humbja

VLLAZNIA-HUMBET-BE-CHAMPIONS.mpg_snapshot_00.03-1280x720.jpg
ent ela21:34 | 11/09/2019

Skuadra e Vllaznisë për femra humbi me rezultatin 1-0 ndaj danezëve te Fortuna në sfidën e vlefshme për fazën me eleminim direkt në Champions League

Skuadra e Vllaznisë për femra nuk ia doli të marrë një rezultat pozitiv përballë danezëve të Fortuna në ndeshjen e fazës me eleminim direkt në Champions League. Fatet e takimit u vendosën nga një penallti në pjesën e dytë të lojës.

Vllaznia zhvilloi në ndeshje mjaft të mirë, por mungoi finalizimi për gol. Skuadra shkodrane humbet një rast të pastër në minutën e 10 me topin që përfundon jashtë kuadratit. Reagojnë miqtë vetëm katër minuta më pas, por shtylla shpëton vllazninë. Loja është tepër e balancuar dhe skuadrat tregohen të kujdesshme. Në minuten e ‘24 Vllaznia ndihmohet sërish nga fati pasi danezët ndalen nga shtylla.

Në pjesën e dytë miqtë tregohen më të qarte në lojë dhe në minutën e ‘67 fitojnë një 11 metërsh.

Nga pika e bardhë e penalltisë realizon Moler duke i dhënë një fitore me mjaft vlera danezëve.

Rezultati mbeti i pandryshuar deri në fund të takimit, ndërkohë që sfida e kthimit do të zhvillohet në Danimarkë në datën 25 shtator. /ABC News Albania 24/7

hetimet-per-katamaranin.jpg
ad min17:00 | 10/09/2019

Edhe pse në hetim janë përfshirë tre shtete për humbjen e kapitenit turk, i cili drejtonte një jaht luksoz pranë portit të Shëngjinit përsëri, asgjë e re nuk është zbuluar. Mali i Zi ka përcaktuar të gjithë trajektoren e ndjekur nga Sevgin Yavuz, ndërsa mbetet mister se si nuk u diktua nga radarët e portit të Shëngjinit.

Shtohen misteret për trajektoren e përshkruar nga jahti luksoz dhe humbja në mënyrë të dyshimtë të kapitenit në ujërat e territorit Shqiptar. Policia kërkoi ndihmën e autoriteteve malazeze për të mësuar itinerarin e përshkruar nga jahti i nisur nga porti i Tivarit.

Nepërmjet letërporosisë të mbërritur nga shteti fqinj i Malit të zi thuhet se, personi që rezultoi në drejtim të jahtit “Atik Bey” ishte Sevgin Yavuz, i regjistruar i humbur  prej disa ditësh.

Po kështu ai ishte regjistruar i vetëm në bordin e mjetit dhe kishte lundruar në drejtim të ujërave neutrale me destinacion Korfuzin. Jahti nuk u diktua nga radarët e portit të Shëngjinit.

Mjeti lundrues u gjet nga një peshkarexhë rreth 12 milje në ujërat tona detare. Pesë janë autoritetet përgjegjëse për funksionimin e radarëve; Policia Kufitare, Kapiteneria e Porteve, Shërbimi Doganor, Ministria Mbrojtjes, dhe Drejtoria e Kontrollit për Mjedisit.

Mbetet mister që mjeti lundrues nuk u diktua nga autoritetet shqiptare kur ndryshoi trajektoren e përcaktuar më herët në portin e Tivarit në Malin e Zi. Për këtë arsye ka nisur një verifikim edhe Prokuroria e Lezhës për të parë nëse është ndjekur praktika standarde apo ka shkelje të procedurës nga autoritetet e ngarkuara nga ligji.

Ndërkohë pronari i vërtetë i mjetit Nedim Akyuz ka sqaruar pozicionin e tij në këtë histori. Ai ka mbërritur në Shqipëri dhe ka treguar në polici se nuk di asgjë rreth rrethanave se çfarë mund të ketë ndodhur apo ku mund të jetë momentalisht kapiteni i jahtit Sevgin Javuz.

Hetimet për humbjen e kapitenit turk janë shtrirë në tre vende, duke ngritur edhe një grup të përbashkët pune. Një nga pistat kryesore që po hetohet është edhe ajo e trafikut ndërkombëtar të drogës./ABC News Albania 24/7

ATLETIKO-TURPERON-REALIN-ABC-M4-T1.mpg_snapshot_00.02-1280x720.jpg
ent ela12:40 | 27/07/2019

Reali i Madridit pësoi një turpërim të madh në derbin ndaj Atletikos në Amerikë. Kritikat ishin të ashpra për ekipin e trajnerit Zidan, pas disfatës me shifrat 3-7.

Nëse deri tani nuk kishin bindur, këtë herë shkaktuan një tronditje të thellë.

Ata që mbajnë veshur fanelën më të famshme të futbollit në botë, atë të Realit të Madridit, pësuan një katastrofë përballë rivalit më të hidhur, Atletikos po të Madridit, me shifrat 3-7 në stadiumin “Metlajf” të Nju Xhersit, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Krejt tjetër gjë pritej, por ja që kështu i ndodhi të mbiquajturve “mbretër të Europës”.

Skuadra e trajnerit Zinedin Zidan nuk e nisi mirë ndeshjen, duke e pësuar keq në pjesën e parë, por nuk arriti të përmirësohej sa duhet.

Pa ritëm, pa dëshirë, pa ide të qarta, dhe me një futboll aspak të pëlqyeshëm.

Duket se brezi fitues I mëparshëm nuk do të jetë e lehtë që të zëvendësohet, me Ronaldon të larguar, Modriçin e Krosin jo si dikur, dhe po ashtu Marselon apo edhe kapitenin Sergio Ramos.

Asensio është I dëmtuar, Bejl gati për të ikur, ndërsa lojtarët e rinj të ardhur do të duan kohë të përshtaten.

Të tillë, Rodrigo, Kubo, Joviç madje edhe vetë Eden Hazari.

Lavdërimet për projektin e Simeones nuk kanë të mbaruar, pasi Zhoao Feliks shkëlqeu, dhe Diego Kosta u duk sërish si në ditët e tij më të mira.

Mesfusha e Atletikos ishte e shpejtë si shigjeta, dhe bëri presion të fortë ndaj kundërshtarit, ndërsa mbrojtja u duk e fortë, siç e ka për traditë.

Diego Kosta shënoi 4 herë, ndërsa nga një gol ishte për Zhoao Feliksin, Angel Korreandhe Vitolon.

Për Madridin, autorë të rrjetave ishin Naço, Benzema me penallti dhe Karrera.

Nervat ishin të forta, dhe në pjesën e dytë u përjashtuan me karton të kuq Dani Karvahal për Realin dhe Diego Kosta për Atletikon.

“Një “banjo” për historinë, – titullon “Marka”, – bardhekuqtë shkelin me këmbë të besuarit e Zidanit në derbin e parë, në Shtetet e Bashkuara”.

“Turpërim me një mesazh, – vazhdon e përditshmja e Madridit, – Reali nuk është për të luftuar për asnjë titull këtë sezon”.

Gazeta “AS” ishte po ashtu e pamëshirshme: Një ekip i madh dhe një rrënojë, sukses historik i Atletikos, ekzibicion i Zhoao Feliksit”.

Tifozët e Realit mbetën shumë të tronditur nga kjo disfatë e rëndë, pavarësisht se në një miqësore vere.

Ata nuk janë të sigurt nëse Zidan do të jetë në gjendje të krijojë sërish një ekip të madh si ai që fitoi Championsin tri herë radhazi. /ABC news Albania 24/7

 

KUKESI-ZHGENJEN-DEBRECEN-ABCM3T1.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
ent ela11:45 | 12/07/2019

Skuadra e Kukësit është mundur me rezultatin 3-0 përballë Debrecen në ndeshjen e parë kualifikuese të Europa League. Shanset e veri-lindoreve për kualifikim janë shumë të pakta

Kukësi zhgënjen në ndeshjen e parë kualifikuese të Europa League. Verilindorët u mposhtën me shifrat 3-0 në transfertën hungareze të Debrecen. Një rezultat që nuk i jep shumë shanse skuadrës së teknikut Ernest Gjoka për kualifikim. Në pjesën e parë të dyja skuadrat krijuan raste shënimi dhe loja ishte e hapur. Valdet Rama tentoi nga distanca, por gardiani i Debrecen reagon mjaft mirë.

Ne fraksionin e dytë të lojes dominues ishin vendasit. I sapofuturi në lojë Garba realizoi pas një rrëmuje në zonën e Kukësit.

Reagojnë nënkampionet e Shqipërisë por pa rezultat.

Debrecen shënon edhe golin e dytë me Varga i cili asistohet nga Trujiç dhe realizon me portën e boshatisur. Një vendosje e gabuar e prapavijës së Kukësit që ndëshkohen për të dytën herë në këtë ndeshje.

Është i njëjti autor që vendos fatet e këtij takimi. Mesfushori me tipare sulmuese godet nga jashtë zone dhe përfiton nga një devijim i gabuar i Frasherit. Debrecen 3 Kukësi 0. Veri lindorët do të tentojnë kualifikimin në ndeshjen e kthimit, por shanset janë shumë të pakta. /ABC News Albania 24/7

b16b8fe4-0399-4976-b560-d8f4b16fbb42-1280x853.jpg
nev ila22:18 | 27/06/2019

Pas humbjes së Stambollit në zgjedhjet lokale të Turqisë, dy ish-themelues të partisë së presidentit Erdoan kanë vendosur të shkëputen nga Partia për Drejtësi dhe Zhvillim dhe krijimin e një subjekt të ri politik, që do të rivalizojë kreun e shtetit. Lëvizja përbën një goditje për pozitat e Erdoan.

Dy figura të hershme të partisë së presidentit Recep Taip Erdoan, në Turqi, po planifikojnë krijimin e një grupi të ri politik. Lajmin e kanë bërë të ditur burime në dijeni të lëvizjeve politike turke, të cituara nga agjencia e lajmeve “Reuters”.

Sipas burimeve, bëhet fjalë për një lëvizje që ka gjasa të gërryejë mbështetjen për liderin turk, pas goditjes së marrë në zgjedhjet lokale me humbjen e Stambollit. Pas planit për shkëputje janë ish-zëvendës kryeministri Ali Babaçan dhe ish-presidenti Abdullah Gyl, të dy bashkëthemelues të partisë së Erdoan për Drejtësi dhe Zhvillim.

Zgjedhjet e së dielës shënuan humbjen e dytë të Erdoan, që përmes përsëritjes së tyre synonte të ruante kontrollin mbi qytetin më të madh të Turqisë. Gjithashtu, humbja inkurajoi kritikët e presidentit brenda partisë së tij, që prej kohësh kanë projektuar krijimin e subjekteve rivale për shkak të pakënaqësisë ndaj pushtetit të rritur të Erdoan.

Me reçesionin ekonomik, papunësinë dhe inflacionin e lartë që kanë dëmtuar qytetarët turq dhe kanë tkurrur mbështetjen për partinë për Drejtësi dhe Zhvillim, krijimi i një lëvizjeje të re politike përbën pa dyshim një goditje të rëndë për subjektin politik në fjalë, që aktualisht mbështetet tek aleanca me nacionalistët për të ruajtur mazhorancën në Parlament.

Burimet e cituara nga agjencia “Reuters” kanë deklaruar se Babaçan dhe Gyl ka gjasa ta formojnë partinë e re në vjeshtë dhe do të synojnë rikthimin e politikave të viteve të para të partisë së Erdoan, që asokohe promovoi një islam të moderuar me prirje perëndimore, si dhe promovoi tregun e lirë, gjë që i ofroi mbështetjen popullore afatgjatë./ABC News Albania 24/7

Erdogan-election-1280x850.jpg
ent ela22:15 | 23/06/2019

Presidenti turk Erdoğan, ka uruar kandidatin opozitës për kryebashkiak, Ekrem İmamoğlu, i cili sipas rezultateve jozyrtare ka fituar zgjedhjet lokale të përsëritura në Stamboll.

“Shpresoj që rezultatet e zgjedhjeve të përsëritura për kryebashkiak të Stambollit të jenë në të mirë të Stambollit”, ka shkruar Erdoğan në rrjetin social Twitter.

“Si më parë, edhe në të ardhmen nuk do të heqim dorë nga demokracia, sundimi i të drejtës, si dhe nga paqja, mirëqenia dhe stabiliteti i vendit tonë, ndërsa në kuadër të parimeve të Aleancës Popullore, së bashku ne do të hapërojmë drejt qëllimeve tona në vitin 2023”, deklaroi Erdoğan.

Sipas rezultateve jozyrtare, nga 99,37 për qind e kutive të hapura, İmamoğlu i opozitës kryeson me 54,03 për qind të votave, ndërsa kandidati i Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim, Binali Yıldırım, ka grumbulluar 45,04 për qind.

İmamoğlu dhe Yıldırım garuan në zgjedhjet lokale të përsëritura për të drejtuar qytetin më të populluar turk, pasi votimi i mëparshëm i 31 marsit u anulua nga Këshilli i Lartë Zgjedhor muajin e kaluar. /ABC news Albania 24/7

 

 

 

KOMBETARJA-IZOLOHET-NE-DURRES.mpg_snapshot_00.06-1280x720.jpg
ent ela19:05 | 09/06/2019

Kombëtarja shqiptare ka nisur punën në Durrës, për ndeshjen e dytë eleminatore të Europianit, atë ndaj Moldavisë. Trajneri Reja përpiqet të mbajë lart moralin pas humbjes me Islandën.

U kthyem duarbosh, por kemi edhe një ndeshje tjetër.

Kombëtarja shqiptare ndoshta mund të mos jetë me moralin më të lartë pas humbjes në Islandë, veçse të martën duhet të jetë gati për Moldavinë.

Trajneri Edi Reja është kujdesur që skuadra të jetë tërësisht e izoluar në kompleksin “Tropikal” në Durrës, edhe pse është periudhë pushimesh, ndërsa në seancën stërvitore pranon kamerat, si gjithnjë, vetëm 15 minuta.

Italiani është përpjekur gjatë gjithë kohës të nxisë lojtarët, duke theksuar se prova në Islandë ishte pozitive, pavarësisht humbjes, pra një bazë e mirë për vazhdimin.

Trajneri lavdëroi karakterin e treguar nga lojtarët e tij, që nuk u tronditën pas pësimit të golit, por luajtën fort deri në fund.

Për fat në skuadër kthehet kapiteni Mavraj, i cili përfundoi pezullimin prej 3 ndeshjesh, dhe ky do të jetë një plus I madh për repartin e mbrojtjes, që tregoi dobësi në Rejkjavik, sidomos në pësimin e golit.

Ende nuk dihet se cila mund të jetë skema e Rejës për ndeshjen eleminatore të Europianit, të martën ndaj Moldavisë në “Elbasan Arena”.

Me shumë gjasë, do të jetë pak a shumë ajo e Islandës, ku kombëtarja luajti me dy sulmues, dhe me modulin 4-3-3.

Italiani do të shikojë gjendjen fizike të lojtarëve, sidomos pas 90 minutave të lodhshme të së shtunës, dhe mund të bëjë ndryshime në formacion, ku Sadiku, Kaçe apo Ndoj mund të mendohen titullarë. /ABC News Albania 24/7

 

barcelona-1280x709.jpg
ent ela17:15 | 26/05/2019

Atmosferë e tensionuar tek Barcelona pas humbjes së finales së Kupës së Mbretit ndaj Valencias. Ky ishte dështimi i dytë i madh i katalanasve, pas eleminimit në Champions.

Çfarë do të ndodhë pas këtij dështimi?

Fantazmat e Liverpulit i kishin marrë me vete edhe në stadiumin “Benito Vijamarin” të Seviljes.

Futbollistët e Barcelonës, me në krye Lionel Mesin dhe trajnerin Valverde, pësuan tronditjen e dytë radhazi, pasi Valencia i mundi në finalen e Kupës së Mbretit, ndërsa tani mendohet për pasojat.

Katalanasit kishin 4 herë radhazi që triumfonin në këtë konkurrim, sapo kishin dalë për herë të dytë kampionë të Spanjës, por kur gjyqtari vërshëlleu fundin, atmosfera ishte sikur dështimi ishte total.

Nga ëndrra për triumfin e trefishtë La Liga-Champions-Kupa e Mbretit, Barça u detyrua të kënaqej vetëm me titullin spanjoll.

Çfarë po ndodh pra, me skuadrën të cilësuar si më të mirë në botë, vetëm pak javë më parë?

Gazetat bënë paralajmërimin.

“El Mundo Deportivo”: Valencia kampione e Kupës, një tjetër goditje! Pas nokautit të “Anfildit”, Barça dorëzon edhe Kupën! Ekipi ka nevojë për një diagnostikim!

“Sport”: Mesi është i vetmuar! Barça mbyll sezonin duke humbur finalen e Kupës së Mbretit! Presidenti Bartomeu: Nuk ishte faji i trajnerit Valverde”.

“Kur humbet natyrisht nuk je i lumtur, – ishin fjalët e Valverdes, – por, gjithsesi unë jam i kthjellët dhe i qetë. Nëse do të kishim fituar do të isha I lumtur, por humbja është pjesë e futbollit. Më vjen keq që nuk përmbushëm pritshmëritë e tifozëve, por një trajner mendon gjithnjë për revanshin, pas një humbjeje”.

Me këtë fitore, trajneri Marselino Garsia Toral i dha fund një serie prej 20 ndeshjesh pa sukses ndaj Barcelonës.

“Kjo është dita më e lumtur e karrierës sime, – u shpreh ai, – ishte triumfi i parë. Gjithnjë ka një herë të parë, një finale të parë, dhe një fitore të parë. Falenderim i madh për lojtarët, për ndihmësit e mi dhe për tifozët që më bënë njeriun më të lumtur në botë”.

Kevin Gameiro shënoi në minutën e 22-të për Valencian, Rodrigo Moreno shtoi të dytin në 33’, ndërsa për Barcelonën nuk mjaftoi goli i Mesit në të 73-ën.

Valencia e meritoi suksesin, duke luftuar më shumë, sidomos duke e izoluar Mesin në pjesën e parë, ndërsa mungonte edhe Suarezi i dëmtuar.

Nuk bëri punë fakti se Barça mbajti topin 77 për qind, as që gjuajti 26 herë drejt portës, në krahasim me 9 të kundërshtarit.

Rëndësi kishin gjuajtjet në kuadrat (6-4), dhe sidomos golat (1-2).

Festa e fituesve të rinj ishte plotësisht e ligjshme në stadium, dhe jashtë tij, në një darkë speciale të organizuar nga klubi.

Vetë Mesi u largua i dëshpëruar nga stadiumi “Benito Vijamarin”, duke refuzuar të fliste për mediat.

Tashmë, priten ndryshime të rëndësishme në “Kamp Nou”, ku i pari mund ta pësojë trajneri Ernesto Valverde. /ABC News Albania 24/7

TOTENHEMI-HUMB-NE-ANGLI.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
ent ela22:39 | 27/04/2019

Totenhemi mori një goditje të rëndë në shpresat për t’u kualifikuar në Champions. Londinezët u mundën në fushën e tyre, në derbin e Premier Ligës ndaj Uest Hemit.

Gara duket jo si për të fituar, por për të humbur.

Jo vetëm për Totenhemin që pësoi disfatën e parë në stadiumin e tij të ri, por edhe për pretendentët e tjerë për në Champions të kampionatit anglez.

Spërsat u mundën për të dytën herë radhazi, pas rezultatit minimal 0-1 në fushën e Mançester Sitit.

Pretendenti tjetër Arsenali po ashtu ka provuar dy disfata njërën pas tjetrës, Çelsi vazhdon të humbasë pikë që nuk priten, ndërsa Mançester Junajtid është në pozitën më të vështirë nga të gjithë, sepse humbi derbin me Sitin në “Old Traford”.

Me të drejtë, tabloidi anglez “Deili Meil”, pyet: A dëshiron ndokush që të jetë në katërshen e parë këtë sezon?

Gjithsesi, nuk pritej kjo rënie e Totenhemit në fushën e tij ndaj Uest Hemit, edhe pse ishte një derbi.

Çfarë ndodhi pra, me skuadrën kaq shumë të vlerësuar të trajnerit Maurisio Poçetino, të kualifikuar për në gjysmëfinalen e Championsit, duke eleminuar pikërisht Mançester Sitin?

Poçetino pohoi pas ndeshjes se lojtarët e tij ishin të lodhur, dhe kjo ndikon shumë në një kampionat tepër fizik dhe me ritëm të lartë si Premier Liga.

Në pjesën e dytë, të mbiquajtur “çekiçët” merituan gjithçka, duke vrapuar më shumë e duke patur ndeshjen në dorë.

Totenhemi mori një goditje të rëndë, kur I mbeten edhe dy ndeshje deri në fund të kampionatit, veçse Poçetino kërkoi që të harrohet sa më shpejt kjo që ndodhi, pasi objektivat duhen arritur në kampionat dhe në Ligën e Kampionëve.

JUVENTUSI-HUMBJA-E-PARE.mpg_snapshot_01.11-1280x720.jpg
ent ela17:56 | 17/03/2019

Juventusi pësoi humbjen e parë të sezonit në Serinë A. Kampionët e Italisë u mposhtën 0-2 në fushën e Xhenoas, duke mos pasur në fushë Kristiano Ronaldon

Keqardhja e vetme ka lidhje me historinë.

Juventusi pësoi humbjen e parë këtë sezon, duke i dhënë fund ëndrrës për ta përfunduar Serinë A pa asnjë disfatë.

U mposht 0-2 në fushën e Xhenoas, me të dyja rrjetat në 15 minutat e fundit, madje të parën të pësuar nga Sturaro, ish-lojtar juventin.

E vetmja skuadër në Itali që kishte përfunduar pa humbje një kampionat me 20 skuadra ishte po Juventusi, në 2011-2012 drejtuar nga trajneri Antonio Konte.

Masimiliano Alegri të paktën këtë nuk do ta barazojë dot, ashtu siç nuk do të barazohet as Milani i Fabio Kapelos që mbylli pa humbje sezonin 1991-1992, ndonëse ai u luajt me 18 ekipe.

Ishte e pritshme që kjo të ndodhte një ditë.

Ata që marrin vesh nga futbolli mund ta parashikonin një humbje në stadiumin “Marasi” të Gjenovës, edhe sepse në fushë nuk ishte Kristiano Ronaldo, por edhe sepse juventinët ishin me energji të shterura pas kualifikimit heroik ndaj Atletikos në Champions.

Jo vetëm kaq, por edhe diferenca prej 18 pikësh ndaj Napolit të vendit të dytë, në fillim të kësaj jave, e bënte të padëmshme një humbje të mundshme.

Sturaro e Pandev shënuan për Xhenoan në minutat 77 e 81, ndërsa kampionët mbetën në 75 pikë në krye të Serisë A, tepër larg ndjekësve.

Synimet e sezonit janë që të gjithë të realizueshëm, me titullin në Serinë A në xhep, me finalen që do të luhet në Kupën e Italisë dhe me kualifikimin në çerekfinale të Championsit. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono