hjuston
Felix feston golin e tij (16')

13114863165c9b2e3a4f6ca394698163_w640.jpg
ent ela16:43 | 27/03/2019

Miluoki fitoi duelin me një rival direkt në basketbollin amerikan, duke forcuar pozitat në vendin e parë. Suksesi ishte ndaj Hjustonit, me shifrat 108-94

Nuk ishte thjesht një duel mes dy yjeve. Miluoki ndaj Hjustonit pati më tepër sesa sfida direkte e Janis Antetokumpos dhe Xhejms Hardenit, madje një tjetër basketbollist ishte edhe më shumë vendimtar.

Erik Bledsou shënoi 23 pikë, po ashtu shërbeu 7 pasime për kosh, si dhe mbrojti fort yllin kryesor të Hjustonit, e në fund Miluoki fitoi ndeshjen me shifrat 108-94.

Në parket ishin edhe dy kapitenët. Antetokumpo zhvilloi një ndeshje të mirë, edhe pse jo të jashtëzakonshme.

Ai realizoi 19 pikë në 33 minuta, kapi 14 topa në tabela e shërbeu 4 asistë. Rivali i tij i madh, Xhejms Harden, e pati shumë të vështirë ndaj mbrojtjes së ashpër vendase.

Ai gaboi shumicën e gjuajtjeve, ndaj edhe 23 pikët e shënuara prej tij nuk ishin një kontribut shumë i madh. Gjithsesi, ai kapi 10 topa në tabela e dha 7 pasime për kosh.

Fitorja bëri që Miluoki të forconte edhe më shumë pozitat në krye të renditjes së Konferencën Lindore, por edhe të gjithë NBA-së. Bilanci është me 56 fitore e 19 humbje, kur kanë mbetur edhe vetëm 7 ndeshje deri në fund të sezonit të rregullt./abcnews.al

brandon-wilson-houston-oklahoma-getty-ftr-090316_1bvxj0koqipsx1r8ntunen9eed.jpg
ent ela22:30 | 10/02/2019

Tre yje po bëjnë historinë në basketbollin amerikan. Pol Xhorxh, Xhejms Harden dhe Rasëll Uestbruk shkëlqyen në duelin mes Hjustonit dhe Oklahomës

Pati shumë për të lavdëruar në superndeshjen e NBA-së mes Hjustonit dhe Oklahomës. Skuadra mike fitoi 117-112 duke konfirmuar momentin më të mirë sesa teksanët, por ata që ranë më shumë në sy ishin tre yjet në parket, Pol Xhorxhi, Xhejms Hardeni dhe Rasëll Uestbruku.

Xhorxhi ishte shënuesi më i mirë i përballjes me 45 pikë, plus edhe 11 topa në tabela, 3 asistë dhe një vjedhje topi. Ai është në duel me Xhejms Hardenin për shënimin e më shumë pikëve në sezon, dhe po ashtu për çmimin e lojtarit më të mirë.

Vetë Hardeni realizoi 42 pikë, duke qenë kjo ndeshja e 29-të me të paktën 30 pikë. Në historinë e NBA-së ka vetëm dy seri më të gjata se kjo, që të dyja të Uilt Çembërlenit, me 31 dhe 65 takime radhazi.

Harden është vetëm dy ndeshje larg nga seria numër 2. Të mos harrojmë edhe Rasëll Uestbrukun. Numri 0 vërtet nuk po shënon aq shumë sa sezonet e kaluara, por sërish po bën historinë.

Ai pati një tripëll dabëll me 21 pikë, 12 topa në tabela e 11 asistë. Ishte ndeshja e 9-të radhazi me një tripëll dabëll nga Uestbruku, që barazoi serinë e Uilt Çembërlenit arritur në 1968. Ai mund ta thyejë rekordin e NBA-së në ndeshjen e radhës./abcnews.al

thompson-1280x853.jpg
ad min16:55 | 27/05/2018

Golden Stejti i shpëtoi eleminimit në plej ofin e basketbollit amerikan falë kapitenit. Klej Tompson shënoi 35 pikë në fitoren vendimtare ndaj Hjustonit.

Jo më kot bën pjesë në katërshen magjike.

Klej Tompson është edhe kapiten i skuadrës së tij, por rrallë herë ndodh që të udhëheqë edhe si shënues, siç bëri mbrëmjen e fundit.

Falë 35 pikëve të shënuara prej tij, Golden Stejti shmangu eleminimin para kohe në gjysmëfinalen e plej ofit të NBA-së, duke mundur Hjustonin e duke barazuar rezultatin.

Përballë ekipit më të fortë të sezonit të rregullt, Tompson, u tregua më I fortë se Kevin Duranti apo Stefën Kërri, në sfidën që përfundoi 115-86.

Ishte një nga duelet më të çuditshme të vitit, me Hjustonin që udhëhoqi me 17 pikë epërsi në përfundim të periudhës së parë, pavarësisht se i mungonte lojtari i dytë më i mirë, organizatori Kris Pol.

Tompson jo vetëm realizoi 35 pikë, por edhe kapi 6 topa në tabela, dha dy asistë dhe i vodhi 4 topa kundërshtarëve.

Në krah tij, si në kohët e mëparshme, ishte Kërri me 29 pikë të shënuara, dhe dyshja e mbiquajtur “Vëllezërit Splash” arritën një fitore si dikur.

Edhe Kevin Durant nuk ishte tërësisht jashtë festës, por bëri më pak, ndryshe nga paraqitja e deritanishme në plej of.

Duranti realizoi 23 pikë, kapi 7 topa në tabela e shërbeu 4 pasime për kosh.

Një ndeshje të pazakontë luajti Drejmond Grin, që pati vetëm 4 pikë, por ishte i shkëlqyer me 10 topa në tabela, 9 asistë, 4 vjedhje topi e 5 bllokime gjuajtjesh.

A thua Golden Stejti e kaloi momentin e keq dhe tani mund të marrë titullin në Konferencën Perëndimore e të kalojë në finalen e NBA-së?

Nëse dëshiron të jetë për herë të katër aty, do të duhet të japë maksimumin në ndeshjen e 7-të, duke u gdhirë e marta, në fushën e Hjustonit./abcnews.al

NBA-HJUSTON-XHEJMS-HARDEN-1280x720.jpg
ent ela14:35 | 24/04/2018

Xhejms Harden udhëhoqi Hjustonin në një fitore të madhe në basketbollin amerikan. Lojtari më i mirë i sezonit shmangu një tjetër të papritur në plej of

Sado që NBA ka ndryshuar shumë këto vite, diçka ka mbetur e njëjtë.

Ylli më i mirë i sezonit luan në nivelin e tij të zakonshëm në plej of dhe ndihmon skuadrën që të fitojë.

Këtë bëri edhe Xhejms Hardeni, udhëheqësi i Hjustonit, duke e nxjerrë nga vështirësitë skuadrën më të mirë të edicionit.

Pas gjysmës së parë të ndeshjes ndaj Minesotës, jo në maksimum, publiku nisi të shqetësohej, por në pjesën e tretë dhe të parafundit, gjithçka ndryshoi.

Harden shënoi 22 pikë në 12 minuta, më shumë sesa gjithë skuadra kundërshtare, ndërsa Hjustoni vendosi një rekord të plej ofit, me duke realizuar plot 50 pikë.

Vetëm një skuadër tjetër ka arritur të shënojë kaq shumë në 12 minuta në NBA, Los Anxhelos Lejkërsi më shumë se gjysmë shekulli më parë.

Që nga ky moment, nuk mund të kishte më konkurrim, dhe përfundimisht, ekipi numër i Konferencës së Perëndimit ia doli me shifrat 119-100.

Hjuston Rokits kryeson raundin e parë të plej ofit ndaj Minesotës me 3 fitore dhe vetëm 1 humbje, duke qenë një sukses larg kualifikimit.

Harden shënoi gjithsej 36 pikë, kapi 4 topa në tabela, shërbeu 3 asistë, vodhi 4 topa nga kundërshtari dhe bllokoi një gjuajtje.

Kris Pol u përgjigj me 25 pikë, 6 topa në tabela, 6 asistë e 5 vjedhje topi, ndërsa shumë mirë ishin Erik Gordon, Trevor Ariza e Klint Kapela. /abcnews.al

hjuston-1280x660.jpg
ad min15:06 | 12/03/2018

Hjuston tregoi edhe një herë tjetër se përse është skuadra më e mirë e sezonit në basketbollin amerikan. Ekipi i udhëhequr nga kapiteni Xhejms Harden vendosi një rekord të ri.

Këtë modë e filloi Golden Stejti.

Kampionët në fuqi të NBA-së siguruan dy tituj dhe tri finale radhazi duke u mbështetur te koshat nga largësia, por tashmë stafetën e ka marrë në dorë një ekip tjetër.

Hjuston Rokits u bë skuadra që arrin më shpejt në kuotën 1000 kosha tripikësh në një sezon, në gjithë historinë e NBA-së. Kjo ndodhi në humbjen e pësuar në fushën e Torontos, veçse tendenca vazhdoi dhe e nxorri Hjustonin faqebardhë.

Formacionit të udhëhequr nga kapiteni Xhejms Harden iu deshën 65 ndeshje për të arritur shifrën 1 000, diçka që nuk e kishte bërë as Golden Stejti dhe asnjë ekip tjetër i madh i basketbollit amerikan.

Pasi vendosën këtë rekord, Harden dhe shokët e tij vazhduan festivalin e gjuajtjeve nga largësia në fitoren në fushën e Dallasit, duke realizuar edhe 17 tripikësha të tjerë.

Përveç Hardenit, dorë të saktë nga larg kanë edhe Erik Gordon, Kris Pol, Xherald Grin apo Pi Xhej Taker.

Tashmë, Hjustoni do të synojë të thyejë rekordin e një sezoni të rregullt në NBA, rekord që e vendosi vetë edicionin e kaluar me 1181 kosha të realizuar në 82 ndeshje.

Do të ketë në dispozicion edhe 16 ndeshje, dhe me mesataren që po tregon, nuk do ta ketë problem që të vendosë një rekord të ri.
Gjithsesi, synimi kryesor i skuadrës më të mirë të NBA-së këtë vit është fitorja e titullit kampion./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono