hap

teatri-bylis.jpg
ent ela19:17 | 27/03/2019

Ka përfunduar rikonstruksioni i teatrit “Bylis” në Fier. Në fillim të muajit Prill pritet të rinisë aktivimi artistik, i pezulluar prej muajsh për shkak të rikonstruksionit të godinës. Prej muajsh në rikonstruksion, Teatri Bylis së shpejti ngre siparin e shfaqjeve.

Lajmi bëhet i ditur në ditën botërore të teatrit. Drejtori Astrit Hasani njoftoi se faza e parë e punimeve është mbyllur. Një godinë e re për një teatër me eksperiencë dhe reputacion, i bën drejtuesit e Teatrit Bylis të kërkojnë pa ngurruar prurje të reja aktorësh.

Astrit Hasani iu drejtohet aktorëve të rinj fierakë, me thirrjen për të filluar karrierën në skenën e teatrit Bylis. Në vend që të presin një shans në kryeqytet, në vendlindje kanë gati, një skenë moderne dhe publik elitar. Me një sallë prej 374 vendesh, Teatri Bylis pritet të nisë shfaqjet në fillim të Prillit./abcnews.al

123-1280x710.jpg
ent ela17:40 | 07/02/2019

Fatlum Doçi prezantohet para publikut kryeqytetas me një cikël pikturash dhe një instalacion, në ekspozitën “Prania e Mungesës”. Artisti përmes këtyre punimeve përpiqet të sjell humbjen e shpirtërores dhe triumfin e konsumit tek njeriu, thekson kuratori  Edison Ceraj.

Mungesa është prania më e pushtetshme. Ajo eklipson çdo lloj pranie të rrokshme nga shqisat, çdo gjë që na rrethon. Piktura e Fatlum Doçit sipas kuartorit Edison Ceraj na kujton një botë që po zbehet brenda dhe jashtë qenies.

Ftalum Doçi, humbjen e njerëzores e deshifron me gjuhën e pikturës dhe instalacionit, duke u nisur nga uni i tij sipas kuartorit. Instalacioni me kunguj sipas Edison Cerajt është një zgjatim i pikturës rreth kontekstit të mungesës. Piktura e Fatlum Doçit të fton edhe për të refletuar, për të mos humbur shpirtëroren.

Mungesa lidhet edhe me vëmendjen më të madhe ndja artistëve në shoqëri. Artisti mjaftohet me veten e e tij për të krijuar. Ekspozita do të qëndrojë e hapur për 20 ditë në galerinë Tulla Center./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono