Historia

paskal-milo.jpg
ad min22:47 | 15/10/2019

Historiani Paskal Milo ishte i ftuar këtë të martë në emisionin “Provokacija” të gazetarit Mustafa Nano. Pasi u pyet nga moderatori, Milo shpjegoi diferencën mes shkrimit dhe rishkrimit të historisë.

Paskal Milo: Ka një diferencë të madhe rikonceptuale që duhet bërë dallimi. Diferenca është kjo. Historia si ngjarje dhe si fenomen ndodh vetëm një herë, në një kohë të caktuar, në një vend të caktuar në një rajon të caktuar. Ky është koncepti i të bërit të historisë, ngjarja ka ndodhur vetëm njëherë.

Mustafa Nano: Ka njerëz që e shohin ndryshe?

Paskal Milo: Kjo është rishkruarje e historisë. Mund ta rishkruash, është e drejtë e historiografisë që ta rishkruajë herë pas herë. Breza historianësh e shikojnë një ngjarje historike të ndodhur në këndvështrime të reja. Në përputhje me kohën, me të rejat dokumentare që mund të dalin. Një ngjaje historike nuk kapet në një këndvështrim të caktuar. Ka këndvështrim politik, këndvështrim ekonomik, ka këndvështrim kulturor, ushtarak etj.

Sipas Milos, edhe historiografia shqiptare e periudhës së komunizmit ka merita të mëdha. Edhe pse ndonjëherë kalohet në ekstrem, Milo tha se deri deri në vitin 1944 nuk kishim veçse disa studime fillestare. Kishim institut të studimeve shqiptare./abcnews.al

ARENA-KOMBETARE-HISTORIA.mpg_snapshot_01.29-1280x720.jpg
ent ela13:48 | 22/08/2019

Arena Kombëtare është vonuar më shumë se 1 vit që nga afati i premtuar për të qenë gati. Problemet në punime dhe konfliktet e Federatës me qeverinë e kanë shtyrë përurimin për në nëntor.

Ishte shkurti i 2016-ës kur u diskutua zyrtarisht për të.

Stadiumi i ri kombëtar, i njohur si Arena Kombëtare, ishte kryefjala e kryeministrit Rama në mbledhjen e Këshillit Kombëtar të Rregullimit të Territorit.

Kaluan pak kohë, dhe në 29 prill të po atij viti, u prezantua projekti i ri, në prani të kryeministrit dhe të presidentit të Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka.

Afati I përfundimit të tij u la në qershor 2018, pas 24 muajsh kalendarikë punimesh, ndërsa kostoja prej 50 milionë eurosh u parashikua se do të rritej.

Në 22 maj, në “Qemal Stafën” e vjetër u luajt ndeshja e fundit historike, finalja e Kupës së Shqipërisë mes Kukësit e Laçit, trofe I fituar nga kuksianët.

Kjo ishte lamtumira me objektin sportiv më të shquar në vend, të projektuar dhe ndërtuar nga italianët, tashmë me moshë gati 70-vjeçare dhe të rrënuar ndjeshëm.

Bashkë me të, u zhduk edhe pista e atletikës me tartan dhe shumë salla e palestra të sporteve të tjerë.

Puna për prishjen e “Qemal Stafës” nisi në qershor 2016, ndërsa stadiumi I ri ishte projektuar po ashtu nga një studio italiane e Firences, drejtuar nga arkitekti Marko Kazamonte.

Gjithsesi, afatet e përfundimit do të shkeleshin disa herë.

Fillimisht, vonesat erdhën nga problemet e dala gjatë punimeve, lidhur me strukturat e themeleve apo çështje të tjera.

Më pas, erdhi konflikti mes Federatës dhe Qeverisë për tatimin mbi vlerën e shtuar, TVSH, që e para kërkonte t’i rimbursohej.

Pas shumë përplasjeve dhe ankesave të Federatës, çështja shkoi në gjyq.

Afati i dorëzimit të objektiv u shty në fund të 2018-ës, por as ky afat nuk u arrit.

As viti 2019 nuk hyri me këmbë të mbarë.

Muaji mars, caku i parë i premtuar, nuk qe e mundur të respektohej.

Gjithçka u zhvendos në qershor, në prag të zgjedhjeve vendore, dhe nga kryeministri Rama u kërkua me trysni të madhe që të jepej përshtypja se stadiumi do të ishte gati.

Federata u detyrua të dilte me një deklaratë në mbështetje të tij, por as kjo nuk piu ujë.

Që nga Moldavia, inaugurimi u shty për në 10 shtator, në ndeshjen eleminatore kundër Islandës.

As kjo shënjestër nuk u arrit të goditej.

Tashmë, premtimi i fortë është se festa do të jetë në një ditë vërtet të shënuar, mbrëmjen e 17 nëntorit, kur kombëtarja shqiptare do të presë Francën për Euro 2020. /ABC News Albania 24/7

2_PAY-42-Year-Age-Gap-Couple.jpg
ad min20:45 | 16/08/2019

Një studente 19-vjeçare thotë se marrëdhënia me të dashurin e saj 61 – vjeçar, është normale, përkundër diferencës në moshë prej 42 vitesh.

Urszula Grzelak nga Varshava, Poloni, ishte 16 vjeç, kur ajo u takua me Nigel Thorpe nga Oksfordi pasi kishte shkuar në Britani në Gusht të vitit 2016 për të takuar familjen.

Nigel, ishte mik i tezes së Urszula dhe që në takimin e parë ata kishin pasur simpati për njëri-tjetrin.

Urszula dhe Nigel kaluan ditë të tëra së bashku, duke u argëtuar nën shoqërinë e njëri-tjetrit. Por shumë shpejt ata do ndaheshin pasi Urszula u kthye në Poloni.

Por dashuri e madhe që kishte për Nigel bëri që ajo të shpërngulej në Britani të Madhe.

Çifti po jeton bashkë për më shumë se një viti, por ajo po planifikon të kthehet në Poloni për të vazhduar studimet.

Njerëzit e kanë quajtur marrëdhënien e tyre ‘të sëmurë’, por Urszula e ka një përgjigje për kritikë.

Ajo tha: “Tani mund të them që nuk ka rëndësi se çfarë thonë njerëzit. Unë do e jetoj jetën siç dua. Vetëm vetja ime mund ta dijë kë dua unë dhe se çfarë është e mirë për mua.”/abcnews.al

homo-sapien.jpg
ad min11:35 | 14/07/2019

Gjendet homosapiensi më i vjetër i Euroazisë. Mbetjet fosile janë zbuluar në Greqi në vitet ’70 dhe vetëm tani është arritur të bëhet datimi i tyre. Ata rezultojnë të kenë jetuar 210 mijë vjet më parë në kontinentin tonë.

Bëhet fjalë për dy kafka të gjetura, të cilat i përkasin një njeriu neandertal dhe një homosapiensi, duke bërë kështu që kjo të jetë edhe prova më e vjetër e njeriut modern e gjetur ndonjëherë në Evropë. Ndërsa provat më të lashta të zbuluara të homosapiens i përkasin 300 mijë viteve më parë, në Marok.

Ky studim i fundit që është publikuar në revistën shkencore Nature, mund të rishkruajë historinë e njerëzimit, pasi vërteton se homosapiens ka udhëtuar jashtë Afrikës shumë kohë më parë nga sa mendohej deri më sot. Madje disa antropologë e paleontologë kanë hedhur edhe idenë se njeriu neandertal, të ketë mbërritur më pas në Evropë dhe më pas u zëvendësua gradualisht nga popullsi më modern se sapiensi i parë.

Klan Plus

15634214-7213669-image-a-10_1562253544018.jpg
ad min19:15 | 04/07/2019

Shoqe prej 20 vitesh, por kaq nuk mjafton që 7 shoqe të tregojnë se sa të lidhura janë më njëra-tjetrën. 7 gra nga Kina kanë vendosur ta “kurorëzojnë” shoqërinë e tyre të mirë me një shtëpi të përbashkët.

Ideja kishte filluar me një shaka në vitin 2008, por fantazia u bë realitet pas 10 vitesh pra në vitin 2018, kur 7 gratë blerë dhe restauruan një shtëpi sipas shijeve të tyre.

Ato me pak fjalë e shndërruan ndërtesën në shtëpinë e tyre të ëndrrave, në të cilën kanë plan të qëndrojnë për pushime por jo vetëm. Nga foto ndërtesa ngjan më shumë si një rezidencë sesa shtëpi, pasi ka hapësirë të bollshme për shoqet e ngushta. Gratë kanë dëshirë të qëndrojnë bashkë në atë shtëpi madhështore kur të jenë në moshë të thyer. “Epo shoqëri e mirë në ditë të vështira”, thotë një shprehje popullore./abcnews.al

daruma.jpg
ent ela23:15 | 03/07/2019

Ne jemi mësuar me brirë, patkonj kali dhe tërfil, por reliket dhe talismanët më të përhapur në pjesë të tjera të botës ose kulturave janë po aq kuriozë. Gjithmonë nëse besoni.

1/Daruma, Japoni. Kjo është një kukull tradicionale, simbol i këmbënguljes dhe fatit të mirë. Qëndrueshmëria përfaqësohet nga forma e rrumbullakosur, pa krahë dhe këmbë dhe me një qendër të ulët të gravitetit: kur kapet, ka tendencë të drejtohet menjëherë. Është një talisman, sepse ka të dy sytë e bardhë dhe zakoni është që duhet të ngjyroset duke shprehur një dëshirë. Nëse kjo ndodh, syri i dytë duhet të jetë me ngjyrë.

Darumas mund të jetë frymëzuar nga Bodhidharma (Daruma-Daishi në Japoni), një murg që jetonte në shekullin e 5-të, i cili thuhet se ishte në gjendje të meditonte edhe 9 vjet i fiksuar në një mur të bardhë: gjithashtu për këtë arsye ato konsiderohen simbol i këmbënguljes.

2/ Monedha e argjendtë, Mbretëria ë Bashkuar. Kjo është një traditë e Krishtlindjeve që konsiston në fshehjen e një monedhe argjendi në ëmbëlsirën e Krishtlindjeve. Ata që e gjejnë atë në pjatën e tyre, përveç se nëse humbin dhëmbët, do të marrin pasuri dhe para në vitin e ri.

3/Jin Chan, Kina. I njohur edhe si rrufeja e parave është një thithlopë me sy të kuq dhe tre këmbë, zakonisht të përshkruara në një grumbull monedhe: mbajtja në shtëpi është një shenjë e mirë, për sa kohë që ka një monedhë në gojën e saj. Historia e saj duket se daton në një legjendë të lashtë kineze: Jin Chan ishte gruaja lakmitare e një prej Tetë të Pavdekshmëve, figurave mitike të traditës taoiste. Ajo u shndërrua në një thithlopë si një ndëshkim për vjedhjen e Pjeshkëve të të Pavdekshmëve. Është thënë se krijesa e saj mitike shfaqet në netët e hënës së plotë, pranë shtëpive të familjeve që do të marrin një thesar të papritur.

4/Bubuzheli, Egjipt. Si mund të përfundojë një insekt që jeton në fekale në peizazhin e kafshëve të shenjta të Egjiptit të lashtë? Mbetja e plehut në të vërtetë vë vezën e vet në top plehu, të cilat pastaj i rrotullon. Priftërinjtë egjiptianë e krahasuan atë me Osiridin, i cili rrotullon botën. Por analogjia nuk varet vetëm nga gjesti. Me aftësinë e saj për të përdorur atë që tretet dhe eliminohet nga kafshët e tjera, për antikët  bubuzheli luajti një rol të rëndësishëm ekologjik, atë të përdoruesit të mbeturinave.

5/Lende, Norvegji. Në vendin skandinav, ishte përhapur ideja që vendosja e disa lendeve në dritare do ta mbronte shtëpinë nga rrufeja dhe goditjet. Një supersticion në mitologji: Vikingët i lidhnin lisat me Thorin, perëndinë që krijoi bubullimat dhe vetëtimat me çekiçin e tij. Për shkak se lisi tërhoqi vetëtimat, ishte i shenjtë për Thorin dhe Vikingët besonin se frutat e lisit, lendet, u kursyen qëllimisht nga zemërimi hyjnor dhe mund t’ia dorëzonin këtë pushtet shtëpive.

6/Vezët e zbukuruara të Pashkëve (Pisanky)- Evropa Lindore. Ato janë vezë të Pashkëve, të përhapura nga Polonia në Ukrainë, lëvorja e të cilëve është e pikturuar me dyll të nxehtë duke përdorur një gjilpërë ose një majë të veçantë të quajtur pysachok (kali) ose kistka (кістка). Fjala që përdoret për të përshkruar vezën në të vërtetë vjen nga ndalimi i foljes ukrainase, që do të thotë “të shkruash”. Sipas  motiveve të dizajnuara, Pisankys do të sillte një lloj pasurie për ata që i zotëronin ato.

7/Gris-Gris, Afrika. Është një relike që besohet të mbrojë atë që e mban nga djalli. Përbëhet nga një kuletë e vogël, në të cilën mund të shkruhen disa vargje të Kuranit dhe brenda të cilave mund të gjenden bimë, vajra, gurë etj. Të gjitha të përziera me fragmente thonjsh ose fije flokësh të personit që do ta përdorë atë, një mënyrë për të forcuar lidhjen ndërmjet Gris-Gris dhe pronarit të saj.

8/Nazari, Turqi. I njohur gjithashtu si syri i Allahut, Nazar Bonjuk është talismani më i famshëm turk kundër “Syrit të Keq” dhe kush e mban atë e bën për të mbrojtur veten nga zilia. Fjala nazar vjen nga arabishtja dhe fjalë për fjalë do të thotë “sy”. Të gjitha kulturat ia atribuojnë fuqinë e madhe syrit. Dhe frika se syri mund të përcjellë ndikime negative – syri i keq – është shoqëruar herë pas here gjatë shekujve me sy të kryqëzuar, ciganë, njerëz me flokë të kuq, burra që mbanin syza të errëta. Nazari, i cili ka formën e një syri, bazohet në parimin e similia similibus curantur) (të ngjashmit trajtohen me të ngjashmit): një simbol me të njëjtën formë si një forcë e keqe largon të keqen.

9/Putër Lepuri, Amerika e Veriut. Superstizioni që këmbët e një lepuri sjellin pasuri të mirë vjen nga Hoodoo, magjia popullore e zhvilluar në mesin e popullsisë afrikano-amerikane në Jug të Shteteve të Bashkuara.

Duke parë dhe konsideruar aftësitë e rëndësishme riprodhuese të lepujve, putra do t’u jepte atyre që e kanë atë një ndihmë … në fertilitet. Në hoodie, këmbët e lepujve u përdorën në rite të ndryshme magjike. Ndoshta për këtë arsye, në fund të shekullit të nëntëmbëdhjetë, filloi të lidhej me fatin.

10/Tumi, Peru. Është një thikë gjysmë hënë e përdorur në ceremonitë tradicionale në Peru, një trashëgimi e qytetërimeve para-kolumbiane të atij rajoni, që e përdornin atë për të përmbushur sakrificat e gijotinës, për të falënderuar zotin Inti. Në Perunë moderne, ajo e ka humbur këtë funksion duke marrë detyrën më pak makabre të fatsjellësit: Tumi mund të njihet nga doreza metalike e zbukuruar me shifra shtazore ose njerëzore. /abcnews.al

 

edi-rama-vlore-1280x709.jpg
nev ila21:18 | 28/06/2019

Kryeministri Edi Rama mban mitingun përmbyllës të fushatës elektorale në Bashkinë e Vlorës.

“Shumë faleminderit. Kjo është një pamje e Vlorës që meriton fjalët e përjetshme ‘Vlorën edhe Vlorën, thelp e kam në zëmër, ditën e kam dritë, natën e kam ëndërr. Po këtu kemi bërë takimin përmbyllës të fushatës së dy viteve më parë dhe e mbaj mend atë takim duke e kujtuar se i kisha parë të gjitha por me ç’po shoh s’kam parë gjë akoma. Kjo prani e jashtëzakonshme këtu nuk është thjesht mbështetja që ju i jepni Pëllumbit, Dritanit, mua, PS por është mesazhi që i jepni gjithë Shqipërisë për ditën e diel. Çdo shqiptar nga Tropoja në Konispol, nga Shkodra në Gjirokastër, nga Kukësi në Fier duhet ta dëgjojë mesazhin e kryeqytetit të historisë së shqiptarëve. Çdo burrë e çdo grua. Çdo vajzë e çdo djalë që fjalën e parë e ka pasur nënë duhet sot ta harrojë nëse është socialist apo demokrat dhe duhet të dëgjojë zërin e historisë që kërkon historinë. Zërin e qytetit të pavarësisë që kërkon lirinë dhe demokracinë , zërin e Vlorës së shpresës dhe ëndrrave që kërkon që çdo kush qytetar i këtij vendi të mundi dhe të fundosë njëherë e mirë Shqipërinë e vjetër të frikës dhe kërcënimeve. Ju jeni populli që i jepni mesazhin të gjithë Shqipërisë për 30 qershorin. Kurrë më parë nuk kemi parë një opozitë si kjo. Nuk kishim parë që në parplament që të gjuhej me vezë dhe çizme. Nuk kishim parë që institucionet të sulmoheshim me flakë. Në vitin e 2019 u përsërit historia e Haxhi Qamilit. Po të ishte Saliu sot në Vlorë do të thoshte se kishin ardhur 2 milion veta. Ata janë gati ta djegin edhe njëherë Shqipërinë“, tha Rama.

“Kërkesa e fjalës së fundit është që fjalën e fundit, meqë e tërë Shqipëria tani na sheh e dëgjon, ta themi së bashku me një buçitje vlonjate, Shqipëri-Shqipëri. Shqipëri…

Rroftë Vlora!

Rroftë Shqipëria!

Rroftë Partia Socialiste e Shqipërisë!”

Me këto fjalë Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, ka përmbyllur fushatën elektorale të zgjedhjeve vendore. Ai ka zgjedhur Vlorën për mbylljen e kësaj fushate, në qytetin ku është zgjedhur dhe deputet në zgjedhjet e fundit parlamentare. /abcnews.al

spiropali-1280x712.jpg
ad min09:45 | 25/06/2019

Ministrja për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali ka reaguar pas deklaratës së Presidentit Ilir Meta.

 Me anë të një status në Twitter Spiropali shkruan se “Ilir Meta që pa gdhirë tha se nuk ka anulluar zgjedhjet në SHBA, Itali apo Kinë, kështu që bota duhet ta mbyllë gojën se në Shqipëri vendos Ai se kur voton Populli!”.

Ministrja Spiropali në Twitter:

Ilir Meta që pa gdhirë tha se nuk ka anulluar zgjedhjet në SHBA, Itali apo Kinë, kështu që bota duhet ta mbyllë gojën se në Shqipëri vendos Ai se kur voton Populli! Dmth sa të kem Lulin&Monën me vete s’pyes për Amerikën&Europën – historia që përsëritet si komedi me Haxhiun e ri!/abcnews.al

image-1.jpg
ad min21:15 | 20/06/2019

Pothuajse çdo ditë mediat franceze publikojë histori rrëqethëse të shqiptarëve që kërkojnë azil në Francë. Në shumicën e raste ata dëshmojnë se jeta e tyre është në rrezik në Shqipëri, ndaj largohen. I tillë është edhe rasti i një nëne të re se cila ka rrëfyer historinë e saj për mediat franceze.

 “Ajo është e re e bukur”, kështu e nis shkrimin media e huaj për nënën shqiptare identiteti i të cilës nuk bëhet i ditur. Ajo ka treguar historinë e saj prekëse në kushte anonimati.

“Ajo buzëqesh, por sytë e saj janë të shqetësuar. Duart e saj dridheshin sipër çantës. Përpiqej të gjente fjalët, por emocionet ishin më të forta se dëshira e saj për t’u shprehur. Por gjen forcën brenda vetes dhe fillon. “Është historia ime. Ajo është e vërtetë”, -kështu shprehet shqiptarja”, raporton ladepeche.fr.

Ajo la vendin, familjen,  miqtë dhe gjuhën e saj. E shoqëruar nga bashkëshorti dhe dy fëmijët, ajo iku nga Shqipëria.

“Ne u nisëm për të shpëtuar jetën. Të ikësh nga vendi yt është një gjë shumë e vështirë. E kam të vështirë të nis dhe të flas për historinë time dhe të gjithë duhet të më kuptojnë”.

Por ajo dhe familja e saj i thanë lamtumirë Shqipërisë.

“Burri im ishte elektricist.  Unë kam studiuar për parukueri. Kur lindën fëmijët unë iu kushtova atyre”, shprehet shqiptarja.

Ajo fillon të tregojë dhe nganjëherë heziton. “Më vjen keq, por nuk di të flas mirë frëngjisht”, thotë ajo ndërsa buzëqesh, por në sytë e saj dallohet lehtësisht trishtimi.

“Vëllai im ishte bixhozxhi. Mori shumë para borxh. Huadhënësit e detyruan që të punonte për ata pasi ai nuk kishte para për të shlyer borxhet. Ai u detyroj shumë të mëdha parash atyre dhe ata e detyruan vëllai tim që të kultivonte drogë. Por më pas polica e zbuloi, e arrestuan dhe tani është në burg. Pas kësaj huadhënësit nuk na lanë të qetë ne si familje”.

Filluan kërcënimet me vdekje. Ajo tregon gënjeshtrat e kunatit të saj, i cili donte  t’i “shpëtonte” nga kjo histori.

“Ai u tha atyre se do të shiste tokë në Shqipëri për t’i paguar paratë. Ishte toka në të cilën prindërit e mi kishin një fermë shumë të vogël dhe ajo tokë i përkiste shtetit “.

Ajo tregon se si personat të cilëve vëllai i saj u detyrohej shkonin në shtëpinë e prindërve të saj.

“Ata ishin shumë të varfër për të paguar të gjitha paratë”, ndërsa më tej shprehet se familja e saj ishte përgjegjëse për borxhet që u kishte marrë vëllai.

“Pak ditë më vonë, këta njerëz sulmuan burrin tim me një pistoletë. Ata i thanë se do e vrisnin nëse nuk do të paguante borxhin e vëllait tim. Ne nuk kishim para të mjaftueshme për të shlyer borxhin”. 

Ajo rrëfen kërcënimet e palodhura të këtyre njerëzve.

“Ata më sulmuan edhe djalin tim. Ata më kërcënuan se do të më rrëmbenin vajzën. Ne u detyruam që të qëndronim të mbyllur në Shqipëri”.

Por përndjekja e këtyre njerëzve nuk kishte fund. Një ditë kishte qenë vetëm në shtëpi dhe disa persona kishin trokitur në derë. Ajo kishte menduar se ishin elektricistët që kishin shkuar për të parë matësin e energjisë elektrike. Por kur hap derën kupton se ishin ata.

“U përpoqa të mbyllja derën, por ata ishin më të fortë se unë. Ata më vendosën thikën në fyt. U futën brenda dhe më përdhunuan” tregon ajo mes lotësh.

“Isha si e vdekur. Më vinte turp! Në Shqipëri, gratë e përdhunuara akuzohen. Mendimet negative po më shtynin drejt vetëvrasjes. U ngjita lart në ndërtesës për t’u vetëvrarë. Doja të vdisja”.

Ajo kujton se dëgjoi zërin e vajzës së saj. “Hoqa dorë. Unë nuk mund t’i lija fëmijët e mi pa nënë”.

Por gjithë këtë traumë ajo ka vendosur ta kalojë në heshtje.

“Nuk i thashë asgjë burrit tim. Kam frikë se do ta humbas. Kam frikë nga reagimi i familjes sime. Unë nuk shkova as tek mjeku. Doja që përdhunimi të mbetej sekret”.

Burri i saj nuk di ende asgjë. Ajo ka frikë. Ajo nuk dëshiron të thyejë dashurinë që i bashkon.

“Kam këmbëngulur shumë për të ikur jashtë vendit. Isha e frikësuar për fëmijët e mi. E dija se këta njerëz do të ktheheshin dhe do na vrisnin”.

Ajo kujton fluturimin drejt Italisë dhe udhëtimi me autobus që i çon në Francë një ditë në Maj, në vitin 2018. “Ky ishte vendimi më i mirë që kam marrë në jetë’.

Ajo thotë se tre netët e para kanë qëndruar në një rrugë Montalban pasi qendrat e azilit nuk kishin vend për t’i strehuar. Ajo është mirënjohëse për mikpritjen që i është bërë në Montalban, por kërkesa e tyre për azil është refuzuar dy herë dhe ajo ka shumë frikë.

“Ne nuk duam të kthehemi në Shqipëri. Vdekja është duke na pritur. Asgjë nuk është zgjidhur”.

Ndërsa për jetën e re të nisur në Montaban thotë. “Fëmijët e mi po shkojnë në shkollë. Ata tashmë janë francezë. Ata nuk dinë të flasin shqip. Dhe unë, kam gjithë forcën time për të mësuar frëngjishten. Këtu jemi të sigurt. I lutem Zotit të qëndrojmë”./abcnews.al

kote-1280x707.jpg
ent ela12:00 | 12/06/2019

Policia e Vlorës ka vendosur në pranga autorët e ngjarjes ku mbeti i vrarë kryeadministratori i Kotës Argjil Gjoka. Ata janë tre kushërinjtë Bejtaj dhe sipas hetimeve të deritanishme, Gjoka u vra aksidentalisht gjatë sherrit të autorëve me dy vëllezër. 

Tre persona u arrestuan për vrasjen e kryetarit të Njësisë së Administrative të Kotës Argjil Gjoka.

Sipas policisë ata janë Arif Bejtaj 19 – vjeçar i cili mbeti i plagosur gjatë konfliktiti, Jaçe dhe Namik Bejtaj përkatësisht 22 vjeç dhe 30 vjeç.

Të tre këta  janë me banim në fshatin Mavrovë. Gjithashtu u shpall në kërkim Mersin Bejtaj 32 vjeç nga Vlora.

Në bashkëpunim me njëri-tjetrin kushërinjtë Bejtaj tentuan të vrasin me pistoletë dy vëllezërit Fatmir Osmenajn dhe Arif Osmenajn 70 dhe 65 vjeç.

Por pas ndërhyrjes për të shuar konfliktin humbi jetën Kryetari i Njësisë Administrative Kotë, Argjil Gjoka.

Debati nisi fillimisht me fadromistin që po punonte në rrugën e fshatit dhe ishte Mersin Bejtaj ai që ka nxjerrë armën dhe shtiu pa kontroll.

Dy plumba prekën Gjokën, i cili ndërroi jetë në spital dhe kushëririn e autorit, 19 vjeçarin Arif Bejtaj, aktualisht jashtë rrezikut për jetën.

Një vit më parë në këtë Njësi u vra parardhësi i tij 63-vjeçari Fatmir Hodo.

Për ngjarjen në atë kohë u arrestua 44-vjeçari Admir Delaj nga fshati Gumenicë. Ai e qëlloi Hodon me armë gjahu pas një bisede të tensionuar për çështje pronësie, në hyrje të një lokali ndërsa të dy kishin konsumuar pije alkoolike se bashku.

Pas vrasjes së Fatmir Hodos, vendin e tij e zuri Argjil Gjoka i cili u qëllua sërish pas një konflikti pavarësisht se ai nuk ishte objektivi./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono