hidrokarbure

karburante.jpg
ad min15:08 | 01/08/2019

Karburantet do të jenë në kontroll të rreptë nga administrata tatimore. Drejtorja e Përgjithshme e Tatimeve, Delina Brahimaj, tha se aksioni kundër informalitetit do të ndalet në sektorin e hidrokarbureve dhe se pa kupon tatimor nuk do të ketë furnizim me karburant.

Pa kupon tatimor nuk ka karburant!  Në lupën e tatimeve përgjatë të gjithë muajit Gusht do të jetë sektori i hidrokarbureve. Aksioni, bën të ditur drejtoresha e Përgjithshme e Tatimeve Delina Brahimaj, merr shkas nga abuzimet e konstatuara kohët e fundit.

Përgjate Korrikut, tatimet janë ndalur në 1933 biznese të mëdha, në fushën e hidrokarbureve, ndërtimit dhe hotelerisë. 803 prej tyre kanë rezultuar me shkelje. Drejtoresha e Përgjithshme tregon se mbi 30 raste janë referuar në prokurori.

Ndërsa ministrja e Financave dhe Ekonomisë në kuadër të luftës kundër informalitetit vijoi inspektimet në terren. Denaj i shprehu mbështetjen bizneseve të rregullta dhe luftë të përditshme paligjshmërisë./ABC News Albania 24/7

anila-denaj.jpg
ad min20:45 | 26/07/2019

Inspektimet e ministres se  Financave dhe Ekonomisë, znj. Anila Denaj janw zhvilluar nw sektorin e hidrokarbureve nw Vorw. Ministrja  premtoi se nuk do tw ketw me produkte jashtw standardeve dhe gjithashtu shmangie tw detyrimeve fiskale.

Vazhdon inspektimi i ministres sw Financave dhe Ekonomisë, znj. Anila Denaj. Ndalesa e radhws ka qenw sektori i hidrokarbureve në zonën e Vorës. Ministrja e Financave dhe Ekonomisë sqaroi se sektori i hidrokarburet wshtw me risk të lartë jo vetëm sa i përket evazionit fiskal, por edhe mungesës së cilësisë.

Kryefjala e Planit Operacional kundër informalitet do të jetë pikërisht inspektimi dhe kontrolli në sektorin hidrokarbur dhe produktet e akcizës, theksoi Denaj.

“Kërkesa ime është që, ne këtë treg duhet të kontrollojmë të gjithë. Sigurisht duhet të fillojmë nga tregtarët, të cilët kanë sasitë më të mëdha që qarkullojnë në treg e deri te më të vegjlit, por për të garantuar cilësinë e karburantit ne nuk mund të shkojmë vetëm te një grup. Duhet të shkojmë te të gjithë dhe për këtë, Plani Operacional i Gushtit është totalisht i fokusuar në këtë sektor, për të siguruar dhe cilësinë e karburantit që tregtohet në treg dhe realizimin e të ardhurave në mënyrë proporcionale me atë që duhet të ndodhë në realitet dhe jo në atë që faktikisht ndodh sot”, u shpreh Ministrja.

Drejtoria e Përgjithshme e Doganave dhe Inspektoriati Shtetëror Teknik Industrial kanë zhvilluar kontrolle të vazhdueshme në ditët e fundit në sektorin hidrokarbureve. Nga kontrollet e para, dy subjekte kanë rezultuar me produkt solar jashtë standardeve të lejuara dhe me shmangie të detyrimeve fiskale.

Kontrollet  janë fokusuar si te prodhuesit, ashtu edhe konsumatorët e mëdhenj, ku janë konstatuar shkelje edhe në cilësi dhe janë marrë masat e parashikuara në ligj./ABC News Albania 24/7

ndotja.jpg
ad min14:59 | 01/03/2019

Në një kohë kur është kërkuar hetim dhe janë gjobitur kompanitë naftënxjerrëse, ndotja në lumin Gjanica vazhdon. Sasira të mëdha hidrokarburesh me erë të rëndë squfuri janë derdhur qe në mëngjes në lum, duke e bërë mjedisin dhe ajrin në të gjithë qytetin të padurueshëm.

Pritet një reagim nga Inspektoriati Mjedisor, i cili tre muaj më parë bëri kallëzim penal dhe gjobiti dy kompani nafte. Këto të fundit i janë shmangur pagesës së gjobës, ndërsa fati i hetimit të kërkuar prej prokurorisë mbetet i paqartë. Në këto kushte ujërat e lumit preken tonelata mbetjesh hidrokarbure, ndërsa autorët e ndotjes mbeten të pandëshkuar./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono