hahn

vlcsnap-error544-1280x720.jpg
ent ela10:19 | 01/03/2018

Në kryeqytetin e Bullgarisë në Sofje mbahet takimi i liderëve të Ballkanit Perëndimor. Në këtë takim do të marrin pjesë edhe kryetari i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker, shefja e Politikës së Jashtme të BE-së, Federica Mogherini dhe komisioneri evropian për politikën e fqinjësisë së mirë dhe negociimit, Johannes Hahn. Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi udhëtoi të mërkurën për në Sofje me ftesë të kryeministrit bullgar Boyko Borisov. Ai do të zhvillojë takime dypalëshe me kryetarë shteti të Ballkanit Perëndimor dhe përfaqësues të lartë të BE-së. Në këto takime do të diskutohet lidhur me perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor, pas publikimit të Strategjisë së BE-së. /abcnews.al

425A1466-1280x1117.jpg
ent ela12:35 | 26/02/2018

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha zhvilloi një takim me Komisionerin për Zgjerimin, Johannes Hahn.

Kreu demokrat tha se opozita e mbështet plotësisht hapjen e negociatave të anëtarësimit me Bashkimin Europian.

Në njoftimin e shpërndarë nga zyra e shtypit të PD thuhet se gjatë takimit në Tiranë me Johannës Hahn, kreu i opozitës e nxiti Komisionerin për të ndikuar për një rekomandim pozitiv nga Komisioni.

Në takimin me komisionerin Hahn, Kryetari i Partisë Demokratike theksoi se opozita është e vetëdijshme se vendet anëtare të Bashkimit Europian kërkojnë prova dhe rezultate konkrete dhe se Partia Demokratike do të luajë rol te rëndësishëm për arritjen e tyre. /abcnews.al

P026583000702-431647.jpg
ent ela13:55 | 22/02/2018

Presidenti i Komisionit Europian, Jean Claude Juncker, Eurokomisioneri për zgjerim Johannes Hahn dhe Përfaqësuesja e Lartë për Politikë të Jashtëme, Federica Mogherini do të vizitojnë Shqipërinë në 25 shkurt në sajë të një turi ballkanik. Në qendër të diskutimeve gjatë vizitës, pritet të jetë çështja e hapjes së negociatave të anëtarësimit.

Presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker, bashkë me Përfaqësuesen e Lartë për Politikë të Jashtëme, Federica Mogherini dhe Eurokomisionerin për Fqinjësi të mirë, Johannes Hahn, do të vizitojë 6 vendet e Ballkanit Perëndimor nga 25 deri në 28 shkurt. Ndonëse axhenda e presidenti Juncker nuk është finalizuar ende, burimet e Komisionit Europian bëjnë të ditur për ABC News, se ai pritet të mbërrijë në Shqipëri në mbrëmjen e 25 shkurtit. Sipas kryezëdhënësit të Komisionit Europian, mesazhi kryesor i vizitës së presidentit Juncker në Ballkan është diskutimi me klasën politike dhe shoqërinë civile në Ballkan i strategjisë së Komisionit Europian për zgjerimin e Bashkimit Europian me vendet e Ballkanit para samitit të Sofjes së 17 majit.

Margaritis Schinas, Kryezëdhënësi i Komisionit Europian: Mesazhi kryesor i vizitës së presidentit Juncker është esenca e strategjisë së Komisionit Europian të 6 shkurtit për qasjen e Bashkimit Europian ndaj rajonit të Ballkanit jo vetëm për rëndësinë gjeostrategjike të rajonit, por edhe idhur me 6 prioritetet specifike ku mbështetet kjo strategji. Do tê jetë një oportunitet për presidentni Juncker të biseojë me liderët vendit, klasën politike dhe shoqërinë civile për t’ju shpjeguar strategjinë tonë. Ky êshtë njê moment i rêndësisshëm, pasi të gjithë liderët do të mblidhen më pas së bashku me presidentin Juncker dhe kryeministrin bullgar Borisov në samitin e Sofies të 17 majit.

Presidenti Juncker e fillon vizitën e tij me Maqedoninë dhe Shqipërinë, por Komisioni Europian nuk ka dhënë detaje të mëtejshme në përgjigjen për ABC Neës, nëse presidenti i ekzekutivit europian do të anonçojë në Shkup dhe Tiranë rekomandimin pozitiv për hapjen e negociatave me dy vendet.

Margaritis Schinas; Kryezëdhënësi i Komisionit Europian: Nuk do të spekulloj për asnjë aktivitet që do të ndodhë gjatë turit tê presidenti Juncker në Ballkan. Mendoj, se mesazhet tona përfshirë Shqipërinë dhe Maqedoninë janë shpjeguar qartë në komunikimin tonë të 6 shkurtit. Mendoj, se perspektiva e një angazhimi për një zgjerimi të besueshëm është e përfshirë në strategjinë tonë në kontekstin e duhur dhe sekuencat e duhura. Nuk do të shkoja përtej strategjisë së 6 shkurtit”.

Presidenti Juncker do të përfundojë vizitën e tij në Ballkan me vizitën në Sofje,ku ai do të diskutojë me presidencën bullgare shkëmbimet me klasën politike që ai do ketë në çdo vend të rajonit.

/abcnews.al

Hahn4.jpg
ent ela08:58 | 22/02/2018

Eurokomisioneri për zgjerim, Johannes Hahn ka bërë me dije se BE do të rekomandojë hapjen e negociatave për anëtarësim me Shqipërinë dhe Maqedoninë. Me shumë gjasa kjo do të ndodhë në samitin e Unionit që zhvillohet në qershor.

Bashkimi Europian do të zugjerojë hapjen e bisedimeve për anëtarësim me Shqipërinë dhe Maqedoninë, duke zgjeruar shtytjen e bllokut për Ballkanin Perëndimor. Kjo është konfirmuar nga Eurokomisioneri për Zgjerim dhe Fqinjësi të Mirë, Johannes Hahn. “Komisioni Europian shumë shpjet do të rekomandojë, me shumë mundësi në verë, që shtetet anëtare të fillojnë negociatat për anëtarësim me Shqipërinë dhe Ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë”, u shpreh zyrtari I Brukselit në një intevistë për gazetën gjermane “Die Ëelt”.

“Shqipëria, vend kandidat I BE-së që prej 2014, ka bërë shumë në luftën kundër krimit të organizuar”, nënvizon eurokomisioneri. “Ne besojmë që të dy vendet kanë ndërmarrë reforma të rëndësishme në të shkuarën, dhe janë të kualifikuara për këtë hap”, shton Hahn.

Maqedonia ka qenë vend kandidat për anëtarësim në BE që prej vitit 2005 dhe ka ndërmarrë sëfundmi një shtytje të re për të zgjidhur çështjen e emrit ne Greqinë, contest I cili daton që prej shpalljes së pavarësisë nga ish-rajoni I Jugosllavisë në 1991. Kancelarja Gjermane, Angela Merkel theksoi sëfundmi se “zgjidhja e këtij problemi nuk ka qenë kurrë më afër se sa është tani”.

Ministrja e Jashtëme e Bullgarisë, që drejton presidencën aktuale të Unionit, Ekaterina Zaharieva tha këtë muaj se shpreosn që vendimi për fillimin e bisedimeve për anëtarësim të merret në samitin e BE-së në qershor. Ndërkohë, Shqipëria dhe Maqedonia do t’I bashkohen Malit të Zi dhe Serbisë, që filluan bisedimet për anëtarësim në 2012 dhe 2014, dhe mund të bëhen anëtarë të Unionit deri në vitin 2025. Sa I përket Ballkanit Perëndimor, edhe Bosnje Hercegovina ka aplikuar, por nuk është njohur akoma si vend kandidat. Gjithashtu në intervistë për gazetën gjermane, Hahn thotë se në një report të ardhshëm Komisioni Europian do të nënvizojë defiçitet domethënëse të Turqisë sa I përket çështjes së sundimit të ligjit. Kjo nënkupton se Ankaraj duhet ende të presë në dyert e BE-së.

/abcnews.al

vlcsnap-error001-1-1280x720.jpg
ent ela14:36 | 16/02/2018

Bashkimi Europian të premten i tha gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor, që kërkojnë anëtarësimin, që ata duhet të zbatojnë reforma të vështira para se të lejohen të bashkohen me bllokun e pasur. Të shqetësuar për rritjen e ndikimit rus dhe kinez në Ballkan, BE ka nisur një fushatë të re integruese, duke i dhënë Serbisë dhe Malit të Zi një datë të pranimit paraprak të vitit 2025. Por shumë anëtarë të BE-së mbeten skeptikë për rajoninin, i cili është i kërcënuar nga një reputacion për paligjshmërinë. Gjatë në një takim të ministrave të jashtëm të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor në Bullgari, ata thanë se kandidatët – të cilët gjithashtu përfshijnë Maqedoninë, Shqipërinë, Kosovën dhe Bosnjen – duhet të përmirësojnë kredencialet e tyre demokratike dhe të ç’rrënjosin korrupsionin dhe krimin e organizuar.

Johhanes Hahn, komisioner i BE-së për zgjerimin: “Të gjithë e kuptojnë se duhet të plotësohen kushtet, se cilësia vjen përpara shpejtësisë, se strategjia nuk është një ftesë për të hequr kushtëzimin”.

Federica Mogherini, përfaqësuese e lartë e BE për politikë të jashtme: “Ne ndajmë shumë sëbashku. Ne ndajmë projekte të përbashkëta dhe gjeografinë në të njëjtin rajon por gjithashtu edhe shumë sfida. Ne përballemi me kërcënime të njëjta, ndajm mbajmë këtë session që tashmë është bërë traditë”.

Ndërkohë, gjermania udhëheq kampin e skeptikëve, duke theksuar problemet e vazhdueshme me korrupsionin dhe sundimin e ligjit në vendet që janë bashkuar me BE që nga viti 2004, duke përfshirë Poloninë, Hungarinë, Rumaninë dhe Bullgarinë. Gjithashtu kontestet rajonale gjithashtu pengojnë procesin e pranimit, me Serbinë – dhe disa vende anëtare të BE-së – që refuzojnë të njohin pavarësinë e Kosovës. Kurse Maqedonia ende nuk ka mbyllur mosmarrëveshjen për emrin me Greqinë./abcnews.al

 

vlcsnap-error395-1280x720.jpg
ent ela11:39 | 09/02/2018

Eurokomisioneri Johanes Han theksoi se vitin e ardhshëm do të arrihet një zgjidhje përfundimtare dhe normalizimi i marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë. Sipas zyrtarit europian, marrëveshja e qëndrueshme do të jetë në dobi të dy vendeve.

Komisioneri Europian për Zgjerim dhe Fqinjësi të Mirë, Johannes Hahn, shprehet optimist që Kosova dhe Serbia mund të zgjidhin të gjitha mosmarrëveshjet deri vitin e ardhshëm. Ta paktën kështu pretendoi gjatë një intervistë për televizionin e Beogradit “N1”. Ndërsa më tej shton se pret nga dy shtetet të arrijnë marrëveshjen e shumëpritur përfundimtare.

Johannes Hahn, Komisioner Europian per Zgjerim dhe Fqinjësi të mirë: “Ne qëllimisht nuk propozuam ndonjë datë. Bisedimet nuk janë të lehta dhe palëve u duhet t’u jepet mundësia për të gjetur një zgjidhje të qëndrueshme ligjore. Ashtu si i gjithë procesi, cilësia dhe shpejtësia janë të rëndësishme”.

Ai nënvizoi se dialogu është në të mirën e dy shteteve, sidomos në rrugën drejt BE-së. “Në të kaluarën dëgjonim në Kosovë: Pse të flasim, kjo i shërben vetëm Serbisë. Por është në interes të Kosovës që të arrihet normalizimi me Serbinë”, shton më tej zyrtari I Unionit. Hahn komentoi edhe strategjinë e zgjerimit të BE-së dhe thënë se është shumë pozitive për Ballkanin. Pavarësisht se është vendosur 2025 si datë e mundshme kur mund të pranohet vende anëtare, eurokomisioneri theksoi se të gjitha shtetet që synojnë integrimin, duhet të plotësojnë kushtet e vendosura nga Unioni./abcnews.al

vlcsnap-error632-1280x720.jpg
ent ela15:22 | 06/02/2018

2025 nuk është vetëm një target për anëtarësimin, por një perspektivë realiste për të kompletuar procesin e zgjerimit për ato që po negociojnë dhe që do të nisin negociatat në të ardhmen. Kështu është shprehur përfaqësuesja e politikës së Jashtme të BE-së, Federika Mogerini, në prezantimin e Strategjisë së Bashkimit Evropian për zgjerimin me vendet e Ballkanit Perëndimor.

E kishte paralajmëruar që në fillim të vitit që 2018-a do të jetë vendimtar për Ballkanin.
Në prezantimin e Strategjisë së Bashkimit Evropian për zgjerimin me vendet e Ballkanit Perëndimor, përfaqësuesja e politikës së Jashtme të BE-së, Federika Mogerini, përcolli mesazhin se e ardhmja për të gjitha këto vende ka një emërues të përbashkët, bashkimin.

Federika Mogerini: “Sot ky është mesazhi jonë që ne do të ndajmë një të ardhme të përbashkët brenda BE-së. Serbia, Shqipëria dhe Mali i Zi janë 100% me politikën e jashtme të BE-së dhe mund të vazhdojë që janë shembuj dhe jo probleme që duhet të evitojmë, por edhe shanse që duhet të eksplorojmë në maksimum vetëm nëse jemi bashkë”.

Duke iu referuar dhe liderëve në vendet e Ballkanit Perëndimor, përfaqësuesja e Politikës së Jashtme të BE-së, Federica Mogherini, theksoi se procesi i integrimit do të realizohet në bazë të meritave dhe reformave të zbatuara prej tyre.

Federika Mogerini: “Shohim shumë reforma që vijojnë në rajon të karakterizuar nga një qëndrueshmëri e fortë që liderët e Ballkanit kanë bërë zgjedhje të veçantë, të çojnë vendin në BE”.

Për të kompletuar procesin e zgjerimit për ato që po negociojnë dhe që do të nisin negociatat në të ardhmen viti 2025 është një perspektivë realiste u shpreh shefja e politikës së Jashtme.

Federika Mogerini: “Pres që edhe vendet e tjera në muajt e ardhëshm të nisin negociatat. Sot nuk kemi adoptuar një strategji, por kemi hapur një rrugë që të na sjellë vendime të tjera. Raportet vjetore do të publikohen në Prill, do kemi samitin BE-Ballkan Perëndimor në Maj dhe një vendim të mundshëm të Këshillit në Qershor”.

Më i prerë shprehet Komisioneri për Zgjerimin, Johanes Hahn, i cili kërkon plotësimin e kushteve nga vendet që aderojnë të jenë pjesë e Bashkimit Europian.
Dialogu mes Serbisë dhe Kosovës është vlerësuar nga të dy përfaqësuesit e politikës së jashtme në Bruksel. Ata kanë inkurajuar faktin se të dy presidentët kanë lançuar një fazë të re dialogu që kërkon normalizimin e raporteve.
Strategjia e zgjerimit është dokumenti i parë që e merr seriozisht politikën e zgjerimit të Bashkimit Europian që nga samiti i Selanikur, 15 vite më parë./abcnews.al

vlcsnap-error069-1280x720.jpg
ent ela15:20 | 06/02/2018

Në një intervistë eskluzive për ABC News, Komsioneri Europian për Politikën e Fqinjësisë dhe Negociatave të Zgjerimit, Johannes Hahn shpjegon, se strategjia e re e Komisionit Europian për Ballkanin Perëndimor synon që t’i ofrojë secilit vend një perspektivë të qartë anëtarësimi. Lidhur me rekomandimin për çeljen e negociatave të anëtarêsimit të Shqipërinë dhe Maqedonisë në BE gjatë presidencës bullgare, komisioneri Hahn shprehet se jemi pothuajse aty, por i këshillon interlokutorëve shqiptarë dhe maqedonas që të harrojnë « pothuajse » dhe të tregojnë që gjërat janë kryer; Sipas Hahn, sapo ato të jenë kryer dhe prezantuar, do vijohet me rekomandimin.

Intervista e plotë e gazetares së ABC News Erisa Zykaj me komisionerin Johannes Hahn

Komisioner, si u përgjigjeni atyre që mendojnë që strategjia e re e Komisionit Europian favorizon më të avancuarit në garën europiane si Serbia dhe Mali i Zi  dhe jo vendet e tjera?

 

Johannes Hahn, komisioner për politikën e fqinjësisë dhe zgjerimit: «E gjithë strategjia e re synon qartësisht që t’u ofrojë të gjitha vendeve një perspektivë anëtarêsimi. Kjo është ajo që ka rëndësi. Strategjia mbulon të gjitha vendet e Ballkanit ».

 

Ç’ofron kjo strategji për Shqipërinë, Maqedoninë, vendet e tjera që s’janë më të avancuarat ?

 

Johannes Hahn, komisioner për politikën e fqinjësisë dhe zgjerimit: « Do të thotë që për secilin vend bëhet e qartë, se të gjithë të tjerët janë përfundimisht kandidatë, kanë një perspektivë për anëtarësim në BE. Kjo ka një impakt, pais krijon motivim dhe siguri që i gjithë rajoni që do përfitojë nga ky proçes. Pra, bëhet fjalë për njê qasje rajonale dhe ndaj strategjia mbulohen 6 vende. Po anëtarësimi do bëhet në bazë të meritave të secilit vend dhe nëse një vend është më i avancuar se tjetri nuk ka arsye që të presë, pasi kjo nuk do ishte e  ndershme.  Duhet parë si stimulim dhe motivim për procesin e integrimit europian.».

 

A shërbeu Brexit si këmbanë alarmi për t’i bërë të kutpojë Bashkimit Europian, se kjo strategji për Ballkanin ishte e nevojshme tani, apo ishte fakti të tjera vende tsi Turqia, Rusia, Kina, Arabia Saudite synojnë të kenë influencën e tyre në Ballkan ?

 

Johannes Hahn, komisioner për politikën e fqinjësisë dhe zgjerimit: « Ne mund të flasim për imaktin e njërit  ose tjetrit faktor, por në përgjithësi, ne morëm këtë inisiativë duke parë situatën në rajon dhe ky është argumenti kryesor që ne u servirim qytetarëve europianë. Ose ne do eksportojmë stabilitet, ose do importojmë destabilitet. Por stabiliteti, paqja che prosperiteti në rajonin e Ballkanit Perëndimor mund të arirhet vetëm nëse ka një perspektivë të qartë europiane për rajonin. Ndaj dhe qytetarët e BE-së përfitojnë nga anëtarësimi i ardhshëm i Ballkanit Perëndimor. Eshtë diçka që ne duhet t’ua shpjegojmë qytetarëve tanë, pasi sot për sot, ata besojnë se një shtet i ri që i bashkangjitet BE-së është një barrrë më shumë. Ndaj ne së bashku me shtetet anëtare dhe partnerët tanë në rajon duhet të shpjegojmë, se cilat janë avantazhet. Bëhet fjalë për një integrim më të mirë, bashkëpunim më të mirë, koordinim më të mirë, akses më të mirë të europianëve në tregun Ballkanas por edhe të Ballkanasve në tregun europian. Shumë përfitojnë nga këto shkëmbime. Krijohen vende të reja pune, rriten standardet e jetesës, pra një përfitim të ndërsjellë ».`

 

A mund të vini me një rekomandim pozitiv për çeljen e negociatave të anëtarësimit për Shqipërinë che Maqedoninë gjatë presidencës bullgare, pra këtë gjashmujor?

 

Johannes Hahn, komisioner për politikën e fqinjësisë dhe zgjerimit: « Ky është qartësisht qëllimi ynë ».

 

 Vetëm qëllim? S’keni ende sigurinë që shtete anëtare do ju mbështesin?

 

Johannes Hahn, komisioner për politikën e fqinjësisë dhe zgjerimit: « Kur flasim për rekomandim, kjo është detyra e Komisionit Europian. Eshtë qëllimi im që të prezantoj rekomandimin gjatë presidencës bullgare. Por siç e dini, fjala më e famshme në rajon është « pothuajse ». Pra, mund t’ju përgjigjesha juve, që kjo gjë pothuajse do të ndodhi, por unë i them partnerëve tanë në rajon që të harrojnë « pothuajse » dhe të më tregojnë që gjërat janë kryer dhe sapo ato të jenë kryer dhe prezantuar, ju do dëgjoni për rekomandimin e Komisionit që kam për qëllim t’a bëj gjatë presidencës bullgare.

 

Ju keni deklaruar që para anëtarësimit të vendeve të Ballkanit në BE vendet duhet të zgjidhin të gjitha problemet bilaterale midis tyre. Keni menduar për ndonjë formulë magjike, se si Serbia të njohë pavarësinë e Kosovës para anëtarësimit?

 

Johannes Hahn, komisioner për politikën e fqinjësisë dhe zgjerimit: « Jo, në politikë nuk ka asgjë magjike, por vetëm punë të palodhur. Qëndrimi i shteteve anëtrae të Bashkimit Europian është që të mos pranojnë asnjë vend të ri me probleme të pazgjidhura bilaterale, ose probleme me fqinjët. Të gjitha këto duhen zgjidhur. Kjo është së pari në interesin e vetë këtyre vendeve, pasi i nxit që të zgjidhin çështje që rrinë pezull për një kohë të gjatë, duke ditur që sa më shumë zgjasin, aq më vështirë bëhet për t’i zgjidhur ».

 

A do jeni i plotësuar kur Shqipëria dhe Maqedonia të hapin negociatat? Ju nuk do ta mbyllnit mandatin tuaj vitin e ardhshëm pa e bërë këtë apo jo?

 

Johannes Hahn, komisioner për politikën e fqinjësisë dhe zgjerimit: «Ndoshta do marr një mandat tjetër. Qëllimi im është që të bëjë progres dhe nëse koha na ndihmon dhe nëse kemi mbështetjen e të gjithë shteteve anëtare të BE-së, ne mund të hedhim hapin e ardhshëm».

 

/abcnews.al

15009034635975f827434b11.94742651-1280x852.jpg
ent ela12:23 | 02/02/2018

Eurokomisioneri për zgjerimin dhe fqinjësinë e mirë, Johanes Han theksoi se anëtarësimi i Serbisë në BE mund të ndodhë vetëm me normalizimin përfundimtar të marrëdhënieve me Kosovën. Ai nënvizon se 2025 është data më e përafërt për pranimin e vendeve të reja në Union.

Komisioneri europian për zgjerim dhe fqinjësi të mirë, Johhanes Hahn, në një intervistë për gazetën austriake Kurir, dha një porosi shumë të qartë për Beogradin por edhe për Ballkanin Perëndimor. Zyrtari I Bruskelit nënvizon se viti 2025 është data e përafërt për pranimin e vendeve të reja anëtare në Bashkimin Evropian.

“2025 nuk është një destinacion fiks, por një datë simbolike që duhet të motivojë rajonin. Do të ishte shumë ambicioze edhe për Serbinë, por teorikisht e realizueshme. Megjithatë, kjo është e mundur vetëm nëse zbaton shpejt dhe vendosmërisht hapat reformues dhe nëse marrëdhëniet me Kosovën i normalizon në mënyrë të detyrueshme e të përhershme”, nënvizon Hahn duke shtuar se vetëm rezultatet reformuese individuale llogariten në rrugëtimin për në BE.

Eurokomisioneri bën me dije se nga 2014 deri në 2020, Serbia do të përfitojë 1.5 miliard euro ndihma paraaderuese, veçanërisht për demokratizimin, sundimin e ligjit dhe të drejtat e njeriut, ekonominë dhe inovacionin, mjedisin dhe infrastrukturën, arsimin dhe vendet e punës. “Kjo ndihmë e BE-së është një investim në sigurinë dhe prosperitetin e Evropës”, shton ai.

Në fund, duke theksuar rëndësinë që ka Serbia në rajonin e Ballkanit Perëndimor, Hahn ripërsërit se anëtarësimi do të bëhet individual dhe jo në bllok. /abcnews.al

 

850x636_bushati-hahn_1516960875-18600371516961857.jpg
ent ela14:59 | 26/01/2018

Ministri  për punët e jashtme dhe Evropën Ditmir Bushati i cili ndodhet në Forumin Ekonomik Botëror të Davosit ka zhvilluar një takim edhe  me komisionerin e Bashkimit Evropian për zgjerimin Johannes Hahn. Në rrjetet sociale Bushati njofton se biseda është fokusuar në Kalendarin politik të Komisionit Evropian për Shqipërinë dhe ecurinë e reformave shtet-konsoliduese.Sipas ministrit Bushati viti 2018 është përcaktues për ecurinë e mëtejshme të vendit në procesin e integrimit evropian.

Eurokomisioneri Hahn në statusin e tij në rrjetet sociale ka nënvizuar rëndësinë që kanë hapat e mëtejshme që bën Shqipëria për t’u integruar në Bashkimin Evropian./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono