gruaja

vetevrasje-compressor-637x375-1.jpg
Autor E11:55 | 07/02/2020

Një 76 vjeçare ka rënë nga kati i nëntë i pallatit duke ndërruar jetë gjatë rrugës për në spital. Nga të dhënat paraprake, policia dyshoon se gruaja është hedhur nga pallati me qëllim vetëvrasjen pasi vuante nga depresioni.

Informacion paraprak

Sot rreth orës 10:30, në lagjen “Apollonia”, Fier, dyshohet se është hedhur nga kati i nëntë i pallatit, shtetasja F. T., 76 vjeçe, e cila gjatë rrugës për në spital ka ndërruar jetë.

Nga hetimet paraprake dyshohet se kjo shtetase vuante nga sëmundja e depresionit.

Grupi hetimor po punon për zbardhjen e plotë të ngjarjes./abcnews.al

cuku.png
R D09:29 | 06/02/2020

Gjykata e Durrësit ka lënë me masën e sigurisë arrest me burg, Lulzim Cukun, i cili të shtunën e javës së kaluar vrau me thikë gruan e tij në banesë.

Ai ka mbërritur në gjykatë në kushte të rënda psikologjike. Siç shihet edhe në pamje, Cuku është tejet i çorientuar. Nuk u përgjigjet dot as pyetjeve të gjyqtarit.

Lulzim Cuku ka vrarë të shtunën në darkë bashkeshorten e tij Manjola Cuku për shkaqe xhelozie. Pranë trupit të viktimës policia gjeti tre fëmijet e saj të mitur.

Manjola Cuku rezultonte me urdhër-mbrojtje nga gjykata e Durrrësit, pasi ishte dhunuar edhe herë të tjerë nga bashkëshorti.

Në dëshminë e tij, autori i krimit është shprehur se “prej tre muajsh kemi nisur të debatojmë. Kisha arsye se kisha gjetur gjera të çuditeshme në shtëpi që më bënin të dyshoja se po më tradhtonte. Vjehrri më tha që shtëpia është kthyer në vend drogaxhinjesh, prandaj vendosa ta merrja me vete në Greqi, por ajo (Manjola) nuk pranoi të vinte me mua”.

Pasi ka vrarë bashkëshorten me thikë, ai e ka kyçur në banjë dhe është arratisur, për tu kapur disa orë më pas në Mat. Burime të policisë thanë se kur mbërritën në banesë gjetën fëmijët teksa qanin mbi trupin e nënës.

/abcnews.al

*Pamjet nga gjykata

policia-1-1.jpg
Autor E15:35 | 30/01/2020

Policia e Tiranë ka arrestuar një 43 vjeçare gjatë mbrëmjes së djeshme pasi akuzohet se rrahu bashkëshortin e saj duke e nxjerrë madje edhe jashtë ambienteve të shtëpisë.

Policia bën me dije se para se të qëllote bashkëshortin, 43 vjeçarja me inicialet B.M ka rrahur edhe fëmijët duke bërë që të njoftohej policia.

“Është arrestuar B. M., 43 vjeçe, banuese në Tiranë, pasi ka ushtruar dhunë fizike dhe psikologjike ndaj dy fëmijëve të mitur, si dhe ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike në prezencë të fëmijëve të mitur ndaj bashkëshortit të saj, të cilin e ka nxjerrë nga banesa”, bën me dije policia e Tiranës.

Ndërkohë gjatë mbrëmjes së djeshme janë arrestuar edhe disa persona të tjerë kryesisht për vjedhje.

Njoftimi i plotë

Gjatë 24 orëve të fundit, nga strukturat e DVP Tiranë janë ndaluar dhe arrestuar 7 shtetas.

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 3, në vijim të punës për parandalimin, evidentimin dhe zbardhjen e rasteve të vjedhjeve kundër pronës dhe vënien para përgjegjësisë ligjore të autorëve, bënë arrestimin në flagrancë të shtetasit:

A. P., 29 vjeç, banues në Durrës.

Ky shtetas është kapur në flagrancë, gjatë natës, nga shërbimet e Policisë, duke tentuar të vjedhë në lokalin në pronësi të shtetasit H. S., 42 vjeç.

Nga tërësia e veprimeve hetimore të kryera ka rezultuar se ky shtetas është autor edhe i katër vjedhjeve të tjera të ndodhura gjatë këtij muaji, konkretisht:

– I vjedhjes së një pakoje në një motor, më datë 29.01.2020;

– I vjedhjes së portofolit të shtetases E. D., më datë 18.01.2020;

– I vjedhjes së laptopit të shtetasit E. M., më datë 27.012020;

– I vjedhjes së disa pijeve alkoolike në ambientet e një hoteli, më datë 27.012020;

Në cilësinë e provës materiale janë sekuestruar sendet me të cilat dyshohet se ka realizuar vjedhjet, një mjet prerës sharrë dhe një kaçavidë e vogël.

Vijon puna për dokumentimin e vjedhjeve të tjera të ndodhura në Qarkun e Tiranës, në të cilat mund të jetë i implikuar ky shtetas.

Materialet i kaluan për veprime të mëtejshme, Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për veprën penale “Vjedhja, e kryer në bashkëpunim, më shumë se një herë”.

Gjatë 24 orëve të fundit, nga strukturat e DVP Tiranë janë ndaluar edhe 2 shtetas, pasi ishin shpallur në kërkim, për vepra të ndryshme penale, konkretisht:

– H. SH, 49 vjeç, banues në Tiranë, i shpallur në kërkim për veprën penale “Dhuna në familje”

– S. G, 41 vjeç, banues në Tiranë, i shpallur në kërkim për veprën penale “Vjedhja”.

Gjithashtu, nga strukturat e DVP Tiranë janë evidentuar 4 raste të dhunës në familje dhe janë arrestuar në flagrancë shtetasit:

– B. M., 43 vjeçe, banuese në Tiranë, pasi ka ushtruar dhunë fizike dhe psikologjike ndaj dy fëmijëve të mitur, si dhe ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike në prezencë të fëmijëve të mitur ndaj bashkëshortit të saj, të cilin e ka nxjerrë nga banesa.

– E. Xh ., 32 vjeç, banues në Tiranë, pasi ka ushtruar dhune fizike dhe psikologjike ndaj nënës së tij.

– G. K., 52 vjeç, banues në Tiranë, pasi ka ushtruar dhunë fizike dhe psikologjike ndaj bashkëshortes.

– F. H ., 45 vjeç, banues në Tiranë, pasi ka ushtruar dhunë fizike dhe psikologjike ndaj bashkëshortes.

Urgjenca-e-re-e-Infektivit.jpg
ger ta11:35 | 29/01/2020

Një grua e mbërritur nga Kina 10 ditë më parë në vendin tonë i është nënshtruar analizave, pasi dyshohej për koronavirus.

Ndërkohë, burime për abcnews.al bëjnë të ditur se sipas ekspertëve analizat e detajuara të Institutin e Shëndetit Publik treguan se gruaja nuk është e prekur nga koronavirusi, por rezulton me grip të thjeshtë.

Gruaja ka qendruar e shtruar në spitalin e Infektivit në Tiranë.

Po ashtu ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu sqaroi sot se në Shqipëri nuk ka asnjë rast të virusit kinez që deri më tani ka marrë jetën e 10 personave. Këtë deklaratë ministrja e bëri nga aeroporti i Rinasit, ku janë shtuar masat për parandalimin e depërtimit të koronavirusit të ri.

Gjatë 24 orëve të fundit janë kontrolluar në Aeroportin e Rinasit 17 pasagjerë shqiptarë dhe te huaj që kanë udhëtuar nga Pekini dhe Shangai drejt Tiranës, nëpërmjet aeroporteve të tjera. Pas kontrollit të kryer nga njësia e shëndetësisë në aeroport, gjendja e tyre paraqitet e mirë.

“Janë marre masa në pikat kufitare portuale dhe tokësore me ekipe mjekësore dhe epidemiologe që janë në monitorim të situates dhe raportojnë në kohe reale për çdo rast”, tha Manastirliu./abcnews.al

Australiania-600x360-1.jpg
ger ta14:14 | 27/01/2020

Një grua ka vdekur gjatë një konkursi të ngrënies së ëmbëlsirave në Australi, që mbahet në Queensland Jug-Lindore.

Gruaja,  60-vjeçare, po merrte pjesë në sfidë në Hotelin Beach Beach në Hervey Bay, në orën 2:00 të ditës së djeshme ku pësoi një sulm.

Dëshmitarët thanë që roja dhe menaxheri i sigurimit nxituan për ti dhënë ndihmën e parë dhe u thirr një ambulancë.

Pas problemeve shëndetësore në vendin e ngjarjes, gruaja u dërgua në spital, ku më vonë u shpall e vdekur.

Dëshmitarët thanë po ashtu se gruaja e ndjerë e kishte futur në gojë një copë të ëmbëlsirës, kur u duk se kishte vështirësi në gëlltitje.

Pjesëmarrësit në këtë garë duhej të hanin sa më shumë copa të ëmbëlsirave për një kohë sa më të shkurtër. Ëmbëlsira e përdorur ishte e butë dhe e mbuluar me çokollatë dhe kokos.

Kjo nuk është hera e parë që shënohen vdekje në garat për të ngrënë në Australi, por jo vetëm./abcnews.al

gruaja-4.jpg
Autor E10:35 | 25/01/2020

Një video dramatike është publikuar në rrjetet sociale, ku një grua në Rusi bie nga pallati, nga një lartësi më shumë se 27 metra dhe më pas ngrihet dhe vijon te ecë në rrugë sikur të mos kishte ndodhur asgjë.

Sipas “Daily Mail”, ngjarja ka ndodhur në Izluchinsk të Rusisë më 22 janar.

27-vjeçarja bie nga kati i nëntë, por për fatin e saj të mirë përfundon në një grumbull bore në fund të pallatit. Më pas, banorët që panë ngjarjen njoftuan menjëherë ambulancën.

Ajo ndodhet e shtruar në spital, jashtë rrezikut për jetën dhe më e çuditshmja, me asnjë frakturë në trup.

jeff.jpg
So Nila12:22 | 25/12/2019

Themeluesi i Amazon, Jeff Bezos deri disa muaj më parë konsiderohej njeriu më i pasur në botë.

Por, divorci me gruan i ka kushtuar shumë, dhe tashmë ai nuk e mban më këtë titull. Shkak për divorcin u bë Lauren Sanchez, historia e së cilës me Bezos, bëri bujë të madhe, pasi ata patën një aferë ndërsa ishin të dy të lidhur me persona të tjerë.

Tashmë ata jetojnë bashkë dhe shfaqen më të lumtur se kurrë në publik. Së fundmi miliarderi 55-vjeçar dhe e dashura e tij 50-vjeçare janë fotografuar në Karaibe, bashkë me djalin 18-vjeçar të kësaj të fundit. Ka raportime se Bezos do të martohet me Sanchez, por deri më tani nuk ka ende asnjë konrmim./abcnews.al

 

 

 

 

 

 

 

 

shqiptari-gruaja.jpg
ger ta09:52 | 17/12/2019

Një shqiptar që vrau gruan e tij është dënuar me 19 vite burg. Ngjarja ndodhi më Oxford, Angli më 17 qershor të këtij viti.

Safie Xheta, 35 vjeç, u gjet e vdekur, pasi u qëllua me thikën e kuzhinës nga bashkëshorti i saj Fatos Xheta, 46 vjeç, në shtëpinë e tyre.

Ajo u godit me thikë disa herë, para se të gjente vdekjen, ndërsa 46-vjeçari lëndoi edhe veten me thikë.

Gjykatësi e dënoi atë me 19 vjet vjet pasi trupës gjykuese iu deshën 90 minuta për ta gjetur atë fajtor për vrasje.

Gjykata arriti në përfundimin se Xheta ishte xheloz për gruan e tij. Kjo u vu re edhe në shënimet që i janë gjetur atij në banesë.

“Tradhtia shlyhet vetëm me vdekje”, është një prej shënimeve që është gjetur në shtëpinë e tij, shkruar në gjuhën shqipe.

/abcnews.al

mbyte.jpg
Autor E14:51 | 10/12/2019

Kryeministri Rama ka qenë mesditën e sotme në Shijak pas thirrjes publike që i bërë mbrëmë Arben Meçe që të shikonte gjendjen atje.

Rama vizitoi disa nga pallatet e dëmtuara nga tërmeti duke takuar edhe banorët, të cilët i shprehën shqetësimin për banesat e tyre.

Gjatë takimeve nuk kanë munguar batutat e shkëmbyera mes tij e banorëve, ndërkohe që gratë që e kanë takuar nuk i kanë kursyer lavdet e madje edhe puthjet.

I tillë ishte edhe rasti me një grua që më parë, teksa Rama sqaronte një nga banorët i prekte dorën. Më pas, nuk nguroi t’i kërkonte leje për ta përqafuar.

“Avash se me myte, shih ç’më bërë, je ly sot gjithë ditën dhe ma hodhe gjithë suvanë mua tani”- tha Rama, teksa pastronte pardesynë e zëzë që iu bë gjithë make up.

Një tjetër grua e thirri Ramën nga ballkoni duke i kërkuar që të shkonte për të parë dëmet në shtëpinë e saj.

“O vdeksha unë për ty, mos ki merak, por kujdes se mos na bish e do thonë e rrëzoi Rama”, tha kryeministri.  /abcnews.al

klotilda.jpg
ger ta16:34 | 04/12/2019

Me lot në sy bashkëshortja e Sajmir Grekut që humbi jetën bashkë me prindërit e tij nga tërmeti në Thumanë ka nisur të rrëfehet. Nga Sajmiri i kanë mbetur vetëm kujtime të bukura. Ndërsa ka një merak të madh për vajzën e vogël që ende thërret babi, të rritet mirë. Nga strukturat e shtetit është e zhgënjyer deri tani askush nuk e ka kontaktuar.

Kjo është Klotilda Greku bashkëshortja e Sajmirit që së bashku me prindërit e tij humbi jetën nga tërmeti në Thumanë. Klotildës sot i kanë mbetur vetëm kujtimet. Ajo me lot në sy tregon se si u njohën dhe se sa të lumtur ishin.

Ne jemi njohur kur unë kam qenë studente në shkollë dhe ai punonte. Unë Sajmiri, vajza dhe dy prindërit jetonim në një shtëpi. Kemi qenë një familje e lumtur, kemi jutuar në një harmoni të madhe dhe kjo ishte një lumturi që Zoti nuk deshi që ta jetonim në tutje ne”, shprehet mes lotësh Klotilda.

Çifti Greku ka sjellë në jetë këtë vajzë që është shumë e vogël për të kuptuar gjëmën që I ka ndodhur. E ëma me zërin që I dridhet tregon se e vogëlushja e thërret vazhdimisht babain e saj.

Vajza e ndjen shumë mungesën e të atit, nuk ka ditë që ajo nuk e përmend. Një veprim që bën vëllai im, apo dikush tjetër në shtëpi asaj i kujtohet që e ka bërë edhe i ati dhe shikon fotografitë e tij në telefon, i qesh fytyra kur i shikon. E ndjen edhe ajo mungesën e tij, këto ditë ka qenë shumë  mërzitur, vetëm qan, si duket edhe ajo e ndjen mungesën”, thotë Klotilda.

Klotilda pas humbjes së jetës së bashkëshortit po qëndron tek prindërit në një fshat të Peshkopisë. Asnjë zyrtar nuk është takuar me të apo e ka telefonuar.

Nga institucionet shtetërore deri më tani nuk kam pasur ndonjë lajm ose ndonjë telefonatë, përveç këtyre gjërave që janë thënë edhe në Tv”, shprehet ajo.

Ajo në këto kushte përmes ABC Neë kërkon që shteti t’i vijë në ndihmë se në Thumanë s’i ka mbetur më asgjë. Për Klotildën meraku më i madh është që vajza të rritet siç e meriton pasi i ati i saj që ndërroi jetë punonte shumë që asaj mos i mungonte asgje.

Doja vetëm të kisha një vend ku të rrija me gocën që ajo të rritet sic duhet”.

Klotilda dhe vajza e saj kanë qënë me fat se ditën kur ra tërmeti nuk ndodhej në Thumanë por tek prindërit e saj./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono