gripi i syve

GRIPI-I-SYVE-NE-TIRANE-EPIDEMI-1280x720.jpg
ent ela15:20 | 11/07/2019

Një virus i ri po qarkullon në vend. Njihet si gripi i syve dhe në Tiranë mjekët thonë se po kthehet në epidemi. Ata apelojnë për kujdes të shtuar me higjenën pasi viroza përhapet me shpejtësi.

Mbajnë radhë për një vizitë tek okulisti. Gripi i syve po prek të rritur dhe fëmijë. Në Tiranë mjekët tregojnë se kjo virozë po kthehet në epidemi.

Nis me sy të skuqur, të fryrë, lotim, vështirësi në shikim dhe deri mbyllje të plotë të tyre. Gripi i syve përhapet me shpejtësi. Ngjitet përmes kontaktit me duar apo sende të veçanta. Ndërsa shenjat i shfaq dy javë pas prekjes nga virusi.

Kur duhet të shqetësohemi e të shkojme tek mjeku?

Në përhapjen e gripit të syve këtë kohë po ndikojnë dhe pishinat e plazhi. Nëse jeni prekur prej tij mjekja bën thirrje për t’i shmangur pasi uji përhap virusin tek personat e tjerë.

Mjekët apelojnë për kujdes të shtuar me higjienën, ndërsa thonë se neglizhenca sipas bluzave të bardha sjell komplikacione të rënda deri në humbje të shikimit. /ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono