haradinaj

BLERTA-HARADINAJ-TAKIMI_ABC-M4-T2.mpg_snapshot_00.40-1280x720.jpg
ent ela18:40 | 30/07/2019

Jo të gjithë anëtarët e koalicionit qeverisës në Kosovë, i janë përgjigjur ftesës së kryeministrit në dorëheqje Ramush Haradinaj për një takim të përbashkët konsultativ. Munguan përfaqësues të Partisë Demokratike, më e madhja e koalicionit.

Zv.kryeministrat Fatmir Limaj dhe Behgjet Pacolli ishin të vetmit që iu përgjigjën ftesës së kryeministrit në dorëhqeje Ramush Haradinaj për një takim konsultativ të koalicionit të deritashëm.

Kreu i PDK-së njëherësh edhe kryetar i parlamentit Kadri Veseli ka refuzuar të marrë pjesë në këtë takim, ndërsa në mesditë ka takuar kryetarët e komunave që udhëhiqen nga PDK-ja, për tu mobilizuar për zgjedhje të jashtëzakonshme.

Në takim nuk ka marrë pjesë as zv.kryeministri Enver Hoxhaj I cili është edhe nënkryetar I PDK-së.

Pas takimit që zv.kryeministri Fatmir Limaj  tha se javën e ardhshme duhet t’i jepet epilog situatës së krijuar.

“Është më mirë të mblidhen partitë politike dhe të caktohet data e zgjedhjeve,  natyrisht edhe presidenti të kryejë detyrën e vet .Pastaj duhet të caktohet një datë e zgjedhjeve sipas marrëveshjes së partive politike”.

Derisa Presidenti ende nuk I ka ftuar partitë e mëdha për konsultim, ai sot ka takuar përfaqësuesit e  partive të minoriteteve KDTP-së dhe ata të VAKAT me të cilët ka biseduar për zhvillimet politike pas dorëheqjes së kryeministrit.

Ndërkohë mbledhje sot ka mbajtur edhe Lidhja Demokratike e Kosovës.

Raporti: Blerta Dalloshi Berisha

Kamera: Visar Kryeziu

 

 

haradinaj-1280x720.jpeg
ent ela09:30 | 26/07/2019

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se nuk do të lejojë vakum qeverisës në Kosovë, dhe se do të vazhdojë të kryejë detyrat e tij qeverisëse.

Ai iu përgjigj kështu kritikave në rritje nga përfaqësuesit e opozitës, të cilët kanë thënë, se në momentin e dorëheqjes, ai nuk ka të drejtë më të marrë vendime.

Kritika ka pasur edhe për shkakun se sot (e premte) Haradinaj ka thirrur një mbledhje të qeverisë. Por, Haradinaj i ka ftuar të gjithë ata që kanë dyshime në ligjshmërinë e vendimeve të ardhshme të qeverisë, t’i drejtohen Gjykatës Kushtetuese.

Dëgjoj zëra se kryerja e detyrave qeverisëse pas dorëheqjes, është jo kushtetuese. Si Qeveri në dorëheqje, ashtu siç e kam cekur edhe në vendimin tim për dorëheqje, do t’i kryejë detyrat, se nuk guxoj të lë vakuum qeverisës, sepse Kosova nuk mund t’i bartë pasojat e vakuumit qeverisës. Me respekt për ta, palët që mendojnë ndryshe i ftoj t’i drejtohen Gjykatës Kushtetuese”, ka shkruar Haradinaj në Facebook, pas kthimit nga Haga në Kosovë.

Ramush Haradinaj, ka dhënë dorëheqje nga detyra e kryeministrit, të premten e kaluar, për shkak se është ftuar për tu intervistuar nga Gjykata speciale për krime të luftës në Kosovë, në cilësinë e të dyshuarit.

Pas intervistimit nga prokurorët në Hagë, Haradinaj ka thënë se nuk pret të ketë aktakuzë ndaj tij, dhe se është mbrojtur në heshtje./REL

ZGJEDHJET-NE-KOSOVE_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.39-1280x720.jpg
ent ela15:20 | 25/07/2019

Sot pritet të mbërrijë në Prishtinë kryeministri i dorëhequr Ramush Haradinaj. Ai përfundoi të mërkurën intervistimin nga prokurorët e Dhomave të Specializuara në Hagë. Ndërkohë Presidenti Thaçi nuk ka bërë asnjë hap për të drejtuar vendin në zgjedhje të parakohshme pas dorëheqjes së Haradinajt nga posti i kryeministrit.

Nesër bëhen një javë që kur Ramush Haradinaj ka dhënë dorëheqje nga posti i Kryeministrit pas ftesës që ka marrë nga Gjykata Speciale për t’u intervistuar në cilësinë e të dyshuarit.

Ndonëse Haradinaj ka kryer obligimin e tij dje në Hagë dhe sot pritet të kthehet në Kosovë, ende nuk është ndërmarrë ndonjë hap konkret për krijimin e një qeverie teknike, apo shpalljen e zgjedhjeve të jashtëzakonshme.

Presidenti nuk i ka ftuar ende partitë politike për konsultim derisa këto të fundit janë deklaruar kundër një qeverie teknike dhe për zgjedhje të jashtëzakonshme.

Sido që të jetë Haradinaj pas kthimit nga Haga ka thënë se do t’i kthehet jetës politike. Ai nuk ka përjashtuar mundësinë që të garoj sërish për postin e kryeministrit në zgjedhje të jashtëzakonshme. Ndërsa në Hagë ai ka zgjedhur heshtjen për t’u mbrojtur. Nuk dihet ende nëse do të ketë aktakuzë për të në të ardhmen nga Specialja. /ABC News Albania 24/7

haradinaj-2-1280x849.jpg
Sej rie13:00 | 24/07/2019

Kanë përfunduar intervistimet në Gjykatën Speciale në Hagë Kryeministri në dorëheqje  Ramush Haradinaj dhe ish zëdhënësi i UÇK-së Jakup Krasniqi.

Ramush Haradinaj ka zgjedhur heshtjen për tu mbrojtur , duke mos iu përgjigjur pyetjeve të prokurorëve të dhomave të specializuara në Hagë.

Haradinaj pas intervistimit tha se nuk ia lejon këshilla ligjore që të tregojë se për çfarë konkretisht është pyetur derisa ende nuk e di rolin e tij për çfarë është ftuar si i dyshuar.

“Kam pranuar këshillën ligjore që të mos i përgjigjem pyetjeve. Me këtë kam përfunduar detyrimet ligjore ndaj Gjykatës, nuk kam detyrime të tjera. Kjo është gjithçka që mund të them sot. Nuk ka një material, apo përmbajtje, se për çfarë bëhet fjalë dhe këshilla ligjore ka qenë që të mos hyj në diskutime tjera por të mbrohem në heshtje. Nuk e di për çfarë jam ftuar, kam kërkuar shpjegime, për rolin tim në UÇK po, por jo diçka konkrete”.

Për momentin prokuroria nuk ka paraqitur ndonjë detyrim tjetër ndaj Haradinaj ndërsa ky i fundit u shpreh se do të kthehej në Kosovë.

Haradinaj tha se dorëheqja e tij është një ndërhyrje e madhe për Kosovën.

“Është një ndërhyrje e madhe për Kosovën. Jemi detyruar në momentet kur është dashur të ruhet vëmendja në gjëra të tjera, që të japim dorëheqjen. Për fat të mirë në Kosovë ka qëndrueshmëri dhe është respektuar ligji dhe Kushtetuta. Partitë politike garojnë, nëse populli me jep besim e vazhdoj punën nëse jo u uroj fat të tjerëve”.

Intervistimin sot në Hagë e përfundoi edhe ish zëdhënësi i UCK-së Jakup Krasniqi. Ai nuk ka dashur të japë detaje për mediat se në çfarë cilësie është ftuar por vetëm ka thënë se e ka kryer detyrimin e tij ligjor./ABC News Albania 24/7

KRIZA-HARADINAJ.mpg_snapshot_00.54-1280x720.jpg
ent ela11:10 | 24/07/2019

Kryeministri në detyrë Ramush Haradinaj dhe Jakup Krasniqi, ish-zëdhënës i UÇK-së kanë përfunduar marrjen në pyetje në Hagë, me ftesë të Gjykatës Speciale.

Pas marrjes në pyetje, Haradinaj u shpreh se kishte kryer detyrimet e tij ligjore dhe tashmë po kthehej në Kosovë për t’u përqendruar sërish tek jeta politike. Haradinaj tha se me këshillën e avokatëve të tij nuk i ishte përgjigjur asnjë pyetjeje, e që aktualisht nuk kishte më asnjë detyrim ndaj gjykatës speciale. Haradinaj theksoi se rikthehej në atdhe i palëkundur për vendimet e tij politike.

Ndërsa kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës Socialdemokrate, Jakup Krasniqi nuk pranoi të jepte asnjë deklaratë për gazetarët pas daljes nga ndërtesa e gjykatës.

Ramush Haradinaj u dorëhoq pak ditë më poarë nga posti i kryeministrit, me qëllim që të shkonte pera Gjykatës së Hagës si qytetar i thjeshtë. /ABC News Albania 24/7

C7CAC999-150B-40ED-BD58-5BD8F21D5790_w1023_r1_s.jpg
ent ela09:00 | 24/07/2019

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj, do të merret sot në pyetje nga Prokuroria Speciale për Krime Lufte në Kosovë.

Haradinaj udhëtoi drejt Hagës, ku edhe vepron Prokuroria, të martën, katër ditë pasi dha dorëheqje nga pozita e kryeministrit të Kosovës, për shkak të, siç tha, ftesës për intervistim në cilësinë e të dyshuarit.

Prokuroria Speciale është një nga dy dhomat e Gjykatës Speciale që i trajton pretendimet për përfshirjen e ish-pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në krime të luftës, në periudhën 1998-2000.

Haradinaj ka qenë komandant i UÇK-së dhe kjo është hera e dytë që ai jep dorëheqje nga pozita e kryeministrit për t’u përballur me drejtësinë në Hagë.

Hera e parë ka ndodhur në vitin 2005, kur është akuzuar për krime lufte nga Tribunali Ndërkombëtar për ish-Jugosllavinë.

Haradinaj është liruar dy herë nga akuzat që lidhen me luftën: në vitin 2008 dhe pastaj në rigjykim të pjesshëm, më 2012.

Duke shpallur vendimin për dorëheqje të pakthyeshme më 19 korrik, ai tha se “nuk do që të shkojë në Hagë si udhëheqës qeverie, por si qytetar i Kosovës”.

Prokuroria Speciale, nga janari i këtij viti, ka intervistuar dhjetëra ish-luftëtarë, por Haradinaj paraqet zyrtarin më të lartë të ish-Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, por edhe të institucioneve të Kosovës që do të merret në pyetje nga hetuesit.

Ngjashëm është edhe rasti i ish-kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, ish-zëdhënës i UÇK-së, i cili po ashtu do të intervistohet sot.

Ftesa për intervistim këto ditë morën edhe ish-shefi i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, Bislim Zyrapi, ish-anëtari i këtij shtabi, Sokol Bashota, ish-shefi i një zone operative, Shukri Buja, e të tjerë.

Kuvendi i Kosovës e miratoi ligjin për formimin e Gjykatës Speciale në gusht të vitit 2015, ndërsa Gjykata u bë plotësisht funksionale në korrik të 2017-ës.

Gjykata është pjesë e sistemit gjyqësor të Kosovës, por statutet e saj u lejojnë prokurorëve që t’i zhvendosin procedurat jashtë vendit.

Vendimi për themelimin e saj pasoi publikimin e një raporti nga Këshilli i Evropës në vitin 2011, në të cilin u tha se ka prova të mjaftueshme për të hetuar krimet që supozohet se i kanë kryer ish-pjesëtarë të UÇK-së kundër serbëve dhe disa shqiptarëve të dyshuar për bashkëpunim me regjimin e Beogradit, gjatë dhe para luftës së viteve 1998/99.

Formimi i Gjykatës nxiti pakënaqësi dhe çoi në protesta të veteranëve të UÇK-së. Në fund të vitit 2017, pas një peticioni me mbi 15 mijë nënshkrime, një grup i deputetëve të Kuvendit të Kosovës ndërmori një nismë për shfuqizimin e Gjykatës, por ajo dështoi pas disa javësh presion politik nga bashkësia ndërkombëtare.

Ekspertët e së drejtës penale ndërkombëtare thonë se pas intervistimeve në Prokurorinë Speciale, pritet të ngrihen edhe akuza.

Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë më 22 korrik, Haradinaj tha se ai “e ka dëshmuar pafajësinë e tij dy herë” dhe se ka dhënë dorëheqje nga pozita e kryeministrit, të cilën e mbajti nga viti 2017, “për ta ruajtur nderin e shtetit dhe të kryetarit të qeverisë”.

Haradinaj, i cili udhëheq Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës, po ashtu tha se Kosova duhet të shkojë në zgjedhje të parakohshme, për të dalë nga gjendja në të cilën është.

Edhe partitë tjera, si në pushtet, ashtu edhe në opozitë, i shohin zgjedhjet si të pashmangshme, por presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, nuk ka dalë ende me ndonjë vendim për to. /Radio Evropa e Lirë

methode_times_prod_web_bin_32adb3f2-53cc-11e9-a8f5-a9ee11ff7e6d.jpg
ent ela13:40 | 23/07/2019

Ramush Haradinaj është misur për në Hagë ku i është kërkuar të jetë i pranishëm në një seancë marrjesh në pyetje nga gjykata speciale. Pak para nisjes ai u shpreh se pavarësisht rrethanave, mbetej i palëkundur në vendimet e tij

Fiks në orën 12.00 kryeministri Ramush Haradinaj ka mbërritur në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës për të udhëtuar për në Hagë, aty ku pritet të intervistohet në cilësinë e të dyshuarit nga dhomat e specializuara.

Por ende nuk është bërë e ditur se për cilat raste konkretisht Haradinaj do të merret në pyetje. Haradinaj nuk ka preferuar të ndalet e të flasë për media.

Megjithatë para nisjes për në aeroport ai nëpërmjet një statusi në Facebook ka thënë se luftëtarët e lirisë gjithmonë ishin të rreshtuar me të drejtën.

“Tërësisht në të drejtën e Kosovës, i palëkundur për vendimet e mia jetësore dhe i patrazuar e ballëlartë. Kosova ka ecur përpara në rrugëtimin euro-atlantik dhe është më e fortë se kurrë, në rreshtin e paqes dhe miqësi të përhershme me ShBA-në. Kosova është e gatshme të dialogojë me Serbinë deri në arritjen e një marrëveshjeje finale ligjërisht obliguese, përfshi njohjen reciproke në kufijtë ekzistues. Por, tregun e japim vetëm për njohje. Me nder kam mbrojtur të drejtën tonë, dje, sot dhe do ta mbrojë gjithmonë!”, ka shkruar Haradinaj.

Haradinaj edhe dy herë më parë ishte përballur me Tribunalin e Hagës por në të dyja rastet është shpallur i pafajshëm.

Ndërsa njëherë ishte ndaluar në Francë me flet-arrest të Serbisë ku ka qëndruar për rreth 4 muaj për tu shpallur i lirë më pas nga Gjykata në Colmar të Francës.

Ramush Haradinaj të premten ka dhënë dorëheqje nga posti i Kryeministrit pasi është ftuar nga Gjykata Speciale për tu marrë në pyetje në cilësinë e të dyshuarit.

Haradinaj edhe në vitin 2005 kishte dhënë dorëheqje nga po i njëjti post pas 3 muajsh qeverisje për shkak të  ballafaqimit të tij me atëherë Tribunalin e Hagës./ABC News Albania 24/7

67088548_1272105472913864_8495705260088623104_n.jpg
Sej rie12:20 | 23/07/2019

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ndodhet në Hagë, ku do të merret në pyetje në Dhomat e Posaçme. Haradinaj pritet të merret sot në pyetje, ndërsa në një portim në “Facebook”,  ka dhënë një mesazh ku shprehet këmbëngulës se taksa ndaj Serbisë nuk duhet të hiqet pa njohjen e Kosovës si shtet.

Postimi i plotë i Haradinajt:

Luftëtarët e lirisë gjithmonë ishin të rreshtuar me të drejtën!

Sot, si Ramush Haradinaj, qytetar i Republikës së Kosovës, i përgjigjem ftesës për intervistim nga Dhomat e Posaçme në Hagë. Tërësisht në të drejtën e Kosovës, i palëkundur për vendimet e mia jetësore dhe i patrazuar e ballëlartë.

Kosova ka ecur përpara në rrugëtimin euro-atlantik dhe është më e fortë se kurrë, në rreshtin e paqes dhe miqësi të përhershme me ShBA-në. Kosova është e gatshme të dialogojë me Serbinë deri në arritjen e një marrëveshjeje finale ligjërisht obliguese, përfshi njohjen reciproke në kufijtë ekzistues. Por, tregun e japim vetëm për njohje.

Me nder kam mbrojtur të drejtën tonë, dje, sot dhe do ta mbrojë gjithmonë!

67299110_1269666503157761_302356575127863296_n.jpg
Sej rie21:00 | 21/07/2019

Për shkak të ftesës nga Gjykata Speciale në cilësinë e të dyshuarit, Ramush Haradinaj, ka dhënë dorëheqje nga posti i Kryeministrit.

Letrën e dorëheqjes, Haradinaj pritet që të hënën t’ia dorëzojë presidentit Hashim Thaçi.

Mirëpo, gjatë ditës së sotme, Haradinaj është takuar me presidentin e Shqipërisë, Ilir Meta, me të cilin kanë diskutuar rreth situatës aktuale politike në Kosovë.

Këtë e ka bërë të ditur vet Haradinaj përmes një postimi në profilin e tij zyrtar në rrjetin social Facebook.

Postimi i plotë i Haradinajt pa ndërhyrje:

Kënaqësi e veçantë të takoj sonte në Prishtinë Presidentin e Shqipërisë, Ilir Meta, bashkë me vajzën Borën.

Rast i mirë për të këmbyer mendime rreth aktualitetit politik në Kosovë, Shqipëri dhe rajon.

Në proceset që po kalon Kosova, angazhimi i përbashkët përballë sfidave e fuqizon faktorin shqiptar.

67688775_2384304161615843_3881525910066692096_o-1280x890.jpg
ent ela21:15 | 19/07/2019

Për dorëheqjen e kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj ka reaguar edhe Presidenti i Republikës së Shqipërisë Ilir Meta. Në një postim në faqen zyrtare Meta shkruan se është i bindur në pafajësinë e tij, ndërsa shton se nuk Nuk ka pabesi dhe presion që e thyen Burrin e Shtetit dhe Heroin e Kombit!

“Krenar për Ramush Haradinajn dhe i bindur në pafajësinë e tij! Nuk ka pabesi dhe presion që e thyen Burrin e Shtetit dhe Heroin e Kombit!

Nga sot të gjithë duhet të flemë më pak, të shqetësohemi më shumë dhe të bashkohemi më fort që Kosova dhe rajoni ynë të jenë të pacënuar në paqen dhe sigurinë tonë, si dhe në të ardhmen evropiane”– shkruan Meta. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono