Greqia

tsipras-800x445.jpg
G. P.23:59 | 10/06/2019

Presidenti i Greqisë ka pranuar kërkesën e kryeministrit Aleksis Tsipras, duke bërë që vendi të shkojë zyrtarisht në zgjedhje të parakohshme. Shkak për këtë lëvizje u bë paraqitja e dobët e partisë në pushtet, Syriza, në zgjedhjet lokale dhe ato euro-parlamentare.

Kryeministri grek Aleksis Tsipras shkoi të hënën pasdite te presidenti i Republikës, prej të cilit kërkoi shpërndarjen e parlamentit dhe shpalljen e zgjedhjeve të përgjithshme, për të rinovuar, siç tha, “mandatin popullor”.

Tsipras e argumentoi kërkesën e tij me faktin se nga zgjedhjet europiane në fund të muajit të kaluar janë krijuar kushtet për një fushatë elektorale të tejzgjatur, që do të shkonte deri në tetor, kur përfundon normalisht mandati i qeverisë Tsipras.

Sipas kryeministrit, kjo do të krijonte një risk për ekonominë, duke vënë në rrezik “sakrificat dhe mundin e popullit grek”. Presidenti i Republikës është përgjigjur se e pranon kërkesën dhe se do të nisë proçedurat përkatëse. Zgjedhjet do të mbahen të dielën e parë të muajit të ardhshëm, pra më 7 Korrik.

Stand up – Dekreti presidencial për shpërndarjen e trupës ligjvënëse dhe shpalljen e zgjedhjeve të parakohshme pritet të afishohet tashmë, siç është tradita, në portën kryesore të godinës së parlamentit.

Pas kësaj, kryeministri Tsipras do të shkojë në një veprimtari të posaçme për të prezantuar programin elektorale të SYRIZA-s, duke dhënë dhe shenjën e startimit të fushatës elektorale për zgjedhjet e parakohshme.

Mandati i qeverisë Tsipras përfundon zyrtarisht në muajin tetor. Por kryeministri grek u detyrua ta përshpejtonte ballafaqimin elektoral pas humbjes së thellë në zgjedhjet europiane dhe ato administrative nga Demokracia e Re e opozitës./abcnews.al

greqia.jpg
G. P.15:05 | 03/05/2019

Greqia mund të paguajë para kohe një pjesë të kredisë së marrë nga Fondi Monetar Ndërkombëtar. Kërkesa e Athinës zyrtare u miratua nga ministrat e Financave të zonës Euro.

Më në fund, lajme të mira për financat e Greqisë. Ministrat e Financave të eurozonës kanë miratuar vendimin e Greqisë që të paguajë para kohe një pjesë të kredisë që kishte marrë nga fondi monetar ndërkombëtar.

Bëhet fjalë për një pagesë me vlerë 3.7 miliardë euro, që u përket kredive që skadojnë këtë vit dhe vitin e ardhshëm. Nga kjo lëvizje financat publike greke do të kursejnë 150 milionë Euro. Por ky nuk është i vetmi lajm i mirë.

Ka hyrë tashmë në fuqi vendimi i Mekanizmit Europian të Stabilitetit Financiar (EFSF), për lehtësimin e borxhit publik grek, me një vlerë përfitimi më shumë se 970 milionë euro.

Një pjesë e kësaj shume do të dalë nga reduktimi i interesave të kreditimit për periudhën nga Janari i vitit të kaluar deri në Qershor 2019, me ç’rast Greqia do të fitojë 329 milionë euro.

Pjesa tjetër përfaqëson një divident prej më shumë se 644 milionë euro prej fitimit të bankave të eurosistemit që kishin blerë obligacione greke.

Kreu i EFSF, Klaus Regling, deklaroi me këtë rast se “vendimi për të reduktuar interesat e kreditimit të Greqisë tregon se qeveria greke po i mban angazhimet e veta për reformat. Dhe kjo ka rëndësi të madhe për ne, pasi kemi livruar më shumë se 200 miliardë euro kredi për Greqinë”./ABC News Albania 24/7

CIPTRAS-1280x707.jpg
Sej rie11:15 | 27/04/2019

Kryeministri grek Aleksis Tsipras deklaroi në Pekin se vendi i tij promovon një marrëdhënie strategjike me Kinën, por duke respektuar edhe angazhimet e Greqisë si vend anëtar i Bashkimit Evropian.

Aleksis Tsipras është një nga pak liderët prej vendeve anëtare të bashkimit Europian, që po merr pjesë aktivisht në samitin e Rrugës së mëndafshtë.

Gjatë ndërhyrjes së tij, Tsipras ka theksuar se Greqia shfrytëzon pozitën unikale, siç tha, gjeopolitike, në pikëtakimin e tre kontinenteve.

“Duam që rajoni ynë, Mesdheu Juglindor, por edhe Ballkani të mos jenë kufijtë, po urat ndërmjet Lindjes dhe perëndimit”.

Teksa afrohet fundi i mandatit katërvjeçar, Aleksis Tsipras po punon kohët e fundit që të përcjellë në opinionin vendas imazhin e Greqisë si një fuqi e butë rajonale.

Në këtë drejtim e kanë ndihmuar sinergjitë dy e trepalëshe, me vende të Ballkanit e të Mesdheut Lindor.

Përcjellja e këtij imazhi, natyrisht, lidhet edhe me zgjedhjet evropiane dhe lokale që do të mbahen muajin e ardhshëm, por edhe ato kombëtare që sipas të gjitha gjasave do të mbahen në vjeshtë.

Një nga kompanitë më të mëdha kineze, Cosco, ka marrë me koncension portin e Pireut, ku po kryen një investim gjigand, me vlerë të përgjithshme 600 milionë euro.

Tsipras tha në samitin e Pekinit se objektivi është që porti të lidhet me akset rrugore Bullgari – Deti i Zi – Rumani si dhe Maqedoni e veriut dhe Serbi.

“Rrjetet e interkonjeksionit do të forcohen me investimet e Kinës në vendin tonë, në fushën financiare dhe teknologjike gjatë viteve të ardhshëm”, tha kryeministri grek.

Më herët këtë muaj, kryeministri grek mori pjesë në takimin e Dubrovnikut, ku Greqia u bë pjesëtari më i ri i Iniciativës 16+1.

greqi-1-1280x693.jpg
Sej rie20:31 | 16/04/2019

Greqia po përpiqet t’i shlyejë para kohe një pjesë të borxhit FMN-së që arrin mbi 3 miliardë euro. Për analistët, kjo lëvizje është një manovër e qeverisë Tsipras për t’i përcjellë elektoratit mesazhin se po çliron vendin nga ndikimi i Fondit në një kohë kur po afrojnë zgjedhjet e përgjithshme.

Greqia kërkon shlyejë para kohe gati gjysmën e kredive të marra nga Fondi Monetar Ndërkombëtar, në një përpjekje për të ulur barrën e borxhit jashtëzakonisht të madh për një vend të eurozonës. I gjithë borxhi i Greqisë ndaj FMN është 9,3 miliardë euro dhe duhet shlyer deri në vitin 2024. Kredia ishte ofruar si pjesë e paketës së parë të ndihmës për Athinën në vitin 2010, kur vendi ndodhej në prag të falimentimit. Pjesa që Athina kërkon të paguajë është 3,7 miliardë euro. Që të kryhet kjo pagesë, duhet marrë miratimin nga Mekanizmi Evropian i Stabilitetit (ESM). Sipas agjencisë Reuters, miratimi do të jepet deri në fund të kësaj jave.

Analistët vlerësojnë se me shlyerjen e kësaj pjese të kredisë, qeveria greke përcjell në tregjet financiare një mesazh pozitiv lidhur me qëndrueshmërinë e borxhit publik. Por nga ana tjetër, mund të shfrytëzohet edhe politikisht, duke u paraqitur si një “çlirim i vendit” nga FMN, çka përbën një nga pikat qendrore të platformës politike të SYRIZA-s.

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras, e cilësoi si një zhvillim historik shlyerjen e pjesshme të kredisë ndaj FMN. “Është zhvillimi i dytë më i rëndësishëm që prej daljes së Greqisë nga programi i shpëtimit” (në gusht 2018), nënvizoi Tsipras gjatë një interviste televizive të hënën në mbrëmje. Greqia është vendi më debitor në eurozonë dhe borxhi i saj publik aktualisht kap shifrën 180%. Kjo është arsyeja që shteti grek paguan për kreditë interesa katër herë më të shtrenjta se sa vendet e tjera anëtare të zonës së euros./abcnews.al

mv-refugjatet.jpg
G. P.20:01 | 06/04/2019

Autoritetet e Maqedonisë së Veriut sigurojnë u shprehën të gatshëm për të përballuar një valë të re emigrantësh. Ditët e fundit mediat greke raportuan se një numër i madh emigrantësh nga qendra të ndryshme të Greqisë janë nisur drejt kufirit me Maqedoninë e Veriut.

Mediat greke sërish transmetojnë pamje të përplasjeve midis policisë dhe refugjatëve që kërkojnë rrugën për Evropë. Koordinatori grek për migrim Nikos Rangos siç njoftojnë mediat greke sërish është dashur t`ua sqarojë emigrantëve se informacionet për kufirin e hapur janë të rreme.

Ministrja e Mbrojtjes e Maqedonisë, Radmila Sheqerinska, thotë se presionet e papritura në kufirin jugor janë një realitet i ri e që duhet të mësohemi, jo vetëm për vendin, por edhe për fqinjtë.

Radmila Sheqerinska: “Kuvendi disa herë vazhdoi vendimin që në kufijtë të kemi edhe përkrahje ushtarake madje edhe në periudha kur dukej se rreziku ka kaluar. Megjithatë, unë dhe Ministri i Brendshëm kemi thënë se lidhur me krizën e emigrantëve duhet të mësohemi me realitetin e ri, e kjo do të thotë se rreziku mund të shfaqet brenda natës dhe se kjo do të jetë një nga rreziqet standarde edhe për ne, por edhe për vendet e rajonit”.

Disa prej mediave greke, përmes rrjeteve sociale, i bëjnë thirrje qeverisë që të zbulojë se nga vijnë lajmet e rrejshme për hapjen e kufirit në Evzoni, duke sugjeruar edhe përpjekje të qëllimshme për përkeqësimin e marrëdhënieve mes Greqisë dhe Maqedonisë së Veriut./abcnews.al

zaev-dhe-tsipras.jpg
G. P.16:04 | 02/04/2019

Kryeministri grek Aleksis Tsipras po zhvillon sot një vizitë zyrtare historike në Shkup. Në konferencën e përbashkët për shtyp me kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Tsipras u shpreh se deri tani të dyja vendet kishin humbur shumë kohë të çmuar.

Në konferencën e përbashkët për shtyp kryeministri i Greqisë, Aleksis Tsipras dhe ai i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, janë shprehur njëzëri se vizita e parë e një kryeministri grek në Shkup ishte një ogur i mirë për rajonin.

Ndër të tjera, Zaev u shpreh se Marrëveshja e Prespës dhe zbatimi i saj janë garanci për të ardhmen e dy vendeve. Ai shtoi se është nënshkruar marrëveshje për hapjen e një vendkalimi të ri kufitar, i cili sipas tij do të kontribuojë edhe më shumë për afrimin e qytetarëve të të dyja vendeve.

Zaev e ka konsideruar homologun e tij grek si shokun e tij më të mirë dhe si një mik i madh i Maqedonisë së Veriut. Nga ana e tij, Tsipras theksoi se deri tani është humbur shumë kohë dhe kjo duhet kompensuar sa më shpejt.

Sipas tij, çështja më e rëndësishme në takimin e sotëm ishte çështja ekonomike, sepse nuk ka kohë për të humbur. Delegacioni grek përbëhej nga më shumë se 100 biznesmenë.

“Greqia do të bëj përpjekje që të ndihmojë Maqedoninë në rrugën e saj për integrim në Bashkimin Evropian”, tha Tsipras./abcnews.al

policia-1.jpg
G. P.10:09 | 01/04/2019

Një 40-vjeçar i kërkuar për vrasje u arrestua nga Policia në Shkodër. Gjatë operacionit “Gjurmimi” pas marrjes së informacionit në rrugë operative, u bë e mundur prangosja e Ilir Bajramit, banues në Shkodër.

Gjykata e Shkodrës më 11 Prill 2017, ka njohur vendimin e autoriteteve të drejtësisë greke, sipas të cilit, Ilir Bajrami është dënuar me 25 vite burg, për vrasjen e një shtetasi grek më 15 Gusht 2001 në Athinë./abcnews.al

greqia.jpg
G. P.18:15 | 26/03/2019

Shtetasit e huaj që kërkojnë të marrin një leje qëndrimi në Greqi duhet të paguajnë një shumë prej 250 mijë eurosh, duke blerë pasuri të patundshme në vend. Sipas të dhënave të Drejtorisë së Emigracionit në vend, numri i këtyre personave është në rritje.

Prej disa vitesh, Greqia ofron leje qëndrimi për shtetas jokomunitarë që blejnë pasuri të patundshme me vlerë të paktën 250.000 euro. Ky është i vetmi kusht që ata të pajisen me leje qëndrimi pesë vjeçare e të kenë të drejtën e lëvizjes së lirë në gjithë hapësirën Shengen.

Programi, me emrin “Viza e Artë”, nisi të zbatohej në vitin 2013, si një përpjekje për t’i bërë transfuzion sektorit të ndërtimit dhe atij imobilar që po përjetonin një vdekje të ngadaltë.

Që atëherë, deri në Nëntor 2018, numri i lejeve të dhëna investitorëve të tillë dhe pjesëtarëve të familjeve të tyre, ka arritur në afro 10.000. Tendenca është vazhdimisht në rritje, thotë drejtori i Drejtorisë së Emigracionit dhe shtetasve të huaj në Athinë, Ilias Hronopoulos.

Ilias Hronopoulos: Në qendër të kryeqytetit ka shtetas kinezë dhe turq. Në bregdetin e Athinës ka rusë dhe turq. Këto janë tri kategoritë kryesore që marrin leje qëndrimi me “Vizën e Artë”.

Pyetje: Po shqiptarë?

Ilias Hronopoulos: Ende nuk kemi aplikime nga shqiptarë. Duket se shqiptarët investojnë në vendin e tyre.

Programi “Viza e Artë”, ka bërë vezë të arta për financat publike greke. Që nga viti 2013 që nisi të zbatohej e deri më sot, vlerësohet se arka e shtetit ka grumbulluar 2.5 miliardë euro. Por Komisioni Europian e ka kritikuar Greqinë për faktin se autoritetet nuk kontrollojnë origjinën e shumave që investojnë shtetasit e huaj, që duan të përfitojnë Vizën E artë.

Sipas Brukselit, në këtë mënyrë favorizohet pastrimi i parave. Ilias Hronopoulos thotë se kjo është një çështje që nuk i përket shërbimit të emigracionit, por Bankës Qendrore.

Ilias Hronopoulos: Secili mund të hyjë në Greqi me një vizë turistike apo një vulë në pasaportë e të blejë një pasuri të patundshme. Pa kaluar nga asnjë lloj kontrolli. Ndoshta duhen bërë kontrolle të tilla. Sepse flitet shumë, për mafie, për krim të organizuar.

Tash së fundi, pritet të votohet një amendament, i cili e zgjeron gamën e përfituesve nga viza e artë. Amendamenti parashikon që mund të marrin leje pesëvjeçare, gjithë ata shtetas të huaj që investojnë në obligacionet greke minimalisht 400.000 euro./abcnews.al

greqi.jpg
G. P.17:35 | 20/03/2019

Parlamenti Grek miratoi ligjin që zgjeron kategoritë e emigrantëve që marrin shtetësinë greke. Po ashtu ulet edhe tarifa e aplikimit për marrjen e kësaj shtetësie.

Parlamenti helen ka votuar një paketë dispozitash të reja, duke zgjeruar gamën e emigrantëve që mund të përfitojnë nënshtetësinë greke. Kjo e drejtë tashmë u ofrohet edhe emigrantëve me moshë mbi 65 vjeç, të sëmurëve mendorë apo psikikë, si dhe invalidëve. Një nga masat favorizuese është ajo për uljen e tarifës që paguhet për aplikimin.

Nga 700 euro, bëhet tashmë 550 euro. Gjithsesi, kjo është një tarifë mjaft e shtrenjtë, sidomos për kushtet e Greqisë. Këtë e pranojnë edhe hartuesit e draftit. Dispozitat përcaktojnë rregulla të reja për kryerjen e testit të gjuhës dhe njohurive për historinë dhe kulturën e vendit.

“Diskutimi i dispozitave u shoqërua nga debate të ashpra. Opozita e akuzoi qeverinë se po jep masivisht nënshtetësinë, me qëllim që të joshë votat e emigrantëve në tre palë zgjedhjet që do të mbahen këtë vit. Por ministri i Brendshëm i zmbrapsi sulmet, duke akuzuar opozitën se po përpiqet të zgjojë reflekse ekstremiste në opinion.  Ministri shtoi se qeveria Tsipras po përpiqet të bëjë atë që në shtetet e tjera europiane është diçka normale. Asnjë emigrant që jeton i ligjshëm në vend nuk mund të përjashtohet nga marrja e nënshtetësisë”.

Në fakt, deri më tani, nënshtetësinë greke e përfitonin fëmijët e lindur apo të arsimuar në Greqi, qytetarët me origjinë greke dhe një numër mjaft i vogël shtetasish nga vende të treta.  Sipas të dhënave zyrtare, janë rreth 230.000 qytetarë të huaj që kanë marrë nënshtetësinë greke në gjashtë vitet e fundit. Shumica dërrmuese e tyre janë emigrantë të ardhur nga Shqipëria./abcnews.al

katrougalos.jpg
G. P.12:59 | 14/03/2019

Në një intervistë për mediat vendase, ministri i Jashtëm grek Katrougalos u shpreh se negociatat me Tiranën janë zhbllokuar pasi nga pala shqiptare janë marrë më në fund përgjigjet që priteshin.

Ministri i Jashtëm grek, Jorgos Katrougalos deklaroi se negociatat me Shqipërinë janë zhbllokuar “në një farë mënyre”. Gjatë një interviste në radion “Real FM”, kreu i diplomacisë greke është pyetur nëse negociatat Athinë-Tiranë, për zgjidhjen paketë të çështjeve dypalëshe, janë ende të bllokuara. Katrougalos pohoi se negociatat kanë pasur një “vonesë relative”.

Ai e shpjegoi këtë vonesë me situatën e trazuar politike në vendin fqinj. Por edhe me faktin se duheshin marrë disa përgjigje nga pala tjetër, për çështje që kanë të bëjnë me minoritetin grek; dy ligjet që i referohen mbrojtjes së pronave të tyre në lidhje me bregdetin në Himarë, por edhe në lidhje me të drejtën e vetëpërcaktimit, domethënë me mundësinë e deklarimit që janë pjesëtarë të minoritetit.

Ai theksoi se janë marrë disa përgjigje nga pala shqiptare dhe në një farë mënyre negociatat janë zhbllokuar, por është e parakohshme të thuhet nëse do të kenë përfundim pozitiv.

Gjithsesi, ministri i Jashtëm grek tha se vullneti i Athinës është që të avancojnë dhe të përmirësohen marrëdhëniet dypalëshe, dhe përmes zhbllokimit të këtyre çështjeve të hapet edhe rruga europiane e Shqipërisë.

Shefi i diplomacisë greke përsëriti se zgjerimi në 12 milje i detit territorial, është një vendim politik, për të cilin kryeministri Tsipras ka thënë se do të zbatohet me një ligj të posaçëm. Sipas Katrougalos, shtrirja në 12 milje, “inkuadrohet në përpjekjet për delimitimin e zonës ekskluzive ekonomike me Shqipërinë dhe Italinë”.

Katrougalos tha se koha e realizimit nuk është përcaktuar ende, pasi kjo do të varet nga negociatat për zonat detare. “Mirëpo nuk kemi për ta çuar në kalendarët greke”, theksoi duke nënkuptuar se zgjerimi i detit territorial nuk do të shtyhet pafundësisht./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono