hetimi

kelmend-balili-933x445-1.jpg
G. P.15:08 | 15/01/2019

Ndonëse zyrtar në Shqipëri, Klement Balili, u shpall në kërkim ndërkombëtar nga drejtësia greke pas dyshimeve se ishte përfshirë në trafikun e drogës mes dy vendve. Por si ra në “rrjetën” e hetuesve grekë “Eksobari i Ballkanit” dhe çfarë ndodhi me hetimin e tij në Shqipëri.

Klement Balili ishte zyrtar i administratës shtetërore kur emri i tij u lakua si një nga financuesit e një linjë të trafikut të drogës nga Shqipëria drejt Gerqisë dhe nga aty drejt Europës qendrore. Ndonëse pretendohej se emri i tij ishte në listën e të kërkuarve nga drejtësia grekë, bazuar në një hetim antidrogë ku ishte përfshirë dhe DEA amerikane. Në Maj 2016 në një dalje, Balili mohoi çdo akuzë duke i cilësuar si politike, duke thënë se kishte një dëshmi penaliteti të pastër, por më pas nisi arratinë që zgjati deri mëngjesin e 15 Janarit 2019.

Në shkurt të vitit 2016, pala greke mundi të identifikojë dy numra telefoni që zotëroheshin nga Klement Balili, një grek dhe një shqiptar. Në këto biseda, Balilit i referoheshin si Keli, kohë kur në Shqipëri ai ishte drejtor i Drejtorisë Rajonale të Tansportit Rrugor, Sarandë. Sipas hetimeve greke, droga transportohej në rrugë tokësore përmes kamionëve ose detare me skaf.

Për palën greke, Balili ishte përgjuar nga një telefonatë me biznesmen grek. Në fund të Prillit 2016 një sasi prej gati 700 kilogramë hashash u nisën nga brigjet e Sarandës drejt një ishulli grek. Nga hetimet ka rezultuar se Balili orientonte dy skafistët, si edhe mbante kontakte me pritësin. Lakimi i tij nga politika dhe mediat greke si “Eskobar i Ballkanit” vuri emrin e tij në qendër të vëmendjes. Në 11 Maj të vitit 2016 Prokuroria për Krimet e Rënda i kërkoi zytarisht palës greke t’i vendosë në dispozicion dosjen penale të Klement Balilit.

Një javë më vonë, autoritetet shqiptarë u vunë në dijeni në rrugë zyrtare për shpalljen e tij në kërkim ndërkombëtar nga Interpol-Athina. Në fund të Nëntorit një material prej 1700 faqesh të dosjes greke mbërriti në Ministrinë e Drejtësisë dhe pas përkthimit në mesin e Dhjetorit u vendos në dispozicion të prokurorëve të Krimeve të Rënda. Pas sigurimit të saj, këta të fundit kërkuan një masë sigurie “arrest në burg” për akuzat e “trafikut të drogës”, “grupit të stukturuar kriminal”, “fshehje pasurie” dhe “pastrim të produkteve të veprës penale”.

Paralelisht me hetimin penal, Krimet e Rënda bënë edhe hetim pasuror ndaj Balilit, duke vendosur në sekuestro një sërë pasurish të tij, mes të tjerave edhe kompleksit “Santa Quaranta” në Sarandë. Ndërsa prokurori i Krimeve, Ened Nakuci, vijoi hetimet Policia e Shtetit dështoi të paktën 14 herë në operacionet për arrestimin e tij. Në fund të Dhjetorit 2018, Greqia i ka vendosur në dispozicion Prokurorisë për Krimet e Rënda materiale shtesë nga dosja hetimore greke për Balilin. Sipas burimeve, në këto materiale të reja janë disa akte kqyrjesh të skafit me të cilin është bërë transporti i drogës, si edhe deklarimet e dhëna nga dy shtetas të arrestuar nga pala greke.

Brenda muajit Janar pritet që prokurorët t’i vënë kapak hetimit ndaj Balilit dhe ta dorëzojnë atë tek gjyqtari paraprak, që do t’i bëjë skanimin e fundit para se dosja të kalojë për gjykim dhe Klement Balili do të përballet me gjykatën si i pandehur./abcnews.al

 

ilir-meta.png
ent ela12:32 | 11/01/2019

Kreu i Shtetit kërkon hetim parlamentar për procesin e çertifikimit të sigurisë për Gent Cakajn. Në kërkesën drejtuar Kuvendit, Presidenti Meta vijon të këmbëngulë se pajisja e tij me Çertifikatën e Sigurisë është bërë në kundërshtim me ligjin.

Hetim parlamentar për veprimtarinë e Drejtorisë së Sigurimit të Informacionit të Klasifikuar gjatë procesit të çertifikimit të sigurisë për Gent Cakajn.

Është kjo kërkesa e Kreut të Shtetit Ilir Meta drejtuar Kreut të Kuvendit Gramoz Ruçi, kreut të grupit parlamentar socialist Taualnt Balla, si dhe krerëve të grupeve parlamentare opozitare Edmond Spaho për demokratët dhe Petrit Vasili për Lëvizjen Socialiste për Integrim.

Arsye për kërkesën e këtij hetimi parlamentar është konstatimi i qartë, sipas presidentit, i faktit se DSIK nuk ka kryer një process të mirëfilltë verifikimi sipas kushteve detyrimeve kritereve dhe procedurës së parashikuar në rregulloren e sigurimit të personelit, pasi ky proces është realizuar në më pak se 24 orë duke krijuar dyshime të rënda për veprimtarinë aspak objektive dhe në kundërshtim me ligjin, thekson Presidenti.

“Nga (këto) të dhënat e administruara, provohet se procesi i certifikimit të sigurisë për z. Gent Cakaj i kryer nga DSIK-ja, vetëm brenda një ditë, duket hapur që është një process i kryer në kushtet e urgjencës, dhe në kundërshtim me procedurën dhe kërkesat e Ligjit “për informacionin e klasifikuar secret shtetëror” dhe “për miratimin e rregullores për sigurimin e personelit”.

Gent Cakaj, i cili për 7 muaj në detyrën e zv.ministrit të jashtëm dështoi në pajisjen me certifikatë sigurie edhe pse ligji ia kërkonte, mban dy shtetësi si dhe ka jetuar për një kohë relativisht të gjatë.

“Referuar këtyre të dhënave, si dhe atyre që kërkohen dhe pasqyrohen të detyrueshme për deklarim në pyetsorin e sigurisë në aplikim, Drejtoria e Sigurimit të Informacionit të Klasifgikuar kishte për detyrë në bazë të Ligjit, të kryejë një verifikim të thelluar të të gjithë Informacionit të grumbulluar, jo vetëm në institucionet respektive të Republikës së Shqipërisë”.

Meta argumenton se nisur nga fakti se DSIK është institucion në varësi të drejtpërdrejtë nga Kryeministri, është e qartë për kreun e shtetit se procesi i hetimit administrative nuk mund të kryhet nga një tjetër organ në varësi të kreut të qeverisë.

“Kjo pasi do të krijohej një situatë e pastër e konfliktit të interesit, gjë e cila mund të cënojë objektivitetin dhe cilësinë e hetimit të këtij rasti(…) të cilin Kuvendi i Shqipërisë mund të realizojë objektivisht këtë process hetimor”.

Komisionet hetimore krijohën me kërkesë të 35 deputetëve, kjo bazuar në ligjin për komisionet hetimore. Tashmë është në vullnetin e letër-marrësve  dhe forcave politike parlamentare që përfaqësojnë nëse do t’i drejtohen Kuvendit me kërkesën zyrtare për krijimin e komisionit të hetimit, apo jo. /abcnews.al

ilir-meta-2.png
G. P.21:10 | 30/10/2018

Për ngjarjen e Bularatit ku u vra 35 vjeçari Kostandinos Kaçifa ka reaguar edhe presidenti i Republikës Ilir Meta. Përmes zëdhënësit, kreu i shtetit vlerëson rëndësinë e hetimeve transparente e shteruese dhe shpreh bindjen se kjo është një ngjarje e izoluar, e cila nuk mund të zbehë miqësinë shqiptaro-greke. Presidenti vlerëson qëndrimet e ministres së Kulturës së Greqisë lidhur me ngjarjen dhe ju bën apel të gjithëve të qëndrojnë larg përpjekjeve për të shfrytëzuar këtë ngjarje për retorikë nacionaliste e nevoja politike destruktive.

Në këtë frymë kreu i shtetit dënon si akt të papranueshëm parullën antisportive e raciste në shkallët e stadiumit gjatë ndeshjes Partizani-Skënderbeu, si fyerje për korifenjtë e futbollit shqiptar, që nderuan fanellën e ekipit tonë kombëtar duke patur kombësinë greke. Ngjarje të tilla të izoluara sipas presidentit, duhet të shërbejnë si këmbanë alarmi, për të frenuar që në nisje pasojat e gjuhës së urrejtjes mes popullit shqiptar e atij grek./abcnews.al

SINORN-BASHA.mpg_snapshot_01.39-1280x720.jpg
ent ela18:09 | 16/10/2018

Kryetari i Partisë Demokratike ka shigjetuar organin e akuzës në një postim në rrjetet sociale pasi sipas tij, Prokuroria ka refuzuar të hapë hetimet për Edi Ramën, edhe pse ai mashtroi publikisht se kishte bërë ekspertizë private të audiopërgjimit, me qëllim të qartë që të mbronte vëllain e Xhafës, e të ndikonte e kërcënonte organet e drejtësisë që të mos hetonin. Sipas Bashës prokuroria ka refuzuar të marrë nën hetim Ardi Veliun dhe Taulant Ballën për këtë çështje. E njëjta prokurori vijon Basha, që burgosi kuksianët, e burgos përditë njerëzit e thjeshtë për shkeljet më të lehta, që heton gazetarët kritikë dhe kundërshtarët politikë.

“Në Shqipëri janë vendosur dy drejtësi: një për Edi Ramën dhe kriminelët dhe një tjetër për popullin. Edi Rama dhe kriminelët janë mbi ligjin, kurse mbi popullin ushtrohet dhunë duke abuzuar ligjin. Kësaj “drejtësie” do t’i vijë fundi shumë shpejt!”, përfundon postimi i kryetarit të PD Lulzim Basha në Facebook. /abcnews.al

 

SHTYHET-TAHIRI-MBULIM.mpg_snapshot_00.55-1280x720.jpg
G. P.11:43 | 15/10/2018

Për të tretën herë radhazi, Prokuroria për Krimet e Rënda vendosi të shtyjë me tre muaj afatin e hetimit për ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri. Gjatë kësaj kohe shtesë, prokuroria do të presë një letërporosi nga Italia, do të kryejë verifikime për letërporosinë e ardhur nga Mali i Zi dhe verifikime pasurore.

Prokuroria për Krimet e Rënda shtyu deri në 17 janar 2019 afatin e hetimit për ish-ministrine Brendshëm, Saimir Tahiri. Ish-anëtari i kabinetit qeveritar po hetohet për akuzën e “trafikut të narkotikëve”, në formën e grupit të strukturuar krimiuan dhe “korrupsion pasiv i funksionarëve të lartë shtetërore”, si garantor i grupit të “Habilajve” në trafikun e drogës.
Zgjatja me tre muaj e hetimit dhe momentit kur do vendoset mbi “fatin” e ish-ministrit nën hetim është konsideruar e nevojshme për prokurorët për administrimin e disa provave dhe kryerjen e disa veprimeve të nevojshme hetimore.

Sipas vendimit për zgjatjen e afatit, i siguruar nga “ABC News”, prokurorët kërkojnë kohë pasi ende janë në pritje të përgjigjes së një letër-porosie të dërguar në Itali. Bëhet fjalë për marrjen në pyetje të italian Frederico Silvestri, që dyshohet se u ka shitur një skaf grupit të “Habilajve”, mjet i përdorur në trafikun e drogës. Afati shtesë u nevojitej prokurorëve edhe për kryerjen e disa verifikimeve mbi letërporosinë e ardhur nga Mali i Zi, si edhe për kryerjen e verifikimeve pasurore.

Vendimi që shtyu për tretën herë me nga tre muaj afatin e hetimit për Tahirin u firmos nga katër prokurorët e çështjes Gentian Osmani, Dritan Prençi, Vladimir Mara dhe Arens Çela.
Hetimi ndaj ish-ministri Tahiri nisi një vit më parë, kur ai u dyshuar si një nga bashkëpunëtorët e grupit kriminal të trafikut të drogës të drejtuar nga Moisi Habilaj. Sipas prokurorisë, duke përfituar nga lidhjet fisnore me ish-ministrin dhe kundrejt shpërblimeve financiare Habilaj dhe bashkëpunëtorët e tij kanë kultivuar bimë narkotike dhe transportuar ato jashtë vendit. Prokurorët e Krimeve prentedojnë se e gjithë veprimtaria e këtij grupi kriminal është garantuar dhe mbështetur nga strukturat e policisë së shtetit, ku një pjesë e përfitimeve monetare kanë shkuar tek Tahiri. Ish-ministri, që po hetohet në gjendje të lirë, në vijimësi ka mohuar çdo akuzë në emër të tij./abcnews.al

ALIZOTI-BALLAFAQIMI-1280x720.jpg
ent ela15:02 | 14/10/2018

Fredi Alizoti, i vetëdeklaruar si aktori i zërit të Agron Xhafajt në audio-përgjiminqë trazoi politikën shqiptare, është i gatshëm të përballet me “Babalen”. Avokati i Alizotit tha për “ABC News” se do të kërkojë në vijim këtë lloj veprimi hetimor.

Fredi Alizoti, i dyshuari si imituesi i zërit të vëllait të ministrit të brenshëm në audiopërgjimin  e “Babales”, është i gatshëm të përballet me Albert Veliun.

Pretendimi i 45 vjeçarit, që deklaroi para prokurorëve se iu premtuan 100 mijë euro për aktrimin e Agron Xhafajt, u konfirmua për “ABC News” nga avokati i tij, Ilir Dode.

I kontaktuar përmes telefonit, avokati Dode tha se ballafaqimi mes Alizotit dhe Veliut është një nga veprimet hetimore që do të kërkohet edhe prej tij në vijim.

“Klienti im është i gatshëm për një ballafaqim me Albert Veliun, pasi ka interes të dalë në dritë e gjithë e vërteta që pretendon. E vërteta që i mbrojturi prej meje ka pohuar edhe në deklarimet e tij para Prokurorëve për Krimet e Rënda. Në ditët në vijim, në funksion të një hetimit të plotë dhe të gjithanshëm, do të kërkojmë kryerjen e një ballafaqimi, por edhe të disa veprimeve të tjera hetimore”.

Por ky veprim duket në kufijtë e të pamundurës derisa Albert Veliu të jetë në duart e autoriteteve shqiptare. Aktualisht “Babalja” ndodhet në Kosovë në statusin e azilkërkuesit politik. Të enjten ai u arrestua nga Policia e Kosovës bazuar në një masë sigurie “arrest në burg” caktuar për të në mungesë nga Krimet e Rënda, por një ditë më vonë Gjykata Themelore e Prishtinës e liroi, duke refuzuar kërkesën e prokurorisë për izolim në paraburgim. Në mungesë të një marrëveshjeje ekstradimi me Kosovën, sjellja e tij në Shqipëri pritet të bazohet në marrëveshjet përkatëse juridike ndërshtetërore për dorëzim në pikëkalimin kufitar.

Aktualisht për çështjen “Babalja” Prokuroria për Krimet e Rënda ka regjistruar si persona nën hetim Albert Veliun, Fredi Alizoti, gazetarin Jetimir Olldashi dhe deputetin Ervin Salianji. /abcnews.al

 

 

edi-ramaaaaaaaaa.png
ent ela11:26 | 04/10/2018

I menjëhershëm ka qenë edhe reagimi i kryeministrit Edi Rama në tuiter, lidhur me padinë penale të depiozituar nga opozita. Ai shprehet i gatshëm që të hetohet plotësisht, por thekson se Prokuroria t’i nxjerrë fundin të dy Babaleve, ndërkohë që puna për Paketën Antishpifje.

“Dy gjysmagjela të opozitës së shpërndarë më paskan kallëzuar në Prokurori në emër të heroit të filmit Babale; I falenderoj dhe plotësisht gati të hetohem, duke pritur me durim që Prokuroria t’i nxjerrë fundin të dy Babaleve, ndërkohë që puna për Paketën Antishpifje vazhdon#”. /abcnews.al

HETIMI-NUHU-1280x720.jpg
ent ela17:15 | 27/09/2018

Prokuroria e Tiranës ka nisur një hetim në lidhje me dëshminë ish-oficerit të policisë, Emiliano Nuhu, i cili pretendoi të ishte kërcënuar me jetë në Postën e Policisë Fushë-Krujë në prani të zyrtarëve të lartë të Partisë Socialiste. Ndërkohë prokuroria po heton kallëzimin  e Nuhut për kanosje nga dy anëtarëve të familjes Rraja në një lokal në Tiranë, por këqyrja e pamjeve filmike të takimit ka zbehur këtë pretendim.

Prokuroria e Tiranës ka nisur një hetim në lidhje me dëshminë e publikuar të mërkurën të ish-oficerit të policisë së Krujës, Emiliano Nuhu. Ish-polici i larguar nga vendi pretendonte se ishte kërcënuar me armë në postën e policisë Fushë-Krujë, në prani të deputetit të PS-së Taulant Balla dhe kryebashkiakut të Krujës, Artur Bushi, pasi kishte marrë denoncimin e një vajzë kundër djalit të deputetit tjetër të maxhorancës Rrahman Rraja. Prokuroria ka nisur verifikimet paraprake për të vlersuar praninë e elementëve të veprës penale në rrethanat e paraqitura në dëshmi. Për këtë qëllim është administruar materialin filmik dhe zanor të ish-oficerit të policisë.

Paralelisht Prokuroria e Tiranës po heton mbi kallëzimin e bërë nga ana e ish-oficerit Nuhu për “kanosje për shkak të detyrës”. Në kallëzimin e bërë në 1 shtator, Nuhu pretendon se është kërcënuar nga dy të afërm të deputetit në një lokal në Tiranë. Burime pranë Prokurorisë konfirmuan për “ABC News” se takimi në fjalë është zhvilluar në një lokal në zonën e Unazës së Re në kryeqytet. Prokuroria ka sekuestruar pamjet e kamerave të sigurisë së lokalit, të cilat nuk kanë audio. Nga këqyrja e pamjeve rezulton se tre personat janë takuar, kanë biseduar dhe janë përshndetur me shtrëngim duarsh. Në deklarimet e dhëna për llogari të hetimit dy familjarët e Rrajes kanë pohuar se janë takuar vetëm për të diskutuar dhe kanë mohuar çdo kërcënim ndaj oficeri Nuhu. I njëjti fakt konstatohet edhe nga gjuha e trupit e tre personave në këtë takim.

Hetimi ka zbuluar se takimi është lënë në një komunikim në ëhatsaap mes tyre dhe oficerit. Në analizë të komunikimit, të sekuestruar nga telefoni i njërit prej tyre, rezulton se i kanë kërkuar të takohen për të folur dhe se nuk ka ndonjë frazë kërcënuese./abcnews.al

PROVOKACIJA-MONOLOGU-DHE-FATMIR-XHAFAJ-1280x720.jpg
ent ela21:21 | 21/09/2018

Duke e konsideruar veten tek ata individë që lënë gjurmë me punën e tyre, Xhafa rrëfeu në “Provokacija” dhe 4 prioritetet e tij deri në fund të mandatit si ministër i Brendshëm, që shumë shpejt disa prej tyre do të bëhen publike.

 “3 ambicie të afërta, dhe një që është pak më i vështirë është rasti i i policisë kriminale, nuk mund të ketë polici shteti pa polici kriminale. Ajo që është bërë në vite është shpërbërja e policisë kriminale.

Rasti i policisë kriminale që duhet të investohet më shumë. E ka dëmtuar mungesa e Akademisë së Policisë në vite, ishte sukses hapja e akademisë, lëvizjet pa kritet brenda policisë dhe mungesa e trajnimit dhe logjistika ose teknologjia, sepse është i rëndësishëm ky element. Kemi pasur rreth 10 milionë dollarë që gjysma i ka shkuar policisë kriminale. Duam të bëjmë të nëjtën gjë edhe vitin që vjen”.

Ministri i Brendshëm vlerësoi se nëse 2-3 vjet më parë kishte mungesë besimi për Policinë Shqiptare, sot konsiderohet partneri më i besueshëm në Ballkan. Këtë tha Xafa e vërteton edhe fakti se janë ngritur skuadrat e përbashkëta me policinë gjermane që do hetojnë në territorin gjerman dhe shqiptar, çështje që zhvillohet njëkohësisht në disa vende.

“2-3 vjet më parë ishte mungesë besimi nga vendet partnere sot policia shqiptare konsiderohet partneri më i besueshëm në Ballkan. Dhe sot kemi arritur në një shkallë që policia shqiptare konsiderohet partneri më i besueshëm në Ballkan. Sot si asnjë polici tjetër kemi ndërtuar skuadrat e përbashkëta me policinë gjermane që do hetojmë në territorin gjerman dhe shqiptar, do marrin një çështje që zhvillohet njëkohësisht në disa vende. Do hetojnë sëbashku me policët gjermanë me skuadra të përbashkëta dhe do hetojnë bashkarisht. Është nivel i lartë besimi dhe unë jam krenar”.

I pyetur se çfarë do të ndryshonte deri në fund të mandatit, ministri i Brendshëm Fatmir Xhafa përgjigjet: Do të doja të ndryshoja 3 gjëra më saktë 4, e para policia kriminale, hetimi është zemra e policisë

Nano: A preket nga ndryshimi?

Xhafaj: Duke vendosur rregulla të qarta që mos luanin.

E dyta një menaxhim europian të sigurisë rrugore, që do thotë menaxhimi jo thjesht trafiku, por më gjerë të jetë i standardit europian, përfshirë edhe perceptimin fizik të policit.

E treta menaxhim të standardit europian të të gjitha pikave të kalimit kufitar që shumë shpejt do i bëj publike, kam marrë mëbshtetjen e kryeministrit për t’i mbështetur edhe financiarisht.

Së katërti një implementim të asaj filozofie, të zbatojmë atë që quhet policimi në komunitet, raporti i tij me banorët e qytetarët.

Nano: Mendoni se do i bëni deri në fund të mandatit?

Xhafaj: Kam filluar. Jam ambicioz, Shikoj edhe ëndrra për këtë gjë, por shpresoj që t’i bëj realitet. /abcnews.al

C_2_box_71787_upiFoto1F.png
ent ela11:33 | 11/09/2018

Organizata e Kombeve të Bashkuara ka vendosur të dërgojë një ekip në Itali për të hetuar rreth episodeve të dhunës dhe racizmit ndaj emigrantëve. Ndërsa Ministri i Brendshëm Salvini reagoi se në këtë pikë do të rivlerësohet dhe fondi prej 100 milionë eurosh që Italia jep çdo vit për këtë organizatë.

Akuzë e rëndë ndaj Italisë për emigrantët nga ana e komisionerit të OKB-së për të drejtat e njeriut Mishel Bekelet, i cili u shpreh se në vend ka episode dhune dhe racizmi kundër emigrantëve. Bakelet shtoi se do të dërgohet personel në Itali dhe Austri për të hetuar mbi aktet e dhunës dhe të racizmit ndërsa zv/kryeministri Italian Salvini ka reaguar menjëherë duke thënë se nuk pranon leksione. Ndërsa presidenca italiane në një deklaratë për media u shpreh se ky vendim është i padrejtë, i papërshtatshëm dhe pa baza.

Bakelet tha se përpjekjet e qeverisë për të shmangur hyrjen e emigrantëve në vend nuk e zgjidhin krizën, por shkaktojnë shumë armiqësi, ndarjen e familjeve të emigrantëve dhe nxitjen e urrejtjes ndaj tyre. Këto politika sipas tij nuk ofrojnë zgjidhje afatgjata për askend por vetëm vuajtje dhe kaos.

Bakelet nuk citon shembuj konkret, por një variant më i gjatë i fjalimit të tij I prezantuar në Këshillin Europian i referohet pikërisht vendeve si Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Hungarisë dhe Italisë. Ndër të tjera aty thuhet se qeveria italiane i ka mohuar hyrjen në vend anijeve që janë shoqëruar nga organizata jo qeveritare dhe se ky qëndrim politik si dhe vendime të tjera kanë pasoja shkatërruese për shumë njerëz që janë në nevojë. Bakelet i bën apel Bashkimit Europian që të ndërmarrë operacione kërkim – shpëtimi për personat që kalojnë nëpër Mesdhe dhe t’i garantojë atyre procedurat për azil si dhe mbrojtjen e të drejtave të njeriut

Ministri i jashtëm Italian u shpreh i keqardhur për këtë iniciativë të OKB-së kundër Italisë për të drejtat e emigrantëve, duke e gjykuar terminologjinë e përdorur për vendin e tij si të papërshtatshme.

Zëvendës kryeministri Italian Salvini ka qenë më i ashpër në reagimin e tij duke thënë se nuk pranon leksione duke qenë se Italia vitet e fundit ka pritur 700 mijë emigrant prej të cilëve shumë klandestinë. Dhe asnjëherë nuk ka pasur bashkëpunim me vendet e tjera

Madje ai theksoi se OKB është një organizatë që kushton me miliarda euro, të cilës italia i jep më shumë se 100 milionë euro në vit. Për këtë arsye ai tha se do të rivlerësohet fondi i destinuar për organizatën e Kombeve të Bashkuara. /abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono