hetim

SINKRON-ALIBEAJ-PER-ARTA-MARKUN.mpg_snapshot_00.51-1280x720.jpg
G. P.13:06 | 22/09/2018

Një ditë pasi kallëzuan në prokurorinë e Tiranës drejtuesen e përkohshme të prokurorisë së përgjithshme Arta Marku, Partia Demokratike përsëriti akuzat ndaj saj. Deputeti Enlekejd Alibeaj kërkoi hetim të shpejtë të veprimeve të Markut, sipas tij për të penguar hetimet mbi Tahirin e Shullazin, por edhe pezullimin nga detyra.

Enkelejd Alibeaj, deputet i PD: “Në mënyrë të qëllimshmë edhe aktive, Arta Marku gjatë 9 muajve në krye të prokurorisë i ka shërbyer vetëm një qëllimi: shkatërrimit të ekipit që po heton Samir Tahirin dhe shpërbërjen e ekipit i cili nxorri para drejtësisë Emiljano Shullazin. Në këtë detyre Arta Marku u emërua në mënyrë të paligjshme nga Edi Rama në krye të prokurorisë dhe duke e goditur dhe prokurorët e të dyja dosjeve, e realizoi qëllimin në krye të 9 muajve. Shqprdorimi i detyrës nga Arta Marku kërkon hetim të shpejtë nga prokuroria e Tiranës për të mos e lejuar shkatërrimin e mëtejshëm të çështjëvë “Tahiri”, “Shullazi” apo të ndonjë çështjeje tjetër. PD i bën thirrje prokurorisë të pezullojë nga detyra Arta Markun dhe të nisë hetimin ndaj saj. Po kaq urgjente është dhe nëvoja për të gjetur se cilat janë lidhjet direkte apo indirekte të Arta Markut me Edi Ramën çfarë komunikimesh ka ajo me Ëngjëll Agaçin dhe si kanë ndikuar këto komunikime në shaktërrimin e hetimeve të lartpërmendura. Çfarë i kanë kërkuar kryeprokurores së përkohëshme Fatmir Xhafaj, Ulci Manja dhe Ermonela Felaj apo edhe ndonjë deputet tjetër socialist.”/abcnews.al

ARTA-MARKU-RAPORTON-NE-PARLAMENT-1280x720.jpg
G. P.16:19 | 20/09/2018

Prokurorja e Përgjithshme e Përkohshme, Arta Marku, ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar të mërkurën tek Krimet e Rënda, ku disa prokurorë refuzuan të jenë pjesë e shortit për dosjen “Shullazi”. Ende pa dhënë një zgjidhje konkrete për situatën, pasi çështja ka ngecur në leximin e pretencës, Marku ka urdhëruar nisjen e një hetimi disiplinor për 10 prokurorëve që kundështuan procedurën e shortit. Mes emrave të prokurorëve që do të procedohen disiplinarisht është edhe Besim Hajdarmataj, ish-drejtues i Prokurorisë për Krimet e Rënda. Ndërkohë kryeprokurorja Marku urdhëroi të enjten transferimin në rrethe per tre prej tyre. Sipas urdhrit të Markut, Olsian Çela  komandohet në Prokurorinë e Beratit, Solina Muhametaj në Punë dhe Besim Hajdarmataj në Pogradec.  Dosja penale në ngarkim të Emiliano Shullazit dhe katër të bashkëpandehurve të tij ka mbetur pa prokuror, pasi prokurorja Elisabeta Imeraj është emëruar si drejtuese e Prokurorisë së Tiranës, ndërsa prokurori tjetër Ened Nakuci është jashtë vendit për arsye shëndetësore. Të mërkurën, disa prokurorë braktisën mbledhjen e drejtuar nga titullarja e Krimeve, Donika Prela, duke e konsideruar shortimin e emrit të tyre për dosjen “Shullazi” si të paligjshëm. /abcnews.al

file-photo-italian-interior-minister-matteo-salvini-gestures-during-a-news-conference-in-rome-1.jpg
G. P.08:02 | 19/09/2018

“Lega Nord”, partia  e ministrit të Brendshëm italian, Matteo Salvini, ka arritur një marrëveshje me prokurorinë e Xhenovas, pasi u shpall fajtore për mashtrim në dëm të shtetit. Borxhi prej 49 milionë euro ndaj shtetit italian, do të shlyhet me këste për 80 vjet.

Është arritur marrëveshja mes prokurorisë së Xhenova dhe avokatëve të Lega Nord në Itali, për sa i përket mënyrës se si partia e ministrit të Brendshëm Salvini do t’i kthejë shtetit italian 49 milionë euro.

Sipas marrëveshjes, partisë Lega do i sekuestrohen 600 mijë euro në vit, ndërsa avokatët kanë pranuar hapjen e një llogarie bankare ku do të hidhet shuma deri sa të arrihet totali prej 49 milionë eurosh. Gjykatësit shpallën fajtor partinë e zëvendëskryeministrit Salvini për mashtrim në dëm të shtetit, por kjo mënyrë dënimi do i lejojë partisë të mbijetojë

Nëse do të konfirmohet dhe nga apeli, sekuestrimi i 49 milionë eurosh mund të zgjasë për 80 vjet nëse pagesa do të jetë 600 mijë euro në vit. Arritja e marrëveshjes bën të mundur që prokuroria mos të shpenzojë më shumë në kërkim të këtyre parave

Sipas mediave italiane, Lega do të arrijë të mbledhë këto para duke dhënë me qera ambientet e selisë së saj, dhe nëse të ardhurat do të jenë më të mëdha atëherë dhe prokuroria do të tërheqë më shumë se 600 mijë euro në vit./abcnews.al

MBULIM-HETIMI-SUEDEZI-PISTOLETA.mpg_snapshot_00.08-1280x720.jpg
G. P.15:17 | 17/08/2018

Prokuroria për Krimet e Rënda pritet të nisë dy letërporosi për llogari të hetimit të nisur ndaj shtetasit suedez Rickard Sebastian Vall, i arrestuar me 19 pistoleta në pikëkalimin e Muriqanit. Sipas burimeve, një prej tyre do t’i drejtohet autoriteteve të Kosovës, ku suedezi 21 vjeçar ka qëndruar katër ditë dhe ku pretendon të ketë marrë armët nga një person i panjohur.

Përmes letërporosisë prokurorët e Krimeve do të kërkojnë nëse në vendin e takimit ka pasur kamera sigurie, apo edhe në vende të tjera ku ai ka pasur kontakte me persona të përfshirë në trafik. Letërporosia tjetër do të niset drejt Suedisë. Përmes saj hetuesit do të kërkojnë informacion për 21 vjeçarin, nëse ai ka qenë i proceduar më herët nga autoritetet e këtij vendi.
Aktualisht, Sebastian Vall po qëndron në masën e sigurisë “arrest në burg”, caktuar për të enjten nga Krimet e Rënda./abcnews.al

GAZETARJA-MALTE-ABC-M5-T2.mpg_snapshot_00.01.jpg
ent ela20:49 | 09/08/2018

Familja e gazetares malteze që denonconte korrupsionin qeveritar ka kërkuar një hetim të pavarur mbi qeverinë. Fëmijët e Dafni Karuana Galicia kanë deklaruar se nëna e tyre kërcënohej prej vitesh, por institucionet nuk e kishin marrë në mbrojtje.

Familja e gazetares malteze të vrarë, Daphne Caruana Galizia ka kërkuar një hetim publik të pavarur për shkak se kërcënimet në adresë të saj zgjasnin prej vitesh. Galizia, e njohur për shkrimet e saj kundër korrupsionit në nivele të larta të qeverisë, mbeti e vrarë nga një bombë e vendosur në makinën e saj në tetor. Një nga djemtë e saj, Paul ka deklaruar se për të trembur nënën e tij, agresorët më parë kishin vrarë tre kafshët shtëpiake të familjes dhe kishin tentuar të digjnin shtëpinë. “Qentë tanë u vranë njëri pas tjetrit. Njërin e helmuan, tjetrit i prenë fytin dhe të tretin sërish e helmuan. Ne u mësuam me këtë dhe nuk është sekret që ime më të merrte mesazhe kërcënuese”, ka deklaruar Paul për BBC.

Ndërkohë, avokatët e familjes kanë publikuar pyetjet e tyre në një dokument ligjor, që i është dorëzuar qeverisë malteze të enjten. Nga ana e saj, Malta ka deklaruar vazhdimisht se po bën gjithçka mundet për të çuar vrasësit përpara drejtësisë. Tre të dyshuar, vëllezërit George dhe Alfred Degiorgio dhe miku i tyre Vince Muscat, u arrestuan gjatë një operacioni të policisë në dhjetor. Në dokumentin ligjor, të cilit i referohet BBC, i bëhet thirrje shtetit maltez që të ngrejë një komision hetimor për të verifikuar nëse qeveria e këtij vendi ka dështuar në implementimin e nenit 2 të Konventës europiane për të drejtat e njeriut. “Kushdo gëzon të drejtën që të mbrohet nga ligji”, thuhet në nenin 2 të Konventës, të cilën Malta, sikurse të gjitha vendet anëtare të BE-së, e ka firmosur./abcnews.al

katari.jpg
G. P.17:32 | 29/07/2018

Katari rrezikon të humbasë të drejtën e organizimit të kampionatit botëror të futbollit për në vitin 2022. FIFA do të hapë një hetim lidhur me akuzat e fundit. Sipas një gazette britanike, Katari ka paguar një kompani amerikane dhe ish agjentë CIA-s për të dëmtuar konkurrencën.

Trupi udhëheqës i botës së futbollit FIFA është nxitur të kryejë një “hetim të pavarur” në pretendimet se ekipi i ofertës së Katarit 2022 në Kupën e Botës zhvilloi një fushatë sekrete në 2010-n për të sabotuar ofertat konkurruese të organizimit të kampionatit botëror. Kryetari i Komisionit për zgjedhjen Dixhitale, Kulturore, Mediatike dhe Sportive Damian Collins tha se “akuzat serioze”, të botuara në median britanike Sunday Times, përbënjnë një shkelje të rregullave të FIFA-s nëse janë të vërteta.

“Kjo kërkon një hetim të duhur të pavarur dhe FIFA duhet të bëjë të qartë se kjo do të ndodhë”, tha ai.

“Nëse Katari ka thyer rregullat, duhet të hasin me sanksione”, shton ai.

Në një deklaratë, Komiteti Suprem i Katarit për Dorëzimin dhe Trashëgiminë tha se “kundërshton çdo akuzë të paraqitur nga Sunday Times”. Gazeta pretendon se ka parë dokumente të zbuluara që tregojnë se ekipi i ofertës së Katarit përdorte një firmë amerikane dhe ish-agjentët e CIA-s për të dëmtuar rivalët e saj, kryesisht SHBA-të dhe Australinë.

Qëllimi i supozuar ishte krijimi i propagandës për të dhënë përshtypjen se një Kupë e Botës nuk do të mbështetej në vend. Pavarësisht zbulimeve, organizatorët e turneut të Katarit mohojnë akuzat.

Nëse, në hetimin e radhës konfirmohen akuzat e fundit, Katari rrezikon që t’I hiqet e drejta për të organizuar Kupën e Botës. Në dhjetor të 2010, shteti në Lindjen e Mesme fitoi të drejtën e mbajtjes së kampionatit botëror të futbollit për vitin 2022, duke triumfuar me ofertat e tjera të bëra nga SHBA, Australi, Koreja e Jugut dhe Japonia. Më herët ekipi i Katarit u akuzua dhe për korrupsion, por një hetim i FIFA-s hodhi poshtë pretendimet për rryshfet./abcnews.al

savona.jpg
G. P.16:36 | 20/07/2018

Është vënë nën hetim ministri italian për çështje europiane për disa vonesa dhe shtyrje pagesash në favor të disa firmave të mëdha, në kohën kur ishte pjesë e bordit drejtues të Unicredit.

Ministri italian i Çështjeve Europiane, Paolo Savona, është nën hetim për shtyrje pagesash dhe vonesa në derdhjen e kësteve në favor të firmave të mëdha në kohën, kur ishte pjesë e bordit drejtues të Unicredit. Hetimet përfshijnë dhe 22 persona të tjerë, të gjithë zyrtarë të lartë të Unicredit në periudhën 2005–2013.

Sipas agjencisë italiane të lajmeve ANSA, emri i ministrit Savona rezulton në kërkesën për shtrirjen e hetimeve nga ana e prokurores së çështjes.

Denoncimi sipas disa mediave italiane është bërë nga ana e shoqërisë Engineering. Avokati i kësaj shoqërie shpjegoi për mediat se hapja e dosjes së hetimit duhej bërë pasi drejtuesit e bankës duhen hetuar për rolin e tyre të kontrollit dhe garancisë./abcnews.al

macron-deshtimi.jpg
G. P.17:43 | 19/07/2018

Ish-kreu i sigurisë së presidentit francez Emmanuel Macron është vënë nën hetim nga prokuroria franceze, pasi ka dhunuar një manifestues gjatë protestave të 1 Majit në vend. Politikanë e gazetarë i kanë kërkuar presidentit që të reagojë publikisht për çështjen.

Prokuroria e Parisit ka nisur hetimet paraprake për dhunë pas lajmit të publikuar nga Le Monde për Aleksandër Benala, bashkëpunëtor i presidentit Macron. Në 1 Maj të këtij viti, i mbuluar nga një kasko e policisë ka dhunuar një manifestues në Paris. Për këtë çështje reagoi dhe Elize që e konsideroi një sjellje të papranueshme

Bashkëpunëtori i Macron nën hetim, aktualisht është ish-kreu i sigurisë së presidentit francez pasi u pezullua nga puna nga 4 deri në 19 Maj dhe më pas u emërua në një funksion tjetër administrative në Elize.

Nga ekstremi i majtë e deri në ekstremin e djathtë kanë shpërthyer polemikat. Televizionet, radiot por dhe në korridoret e parlamentit shtohen deklaratat e politikanëve dhe liderëve të partisë të cilët i kërkojnë presidentit Makron që të reagojë publikisht për çështjen.

Kreu i shtetit aktualisht ndodhet në Paris për të prezantuar një pullë të re dhe pasi ka përshëndetur turmën që e priste nuk ka pranuar të përgjigjet ndaj pyetjeve të vazhdueshme për çështjen Benala, nga gazetarët e shumtë që e ndiqnin. Rrjeti televiziv francez BFMTV e konsideroi situatën si një krizë të paprecedentë që nga moment kur Macron ka hyrë në Elize./abcnews.al

habilja.jpg
G. P.15:07 | 15/06/2018

Hetimi i dosjes ndaj Moisi Habilajt dhe grupit tek Krimet e Rënda do të vijojë të paktën deri në 19 Korrik. ABC News ka siguruar vendimin e fundit të Prokurorisë së Krimeve të Rënda për zgjatjen e hetimit, ku zbulohen edhe rolet e ish-zytarëve të lartë të Policisë së Vlorës në trafikun e drogës.

Prokuroria për Krimet e Rënda ka shtrirë deri në 19 Korrik afatin fundor të hetimit të nisur ndaj Moisi Habilajt, Nezar Seitit dhe anëtarëve të tjerë të grupit, të akuzuar për trafikun e tonelatave të kanabisit drejt Italisë. Vendimi i fundit i gjashtë prokurorëve të dosjes për zgjatje afati është marrë për shkak të nevojës kohore për administrim dhe përkthim të letërporosive të ardhura nga Italia, Greqia e Mali i Zi dhe analizimi i përgjimeve telefonike, apo veprimeve të tjera të dala nga dinamika e hetimit.

Sipas Krimeve të Rënda, Moisi Habilaj ka bashkëpunuar me zyrtarë të lartë të Policisë së Shtetit në formën e grupit të strukturuar kriminal për kultivimin dhe trafikun e drogës. ABC News ka siguruar një kopje të vendimit të prokurorisë mbi shtyrjen e afatit, ku zbardhen edhe rolet përkatëse të tre ish-zyrtarëve të Policisë së Vlorës.

Sipas prokurorisë, Sokol Bode, ish-shefi i stacionit të Policisë Dhërmi ka mbajtur lidhje duke ju ofruar ndihmë dhe mbështetje anëtarëve të këtij grupimi kriminal me qëllim realizimin e trafikimit të narkotikëve nga Shqipëria drejt Italisë.

Gjergji Kohila, ish-shef i hetimit të narkotikëve dhe Trafiqeve në Policinë e Vlorës ka mbështetur dhe bashkëpunuar me anëtarët e grupit kriminal në kultivimin e narkotikëve dhe më pas trafikimin e saj.

Ndërsa ish-drejtori i Policisë së Vlorës, sipas prokurorisë, në bashkëpunim me vartësit Kohila e Bode dhe punonjës të tjerë të policisë ka mbështetur, garantuar e bashkëpunuar me anëtarë të grupeve kriminale për kultivimin e drogës dhe më pas trafikimin jashtë vendit.

Aktualisht ish-zyrtarët Bode, Kohila dhe Çela janë në arrati. Ata janë shpallur në kërkim bazuar në një masë “arrest në burg” caktuar në mungesë nga Krimet e Rënda. Grupi i Habilajve dyshohet të ketë trafikuar 3.5 tonë kanabis drejt Italisë në harkun 2013-2017, ndërsa kishte edhe 4 tonë të magazinuar në Shqipëri./abcnews.al

hetim.jpg
G. P.11:59 | 27/05/2018

Një ditë pas protestës së organizuar nga opozita, policia ka proceduar në total 31 personona, ndërsa emrat e tyre nuk i bën të ditur. Ndërkohë, që uniformat blu dhe Prokuroria e Tiranës nuk kanë nisur hetim për asnjë nga organizatorët dhe deputetët e PD-së, që ishin të pranishëm në tubim.

Policia e Shtetit dhe Prokuroria e Tiranës kanë nisur procedimin penal për 31 shtetas, të cilët ishin pjesëmarrës në protestën e organizuar nga opozita një ditë më parë.

Ata akuzohen për tre vepra penale, si prishje e rendit dhe qetësinë publike, shkatërrim prone dhe kundërshtim të punonjësit të policisë. Zyrtarisht, policia njofton se ky procedim filloi pasi më datë 26 maj, rreth orës 12:00, para godinës së Kryeministrisë dhe Ministrisë së Brendshme, në protestën e organizuar nga Partia Demokratike, kanë ushtruar dhunë fizike, duke goditur dhe shtyrë punonjësit e policisë, të cilët ishin të planifikuar me shërbim.

Gjithashtu, po kqyren edhe kamerat e sigurisë që kanë regjistruar protestën në vijimësinë e saj për të evidentuar edhe persona të tjerë që dyshohen se kanë goditur uniformat blu. Deri tani nuk ka procedim, për deputetë apo për organizatorët e protestës së të shtunës.

Policia njoftoi pasditen e djeshme, se ndaj saj, janë hedhur gurë e sende të forta rrethanore. Për pasojë 11 efektivë janë lënduar dhe një protestues. Po dje, policia njoftoi ngritjen e një grupi të posaçëm, për hetimin e rasteve të dhunës së ushtruar gjatë protestës. Mes të lënduarve mbeti edhe kryeredaktori i gazetës “Rilindja Demokratike”, Bledi Kasmi./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono