Halkidiki

50121055_303.png
ad min10:22 | 26/08/2019

Rajoni grek Halkidiki është një parajsë për pushuesit edhe për ata nga Maqedonia e Veriut. Megjithatë atmosfera mbetet e turbullt edhe pas zgjidhjes së konfliktit për emrin. Njerëzit mundohen ta shmangin këtë temë.

Për qytezën Neos Marmaras në rajonin verior turistik të Greqisë Halkidiki tani është piku i sezonit. Plazhi është përgjatë gjithë ditës i mbushur me pushues. Në mbrëmje pronarët e restoranteve dhe bareve gëzohen për frekuentimin e dendur prej klientëve. Tre gadishujt në veri të Egjeut ndodhen fare pranë kufirit me vendin fqinjë të Ballkanit. Ndaj krahas turistëve gjermanë, anglezë e francezë vijnë këtu edhe shumë pushues nga Bullgaria, Serbia, Shqipëria e Maqedonia e Veriut. Ndonëse grindja për emrin midis Shkupit e Athinës është zgjidhur tani me emërtimin e ri Maqedonia e Veriut, Marrëveshja e Prespës nuk ka mundur t’i zgjidhë të gjitha tensionet kulturore mes njerëzve. Pikërisht në rajonin verior të Greqisë, Makedonia, has në pakënaqësinë e banorëve, të cilët shprehin indinjatë dhe nuk kanë mirëkuptim, që është pranuar që vendi fqinjë të mbajë emrin e njëjtë me rajonin e tyre.

“Unë nuk dua të prezantohem me emër. As nuk kam për të thënë ndonjë gjë të mirë”, paralajmëron pronari i një restoranti. “A e sheh këtë fotografi?”, pyet ai dhe tregon një fotografi të vjetër të një burri në kostum tradicional maqedonas. “Unë e njoh historinë time dhe e kam të provuar atë me fakte,” shpjegon gastronomi. Ai e konsideron si një provokim kur njerëzit nga vendi fqinjë, Maqedonia e Veriut, vijnë në lokalin e tij e krenohen si maqedonas.

Marrëdhënie të vështira në rajon

Por ai në fakt nuk ka asgjë kundra njerëzve në Ballkan. Pikërisht me serbët, që përbëjnë një pjesë të madhe të turistëve në Neos Marmaras, ai ka raporte të mira. Por kjo pasqyrohet në historinë e të dy vendeve. Ndryshe nga Shkupi, Athinën e Beogradin e lidhin aleanca miqësie. Greqia nuk e ka njohur Kosovën dhe gjatë luftrave në ish-Jugosllavi ka qenë qartazi në anën e Serbisë. Këtë e vërtetojnë dokumenta e fotografi, madje edhe që grekët kanë marrë pjesë në masakrën e Srebrenicës. Mediet greke kanë raportuar gjerësisht për këtë.

Historia e rajonit është e vështirë. E pikërisht grindja për emrin prek një pikë delikate të botëkuptimit grek për historinë. “Unë kam punonjës nga Bullgaria e Shqipëria. Madje nëna e njërit prej të punësuarve tek unë vjen nga Shkupi”, shpjegon pronari i restorantit dhe i shmanget përdorimit të emrit Maqedonia e Veriut.

Në Maqedoninë e Veriut e ndaluar – Dielli i Verginës, simboli i Maqedonisë antike – një metodë, një lloj rezistence greke që shpreh moton, se Maqedonia jemi ne. Marrëveshja e Prespës duhej të zgjidhte tensionet mes dy vendeve. Në aspektin politik duket se është arritur kjo. Madje edhe kryeministri i ri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis pavarësisht fjalëve kërcënuese gjatë luftës elektorale, duket se do t’i përmbahet marrëveshjes.

Ghost Fishing Griechenland leere Netze Bergung (Reuters/C. Kuyvenhove)

Zbatimi i Marrëveshjes së Prespës

Maqedonia e Veriut ndërkohë duhet të kalojë në një radhë të ndërlikuar procesesh, për t’i përmbushur kushtet e kompromisit për emrin. Që prej disa javësh ky vend zyrtarisht nuk lejohet më të përdorë “Verginën-Diell”, diellin e verdhë në sfondin blu, që përdoret si flamur edhe në veri të Greqisë e varet nëpër ballkonet e shtëpive. Jo rrallë në shtëpi, ku banojnë nacionalistët. Greqia i sheh me dyshim përparimet. Shumë njerëz ndihen të ofenduar, kur shikojnë makina, në të cilat përdoret iniciali “MK”, që ende nuk është zëvendësuar me “NMK”.

Edhe për turistët që prej vitesh vijnë në Halkidiki nga Maqedonia e Veriut këto ndryshime lidhen me shumë telashe. Dokumente të reja identifikimi, patenta të reja shoferi, targa të reja makine. Një gazetare maqedonase,që kalon pushimet në Neos Marmaras, thotë se kryeministri Zoran Zaev i korrigjon kolegët e tij kur ata përdorin emrin e vjetër të Maqedonisë. Maqedonia duket se e ka marrë seriozisht marrëveshjen. Maqedonasit që kthehen në shtëpi me makina shohin në rrugët e Greqisë ende tabelat që japin drejtimin Shkup, por jo Maqedonia e Veriut.

Pragmatizëm dhe indinjatë e heshtur

Në Neos Marmaras në përgjithësi palët i shmangen n jera-tjetrës. “Ne diskriminohemi, por në fakt as nuk kemi kontakt me grekët”, thotë një pushuese, e cila ka vite që vjen në Halkidiki. Ajo i preferon plazhet këtu dhe ka qenë në vende të ndryshme të këtij rajoni. Ka ardhur këtu për të pushuar e jo për t’u konfrontuar për politikën. Të njëjtin qëndrim mbajnë edhe shumica e pronarëve të lokaleve dhe hoteleve. “Me klientët që paguajnë unë nuk flas për politikë”, thotë njeri prej tyre në një bar në plazh. Por as nuk dua të jap intervista me emër. “Unë kam mendimin tim, por nuk dua të më klasifikojnë në asnjë drejtim”, thotë një tjetër pronar lokali. Ai nuk do t’i shqetësojë klientët e tij. Njëkohësisht ai druan të pozicionohet, sepse mund të indonjojë të tjerë gastronomë, që janë nacionalistë të dekalruar.

Situata është e nderë. Frikë e Indinjatë e karakterizojnë klimën në Neos Marmaras, kur bëhet fjalë për turistët nga Maqedonia e Veriut. Jo të gjithë janë të distancuar. Shumë maqedonas thonë, se kanë pasur fërkime edhe me pushues grekë. Në një bar në plazh password-i për internet është: “Macedonia is Greek”. Një provokim i hapur.

Griechenland Sonnenuntergang Pefkochori, Halkidiki (picture-alliance/NurPhoto/N. Economou)

Maqedonasit sjellin para

“Të tilla raste nuk pasqyrojnë shumicën e sipërmarrësve në Halkidiki, të cilët i presin në mënyrë profesionale dhe me respekt klientët nga Maqedonia e Veriut ashtu si të gjithë të tjerët, i tha DW-së, Grigoris Tasiou nga shoqata rajonale e turizmit. Në muajt e verës nga qershori deri në shtator e vizitojnë rreth 150.000 pushues nga Maqedonia e Veriut Halkidikin. “Kjo do të thotë, që ky është për ne një treg i rëndësishëm.”

Por pikëtakime mes dy popujve nuk ka vetëm nëturizëm, shumë maqedonas studiojnë në Greqi. Tregtia midis dy vendeve është në bum. Qysh përpara Marrëveshejs së Prespës ka pasur sipërmarrje të mëdha greke të vendosura në Maqedoninë e Veriut. E ky biznes u sjell atyre para. Por pikërisht në Greqi nuk preferojnë të flasin lidhur me këto fakte. Ndërkohë që pikërisht ndërgjegjësimi për elementë të tillë mund të bënte që të dyja palët të përfitojnë nga njera-tjetra duke i dhënë një drejtim të ri grindjes së vazhdueshme për emrin./DW

 

xalkidikikatastrofes-thumb-large-thumb-large.jpg
ad min14:30 | 11/07/2019

Stuhia e së mërkurës në Halkidiki shkaktoi 7 viktima mes të cilëve dhe dy fëmijë, dhjetëra të plagosur dhe dëme të shumta material. Pjesa më e madhe e viktimave ishin turistë  

Shtatë të vdekur, dhjetëra të plagosur dhe dëme të pallogaritshme materiale është bilanci i stuhisë që goditi gadishullin turistik të Halkidikisë mbrëmjen e të mërkurës. Një djalë 8 vjeç nga Rumania dhe një grua gjithashtu nga Rumania, humbën jetën kur si pasojë e erërave të fuqishme u shemb dhe i zuri nën vete streha e tavernës ku po darkonin.

Një çift të moshuarish nga Çekia gjithashtu vdiqën kur kamperi i tyre u përmbys nga stuhia. Bashkë me ta ndodhej dhe i biri dhe nipi 18 vjeç, që u plagosën dhe u dërguan në spital.

Një shtetas rus 39 vjeç dhe djali i tij me moshë 2 – vjeç, u goditën nga një pemë pranë hotelit ku po qëndronin. Mesditën e të enjtes televizioni publik njoftoi se një trup pa jetë u gjet në det, 6 milje larg bregut. Nuk dihet nëse kufoma i përket një 62-vjeçari, që u nis për peshkim me varkën e vet pasditen e të mërkurës dhe që atëherë nuk ka dhënë shenja jete.

Ministri i jashtëm grek, Nikos Dendias, me mesazhe në rrjetet sociale, shprehu ngushëllimet për viktimat. Ai gjithashtu njoftoi se ministria e jashtme po kontakton me autoritetet diplomatike të vendeve të tjera, për identifikimin e viktimave dhe trajtimin e të plagosurve që janë shtetas të vendeve përkatëse.

Për shkak të stuhisë, 80% e zonës ka mbetur pa energji elektrike, ndërsa edhe komunikacioni rrugor ka probleme prej pemëve që kanë rënë mbi asfalt. Stuhia ka shkaktuar dëme të mëdha edhe në kulturat bujqësore si ullinj, fisnikë dhe fruta-perime të stinës. Prefektura e Halkidikisë është shpallur në gjendje emergjence./ABC News Albania 24/7

dfc27928a490f45c935559bdedb182db-1280x853.jpg
ent ela21:32 | 25/10/2018

Situata e krjuar nga zjarret në veri të Greqisë ka detyruar autoritetet vendore në rajonin Halkidiki të shpallin gjendjen e jashtëzakonshme. Nga të dhënat e fundit rezulton se flakët vazhdojnë të djegin sipërfaqet me pisha në gadishullin Sithonia. Autoritetet bëjnë me dije se gjendja paraqitet serioze dhe përpjekjet për të shuar zjarret pengohen nga erërat e forta dhe terreni i vështirë.

Ndërkohë, qarkullimi i automjeteve në rrugën provinciale që lidh fshatin Sarti me atë Voruvoru, në lindje të Sithonias, është devijuar. Në disa zona të gadishullit, i njohur për plazhet e bukura, ka ndërprerje të energjisë elektrike, ndërsa shërbimi i telefonisë së lëvizshme nuk funksionon. Sipas mediave greke, brigada e zjarrfikësve më herët urdhëroi evakuuimin e banorëve të zonave pranë vatrës së zjarrit./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono