gulen

erdoganjpg-thumb-large.jpg
G. P.13:42 | 16/04/2018

Vijojnë arrestimet në masë në Turqi me akuzën e lidhjeve me terrorizmin. Këto arrestime shumë lehtë për shkak të gjendjes së emergjencës, që Ankaraja synon ta zgjasë me 3 muaj të tjerë.

Në javën e fundit, rreth 1 mijë persona përfunduan në pranga në disa operacione në të gjithë vendin. Kjo është bërë e ditur nga ministria e brendshem turke. Të arrestuarit janë kryesisht persona që dyshohen se kanë lidhje me rrjetin e Fetullah Gylen, që akuzohet nga presidenti Erdogan se qëndron prapa grushtit të dështuar të shtetit.

Megjithatë imami që jeton në SHBA mohon të jetë përfshirë në këtë ngjarje. Gjithashtu mes të arrestuarve ka dhe militantë të partisë kurde dhe terroristë të ISIS. Ndërkohë, pas grushtit të dështuar të shtetit në Korrik të 2016, OKB vlerëson se të paktën 160 mijë persona janë arrestuar në Turqi./abcnews.al

turqit.jpg
ent ela11:36 | 29/03/2018

Policia e Kosovës ka deportuar 6 shtetasit turq, që u arrestuan ditën e sotme, pasi kërkohen nga drejtësia e Ankarasë. Kjo është raportuar nga agjencia e lajmeve “Anadollu”, që thekson se ata konsiderohen mbështetës të imamit Fetullah Gylen, thënë ndryshe kundërshtarit të Presidentit Erdogan.

Ata kanë mbërritur në Turqi, ku i janë dorëzuar drejtësisë. Të deportuarit janë drejtues të shkollave private në Kosovë që financohen nga fondacione gyleniste. Ata janë identifikuar si: “Xhihan Özkan, Kahraman Demirez, Hasan Gynakan, Mustafa Erdem, Osman Karakaya dhe Yusuf Karabina”. Ekstradimi i tyre është bërë me kërkesë të inteligjencës së Turqisë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono