hahn

vlcsnap-error812-1280x720.jpg
us er15:11 | 16/12/2017

Ministri i jashtëm grek Niko Kotzias është takuar në Athinë me komisionerin europian për zgjerimin, Johannes Hahn. Sipas raportimeve të mediave greke, të dy biseduan për rolin strategjik të Athinës në disa cështje që lidhen me politikat e zgjerimit europian, në mënyrë të vecantë për sa i përket Shqipërisë dhe Maqedonisë.

Për sa i përket Tiranës, kreu i diplomacisë greke i raportoi Hahn për mbledhjen triditore që u mbajt në Kretë në muajin nëntor së bashku me homologun shqiptar Ditmir Bushati. Kotzias konfirmpoi se bisedimet do të vazhdojnë këtë herë në Korcë në 20 janar të vitit të ardhshëm. Ministri i jashtëm grek u shpreh se dëshironte që cështjet e lëna pezull me Shqipërinë të zgjidhen sa më shpejt. Kjo sepse Athina dhe Tirana nuk janë të interesuara t’i lënë të pazgjidhura përgjithmonë meqënëse përbëjnë një pengesë në negociatat për anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin Europian./abcnews.al

 

vlcsnap-error110-1280x721.jpg
us er12:25 | 07/12/2017

Ministri i Brendshëm shqiptar Fatmir Xhafaj, gjatë vizitës në Bruksel, zhvilloi një takim me Komisionerin për Fqinjësinë dhe Negociatat e Zgjerimit, Johannes Hahn.

Xhafaj sipas njoftimit për shtyp të ministrisë së Brendshme,  i tha Hahn se Shqipëria nuk do të jetë më në listën e vendeve ku kultivohet drogë, pasi masat për vitin 2018 janë marrë që tani.

Gjithashtu ministri i Brendshëm i pohoi Komisionerit për Fqinjësinë dhe Negociatat e Zgjerimit, se janë skanuar grupet kriminale dhe asetet e tyre.

Hahn nga ana e tij ka deklaruar se “Periudha në vijim është shumë deçizive për Shqipërinë”. Ai  sugjeroi njohjen më të thellë të arritjeve të palës shqiptare, përmes medias së huaj, për të reduktuar efektet negative të stigmatizimit të padrejtë të vendit. /abcnews.al

hahn-3-933x445.jpg
us er11:26 | 28/11/2017

Komisioneri i Zgjerimit të Bashkimit Europian Johannes Hahn, është i bindur se  tani ka më shumë vullnet nga shtetet anëtare të BE-së për zgjerim TE Unionit  dhe antarësime të reja se një vitë parë. Gjatë një interviste, per Rojter Hahn deklaroi se Bashkimi Europian e shikon rajonin e ballkanit tepër të rëndësishëm në drejtim të politkave të kontrollit të emigracionit dhe luftës kundër kërcënimeve të sigurisë që vijnë nga influenca Ruse dhe Islami radikal.

Hahn thekson se Ballkani Perëndimor me popullsi 20 milion banore që kërkojnë të zhvillojnë mirëqënien e tyre eshte shumë joshës për tregun e BE-së.

Komisioneri sqaroi me tej se ai nuk e mbështet idenë e zgjerimit shume te shpejte te  Europes  pasi kjo mund të shkaktonte probleme tek shtetet anëtare. Në vend të kësaj, sipas Hahn, duhet bërë përpjekje për të fuqizuar shtetet e dobëta që më pas të fuqizohet edhe vetë Bashkimi Europian.

Shqipëria, Maqedonia, Mali i Zi dhe Serbia janë zyrtarisht shtete kandidate për antarësim në BE , ndërsa Bosnja dhe Kosova po kërkojnë të marrin këtë status./abcnews.al

 

 

vlcsnap-error009-3-1280x719.jpg
us er16:27 | 20/11/2017

Komisioneri Europian për zgjerim Johanes Hahn porositi kryeministrin maqedonas Zoran Zaev se vendi i tij ka ende shumë punë për të bërë në rrugën drejt BE-së. Nga ana tjetër kreu i qeverisë maqedonase në konferencën e përbashkët për shtyp u shpreh se do të punojë në përmbushjen e kritereve.

Komisioneri Europian për zgjerim dhe fqinjësi të mirë, Johanes Hahn, nisi vizitën e tij dy-ditore në Maqedoni me një takim me kryeministrin Zoran Zaev dhe disa ministra të qeverisë së tij. Pas bisedës ata mbajtën edhe një konferencë për shtyp. Zyrtari europian porositi ekzekutivin e Maqedonisë duke thënë se ka ende shumë punë për të bërë lidhur me rrugën drejt integrimit në Union. Hahn ka pranuar se Maqedonia ka bërë progres me reformat dhe për këtë arsye Komisioni Europian dhe vendet anëtare të BE e shohin më pozitivisht vendin dhe mundësinë për nisjen e bisedimeve. Megjithatë ai pati një apel edhe për opozitën.

Johannes Hahn, komisioner Europian për Zgjerim dhe Fqinjësi të Mirë: “Nuk jam naiv, prej shumë vitesh jam në politikë. Qëllimi do të arrihet nëse të gjithë lëvizin në drejtimin e duhur. I bëj thirrje opozitës që të jetë kritike në mënyrë konstruktive me qëllim që të arrihen të gjitha datat për përparimin e nevojshëm”.
Nga ana tjetër, Zaev në konferencën e përbashkët për shtyp u shpreh se Shkupi ndodhet në një fazë kyce për përmbushjen e detyrimeve që do të hapnin bisedimet për anëtarësimin e vendit në Bashkimin Europian.

Zoran Zaev, kryeministër i Maqedonisë: “Reforma në gjyqësor duhet të krijojë hapësirë për gjyqësor të pavarur e cila do ta çrrënjosë korrupsionin dhe do ta kthejë besimin e qytetarëve në gjyqësorin e pavarur. Do të miratohet reforma në gjyqësor me plan aksionar në përputhshmëri me Komisionin Evropian. Kapacitetet e Avokatit të Popullit do të rriten”.
Gjithashtu Zaev shtoi se po punohet në mënyrë intensive me Greqinë për të zgjidhur çështjen e emrit. Ndërsa Han bëri me dije se ligji për gjuhën shqipe, që kundërshtohet ashpër nga opozita, nuk është ndër reformat që kërkohen nga BE-ja. Ndërkohë, eurokomisioneri është pritur në Shkup edhe nga kryeparlamentari, Talat Xhaferi. “Parlamenti ka një rol kyç në rrugën e vendit për në BE. Duhet të shoh rezultate legjislative të prekshme mbi dosjet kryesore për të mundësuar që Komisioni i BE-së të rekomandojë tryezën”, shkruan Han në një postim në tuiter ku pasqyrohet takimi me Xhaferin. Ndërkohë, zyrtari europian është takuar edhe me dy partnerët e koalicionit qeverisë të Zaev. Po me anë të Tuiterit, Han njofton se zhvilloi një takim shumë të mirë me kreun e BDI, Ali Ahmeti dhe liderin e Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela./abcnews.al

vlcsnap-error415-1280x720.jpg
us er14:41 | 20/11/2017

Eurokomisioneri për zgjerim dhe politikë për fqinjësi të mirë Johanes Hahn ka nisur një vizitë zyrtare në Shkup në kuadër të zbatimit të nje plani të propozuar muaj më parë nga qeveria maqedonase. Gjatë ditës ai do të ketë takime me politikanët dhe zyrtarët më të lartë të vendit. Han takimin e parë do ta zhvillojë me kryeministrin dhe liderin e LSDM-së Zoran Zaev dhe më pas me kryetarin e Kuvendit Talat Xhaferi, me liderët e BDI-së Ali Ahmeti, të VMRO-DPMNE-së Nikolla Gruevski dhe të Aleancës së Shqiptarëve, Zijadin Sela. Pas takimit të parë me kryeministrin maqedonas, Hahn dhe Zaev do të kenë një konferencë të përbashkët me mediat. Në një postim në profilin e tij në Tuiter para vizitës Hahn shkruante se qeveria e Shkupit duhet të shfrytëzojë momentin pozitiv, pasi do të analizohen rezultatet nga reformat e mëtejshme deri në fund të këtij viti. Sipas tij për këtë duhet një bashkëpunim konstruktiv i të gjitha forcave politike, duke përfshirë edhe opozitën./abcnews.al

vlcsnap-error948-1280x720.jpg
us er12:33 | 10/11/2017

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, priti në takim eurokomisionerin për Zgjerimin, Johannes Hahn, rast me të cilin theksoi se Shqipëria e konsideron anëtarësimin në BE si një projekt kombëtar strategjik. Lufta pa kompromis kundër krimit të organizuar dhe zbatimi i reformës në drejtësi – vlerësoi Meta – duhet të njohin hapa të shpejtë e cilësorë përpara. Presidenti kërkoi vëmendjen e posaçme të ekspertëve europianë të misionit EURALIUS, që asistojnë procesin e reformës, për interpretimin e saktë të legjislacionit, me qëllim që institucionet e reja të drejtësisë të ngrihen shpejt e të jenë të besueshme. Përsa i përket rajonit të Ballkanit, Meta nënvizoi domosdoshmërinë e liberalizimit të vizave për Kosovën. Ndërsa anëtarësimi në NATO i Maqedonisë, sipas Presidentit, do të gjenerojë më shumë siguri për të gjithë rajonin./abcnews.al

vlcsnap-error751-1280x720.jpg
us er10:32 | 10/11/2017

Nuk dihet nëse ia kanë dalë të diskutojnë gjithçka, por dy orë takim, kokë me kokë janë të rralla dhe të bollshme për trajtuar çështjet, veçanërisht në këtë situatë që po kalon vendi, pak muaj pasi të bëhët matja finale e 5 prioriteve që ka Shqipëria për hapjen e negocitava për anëtarësim.

Kaq ka zgjatur takimi mes kryetarit të opozitës Lulzim Basha dhe Komisionierit për Zgjerim Jhannes Hann. Ai i delgacioneve duket të ketë qenë thjesht kortezi, nisur nga gjatësia e tij vetëm 10 minutëshe.

“Vend të rëndësishëm zuri situata aktuale politike pas publikimit të provave për përfshirjen në trafik ndërkombëtar narkotikësh të bashkëpunëtorëve të afërt të Kryeministrit Rama, përfshirë ish -ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri, thuhet në njoftimin zyrtar të PD-së, tha se Basha rikonfirmoi vendosmërinë e Partisë Demokratike në luftën kundër krimit të organizuar me lidhje qeveritare si e vetmja rrugë për të ecur përpara me integrimin europian të vendit.

Basha dhe Hahn diskutuan rreth evoluimit të krimit të organizuar që siç akuzon PD, po pastron paratë e pista dhe inkriminon segmente të tëra të ekonomisë, përfshirë ndërtimin dhe sektorin bankar.

Sipas PD-së Basha dhe Hahn ndanë të njëjtin mendim se integrimi europian i Shqipërisë duhet të jetë i bazuar në meritë dhe se vendi ka nevojë për prova të forta të zbatimit të paanshëm të reformës në drejtësi, si dhe për rezultate konkrete në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, që në Shqipëri të mos ketë më “të paprekshëm”./abcnews.al

 

 

 

 

 

vlcsnap-error937-1280x720.jpg
us er13:40 | 09/11/2017

Eurokomisioneri për Zgjerimin, Johannes Hahn erdhi në Shqipëri në një periudhë të nxehtë debati politik, ku opozita akuzon mazhorancën për lidhje me krimin. Pas një takimi me Kryeministri Rama, Hahn theksoi se vlerësimi për çeljen e negociatave bazohet mbi fakte dhe jo thashetheme. Përballë deklaratave të opozitës se reforma në drejtësi ka rënë, eurokomisioneri mori në mbrojtjen vettingun, duke nënvizuar ekspertizën e lartë të vëzhguesve të ONM-së, që janë garantët e proçesit.

Kryeministri Rama priti në një takim eurokomisionerin për Zgjerim Johannes Hahn, të cilit ia bëri të qartë edhe përpara kamerave, se i konsideron të plotësuara detyrat që i kishte lënë Brukseli për hapjen e negociatave.

Hahn pranoi se është bërë progres. Përmendi si suksese luftën ndaj kanabisit dhe reduktimin e azilkërkuesve. Eurokomisioneri nënvizoi se BE vlerëson bazuar mbi fakte dhe jo thashetheme, dy fjalë kyçe këto përdorura gjërësisht edhe nga mazhoranca, në debatin e saj të javëve të fundit me opozitën, përballë akuzave për lidhje me krimin.

Rama i rikujtoi edhe njëherë Brukselit se Vettingu që i kërkonin me ngulm, tashmë ka nisur.

Ndërsa Johannes Hahn nënvizoi ekspertizën e anëtarëve të ONM-së që do të mbikqyrin vettingun, një mesazh që u duk se kishte për adresë dy selitë opozitare, të cilat pas çështjes Tahiri kanë deklaruar se reforma në drejtësi ka rënë.

Eurokomisioneri kërkoi që Europa të jetë një objektiv kombëtar ku të bashkohet e gjithë shoqëria.

Kryeministri e garantoi se do të kërkojë sa më shumë konsensus për ambicjen europiane, ndërsa tregoi se ndryshimi i drejtimit të erës në Bruksel e bënte optimist./abcnews.al

 

 

 

vlcsnap-error223-2-1280x720.jpg
us er12:47 | 09/11/2017

Liria e medias ka qenë tema e konferencës që zhvilloi Komisioni Evropian në Tiranë. Për kryeministrin Edi Rama mediat në Shqipëria nuk janë të besueshme për publikun, ndërsa për komisionerin për zgjerim Johanes Hahn e ardhmja e një vendi varet nga pushteti i katërt.

Komisioni Evropian e zgjedh për herë të parë shqipërinë për të organizuar konferencën për ditët e medias. I zoti i shtëpisë i tregoi përfaqësuesve nga e gjithë Evropa se, liria e medias ka hedhur hapa para dhe nuk është në të njëjtën gjendje që raportonte komisioni everopian në vitin 2016 duke e cilësuar si një ndër fushat ku nuk ishte shënuar progres.

Por ligji i mirë nuk mjafton,tha kryeministrit Rama. Sipas tij mediat janë kthyer në institucione të pabesueshme për publikun . Duke iu refruar edhe ndëshkimit që mori një gazetar në …nga gjykata evropiane për etiketimin e deputetit dhe bashkëshortes së tij si boni e klajdi, kryeministri tha se të tilla etiketime ndodhin cdo ditë në vendin tonë.

Lirinë e medias e vlerëson si gur themeli të demokracisë por ka dyshimet e tij për të ardhmen e e saj

Ndërsa për komisionerin Johanes Hahn e ardhmja e medias lidhet me të ardhmen e një vendi.

“Duhet të marrim në konsideratë edhe pengesat për raportimin e pavarësisë dhe të lirë, si presionin poltik dhe censurën. Ne kemi përshtatir formatin e konferencës për të hedhur sytë nga e aedhmja e medias. Një media e lirë është thelbësore dhe e rëndësishme edhe për të ardhmen e një vendi”.

Liria e medias është jë kusht i panegociueshëm për Bashkimin Evropian nënvizioni komisioneri Hahn. Sipas të cilit pritshmëritë për realizimin e saj janë në varësi edhe të politikës.

“Gazetaria nuk ndodhet në një sferë të izoluar por në mes të shoqërisë. Nuk ka qenë e lehtë për të transferuar edetë e vjetra në një format të ri. Duhet të zbatohen idetë, jo vetëm ti kesh ato në mënyrë që të ecet përpara. Duhet të shohim shumë cështje si pronësia e reklamat”.

Konferenca dy ditore “Ditët e Medias” ka mbledhur 250 përfaqësues të organizatave të medias, politikanë e grupe të interesit./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono