hapja

ARENA-KOMBETARE-FUSHA-NUK-KA-NISUR-_ABC-M4-T2.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
Vladimir Prenga13:18 | 10/11/2019

“Arena kombëtare” hap dyert sot, në ndeshjen testuese që Vllaznia dhe Apolonia për femra do të zhvillojnë prej orës 19:00. Ky është testi gjeneral për funksionimin e stadiumit të ri dhe angazhimi i Federatës Shqiptare të Futbollit ka qenë maksimal.

Është shumë e rëndësishme që të hapet çdo sektor i stadiumit dhe inspektorët e UEFA-s të vëzhgojnë me kujdes çdo detaj dhe më pas të japin “OK”-in që Shqipëri-Francë të luhet aty, edhe pse në FSHF e konsiderojnë çështje të mbyllur diçka të tillë.

Për ndeshjen e sotme pritshmëritë janë të mëdha sa i përket numrit të tifozëve. 10 deri në 12 mijë tifozë pritet të jenë në stadium, ndërkohë që janë dërguar një numër i madh ftesash. Sigurisht ka një kuriozitet të madh për  të parë stadiumin e ri, që është më i madhi dhe më moderni në vend. /abcnews.al

edi-rama-2-1280x718.jpg
nev ila15:30 | 15/10/2019

Shqipëria do të shpresojë deri në fund për të marrë një “PO” të premten e 18 tetorit për çeljen e negociatave me Bashkimin Europian, por kryeministri Rama përgatiti shqiptarët se gjithçka mund të ndodh. Pengesa në rrugëtimin për të hapur portën e parë për të përgatitur hyrjen në Bashkimin Europian mbetet skepticizmi i Francës dhe Holandës ndërkohë që ndërmjetësuesin në proces po e bën Gjermania.

Qëndrimet e Francës për kreun e qeverisë nuk janë surprizë, duke shtuar se për ta problem nuk është Shqipëria por qasja që kanë në lidhje me zgjerimin e Bashkimit Europian.

Vota që vendet anëtare do të ngrenë në 18 tetor sipas Ramës nuk kanë lidhje me atë që ka bërë Shqipëria deri më sot, ndërkohë që nuk harroi të kujtoi se opozitën në këtë proces e ka pasur kundër integrimit të vendit.

Pavarësisht vendimit që do të marrë Këshilli Europian të premten, Rama garantoi se puna për integrimin e vendit në BE nuk do të ndalet sepse sipas tij shqiptarët nuk përparojnë për Parisin, Berlinin dhe Brukselin por për Shqipërinë, shqiptarët dhe gjeneratat e tjera./abcnews.al

BELGAIMAGE-78277555.jpg
nev ila09:42 | 23/09/2019
Përfaqësuesja e lartë për politikën e Jashtme dhe të Sigurisë së Bashkimit Europian, Federica Mogherini, priti të djelën në mbrëmje drejtuesit e partnerëve të Ballkanit Perëndimor  në një darkë tradicionale pune paralelisht me zhvillimet e asamblesë së 74-të të përgjithshme të Këshillit të Bashkuar në Nju Jork.
Në funksion të perspektivës së qartë të Bashkimit Evropian që ka Ballkani Perëndimor, përfaqësuesja e lartë Mogherini dhe përfaqësuesit nga rajoni rishikuan përparimin thelbësor të arritur deri tani, si dhe detyrat për të ardhmen.
Ata shprehën mbështetje për hapjen e negociatave të anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë në Bashkimin Europian, duke nënvizuar se ky vendim është thelbësor jo vetëm për të dy vendet në fjalë, por për të gjithë rajonin dhe për Bashkimin Europian.
Të gjithë  mbështetën vazhdimin e dialogut Serbi-Kosovë dhe përfundimin e shpejtë të një marrëveshje juridikisht detyruese për normalizimin e plotë të marrëdhënieve.
Të gjithë partnerët e Ballkanit Perëndimor konfirmuan angazhimin e tyre të fortë për perspektivën e BE-së, duke theksuar se puna për reformat vazhdon, ashtu si dhe bashkëpunimi rajonal dhe marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë.
Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Europian dhe drejtuesit e Ballkanit Perëndimor shprehën solidaritetin e tyre me Shqipërinë për goditjet nga një seri tërmetesh të forta këtë fundjavë./ABC News Albania 24/7
ilirjan-celibashi-mirela-1280x607.jpg
nev ila21:17 | 10/07/2019

Mbrëmjen e sotme me Mirela Milorin në studion e ABC News, ka qenë i ftuar në një intervistë ish-kreu i KQZ Ilirjan Celibashi. Celibashi ndau opinionin e tij në lidhje me situatën aktuale politike. Sipas Celibashit, KQZ ka qenë konform ligjit në vendimet e saj, në lidhje me dekretin e presidentit Meta, për anullimin e zgjedhjeve në 30 qershor. Gjithashtu Celibashi theksoi se KQZ, nuk mund të rrijë pas derës së presidentit, duke pritur aktin e radhës në lidhje me procesin zgjedhor. Por Celibashi mendon se presidenti mund edhe të kishte luajtur politikisht me një zgjidhje tjetër përtej asaj të anulimit të zgjedhjeve.

Mirela Milori: A është e mundur hapja e materialeve zgjedhore? A është ligjërisht e mundur dhe në çfarë pozicioni është KQZ?

Ilirjan Celibashi: Kërkesa e bindjes demokratike ndryshon nga ajo e partisë demokratike, ndryshojnë pozitat e tyre nga pikëpamja juridike. PD duke qenë se nuk është subjekt zgjedhor i ka të kufizuara kërkesat e saj. Ndërkohë që Bindja Demokratike është subjekt zgjedhor dhe si i tillë ka të drejta më të pakufizuara kundrejt KQZ për çështje të ndryshme të procesit zgjedhor. Kërkesa që ka bërë PD në lidhje me dokumentacionin zgjedhor të kërkuar mendoj se është një kërkesë e cila ka bazueshmëri ligjore. Me sa kam vërejtur PD ka kërkuar atë pjesë të dokumentacionit zgjedhor që disponohet nga Komisionet e nivelit të qendrës së votimit, të KZAZ-së dhe të KQZ. Këtë dokumentacion këto komisione e disponojnë dhe kanë detyrimin që ta vënë në dispozicion të çdo partie politike që e kërkon. Me sa kam parë bëhet fjalë për kopje të tabelave të rezultatit, kopje të procesverbalit të votimit, akte që kanë të bëjnë me mbylljen e kutive të votimit, procesverbalet e tyre.

Kurse kërkesa e Bindjes Demokratike në lidhje me hapjen e gjithë kutive, të materialeve dhe dokumentacionit zgjedhor nuk e di se sa bazë kjo kërkesë ka por ne këtë nuk e dimë. KQZ është ajo që do ta shqyrtojë. Nga informacionet që kemi nuk mund të themi nëse kërkesa është apo jo e bazuar, ajo çfarë ka rëndësi të thuhet është që çdo kërkesë duhet që minimalisht të mbështetet në një lloj indicie. Kush mund të ishte një lloj indicie në këtë rast? Procesi i numërimit regjistrohet dhe filmohet, marrja e një kopje e konsultimi me përmbajtjen e DVD, mund të japë disa të dhëna që  mund të legjitimojnë kërkesën për të kërkuar hapjen e kutive të votimit dhe të materialeve zgjedhore. Pra duhet një pretekst për këtë. Dokumentacionin e kërkuar që institucioni disponon duhet ta vërë në dispozicion të partive politike. Kërkesa e PD mund të plotësohet nga KQZ për sa i përket dokumentacionit.

Nuk mund të themi nëse kërkesa është apo jo e bazuar. Kërkesa duhet të jetë e bazuar në një indicie, pra duhet një pretekst për të bërë kërkesën.

Mirela Milori: Duke qenë se keni qenë ish kryetar i KQZ, sa komode e ka KQZ të punojë në këtë situatë, në këto zgjedhje të 30 qershorit të cilat janë shumë atipike?

Ilirjan Celibashi: Është punë voluminoze, e vështirë dhe shto këtu sfondin politik padyshim që e komprometon veprimtarinë e KQZ dhe secili është i prirur ta shohë këtë veprimtari sipas interesit të vet. Në këtë situatë të një konfliktualiteti politik gjithkush përpiqet të kapet edhe pas një gjëje që nuk është thelbësore thjesht për të ndërtuar alibinë e vet.

Mirela Milori: KQZ hyri në skenë që kur zoti Meta nxori një mandat për anulimin e zgjedhjeve të 30 qershorit KQZ nuk e pranoi e hodhi poshtë këtë dekret, shkoi në kolegjin zgjedhor edhe atje u rrëzua, si ka qenë qëndrimi i KQZ në lidhje me këtë moment të presidentit Meta?

Ilirjan Celibashi: KQZ në fakt nuk është se shqyrtoi direkt vlefshmërinë ligjore apo kushtetutshmërinë e dekretit të presidentit. KQZ e konsideroi aktin e presidentit, si një akt absolutisht të pavlefshëm, dhe tha se do vazhdonte procesin përgatitor zgjedhor. Vendimet që KQZ mori pasi Presidenti nxori dekretin për anulimin e datës së zgjedhjeve, u bënë objekt i shqyrtimit nga Kolegji Zgjedhor. Kolegji Zgjedhor e konsideroi vendimin e KQZ të ligjshëm, gjë që do të thotë se dekreti i presidentit ka qenë i paligjshëm. Nuk është se KQZ u shpreh mbi ligjshmërinë e dekretit direkt por vazhdoi me procesin e vendimmarrjes duke injoruar dekretin./abcnews.al

 

erion-veliajj.jpg
ad min15:12 | 05/07/2019

Bindja Demokratike dorëzoi sot në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve ankimimin e procesit elektoral të 30 Qershorit. Partia më e re opozitare pretendon se ka patur shtim fiktiv të numrit të përgjithshëm të votuesve, si dhe ndryshim të votave në tavolinat e numërimit në favor të Partisë Socialiste dhe të aleatëve të saj.

“Hap kutitë, ose pranoje”!

Thirrjen Bindja Demokratike ai drejton atij që e ka kërkuar i pari hapjen e kutive rreth 10 vite më parë, Edi Ramës. Partia më e re opozitare ka ankimuar këtë të premte procesin elektoral të 30 Qershorit në të gjitha ato zona zgjedhore, ku ajo konkurroi me kandidatë për kryetarë ose këshilltarë bashkie. Dosja ankimore u dorëzua në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve nga anëtari i bordit të përkohshëm përfaqësues, Fabian Topollaj.

“Objekt i ankimimit janë vetëm ato qendra votimi dhe zona zgjedhore, ku Bindja Demokratike, u lejua të marrë pjesë në garë, ndërkohë që të njëjtat probleme me zgjedhjet me siguri që kanë ekzistuar në të gjithë territorin”.

Bindja Demokratike me ankimimin e saj synon të provojë që zgjedhjet e 30 qershorit u administruan keq dhe qëllimisht nga përfaqësuesit e vetëm të njërës palë, në këtë rast të Partisë Socialiste.

“Në konstatimet e vëzhguesve të Bindjes Demokratike theksohet se ka pasur shtim fiktiv të numrit të përgjithshëm të votuesve, si dhe ndryshim të votave në tavolinat e numërimit në favor të Partisë Socialiste dhe të aleatëve të saj”.

Partia opozitare fton publikisht anëtarët e KQZ-së dhe Partinë Socialiste që të bëjnë transparencën e zgjedhjeve të 30 Qershorit, në rast se ata janë të sigurt se nuk ka pasur deformim të vullnetit të zgjedhjeve.

“Zgjidhja është Hapja e Kutive”!/ABC News Albania 24/7

balla-dh-hajdari.jpg
ad min15:22 | 23/05/2019

Mazhoranca dhe opozita parlamentare është bërë bashkë në kërkesën drejtuar të gjithë aktorëve të politikës për t’u bashkuar për të kontribuar në çeljen e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Evropian. Thirrja është drejtuar nga kryetari i grupit parlamentar Socialist Taulant Balla dhe ajo e grupit demokrat Rudina Hajdari.

“Ne jemi kundërshtarë, e kritikojmë padyshim njëri-tjetrin, por ama kur vjen çështja tek rruga evropiane e shqipërisë padyshimqë duhet të jemi bashkë. Por më vejn keq që Presidenti i Republikës e rendit veten në krahun e atyre që mendojnë se reforma në drejtësi nuk ka ecur ashtu siç duhet edhe pse të gjitha institucionet ndërkombëtare që monitorojnë Shqipërinë, nuk ka një partner sot nga SHBA,në vendet anëtare të BE-së që nuk lverësojnë reformën në drejtësi. Apo për më keq se kaq që parlamenti sipas Presidentit edhe pse jemi Republikë e pastër parlamentare nuk qenka funksional. Po pse nuk qenka funksional parlamenit? Sepse këtu nuk është Monika dhe është Ralfi? Apo se këtij Kuvendi i mungojnë fjalimet pa pikë e pa presje të Sali Berishës dhe e ka zëvendësuar me fjalime të ngjashme të Kujtim Gjuzit”, tha Balla.

“Në një anë kemi një kryetar, në tentativë, i cili jo vetëm viziton Anglinë që po del nga BE, por shoqërohet me disa delegatë të një ushtrie të vdekur që nuk përfaqësojnë asnjë dhe nuk ka delegacionin e saj asnjë të ri. A nuk është ky një turp? Pse nuk jemi në gjendje sot e kësaj dite të shkojmë të unifikuar drejt Be dhe të shprehim qartë interesin tonë dhe vullnetin e 93% të shqiptarëve për t’u anëtarësuar në BE. Unë mendoj se ne duhet të bëjmë të pamundërën, duhet t’i tregojmë BE-së që po bëjmë përpjekjet maksimale, qoftë edhe përballë kësaj krize , kësja opozite që tashmë është e përçarë dhe jashtë Kuvendit. Duke ndenjur në rrugë nuk vjen ndryshimi”, tha deputetja Hajdari./ABC News Albania 24/7

dogana-1280x720.jpg
ent ela17:27 | 15/01/2019

Është inauguruar hapja e pikës doganore të Kosovës në Portin e Durrësit. Për kryeministrin Edi Rama i gjithë ky proces, që ka nisur të zbatohet pas mbledhjes së qeverisë së Shqipërisë e asaj të Kosovës, do ta kthejë kufirin në formal.

Ky është stacioni i radhës i rrugëtimit të projektuar nga dy qeveritë shqiptare.

“Hapja e Zyrës Doganore të Kosovës në Portin e Durrësit është hapi i parë i rëndësishëm drejt bashkimit të plotë doganor mes Shqipërisë dhe Kosovës”, tha Fatmir Limaj.

Kufiri Shqipëri -Kosovë  kthehet në një kufi formal tha kryeministri Edi Rama. Ndërveprimi i sistemeve që do të fillojë prej ditës së martë do të zgjasë pak minuta për çdo procedurë.

“Shkurtimi i burokracive, orëve të pritjes e kontrolleve, i kostove të pallogaritshme për bizneset, janë efekt i drejtpërdrejtë i hapjes së kësaj zyre doganore”, tha Rama.

Për kryeministrin Rama vazhdimi i këtij procesi me vendosjen e të njëjtit standard më të gjitha pikat doganore dhe jo vetëm për Kosovën në Shqipëri, por edhe për Shqipërinë në Kosovë, është objektivi afatshkurtër.

“Njohja reciproke e dy sistemeve doganore, agjentëve doganorë online, mundësimi i kryerjes së procedurave doganore duke shfrytëzuar teknologjinë dhe realizmi i qëllimit të një administrate doganore, e cila edhe pse ka dy koka funksionon si një trup i përbashkët në shërbim të sipërmarrjes në Shqipëri dhe Kosovë përbën një lajm të rëndësishëm për gjithë sipërmarrjen”.

Edhe shifrat tregojnë efektin e këtij bashkimi doganor nënvizoi shefi i qeverisë sipas të cilit 62 milionë euro më shumë rezulton të ketë sjellë volumi i shkëmbimeve tregëtare mes Kosovës dhe Shqipërisë.

“Kjo nuk është një vlerë për t’u krenuar, pasi në raport me ambiciet që kemi shifrat janë larg dhe potenciali i përbashkët është shumë më tepër se kaq, por janë më tepër se sa ishin”.

Akoma edhe më e rëndësishme për kryeministrin Rama është se ky proces i con dy shtetet shqiptare jo vetëm në një bashkëpunim doganor./abcnews.al

SHKOLLA-NE-RRETHE-MBULIM.mpg_snapshot_00.04-1280x720.jpg
ad min10:52 | 17/09/2018

Në të gjitha rrethet janë hapur shkollat për nxënësit e sistemit parauniversitar, të cilët nisën sot vitin e ri shkollor. Në shumë qarqe, disa klasa kolektive janë mbyllur dhe fëmijët janë dërguar në shkolla të tjera më të organizuara. Nga të dhënat e para, pasi nuk ka një informacion zyrtar të saktë për shkollat e mbyllura, në disa fshatra ka patur fëmijë që nuk kanë mundur të shpërngulen në kohë. Megjithatë, në përgjithësi viti i ri arsimor ka nisur normalisht. Orëve në vazhdim pritet të dalin edhe rezultatet e pjesmarrjes së nxënësve në shkolla, sikurse edhe numri i atyre që ditën e parë nuk mundën të uleshin në mësim./abcnews.al

 

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono