hong kong

HongKong_LastLetters-superJumbo-1280x720.jpg
nev ila11:37 | 20/10/2019

Ndërkohë që dhuna përshkallëzohet në Hong Kong, protestuesit kanë filluar të shkruajnë “letrat e fundit” për të dashurit e tyre, në rast se ata nuk kthehen.

Policia në Hong Kong hodhi gaz lotsjellës kundër protestuesve ndërsa protestuesit ndezën zjarre në një degë banke dhe në hyrjet e metrosë pasi dhjetëra mijëra njerëz marshuan përkundër një ndalimi zyrtar dhe sulmeve ndaj nxitësve të marshimit.

Demonstrata, e cila filloi paqësisht, para shpërthimeve të vandalizmit dhe përplasjeve midis policisë dhe protestuesve, ishte një shfaqje e mbështetjes së vazhdueshme për Lëvizjen, megjithë kufizimet në rritje dhe dënimin zyrtar.

Demonstruesit u mblodhën në Tsim Sha Tsui, një zonë e mbipopulluar tregtare, në krahun jugor të Gadishullit Koulun, për të marshuar drejt Koulun-it perëndimor, ku gjendet stacioni hekurudhor që lidh qytetin me Kinën kontinentale./abcnews.al

 

carrie-lam.jpg
G. P.23:57 | 15/10/2019

Liderja e Hong Kongut, Kerri Lam ka deklaruar se nuk do ta tolerojë më dhunën e protestuesve pro-demokracisë. Ajo ka paralajmëruar se do të udhëzojë policinë të përdorë çdo lloj mjeti për t’i dhënë fund akteve të dhunës.

Liderja e Hong Kongut, Kerri Lam deklaroi të martën se nuk ka ndërmend të bëjë lëshime për protestuesit pro-demokracisë, përballë akteve të përshkallëzuara të dhunës. “E kam thënë në disa raste se dhuna nuk do të sjellë zgjidhjen e problemit, por vetëm sa do të gjenerojë më shumë dhunë”, ka deklaruar Lam në një konferencë për shtyp.

Ajo ka theksuar se lëshimet vetëm sa do të përkeqësonin situatën dhe ka shtuar se nga ana tjetër, autoritetet duhet të marrin në konsideratë çdo mjet për t’i dhënë fund dhunës. Protestuesit në Hong Kong kanë 5 kërkesa kryesore, mes të cilave përfshihen e drejta e votës dhe një hetim i pavarur mbi dhunën e tepruar të forcave të rendit gjatë demonstratave.

Hong Kongu është përfshirë nga protestat prej katër muajsh, me marshime masive dhe në disa raste me akte të dhunshme, që kanë degraduar në përdorimin e gazit lotësjellës, bombave molotov dhe plumbave.

Qytetarët druhen se Pekini po shton kontrollin e tij mbi rajonin autonom, duke i dhënë fund të drejtave demokratike që gëzojnë. Nga ana e tij, Pekini i mohon akuzat dhe bën përgjegjëse vendet perëndimore, si Shtetet e Bashkuara dhe Britaninë, për nxitje të protestave.

Manifestimet përbëjnë edhe sfidën më të madhe për presidentin Xi Jinping që nga ardhja në pushtet në vitin 2012. Vetëm javën e kaluar ai paralajmëroi se kush do të përpiqet të përçajë Kinën do të shkatërrohet nga forca e saj./ABC News Albania 24/7

9c1b36d0be1d068388aa577a3910434e.jpg
G. P.21:06 | 13/10/2019

Qytetarët në Hong Kong kanë protestuar sërish të dielën duke u përleshur si zakonisht me policinë. Gjatë demonstratës janë dëmtuar dyqane dhe qendra tregtare, si dhe është bllokuar stacioni i metrosë.

Aktivistët pro-demokracisë dhe policia u përleshën sërish të dielën në Hong Kong, me forcat e rendit që u janë vënë pas manifestuesve. Tubimet pranë qendrave tregtare të rajonit autonom të Kinës dhe në afërsi të portit në zonën Koulun nisën në mënyrë paqësore, me disa qindra qytetarë që bërtisnin “çlironi Hong Kongun” dhe ngrinin parulla të tjera.

Por pak më vonë aktivistët e veshur me kapuçët e zinj mbushën rrugët dhe filluan të bllokonin hyrjet në dyqane dhe stacione metrosh, si dhe duke ngritur barrikada. Policia nga ana e saj deklaroi se manifestuesit gjuajtën tulla dhe bomba me benzinë ndaj forcave të rendit dhe madje njëri prej tyre i vuri flakën një furgoni të policisë.

Kjo e fundit kreu arrestime të shumta dhe përdori gaz lotsjellës për të shpërndarë protestuesit. Krerët e policisë deklaruan se forca e përdorur ishte minimale. Gjatë përleshjeve mes protestuesve dhe policisë, dyqane të shumta u dëmtuan, por në disa raste protestuesit e maskuar u mbështetën nga tregtarët.

Në një qendër tregtare, një grup agjentësh që kishin nxjerrë para mburojat dhe mbanin në dorë spraj djegës u detyruan të tërhiqeshin nga rezistenca e pronarëve të dyqaneve dhe shitësve, derisa dolën jashtë qendrës./ABC News Albania

hong-kong-armet-1280x717.jpg
nev ila22:37 | 01/10/2019

Policia në Hong Kong ka përdorur për herë të parë armë zjarri ndaj protestuesve pro-demokracisë, që kundërshtojnë vartësinë nga Kina. Plumbat kanë plagosur një 18-vjeçar, që i ishte bashkuar protestës që përkonte me 70-vjetorin e themelimit të Republikës Popullore Kineze.

Një aktivist i përfshirë në protestat anti-qeveritare në Hong Kong është qëlluar me armë zjarri në gjoks nga policia gjatë përleshjeve.

Incidenti ndodhi teksa disa mijëra persona demonstruan të martën në shenjë sfide ndaj ndalimit të protestës së urdhëruar nga autoritetet me rastin e 70-vjetorit të Kinës Komuniste.

Edhe pse më parë protestuesit janë qëlluar me plumba gome, kjo është hera e parë që dikush plagoset nga një armë zjarri.

Në thuajse 4 muaj protesta, qytetarët e Hong Kongut kanë sfiduar presidentin kinez Xi Jinping dhe vizionin e tij për unitet kombëtar.

Në atë që u pagëzua si “dita e zisë”, njerëzit mbushën rrugët në qendër të Hong Kongut dhe në të paktën 6 zona të tjera të tij, duke bllokuar edhe akset e trafikut.

Të paktën 51 persona mbetën të plagosur gjatë përballjes me policinë, e cila qëlloi gaz lotësjellës për të shpërndarë turmën e pajisur me bomba molotov.

Mësohet se 4 nga të plagosurit janë në gjendje kritike për jetën.

Ndërkohë, personi i qëlluar me armë zjarri, 18 vjeç, i është nënshtruar ndërhyrjes kirurgjike dhe gjendja e tij nuk dihet ende se si paraqitet.

Policia deklaroi se ai ishte qëlluar pranë shpatullës së majtë.

Në një video të publikuar në mediat online shfaqet një polic që hap zjarr me një revolver teksa një grup manifestuesisht përpiqet të sfidojë forcat e rendit./ABC News Albania 24/7

5d14921c-ad6b-4897-b0f7-e9248297ddea-1280x853.jpeg
ent ela11:15 | 01/10/2019

Sërish protesta në Hong Kong, ku aktivistë social demokratë janë përplasur me manifestues pro Pekinit në ditën e 70 vjetorit të themelimit të republikës popullore kineze.

Policia në Hong Kong përdori spraj djegës për të ndarë aktivistët e legës socialdemokrate, promovuese e protestës së parë të ditës, nga një grup manifestuesish pro Pekinit të cilët po këndonin himnin kombëtar kinez. Pavarësisht 70 vjetorit të themelimit të republikës popullore kineze, n ëish koloninë britanike për shkak të tensioneve, ceremonia e ngritjes së flamurit kaloi pothuajse në heshtje.

Policia përdori gaz lotsjellës gjatë përplasjeve me aktivistët pro demokracisë. Vetëm pak orë më parë presidenti kinez Xi Jinping kishte garantuar se Kina do të vazhdonte të aplikonte plotësisht principin një vend dy sisteme duke ruajtur një nivel të lartë autonomie për Hong Kong. Presidenti shpjegoi se Pekimi do të vazhdonte të respektonte kushtetutën me objektivin që Hong Kong dhe Makao të zhvillohen së bashku me atdheun për të pasur një të ardhme dhe më të ndritur. /ABC News Albania 24/7

xi-jinping-1280x608.jpg
nev ila21:06 | 30/09/2019

Me një lëvizje të papritur, pas javësh të tëra me protesta, presidenti kinez Xi Jinping ka deklaruar se Kina mëmë do të vazhdojë të respektojë autonominë e Hong Kongut.

Deklarata vjen teksa banorët e qytetit që jeton me parimin “një vend, dy sisteme” po bëhen gati për protestën e radhës.

Presidenti kinez Xi Jinping, në fjalimin e mbajtur në sallën e madhe të popullit me rastin e 70-vjetorit të themelimit të Republikës Popullore Kineze ka premtuar se Pekini do ta respektojë autonominë e Hong Kongut.

“Do të vazhdojmë të aplikojmë plotësisht parimin “një vend, dy sisteme”, duke ruajtur një nivel të lartë autonomie”, ka deklaruar Xi.

Ai ka nënvizuar se qeveria kineze do të veprojë duke respektuar Kushtetutën dhe ligjet bazë të vendit.

Hong Kongu, por edhe ishulli i Makaos do të zhvillohen dhe do të ecin përpara bashkë me Kinën mëmë dhe do të kenë një të ardhme edhe më të ndritur”, ka shtuar Xi.

Por ndërkohë, mediat ndërkombëtare raportojnë se rreth 12 mijë trupa kineze ndodhen në Hong Kong, mes të cilëve anëtarë të Policisë Popullore të Armatosur, një forcë paraushtarake që jep llogari direkt tek presidenti Xi.

Lajmi vjen në një kohë kur manifestuesit në Hong Kong po përgatiten për të mbushur rrugët ditën e martë, me moton “pa patur frikë”.

Në një konferencë për shtyp, ku u shfaqen me fytyrën të mbuluar, dy aktivistë u prezantuan si zëdhënës të qytetarëve.

“Nëse do të ketë presion, do të ketë edhe një përgjigje. Ne nuk duam gjakderdhje dhe as njerëz të arrestuar, por nëse policia në reagimin e saj del nga kontrolli, atëherë nuk mund të garantojmë asgjë”, kanë thënë aktivistët./ABC News Albania 24/7

5472-1.jpg
ent ela14:31 | 29/09/2019

Hong Kongu ka kaluar të dielën e radhës të protestave masive pro-demokracisë dhe kundër regjimit të Kinës. Edhe këtë herë manifestuesit kanë përdorur bomba me benzinë, gurë dhe objekte të tjera ndaj policisë.

Policia në Hong Kong është detyruar të përdorë pompa me ujë, plumba gome dhe gaz lotësjellës për të zmbrapsur protestuesit e pajisur me bomba molotov dhe sende të tjera. Bëhet fjalë për të dielën e radhës të protestave, që kanë përfshirë ish-koloninë britanike prej më shumë se tre muajsh. Trazirat e kësaj të djele erdhën pas një nate të kaluar me përplasje mes policisë dhe manifestuesve, të cilët ndezën zjarre në rrugët e rajonit autonom të Kinës.

Ndërkohë, protesta më masive pritet të mbahen më 1 tetor, kur është dhe 70-vjetori i themelimit të Republikës Popullore të Kinës. Gjatë së dielës, policia qëlloi me gaz lotësjellës nga tarraca e Këshillit Legjislativ të Hong Kongut për të shpërndarë turmat e njerëzve, të cilët, të veshur me maska të zeza përdorën çadrat që kishin marrë me vete për t’u mbrojtur nga gazi. Të tjerë hodhën bombola gazi ndaj forcave të rendit, si dhe ngritën barrikada duke përdorur objekte të ndryshme.

Në një nga zonat kryesore të Hong Kongut, protestuesit i vunë flakën hyrjes së një stacioni metroje, ndërsa disa u përpoqën të shkatërronin kamerat e bankomateve të Bankës së Kinës, por pa sukses. Ndërkohë, një tjetër bombë molotov ra në oborrin e zyrave të qeverisë qendrore, ku dritare të shumta u thyen. Nga ana e saj policia, pasi përdori mjetet në dispozicion kreu arrestime të shumta. /ABC News Albania 24/7

Joshua-Wong-CNNPH.jpg
nev ila13:03 | 28/09/2019

Fundjava e 17 e protestave në Hong ka parë me mijëra njerëz të mbledhur në qendër të ish kolonisë britanike. Ndërkohë aktivisti më i njohur por demokracisë në vend, Xhoshua Uong shpalli kandidaturën e tij për zgjehdjet e muajit nëntor.

Në përvjetorin e pestë të revolucionit të cadrave, Hong Kong përgatitet për një raund të ri protestash kundër ndërhyrjeve të Kinës.

Me këtë rast është rindërtuar Muri Lenon – simbol i shprehjeve artistike të krijuara në mbështetje të lëvizjes së 2014-ës. Si çdo fundjavë tashmë me mijëra njerëz manifestuan në lagjet qendrore.

Xhoshua Uong, aktivisti pro demokraci më i njohur në Hong Kong, shpalli kandidaturën e tij në zgjedhjet e ardhshme në nivel distrikti në ish koloninë britanike, të parashikuara për në muajin nëntor, ai bëri thirrje për protesta pro demokracisë të cilat vijojnë prej më shumë se tre muajsh në ish koloninë britanike.

Deklarata e Uong u bë pikërisht në ditën e përvjetorit të fillimit të protestace që në periudhën shtator – dhjetor të 2014-ës bllokuan për 79 ditë qendrën e Hong Kong duke kërkuar zgjedhje të lira.

Gjatë deklaratës për shtyp Uong deklaroi se pesë vite më parë protestuesit ishin betuar se do të riktheheshin dhe në fakt u rikthyen edhe më shumë të vendosur.

Xhoshua Uong në 2014-ën ishte vetëm 17 vjeç, u kthye në personazhin kryesor të protestave pro demokratike dhe aktualisht është sekretari i përgjithshëm i partisë me frymëzim demokratik Demosisto, të cilën e bashkëthemeloi në vitin 2016.

Ai premtoi se beteja për shtëpinë dhe atdheun do të vazhdojë. I arrestuar dhe i lënë i lirë disa herë, Uong ka udhëtuar kohët e fundit në Tajvan, Gjermani dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës për të promovuar demokracinë në ish koloninë britanike.

Kjo është fundjava e 17 e protestave në vend. Që nga sot e deri në 1 tetor, ditë e 70 vjetorit të themelimit të republikës popullore kineze, aktivistët kanë përgatitur një lkalendar të ngarkuar protestash, si për të kujtuar fillimin e protestave demokratike në vitin 2014, si për të kundërshtuar festimet në Pekin, ku preisdenti kinez do të mbajë një fjalim.

Në Pekin është parashikuar dhe një paradë ushtarake e cilësuar si e paprecedentë për shkak të madhësisë së saj./ABC News Albania 24/7

hong-kong.jpg
G. P.17:25 | 22/09/2019

Aktivistët në Hong Kong kanë përshkallëzuar protestën e tyre duke përdhosur flamurin kinez dhe duke gjuajtur me gurë dhe tulla ndaj policisë. Pas tërheqjes së ligjit të ekstradimit, tashmë të rinjtë kërkojnë të drejtën e votës, hetimin e dhunës së policisë dhe atë të bandave të përdorura nga qeveria kundër tyre.

Aktivistët në Hong Kong përdhosën të dielën flamurin kinez dhe kryen një seri aktesh vandale në një qendër tregtare, në javën e 16-të të protestave anti-qeveritare. Shkallët elektrike dhe panelet prej xhami ishin objekt i sulmeve të protestuesve në qendrën tregtare, e ndodhur në një nga sheshet kryesore të qytetit, që më pas u izolua nga policia.

Nga ana e tyre, forcat e rendit qëlluan gaz lotësjellës ndaj manifestuesve, që gjuanin me gurë dhe tulla. Më herët, policia parandaloi një mobilizim të qytetarëve që do të bllokonin sistemin e metrosë që të çon në aeroportin e Hong Kongut, ndër më të ngarkuarit në botë.

Protestat u shkaktuan nga ligji tashmë i tërhequr i ekstradimit, i kërkuar nga qeveria kineze, por shumë shpejt u kthyen në një fushatë pro-demokracisë. Çështje si e drejta e votës, kërkesa për një hetim ndërkombëtar të dhunës së policisë dhe përdorimi i bandave për t’u bërë kontrast protestuesve janë kthyer në thelbin e manifestimeve.

Fushata, e udhëhequr kryesisht nga të rinjtë, ishte paqësore në fillimet e saj, por me kalimin e javëve degradoi në dhunë. Ajo është kthyer në sfidën më të madhe për regjimin kinez që kur sovraniteti i Hong Kongut iu kthye Pekinit nga Britania në vitin 1997.

Hong Kongu është pjesë e Kinës por gëzon një shkallë të gjerë autonomie dhe lirish. Ato pritet të shfuqizohen në vitin 2047 dhe shumë banorë të Hong Kongut nuk duan që ai të kthehet në një tjetër qytet kinez./ABC News Albania 24/7

HONG-KONG-PROTESTAT-ABC-M5-T1.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
ent ela16:45 | 21/09/2019

Protesta të dhunshme në Hong Kong ku policia ka përdorur gaz lotsjellës dhe plumba gome për të rimarrë nën kontroll situatënmediat në vend konfirmuan dhe arrestimin e disa prej protestuesve.

Policia e Hong Kong përdori gaz lotsjellës për të shpërndarë manifestuesit e mbledhur në parkun e Tuen Mun, të cilët hodhën bomba Molotov ndaj agjentëve të policisë. Përplasje të dhunshme mes protestuesve dhe policisë u regjistrian dhe në stacion e metrosë pranë parkut, ku manifestuesit kishin vendosur dhe barrikada. Forcat special përdorën dhe plumba gome për të rimarrë kontrollin e situatës. Televizioni publik i Hong Kong raportoi se disa persona janë arrestuar, ndërkohë që në shesh ka pasur dhe manifestues në mbështetje të Pekinit. Me dhjetëra aktivistë kanë pastruar muret ku ishin shkruar parulla të ndryshme për demokracinë dhe kundër ndërhyrjes së vazhdueshme të Kinës në ish koloninë britanike. Iniciativa u promovua nga një deputet pro Pekinit i cili u kërkoi mbështetësve të tij të pastronin muret e qytetit. Pjesa më e madhe e parullave ishin vargje të marra nga tekstet e këngëve të Beatles. /ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono