Greqinë

shefat-e-kuzhines-1280x718.jpg
nev ila21:27 | 05/08/2019

Deri më sot jemi mësuar se shtetasit shqiptar i drejtohen shtetit grek për të punuar. Por ne sot kemi mundësinë të shohim dy shefa grek, të cilët kanë zgjedhur shqipërinë për të punuar në këtë sezon veror.

Shefe Kristna është shtetase greke por këtë verë ka zgjedhur që të punojë në restorantin Agonia në Himarën e bukur.

Por cili ka qenë impakti i saj i parë kur ka ardhur për të punuar këtu?

“Kur u martuam me bashkëshortin tim, ne ishim në Nju Jork për një vit dhe vendosëm të ktheheshim dhe të investonim këtu. Ideja ishte e imja dhe unë e binda atë që ne të vinim këtu. Në fillim ne po mendonim të bënim dicka në Athinë në Greqi por kjo nuk mund të bëhej.Një ditë i thashë bashkëshortit, pse të mos shkojmë në Himarë të bëjmë dicka? Ide brilante”.

Ju jeni në shqipëri prej sa muajsh?

“Ne jemi këtu që prej fillimit të muajit maj. Ne kemi shtëpuinë tonë këtu dhe vijmë në Himarë në cdo sezon, jemi adhurues të Himarës“.

A e shihni të ardhmen duke punuar dhe jetuar duke investuar në Shqipëri?

Absolutisht nuk është e lehtë, ashtu sikurse edhe në vendet e tjera të Europës, por cdo vit e më tepër po bëhet mirë edhe në Shqipëri. Mendoj se është momenti, madje edhe për cdo të ri himariot që të vijë dhe investojë këtu”.

Ndërsa shefi tjetër i kuzhinës greke, Kosta do të na tregojë se si është eksperienca e tij në Shqipëri.

“Unë ndihem shumë mirë këtu si i ardhur nga Greqia. Ne kemi nisur një fillim shumë të vështirë por po funksionon dhe vazhdon shumë mirë. Jam i kënaqur që ndodhem këtu. Më pëlqen ambienti, është vend fantastik”.

Prej sa vitesh keni punuar në Greqi si shef kuzhine?

“Kam 50 vjet që punoj në kuzhinën mesdhetare, greke dhe ndërkombëtare por më pëlqen më shumë kuzhina mesdhetare sepse është më e mira. Kemi cdo ditë specialitete të reja dhe cdo ditë sjellim peshk të freskët”.

A ishte e vështirë për ju të linit Greqinë dhe të vinit në Shqipëri?

“E dua Himarën pse jo edhe njerëzit, janë shumë të mirë“.

Pra ndiheni komod edhe këtu edhe atje?

“Është hera e parë që jam këtu por sigurisht do të rikthehem edhe vitin tjetër“./abcnews.al

DITMIR-BUSHATI-PER-EMIGRANTET-1280x720.jpg
Sej rie13:20 | 07/05/2019

Ditmir Bushati në ABC news… Çfarë mendon ish-kreu i diplomacisë për situatën e politikës së jashtëm të vendit, samiti i Berlinit, dialogu Kosovë – Serbi, marrëvshja e detit me Greqinë, hapja e negociatave.  Si janë marrëdheniet e Ditmir Bushatit me PS dhe kryeministrin Edi Rama…  Sot ne oren 19:00, Ditmir Bushati ne Mbrëmje ABC me gazetaren Mirela Milori./abcnews.al

kamenos.jpg
ent ela21:30 | 21/02/2019

Në një intervistë për televizionin grek TRT, ish ministri grek i Mbrojtjes Panos Kamenos, u shpreh ndër të tjera se Greqia nuk është shqetësuar asnjëherë për çëshjte sigurie nga Shqipëria apo Maqedonia e Veriut.

Ish-ministri grek i Mbrojtjes dhe kreu i “Grekëve të Pavarur” Panos Kammenos, në një intervistë për televizionin lokal “TRT” u shpreh ndër të tjera se Shkupi është shumë i vogël, dhe nuk përbën kërcënim për Greqinë. Sipas tij, njësia greke me automjete të blinduara është në gjendje të arrij në kufi me Serbinë vetëm për 20 minuta.

Sipas tij as Shqipëria e as Shkupi nuk mund ta kërcënojnë Greqinë.

“Nuk ndjehemi të kërcënuar. As Shqipëria nuk mund ta kërcënojë Greqinë, e as Shkupi. Shkupi është 20 minuta punë. Nëse një njësi e makinave të blinduara vendos të kalojë, mund të arrijë deri në kufij me Serbinë. Mbrojtja nuk na ka shqetësuar kurrë”.

Në lidhje me Marrëveshjen e Prespës, ai tha se ish-ministri i Jashtëm Nikos Kotzias, ka vepruar tinëzisht dhe fshehtë dhe se kryeministri grek ka përgjegjësi absolute, pasi siç tha, ka vendosur qqë të drejtojë në një mënyrë tjetër qeverinë.

Ai u shpreh gjithashtu se kur ka qenë në Shtetet e bashkuara të amerikës dhe ka propozuar “Planin B”, kryesisht një marrëveshje me karakter strategjik për vendet e rajonit, sekretari amerikan i shtetit e ka pyetur se pse këmbëngulte.

Kammenos ka qenë kundër nënshkrimit të marrëveshjes për zgjidhjen e problemit të emrin me Maqedoninë. Ai u shkarkua nga posti i ministrit të Mbrojtjes në Qeverinë e Alexis Tsiprasit./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono