Hashim Thaçi

13A367DD-D175-4D1B-B13C-47B819770053_cx0_cy7_cw0_w1023_r1_s-1.jpg
G. P.14:24 | 17/04/2019

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka hedhur poshtë zërat se në takimin e Berlinit mund të arrihet ndonjë marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë. Për më tepër, Thaçi tha se nuk ka asnjë axhendë të fshehtë pas këtij takimi.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka folur rreth takimit që do të mbahet me 29 Prill në Berlin me ftesë të Kancelares gjermane, Angela Merkel dhe presidentit të Francës, Emmanuel Macron. Duke zbuluar skenarin e tij, Thaçi u shpreh se ky takim nuk është ftuar për të arritur ndonjë marrëveshje apo plan në mes të Kosovës dhe Serbisë.

“Si president jam në konsultim të vazhdueshëm me partnerët ndërkombëtarë për zhvillimet në Kosovë dhe në Ballkanin Perëndimor. Takimi i Berlinit do të jetë vazhdimësi e interesimit të Gjermanisë dhe Francës për Kosovën dhe rajonin tonë. Ne e mirëpresim dhe e përshëndesim këtë iniciativë. Bazuar në konsultat që kam zhvilluar, nuk do të ketë asnjë plan që do të propozohet për marrëveshjen Kosovë-Serbi. Për më tepër, nuk ka asnjë agjendë të fshehtë prapa këtij takimi”, tha Thaçi.

Sipas presidentit të Kosovës, në fund të këtij takimi, pjesëmarrësit do të dalin me një deklaratë të përbashkët që konfirmojnë perspektivën evropiane të Kosovës dhe Serbisë.

“Presim që, në fund, ky takim të rezultojë me një deklaratë retorike të përgjithshme, paraprakisht të dakorduar mes pjesëmarrësve, e cila ndër të tjera do të rikonfirmojë së paku perspektiven evropiane të rajonit tonë, thellimin e reformave sidomos në sundimin e ligjit, si dhe do të theksojë domosdoshmërinë e normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Për Kosovën do të ishte tepër dëshpëruese në rast se edhe në këtë takim, Franca dhe Gjermania, dështojnë të harmonizojnë qëndrimet e tyre për vendimin për liberalizimin e vizave për qytetarët tanë. Kosova mbetet vendi i vetëm i izoluar në Evropë. Prandaj, të flasësh për perspektiven evropiane të Kosovës, qoftë edhe vetëm në mënyrë retorike, është më tepër se hipokrizi”, thaThaçi.

Këto deklarime të Thaçit vijnë pas raportimeve në media se në Berlin do të arrihet një marrëveshje në parim mes Prishtinës dhe Beogradit./abcnews.al

kosova.jpg
G. P.23:59 | 05/03/2019

Ndërsa presionet për heqjen e taksës ndaj produkteve serbe rriten, kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka deklaruar se qeveria e tij mund ta pezullojë atë për një javë, gjithmonë nëse Beogradi tregon gatishmëri për një marrëveshje të pastër me Prishtinën.

Pa praninë e mediave kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli ka pritur ndaras në takime përfaqësuesen e lartë të zyrës së BE-së në Kosovë Natali Apostolova, ambasadori amerikan në Kosovë Philip Kossnet dhe kryeministrin Ramush Haradinaj. Takimet janë zhvilluar në kohën kur janë shtuar presionet për pezullimin e taksës dhe vazhdimin e dialogut Kosovë Serbi.

Pas mbledhjes së qeverisë kryeministri Haradinaj nuk ka folur në detaje për takimin duke thënë se kanë biseduar vetëm për platformën për dialog e cila do të hidhet në votim në Kuvend  të fund të javës. Ndërsa për taksën ka thënë se mund të pezullohet për 1 javë vetëm atëherë kur janë të sigurtë se e kanë kontratën e njohjes në tavolinë.

Ramush Haradinaj, kryeministër i Kosovës: Ne do të arrijmë në një kontratë finale, që nuk përmban elemente të kontaminuara që është i territoreve të kufijve edhe ekziston mundësia e pezullimit për një javë sa do të diskutohet ajo kontratë mes dy vendeve.

Sipas tij, me taksën nuk po rrezikohet vetëm raportet e Kosovës me SHBA-në por edhe ato të Serbisë me BE-në pasi  Beogradi është shkaktar I ndërprerjes së dialogut. Ndërkohë me tone më të buta ka folur sot presidenti Hashim Thaçi. Nga kazerma “Adem Jashari”, ku edhe u shënua nisja e “Epopesë së UCK-së”, kreu i shtetit ka ftuar për bashkim të spektrit politik, ngase sipas tij, të bashkuar edhe miqtë na duan më shumë.

Hashim Thaçi, president i Kosovës: Të bashkuar si popull dhe institucione kemi energji që të bëjmë hapa gjigandë. Të bashkuar miqtë do të na përkrahin edhe më shumë.

Në fund të javës në Prishtinë do të qëndrojë ndihmës sekretari amerikan i Shtetit, David Hale ndërsa javën e ardhshme dy këshilltarë të kancelares gjermane Angela Merkel./abcnews.al

mustafa-nanoooo-1280x708.jpg
G. P.20:26 | 05/03/2019

Kreu i shtetit të Kosovës, Hashim Thaçi, në fjalimin e tij në Samitin e Disaporës deklaroi se shkëmbim territoresh me Serbinë nuk do të ketë kurrë pasi është pazar. Në monologun e kësaj puntate të emisionit “Provokacija”, Mustafa Nano u ndal pikërisht te kjo deklaratë e Presidentit të Kosovës.

Për Nanon, që kur është hapur diskutimi për një marrëveshje finale mes Serbisë dhe Kosovës, Thaçi është kujdesur të shprehet vetëm për korrigjim kufijsh. Por për moderatorin e “Provokacijas”, Presidenti ka në mendje shkëmbimin e territoreve.

Sipas Mustafa Nanos është një përrallë e bukur që të futesh në negociata me Serbinë dhe t’u marrësh edhe viset e tjera të banuara nga shqiptarët.

“E dëgjuat Hashim Thaçin se çfarë tha në Samitin e Diasporës lidhur me një marrëveshje të mundshme mes shqiptarëve të Kosovës e Serbisë? “Unë një gjë premtoj sot”, tha ai. “Shkëmbim territoresh nuk do të ketë kurrë, pasi ky është pazar. Kushdo që kërkon shkëmbim territoresh, do të duhet të kalojë mbi trupin tim. Nuk kemi për të lejuar cënimin e asnjë milimetri tokë të Kosovës, por njëkohësisht, askush nuk më ndalon mua të interesohem për të drejtat e shqiptarëve të Luginës së Preshevës për të na u bashkuar neve, në territorin e Kosovës.”

E besoni ju këtë? Unë jo. Të rrimë shtrembër e të flasim drejt, që kur është hapur diskutimi publik mbi një marrëveshje finale serbo-kosovare, që do të sillte paqen afatgjatë apo të përhershme mes këtyre dy vendeve, Hashim Thaçi ka folur veç për korrigjim kufijsh dhe jo për shkëmbim territoresh. Ai në asnjë rast nuk ka bërë gafën që të flasë për shkëmbim territoresh, sido që janë të shumtë ata që janë të sigurtë se ai flet për korrigjim kufijsh, por në mendje ka pikërisht shkëmbimin e territoreve. Mirëpo ai e ka mohuar që të jetë kështu. Dhe kur i kanë kërkuar ta shpjegojë në terma konkretë këtë idenë e vet të korrigjimit të kufijve, ai nuk e ka fshehur se me këtë ka parasysh që Kosovës t’i bashkangjitet edhe Presheva, Medvegja e Bujanovci, dhe se vetëm me këtë ide fikse në kokë do të futet në negociata me Serbinë. Mirëpo kjo është marrë vesh që në krye të herës se është një pesë me hiç. Të futesh në negociata paqeje me serbët, të cilëve ende nuk u ka dalë e keqja prej asaj që ka ndodhur, e nuk dihet kur do u dalë, nëse do u dalë ndonjëherë, të futesh në negociata të tilla pra duke shpallur se synimi i Kosovës është t’i merren Serbisë edhe vise të tjera të banuara nga shqiptarë, është një përrallë e bukur për t’u treguar, ndoshta edhe për t’u dëgjuar. Në mos, është thjesht një “smokescreen”, domethënë një mjegull e krijuar për të fshehur qëllimin e vërtetë. Dhe nëse është kjo e fundit, nuk kuptohet pse Thaçi e bën këtë gjë. Rruga më e mirë në këtë rast do të ishte që ai t’i dilte për zot skemës që ka në kokë, e të provonte t’i bindte të gjithë, qoftë edhe duke vënë bast me karrierën e tij, se shkëmbimi i territoreve është një ide brilante”, tha Nano.

Megjithatë, nëse do ishte këshilltari i Thaçit, ai do ta drejtonte atë që të dilte hapur në publik dhe ta thonte nëse beson se ideja e shkëmbimit të territoreve është një zgjidhje e mirë. Në të kundërt, sipas Nanos, mos të dalë ta thotë këtë gjë pasi si të tallesh me të gjithë.

“Sikur të isha këshilltar i Thaçit, do ta tërhiqja mënjanë e do t’i thoja: “Hashim, beson se ideja e shkëmbimit të territoreve është një zgjidhje që ka më shumë të mira sesa të këqija për shqiptarët? Dil hapur në publik e thuaje këtë gjë. Dhe mbroje me forcë. Dhe thuaj që kjo ide për ty vlen më tepër sesa posti që ti mban. Në mos, ok, të besojmë se ky nuk është qëllimi yt, të besojmë se janë të tjerët që ta kanë veshur këtë qëllim, të besojmë që t’i beson se shqiptarëve u bëhet veç keq prej kësaj lëvizjeje, të besojmë se me trupin tënd do t’u bëhesh pengesë atyre që do duan ta bëjnë shkëmbimin e  territoreve, të gjitha këto t’i besojmë, por mos na dil më të na thuash se qëllimi yt është një dhe i vetëm, është t’i marrësh Serbisë edhe Preshevën, Medvegjën e Bujanovcin dhe vetëm pas kësaj do të arrihet me serbët një marrëveshje e madhe paqeje. Mos dil ta thuash këtë gjë, pasi kjo është si të tallesh me të gjithë. Të tallesh me veten, mbi të gjitha”, u shpreh ai. /abcnews.al

TUZ-FITOJNE-SHQIPTARET-ABCM4T1.mpg_snapshot_00.15-1280x720.jpg
ent ela10:59 | 04/03/2019

Ministri në detyrë për Europën dhe Punët e Jashtme në Shqipëri, Gent Cakaj ka reaguar pas fitores së Koalicionit të partive shqiptare në Tuz të Malit të Zi. Në një mesazh në Tuiter mëngjesin e sotëm, Ministri Cakaj shkruan:

“Tuzi na dha një mësim të vlefshëm se përtej logove, bindjeve politike apo protagonizmit, vetëm të bashkuar mund t’i shërbejmë interesave të shqiptarëve”.

Më tej ministri në detyrë Gent Cakaj, i përcjell urimet më të përzemërta koalicionit “Forumi shqiptar” për rezultatin historik të arritur në zgjedhjet e djeshme.

Edhe Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka uruar koalicionin shqiptar për fitoren në zgjedhjet lokale në Tuz të Malit të Zi.

“Fitorja në Tuz është fitore mbarëshqiptare”,-  shkruan Thaçi në Facebook. “Kjo është dëshmia më e freskët se çfarë mund të arrijnë shqiptarët kur janë të bashkuar rreth një ideali.Urime!”- përfundon mesazhi i Thaçit. /abcnews.al

 

aleksander-vucic.jpg
G. P.15:00 | 02/03/2019

Një ditë pasi presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, deklaroi se nuk do të ketë ndryshim kufijsh, ka reaguar kreu i shtetit serb Vuçiç, sipas të cilit të gjithë liderët në Kosovë janë kundër kësaj ideje, duke bërë që marrëveshja mes dy vendeve të jetë ende shumë larg.

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, deklaroi se Kosova dhe Serbia janë me vite dritë larg marrëveshjes nëse kihet parasysh ajo që po ndodh aktualisht. Mediat në Kosovë raportojnë se Vuçiç reagoi ndaj deklaratës së Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, i cili në Tiranë foli kundër korrigjimit dhe kundër ndarjes së Kosovës. Sipas Vuçiç kjo nënkupton një fakt që Beogradi e di tashmë: politika e vendeve perëndimore është edhe politikë e Prishtinës, që një Kosovë e pandashme mund të jetë Kosovë e pavarur. Thaçi vetëm sa e konfirmoi këtë, theksoi Vuçiç.

Sipas tij, tani të gjithë liderët në Prishtinë janë kundër ndryshimit të kufijve. “Express” raporton se presidenti serb shkuar dhe më tej me deklaratat e tij duke thënë se Prishtina po përpiqet të zhvillojë “një sulm” në Veri pas deklaratave të Thaçit për Milan Radojçiç, të cilin Vuçiç ka tentuar ta shfajësojë për vrasjen e Oliver Ivanoviç duke thënë se ai ka qenë 500 kilometra larg kur ka ndodhur vrasja. Vuçiç përsëriti se Lista Serpska ka dhe 45 ditë kohë për t’u larguar nga institucionet e Kosovës dhe se deri atëherë do shihet nëse qeveria e Kosovës do ta heqë taksën e vendosur ndaj produkteve serbe, e cila ka pasoja shumë negative në ekonominë e vendit./abcnews.al

hashim-thaci.jpg
G. P.13:17 | 01/03/2019

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi deklaroi se kurrë nuk do ketë shkëmbim territoresh mes Kosovës dhe Serbisë. Sipas Thaçit, shkëmbimi i territoreve është pazar dhe se do të ndodhë vetëm po të kalojnë mbi trupin e tij. Presidenti i Kosovës u shpreh se është për korrigjim kufijsh, por pa cënuar territorin e Kosovës. Deklaratat u bënë gjatë Samitit për Diasporën të mbajtur në Tiranë.

“Për shkëmbim territoresh kam folur edhe më herët, në anën tjetër ajo që dua të theksoj është kjo, që shkëmbimi i territoreve është pazar dhe askush nuk do të lejojmë që të bëjë pazar me kauzën kombëtare. Ndarja e Kosovës? Pa shkelur mbi trupin tim nuk do të mund ta cenojë kush 1 milimetër të territorit të Republikës së Kosovës. Askush nuk do të mund ta cenojë as Trepçën, as Mitrovicën, as Ujmanin dhe asnjë pjesë të territorit të Republikës së Kosovës.

Për ndarje të Kosovës dhe ekzagjerime të temave të tilla dhe ata që flasin sot janë ata që kanë ndihmuar Sllobodan Millosheviçin, janë miqtë e Radonçiçit të cilët i kam dëbuar nga Kosova. Korrigjimi i kufijve? Po, sepse nuk ka njeri në botë që ma mohon angazhimin tim për realizimin e aspiratës së të drejtave legjitime të Preshevës, Medvegjës dhe Bujanovcit për bashkëngjitje me territorin e Republikës së Kosovës pa cenuar territorin e saj”, tha Thaçi./abcnews.al

bahtiri.jpg
G. P.11:32 | 21/02/2019

Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, dorëzoi tek presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, peticionin për bashkimin e qytetit të Mitrovicës.

Peticioni është nënshkruar nga 16.594 qytetarë. Në deklaratën për media të komunës së Mitrovicës theksohet se nga kreu i shtetit kërkohet mbështetja e plotë për miratimin e kësaj nisme të ndërmarrë nga qytetarët e Mitrovicës./abcnews.al

fsk.jpg
G. P.15:06 | 17/02/2019

Sot në Kosovë kremtohet 11-vjetori i shpalljes së Pavarësisë. Ky përvjetor e gjen Kosovën me Ushtrinë e saj dhe me synimin e politikës së Prishtinës për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë.

Ky është parakalimi i parë i trupave të Forcës së Sigurisë së Kosovës që pas shndërrimit të saj në ushtri. Manifestimi në qendër të Prishtinës zhvillohet në ditën e festës së Pavarësisë së Kosovës.

Trupat ushtarake të shtetit më të ri në Ballkan po demonstrojne forcën, përgjegjësinë, përkushtimin dhe atdhetarinë në këtë parakalim solemn.

Nga tribuna i ndiqnin drejtuesit më të lartë të shtetit të Kosovës, Presidenti Hashim Thaçi, kryetari i Parlamentit Kadri Veseli, kryeministri Ramush Haradinaj dhe mysafirë nga Shqipëria, kryeministri Edi Rama.

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, tha se ushtarët e Forcës së Sigurisë së Kosovës janë dëshmia më e mirë e suksesit dhe përparimit të Kosovës.

Hashim Thaçi: “Vetëm 11 vjet më parë kemi filluar së bashku rrugën e konsolidimit të Republikës së Pavarësisë së Kosovës. Para nesh sot kemi ushtri profesionale, multietnike e cila është në shërbim dhe në mbrojtje të shtetit më të ri të Evropës. E mirëpresim ditën kur ushtarët e Kosovës bashkë me ushtarët e rajonit do të shërbejnë për ndërtimin e paqes në çdo kënd të planetit”.

Në këtë ditë të Pavarësisë, kreu i shtetit të Kosovës, i shtriu sërish Beogradit dorën e bashkëpunimit në emër të  arritjes së një marrëveshjeje për fqinjësinë e mirë. Por siç u shpreh Thaçi, genocidi serb në Kosovë nuk do të harrohet kurrë.

Hashim Thaçi: “Edhe mund të arrijmë marrëveshje paqësore me Serbinë. Por një gjë nuk duhet harruar. Kurrë nuk do të harrojmë spastrimin etnik, genocidin e serbëve në Kosovë. 13.500 civilë shqiptarë të vrarë, 400 masakra dhe rreth 20 mijë gra të dhunuara nga shteti i Serbisë që edhe sot nuk kanë marrë dënimin e merituar”.

Duke falenderuar të gjitha shtetet që kanë njohur Pavarësinë e Kosovës, Thaçi tha se Kosova nderon dhe ruan raportet me partnerët strategjikë dhe vendet mike.

Hashim Thaçi: “Synimi ynë është integrimi në Nato dhe në Be. Të ruajmë partneritetin special me SHBA-të dhe të punojmë për paqen dhe zhvillimin në vendin tonë”.

Nga SHBA, miku i Kosovës dhe ish-ambasadori William Walker ishtë i pranishëm në këtë ceremoni, për nder të festës së Pavarësisë së Kosovës./abcnews.al

 

homazhe.jpg
G. P.11:30 | 17/02/2019

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryeministri Ramush Haradinaj bënë sot homazhe në kompleksin përkujtimor të Adem Jasharit, me rastin e 11-vjetorit të pavarësisë.

Krerët e shtetit kanë vendosur buqeta me lule tek varri i ish-komandantit legjendar të UÇK-së në Prekaz dhe kanë mbajtur një minutë heshtje. Në një prononcim për mediat, Thaçi ka deklaruar se i është mirënjohës familjes Jashari për kontributin e dhënë për lirinë e Kosovës.

“Sot jemi këtu për t’i bërë nderimet shtetërore komandantit legjendar dhe bashkëluftëtarit tonë, Adem Jashari dhe familjes së tij për sakrificën sublime, që shërbeu si bazament për të ardhmen e Kosovës”, ka thënë Thaçi.

Ndërsa Haradinaj, me pak fjalë ka uruar qytetarët për 11-vjetorin e pavarësisë./abcnews.al

haradinaj.jpg
G. P.22:29 | 12/02/2019

Përpjekja e radhës e Shteteve të Bashkuara për të bindur qeverinë e Kosovës të heqë taksën për produktet serbe ka dështuar. Pas takimit të radhës me ambasadorin Filip Kosnet, kryeministri Haradinaj ka përsëritur se taksa nuk hiqet.

As sanksionet e fundit të vëna nga SHBA-ja nuk kanë ndikuar në qëndrimin e kryeministrit Haradinaj për pezullimin e taksës. Haradinaj ka takuar sot ambasadorin amerikan Philip Kosnett, për të cilin tha se ka kërkuar sërish pezullimin e taksës.

Ramush Haradinaj, kryeministër i Kosovës: “Ata sugjerojnë që të pezullohet taksa, që t’i hapet rrugë dialogut. Kemi biseduar edhe tema të tjera bilaterale. Qëndrimi ynë është i qartë, unë dua shumë ta heq taksën, mirëpo është e lidhur me njohjen nga Serbia dhe sugjerimi im është të mos ndërlidhen temat”.

Sipas kreut të ekzekutivit, Kosova është e interesuar për arritjen e një marrëveshjeje me Serbinë, sepse, siç thotë ai, populli është lodhur duke pritur. Lidhur me letrën e gjeneralit të FSK-së Rrahman Rama drejtuar presidentit Hashim Thaçi se po rrezikohet një fond prej 12 milionë dollarësh për FSK-në, kryeministri tha se ai duhet të rrijë sa më larg nga mediet.

Ramush Haradinaj: “Gjeneralin Rama e kam koleg, sa me pak që del në media aq më mirë është. Nëse e ka zor me mbajt ushtrinë është ndonjë djalë i ri që mund ta marrë këtë detyrë. Kur ishte Gjykata Speciale nuk mërziteshin për Amerikën”.

Vendimi i qeverisë për taksën do të ndikojë edhe në mënyrën e vazhdimit të angazhimit të NATO-s në Kosovë. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono