grupin

0_SSR_MEN_110619warringtondrugsgang_13JPG.jpg
Sej rie10:45 | 12/06/2019

17 anëtarë të një bande janë dënuar, pas një operacioni sekret në Britani. Në mesin e të ndaluar janë edhe dy shqiptarë të identifikuar si Taulant Paja dhe Islam Grana, të cilët do të qëndrojnë në burg përkatësisht 6 dhe 7 vjet. Mediat britanike shkruajnë se një nga detajet që tradhtoi bandën ishte jeta e luksit që bënin anëtarët e saj. Ndërsa mediat e huaja kanë publikuar edhe videon e momentit kur njëri prej pjesëtarëve të bandës, Jamie Simpson është arrestuar, pasi policia rrethoi automjetin e tij tip Ford Transit. Oficerët kanë gjetur 185 kg kokaine të pastën, me një vlerë 20 milionë £, të fshehura brenda në makinë./abcnews.al

Alkon-bengasi-1280x830.jpg
Sej rie14:34 | 23/04/2019

Zbardhet grabitja e disa milionëve euro në aeroportin e Rinasit, ditën e 9 Prillit. Alkond Bengasi është bashkëpuntori i parë i drejtësisë,  cili ka rrëfyer para grupit hetimore se si është organizuar grabitja dhe se kush janë autorët. Gjykata e Krimeve të Rënda ka lënë në burg Bengasin.

Gjithashtu Alkond Bengasi është shprehur se furgonin për ta modifikuar ia kanë dërguar kushërinjtë e tij Klemend dhe Eldi Çala. Organi i akuzës nëpërmjet bashkëpunëtorit të drejtësisë ka zbardhur se si u organizua grabitjen dhe se kush janë autorët e tjerë.

Në deklarimet e dhëna para grupit hetimor, Brengasi ka sqaruar edhe rolin që ka pasur secili nga autorët në ngjarjen e 9 Prillit ku u grabiten disa milion euro.

Gjykata e Krimeve të Rënda e përfaqësuar nga Bibë Ndreca ka lënë në burg Alkond Brengasin, i cili njihet edhe si kushëriri i mjeshtrit të grabitjeve Klemend Çala. Bengo po ashtu ka rrëfyer me detaje se si funksiononte ky grup me personazhe nga Elbasani dhe Fushë Kruja.

Madje pas dëshmisë së tij, policia ka nisur kërkimet për arrestimin edhe të tre personazheve të tjera të grabitjes Oltion Veseli, Saimir Çela dhe Renaldo Sula. Bashkëpunëtori i drejtësisë ka pranuar se ka bërë ai mondifikimin e furgonit me mbishkrimin “Hetim Tatimor”.

Në bazë të dëshmisë së tij policia ka nisur punën për gjetjen dhe arrestimin e personave të tjerë të përfshirë në grabitje. Ditën e mërkurë Gjykata e Krimeve të Rënda do të caktoj masën e sigurisë për Klemend Çalën, Oltian Veselin dhe Renaldo Sulën.

I arrestuari Oltion Veseli nga Fushë Kruja, është kushëri me Ernest e Dash Kupën, të dënuar nga drejtësia për grabitjen e blindave në rrugën e Rinasit në 2017. Saimir Çela dhe Renaldo Sula njihen si njerëzit më të besuar të Klement Çalës.

Ky i fundit ka jetuar në arrati që prej 2013, për shkak të krimeve që ka  kryera më herët, në Shqipëri e Greqi, që është tashmë i dyshuar edhe për grabitjen e 9 Prillit ku thuhet se ka patur rol kryesor.

Çala njihej për lidhjen e fortë me Admir Muratajn, që mbeti i vrarë pas grabitjes së dhunshme në aeroportin pasi janë arratisur së bashku nga burgu i Trikallasë në Greqi. Eldi Çala vëllai Klementit është tashmë pjesë e listës së të kërkuarve së bashku me dy persona të tjerë, emrat e të cilëve nuk bëhen publik./abcnews.al

rama-10-1280x772.jpg
ent ela15:31 | 25/03/2019

Grupi Parlamentar dhe kryesia e Partisë Socialiste,  zhvilluan mbledhjen e radhës këtë të hënë, nën drejtimin e kryeministrit Edi Rama. Porosia kryesore e kreut të qeverisë ka qenë vazhdimi i normalitetit të jetës parlamentare, pavarësisht deklaratave të opozitës së dorëhequr.

Në seancën që do të zhvillohet të enjten, kryeministri Rama ka kërkuar që diskutimet të bazohen tek rendi i ditës dhe të mos bëhet asnjë kundërpërgjigje për protestat që zhvillohen jashtë godinës së parlamentit. “Fokusi i punës së socialistëve duhet të jetë edhe fitorja në zgjedhjet e 30 qershorit”, i ka këshilluar kryetari i qeverisë deputetët e mazhorancës./abcnews.al

Grupi-i-Pd-1280x780.jpg
ent ela16:05 | 16/01/2019

Partia Demokratike po zhvillon një mbledhje me grupin parlamentar dhe aleatët e saj, përpara nisjes së seancës së jashtëzakonshme parlamentare ku pritet të votohen dekretet e Presidentit Meta, që do të zyrtarizojë edhe ndryshimet në kabinetin qeveritar, të propozuara nga Kryeminsitri Edi Rama, prej fundit të muajit dhjetor, gjatë Asamblesë Parlamentare.

Pjesmarrja e opozitës në seancë është konfirmuar edhe nga vetë kreu i kësaj force politike Lulzim Basha. Gjatë kësaj mbledhje grupi parlamentar do të vendosë, edhe se si do t’i japë formë opozitarizmit, gjatë seancës e ditës së sotme.


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono