Greqia

aaaaaaaaaaa.jpg
G. P.18:09 | 20/09/2019

Greqia ka marrë titullin e kryeqytetit europian të cigareve të falsifikuara. Mediat në vendin fqinj raportojnë se brenda dy vitesh, policia greke ka mbyllur nëntë fabrika duhani në vend.

Policia greke ka zbuluar dhe asgjesuar dy vitet e fundit 9 fabrika ku prodhoheshin cigare të falsifikuara. Bëhet fjalë për impiante të kompletuara në mënyrë perfekte, deri dhe me ambiente për fjetjen e punëtorëve.

Cigaret paketohen në kutia me sigla të njohura si “Marlboro”, “Muratti” e deri te “Business Royal” dhe shiten në treg me 1,5 euro paketa. Është një biznes tepër fitimprurës, po të merret parasysh fakti që Greqia ndodhet në vendet me nivelet më të larta në botë, sa i përket numrit të duhanpirësve.

Megjithatë, numri i cigareve të shitura në mënyrë të ligjshme ishte vjet 16,7 miliardë, gati përgjysmë në raport me vitin 2009. Në këtë rënie drastike ka ndikuar rritja galoponte e akcizës së duhanit, gjatë viteve të krizës.

Mirëpo, në të njëjtën periudhë, numri i cigareve të shitura në mënyrë të paligjshme u tetëfishua, duke kapur 25% të tregut grek. Por jo vetëm kaq, një pjesë e cigareve të jashtëligjshme eksportohen në tregje si Bullgaria, Rumania, Italia, Spanja e Mbretëria e Bashkuar, duke e privuar shtetin grek nga të ardhura të rëndësishme.

Vitin e kaluar Greqia humbi 700 milionë euro nga tregtia e paligjshme e cigareve dhe duhanit. Sipas rrjetit ndërkombëtar “KPMG”, nëse kjo shumë inkasohej në arkën e shtetit, do të mund të shmangeshin reduktimet e pensioneve që Greqia zbatoi në kuadër të tre programeve të shpëtimit dhe kapën shifrën 740 milionë euro.

Sipas agjencisë mediatike “Bloomberg”, Greqia konsiderohet “kryeqyteti” i cigareve të falsifikuara në Europë. Prodhuesit e tyre në Greqi investojnë rreth një milion euro për një fabrikë dhe brenda gjashtë muajsh inkasojnë dhjetëfishin e shumës së investuar.

Me një rendimet të tillë, policia greke është e sigurt që, sado të asgjesojë, fabrika të reja do të mbijnë si kërpudhat pas shiut dhe cigaret e falsifikuara do të vazhdojnë të blihen, pavarësisht cilësisë së dyshimtë dhe rreziqeve për shëndetin./ABC News Albania 24/7

ditmir-bushatii.jpg
G. P.11:33 | 12/09/2019

Këtë të enjte në seancën parlamentare u diskutua projektligji për ratifikimin e marrëveshjes për mbrojtjen shoqërore ndërmjet Republikës së Shqipërisë dhe Kanadasë.

Ish-ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, tha se ky është një lajm shumë pozitiv për marrëdhëniet dypalëshe mes dy vendeve, pasi për këtë marrëveshje është bërë një punë voluminoze.

Bushati foli edhe për marrëveshjen për sigurimet shoqërore me Italinë dhe Greqinë. Ai u shpreh se shteti shqiptar e ka ngritur këtë çështje në nivelet më të larta. Sipas tij, për shkak të numrit të lartë të emigrantëve këto dy vende hezitojnë për këtë marrëveshje.

“Nuk ka asnjë pengesë të karakterit politik nga Italia dhe Greqia për të shkuar në një marrëveshje të ngjashme, por siç u tha këtu me numra ndoshta pak të ekzagjeruara shifrat në Itali dhe Greqi janë shumë herë më të lartë dhe është kjo arsyeja që ka hezitim për shkak të aftësisë për të përballuar detyrimet që burojnë nga kjo marrëveshje. Qoftë nga Italia, ashtu edhe nga Greqia, pavarësisht se vijimësisht këto çështje janë ngritur në të gjitha nivelet e shtetit shqiptar duke filluar nga kryeministri e të gjithë tjerët”, tha Bushati.

/abcnews.al

mitsotakis-1.jpg
G. P.09:47 | 29/08/2019

Suksesi i parë i Kyriakos Mitsotakisit ishte fitorja në zgjedhje në korrrik dhe marrja e pushtetit me shumicë absolute, që është hera e parë me kët rezultat që pas shpërthimit të krizës së borxheve në vitin 2009. Në javët e para në pushtet kryeministri i ri konservator ka arritur të dëshmojë prezencë. Por a kanë mbetur dyshimet ndaj bankave greke? Mitsotakis pohon se klientët nuk kanë nevojë të tërheqin paratë e tyre nga bankat me 1 shtator. Ndërkohë që Mitsotakis ka ndërprerë pushimet dhe ka shkuar tek zjarret në male për t’u njohur me gjendjen në vendngjarje.

Kryeministri i ri ka premtuar në radhë të parë se do të kontrollojë qarkullimin e kapitalit në banka. Me 2015 qeveria e mëparshme e kryeministrit majtist Alexis Tsipras ka futur kufizime në tërheqjen e parave, për të mbrojtur bankat vendase nga kapitali i jashtëm. Masat janë zbutur ndërkohë dhe në fillim të vitit 2019 ministri i Financave Eucleid Tsakalotos premtoi mundësinë e heqjes së plotë të kontrollit. Tani Tsakalotos mendon se veprimi i Mitsotakisit është i drejtë, por vetëm hapi i fundit që ka të bëjë me planet financiare. Zëdhënsi i Ministrisë së Financave reagoi menjëherë me fjalët se majtistët nuk duhet të luajnë rolin e shpëtimtarit. “Të dyja palët kanë nga pak të drejtë”, thotë për DW, Jorgos Tzogopoulos, publicist dhe docent për marrëdhëniet ndërkombëtare. Ai pranon se qeveria e majtë ka arritur në vitin 2015 të rikthehet në politikën realiste, gjë që ka efekte pozitive edhe sot. Nga ana tjetër, pas fitores së konservatorëve kanë rënë çmimet e bonove të thesarit në nivelin më të ulët, që do të thotë se tregu i beson konservatorëve.

Çështja e borxheve

Vetëm pak pas nisjes për Berlin, kryeministri i ri mbatjti një konsultim urgjent me ministrat e vet. Më së shumti u bisedua për ligjin e investimeve dhe reformat e përgjithshme. Mitsotakis do të angazhohet për lehtësime në borxhe. Gjatë fushatës ai ka premtuar një rritje ekonomike prej 4% në vit, që do ta lehtësonte edhe pozitën e kursimeve të përcaktuara. E vërtetë? “Nuk e besoj se partnerët evropianë do t’i përgjigjen pozitivisht qeverisë greke”, thotë ekonomisti Kostas Stoupas, në bisedë me DW. Mitsotakis dëshiron që me reforma të mundësojë uljen e kursimeve në dy vitet e ardhshme. Ministri i Financave Christos Staikouras deklaroi të mërkurën (28.8.) për gazetën Handelsblatt: „Kjo qeveri i ka pranuar detyrimet që ka marrë vendi ynë. Premtimet do të realizohen”.

Megjithë kursimet e rrepta, Mitsotakis pretendon rritjen e konsumit. Ai ka përgatitur edhe reforma të caktuara në këtë drejtim, që parashikojnë uljen e dukshme të tatimeve për personat që nuk fitojnë shumë. Duket se financimi është i mundur, sepse qeveria e mëparshme ka lënë në arka një rezervë prej 35 miliardë euro.

Paralajmërimet e SYRIZA

Por në një pikë, partia e majtë SYRIZA nuk i kursen kritikat: Mitsotakis prezantohet me dëshirë si një politikan i Law-and-Order (Ligjit dhe rendit). Këtë e kanë dëshmuar policët grekë gjatë një ndërhyrje në qendër të Athinës kundër aotonomëve Exarcheia. Gjatë këtij aksioni u kontrolluan familje të tëra që kanë jetuar atje. „Aksioni kundër fëmijëve me forca të blinduara policore është turp për demokracinë”, thotë një zëdhënës i SYRIZA.

Tsipras tërheq vëmendjen ndaj aksioneve të të djathtëve në vend. Ai pohon madje, se Mitsotakisi është në nivel të njëjtë me ekstremistët e djathtë në Greqi. Këtë e dëshmon edhe fakti se një person si Makis Voridis, themelues i dikurshëm i grupeve nacionaliste, tani është ndër njerëzit e tij. Eksperti Tzogopoulos pohon, se kryeministri i ri angazhohet për më shumë siguri, por kjo nuk do të thotë se ai ndjek një politikë të ekstremizmit të djathtë. Këtë e provon, sipas tij, vizita e ministrit të Bujqësisë Voridis Reue në muzeun hebre, ku ai ka kërkuar falje për deklarimet e tij të mëparshme antisemitiste./DW

troxaio_voula1-1280x960.jpg
G. P.17:37 | 21/08/2019

Një i ri shqiptar humbi tragjikisht jetën pas një aksidenti të rëndë në Greqi. 27-vjeçari, identiteti i të cilit nuk bëhet i ditur nga mediat greke, po udhëtonte me një motor kur u përplas me një kamion. Ngjarja ndodhi në një kryqëzim në Voula.

Sipas asaj që mësohet, i riu shqiptar po udhëtonte me një shpejtësi tej normave të lejuara para momentit të aksidentit. Gjithashtu ai nuk ishte i pajisur me kokore. Paraprakisht dyshohet se 27-vjeçari ka kaluar semaforin me të kuqe.

Nga ana tjetër, shoferi i kamionit që u përfshi në aksident është në shok. Autoritetet lokale kanë nisur hetimet për të zbuluar rrethanat e plota të ngjarjes./abcnews.al

greqia-marreveshja-1280x712.jpg
nev ila20:55 | 10/08/2019

Greqia ka kërkuar ndërhyrjen e BE-së për të detyruar Turqinë të zbatojë pjesën e saj të marrëveshjes për riatdhesimin e emigrantëve. Athina zyrtare ka deklaruar se ishujt helenë po përballen sërish me flukse emigrantësh dhe nuk kanë kapacitete për t’i përballuar ato.

Greqia do të kërkojë një përfshirje më aktive të Bashkimit Europian në zbatimin e marrëveshjes me Turqinë për rikthimin e emigrantëve dhe refugjatëve që nuk përmbushin kushtet për azil.

Në ditët e fundit ka patur sërish një rritje të fluksit dhe autoritetet lokale në ishujt kufitarë me Turqinë ankohen se nuk kanë kapacitete të mjaftueshme për të akomoduar qindra njerëzit që mbërrijnë nga brigjet turke.

Situata paraqitet më dramatike në një nga kampet e ishullit Lesvos. Aty janë akomoduar 7.500 persona, në një kohë kur kampi ka mjedise të mjaftueshme për vetëm 3.000. Ndërkohë, sipas gazetës franceze “Le Figaro”, në Lesvos numri i emigrantëve është më i madh se ai i turistëve.

Kushtet e këqija të jetesës dhe pritja me vite për të marrë përgjigjen e aplikimit të tyre, kanë shkaktuar mjaft herë incidente të dhunshme, ndërsa nuk kanë munguar edhe përplasjet e provokuara nga grupime ekstremiste vendase. Në jo pak raste rruga e refugjatëve për të mbërritur në një ishull grek, mbart shumë rreziqe, madje edhe vdekjeprurëse.

Tragjedia e fundit ndodhi në mesin e qershorit kur shtatë refugjatë, mes të cilëve dy fëmijë, humbën jetën kur skafi që po i sillte në Greqi u mbyt në afërsi të Mitilinit. Ndërsa një tjetër tragjedi u shmang në orët e para të së premtes, kur policia bregdetare greke dhe patrullat e misionit Frontex shpëtuan 85 refugjatë kur dy skafet e tyre u përmbysën./ABC News Albania 24/7

greqia-1.jpg
nev ila16:55 | 30/07/2019

 

Athina zyrtare shprehet e gatshme të mbështesë Shqipërinë në hapjen e negociatave me Bashkimin Europian, por kjo do të ndodhë vetëm pas plotësimit të disa kushteve. Vendimi i qeverisë greke pritet në muajin tetor.

Në muajin tetor, qeveria e re greke do të duhet të japë ose jo konsensusin për hapjen e negociatave të anëtarësimit në BE të Shqipërisë dhe Maqedonisë së veriut. Nga kjo do të varen marrëdhëniet në të ardhmen të Athinës me Tiranën dhe Shkupin.

Ky është përfundimi i analistëve grekë, pas shqyrtimit të programit të qeverisë Micotaqis, tri javë pas fitores në zgjedhjet e 7 korrikut.

Gazeta më e madhe konservatore, Kathimerini, i kushton një analizë të gjatë kësaj teme.

Gazetari Stavros Tzimas, ndoshta njohësi më i mirë i çështjeve ballkanike në Greqi, nënvizon në analizën e tij se “Athina nuk do të bëhet pengesë në procesin e integrimit të dy vendeve fqinje, por nuk ka për ta dhënë konsensusin pa marrë dicka në shkëmbim”.

Tzimas citon një burim pranë kryeministrit sipas të cilit “Athina nuk do të thotë “jo” për asnjërin prej dy vendeve, por do të shtrojë edhe kushtet e saj”.

Sipas analistit grek, kushti për Maqedoninë e veriut do të mund të jetë zbatimi me rigorozitet i marrëveshjes së Prespës. Ndërsa për Shqipërinë, dhënia e garancive mbi respektimin e konventave ndërkombëtare për të drejtat e minoritetit.

Ndërkaq, Tzimas thekson se “Me Shqipërinë, gjërat janë më të komplikuara”, duke iu referuar situatës së brendshme politike, që sipas tij do të mund të ketë impakt në vendimin e liderëve europianë për dhënien e datës së hapjes së negociatave.

Analisti grek nuk le jashtë vëmendjes faktin se nga Tirana zyrtare, vetëm presidenti Meta e uroi për fitoren zotin Micotaqis.

Kryeministri socialist Edi Rama po hesht, ndoshta sepse po pret nga homologu i ri grek qëndrimet e qeverisë së tij për axhendën e marrëdhënieve dypalëshe, të cilat prej kohësh kanë temperatura Siberie”, thekson analisti Tzimas./ABC News Albania 24/7

 

greqia-1.jpg
G. P.13:20 | 17/07/2019

Në përpjekje për t’u rikthyer në tregjet ndërkombëtare, qeveria greke ka nisur emetimin e obligacioneve shtetërore. Në këtë mënyrë ekzekutivi i shtetit helen shpreson që të arkëtojë të ardhura dhe të nxisë zhvillimin e biznesit vendas.

Greqia ka hapur të martën librin e ofertave për emetimin e një obligacioni 7-vjeçar, interesi paraprak i të cilit vlerësohet në 2.1 për qind. Synimi i qeverisë helene është që të arkëtojë të ardhura me vlerë 2,5 miliardë euro.

“Ndërkaq, ministria e financave konsideron si faktor më të rëndësishëm, jo aq shumën apo interesin, se sa kualitetin e investitorëve që do të përgjigjen. Synimi kryesor është që t’u jepet tregjeve një sinjal i qartë për kredibilitetin e obligacioneve shtetërore greke, çka mund të ndikojë pozitivisht në interesat e kreditimit të biznesit vendas”.

Enti për menaxhimin e borxhit publik ka arritur në përfundimin se momenti i tanishëm është më i përshtatshmi për një dalje të vendit në tregjet financiare. Në këtë aspekt ndikojnë kushtet e favorshme ndërkombëtare për shkak të relaksimit të politikës monetare dhe situatës pas zgjedhjeve të 7 Korrikut në Greqi.

Por sipas analistëve, ka shumë gjasa që në muajin Shtator të rikthehet një periudhë pasigurie për shkak të negociatave të Athinës me kreditorët. Gazeta “Financial Times” i referohet një studimi të Bankës Amerikane që konstaton se preferenca e investitorëve për obligacione nga vendet e Eurozonës, si Greqia, Italia dhe Spanja, ndodhet në nivelin më të lartë që prej rënies së krizës 10 vite më parë./ABC News Albania 24/7

Capture-1-1280x675.jpg
ent ela18:30 | 06/07/2019

E diela e 7 korrikut pritet të shënojë një ndërrim pushtetesh në Greqi. Vendi voton në zgjehdje të parakohshme parlamentare ndërsa sondazhet parashikojnë një fitore të pastër të opozitës Demokracia e Re të Mitsokatis.

Qytetarët grekë do t’i drejtohen kutive të votimit të dielën e 7 korrikut në kuadër të zgjedhjeve parlamentare të parakohshme. Kjo pasi partia e  majtë në pushtet e kryeministrit Aleksis Tsipras, Syriza, pësoi një humbje të thellë në zgjedhjet parlamentare europiane dhe në ato vendore të muajit të fundit.

Tsipras, i cili erdhi në pushtet me platformën për daljen e vendit nga kriza gjashtë vjet më parë, reflektoi humbjen e partisë së tij duke kërkuar menjëherë zgjedhje të parakohshme.

Kreu i opozitës Kiriakos Mitsotakis nga ana tjetër premton taksa më të ulëta, privatizim më të madh të shërbimeve publike dhe plane të reja për të rinegociuar një marrëveshje me kreditorët e Greqisë që do të lejonin më shumë para për t’u riinvestuar në vend.

Tsipras, gjithashtu ka premtuar më shumë investime dhe kohët e fundit ka rritur pensionet. Politikat e tij të investimit do të duhej gjithashtu të rinegociohen me kreditorët, pasi vendi mbetet ende nën mbikëqyrjen e eurozonës.

Fakti që Greqia doli nga programi i shpëtimit në gusht 2018, nuk e bëri qeverinë e Tsipras më popullore. Popullariteti i kryeminsitrit aktual ra ndjeshëm pas nënshkrimit të marrëveshjes së Prespës, një vit më parë. Kjo sepse sipas ktitikëve emri i ri Maqedonia e Veriut e përfshin termin “maqedoni”, një pretendim grek të cilin qytetarët e saj nuk e pranojnë. Sondazhet më të fundit në vend tregojnë se dy të tretat e grekëve ishin të pakënaqur me emrin, për shkak të ngjashmërisë së tij me atë të rajonit grek të veriut të Maqedonisë.

Por përvec daljes nga kriza dhe nënshkrimit të marrëveshjes së prespës, një zjarr i madh oërfshiu fshatin bregdetar të Matit në bregun lindor të Greqisë, një zonë jo shumë larg Athinës dhe një destinacion turistik, ku 100 njerëz humbën jetën. Shkak për numrin e lartë të viktimave ishin edhe gabimet nga ana e autoriteteve vendore. Prokuroria zbuloi se kishte një mungesë absolute të komunikimit, kaos dhe një kolaps të sistemit, pasi zyrtarët kishin bërë gabime të pafalshme.

Për shumë arsye sondazhet i japin Kiriakos Micotakis një avantazh prej 8 përqind kundrejt kryeministrit aktual Tsipras, i cili pritet të ndëshkohet me votë ndërkohë që partia më e madhe opozitare Demokracia e Re është drejt marrjes së shumicës dërrmuese në parlament. /ABC News Albania 24/7

greqia-1280x663.jpg
nev ila14:31 | 03/07/2019

 

Në prag të zgjedhjeve të parakohshme në Greqi, analistët mendojnë se tashmë ëndrra e kryeministrit Aleksis Tsipras ka perënduar. Ndërkohë sondazhet e fundit tregojnë se Demokracia e re është në avantazh ndaj Syrizës së kreut të ekzekutivit.

Këtu është një Aleksis Tsipras shumë i ri në moshë, i sapo futur në politikë në fund të shekullit të kaluar në një kohë kur të gjitha ideologjitë po rërzohehsin. Kryeministri i ardhshëm i Greqisë, i datëlindjes 1974 lindi katër ditë pas rënies së juntës ushtarake. Kthesa u shënua kur ai u regjistrua tek Të Rinjtë Komunistë dhe pas pushtimit të liceut të tij në Athinë bë 1990. Ishte 16 vjeç. Ai u zgjodh kryeministër në janar të 2015-ës në moshën 40 vjeçare, gjashtë vjet pasi u zgjodh lider i Syrizës. Karriera e tij politike ka qenë gjithnjë një sfidë në një vend të gjunjëzuar nga paaftësia e klasës politike e etërve si dhe nga mungesa e mëshirës së Europës.

Analisti politik grek Kostas Panagopulos shprehet se Tsipras është një i ri tërheqës i cili u përpoq të shprehte diçka ndryshe, të re, një rrugë të re të cilën e përshkoi me sukses duke u ngjitur shpejt në majat e popullaritetit dhe të famës si lider i një lëvizjeje.

Baza e tij elektorale ishte ajo e viktimave të krizës financiare dhe të programeve për shkurtimin e shpenzimeve që iu imponuan Greqisë si pjesë e programit për shpëtimin financiar. Pas referendumit të kërkuar nga ai, ku qytetarët mbështetën qëndrimin e tij sipas të cilit pikat e marrëveshjes ishin poshtëruese, Tsipras firmosi marrëveshjen me kreditorët ndërkombëtarë.

Ndërsa një pjesë e votuesve të tij rebeloheshin, ai shpalli zgjedhje të parakohshme në 7 korrik. Si pasojë e planit të tretë të shpëtimit të firmosur nga ai, e ardhmja politike e Tsipras u bë e pasigurtë.

Një tjetër analist Andreas Drimiotis u shpreh se Kryeministri Tsipras është një shitës i mirë. Mund të shiste partinë e tij dhe veten, por asgjë më shumë. Kjo është arsyeja pse sipas tij, politika e ndjekur nga Tsipras nuk ka një vazhdimësi. Dhe po për këtë arsye rënia e tij politike ashtu si u pa dhe në zgjedhjet e fundit parlamentare europiane, ishte aq e shpejtë.

Pritshmëritë e elektoratit të tij por dhe të Greqisë në përgjithësi ishin për një rimëkëmbje më të shpejtë dhe më të denjë. Por taksat vazhduan të godisnin dhe pagat nuk u rritën.

Për këtë arsye analistët mendojnë se ai po paguan pasojat e planeve të shpëtimit, por ai nuk është dobësuar personalisht më shumë se sa politikisht. Në planin personal ai mbetet një person me shumë karizëm dhe është shumë i pranueshëm si njeri se sa si lider apo kryeministër.

Sondazhet më të fundit në Greqi projektojnë një qeveri me bazë të gjerë ndërsa për Tsipras një post në arenën ndërkombëtare. Janë të paktën shtatë pikët që ndajnë Syrizën nga konservatorët e Demokracisë së re, por për analistët nuk mund të konsiderohet çdo gjë e mbyllur për Syrizën dhe Tsipras në planin politik, mund të jetë dobësuar por jo të dorëzohet.

Kandidati i qendrës së djathtë Kiriakos Mitsotakis do të jetë ndoshta kryeministri i ri grek, por partia e Tsipras do të ruajë vendin e dytë në parlament. Dhe partia e tij do të mund të ringrihet vetëm falë opozitës që do dijë të bëjë./ABC News Albania 24/7

AcropolisGTP.jpg
nev ila17:49 | 25/06/2019

Greqia synon të arrijë një rekord të ri turistësh këtë sezon veror. Sektori i turizmit vazhdon të jetë lokomotiva e rritjes ekonomike të shtetit helen, duke përbërë 12 për qind të prodhimit të brendshëm dhe më shumë se gjysmën e vendeve të punës.

Greqia pret këtë vit të shënojë rekord të rri në numrin e turistëve të huaj. Optimizmi bazohet në statistikat e vitit të kaluar, kur 33 milionë turistë shpenzuan në Greqi 16,4 miliardë euro. Një pjesë e këtyre turistëve vijnë nga Shqipëria, thotë Antonis Seretis, pronar i një zyre turistike në Athinë.

“Kemi një numër të vogël turistësh që preferojnë t’i kalojnë pushimet në ishujt grekë. Janë të shumtë ata që vijnë me makinat e tyre dhe pastaj marrin tragetin për në ishullin e destinacionit. Ka të tjerë që prenotojnë nëpërmjet zyrave turistike në Shqipëri, ashtu sikurse ka një pjesë që prenotojnë direkt nga interneti”, tha Antonis Seretis.

Edhe pse u godit mjaft rëndë në fillimet e krizës së thellë dhjetëvjeçare të Greqisë, turizmi arriti të mbijetonte. Dhe jo vetëm kaq, por është bërë lokomotiva e vetme që e mban në lëvizje ekonominë greke. Të ardhurat nga turizmi përfaqësojnë rreth 12 % të prodhimit të përgjithshëm të brendshëm. Më shumë se gjysma e vendeve të punës në Greqi kanë lidhje direkte apo indirekte me sektorin e turizmit.

Elementët kryesorë të ofertës turistike të Greqisë janë deti dhe dielli. Por vitet e fundit janë bërë dhe mjaft investime, kryesisht në ndërtimin e hoteleve superluksozë. Vetëm për 2018-n investimet në fushën e turizmit e kaluan vlerën 5 miliardë euro. Megjithatë, në disa ishuj si Mykonos apo Santorini, mbipopullimi ka arritur nivele kritike, thotë biznesmeni Seretis. Kjo ka sjellë si rezultat që një numër i konsiderueshëm grekësh t’i kalojnë jashtë Greqisë pushimet e tyre. Por a mundet që kjo situatë të shfrytëzohet, me qëllim që një pjesë e turistëve të destinuar për Greqinë, të shkojë në vendet fqinje?

“Kam përshtypjen që po të bëhen fushatat e nevojshme publicitare edhe nga vendet fqinje, ka shumë mundësi që turistë të cilët vijnë nga larg, të vizitojnë edhe vendet fqinje. Sepse edhe vendet fqinje kanë zona interesante, ku turisti do të dëshironte të shkonte…” tha Seretis./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono