hamas

gaza-1.jpg
G. P.14:09 | 21/07/2018

Pas përplasjeve të armatosura të së premtes Hamas konfirmoi vendosjen e armëpushimit me Izraelin. Një ditë më parë gjatë manifestimeve në Rripin e Gazës mbetën të vrarë dy palestinezë.

Hamas deklaroi mesnatën e të premtes një armëpushim me Izraelin. Lajmi është konfirmuar dhe nga mediat izraelite dhe ndërkombëtare. Zëdhënësi i Hamas deklaroi se me përpjekjet egjiptiane dhe të Kombeve të Bashkuara u arrit një marrëveshje për rikthimin në situatën e armëpushimit mes pushtuesve dhe palës palestineze.

Përplasja e armatosur mes palëve shpërtheu të premten në kufirin mes Gazës dhe Izraelit, ndërsa në zonë po zhvilloheshin manifestime masive nga palestinezët. Burime palestineze theksuan se topa izraelitë goditën një vendqëndrim ushtarak të Hamas pranë kampit të refugjatëve dhe të paktën dy persona mbetën të vrarë. Një bilanc tjetër flet për katër viktima. Sipas mediave izraelite, qitës palestinezë kanë qenë të parët që kanë hapur zjarr kundër ushtarëve të shtetit hebre./abcnews.al

gaza.jpg
G. P.10:05 | 18/02/2018

Katër ushtarë izraelitë janë plagosur, dy prej të cilëve më rëndë, në një shpërthim afër kufirit midis Izarelit dhe Gazës.
Ushtria është shprehur se një flamur palestinez po valëvitej në zonën përreth dhe kur u afruan, ata u goditën nga shpërthimi.

Në kundërpërgjigje, Izraeli ndërmori disa sulme ajrore duke shënjestruar Hamasin.
Deri tani, askush nuk ka marrë përgjegjësinë për shpërthimin që shkaktoi plagosjen e ushtarëve izraelitë.

Ndërkohë, dy adoleshentë palestinezë mbetën të vdekur, si pasojë e sulmeve nga tanket izraelite në lindje të Rafah.
Ushtria e Izraelit deklaroi se adoleshentët ishin afruar drejt kufirit në mënyrë të dyshimtë./abcnews.al

img804783.jpg
us er09:37 | 18/12/2017

Pas sulmit me raketa nga Gaza në jug të Izraelit, mbremjen e së dielës, forcat ajore të Izrelite, kanë sulmuar gjatë natës gjashtë objektiva të Hamasit në veri të Rripit të Gazës, përfshirë një kamp stërvitje dhe infrastruktura terroriste. Sulmi është konfimuar nga një zëdhënës ushtarak izraelit, i cili ka nënvizuar se është Hamasi përgjegjësi i vetëm pët situatën në Gaza. Ushtria – shtoi ai – nuk do lejojë që të ketë asnjë dëm për qytetarët Izraelit./abcnews.al

6883082.jpg
us er10:20 | 09/12/2017

Konfirmohen 4 viktima nga prleshjet Izrael-Palestin. Ushtria Izraleite, godet me raketa pozicionet e militantëve të grupit të Hamasit, gjatë ditës së shtunë. Numrin e viktimave gjatë 24 orëve të fundit ka shkuar në 4 persona dhe 160 të plagosur. Spitali i Gazas, ka konfirmaur vdekjen e dy palestinezëve të tjerë, të gjetur nën rrënojat e bazave të Hamasit të bombarduara nga avionet Izraelian. Gjysmë Hëna e Kuqe konfirmon mbi 750 protestues të plagosur në Cisiordani. Ministria e Mbrojtjes Izraleite, thotë se forcat ajrore izraelite kanë ndërmarrë një numres sulmesh ajrore duke goditur bazat ushtarake të militantëve të Hamasit. Sulmet janë zhvilluar ditën e premte dhe në mëngjes herët gjatë ditës së shtunë./abcnews.al

e5d73478493e430b990847beff9ab865_18.jpg
us er11:31 | 07/12/2017

Përshkallëzohet tensioni pas vendimit të presidentit amerikan Donald Tramp, për të njohur Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit. Hamas kërcënon me luftë, ndërsa kryeministri Izraelit ka paralajmëruar se edhe shtete të tjera do të bëjnë të njëjtën gjë si SHBA.

Grupi islamik palestinez Hamas ka paralajmëruar me luftë pas deklaratës së presidentit amerikan Donald Trump i cili njohu Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit. Vendimi amerikan rrezikon të hedhi në erë ekuilibrat e brishtë në Lindjen e Mesme.

Nga ana tjetër kryeministri izraelit Netaniu deklaroi se ishte në kontakt të vazhdueshëm me shume shtete që kanë ndërmend të transferojnë selitë e tyre diplomatike në Jeruzalem, sipas tij edhe para vendimit të Uashingtonit. Por netaniau nuk ka dhënë detaje se cilat janë këto vende. Kreu I ekzekutivit izraelit deklaroi se presidenti amerikan Tramp me këtë vendim kishte hyrë në historinë e Jeruzalemit.

Lideri I Hamad Ismail Hanieh theksoi se duhet nisur sa më parë një luftë ndaj Izraelit pasi shpallja e Jeruzalemit si kryeqytet i tij ishte një deklaratë lufte ndaj Palestinës.

Por përballë gazetarëve netaniau theksoi se Izraeli dëshiron paqen dhe trajtohet padrejtësisht si agresor. Ai theksoi se kishte si objektiv bashkimin e të gjithë njerëzve në Lindjen e mesme kundër barbarizmit të Iranit dhe vendeve të tjera fqine, apo dhe kundër Isis. Sipas tij beteja e vërtetë e të ardhmes është liria dhe vendi I tij aktualisht është në mes të kësaj beteje./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono