hetime

agim-kajmakuu.jpg
ad min16:10 | 23/08/2019

Prokuroria e Përgjithshme ka nisur hetimin për të verifikuar nëse Agim Kajmaku kryetari i Bashkisë së Vorës, ka qene i dënuar, dëbuar apo shpallur në kërkim nga autoritetet greke, siç është deklaruar publikisht nga Partia Demokratike.

Sipas burimeve nga Prokuroria e Përgjithshme, është nisur letërporosi drejt institucioneve të drejtësisë në Greqi, lidhur me të shkuarën e Agim Kajmakut në Greqi. Gjithashtu është kërkuar informacion nga zyra e Gjendjes Gjyqësore nga Ministria e Drejtësisë dhe prokuroritë e Shkallëve të Para dhe atyre të Apelit në Tiranë./ABC News Albania 24/7

ishp.jpg
ad min16:06 | 19/08/2019

Inspektoriati Shtetëror i Punës ka reaguar për vdekjen e dy punëtorëve, të cilët u rrëzuan nga skela pak ditë më parë ndërsa po riparonin fasadën e një pallati në Tiranë. Dy kompanitë e skelave sipas Drejtorit të Përgjithshëm janë nën hetim. Seferaj e cilësoi sektorin e ndërtimit me risk shumë të lartë sa i përket humbjeve të jetëve në punë.

“Rasti i fundit i aksidentit të ndodhur si shkak i rënies së skelës në kantierin e ndërtimit të pallatit me pasojë humbjen e jetës së dy punëmarrësve dhe plagosjen e katër të tjerëve tregon se kontrollet duhet të intensifikohen më shumë në sektorin e ndërtimit dhe jo vetëm duke synuar rritjen e cilësisë së inspektimeve me qëllim parandalimin dhe mosndodhjen në të ardhmen. Subjektet “Xhimi Taurush” dhe “Skela Syla”, të cilët u përfshinë në këtë aksident në punë janë në proces hetimi nga inspektorët e punës së degës rajonale Tiranë duke bashkëpunuar edhe me organet e Policisë së Shtetit me rezultatet e të cilit do t’ju bëjmë me dije në përfundim të këtij procesi. Ergys Ibrahimidhe Genc Bardhi i lënduar janë punëmarrës të subjektit “Xhimi Tarushi”. Orjan Kodra që ka humbur jetën, Eugidius Lika, Behar Sadria, dhe Altin Marku, të plagosur janë punëmarrës të subjektit “Skela Syla””, tha Seferaj./abcnews.al

valdrin-pjetri.jpg
ad min10:40 | 16/08/2019

Në një deklaratë për mediat, Prokuroria e Përgjithshme i ka kthyer përgjigje Partisë Demokratike mbi procedurën e verifikimit të Valdrin Pjetrit. Prokuroria thotë se ka regjistruar kërkesën e PD-së më 5 Gusht dhe brenda 24 orëve ka nisur procedurën e verifikimit.

Më datë 6 Gusht, Prokuroria ka vënë nën administrim formularin e vetëdeklarimit të Valdrin Pjetrit prej KQZ-së dhe pastaj ka filluar procesin e verifikimit të plotë e të gjithanshëm brenda dhe jashtë territorit të Shqipërisë.

Po atë ditë, i është dërguar shkresa për verifikim Zyrës së Gjendjes Gjyqësore, Drejtorisë së Përgjithshme të Gjendjes Civile, Drejtorisë së Policisë së Shtetit, organeve të prokurorisë. Më datë 9 Gusht Valdrin Pjetrit i është kërkuar të depozitojë gjurmët e tij daktiloskopike pranë Institutit të Policisë Shkencore.

Për sa i përket procedurës së verifikimit jashtë territorit të Shqipërisë, Prokuroria e Përgjithshme thotë se ka dërguar pranë Drejtorisë së Bashkëpunimit dhe Koordinimit Ndërkombëtar pranë Drejtorisë së Policisë së Shtetit, si dhe pranë Ministrisë së Drejtësisë kërkesën për verifikim të mëtejshëm nga autoritetet e drejtësisë italiane, duke iu kërkuar këtyre të fundit vënia në dispozicion e çdo lloji vendimi penal të dhënë nga gjykata, vendim për masa sigurimi personale apo vendime dëbimi, në emër të Valdrin Pjetrit.

“Në vijim të kësaj procedure, më datë 14 Gusht, Prokuroria e Përgjithshme ka përcjellë pranë Ministrisë së Drejtësisë kërkesën për ndihmë juridike për subjektin Valdrin Pjetri, duke bashkëngjitur të dhënat kriminale të dënimit penal në shtetin italian, të vëna në dispozicion me shkresën tuaj nr. 121/2 prot., datë 13 gusht 2019”, thotë më tej prokuroria.

Prokuroria e Përgjithshme sqaron se do të komunikojë rezultatin e verifikimit në zbatim të afateve të parashikuara në ligjin nr. 138/2015 “Për garantimin e integritetit të personave që zgjidhen, emërohen ose ushtrojnë funksione publike”./abcnews.al

adriatik-llalla.jpg
ad min13:04 | 03/07/2019

Gjykata e Krimeve të Rënda rrëzoi kërkesën e ish-kryeprokurorit Adriatik Llalla këtë të mërkurë për moszgjatje të hetimeve.

Llalla refuzoi zgjatjen e afateve të hetimit nga Prokuroria për Krime të Rënda. Ankimimi i ish-kryeprokurorit u bë përmes avokatit të tij Sokol Hazizaj, ku i kërkoi Gjykatës së Shkallës së Parë për Krime të Rënda  shfuqizimin e vendimit të prokurorit Klodian Braho që ka kërkuar edhe tre muaj të tjerë  kohë për t’i dhënë zgjidhje çështjes.

Hazizaj argumentoi, se organi i akuzës ka patur kohën të mjaftueshme në dispozicion për të kryer të gjitha hetimet ndaj ish-kryeprokurorit. Adriatik Llalla akuzohet për pastrim parash, fshehje apo mosdeklarim të pasurive dhe mosdeklarim i të hollave në kufi.

Hetimet kanë ecur me ritëm shumë të ngadaltë për shkak të mos mbërritjes së letërporosive nga Gjermania. Organit të akuzës i kanë mbërritur disa informacione nga autoritetet gjermanë, por prokurori i çështjes Klodian Braho ka dërguar edhe një herë letërporosi duke u kërkuar informacione më të detajuara./abcnews.al

matthew-palmer-1280x720.jpg
nev ila19:07 | 28/06/2019

Zëvendës ndihmës sekretari amerikan i Shtetit për Europën, Matthew Palmer ka deklaruar se zgjedhjet lokale në Shqipëri duhet të zhvillohen më 30 qershor. Në një intervistë për VOA, ai u ka bërë thirrje liderëve të opozitës që të distancohen nga dhuna, ndërsa ka nënvizuar se përgjimet e publikuara në gjermanen “Bild” duhet të hetohen seriozisht.

Zëvendës ndihmës sekretari amerikan i Shtetit për Europën, Methju Palmer ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara njohin 30 qershorin si datë legjitime për mbajtjen e zgjedhjeve vendore në Shqiperi. Në një intervistë për “Zërin e Amerikës”, Palmer ka theksuar se pas zgjedhjeve do të formohet Gjykata Kushtetuese dhe palët do të mund të adresojnë atje pakënaqësitë e tyre lidhur me procesin.

Ne presim që zgjedhjet të zhvillohen më 30 qershor. Shpresojmë që ato të zhvillohen në mënyrë të qetë e transparente. Pas zgjedhjeve do të formohet Gjykata Kushtetuese dhe shpresojmë që mosmarrëveshjet për kohën e zhvillimit të zgjedhjeve të zgjidhen përmes institucioneve të vendit”, tha Palmer.

Palmer ka theksuar se zgjedhjet do të konsiderohen legjitime nga faktori ndërkombëtar pavarësisht refuzimit të opozitës për të marrë pjesë në to.

“Është një situatë më pak se ideale, që zgjedhjet vendore të zhvillohen pa pjesmarrjen e opozitës, por kjo nuk do të thotë që zgjedhet në vetëvete nuk janë të vlefshme. Njerëzit do të kenë mundësi të dalin për të votuar, për të shprehur mendimin e tyre, askush nuk duhet t’i pengojë për këtë”, tha ai.

Në vijim Palmer ka shprehur shqetësimin e tij për verifikimin e akteve të dhunës gjatë ditës së zgjedhjeve dhe në emër të administratës amerikane i ka bërë thirrje opozitës që të distancohet nga akte të tilla.

“Absolutisht. Dhe u bëjmë thirrje udhëheqësve të opozitës t’ua bëjnë të qartë përkrahësve të tyre që më 30 qershor të mos ketë dhunë, që askush të mos pengojë të drejtën e atyre që dëshirojnë të marrin pjesë në zgjedhje” u shpreh zyrtari amerikan.

Sa u takon përgjimeve të publikuara në revistën gjermane “Bild”, zyrtari i Departamentit të Shtetit ka nënvizuar se ato duhet të hetohen me seriozitet nga institucionet shqiptare.

Këto janë akuza serioze që duhet të hetohen. Ne do të mbështesim një hetim nga institucionet dhe autoritetet shqiptare, një hetim që është profesional, transparent, që të çon drejt një përfundimi. Këto janë akuza shumë serioze, që kërkojnë hetime serioze”, deklaroi ai.

Matthew Palmer ka shtuar më tej se administrata amerikane shpreson që pas 1 korrikut situata në Shqipëri të ndryshojë. Ai ka theksuar se pret që qeveria dhe opozita të ulen në dialog për të realizuar reformën elektorale sipas rekomandimeve të ODIHR-it, gjë që sipas tij do të krijonte kushtet që në të ardhmen zgjedhjet të zhvillohen me mbështetjen e të gjitha palëve./ABC News Albania 24/7

adriatik-llalla.jpg
ad min16:20 | 21/06/2019

Ish-kryeprokurorit të përgjithshëm Adriatik Llalla do ti zgjaten edhe me 3 muaj afatet hetimore. Burime nga organi i akuzës konfirmojë se shkak për zgjatje është bërë nevoja për të vazhduar me mbledhjen e provave dhe kryerjen e veprimeve të  tjera procedurale.

Prokuroria e Krimeve të Rënda do të kërkoj zgjatje të afateve hetimore edhe me 3 muaj për ish-Prokurorin e Përgjithshëm, Adriatik Llalla. Burime nga organi i akuzës konfirmoje se edhe pse ka një jave kohe nga mbyllja e hetimeve, Prokuroia do të kërkojë shtyje sërish hetimet për shkak të nevojës për të vazhduar me mbledhjen e provave dhe kryerjen e veprimeve  të tjera procedurale.

Llalla e ka kundërshtuar  më herët zgjatjen e afateve hetimore, kërkesë kjo që u rrëzuar nga Gjykata e Krimeve të Rënda. Për ish- kryeprokurorin nisën hetimet në mars të vitit të kaluar, për akuzat e “fshehjes se pasurisë”, “mosdeklarimin e të hollave në kufi”, “pastrim parash” dhe “shpërdorim të detyrës”.Në korrik 2018, Gjykata e Krimeve të Rënda, me kërkesë të prokurorisë sekuestroi pronat e ish-Prokurorit të Përgjithshëm. Llallës iu sekuestrua pasuria me vlerë një miliardë lekë.

Një apartament banimi në Durrës dhe mijëra katrorë tokë arë në Tiranë. Pavarësisht betejës së hapur që ka me drejtësinë shqiptare, Llalla nga ana tjetër, ka punësuar dy lobistë me qëllim që të largohet nga lista e personave të padëshiruar, i shpallur nga Shtetet e Bashkuar të Amerikës. Llalla ka qenë etiketuar shumë nga ish-ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri, Donald Lu, si i përfshirë në korrupsion.

Ish-kryeprokurori i ka hedhur poshtë në mënyrë kategorike akuzat, ndërsa pretendimet e Lu-së i ka quajtur veprime tinëzare dhe të pabazuara duke shtuar se ai po bën rolin e gjykatësit dhe të prokurorit./ABC News Albania 24/7

strache.jpg
ad min23:21 | 13/06/2019

Prokurorët në Vjenë kanë nisur hetimet mbi ish-zëvendës kancelarin e vendit, i cili shfaqej në një video ku diskutonte afera financiare me biznesmenë rusë. Videoja në fjalë, origjina e të cilës nuk dihet ende, çoi në rrëzimin e qeverisë austriake dhe shpalljen e zgjedhjeve të parakohshme.

Prokurorët austriakë deklaruan të enjten se po hetojnë ish-liderin e ekstremit të djathtë, Heinze Chrisitian Strache dhe persona të tjerë në lidhje me videon që e detyroi atë të braktiste koalicionin qeverisës.

Strache u tërhoq nga posti i zëvendës kancelarit dhe kryetarit të partisë së djathtë Partia e Lirisë më 18 maj, pasi mediat në Gjermani publikuan një video të fshehtë ku ai shfaqej me një femër që pretendonte se ishte mbesa e një oligarku rus.

Në video, Strache shfaqej duke ofruar ndihmë për caktimin e tenderave në këmbim të mbështetjes financiare të partisë së tij. Vetë ai deklaroi se videoja ishte katastrofike, por tha se nuk kishte bërë asgjë ilegale.

Por të enjten, një zëdhënës i zyrës së krimit ekonomik dhe korrupsionit në prokurorinë e Vjenës deklaroi se përveç Strache po hetohet edhe Johan Gudenus, një ish-deputet i Partisë së Lirisë, që shfaqej gjithashtu në video. Zëdhënësi saktësoi se hetimi është fokusuar në pistën e shkeljes ligjore dhe përfshin edhe persona të tjerë, për momentin të paidentifikuar.

Më herët, prokurorët vjenezë kishin deklaruar se po hetonin në drejtime të ndryshme lidhur me videon, origjina e të cilës nuk dihet ende, por që ka shkaktuar dëme të konsiderueshme politike në Austri./ABc News Albania 24/7

brace-1.jpg
nev ila21:27 | 13/06/2019

Në Mbrëmje ABC me gazetaren Mirela Milori, mbrëmjen e sotme ka qenë i ftuar zv/kryeministri Erion Braçe. Zv/kryeministri foli për vendimin e prokurorisë për thirrjen e kreut të PD Lulzim Basha si i pandehur. Gjithashtu Braçe komentoi mocionin për shkarkimin e Presidentit Meta pas zhdekretimit të datës së zgjedhjeve vendore ku më tej theksoi se për zgjedhjet vendore nuk ka asnjë rrezik për përplasje civile dhe se do të garantohen zgjedhje me standarde sipas rekomandimeve të OSBE-ODHIR. I pyetur nga gazetarja Mirela Milori se si e komentonte vendimin e prokurorisë për të thirrur si të pandehur kreun e PD Lulzim Basha, Brace tha se:

“Unë mendoj që veprimet dhe vendimet e prokurorizë mos të jetë pjesë e komenteve të politikës. Do të preferoja të mos komentoj këtë cështje. Në momentin që merresh i pandehur nga prokuroria ka çështje që çohet në gjykim, deri në një vendim i formës së prerë je i pandehur. Përpara një jave Z. Basha mendonte se Prokuroria ishte në rregull në raport me ligjin. Në harkun kohor të një jave, 2 qëndrime të ndryshme nga Basha, smë duken në rregull. Hetimi duhet të ecë sipas ligjit për këdo qoftë edhe për kryetarin e bashkisë së Durrësit dhe gjithë të tjerëve. Është i vetmi njeri politik që ka akuza penale në kurriz dhe refuzon të gjykohet madje mundohet të pengojë organet e drejtësisë. Është i vetmi në shqipëri që po hetohet në 3 shtete. Institucionet kushtetuese ose janë të drejta dhe veprojnë në përputhje me ligjin ose nuk janë të tilla. Nuk mund të jenë 1 javë të drejta dhe në përputhje me ligjin dhe pas një jave të jenë politike. Situata politike që po kalon vendi nuk ka asnjë lidhje me hetimet e prokurorisë. Prokuroria duhet të mësohet që të jetë jashtë çdo lloj ndikimi politik dhe prokuroria duhet të bëjë detyrën e saj në përputhje me ligjin”, tha Brace./abcnews.al

Basha-selia-pd-1280x712.jpg
nev ila18:47 | 13/06/2019

Pas thirrjes në Prokurori kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka reaguar në lidhje me këtë çështje. Basha deklaron se këto hetime janë metoda alla Putin dhe Maduro për ti mbyllur gojën. Sipas Bashës prokuroria është e kapur nga Edi Rama dhe punon vetëm për të luftuar kundërshtarët politikë dhe qytetarët që ngrenë zërin kundër tij.

Edi Rama, me metoda putiniane, ka vendosur të hapë hetime kundër meje, me akuza qesharake, të sajuara keq nga prokuroria e tij politike.

Mua nuk më bëhet vonë fare për këto akuza dhe këtë hetim politik. Edi Rama ka menduar se do të më trembë mua apo do të stepë opozitën, por do ta kuptojë shpejt se unë as nuk trembem dhe as nuk tërhiqem!

Edi Rama ka një vit e gjysëm që mban si shpatë në dorë një hetim absurd, pa prova dhe pa asnjë fakt kundër Partisë Demokratike. Tani që është në dëshpërim për të larguar vëmendjen nga kriza politike dhe skandalet për bashkëpunimin me krimin për të vjedhur zgjedhjet, Edi Rama ka vendosur që të sajojë akuza absurde për të shpërqendruar publikun.

Këto metoda alla Putin dhe Maduro, për t’u mbyllur gojën dhe neutralizuar kundërshtarët politikë dhe shkatërruar demokracinë, thjesht do ta thellojnë më shumë gropën ku ka rënë Edi Rama dhe do ta bëjnë të pashmangshëm dhe të shpejtë fundin e keq të tij. Edhe fundin e bashkëpunëtorëve të Edi Ramës, pa asnjë përjashtim, nga kriminelët e bandave deri tek prokurorët e kriminalizuar që i shërbejnë Edi Ramës.

Shqiptarët tani po shohin fytyrën e vërtetë të prokurorisë politike të Edi Ramës: institucioni që ndihmon dhe mbron Edi Ramën, Olsi Ramën, Linda Ramën, Vangjush Dakon, Damian Gjiknurin, Taulant Ballën, Ulsi Manjën, Arben Ahmetajn, Qazim Sejdinin, Jurgis Çyrben, Ilir Ndraxhin, Elvis Roshin, Pjerin Ndreun dhe kriminelët e tjerë, që mbron qeveritarët e korruptuar deri në palcë, punon vetëm për të luftuar kundërshtarët politikë të regjimit dhe qytetarët që ngrenë zërin kundër tij.

Sot, shqiptarët e kuptojnë se sa të pambrojtur janë para krimit që është në pushtet: ka një prokurori të mbushur me prokurorë politikë dhe të korruptuar, nuk ka Gjykatë të Lartë, nuk ka Gjykatë Kushtetuese, ndërkohë që Kuvendi gjytyrym është i mbushur me politikanë të kriminalizuar ose përfaqësues direkt të krimit.

Ky është sistemi i kalbëzuar nga krimi dhe korrupsioni që ne duhet të shembim! Asnjë hap pas nga beteja jonë për zgjedhje të lira e të ndershme dhe për Shqipërinë si Europa!“, shkruan Basha. /abcnews.al

prokuroria.jpg
ad min18:30 | 05/06/2019

Organi i akuzës ka nisur hetimin për nxjerrje të sekretit hetimor, pas publikimit të këtyre audio-përgjimeve. Ndërkaq Kryeprokurorja Marku u bën thirrje prokurorëve që po ndjekin dosjet “339” dhe “184” që të hetojnë dhe të zbardhin sa më shpejt këto çështje.

Prokuroria e Përgjithshme njofton opinionin publik se po ndjek çështjen me shumë vëmendje dhe kërkon dhe u bën thirrje prokurorëve që kanë në hetim cështjet 339 dhe 184, si autoritetet e vetme në ushtrimin e ndjekjes penale për këto çështje, që të hetojnë dhe të zgjidhin pa humbur kohë këto çështje, duke vënë para përgjegjësisë penale këdo që ka konsumuar një vepër penale.

“Ky është jo vetëm detyrim kushtetues dhe ligjor, por edhe një detyrim publik për të bërë të qartë çfarë ka ndodhur me këto çështje dhe çfarë kanë ato në përmbajtje”,- thuhet në njoftimin e Prokurorisë se Përgjithshme.

“Prokurori i Përgjithshëm ndjehet i indinjuar që në radhët e prokurorisë akoma militojnë prokurorë apo punonjës të tjerë që janë gati që për interesa të vogla personale të bëjnë pazar me çdo dosje penale duke kontaminuar opinionin publik me informacione të paketuara dhe të pa-verifikuara nga ata vetë si autoritete përgjegjëse për hetimin dhe verifikimin e tyre- vijon njoftimi.

Ndërkohë Prokuroria e Tiranës bën të ditur se ka nisur hetimet për “nxjerrje të sekretit hetimor” pas përgjimeve te publikuara nga gazeta gjermane “Bild”. Përmes nisjes se hetimit kryesisht, Prokuroria e Tiranës kërkon të mësoje se nga kanë dalë përgjimet e kryera në lidhje me anëtarët e grupit kriminal të dosjes 339 dhe 184.

Ndërkaq Prokuroria e Krimeve të Rënda që ka nën hetim këto dosje, njofton se po kryen me intesitet hetimet për të vënë përpara përgjegjësisë penale cilindo prokuror, oficer policie gjyqësore apo subjekte të tjera që kanë abuzuar rëndë me detyrën duke bërë publikimin e akteve përpara se të kryenin detyrën e tyre. Ne njoftim thuhet se  kjo është bërë me qëllim pengimin e hetimit, paragjykimin e tij si dhe komplikimin e mëtejshme të hetimeve në këtë procedim penal.

“Faktet e publikuara ditën e sotme në media dëmtojnë rëndë vijimin e ndjekjes penale të këtij procedimi penal aq më tepër kur hetimet nga ana jonë janë intensifikuar”- thuhet në njoftimin për shtyp të Prokurorisë së Krimeve të Rënda. Prokurorët Dritan Prençi dhe Vladimir Mara kanë urdhëruar që të behet ndalimi i publikimit të akteve të dosjes 339. Prokurorët kanë theksuar se kushdo që shkel këtë urdhër do të ngarkohet me përgjegjësi penale. /ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono