holanda

sasoli.jpg
ent ela22:08 | 04/11/2019

Presidenti i Parlamentit Europian David Sasoli deklaroi nga Shkupi se Franca, Holanda dhe Danimarka po rishikojnë pozitën e tyre për hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Gjatë një konference të përbashkët me kryeministrin e Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev, Sasoli tha se pritshmëria është që brenda pak muajsh të ndryshohet vendimi i këtyre vendeve, duke u dhënë mundësinë Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut të vijojnë reformat.

Sasoli hodhi poshtë mundësinë e marrjes së vendimeve të ndara për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Të njëjtin mesazh ai do ta përcjellë edhe në Tiranë gjatë vizitës në fillim të dhjetorit.

Temës së zgjerimit dhe mundësisë për dhënien eventuale të datës për Shkupin dhe Tiranën, vendet anëtare do t’i rikthehet në Samitin e Zagrebit në maj të vitit të ardhshëm. /abcnews.al

Barcelona-Messi.png
Igli Nikolli14:41 | 20/10/2019

Barcelona e ka piketuar trajnerin e së ardhmes. Kontrata e Ernesto Valverdes me klubin katalanas përfundon në verën e vitit 2021, por ky mund të jetë sezoni i tij i fundit në krye të Barçës.

Nico-Jan Hoogma mban postin e sekretarit të përgjithshëm të Federatës Holandeze të Futbollit (KFVB). Në një prononcim për Fox Sports, Hoogma ka zbuluar një klauzolë të veçantë dhe trajnerin e ri të ekipit katalanas.

Ka një klauzolë për largimin e Ronald Koeman, trajnerit tonë të kombëtares. Bëhet fjalë për vitin 2020, pas përfundimit të Evropianit. Barcelona ka arritur akordin me ne, ka mbetur për t’u diskutuar vetëm çështja e parave“, thekson Hoogma.

Roland Koeman

Koeman ka luajtur gjatë viteve 1989-1995 me Barcelonën, ndërsa ka punuar edhe si ndihmës trajner bashkë me Mourinhon në kohën që ekipi drejtohej nga Louis Van Gaal. Një gol i tij në finalen e Champions League kundër Sampdorias në vitin 1992 i dhuroi fitoren katalanasve. /abcnews.al

rutt.jpg
ad min10:44 | 18/10/2019

Kryeministri holandez, Mark Rutte ka folur për mediat pas përfundimit të samitit të ditës së parë të liderëve europianë. Ai shprehet se akoma s’ka përfunduar asgjë në letër.

Ai theksoi se Holanda ka shprehur shqetësim për Shqipërinë, e cila ka shumë hapa për të ndërmarrë përpara. Ai tha se çështja për çeljen ose jo të negociatave është shtyrë për një takim tjetër.

“S’ka përfunduar asgjë në letër dhe çështja është shtyrë për një takim tjetër. Holanda kishte shqetësim të madh për Shqipërinë dhe s’është marrë vendimi për të hapur negociatat. Për Maqedoninë kemi më pak shqetësim, por ka shumë vende të tjera që konsiderojnë që duhet t’i trajtojmë të dy vendet bashkë.

Për Shqipërinë ka shumë shqetësim pavarësisht se vendi ka bërë hapa përpara. Është e arsyeshme të mos hapen negociatat  me Shqipërinë tani, por ndoshta në të ardhmen. Nuk jam takuar me Zaev dhe Ramën. Rama ka bërë hapa përpara, por ka shumë hapa për të ndërmarrë”, tha Rutte.

policia-3.jpg
ad min22:17 | 16/10/2019

Për 9 vjet një familje holandeze ka jetuar e mbyllur në bodrumin e vilës duke pritur fundin e botës. Policia ka zbuluar ngjarjen pasi fëmija më i madh, kishte dalë nga shtëpia dhe kishte treguar mënyrën se si jetonin.

Një familje holandeze ka jetuar e mbyllur në bodrumin e shtëpisë së tyre në një zonë të izoluar për 9 vjet, duke pritur fundin e botës. Ky është lajmi kryesor në të gjithë mediat holandeze dhe jo vetëm, një ngjarje që ka ngjallur shumë reagime.

Çdo gjë u zbulua kur djali i madh i familjes, 25 vjeç, teksa ndodhej në një lokal tregoi jetën që kishte bërë prej vitesh. Më pas policia ndoqi rastin duke zbuluar bodrumin në një fermë në pyllin e Ruineruorld.

Në shtëpinë e izoluar në pyll, agjentët gjetën një shkallë e cila zbriste në një bodrum ku gjetën një burrë që kishte pësuar një atak në zemër dhe 6 fëmijët të mohës nga 18 deri në 25 vjeç.

Nga të dhënat e para bazuar në informacionet e dhëna nga djali i madh, del se disa prej fëmijëve as nuk e dinin se jashtë shtëpisë kishte dhe njerëz të tjerë. Babai, 58 vjeç, tashmë në arrest, i kishte detyruar të jetonin në bodrum, për të pritur fundin botës. Policia mendon se nëna e fëmijëve është varrosur diku në fermë.

Ndërkohë fqinjët me dëshmitë e tyre tregojnë se nuk i kishin parë asnjëherë fëmijët por vetëm babain.

Por kryebashkiaku i qytezës është treguar skeptik përballë të dhënave të publikuara deri tani duke thënë se 58 vjeçari i arrestuar nuk është babai i fëmijëve, si raportojnë mediat, dhe as pronari i fermës. Madje ai shtoi se nëna e fëmijëve kishte ndërruar jetë para se ata të transferoheshin në fermën ku u gjetën nga policia./ABC News Albania

holanda.jpg
Autor E15:34 | 12/10/2019

Teksa ka nisur numërimi mbrapsht për fatin e negociatave me BE, në Tiranë opozita po hesht kujdesshmëm, ndërsa KM vijon të përgatisë terrenin për JO-në, e cila javën politike që lamë pas, u përforcua edhe nga Holanda e Franca.

Kjo e fundit duket se do penalizojë edhe Maqedoninë e Veriut, një lehtësim politik për Km Rama.

Numërimi mbrapsht ka nisur edhe për Ilir Metën, teksa të hënën Venecia do publikojë Opinionin zyrtar.

Pavarësisht numrave bë kuvend, socialistët nuk kanë situatë të qetë brenda partisë, ndërsa nga Kosova fitorja e Albin Kurtit e Vjosa Osmanit, dukej sinjali i triumfi zgjedhor i të rinjve ndaj establishmentit politik shumëvjecar, një trend i viteve të fundit në Europë.

Po cfarë ndodhi javën politike që lamë pas?

Në një fjalim në Kuvend, kryeministri Rama tha se debati për zgjerimin ose jo të BE-së në politikën e Holandës po bëhet vetëm në kuadër të elektoraktit vendas.

“Besoj se duke ndjekur debatin në Parlamentin holandez, kushdo që dëshiron të kuptojë, ka mundur të kuptojë se të gjitha fjalimet e bëra në Parlament i janë drejtuar elektoratit të atij vendi dhe se në të gjithë qasjen e Parlamentit, apo të partive të ndryshme brenda Parlamentit është përvijuar i gjithë debati i brendshëm me forcat pro zgjerimit, me forcat kundër zgjerimit, me zërat që fuqizojnë mesazhin e nevojës për të vazhduar procesin e zgjerimit dhe zërat që fuqizojnë mesazhin e nevojës për ta ndaluar procesin e zgjerimit”, u shpreh Rama.

Një ditë përpara këtij qëndrimi, ministri i jashtëm i Holandës Stef Blok ishte thirrur në seancë dëgjimore para Komisionit të Çështjeve Europiane të parlamentit holandez mbi qëndrimin e MPJ për Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut.

Qëndrimi që i ishte përcjellë parlamentit përmes këtij dokumenti, në të cilin konkludohej se “Shqipëria duhet të bëjë më shumë për të luftuar korrupsionin dhe krimin e organizuar.

Kabineti qeveritar mendonte se është e parakohshme hapja e negociatave tani. Në dokument pasqarohej edhe qëndrimi gjerman me kushtet e bundestagut por pa një vlerësim konkret ndaj tij.

Politika në ABC News ka mësuar se partitë e ekstremit te majtë, ato të ekstremit të djathtë, si dhe partia e koalicionit qeverisës CDA janë shprehur qarësisht kundër hapjes së negociatave me Shqipërinë.

Të vetmit që u shprehën pro gjatë asaj séance në komision ishin Social demokratët dhe Të gjelbrit e majtë.

Këta të fundit sugjeruan që Holanda të bashkohej me qëndrimin gjerman me kushte. Dy ishin pyetjet kryesore që iu drejtuan ministrit Blok.

A qëndron aleanca e vendeve të BE kundër Shqipërisë, si në 2018?

A do pajtohet JO, me kusht e Holandës, me PO, POR… të
Gjermanisë?

Politika në ABC News ka mësuar gjithashtu se së pari ministri Blok ka thënë se i qëndron mocionit të miratuar në dhomën e ulët në qershor kundër celjes së negociatave me Shqipërinë.

Për pyetjen e parë, ai ka pranuar se nuk është i sigurt nëse një aleancë kundër celjes së negociatave, si në vitin 2018 mes Francës dhe Danimarkës qëndron akoma.

Por ka lënë të hapur pozicionin e qeverisë holandeze për pyetjen e dytë, pra njësimin me pozicionin e Bundestag-ut gjerman për Shqipërinë, duke thënë se këtë do ta diskutojë edhe me vendet e tjera anëtare.

Politika në ABC news ka mësuar edhe se edhe dhoma e përfaqësuesve të Parlament ka kërkuar interpelancë me kryeministrin Rutte për qëndrimet e Holandës.

Interpelanca do mbahet të martën e 15 tetorit, pas mbledhjes së ministrave të jashtëm të BE në Luksenburg, ku Holanda do përfaqësohet vetëm me ambasadorin, pasi ministri i jashtëm do jetë në vizitë në Indi.

Nëse do ketë një vendim nga mbledhja e ministrave të jashtëm, Rutte do sqarojë qëndrimin e Holandës aty, e nëse jo, atëherë kryeministri do do të japë llogari në seancë plenare për qendrimin që do mbajë në Samitin e Këshillit Europian si për Shqipërinë ashtu edhe për Maqedoninë e Veriut.

Politika në ABC Neës ka mësuar se ka një lëkundje të qëndrimit të Holandës, jo për të ndryshuar pozicionin ndaj Shqipërisë, por për të mos e bllokuar Shqipërinë nëse Holanda mbetet e vetme në kundërshtinë e saj për hapjen e negociatave./Politika në ABC News/

george-frendo.jpg
ad min15:14 | 11/10/2019

Kisha Katolike i bën thirrje politikës të mbrojë unitetin e familjes dhe të ruajë vlerat e shqiptarëve. Në një intervistë për ABC News, Arqipeshkvi i Metropolit të Tiranë-Durrësit, imzot George Frendo rrëfen arsyet që e detyruan të reagonte publikisht kundër letrës që 8 ministret e qeverisë Rama i dërguan Holandës për çeljen e negociata.

Sipas tij, të krishterët, por edhe myslimanët mbrojnë vlerat e familjes ndaj edhe janë kundër qëndrimeve mbështetëse që ministret e qeverisë kanë shprehur për Holandën për çështjen e abortit dhe martesave të të njëjtit seks.

Thirrjen për ruajtjen e vlerave njerëzore dhe unitetit të familjes vendosi ta bëjë publikisht. Me dëshirën që Shqipëria të vijojë rrugëtimin e saj europian për shkak të vlerave që mbart, Arqipeshkvi i Metropolit të Tiranë-Durrësit, imzot George Frendo nuk i fsheh dozat e pakënaqësisë ndaj letrës që 8 ministres e qeverisë Rama i dërguan qeverisë së Holandës.

Nuk ka pasur qëllim që të sulmojë qeverinë dhe ministret e saj, por politikës i kërkon të mbrojë vlerat e familjes.

Në 48 orët që pasuan reagimin e tij ka marrë mbështetje të forta. Për këdo që e ka sulmuar si të huaj, i kujton se shtetësinë e marrë nga Kreu i Shtetit.

Reagimin e tij e kishte të fortë, por dilemën vijon ta ketë ende të madhe./ABC News Albania 24/7

bashkimi-eurpian.jpg
ad min21:12 | 09/10/2019

Franca nuk është shprehur ende lidhur me vendimin për çeljen e negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Gjatë takimit të 28 ambasadorëve të përhershëm të BE-së, të mbajtur sonte në Bruksel, ambasadori francez bëri të ditur se Franca ka një propozim konkret, që nuk lidhet vetëm me hapjen e negociatave të anëtarësimit të këtyre dy vendeve në Bashkimin Europian.

Franca kërkon të ndryshojë procesin e zgjerimit të Bashkimit Europian dhe këtë synon ta realizojë përmes prezantimit të një dokumenti konkret.  Ky dokument pritet t’u mbërrijë 27 ambasadorëve të tjerë të përhershëm brenda së premtes, kur ambasadorët do të mblidhen sërish për këtë çështje.

Burimet franceze bëjnë të ditur për ABC News, se Franca kërkon të shtrëngojë procesin e zgjerimit te Unionit, pa qartësuar se cili është qëndrimi i saj për dosjen e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.

Ndërkohë, ambasadori holandez ka shprehur qëndrimin e bërë publik dje nga ministri i jashtëm Stef Blok në parlamentin holandez. Ndarja e vendimmarrjes së Bashkimit Europian për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut është ende në tryezë.

Ndërkohë të gjithë ambasadorët presin propozimin konkret për të marrë vendim mbi hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut./ABC News Albania 24/7

KRONIKE-LLESHAJ-AVRAMOPULOS.mpg_snapshot_00.23-1280x720.jpg
ad min17:43 | 09/10/2019

Konferenca e shtypit e Komisionerit për Migracionin dhe Punët e Brendshme, Dimitris Avramopoulos dhe ministrit të Brendshëm të Shqipërisë, Sandër Lleshaj, nxorri në pah këndvështrimet e ndryshme mbi çështjen e luftës kundër krimit të organizuar dhe problematikës së azilkërkuesve shqiptarë. Lidhur me skepticizmin e Holandës, ministri Lleshaj konsideron se problemi i krimit të organizuar është një çështje perceptimi i zmadhuar i realitetit, pasi krimi i ushtruar nga personat që mbajnë pasaportën shqiptare dhe kryejnë krime në Holandë është shumë i vogël krahasuar me vende të tjera të Bashkimit Europian.

Sandër Lleshaj, Ministër i Brendshëm: “Perceptimi është ai që është. Është një perceptim i zmadhuar i realitetit. Jemi përpjekur ta sqarojmë dhe më shumë  dhe po përpiqemi për të ndërtuar mekanizma bashkëpunimi, për të adresaur këtë problem për krime që kryhen në Holandë dhe juridikisht janë përgjegjësi e Holandës. Por ne ndjejmë përgjegjësi për këtë”.

Lidhur me pyetjen e ABC News, se pse nuk janë arrestuar krerët e strukturale kriminale pas kapjes së sasive të mëdha të kokainës në Shqipëri, por vetëm ekzekutuesit e urdhrave, ministri Lleshaj konsideron se janë kapur shumë peshq të mëdhenj. Ndërkohë që komisoneri Avramopolous njeh progresin në operacionin e goditjes së drogës, por bën thirrje për rritjen e hetimeve dhe dënimeve të kriminelëve.

Sandër Lleshaj, Ministër i Brendshëm: “Nuk e di se ç’quani ju peshq të mëdhenj. Ne mendojmë se u kemi dhënë fre grupe të organizuara dhe kemi kapur dhe sasi të mëdha kokaine në bashkëpunim me shtetet anëtare si Greqia. Nuk e di nëse ju quani peshq të mëndhenj ndërkombëtarë ata që kontrollojnë kokainën në vend. Ndoshta këta mund të jenë peshq të mëdhenj. Por për mendimin tonë, ne kemi kapur shumë peshq të mëdhenj në kuadër të krimit të organizuar”.

Dimitris Avramopoulos, komisioner për migracionin: “Fakti që operacionet kundër krimit të organizuar janë në vazhdimësi në Shqipëri janë si rrjedhojë edhe e bashkëpunimit të vendeve anëtare të Bashkimit Europian, kjo është gjë e mirë. Por hetimet dhe ndjekjet penale duhet të jenë më të thella. Duhet që të goditen grupet kriminale dhe për kriminelët të ketë dënimet përfundimtare në Gjykatë”.

Për azilkërkuesit, statistikat e ministrit Lleshaj ndyshojnë nga ato të komisionerit Avramopoulos. Ministri Lleshaj flet për një rënie konsekutive të numrit të azilkërkuesve në zonën Shengen, ndërkohë që komisioneri Avramopoulos flet për një rritje të lehtë këtë vit.

Sandër Lleshaj, Ministër i Brendshëm: “Në të gjithë zonën Shengen ka një rënie të vazhdueshme dhe eskpotenciale të numrit të azilkërkuesve shqiptarë me një anomali në Francë. Kjo lidhet me politikat e ndryshme që ndjek Franca”

Dimitris Avramopoulos, komisioner për migracionin: “Në gjysmën e parë të këtij viti, ka patur një rritje të lehtë të azilkërkuesve shqiptarë. Ndaj Shqipëria duhet të vazhdojë të verë në zbatim ato masa që ka aprovuar dhe të vazhdojë të punojë me të gjitha shtetet anëtare dhe marrëveshjet e ripranimit duhet të funsionojnë mirë. Lidhur me aktivizimin e mekanizimit të pezullimit të vizave, pas njoftimit të marrë nga Holanda ne arritëm në përfundimin, se nuk përmbushen rrethanat për aktivizimin e këtij mekanizmi. Por unë i bëj thirrje autoriteteve shqiptare që të marrin masa të sigurojnë këtë dhuratë që u është bërë nga Bashkimi Europian”.

Lidhur me pyetjen e ABC News, nëse ka siguri 100% që ky mekanizëm nuk do aktivizohet nëse ka njoftim nga autoritetet franceze, komisioneri Avramopoulos është përgjigjur:

“Unë isha i qartë se ne nuk duam të aktivizojmë këtë mekanizëm.. Mos më drejtoni pyetje lidhur me 100% siguri. Nuk mund të kesh siguri 100% për asgjë në jetë”.

Konferenca e shtypit është zhvilluar në vijim të nënshkrimit të marrëveshjes mbi luftën kundër terrorizmit midis komisionerit Dimitris Avramopoulos dhe Ministrit të Brendshëm të Shqipërisë, Sandër Lleshaj  Kjo marrëveshje është pjesë e planit të përbashkët të veprimit për luftën kundër terrorizmit midis BE-së dhe Ballkanit Perëndimor. Ky plan kërkon veprime ambicioze dhe konkrete për të arritur 5 objektiva kundër terrorizmit, përfshirë parandalimin dhe kundërveprimin e radikalizmit, shkëmbimin efektiv të informacionit, luftimin e financimit të terrorizmit dhe mbrojtjen e qytetarëve.  /ABC News Albania 24/7

OK-HOLANDA-MBYLL-DEREN-M1T1.mpg_snapshot_00.03-1280x720.jpg
ad min22:21 | 08/10/2019

10 ditë para vendimit të Këshillit Europian për negociatat e Shqipërisë me BE-në,  Holanda duket se nuk e mbështet nisjen e bisedimeve mes Tiranës dhe Brukselit. Por gjatë një seance pyetjesh ne komisionin e jashtëm të parlamentit holandez, ministri i Jashtëm Stef Blok shmangu një përgjigje të drejtpërdrejtë për veton ndaj Shqipërisë.

Qeveria holandeze konsideron se Shqipëria nuk është gati për hapjen e negociatave të anëtarësimit në Bashkimin Europian.  Ministri i Punëve të Jashtme të Holandës, Stef Blok e bëri këtë deklaratë në komisionin parlamentar për çështjet europiane të Parlamentit holandez, i pyetur nga deputetë holandezë, nëse duhen hapur negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë ose jo.

Por ende nuk ka një “jo” të prerë nga ky vend. Blok nuk e ka shtjelluar përgjigjen e tij, duke lenë tê paqartë nëse Holanda do të vendosë veton për Shqipërinë në takimin e Ministrave të Punëve të Jashtme në 15 Tetor apo samitin e liderëve europianë në 18 Tetor.

Ministri shmangu një përgjigje të drejtpërdrejtë për veton ndaj Shqipërisë, por ndryshe nga përgjigjja për Maqedoninë, la të kuptohet se Shqipëria nuk është në nivelin e duhur për hapjen e negociatave. Pas pyetjes të tre partive të koalicionit qeveritar nëse mbetet në fuqi mocioni i aprovuar nga 2/3 e deputetëve holandezë për Shqipërinë, ai është shprehur se ky mocion mbetet në fuqi.

Kjo nënkupton, se qeveria holandeze mbështet Parlamentin holandez kundër hapjes së negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë, të aprovuar në Qershor të këtij viti. Menjëherë pas përfundimit të seancës në komisionin e Jashtëm të Parlamentit në Holandë, Ambasada holandeze në Tiranë, përcolli përmes një deklarate për mediat qëndrimin zyrtar të Ministrisë së Jashtme në Holandë.

Në të theksohet se vendet kandidate duhet të përmbushin kushtet strikte përpara se të bëjnë një hap tjetër në procesin e integrimit. Në datën 15 Tetor, Këshilli i Ministrave do të diskutojë në Luksemburg në lidhje me zgjerimin dhe do të vendosë në mënyrë unanime.

“Holanda, – theksohet në deklaratën e ambasadës së këtij vendi në Tiranë, – po ndjek në mënyrë kritike progresin në Shqipëri dhe Maqedoninë e Veriut dhe është e mendimit se Këshilli duhet të vleresojë secilin vend sipas meritave të veta.

Këshilli ka parashtruar një sërë kriteresh për t’u përmbushur nga Shqipëria përpara hapjes së negociatave.

“Holanda e mirëpret punën e madhe dhe hapat e ndërmarra në vitin e fundit. Holanda mendon se duhet bërë më shumë punë në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar”, përfundon qëndrimi i ambasadës së Holandës në Tiranë./ABC NEws Albania 24/7

ministret-e-rames-1280x737.jpg
ent ela18:15 | 08/10/2019

Holanda është një prej vendeve që mund të rrezikojë negociatat e Shqipërisë, për shkak të shqetësimit të saj me bandat kriminale shqiptare. Koha për t’i ndryshuar mendje këtij vendi është duke skaduar, dhe më momentet e fundit qeveria e Edi Ramës ka vënë në lëvizje 8 ministret gra, të cilat i kanë shkruar një letër Holandës. Ato kërkojnë që të hapen negociatat, duke renditur si sukses numrin e lartë të grave në qeveri.

Nga kuzhina diplomatike e qeverisë është servirur këtë javë një  asortiment i ri: superfuqia e grave.

Një letër që mban firmat e 8 ministreve femra të Edi Ramës  i drejtohet parlamentit dhe qeverisë së Holandës, duke ju kërkuar të mos na bllokojnë integrimin.

Nuk dihet nëse ministret janë ulur bashkë në bankën e qeverisë dhe kanë përpiluar këtë letër, apo kanë shkuar vec për ta firmosur në paradhomën e kryeministrit, por ajo që vihet re, është se ministret kanë këtë argument kryesor:

“Ne jemi krenare të ndajmë me ju faktin se vetëm disa ditë më parë, Organizata e Grave të Kombet e Bashkuara e njohu Shqipërinë si një nga pesë vendet më të mira në botë me kabinetet më të ekuilibruara gjinore. Tetë nga 15 ministri në Qeverinë shqiptare mbahen nga gra”.

Holanda nuk ka shprehur ndonjëherë shqetësim për barazinë gjinore në Shqipëri, megjithëkëtë, Olta Xhacka, Anila Denaj, Belinda Balluku, Besas Shahini, Etilda Gjonaj, Elva Margariti, Ogerta Manastirliu dhe Elisa Spiropali,  e shtrijnë dhe më tej argumentin, duke shënuar si sukses Arta Markun dhe Donika Prelën, jo për punën, por për gjininë.

“Në ditët e sotme, gratë përbëjnë të paktën 50% të të gjitha këshillave bashkiakë dhe 60% të të gjitha pozicioneve të larta në sektorin publik. Në të vërtetë, ato drejtojnë të gjitha institucionet kryesore që janë duke luftuar për të konsoliduar sundimin e ligjit në Shqipëri: Ministrinë e Drejtësisë, Prokurorinë e Përgjithshme dhe Prokurorinë e Krimeve të Rënda”.

Në 4 faqe letër, ministret e Edi Ramës i kërkojnë Holandës të mos lejojnë që forcat e errëta të bllokojnë prespektivën evropiane të Shqipërisë.


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono