hetimi

avioni-holande-1280x764.jpg
ent ela22:45 | 19/06/2019

Shteti holandez ka ngritur akuzë ndaj 4 personave, 3 shtetas rusë dhe një ukrainas, në lidhje me rrëzimin e një avioni 5 vite më parë në Malajzi, ku humbën jetën mbi 290 pasagjerë.

Prokurorët holandezë kanë ngritur për herë të parë që prej vitit 2014 akuza ndaj personave përgjegjës për rrëzimin e avionit të linjës ajrore malajziane, që po udhëtonte në itinerarin Amstërdam-Kuala Lumpur. Akuzat janë ngritur ndaj 4 të dyshuarve, tre shtetas rusë dhe një ukrainas, të cilët sipas prokurorëve kishin çuar në një zonë në lindje të Ukrainës raketën që u qëllua për rrëzimin e avionit me numër fluturimi “MH17”.

Gjithashtu, ata akuzohen për vdekjen e 298 pasagjerëve, shumica e të cilëve shtetas holandezë dhe anëtarëve të ekuipazhit. Çështja në fjalë do të shkojë në një gjykatë holandeze më 9 mars të vitit të ardhshëm. Për katër të dyshuarit janë shpallur urdhër-arreste ndërkombëtare.

Grupi hetimor i ka identifikuar ata me emrat Igor Girkin, Sergei Dubinski dhe Oleg Pulatov nga Rusia, si dhe Leonid Kharçenko nga Ukraina. Grupi hetimor, që po përpiqet t’i gjykojë ata në bazë të ligjit holandez, bëri me dije gjithashtu se lista e personave të dyshuar është më e gjatë dhe apeloi për më shumë dëshmitarë. Personazhi kyç mes 4 të dyshuarve është Igor Girkin, që sipas prokurorëve holandezë është ish-kolonel i FSB-së ruse, të cilit iu dha dhe titulli i ministrit të Mbrojtjes në qytetin ukrainas të kontrolluar nga rebelët, Donetsk. /ABC News Albania 24/7

ent ela10:10 | 19/06/2019

OKB ka kërkuar një hetim mbi vdekjen e ish-presidentit egjiptian Mohamed Morsi, i cili ndërroi jetë një ditë më parë në sallën e gjyqit. Për Kombet e Bashkuara, gjatë periudhës së burgimit Morsi është mbajtur në kushte çnjerëzore.

Kombet e Bashkuara kanë bërë thirrje për kryerjen e një hetimi të pavarur mbi vdekjen e ish-presidentit egjiptian Mohamed Morsi. Ish-lideri 67-vjeçar ndërroi jetë ditën e hënë pasi humbi ndjenjat në sallën e gjyqit, ku po gjykohej për akuza spiunazhi. Në një deklaratë, zëdhënësi i Zyrës së OKB-së për të Drejtat e Njeriut, Rupert Kolvill i kujtoi Egjiptit detyrimet e tij për të trajtuar të burgosurit në mënyrë humane dhe apeloi për një proces hetimor. “Prej kohësh ka patur shqetësime në lidhje me kushtet e burgimit të zotit Morsi, përfshirë këtu aksesin në medikamentet e nevojshme për shëndetin, si dhe tek avokati dhe familjarët e tij”, deklaroi Kolvill.

Ai nënvizoi gjithashtu se gjatë burgimit 6-vjeçar ish-presidenti ishte mbajtur për një kohë të gjatë në regjim izolimi.

Mohamed Morsi ishte presidenti i parë i Egjiptit i zgjedhur në mënyrë demokratike, por ka qenë nën  arrest që nga rrëzimi nga pushteti në vitin 2013. Prej kohësh familjarët e tij kishin ngritur shqetësimet për trajtimin e tij në burg dhe të martën deklaruan se autoritetet kishin hedhur poshtë kërkesën që ai të varrosej në qytetin e lindjes. Ai u varros në një zonë në lindje të Kairos në orët e para të së martës, nën masa të rrepta sigurie. /ABC News Albania 24/7

gRABITJA-rINAS-1280x721.jpg
Sej rie12:20 | 28/05/2019

Prokuroria e Krimeve të rënda nis hetimin pasuror për 6 të ndaluarit për grabitjen e 6 milionë eurove në Rinas më 9 prill të këtij viti. Bëhet fjalë për pasuritë e Ragip Hajdinit, Elton Piklit, Alkond Bengasit, Renaldo Sulajt, Oltjan Veselit dhe Saimir Celes.

ABC News mëson nga burime pranë grupit hetimor se ka një informacion se disa prej të arrestuarve dhe familjarëve të tyre posedojnë një sërë automjetesh luksoze, llogari bankare dhe prona te paluajtshme.

Për këtë arsye, Prokuroria e Krimeve të Rënda u ka drejtuar një kërkesë Bankave, Hipotekës dhe drejtorisë së Transportit Rrugor për origjinën e këtyre pasurive.

Hetimet per dosjen e grabitjes së 9 prillit vazhdojnë, ndërsa dy persona janë në kërkim.

PENTAGONI-UFOT.mpg_snapshot_00.02-1280x720.jpg
ent ela12:51 | 24/05/2019

Një zëdhënës i departamentit amerikan të mbrojtjes ka pranuar se Pentagoni vijon hetimet e tij për ekzistencën e alienëve. Kristofer Sherud pranoi se bëhet fjalë për një inciativë sekrete të qeverisë amerikane.

Pentagoni më në fund ka pranuar se edhe aktualisht po heton për alienët. Lajmi është konfirmuar nga një zëdhënës i departamentit amerikan të mbrojtjes, i cili foli për një iniciativë sekrete të qeverisë të emëruar Aatip. Kjo iniciativë ka drejtuar kërkime dhe hetime për fenomene ajrore jo të identifikuara. Pentagoni deri tani kishte thënë se AATIP ishte mbyllur që në vitin 2012, por zëdhënësi Kristofer Sherud pranoi se departamenti po heton ende për sinjalizimet sipas të cilave pretendohet ekzistenca e anijeve kozmike aliene. Sherud theksoi se Departamenti Amerikan i Mbrojtjes është i shqetësuar për identifikimin e çdo mjeti fluturues, dhe të çdo funksionaliteti të huaj që mund të përbëjë rrezik për vendin. Ai shtoi se do të vazhdojnë hetimet nëpërmjet procedurave normale për sinjalizimet e mjeteve fluturuese jo  të identifikuara, nga aviacioni ushtarak amerikan. E gjithë kjo sipas tij bëhet për të garantuar mbrojtjen e territorit amerikan ndaj faktorit surprizë nga ana e kundërshtarëve të vendit. /ABC news Albania 24/7

barr.jpg
ent ela19:22 | 14/05/2019

Pas hetimit mbi ndërhyrjen e përfolur ruse, një tjetër hetim do të marrë jetë në Shtetet e Bashkuara për të verifikuar nëse procesi i udhëhequr nga prokurori i posaçëm Robert Myler ka qenë legjitim. Vendimi është marrë nga prokurori i përgjithshëm, i cili është kritikuar se po vepron me urdhër të Presidentit Donald Trump.

Prokurori i përgjithshëm i Shteteve të Bashkuara, Uilliam Berr ka caktuar një prokuror federal për të hetuar origjinën e hetimit mbi ndërhyrjen ruse. Xhon Durham, prokuror në Konektikat, ka bërë të ditur se i është kërkuar të përcaktojë nëse mbledhja e informacioneve mbi fushatën e presidentit Donald Trump ishte e ligjshme.

Megjithatë, kritikë të kryeprokurorit Berr e kanë akuzuar atë se po vepron për llogari të presidentit sesa për interes të drejtësisë amerikane. Muajin e kaluar, prokurori i përgjithshëm u tha anëtarëve të Kongresit amerikan se besonte se stafi elektoral i Trump ishte përgjuar.

“Dhe pyetja që shtrohet është nëse ishte një përgjim i autorizuar. Nuk po them që nuk ishte, por më duhet ta zbuloj”, u tha Berr ligjvënësve. Ai nuk dha detaje të mëtejshme, por shtoi se po organizonte një ekip që do të hidhte dritë mbi origjinën e hetimit që u udhëhoq nga hetuesi i posaçëm Robert Myler.

Tani, prokurori Xhon Durham, i njohur për hetimin e funksionarëve publikë të dyshuar për korrupsion dhe abuzim me detyrën, nuk do të veprojë si hetues i posaçëm njësoj si Myler.

Ai do të ketë për detyrë të zbulojë nëse qeveria amerikane veproi në rrugë ligjore kur mblodhi informacione mbi stafin e Trump përpara zgjedhjeve të vitit 2016. Ky do të jetë hetimi i tretë mbi ditët e para të jetës të çështjes që mori emrin “Rasha-gejt”. /ABC News Albania 24/7

vrasaj-en-sharre.mp4_snapshot_00.05-1280x685.jpg
ent ela16:24 | 15/02/2019

Një ditë pas ekzekutimit të 49 vjeçares Liri Xhepa, e cila u gjet pajetë në zonën e liqenit të Sharrës, grupi hetimor po heton edhe një pistë të dytë për ekzekutimi e saj. Ngjarja dyshohet se mund të ketë si motiv dhe çështjet e pronësisë mbi një truall. Mes viktimës 49 vjecare dhe kunatit të saj Dashamir Xhepa mësohet se ka patur konflikte për një tokë që autori i dyshuar i ngjarjes pretendon se ia ka lënë vëllai para se të ndërronte jëtë nga kanceri. Viktima, Liri Xhepa, ka pasur edhe konflikte të mëparshme me kunatin, duke bërë edhe denoncime në polici për dhunë, por që më pas i ka tërhequr. Prej një kohe të gjatë, e ndjera Liri Xhepa dyshohet se ka patur dhe nje lidhje intime me Dashamir Xhepën. Në dijeni të lidhjes së tyrë kanë qenë edhe banorë të zonës. Pas krimit, uniformat blu nuk gjetën në shtëpi Dashamirin, i cili tashmë është shpallur në kërkim si autor i dyshuar i vrasjes së 49-vjeçares./abcnews.al

ministria-e-drejtesise-1280x653.jpg
ent ela12:03 | 10/02/2019

Gjykata Penale e Tiranës caktoi sot masën e sigurisë “arrest shtëpie” për ish-Sekretaren e Përgjithshme të Ministrisë së Drejtësisë, Juliana Hoxha. Gjykata caktoi masën “detyrim paraqitje” për 4 zyrtarë të tjerë. 

Gjykata e Tiranës ka lënë në fuqi masën e sigurisë “arrest shtëpie” për ish-sekretaren e Përgjithshme të Ministrisë së Drejtësisë, Juliana Hoxha.

Në seancën me dyert të mbyllura Hoxha nuk ishte e pranishme por u përfaqësua nga avokati i saj, Sokol Hazizaj.

Ishte Prokuroria e Tiranës që ngriti akuza për shpërdorim detyre dhe shkelje të barazisë në tendera për sekretaren e Përgjithshme të Ministrisë së Drejtësisë, Juliana Hoxha.

Te njejten mase “arrest shtepie” vendosi gjykata te premten edhe per drejtorin ekonomik ne ministri, Aurel Lamçe dhe specialistin e IT-së, Arlind Alikaj, per te cilet prokuroria kishte kërkuar më herët “arrest me burg”.

Ndersa per 8 nepunes te tjere, pjesë e grupeve të punës apo komisioneve të vlerësimit të ofertave, eshte caktuar masa e sigurise “detyrim paraqitjeje”. I vetmi per te cilin ka nje mase “asrrest ne burg” eshte specialisti i IT Lysien Ali, i cili eshte ende ne kerkim.

 Gjatë viteve 2016-2017, prokuroria ka zbuluar abuzime dhe shkelje me 5 tendera duke shkaktuar një dëm të llogaritur në disa miliona euro buxhetit të shtetit.

Në një nga shkeljet e konstatuara ishte edhe  tenderimi për “Sistemin e monitorimit me kamera të burgut të Lezhës dhe Fushë-Krujës”.

Kontrata ishte nënshkruar në maj 2017 me një vlerë prej gati 100 milionë lekë.

Sipas prokurorisë, operatori ekonomik fitues që ka marrë përsipër 27.5 për qind të shërbimeve, nuk plotëson kriterin për kapacitetin e gjendjes financiare sepse nuk ka paraqitur asnjë dokument për të vërtetuar këtë kriter. Shkelje gjithashtu janë gjetur edhe në tenderat e mbikëqyrjes elektronike, mirëmbajtjen e regjistrit noterial dhe atë përmbarimor./abcnews.al

auto_prokuroria_e_durresit1523025536.jpg
ent ela18:08 | 04/02/2019

Prokuroria pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Durrës njoftoi se  po kryhen hetime për perdhunimin e te mitures ne Kavaje. Sipas reagimit te akuzes, rasti  po trajtohet me impenjimin e duhur dhe maksimal në zbatim të detyrës dhe në përputhje me normat dhe detyrimet që parashikon Kodi i Drejtësisë Penale për të Mitur. Duke marrë shkas nga natyra e veprës penale, personin e mitur që është viktimë e veprës penale dhe të miturit në konflikt me ligjin, që të gjithë të mitur nën moshën 16 vjeç, për rastin hetimi është trajtuar nga Prokurorë të Seksionit për të Mitur pranë kësaj Prokurorie, sipas përcaktimeve të Kodit të Drejtësisë Penale për të Mitur. “Për këtë janë mbajtur parasysh në lidhje me publicitetin e këtij hetimi kërkesat e parashikuara në këtë Kod dhe sidomos ato që kanë të bëjnë me mbrojtjen e jetës private të të miturit, si dhe me mospublikmin e të dhënave për këtë rast”, thuhet në njoftimin e Prokurorisë së Durrësit.

Njoftim i i Prokurorisë:

Prokuroria pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Durrës po kryhen hetime për çështjen penale që bën fjalë për veprën penale të marrëdhënies seksuale me të mitur parashikuar nga neni 100/2 K.Penal.

Rasti në fjale po trajtohet me impenjimin e duhur dhe maksimal në zbatim të detyrës dhe në përputhje me normat dhe detyrimet që parashikon Kodi i Drejtësisë Penale për të Mitur.

Duke marrë shkas nga natyra e veprës penale, personin e mitur që është viktimë e veprës penale dhe të miturit në konflikt me ligjin, që të gjithë të mitur nën moshën 16 vjeç, për rastin hetimi është trajtuar nga Prokurorë të Seksionit për të Mitur pranë kësaj Prokurorie, sipas përcaktimeve të Kodit të Drejtësisë Penale për të Mitur.

Për këtë janë mbajtur parasysh në lidhje me publicitetin e këtij hetimi kërkesat e parashikuara në këtë Kod dhe sidomos ato që kanë të bëjnë me mbrojtjen e jetës private të të miturit, si dhe me mospublikmin e të dhënave për këtë rast, përcaktime të parashikuara në nenet 33, 43  të Kodit të Drejtësisë Penale për të Mitur.

Sa më sipër në respektim të të drejtave të të miturve, për mosndërhyrjen në jetën private dhe në mospublikim e të dhënave që kanë të bëjnë me rastin në fjalë dhe në respektim të detyrimeve që parashikohen në dispozitat ligjore për trajtimin e të miturve, kërkojmë nga ana juaj mirëkuptimin dhe zbatimin e këtyre dispozitave ligjore. /abcnews.al

devi-kasmi.jpg
ent ela12:25 | 23/01/2019

Prokuroria për Krimet e Rënda ka përfunduar hetimin për vrasjen e Devi Kasmit, ngjarje e ndodhur mbrëmjen e 29 Janarit 2018 në kryeqytet.

Prokuroria për Krimet e Rënda ka përfunduar hetimet për vrasjen e Devi Kasmit. Ai u ekzekutua me armë zjarri mbrëmjen e 29 janarit 2018 para pallatit ku banonte në rrugën “Kongresi i Manastirit” në Tiranë.

Një vit nga ngjarja prokuroria bën përgjegjës për vrasjen shtetasin grek, Efthimious Efthimiou. Por sipas saj, ai nuk ka vepruar i vetëm, por në formën e grupit të strukturuar kriminal me të akuzuarit e tjerë, Aurel (Altin) Hoxhallari, Elton Habilaj, Marvin Dinellari, Elton Hoxhallari dhe Marjo Meshini.

Në role të caktuara, prokuroria u ngarkon atyre akuzat e “vrasjes me paramendim”, “prodhimit dhe mbajtjes pa leje të armëve dhe municioneve luftarake”, “prodhimit dhe shitjhes së lëndëe karkimtike” dhe “moskallëzim krimit”, të gjitha të kryera në kuadrin e “grupit të strukturuar”.

Hetimi për këtë çështje nisi nga prokuroria e Tiranës, por katër muaj më vonë dosja i kaloi për kompetencë Prokurorisë për Krimet e Rënda.

Pas arrestimit, por edhe gjatë hetimit, i dyshuari Efthimiu, ish-efektiv i forcae speciale në Greqi, ka mbajtur qëndrim mohues për krimin. Ai ka pretenduar se nuk e njeh viktimën Devi Kasmi dhe se ardhja e tij në Shqipëri janarin e vitit të kaluar ka qenë vetëm për qëllime turistike.

Por sipas prokurorit të ccështjes Besnik Mucci, të dyshuarit Hoxhallari, Efthimiu dhe Habilaj në bashkëpunim me njëri-tjetrin kanë planifikuar dhe kryer vrasjen e Kasmit. Grupi kriminal dyshohet se kishte si bazë një banesë 1 katëshe në Yrshek, ku pas arrestimit policia gjeti dhe sekuestroi një arsenal të tërë armësh. /abcnews.al

kelmend-balili-933x445-1.jpg
G. P.15:08 | 15/01/2019

Ndonëse zyrtar në Shqipëri, Klement Balili, u shpall në kërkim ndërkombëtar nga drejtësia greke pas dyshimeve se ishte përfshirë në trafikun e drogës mes dy vendve. Por si ra në “rrjetën” e hetuesve grekë “Eksobari i Ballkanit” dhe çfarë ndodhi me hetimin e tij në Shqipëri.

Klement Balili ishte zyrtar i administratës shtetërore kur emri i tij u lakua si një nga financuesit e një linjë të trafikut të drogës nga Shqipëria drejt Gerqisë dhe nga aty drejt Europës qendrore. Ndonëse pretendohej se emri i tij ishte në listën e të kërkuarve nga drejtësia grekë, bazuar në një hetim antidrogë ku ishte përfshirë dhe DEA amerikane. Në Maj 2016 në një dalje, Balili mohoi çdo akuzë duke i cilësuar si politike, duke thënë se kishte një dëshmi penaliteti të pastër, por më pas nisi arratinë që zgjati deri mëngjesin e 15 Janarit 2019.

Në shkurt të vitit 2016, pala greke mundi të identifikojë dy numra telefoni që zotëroheshin nga Klement Balili, një grek dhe një shqiptar. Në këto biseda, Balilit i referoheshin si Keli, kohë kur në Shqipëri ai ishte drejtor i Drejtorisë Rajonale të Tansportit Rrugor, Sarandë. Sipas hetimeve greke, droga transportohej në rrugë tokësore përmes kamionëve ose detare me skaf.

Për palën greke, Balili ishte përgjuar nga një telefonatë me biznesmen grek. Në fund të Prillit 2016 një sasi prej gati 700 kilogramë hashash u nisën nga brigjet e Sarandës drejt një ishulli grek. Nga hetimet ka rezultuar se Balili orientonte dy skafistët, si edhe mbante kontakte me pritësin. Lakimi i tij nga politika dhe mediat greke si “Eskobar i Ballkanit” vuri emrin e tij në qendër të vëmendjes. Në 11 Maj të vitit 2016 Prokuroria për Krimet e Rënda i kërkoi zytarisht palës greke t’i vendosë në dispozicion dosjen penale të Klement Balilit.

Një javë më vonë, autoritetet shqiptarë u vunë në dijeni në rrugë zyrtare për shpalljen e tij në kërkim ndërkombëtar nga Interpol-Athina. Në fund të Nëntorit një material prej 1700 faqesh të dosjes greke mbërriti në Ministrinë e Drejtësisë dhe pas përkthimit në mesin e Dhjetorit u vendos në dispozicion të prokurorëve të Krimeve të Rënda. Pas sigurimit të saj, këta të fundit kërkuan një masë sigurie “arrest në burg” për akuzat e “trafikut të drogës”, “grupit të stukturuar kriminal”, “fshehje pasurie” dhe “pastrim të produkteve të veprës penale”.

Paralelisht me hetimin penal, Krimet e Rënda bënë edhe hetim pasuror ndaj Balilit, duke vendosur në sekuestro një sërë pasurish të tij, mes të tjerave edhe kompleksit “Santa Quaranta” në Sarandë. Ndërsa prokurori i Krimeve, Ened Nakuci, vijoi hetimet Policia e Shtetit dështoi të paktën 14 herë në operacionet për arrestimin e tij. Në fund të Dhjetorit 2018, Greqia i ka vendosur në dispozicion Prokurorisë për Krimet e Rënda materiale shtesë nga dosja hetimore greke për Balilin. Sipas burimeve, në këto materiale të reja janë disa akte kqyrjesh të skafit me të cilin është bërë transporti i drogës, si edhe deklarimet e dhëna nga dy shtetas të arrestuar nga pala greke.

Brenda muajit Janar pritet që prokurorët t’i vënë kapak hetimit ndaj Balilit dhe ta dorëzojnë atë tek gjyqtari paraprak, që do t’i bëjë skanimin e fundit para se dosja të kalojë për gjykim dhe Klement Balili do të përballet me gjykatën si i pandehur./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono