Hetimor

meta-ilir-1280x726.jpg
nev ila12:59 | 03/07/2019

Të hënën, parlamenti do të mblidhet me kërkesë të socialistëve në një seancë të posaçme për ngritjen e Komisionit Hetimor për shkarkimin e Metës. Por opozita parlamentare del kundër, duke kërkuar që kjo procedurë të bëhet vetëm pasi të jetë ngritur me parë Gjykata Kushtetuese.

Veç seancës normale të së enjtes, socialistët kanë thirrur mbledhje të Parlamentit edhe të hënën pasdite. Kjo do të jetë një seancë e posaçme, dedikuar duelit mes kryeministrit dhe presidentit.

Për herë të dytë, në rend dite do të jetë vetëm shkarkimi i Ilir Metës, e kësaj radhe në përfundim do të miratohet ngritja e një komisioni hetimor parlamentar për të verifikuar shkeljet e Presidentit.

Komisioni do të drejtohet nga Ulsi Manja, dhe socialistët do të kenë shumicën.

“Patjetër që të treja grupet parlamentare do të propozojnë përfaqësuesit e tyre në këtë komision. sa më shumë ditë kalojnë aq më kuptimplotë bëhet bazueshmëria e nevojës për të liruar sa më shpejt zyrën e presidentit”, deklaroi Balla.

Por, në mbledhjen e Konferencës së Kryetarëve për këtë çështje, kryetarja e grupit parlamentar demokrat, Rudina Hajdari, ka dalë kundër.

Unë propozova shtyrjen e ngritjes së komisionit hetimor sepse duke qenë se ne nuk kemi akoma një gjykatë kushtetuese, nuk mendoj se është koha e duhur. për shkak se kjo do sillte një pështjellim të situatës. kemi kërkuar që të tërhiqemi nga diskutimi sepse nuk mendojmë që është në shërbim të qytetarëve që ne të vazhdojmë të diskutojmë një seancë e cila është bërë tashmë për ta tensionuar akoma këtë konflikt midis Ramës dhe Metës”, tha Hajdari.

Hajdari nuk e ka marrë ende vendimin nëse do të ketë përfaqësues në Komisionin Hetimor nga grupi i saj apo nëse do të votojë në fund shkarkimin e Presidentit./ABC News Albania 24/7

thaci-1-1280x725.jpg
ad min09:21 | 23/04/2019

Mediat në Kosovë raportojnë se kryetari i Komisionit Hetimor për rastin e dëbimit të gjashtë shtetasve turq, Xhelal Sveçla, konfirmoi se ka marrë një letër Presidenca, sipas të cilës, kreu i shtetit Hashim Thaçi s’do të mund të përballet me komisionin parlamentar hetimor për dëbimin e shtetasve turq.

Ai shtoi se Presidenti i vendit ka kërkuar një shtyrje për në datën 26 prill.

Por nga ana tjetër anëtari i komisionit nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Muharrem Nitaj, tha se komisioni nuk ka arritur ta përpilojë një raport brenda afatit kohor dhe ka kërkuar 1 muaj shtyrje.

Kjo është hera e katërt që Thaçi nuk i përgjigjet kërkesës së Komisionit.

/abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono