Peter Pakult, i kënaqur me fitoren, pranoi sportivisht se skuadra e tij pati edhe fat.

Peter Pakult: “Mendoj që pjesa e parë ishte me një lojë intensive nga të dyja anët. Pjesën e dytë, ekipi tregi një karakter me të vërtetë shumë të fortë dhe arritëm ta kthejmë. Të them të drejtën mendoj që ekipi jonë me plot meritë arriti të fitojë ndeshjen sot. Ishte një moment kyç, kur lojtari i Partizanit u ndëshkua me karton të kuq. Mendoj që kampionati është ende shumë i gjatë dhe do të ndodhin shumë gjëra deri në fund”./abcnews.al

G. P.22:39 | 12/01/2018

Kriza e Real Madrid duket se do të prekë trajnerin Zidane. Mediat spanjolle shkruajnë për një zëvendësim të mundshëm të tij, 2 vjet pasi mori drejtimin dhe fitoi çdo trofe.
Në dy vite si trajner i Realit, Zinedine Zidane fitoi thuajse gjithçka, por tashmë duket se epoka e tij në drejtimin e Los Blancos duket se ka ardhur në fund.

Real po dështon jo vetëm në rezultate por edhe në lojë, gjë që është e papranueshme jo vetëm nga tifozët por edhe e pajustifikueshme për drejtuesit e klubit.
Nën shënjestrën e shigjetimit është pikërisht trajneri sepse dihet se kur gjerat nuk shkojnë sipas parashikimeve, përgjegjësia bie mbi të.

Ka zëra se presidenti Perez është duke vlerësuar zëvendësimin e tij, saktësisht 2 vjet pasi e promovoi në postin e trajnerit. Në momente kritike duhet të ruhet qetësia, ka thënë ish-kapiteni Fernando Hierro, por nëse Zidane nuk shkarkohet këto ditë, atij i duhet ofruar një zgjatje e kontratës, që aktualisht është e vlefshme deri në fund të këtij sezoni.

Me të marrë vesh lajmin, në media u raportua një lëvizje e Juventusit në drejtim të francezit. Zizou është një nga lojtarët që ka lënë gjurmë në klubin torinez dhe rikthimi si trajner do të ishte arsye motivimi për lojtarët dhe drejtuesit e bardhezinjve./abcnews.al

G. P.18:53 | 12/01/2018

Partizani humbi miqësoren e parë të fazës përgatitore turke. Skuadra shqiptare u mund me rezultatin 1 – 0 nga ekipi vendas Kasimpasha.
Goli u pësua në minutat e fundit të sfidës. Në këtë takim u aktivizua edhe afrimi i meraktos së janarit Bruno Telushi.
Tjetër disfatë për Skënderbeun që u mund me rezultatin 3 – 2 nga Beshikatashi. E nisi me humbje Flamurtari këtë fazë përgatitore.
Ekipi vlonjat u mund me rezultatin 1 – 0 nga skuadra turke Erzurumspor./abcnews.al

us er19:08 | 09/01/2018

Skënderbeu nuk e ndryshoi traditën duke vazhduar humbjet në fazat përgatitore. Kryesuesja e Superligës u mposht 0-3 nga Bursaspori, por pati lajme të mira sepse gjeti një sulmues që kërkonte.

Miqësoret zakonisht i humb.
Nuk dihet nëse nuk i ecën, apo vetë Skënderbeu ka më shumë qejf të humbasë në ndeshjet përgatitore, por zakonisht i ndodh kështu, siç ngjau edhe me Bursasporin.
Pas një pjese të parë të barabartë, ku shqiptarët patën edhe ata rastet e tyre, pas pushimit gjithçka ndryshoi dhe u pësuan 3 gola.
Rezultati 3-0 u rrumbullakos nga minuta e 89-të deri në të 93-ën, por ashtu siç nuk shqetësohej shumë ish-trajneri Mirel Josa, po ashtu nuk duhet të jetë tronditur edhe aq Ilir Daja.
Ai e shfrytëzoi takimin për të bërë eksperimente dhe për të provuar sa më shumë lojtarë ndaj skuadrës së Superligës së Turqisë.
Një ndryshim që në nisje, me Teqjen në portë në vend të Shehit.

Në pjesën e dytë Daja aktivizoi edhe 10 lojtarë të tjerë, ndër të cilët një titullar si Radash, një portier të ri si Dajsinanin, por edhe Alitin, Sahitin, Ditën e të tjerë.
Golat për turqit u shënuan nga Jusuf në minutën e 48-të, Bakish në 89’, dhe Kembo në 93’ me penallti.
Gjithsesi, ka lajme të mira përsa i përket përforcimeve.

Skënderbeu arriti marrëveshje me sulmuesin e Apolonisë, Blerim Krasniqi, për të cilin besohet se u paguan 15 000 euro.
Kontrata e kavajasit përfundonte në verë, ndërsa 21-vjeçari shënoi 11 gola në 11 ndeshje për Apoloninë këtë edicion./abcnews.al

us er19:23 | 18/12/2017

Sulejman Starova mbetet trajner i Partizanit. Presidenti Demi nuk pranoi dorëheqjen, por mbetet mister sesi cili do të jetë fati i trajnerit dhe i disa lojtarëve në janar të vitit të ardhshëm.

I dorëhequr, por sërish në detyrë.
Sulejman Starova mbetet trajner i Partizanit, pasi largimi i kërkuar nga ai vetë, nuk u pranua nga klubi.
Presidenti Demi nuk e pranoi dorëheqjen dhe kërkoi që ai të vazhdonte në detyrë, gjë që u pohua zyrtarisht nga Partizani në faqen zyrtare në rrjetet sociale.
Trajneri dha dorëheqjen pas humbjes 5-0 në Gjirokastër ndaj Luftëtarit, në ndeshjen e Superligës, një nga disfatat më të thella në historinë e kryeqytetasve.
Cila do të jetë e ardhmja e Starovës?

Burime në klub pohojnë se ai mund të mbetet në detyrë deri në fund të vitit dhe ndoshta në janar, të kuqtë të gjejnë një njeri tjetër për stolin.
Gjithsesi, ekziston mundësia që Starova të vazhdojë deri në fund të sezonit, ndërsa në janar të ketë ndryshime të mëdha, me largime dhe afrime lojtarësh, në mënyrë që skuadra të jetë më e fortë për gjysmën e dytë të edicionit.

Burimet e mësipërme tregojnë se vetë Starova u ka folur lojtarëve në një mbledhje me ta, që të ruajnë veten, pasi ai nuk i ruan dot më.
Kjo do të thotë se shumë futbollistë janë të rrezikuar për të mos qenë më pjesë e projektit.
Partizani ndodhet vetëm në vendin e gjashtë pas 15 javësh kampionat, por duke qenë vetëm 4 pikë larg vendit të dytë, ndaj kthesa është e mundshme./abcnews.al